• رها فهیمی
  نویسنده: رها فهیمی

هارد دیسک‌ها برای ذخیره فایل‌هایی با حجم بالا، پشتیبان گیری از اطلاعات و ذخیره فایل‌های مهم است. به طور کلی هارد برای ایمن نگه داشتن داده‌ها استفاده می‌شود. یک هارد دیسک ممکن است به طور ناگهانی از کار بیفتد و قابل استفاده نباشد.

دلایل و علائم خرابی هارد لپ تاپ ممکن است؛ متفاوت باشد اما باید گفت در بیشتر موارد منجر به از دست رفتن دائمی اطلاعات می‌شود و در واقع فایل‌های خود را از دست می‌دهید پس باید به علائم خرابی هارد لپ تاپ توجه کرد.

در اینجا چند نشانه از نمایش داده‌های خراب وجود دارد. اگر با هر یک از این موارد مواجه شدید، این نشانه مهمی است که ممکن است هارد دیسک شما در حال خراب شدن است. دو دلیل اصلی برای خراب شدن داده‌ها وجود دارد. ممکن است یک ویروس باشد یا فقط انباشته شدن بخش‌های مخرب و معیوب روی هارد دیسک شما باشد.

ویروس ها یا بد افزار ها با کار بیش از حد CPU می توانند باعث خاموش شدن رایانه شوند که این مورد می تواند یکی از علائم خرابی هارد لپ تاپ باشد.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

 • نام فایل یا پوشه درهم شده است
 • زمانی که می‌خواهید فایل‌ها را جا به جا یا ذخیره کنید پیام‌های خطاهای تصادفی دریافت می‌کنید
 • کاربر نمی‌تواند فایل‌ها یا پوشه‌ها را باز کند
 • فایل‌ها حاوی داده‌های خراب هستند
 • فایل یا پوشه ناپدید شده است

خرابی هارد دیسک چیست؟

به طور کلی دو نوع خرابی هارد وجود دارد: فیزیکی و نرم افزاری. برای خرابی های فیزیکی هارد دیسک یا یکی از اجزای آن آسیب دیده یا به طور کامل کار نمی کند که باعث بروز مشکلاتی مثل بوت ویندوز و از دست رفتن اطلاعات می شود.

برای خرابی نرم افزاری هارد دیسک هیچ مشکل مکانیکی روی هارد دیسک وجود ندارد اما باز ممکن است هارد به طور معمول یا رضایت بخش کار نکند زیرا آسیب در ساختار فایل یا نرم افزار هارد به جای هارد دیسک داخلی رخ می دهد. در این مورد ممکن است یکی از علائم خرابی هارد لپ تاپ این باشد که فایل ها غیر قابل دسترس هستند یا ناپدید شدند.

بیشتر بخوانید: آپدیت بایوس مادربرد ایسوس با شیوه‌های جالب

طول عمر معمول برای هارد دیسک با استفاده معمولی بین سه تا پنج سال است. آسیپ پذیر ترین درایو ها دستگاه های الکترومکانیکی قدیمی هستند که داده ها را بر روی دیسک ذخیره می کند اما گاهی ممکن است بدون توجه به زمان استفاده از آن ممکن است از کار بیفتد. خوشبختانه بسیاری از هارد ها نشانه هایی از وجود مشکل قبل از خرابی کامل به ما نشان می دهند که ما در این مقاله سعی کردیم تمامی علائم خرابی هارد لپ تاپ را ذکر کنیم.

علائم خرابی هارد لپ تاپ


علائم رایج خرابی فیزیکی

 • گرم شدن بیش از حد
 • صداهای عجیب
 • خطاهای صفحه آبی
 • گیر کردن موتور اسپیندل
 • عدم امکان بوت شدن دستگاه
 • سکتور های بد از دسترسی به داده ها جلوگیری می کنند

علائم رایج خطای نرم افزاری

 • پیام های خطای مکرر درطول عملیات عادی
 • فایل ها و پوشه ها درحال ناپدید شدن یا خراب شدن هستند
 • خرابی نامنظم سیستم و خطاهای دیسک نام فایل یا پوشه را تغییر داده است
 • سیتم عامل بوت نمیشود

علائم خرابی هارد لپ تاپ

خرابی های نرم افزاری هارد زمانی رخ می دهند که قطعات الکترونیکی هارد دیسک یا نرم افزار مشکل داشته باشد و این نوع خرابی در هارد دیسک معمولا ارزان ترین و آسان ترین تعمیر است.

بیشتر بخوانید: آموزش ارتقا هارد لپ تاپ با چند روش ساده


نقش تجمع بد سکتور در خرابی هارد دیسک چیست؟

در واقع تمام هارد دیسک‌های جدید دارای سکتورهای معیوب یا دارای بد سکتور هستند. هر چه بخش‌های بد در هارد دیسک شما بیشتر باشد؛ احتمال بروز مشکلات مربوط به داده‌های خراب و سلامت هارد دیسک بیشتر می‌شود.


چگونه بفهمیم هارد دیسک من سکتورهای بد دارد؟

به طور کلی زمانی که برخی از عملیات های خاص را انجام می دهید یا برخی از فایل ها را باز می کنید دستگاه شما به طور قابل توجه ای کند است یا دیسک درحال تیک زدن است. این موارد می تواند نشان دهنده این باشد که هارد دیسک شما دارای سکتورهای بد است و می تواند یکی از علائم خرابی هارد لپ تاپ باشد. در این بخش سعی کردیم چند مورد از علل های خرابی در هارد دیسک را بیاوریم و به آن اشاره کنیم.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

نقص در ساخت

یکی از دلایل خرابی هارد می تواند نقص ساخت در زمان تولید باشد. حتی در مدت زمان کم با استفاده از هارد می توانید با این مشکل مواجه شوید. با روش های کنترل کیفیت و تست دقیق می توانید خریدی مطمعن تری داشته باشد اما با این حال باز هم ممکن است دچار این مشکل در هارد شوید.

تاریخ انقضای هارد

معمولا این نوع خرابی پس از سه یا چهار سال استفاده رخ می دهد که دلیل خاصی هم ندارد و این می تواند نشان دهنده این باشد که تاریخ انقضای هارد شما به پایان رسیده است و لازم است هار دیسک جدیدی را تهیه کنید.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

خرابی رسانه‌ای

در این نوع خرابی اگر هارد دیسک از کار افتاده باشد احتمالا صفحات مغناطیسی خراشیده شده باشند یا اشکال در قالب‌بندی داشته باشیم که این نوع خرابی ها نادر هستند و کم تر اتفاق می افتند. زمانی که بشقاب ها خراشیده می شود اطلاعات موجود در هارد را باید از بین رفته در نظر گرفت. در این قسمت از مقاله سعی کردیم به چند مورد از علائم خرابی  هارد لپ تاپ اشاره کنیم و برای هر یک راه حلی آورده شده است.

صداهای غیر معمول و بیگانه

چند صدای غیر معمول در هارد دیسک وجود دارد که باید مراقب آن‌ها باشید و این صدا ها می توانند از علائم خرابی هارد لپ تاپ باشند. برخی از هارد دیسک ها در هنگام خرابی صدایی بسیار مشخص را تولید می کنند درحالی که در برخی مواقع ممکن است درایو به ارامی بدون اینکه کاربر بداند از کار بیفتد پس هرچه زودتر صداهای خرابی هارد دیسک را تشخیص بدهیم شانس بیشتری برای از دست ندادن دائمی اطلاعات خود دارید.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

صداهای خراش می‌تواند به این معنی باشد که موتور اسپیندل شما از کار افتاده است. Click of Death این یک صدای تکراری است که تلاش می‌کند برای نوشتن داده‌ها اما در عملیات خود ناکام است تا باعث می‌شود صدای کلیک ثابتی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: تعویض هارد لپ تاپ اچ پی با چند راهکار ساده

سیستم عامل یا خطاهای سازنده

این خطا به دلایل حمله ویروس، خاموش شدن تصادفی یا وقفه در هنگام سیستم عامل یا خطاهای تولید رخ می‌دهد. این علائم خرابی هارد لپ تاپ را ممکن است در یک هارد دیسک جدید هم مشاهده کنید.

برای حل این مشکل کاربران می‌توانند از سازنده هارد دیسک مجوز بازگشت (RA) درخواست نمایند زیرا هارد باید تحت گارانتی باشد. به طور کلی سازندگان هیچ تضمینی درباره ایمنی داده‌های شما ارائه نمی‌دهند علاوه بر این که در صورت خرابی هارد و برای بازیابی اطلاعات باید از یک ابزار حرفه‌ای استفاده کنید.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

علائم

 • درایو هنگام راه اندازی فیریز می‌زند
 • سیستم نمی‌تواند هارد دیسک را شناسایی کند
 • سیستم در شروع مراحل بوت کردن راه اندازی نمی‌شود یا قطع می‌شود

خرابی الکترونیکی یا افزایش برق

بعضی اوقات UPS توانایی ارائه منبع تغذیه مورد نیاز را ندارد یا خیلی زیاد است یا خیلی کند. همچنین می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که از یک منبع برق غیر قابل اطمینان استفاده می‌کنید یا جریان برق مکرر قطع می‌شود. راه‌حل‌هایی که برای این خرابی وجود دارد این است که مطمئن شوید؛ سخت افزار سیستم منبع تغذیه مناسبی دارد. با استفاده از USB از یک برند شناخته شده می‌توانید این خطا را بر طرف کنید همچنین زمانی که از سیستم خود استفاده ندارید؛ سیستم را به درستی خاموش کنید.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

علائم

 • قطع شدن یا شکست ناگهانی در راه اندازی
 • BIOS سیستم نمی‌تواند هارد دیسک را شناسایی کند
 • هارد دیسک قادر به چرخش نیست

گرم شدن بیش از حد

گرمای بیش از حد باعث می‌شود آسیب شدیدی به اجزای هارد وارد شود با افزایش دما صفحات دیسک منبسط می‌شوند و با کاهش دما منقبض می‌شوند. این گرما می‌تواند باعث شود یک سطح مغناطیسی منحرف شود و همچنین باعث ایجاد ترک‌های ریز می‌شود که از علائم خرابی هارد لپ تاپ هستند که داده‌ها را به خطر می‌اندازد.

این خطا ممکن است به دلیل عیب داشتن فن CPU، تهویه نامناسب، منبع تغذیه با ولتاژ بالا، دمای بالا، ویروس و ایجاد بدسکتورها اتفاق بیفتد. این دلایل می‌تواند سیستم را گرم کرده و به طور ناگهانی موجب خرابی هارد دیسک شود و شما علائم خرابی هارد لپ تاپ را مشاهد کنید.

برای حل این مشکل مطمئن شوید فن‌های CPU به خوبی کار می‌کنند؛ بررسی کنید خنک کننده کافی به پردازنده و تجهیزات جانبی آن تحویل داده شود همچنین می‌توانید از خمیر حرارتی بین heat sinks های فن  CPU استفاده کنید تا نرم و روان کار کند.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

علائم

 • کامپیوتر اغلب راه اندازی مجدد می‌شود
 • فن‌ها یا خیلی کند حرکت می‌کنند یا اصلاً حرکت نمی‌کنند
 • سخت افزار سیستم، صدای کلیک یا نویز ایجاد می‌کند
 • دسکتاپ یا لپ تاپ کمی پس از راه اندازی گرم می‌شود

بیشتر بخوانید: مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ + روش‌های حل آن‌ها

خرابی مکانیکی یا داخلی

خرابی مکانیکی در هارد دیسک شما می‌تواند به دلایل قطعات متحرک، حمله بد افزار یا ویروس، بدسکتورها، منبع تغذیه نامناسب رخ دهد. این دلایل می‌تواند باعث خرابی هارد دیسک یا داده‌ها شود و شما علائم خرابی هارد لپ تاپ را مشاهده کنید.

برای حل این مشکل شما باید سیستم خود را به طور روزانه یا هفتگی به روز کنید همچنین نرم افزار آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید. دستگاه خود را برای تحلیل فعالیت‌های مخرب یا حملات ویروس اسکن کنید و هر سه یا چهار سال یک بار هارد دیسک خود را تعویض کنید.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

خرابی های مکانیکی بخش عمده ای از خرابی ها را تشکیل می دهند. در این نوع خرابی موتور می سوزد؛ درایو بیش از حد گرم می شود. اگر این خرابی روی بشقاب های هارد دیسک تاثیر نگذاشته باشند؛ احتمال تعمیر وجود دارد.

علائم

 • فیریز شدن کل سیستم
 • فایل‌ها یا پوشه‌ها نامرئی یا خراب می‌شوند
 • نمایش صفحه سیاه هنگام بوت شدن

فایل‌های خراب

استفاده از برنامه‌های مخرب، بسته شدن برنامه‌های در حال اجرا، روش نادرست خاموش کردن دستگاه و نوسانات برق می‌تواند باعث خراب شدن فایل‌های سیستم و غیر قابل دسترس شدن هارد دیسک شود. برای حل این مشکل باید همیشه دستگاه خود را به روش درست خاموش کنید؛ قبل از خاموش کردن دستگاه تمام برنامه‌های در حال اجرا را ببندید و برنامه‌های مخرب را روی سیستم خود نصب نکنید تا علائم خرابی هارد لپ تاپ را دستگاه خود مشاهده نکنید.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

علائم

 • فایل‌ها خراب می‌شوند
 • هارد دیسک غیر قابل دسترس می‌شود

خطاهای انسانی

خطاهای انسانی شایع‌ترین علت خرابی در هارد دیسک هستند این خطاهای ممکن است شامل تغییر تنظیمات رجیستری سیستم، نصب اشتباه سیستم عامل، تغییر در ویژگی‌های فایل‌های سیستم، حذف تصادفی فایل‌ها یا دایرکتوری‌ها می‌شود که تعمیر این نوع خطاها بسیار سخت است.

خطاهای انسانی علاوه بر اینکه می‌تواند باعث آسیب جدی به هارد دیسک شود می‌تواند باعث از دست رفتن دائمی اطلاعات شود به همین خاطر برای بازیابی اطلاعات باید از حرفه‌ای‌ترین و کارآمدترین نرم‌افزارها استفاده کنید.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

خرابی سخت افزاری

خرابی‌ها و مشکلات مربوط به قطعه سخت افزاری در خود دیسک یکی دیگر از دلایل اصلی هارد دیسک است. در این نوع موارد خرابی سخت افزار اغلب منجر به آسیب فیزیکی می‌شود این به دلیل لمس یا نوشتن روی دیسک‌های دستگاه است که باعث آسیب رسیدن به سطوح مغناطیسی می‌شود.

این خرابی ممکن است مشکلات اضافی را برای برد کنترل درایو داشته باشد و همچنین می‌تواند باعث از دست رفتن دائمی داده‌ها شود پس باید به علائم خرابی هارد لپ تاپ توجه داشته باشید تا مانع از دست رفتن دائمی اطلاعات خود شوید.

بیشتر بخوانید: خرابی مادربرد و راهکارهایی برای محافظت از آن

عدم چرخش دیسک هارد هنگام فعال‌سازی

صدای ساییدن یا خراش ممکن است یکی از علائم خرابی هارد لپ تاپ است که می تواند به این علت باشد که موتور اسپیندل از کار افتاده است. این نوع خرابی یکی از بدترین خرابی ها در هارد دیسک است.  این خرابی ها می تواند در نتیجه مستقیم فشار وارد شده به موتور اسپیندل توسط وزن صفحه باشد و یا گاهی ضربه نیز باعث این نوع خرابی می شود.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

منبع تغذیه

پشت کیس کامپیوتر شما جایی که در واقع سیم برق به آن وصل می شود منبع تغذیه قرار دارد که یک فن هم دارد. هنگامی که منبع تغذیه خراب شود کامپیوتر شما هم خاموش می شود و ممکن این خرابی مشکلی را برای هارد دیسک به وجود آورد. شما می توانید با تعویض این منبع تغذیه، مشکل را حل کنید ولی حتی در زمانی که آن را از برق جدا کرده اید یا از کار افتاده است سعی نکنید آن را باز کنید زیرا بسیار خطرناک است.

از کار افتادن هارد دیسک

اکثر هارد دیسک ها زمانی که خطای شدیدی را تشخیص دهند خاموش می شوند تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنند و این یکی از علائم خرابی هارد لپ تاپ است. در این نوع خرابی ممکن است برد کنترلر دچار مشکل شده باشد و تعویض آن با یک مورد مشابه خود می تواند مشکل را حل کند. در این نوع خرابی هم باید سریعا به فکر تعمیر و بازگردانی اطلاعات باشید تا زمانی که به سایر نقاط هارد دیسک آسیب نرسیده است.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

خرابی سیستم عامل

یکی دیگر از علائم خرابی هارد لپ تاپ مشکلی به نام BSY است که باعث از کار افتادن درایوهای هارد دیسک می‌شود و همچنین دیسک قابل خواندن نیست. به همین دلیل باعث از دست رفتن دائمی اطلاعات می‌شود.

آسیب از طریق آب

آب باعث ایجاد موج‌های ناخواسته در جریان الکتریکی می‌شود که می‌تواند به دستگاه آسیب جدی وارد کند و شما علائم خرابی هارد لپ تاپ را در دستگاه خود شاهد باشید. فقط در دستگاه‌هایی که با طراحی مخصوص و حفاظت تعبیه شده برای این مشکل ساخته شده‌اند؛ نگران این موضوع نخواهید بود که البته بیشتر محصولات موجود در بازار این طراحی را ندارند.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

از کار افتادن مکرر کامپیوتر

اگر متوجه شده‌اید که دستگاه شما روی صفحه آبی یا سیاه فیریز می‌شود احتمالاً ناشی از نصب جدید هارد دیسک بوده است و همچنین به دلیل سخت افزار بد است که احتمال خرابی هارد دیسک است و می‌تواند یکی از علائم خرابی هارد لپ تاپ باشد. در صورت خرابی می‌توانید اطلاعات مهم خود را روی هارد اکسترنال کپی کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه مدل باتری لپ تاپ را پیدا کنیم؟

عملکرد کند

با بالا رفتن سن یک درایو سکتورهای بد مکانیکی و منطقی یا همان نرم افزاری شروع به رخ دادن می‌کنند در نتیجه برای خواندن یا نوشتن داده‌های درخواستی باید بیشتر جستجو کنند و این جستجو برابر با عملکرد کندتر است که یکی از علائم خرابی هارد لپ تاپ است.

این سکتورهای بد می‌توانند ناشی از نقص سازنده، آسیب فیزیکی یا داده‌های خراب باشند. خرابی‌های مکانیکی را نمی‌توان تعمیر کرد و اگر تعداد سکتورهای بد خیلی زیاد باشد درنهایت یک درایو از کار میفتد اما سکتورهای بد نرم افزاری اغلب می‌توانند با برنامه‌های بازیابی خاص تعمیر شوند.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

دیر باز کردن پوشه‌ها و فایل‌ها

یکی دیگر از علائم خرابی هارد در لپ تاپ دیر باز شدن پوشه‌ها و فایل‌ها می‌باشد که به دلیل خرابی هارد دیسک قبل از دسترسی به فایل با مکرر داده خوانده شود.

نکاتی برای جلوگیری از دست رفتن داده هارد دیسک خراب

 • هنگامی که با علائم خرابی هارد لپ تاپ ذکر شده در این مقاله مواجه شدید، استفاده از درایو را متوقف کنید
 • درایو را از CPU جدا کرده و آن را در محیطی تمیز و ایمن نگه دارید
 • مطمئن شوید که هیچ علامتی روی برد کنترلر خارجی وجود ندارد
 • به طور منظم از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید
 • یک ابزار حرفه‌ای برای بازیابی اطلاعات در دسترس داشته باشید
 • هنگام استفاده از درایو اکسترنال و لپ تاپ احتیاط کنید تا از آسیب ناشی از افتادن ناگهانی جلوگیری کنید

علائم خرابی هارد لپ تاپ


اطلاعات خود را از هارد دیسک خراب بازیابی کنید

گاهی اوقات وقتی هارد دیسک را  به دستگاه متصل می‌کنیم؛ هارد دیسک نشان داده نمی‌شود. برای حل این مشکل هارد دیسک را به دقت وصل کنید و اگر این کار کمکی نکرد ممکن است مشکلی در پورت اتصال وجود داشته باشد درایو را جدا کنید سیستم را دوباره راه اندازی کنید؛ درایو را دوباره وصل کنید و بررسی کنید این بار هارد دیسک خوانده می‌شود یا خیر.

اگر هارد دیسک در کاوشگر فایل نمایش داده نمی‌شود اما در مدیریت دیسک به صورت اختصاصی نشان داده می‌شود برای رفع این خطا با مراحل زیر را انجام دهید:

 • در پنجره مدیریت دیسک، روی درایو Unallocated کلیک راست کرده و New Simple Volume را انتخاب کنید
 • در  New Simple Volume، روی Next کلیک کنید
 • دوباره روی Next کلیک کنید تا اندازه حجم را مشخص کنید
 • روی Next کلیک کنید و «Assign the following drive letter» را انتخاب کنید. یک حرف از لیست کشویی انتخاب کنید و مجدد روی Next کلیک کنید
 • Format this volume with the following settings را انتخاب کرده و فایل سیستم مورد نظر را انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید
 • Finish را بزنید و هارد دیسک شما آماده استفاده است

بیشتر بخوانید: ارتقا رم لپ تاپ لنوو با چند راهکار ساده

علائم خرابی هارد لپ تاپ

اکنون می‌توانید به هارد دیسک دسترسی داشته باشید اما شما نمی‌توانید به داده‌های قبلی دست پیدا کنید زیرا هارد دیسک هنگام رفع خطا فرمت شده است.


اجازه ندهید هارد دیسک شما خراب شود!

به علائم خرابی هارد دیسک در لپ تاپ یا نرم‌افزارها اعتماد نکنید که به شما نشان دهند هارد دیسک شما خراب شده است یا خیر زیرا ممکن است به طور ناگهانی و بدون هیچ گونه علامت هشداردهنده‌ای از کار بیفتد و شما باید برای اطلاعات در هارد دیسک نسخه پشتیبان داشته باشید و به آن تکیه کنید.


سخن آخر

وقتی صحبت از هارد می‌شود باید به یاد داشته باشید که بسیار باید از آن‌ها مراقبت کرد. به طور کلی هارددیسک‌ها بخش‌های سخت افزاری فوق‌العاده حساسی دارند بنابراین سعی نکنید آن را باز کنید یا در معرض هوای آزاد قرار بدهید. هارددیسک‌ها می‌توانند فوراً توسط گردوغبار از بین بروند و در آخر تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود مطمئن‌ترین راه است زیرا که اگر داده‌های شما به هر نحوی از بین بروند؛ بازیابی داده‌ها غیر ممکن یا سخت خواهد بود.

در نتیجه همیشه باید به علائم خرابی هارد لپ تاپ توجه داشته باشید تا بتوانید به سریع‌ترین شکل اطلاعات را نجات بدهید و دستگاه را تعمیر کنید.

علائم خرابی هارد لپ تاپ

البته باید گفت کندی، باگ برنامه‌ها و سایر رفتار و علائم خرابی هارد دیسک لپ تاپ ممکن است ناشی از خرابی هارد دیسک نباشد و دیگر احتمالات را هم باید در نظر بگیرید تا ببینید مشکل برطرف می‌شود یا خیر.

شما هم می‌توانید نظرات خود را در این زمینه با ما در میان گذارید. به نظر شما چه علائم دیگری می‌تواند به ما هشدار دهد که هارد لپ تاپ‌مان خراب شده است؟ شما چه تجربه‌ای در هنگام مواجهه با این علائم داشته‌اید؟ می‌توانید در بخش کامنت‌ها با ما همراه شود.

خرابی هارد دیسک چیست؟

به طور کلی دو نوع خرابی هارد وجود دارد: فیزیکی و نرم افزاری. برای خرابی های فیزیکی هارد دیسک یا یکی از اجزای آن آسیب دیده یا به طور کامل کار نمی کند که باعث بروز مشکلاتی مثل بوت ویندوز و از دست رفتن اطلاعات می شود.

علائم رایج خرابی فیزیکی هارد چیست؟

گرم شدن بیش از حد، صداهای عجیب، خطاهای صفحه آبی، گیر کردن موتور اسپیندل و عدم امکان بوت شدن دستگاه از علائم رایچ خرابی فیزیکی هارد است.

چگونه بفهمیم هارد دیسک من سکتورهای بد دارد؟

در این مقاله به توضیح مواردی که می تواند نشان دهنده این باشد که هارد دیسک شما دارای سکتورهای بد است و می تواند یکی از علائم خرابی هارد لپ تاپ باشد، میپردازیم.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.