• رها فهیمی
  نویسنده: رها فهیمی

اگر نمی‌خواهید لپ‌ تاپ خود را به دلیل نقص باتری به‌طور دائم به منبع برق وصل کنید، وقت آن رسیده‌است که یک لپ‌ تاپ جدید تهیه کنید. با این حال، ممکن است لازم باشد قبل از تعویض مدل باتری لپ‌ تاپ خود، درمورد آن تحقیق کنید.


پیدا کردن مدل باتری لپ‌ تاپ

برای پیدا کردن مدل باتری لپ‌ تاپ، تنظیمات را باز کرده، روی «System» کلیک کنید و گزینه «About» را در پنجره سمت چپ انتخاب کنید. شماره مدل لپ‌ تاپ شما در بخش «Drive specifications» ظاهر می‌شود. در مرحله بعد، به صفحه وب سازنده خود بروید و مدل لپ تاپ خود را جستجو کنید تا مدل باتری و شماره قطعه آن را بیابید.

برای کمک به تعویض باتری خود، راهنمای جامعی در مورد چگونگی پیدا کردن مدل باتری لپ‌ تاپ با استفاده از دستورالعمل های گام به گام ساده گردآوری کرده‌ایم.

مدل باتری لپ تاپ

اگر می‌خواهید مدل باتری لپ‌ تاپ خود را پیدا کنید، هفت روش گام به گام ما به شما کمک می‌کند تا این کار را بدون مشکل به سرانجام برسانید.


روش شماره 1: بررسی برچسب باتری

ساده‌ترین راه برای پیدا کردن مدل باتری لپ‌ تاپ خود استفاده از برچسب روی خود باتری لپ تاپ با این مراحل است.

 1. لپ‌ تاپ خود را خاموش کنید.
 2. سیم برق و دستگاه‌های متصل به لپ‌ تاپ را جدا کنید (در صورت وجود).
 3. باید از پیچ گوشتی 00 فیلیپس برای باز کردن صفحه زیرین لپ‌تاپ خود استفاده کنید.
 4. باتری را پیدا کنید تا شماره مدل، ولتاژ و جریان شارژ چاپ شده روی آن را مشاهده کنید.

روش شماره 2: بررسی برچسب لپ‌ تاپ برای مدل باتری

همچنین می‌توانید مدل باتری لپ‌ تاپ خود را با چرخاندن آن و بررسی برچسب در پایین آن پیدا کنید. لپ‌تاپ‌های جدیدتر معمولاً دارای برچسب یا متنی در پایین خود هستند که مدل باتری، جریان شارژ، ولتاژ و سایر اطلاعات ضروری را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: خرابی مادربرد و راهکارهایی برای محافظت از آن

مدل باتری لپ تاپ


روش شماره 3: استفاده از تنظیمات ویندوز

این مراحل امکان یافتن مدل باتری لپ‌ تاپ را با استفاده از تنظیمات ویندوز فراهم می‌کند.

 1. تنظیمات را در لپ‌تاپ خود باز کنید.
 2. روی «سیستم» کلیک کنید.
 3. از پنجره سمت چپ، «درباره» را انتخاب کنید.
 4. شماره مدل لپ‌ تاپ شما در بخش «مشخصات دستگاه» ظاهر می‌شود.

هنگامی که مدل لپ‌ تاپ خود را شناختید، مراحل زیر را برای تعیین مدل باتری دنبال کنید.

 1. یک مرورگر راه‌اندازی کنید و به وب‌سایت سازنده لپ‌تاپ خود بروید.
 2. شماره مدل لپ‌ تاپ را که در بخش «مشخصات دستگاه» در تنظیمات ذکر کرده‌ و جستجو کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش ارتقا هارد لپ تاپ با چند روش ساده

مدل باتری لپ تاپ


روش شماره 4: استفاده از یک برنامه شخص ثالث

راه دیگر برای پیدا کردن مدل باتری لپ‌ تاپ خود استفاده از یک برنامه شخص ثالث است. در این مورد، BatteryInfoView را مثال می‌زنیم.

BatteryInfoView را روی لپ‌تاپ خود بارگیری و نصب و برنامه را راه‌اندازی کنید. BatteryInfoView به‌طور خودکار اطلاعات باتری شما را تجزیه و تحلیل می‌کند. پس از انجام فرآیند، پنجره‌ای حاوی تمام اطلاعات باتری روی صفحه ظاهر می‌شود. مدل باتری لپ‌ تاپ خود را در کنار بخش «شماره سریال» پیدا کنید.


روش شماره 5: استفاده از شماره محصول لپ‌تاپ

با این مراحل می‌توانید مدل باتری لپ‌ تاپ خود را با استفاده از شماره محصول آن پیدا کنید. کلیدهای Fn و Esc را روی صفحه‌کلید لپ‌ تاپ فشار دهید. «پنجره اطلاعات سیستم» ظاهر می‌شود.  شماره مدل لپ‌ تاپ خود را در کنار بخش «شماره محصول» پیدا کنید و آن را کپی کنید.

مرورگری را در لپ‌ تاپ خود باز کرده، شماره محصول را در نوار جستجو جای‌گذاری کنید و روی نماد جستجو کلیک کنید. می‌توانید مدل باتری لپ‌ تاپ خود را در جستجو پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: ارتقا رم لپ تاپ لنوو با چند راهکار ساده

مدل باتری لپ تاپ


روش شماره 6: استفاده از Command Prompt

یک راه سریع برای فهمیدن اینکه کدام باتری روی لپ‌ تاپ شما نصب شده‌است، استفاده از Command Prompt است.

«cmd» را در نوار جستجو تایپ کنید و Command Prompt را به‌عنوان سرپرست روی لپ‌ تاپ خود اجرا کنید. WMIC CSPRODUCT GET NAME را در پنجره Command Prompt تایپ کنید و Enter را فشار دهید. مدل باتری لپ‌ تاپ شما روی صفحه ظاهر می‌شود.


پیدا کردن مدل باتری لپ تاپ اچ پی

اگر لپ تاپ HP دارید، می‌توانید مدل باتری آن را با استفاده از دستیار پشتیبانی HP به روش زیر پیدا کنید.

 1. نرم‌افزار «دستیار پشتیبانی HP» را در لپ‌ تاپ خود دانلود کنید.
 2. نرم‌افزار را روی رایانه‌تان راه‌اندازی کنید.
 3. پس از تکمیل راه‌اندازی، به «نوت‌بوک من» بروید تا شماره مدل باتری لپ‌ تاپ خود را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ + روش‌های حل آن‌ها

مدل باتری لپ تاپ


باتری لپ تاپ چیست؟

باتری‌های لپ‌ تاپ در واقع یک منبع تغذیه از راه دور برای انواع کامپیوترهای لپ‌ تاپ هستند. لپ‌ تاپ‌ها را با کمک باتری‌ها می‌توانند قابلیت جا به جایی بهتری داشته باشند. اگرچه لپ‌ تاپ‌ را می‌توان بدون باتری استفاده کرد، اما در این شرایط تعریف پرتابل بودن خود را از دست می‌دهند و کارایی قابل توجهی به‌طور مستقل نخواهند داشت.

باتری‌های لپ‌ تاپ در طول سال‌ها تکامل یافته‌اند تا بسیار کاربردی‌تر و بادوام‌تر از مدل‌های قبلی خود شوند. در بیشتر موارد، باتری‌های لپ‌ تاپ مدرن، باتری‌های لیتیوم یونی هستند که نسبت قدرت به وزن مناسبی داشته و از بسیاری از انواع باتری‌های قابل شارژ دیگر دوام بیشتری دارند.

باتری‌های لپ‌ تاپ که از لیتیوم یون ساخته شده‌اند نیز اثر حافظه ندارند، به این معنی که برای شارژ کامل در دفعه بعد نیازی به شارژ کامل ندارند. در طول سال ها، انواع مختلفی از باتری های لپ‌ تاپ وجود داشته‌است. در ابتدا، محاسبات سیار از باتری های AA به‌عنوان منبع انرژی استفاده می‌کرد.

وقتی باتری‌های قابل شارژ مانند نیکل کادمیوم و بعداً هیدرید فلز نیکل وارد بازار شدند، به سرعت از مد افتاد. اینها پیشینیان خوبی برای فناوری فعلی بوده و نشان‌دهنده پیشرفت بزرگی نسبت به باتری های اسیدی بودند، اما مشکلاتی داشتند. آنها باید هر بار کاملاً شارژ می‌شدند و پس از مدتی توانایی خود را برای شارژ مجدد از دست می‌دادند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که لازم است درباره تعویض باتری لپ‌ تاپ بدانید

مدل باتری لپ تاپ


عملکرد باتری لیتیوم یونی

در نهایت، حتی باتری‌های لیتیوم یونی نیز مانند تمام باتری‌های لپ‌ تاپ نیاز به تعویض دارند، اما عمر آن‌ها بسیار بیشتر از فناوری‌های قبلی است. با بالا رفتن سن باتری‌های لپ‌ تاپ، توانایی خود در نگه‌داشتن شارژ را از دست دادند زیرا مقاومت درون باتری افزایش می‌یابد.

بسیاری از تولیدکنندگان توصیه می‌کنند باتری لپ‌ تاپ را با باتری هایی که به طور خاص توسط سازنده کامپیوتر ساخته شده یا توسط آن مجاز شده‌است، جایگزین کنید. مدت زمان ماندگاری باتری لپ‌ تاپ به شرایطی بستگی دارد. لپ‌ تاپ‌هایی که مورد استفاده سنگین قرار می‌گیرند تقریباً هر سال به باتری‌های جدید نیاز دارند. برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که باتری ها قبل از نیاز به تعویض، دو سال یا بیشتر دوام می‌آورند.

در نهایت، توانایی باتری لپ‌ تاپ برای نگه‌داشتن شارژ آن‌قدر کاهش می‌یابد که به هیچ وجه نمی‌تواند کامپیوتر را تغذیه کند. یکی از جدیدترین ویژگی های باتری لپ‌ تاپ، قابلیت شارژ سریع است. بسیاری از اوقات، شارژ لپ‌ تاپ ساعت ها طول می‌کشد.

گفته می‌شود این باتری‌های جدید می‌توانند تا 80 درصد ظرفیت باتری را تنها در یک دقیقه شارژ کنند. البته، این باتری‌های شارژ سریع قیمت بیشتری دارند و ممکن است به اندازه باتری‌های سنتی دوام نیاورند، اما ممکن است بیشتر از ظرفیت کاهش‌یافته باشد، به‌ویژه برای کاربران تجاری که به طور روزانه به تحرک رایانه وابسته هستند.

مدل باتری لپ تاپ

واقعیت ساده عمر نوت‌بوک این است که سیستم‌ها آنقدر که ما می‌خواهیم با باتری‌هایشان کار نمی‌کنند – حتی نوت‌بوک‌های با عمر طولانی، مانند VAIO VGN-TX27GP سونی، تنها با یک باتری تنها 5.5 ساعت دوام می‌آورند.

برای کمک به تصمیم‌گیری هوشمندانه در مورد نوت‌بوک‌هایی که می‌خرید و نحوه استفاده از آنها، فناوری‌های باتری امروزی را ابهام زدایی می‌کنیم و فناوری پیل سوختی را که ممکن است نوت‌بوک بعدی شما را تامین کند، بررسی می‌کنیم. ما همچنین 10 نکته را برای استفاده حداکثری از باتری فعلی سیستم ارائه می‌دهیم.


فناوری های باتری

باتری‌ها می‌توانند فناوری‌های متعددی داشته باشند و تاریخچه آن هم همین حقیقت را اثبات می‌کند. در همین راستا مطمئناً باتری متناسب با نیازهای شما وجود خواهد داشت. اگرچه همه باتری ها یکسان ساخته نمی‌شوند، اما همه آنها توانایی تبدیل انرژی شیمیایی به جریان الکتریکی برای تامین انرژی دستگاه های الکترونیکی را دارند.

از پخش کننده های موسیقی دیجیتال کوچک گرفته تا نوت بوک های بزرگ؛ همگی می‌توانند کاربردی باشند. دستگاه‌هایی همانند باتری خودرو، یا یک واکنش شیمیایی در داخل باتری نوت بوک، الکترون‌ها را آزاد می‌کند تا از ترمینال مثبت به ترمینال منفی بروند و جریان کافی برای راه‌اندازی دستگاه ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: قفل شدن لپ تاپ لنوو + راه حل رهایی از آن

مدل باتری لپ تاپ

قدیمی‌ترین فناوری باتری موبایل، سلول نیکل کادمیوم (NiCd) است که زمانی پایه اصلی طراحی نوت‌بوک بود. متأسفانه سلول‌های NiCd فقط می‌توانند انرژی کافی برای اجرای یک سیستم را برای حدود یک ساعت حمل کنند و حاوی کادمیوم سمی هستند که دفع آنها را سخت می‌کند.

و علیرغم توانایی آنها در حدود 1000 بار شارژ شدن، باتری های سلولی نیکل کادمیوم نیز از چیزی به نام “اثرات حافظه” رنج می‌برند. با گذشت زمان، آنها توانایی نگه داشتن شارژ کامل را از دست می‌دهند. خوشبختانه، باتری‌های سبک‌تر و قدرتمندتر از NiCd پیشی گرفته‌اند و امروزه، NiCdها بیشتر در اسباب‌بازی‌ها و تلفن‌های بی‌سیم ارزان‌قیمت استفاده می‌شوند.


باتری در گذشته

حدود یک دهه پیش، بیشتر سازندگان نوت بوک به باتری های نیکل-فلز-هیدرید (NiMH) روی آوردند. این باتری‌ها نه تنها می‌توانند حدود 40 درصد انرژی بیشتری داشته باشند، بلکه به اندازه NiCds در برابر مشکلات حافظه حساس نیستند و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند.

از جنبه منفی، شما می‌توانید آنها را تنها حدود 200 بار در مقابل 400 چرخه شارژ برای طرح های جدیدتر شارژ کنید. امروزه سلول لیتیوم یونی (همچنین به عنوان Li-ion شناخته می شود)، که تقریباً دو برابر ظرفیت باتری نیکل-کادمیمی را در خود جای می‌دهد، بر وضعیت باتری نوت بوک حکومت می‌کند.

مدل باتری لپ تاپ

فناوری لیتیوم یونی که در اکثر نوت بوک ها، گوشی های دستی و تلفن های همراه استفاده می‌شود، می‌تواند قدرت زیادی را در خود نگه‌دارد، اما مواد عجیب و غریب آن، آن را گران می‌کند. بخشی از اعتبار موفقیت آن به یک تراشه کنترلی کوچک تعبیه شده در هر باتری تعبیه شده است که سرعت تخلیه باتری را تنظیم می‌کند و از شارژ بیش از حد آن جلوگیری می‌کند.


تفاوت باتری و پیل سوختی

روزهای باتری سنتی ممکن است شماره‌گذاری شده باشد. به لطف پیشرفت‌های اخیر در فناوری سلول سوختی، نوت‌بوک بعدی شما (یا شاید بعد از آن) می‌تواند برای روزها با یک بار شارژ کار کند. این باتری های نسل بعدی که حاوی مواد شیمیایی مانند متانول ذخیره شده در مخازن کوچک هستند، مطمئناً منبع انرژی متوسط ​​شما نیستند.

بیشتر شبیه کارخانه‌های شیمیایی کوچک، انواع مختلف سلول‌های سوختی در حال حاضر در شاتل‌های فضایی، خودروهای آزمایشی سازگار با محیط زیست و نیروگاه‌های کوچک استفاده می‌شوند. NEC در حال توسعه یک سلول سوختی برای یک نوت بوک است که می‌تواند 40 ساعت عمر باتری شگفت انگیز را ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: خراب شدن کیبورد لپ تاپ و دلایل مهم آن

مدل باتری لپ تاپ

NCE در حال توسعه یک نوت‌بوک پیل سوختی است. بنابراین یک پیل سوختی چگونه کار می‌کند؟ بیوشیمی کوبو، مدیر تحقیقات ارشد ناظر بر پروژه NEC برای ایجاد یک نوت‌بوک با سوخت پیل سوختی، گفت: «پیل سوختی بر اساس اصل معکوس الکترولیز آب است. [پیل‌های سوختی] با واکنش هیدروژن و اکسیژن برای تولید الکتریسیته کار می‌کنند».

متانول یا متیل الکل سوخت منتخب NEC است و کوبو نمونه اولیه نوت‌بوکی ساخته‌است که می‌تواند با حدود 10 درصد سوخت به مدت 5 ساعت کار کند. وقتی باک خشک شد، کابل برق را فراموش کنید، زیرا پیل سوختی متانول بیشتری می‌خواهد. فقط یک بطری کوچک سوخت بریزید و آماده حرکت است.

به جای حمل یک کیسه باتری در یک پرواز طولانی، تنها چیزی که نیاز دارید یک بطری متانول است — اما مراقب باشید: متانول یک سم است. در حال حاضر، بسته‌بندی بزرگترین مانعی است که پیل های سوختی با آن روبرو هستند. کوبو گفت: «در حال‌حاضر، پیل سوختی نمی‌تواند در محل استاندارد باتری قرار بگیرد.

“این به توسعه بیشتری نیاز دارد تا در یک نوت‌بوک قرار گیرد، و کوچک‌سازی چالشی است که ما با آن روبرو هستیم.” به گفته کوبو، NEC از سه جهت به این مشکل حمله می کند: افزایش غلظت متانول. استفاده از یک پردازنده کم مصرف؛ و افزایش سایز مخزن

مدل باتری لپ تاپ

دستی با پیل سوختی

در مقابل، هیتاچی کوچکتر فکر می‌کند. هیتاچی همراه با توکای، سازنده ژاپنی فندک، روی یک فندک دستی با پیل سوختی کار می‌کند. اندازه یک باتری AA، پیل سوختی حاوی 57 گرم سوخت 20 درصد متانول است و یک کامپیوتر دستی را برای 6 تا 8 ساعت تغذیه می‌کند.

قبل از راه‌اندازی برنامه‌ریزی شده آن (که در ابتدا برای سال 2005 برنامه‌ریزی شده بود، اما از آن زمان به عقب رانده شده‌است)، شرکت ها سعی خواهند کرد تا با استفاده از سوخت متانول 30 درصد، زمان اجرا را افزایش دهند، و یک امکان متمایز 12 ساعته دستی را ایجاد کنند.

به گفته دانیل بنجامین، تحلیلگر بازاریابی در Allied Business Intelligence، مستقر در Oyster Bay، نیویورک، همه اینها در دهه آینده به یک تجارت بزرگ تبدیل می‌شود. پیل‌های سوختی منبع پاکی از انرژی را فراهم می‌کنند، اما هزینه و مسائل فنی موانع قابل‌توجهی ایجاد خواهد کرد.

با وجود این، او می‌گوید که تا سال 2011 ممکن است 200 میلیون پیل سوختی در هر اندازه و ظرفیت فروخته شود که همه چیز از پخش کننده MP3 گرفته تا نوت بوک را تامین می‌کند. تا آن زمان، ممکن است بتوانیم از باطری های خود خداحافظی کنیم، همراه با جستجوی ابدی برای یک پریز برق برای شارژ آنها – اگرچه یافتن سوخت ممکن است مشکل دیگری ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: سیاه شدن صفحه لپ تاپ ایسوس + معرفی راهکار حل آن

مدل باتری لپ تاپ

قدرت و عملکرد

نوت‌بوکی که می‌خرید ممکن است به تعیین مقدار زمان بی‌کاری که می‌توانید در یک پرواز هوایی انتظار داشته باشید کمک کند. چطور؟ اگرچه CPU حدود نیمی از کل توان نوت بوک را مصرف می‌کند، پیشرفت های اخیر در فناوری پردازنده باری را که بر روی باتری سیستم گذاشته شده‌است کاهش داده‌است. برای مثال، به لطف فناوری Core Duo و Centrino اینتل، نوت‌بوک‌ها می‌توانند با همان باتری‌هایی که قبلاً استفاده می‌کردند، سریع‌تر و طولانی‌تر کار کنند.

در اینجا پایین‌ترین نرخی است که پردازنده ها به نوت‌بوک ها اجازه می‌دهند بیشترین دوام را داشته باشند. Intel Core Duo بخشی از بسته Centrino Duo بدون شک، Core Duo قهرمانی در طول عمر باتری است. با دو هسته پردازشگر، دو مگابایت حافظه نهان سطح 2، و توانایی ساده کردن عملیات، قدرت خام را با عمر باتری زیاد متعادل می‌کند. یک رادیو Wi-Fi ساخت اینتل و یک چیپست اینتل را پرتاب کنید و Core Duo بخشی از سه گانه Centrino Duo است.

پردازنده Core Solo اینتل

پردازنده Core Solo اینتل بسیار شبیه به Core Duo است، با این حال بیشتر از گزینه‌های تک هسته‌ای در مقایسه با دو هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روند منجر به کاهش عملکرد خام دستگاه شده، اما همچنین به این معنی است که تراشه انرژی کمتری مصرف می‌کند. 5.5-27W در مقایسه با Core Duo 15-31W. Core Solo با سرعت 1.83 گیگاهرتز کار می‌کند.

مدل باتری لپ تاپ

Turion 64 X2 رقیب اصلی Core Duo است. مانند نسخه اینتل، دو هسته پردازشی برای افزایش عملکرد در حین انجام چند کار ارائه می دهد. همچنین دارای PowerNow AMD است! فناوری مدیریت انرژی، که AMD می گوید می تواند عمر باتری سیستم را تا 65٪ افزایش دهد.

محافظ داخلی ضد ویروس گنجانده شده است و پردازنده با سرعت 2 گیگاهرتز عرضه می شود. مصرف انرژی آن کمی بیشتر از آن چیزی است که در پردازنده های Core Duo دیده می شود و بین 31 تا 35 وات است.


نکات مهم بهبود عمر باتری

با کمی صرفه‌جویی در انرژی و برخی حرکات هوشمندانه، می‌توانید عمر باتری نوت بوک خود را تا حد زیادی بهبود بخشید. در اینجا 5 نکته برتر برای استفاده حداکثری از باتری ها آورده شده‌است.

بیشتر بخوانید: نصب ویندوز در لپ تاپ به ساده‌ترین روش ممکن

مدل باتری لپ تاپ

 1. محصول کوچک‌تری خریداری کنید

اگر عمر باتری بسیار طولانی برای شما مهم است، آن نوت بوک بزرگ با صفحه نمایش 17 اینچی با پردازنده پرسرعت را فراموش کنید – احتمالاً بیش از دو ساعت کار نخواهد کرد. هنگامی که نوت‌بوک بعدی خود را می‌خرید، کوچک فکر کنید و یک سیستم فوق‌العاده قابل حمل یا یک سیستم سبک و نازک را در نظر بگیرید.

یک پردازنده Intel Core Duo تقریباً نصف انرژی پنتیوم 4، 12.1 اینچی مصرف می‌کند. صفحه نمایش 50 درصد آب کمتری نسبت به مدل 17 اینچی مصرف می‌کند و دریافت هارد دیسک 4200 دور در دقیقه به جای مدل 5400 دور در دقیقه می‌تواند معنای 15 تا 20 دقیقه عمر باتری اضافی باشد.

 1. تنظیم دقیق باتری

تنظیمات برق نوت‌بوک خود را طوری تنظیم کنید که منطقه راحتی را پیدا کنید که در آن تا حد امکان از انرژی کمتری استفاده می‌کنید و هیچ تداخلی در وظایف محاسباتی خود ندارید. مسیر کنترل پنل بسته به سیستم عامل و تنظیمات شما متفاوت است، اما برای کاربران Windows XP Home و Pro، این مراحل را دنبال کنید: به Start / Control Panel / Performance And Maintenance / Power Options بروید.

صفحه LCD را طوری تنظیم کنید که بعد از 5 دقیقه عدم فعالیت خاموش شود، اجازه دهید هارد دیسک به مدت 20 دقیقه فعال بماند و پس از خاموش شدن، محتویات سیستم را در RAM ذخیره کنید. اگر نوت‌بوک شما خیلی زود به خواب می رود، تنظیمات را انجام دهید.

مدل باتری لپ تاپ

 1. نور لپ تاپ خود را کنترل کنید

نور پس‌زمینه LCD شما تا 10 وات برق مصرف می‌کند، که باتری زیادی را تخلیه می‌شود. روشنایی صفحه را تا جایی که برای دیدن آن راحت است، بدون چشمک زدن کاهش دهید. علاوه بر تنظیمات Power Options که در بالا توضیح داده‌شد، اکثر نوت بوک ها دارای کلیدهای عملکردی مناسب برای کنترل روشنایی صفحه هستند.

به دنبال کلید عملکرد با نماد روشنایی و یک فلش رو به پایین در کنار آن بگردید (این کلید F6 در بسیاری از سیستم ها است). همچنین، برخی از نوت‌بوک‌های جدید، مانند مک‌بوک پرو اپل، روشنایی صفحه‌نمایش را متناسب با شرایط تنظیم می‌کنند.

 1. کنترل میزان شارژ

یک نوت‌بوک با باتری بخرید که دارای نشانگر LED سطح شارژ روی خود باتری باشد تا بتوانید فقط سیستم را ورق بزنید تا ببینید عمر باتری چقدر باقی مانده است. اگر واقعاً می‌خواهید جزئیات زیادی در مورد عملکرد باتری‌تان و میزان عمر باقی‌مانده ببینید، با برنامه «BatteryMon» PassMark، نظارت بر باتری را به سطح بعدی ببرید.

بیشتر بخوانید: روش ریست کردن لپ تاپ ایسوس به شیوه‌های کاربردی

مدل باتری لپ تاپ

5. تهیه یک باتری زاپاس

برخی از نوت‌بوک‌ها به شما امکان می‌دهند با یک باتری دوم که در یک محفظه مدولار قرار می‌گیرد، شارژ را دو برابر کرده و زمان اجرا را تقریباً دوبرابر کنید. چند سیستم حتی می‌توانند تا سه باتری مصرف کنند، اگر ایستگاه اتصال را نیز در نظر بگیرید، که به آن قطعه رسانه نیز می‌گویند.

برای مثال، IBM ThinkPad X41 را می‌توان به جای باتری استاندارد خود، یک باتری با ظرفیت بالا نصب کرد و دارای یک رابط برای یک باتری خارجی اضافی در پایین است.


سوالات متداول

در این مطلب قصد دارید که یک سری سوالات مرتبط در رابطه با پیدا کردن مدل باتری لپ‌ تاپ را با شما در میان گذاریم. پاسخ مناسبی هم در رابطه با هر سوال آمده است.

مدل باتری لپ تاپ

باتری لپ‌ تاپ چقدر دوام می‌آورد؟

طول عمر باتری لپ‌ تاپ به عوامل متعددی از جمله مصرف و نوع باتری شما بستگی دارد. اما به طور معمول، مدت زمان متوسط ​​یک باتری لپ‌ تاپ حدود دو تا چهار سال یا ۱۰۰۰ ساعت است که پس از آن باید یک باتری جدید تهیه کنید.

آیا می توانم از لپ‌ تاپ بدون باتری استفاده کنم؟

بله، اگر لپ‌ تاپ شما مستقیماً به منبع برق متصل باشد، می‌توانید بدون باتری از آن استفاده کنید. اما حتی کوچکترین تکان یا از دست دادن اندکی دوشاخه می‌تواند سیستم را خاموش کند و تمام فایل هایی را که روی آنها کار می کنید حذف کند. همچنین می‌تواند بر روی سیستم عامل تأثیر منفی بگذارد.

چگونه می‌توانم از گارانتی لپ‌ تاپ HP خود مطلع شوم؟

اگر «دستیار پشتیبانی HP» را روی لپ‌ تاپ خود نصب کرده‌اید، آن را باز کرده و روی بخش «نوت‌بوک من» کلیک کنید، به «گارانتی و خدمات» رفته و دوره گارانتی لپ‌ تاپ HP خود را در آنجا پیدا کنید.

مدل باتری لپ تاپ


سخن آخر

در این راهنما، نحوه یافتن مدل باتری لپ‌ تاپ و شماره قطعه خود را با استفاده از روش‌های گام به گام ساده بررسی کرده‌ایم. شما هم می‌توانید توانید تجربیات خود را در این زمینه با ما در میان گذارید. به نظر شما چه راهکارهای دیگری برای شناسایی مدل باتری لپ تاپ وجود دارد که می‌تواند ما را سریع‌تر به پاسخ برساند؟ در بخش کامنت‌ها با ما همراه شوید.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.