• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

بسیاری از افراد ممکن است به دنبال علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس خود باشند. چرا که این موضوع به مراتب برای کاربران لپ‌تاپ ایسوس پیش آمده و عده زیادی را کلافه کرده است. داغ شدن لپ‌تاپ ایسوس برای سخت‌افزارها و به خصوص باتری آن بسیار مضر است.

در بیشتر مواقع همین موضوع باعث می‌شود تا لپ‌تاپ به صورت ناگهانی خاموش شود. برای همین منظور باید علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس را پیدا کرده و آن را هرچه زودتر رفع کنیم. از آنجایی که ممکن است هر سیستمی مشکل متفاوتی داشته باشد، به همین دلیل علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس هم می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

ما در این مقاله به موارد مختلفی اشاره خواهیم کرد که همگی در ارتباط با علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس خواهند بود. با مطالعه کردن این موارد به خوبی قادر خواهید بود مشکل اصلی سیستم خودتان را به دقت بررسی و سپس حل کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین لپ تاپ ایسوس؛ بررسی سری ZenBook تا ROG ،Viva و … در یک نگاه سریع!

بدون شک قادر خواهید بود با این راهکارها علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس خودتان را سریعا پیدا کنید. راهکارهایی را هم به شما معرفی خواهیم کرد که می‌توانید با انجام دادن آن‌ها تغییرات قابل توجهی را در لپ‌تاپتان مشاهده کنید.

فهرست مطالب

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

اگر مشتاق هستید بدانید دلایل داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما از چیست، حتما با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 نبودن کول‌پد

کول‌پد یا خنک‌کننده جانبی بهترین وسیله برای به تعادل رساندن دمای لپ‌تاپ‌ها است. جالب است بدانید برندها و مدل‌های مختلی برای کول‌پدها وجود دارد که می‌تواند هر کدام قیمت و کیفیت متفاوتی داشته باشد. برای مثال، کول‌پدهای لپ‌تاپ‌های گیمینگ بسیار قوی‌تر بوده و از تعداد فن‌های بسیار زیادی نسبت به سایر خنک‌کننده‌های عادی برخوردار هستند.

البته نوع طراحی و نورپردازی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد، اما چیزی که برای ما مهم است قدرت خنک‌کننده این کول‌پدها بوده که نقش مهمی در سالم ماندن لپ‌تاپ ایفا می‌کند. در بسیاری از موارد علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس نبود یک کول‌پد مناسب، گزارش شده است.

بیشتر بخوانید: مهم ترین دلایل برای خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ ایسوس کدام است؟

زمانی که شما زیر لپ‌تاپ ایسوس خود یک کول‌پد مناسب و باکیفیت قرار بدهید، دمای سیستم‌تان تا حد قابل توجهی پایین خواهد آمد. البته توجه داشته باشید که کول‌پدها زمانی می‌توانند برای خنک کردن لپ‌تاپتان مناسب باشند که سیستم خنک‌کننده داخلی‌تان خراب نشده باشد.

چرا که اگر علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما از خراب شدن فن‌ خنک‌کننده باشد، حتی بهتری کول‌پد هم نمی‌تواند تغییری در سیستم‌تان ایجاد کند. اما اگر علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما بیشتر به خاطر نحوه استفاده‌تان است، استفاده از کول‌پد باکیفیت می‌تواند کمک شایانی در خنک کردن آن بکند. برای نتیجه‌ی بهتر، می‌توانید راهکارهای زیر را هم امتحان کنید.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

با توجه به نیازتان کول‌پد تهیه کنید

در بالا هم توضیح دادیم که کول‌پدها انواع مختلفی دارند. برای مثال، برخی کول‌پدها به قدری ضعیف هستند که تهیه کردنشان، برای لپ‌تاپ شما هیچ تفاوتی ایجاد نخواهد کرد. اما اگر بخواهیم در مورد کول‌پدهای باکیفیت صحبت کنیم، باز هم می‌توانیم دسته‌بندی‌های مختلفی داشته باشیم. برای مثال، برخی از کول‌پدها فقط یک فن بزرگ داشته که برای سیستم‌های معمولی با استفاده‌های عادی مناسب هستند.

مثلا اگر از لپ‌تاپتان استفاده بیش از حد و یا سنگین نمی‌کنید، چنین مواردی می‌تواند برایتان مناسب باشد. چرا که هم قیمت کم‌تری داشته و هم می‌تواند برای سیستم‌تان مناسب باشد. چرا که علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما ارتباط مستقیمی با کول‌پدتان خواهد داشت.

گاهی اوقات ممکن است علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما، به خاطر استفاده بیش از حدتان باشد. یعنی با لپ‌تاپتان نرم‌افزارهای بسیار سنگین و یا حتی گیم‌های متعددی اجرا می‌کنید. در چنین شرایطی دیگر نمی‌توانید سراغ کول‌پدهای ساده و ارزان‌قیمتی که فقط یک فن دارند، بروید. چرا که این موارد نمی‌توانند مناسب استفاده‌ای که شما از لپ‌تاپتان می‌کنید باشند.

بیشتر بخوانید: علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ ایسوس + بررسی تخصصی

بهتر است سراغ کول‌پدهای باکیفیت که چند فن قوی دارند بروید. این کول‌پدها می‌توانند به خوبی دمای لپ‌تاپتان را پایین‌تر بیاورد. معمولا قسمت پایینی یا کف لپ‌تاپ گرما را به خودش جذب کرده و همین موضوع تبدیل به اصلی‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما می‌شود. در نتیجه،‌ وجود یک کول‌پد باکیفیت می‌تواند تفاوت زیادی در خنک کردن سیستم ایجاد کند.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

از مکنده‌ی هوا به همراه کول‌پد استفاده کنید

گاهی اوقات بسیاری از کاربران لپ‌تاپ‌های ایسوس، حتی با وجود استفاده از بهترین کول‌پدها هم، از نتیجه نهایی احساس رضایت چندان زیادی نداشته باشند. باز هم این موضوع دقیقا به نوع استفاده شما از لپ‌تاپتان مربوط خواهد شد. چرا که اگر کارهای سنگینی از لپ‌تاپتان بکشید، همین موضوع علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما خواهد بود.

اما برای چنین مواقعی هم خنک‌کننده‌های دیگری طراحی شده‌اند که در داخل کشور و فروشگاه‌های معتبر اینترنتی موجود هستند. این خنک‌کننده‌ها حالت مکنده داشته و دقیقا برعکس کول‌پدهایی که زیر لپ‌تاپ قرار می‌گیرند عمل می‌کنند. بدین شکل که هوای بسیار گرم داخل لپ‌تاپ را تهویه می‌کنند.

این سیستم خنک‌کننده فقط برای لپ‌تاپ‌هایی مناسب است که راه خروجی هوای آن، در کناره‌های لپ‌تاپ تعبیه شده است. بدین شکل که این محصول دقیقا در روبه‌روی خروجی هوای لپ‌تاپ قرار گرفته و با سرعت بسیار بالا هوای گرم را از آنجا خراج می‌کند.

بیشتر بخوانید: روش ریست کردن لپ تاپ لنوو؛ دلایل و راهکارها

با این که سیستم تهویه خود لپ‌تاپ وظیفه خارج کردن هوا را از این شیار بر عهده دارد، اما در بیشتر مواقع قدرت بسیار زیادی نداشته و این کار را به خوبی انجام نمی‌دهد. همین موضوع هم، علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس می‌شود. چرا که هوای گرم، داخل سیستم مانده و دمای آن را بالاتر می‌برد. اما استفاده کردن از این سیستم‌های خنک‌کننده به همراه کول‌پدها، می‌تواند دمای لپ‌تاپتان را بسیار پایین‌تر بیاورد.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس


مراقبت و نگهداری اشتباه لپ‌تاپ

یکی از عمده‌ترین دلیل داغ شدن لپ تاپ ایسوس، بیشتر به خاطر عدم استفاده درست از آن است. با این که لپ‌تاپ‌ها سبک و کوچک ساخته شده‌اند تا بتوانیم آن را هر جا که می‌خواهیم ببریم، اما چنین چیزی نباید باعث شود تا از آن درست استفاده نکنیم.

بسیاری از افراد، لپ‌تاپ‌شان را روی پا، پتو، سطح گرم و… می‌گذارند. همین موضوع باعث می‌شود تا قطعات داخلی لپ‌تاپ هم سریع‌تر گرم شده و دمای سیستم را بالاتر ببرند. در نتیجه، در بیشتر مواقع چنین چیزی علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس گزارش شده است. چرا که پس از چند دقیقه، دمای لپ‌تاپ به شدت بالا رفته و دردسرهای زیادی ایجاد می‌کند.

در اکثر مواقع،‌ با افزایش دمای لپ‌تاپ، ممکن است سیستم‌تان هنگ کرده و یا سرعت آن بسیار کند شود. حتی با بالاتر رفتن دمای CPU و یا کارت گرافیک، سیستم جلوی آسیب‌های جدی را با خاموش شدن ناگهانی می‌گیرد. در واقع این یک واکنش کاملا طبیعی در تمام رایانه‌ها است تا بتواند از آسیب‌ رسیدن به قطعات و سخت‌افزارها جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: روش بوت کردن لپ تاپ ایسوس در مدل‌های مختلف

در چنین شرایطی، اگر مشغول انجام دادن یکی از کارهای بسیار مهم‌تان باشید، بدون شک کلافه خواهید شد و تمام کارهایتان ناقص خواهد ماند. اما اگر بدانید علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما به خاطر عدم استفاده درست از آن‌ است، قادر خواهید بود این مشکل را به راحتی حل کنید. در ادامه به چند راهکار اشاره خواهیم کرد که می‌تواند برایتان موثر باشد.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس


فضای گرم اطراف لپ تاپ

در فصول سرد، اکثر ما دلمان می‌خواهد جای گرم باشیم. مثلا ممکن است کنار شوفاژ، بخاری، زیر کرسی و… در حال کار کردن با لپ‌تاپ باشیم. حالا فرض کنید که لپ‌تاپتان را روی کرسی قرار داده‌اید که بسیار گرم است! طبیعی است که با چنین کاری دمای لپ‌تاپتان سریعا بالاتر رفته و شروع به داغ شدن می‌کند.

یادتان باشد که هیچ کدام از قطعات الکترونیکی، به خصوص باتری‌ها میانه خوشی با گرما ندارند. هر چقدر که فضای نگهداری لپ‌تاپتان خنک‌تر باشد به همان اندازه بهتر است. یکی از اصلی‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس دقیقا همین موضوع است.

بیشتر افراد چنین موضوع ساده‌ای را رعایت نمی‌کنند و به دنبال علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس خودشان می‌گردند. در صورتی که گاهی اوقات می‌توان با انجام دادن موارد بسیار ساده، حتی بزرگ‌ترین مشکلات را هم حل کرد. یکی از بهترین راهکار استفاده از مانیتورهای جانبی به همراه کابل HDMI هست.

بیشتر بخوانید: آپدیت بایوس لپ تاپ دل؛ راهکارهای موثر و آسان

برای مثال، شما می‌توانید لپ‌تاپتان را در یک جای کاملا خنک قرار بدهید و آن را به یک مانیتور بزرگ‌تر وصل کنید. حالا با استفاده از یک ماوس و کیبورد بی‌سیم می‌توانید در همان جای گرم و نرم خودتان نشسته و بدون کوچک‌ترین مشکلی مشغول استفاده از لپ‌تاپتان شوید.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

زیر لپ‌تاپ را خالی بگذارید

اگر از کول‌پد استفاده نمی‌کنید و استفاده‌تان از لپ‌تاپ بسیار سبک است، باید زیر لپ‌تاپتان را خالی بگذارید. بدین معنا که سعی کنید زیر لپ‌تاپ با سطحی که قرار است روی آن قرار بگیرد (زمین، میز، صندلی و…)، حتما فاصله داشته باشد. با استفاده از چند روش ساده می‌توانید این کار را به راحتی انجام بدهید.

برای مثال، اگر در بیرون از خانه بودید و هیچ چیزی دم دست نداشتید، می‌توانید کیف پولتان را زیر لپ‌تاپ قرار بدهید تا یک فضای خالی در آن ایجاد شود. چرا که خالی نکردن زیر سیستم اصلی‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما است. در نتیجه،‌ باید حتما زیر لپ‌تاپتان را خالی بگذارید تا هوا در آن رد و بدل شود.

حالا اگر در خانه بودید، می‌توانید با استفاده از چند ظرف چوبی و یا شیشه‌ای نشکن، این کار را انجام بدهید. اگر ارتفاع این ظروف کمتر باشد به همان اندازه بهتر خواهد بود. سعی کنید از ظروفی استفاده کنید که لپ‌تاپ به راحتی روی آن قرار گرفته و دچار ضربه و یا آسیب نشود.

بیشتر بخوانید: 10 علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس چیست؟ + بررسی تخصصی و کامل

چرا که تنها هدف ما ایجاد کردن فضای خالی زیر لپ‌تاپ است تا بتوانیم دمای آن را پایین‌تر بیاوریم. خالی نبودن زیر سیستم، مهم‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس است که با استفاده از این روش‌های بسیار ساده و آسان، می‌تواند حل شود. توجه داشته باشید که این کار فقط در صورت عدم استفاده از کول‌پد پیشنهاد می‌گردد.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

لپ‌تاپ را روی پا یا تشک قرار ندهید

در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم که اکثر ما لپ‌تاپ‌مان را با خودمان به هر جایی می‌بریم. در واقع این موضوع یکی از مهم‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما است که باید به آن توجه ویژه‌ای بکنید. برای مثال، هرگز لپ‌تاپ را روی پا و یا شکمتان قرار ندهید.

صرف نظر از این موضوع که ممکن است چنین کاری برای بدمان مضر باشد، گرمای بیشتری را در سیستم ایجاد کرده و علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما خواهد بود. اگر می‌خواهید لپ‌تاپتان را روی تخت برده و در آنجا استفاده کنید، سعی کنید از روش‌های بالا استفاده کنید.

برای این کار می‌توانید از یک میز کوچک استفاده کنید. یعنی میز کوچکی که بتوانید لپ‌تاپ را روی آن قرار داده و کارهایتان را به راحتی انجام بدهید. سعی کنید در این شرایط هم از یک ماوس و یا کیبورد بی‌سیم استفاده کنید تا بتوانید لپ‌تاپ را روی میز قرار داده و نیازی به دسترسی به آن نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی

اگر روبه‌روی تخت و یا جایی که روی آن دراز کشیده‌اید،‌ تلویزیون قرار داشته باشد، می‌توانید با استفاده از روشی که در بالا توضیح دادیم، مشکلتان را حل کنید. یعنی لپ‌تاپ را در یک جای خنک قرار داده و با استفاده از کابل HDMI، کیبورد و ماوس بی‌سیم از آن استفاده کنید. قرار دادن سیستم روی تشک، پتو، پا و… از اصلی‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس است که با راهکارهای ذکر شده، به راحتی رفع می‌شود.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس


گرد و غبار محیط

گرد و غبار یکی از مهم‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس است. بیشتر کاربران لپ‌تاپ ایسوس که چند سالی است از سیستم‌شان استفاده می‌کنند، اکثر متوجه داغ شدن لپ‌تاپشان می‌شوند. جالب است که در اکثر مواقع این موضوع با یک گردگیری ساده در سیستم‌شان رفع شده و دمای لپ‌تاپشان به همان حالت عادی قبل باز می‌گردد.

چرا که در چنین شرایطی،‌ فقط گرد و غبار دلیل داغ شدن لپ تاپ ایسوس به شمار می‌آید و علت دیگری ندارد. به خاطر این‌ که اکثر افراد ممکن است علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس خود را از مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بدانند.

زمانی که از لپ‌تاپتان درست استفاده کرده باشید، کمتر پیش می‌آید که مشکلات سخت‌افزاری باعث گرم شدن آن شود. در چنین شرایطی، علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما، گرد و غبارهای انباشته شده در داخل لپ‌تاپتان است که باید هرچه زودتر رفع شود.

بیشتر بخوانید: چی میشه که لپ تاپم هنگ می کنه؟ + بررسی علت ها و ارائه راهکارها

اما این موضوع نیاز به باز کردن لپ‌تاپتان خواهد داشت که از حساسیت نسبتا بالایی برخوردار است. ظرافت قطعات لپ‌تاپ بسیار بالاتر از قطعات کامپیوتر است و باید گردگیری آن هم کاملا دقیق و کاملا محتاطانه انجام شود. اگر خودتان تجربه این کار را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از کمک یک فرد مجرب و وارد به این کار، بهره‌مند شوید.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

از محافظ مخصوص روی کیبوردتان استفاده بکنید

با این که جلوگیری از گرد و غبار به داخل لپ‌تاپ یک امر کاملا اجتناب‌ناپذیر است، اما می‌تواند شدت و میزان آن را کمتر کرد. برای مثال، اگر بتوانید عمده‌ترین راه ورود گرد و غبار را به داخل لپ‌تاپتان بگیرد، مشکلتان به طور کلی رفع خواهد شد. در واقع، اصلی‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس، ورود گرد و غبار از شیارهای صفحه کیبورد است.

چرا که گرد و غبار از طریق این حفره‌ها، به راحتی وارد داخل سیستم می‌شود. در نتیجه، طی چند سال، این گرد و غبارها انباشته شده و اختلالات زیادی در سیستم‌تان ایجاد خواهد کرد. علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما هم می‌تواند دقیقا به خاطر همین موضوع باشد.

معمولا وجود یک روکش محافظ مخصوص روی صفحه کیبورد لپ‌تاپتان، می‌تواند از بروز چنین مشکلی جلوگیری کند. بیشتر این محافظ‌ها از جنس سیلیکون ساخته می‌شوند که بسیار بادوام و نرم هستند. شما می‌توانید هر از چندگاه یک بار این محافظ را به راحتی بشویید و پس از خشک کردنش، از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: علت کار نکردن تاچ پد لپ تاپ

از آنجایی که اصلی‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس به خاطر ورود گرد و غبار به داخل سیستم است، استفاده از محافظ کیبورد می‌تواند بسیار مفید باشد. چرا که میزان گرد و غبار وارد شده در سیستم‌تان بسیار کمتر خواهد شد.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

به طور مرتب اقدام به تمیز کردن لپ‌تاپتان بکنید

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که یکی از اصلی‌ترین راه‌های نفوذ گرد و غبار از طریق شیارهای صفحه کیبورد است. اما این تنها راه ورد گرد و غبار نبوده و جاهای دیگری هم وجود دارند که می‌توانند موجب ورود آن به سیستم‌تان بشوند. به خصوص اگر شما از یک کول‌پد استفاده بکنید، فن‌های آن می‌تواند هوا را به همراه گرد و غبار به زیر لپ‌تاپ منتقل کنند.

معمولا بخش عظیمی از این گرود و غبارها زیر لپ‌تاپتان باقی می‌مانند که بهتر است حتما تمیز شوند. در غیر این صورت این گرد و غبار به مرور زمان وارد سیستم‌تان شده و چنین چیزی از مهم‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس به شمار می‌آید.برای این کار بهتر است به صورت مرتب لپ‌تاپتان را تمیز کنید. به هیچ عنوان هنگامی که لپ‌تاپتان روشن است با اسپری الکل و یا آب و هر مایع دیگری، اقدام به تمیز کردن سیستم‌تان کنید.

بیشتر بخوانید: مهم ترین تفاوت لپ‌تاپ‌ ایسوس سری k و x

چرا که این کار می‌تواند آسیب‌های جدی به لپ‌تاپتان، به خصوص به صفحه‌ی نمایشگرش بزند. برای این کار بهتر است هر هفته یک بار، پس از خاموش کردن لپ‌تاپتان، آن را با یک دستمال نم‌‌دار تمیز کنید. باز هم تاکید می‌کنیم که از اسپری کردن هر مایعی روی لپ‌تاپتان جدا خودداری کنید. تمیز کردن لپ‌تاپ می‌تواند بسیاری از مشکلات آتی را برایتان رفع کند. چرا که اصلی‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس از گرد و غبار است و با تمیز کرد مرتب، این مشکل رفع خواهد شد.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

از کاور لپ‌تاپ استفاده کنید

با این که در بالا راجع به مزایای تمیز کردن مرتب لپ‌تاپ صحبت کردیم، اما شیوه نگهداری آن هم می‌تواند بسیار مهم باشد. به خاطر این که علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس عدم نگهداری صحیح آن است. در برخی شهرهای کشور، به خاطر خنک بودن هوایی که دارند، در فصول بهار و تابستان در و پنجره خانه‌ها اکثرا باز می‌ماند.

به خصوص هنگامی که در فصل تابستان برق‌ها قطع می‌شوند، مجبور به باز گذاشتن در و پنجره‌ها می‌شویم. با این کار، گرد و غبار زیادی وارد خانه شده و روی تمام وسایلمان انباشته می‌شود. اگر لپ‌تاپتان در چنین محیطی باشد، می‌تواند در معرض گرد و غبار قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: لیست نمایندگی تعمیر لپ تاپ ایسوس در تهران

برای این کار بهتر است یک کاور و یا کیف باکیفیت برای سیستم‌تان خریداری کرده و هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید، لپ‌تاپ را داخل کاورتان قرار بدهید. چرا که لپ‌تاپ در بیشتر مواقع داخل کاور قرار گرفته و گرد و غبار زیادی وارد سیستم نمی‌شود.

اکثر کسانی که لپ‌تاپشان را در چنین شرایط خوبی نگهداری می‌کنند، کمتر دچار مشکلات فنی و یا داغ شدن سیستم‌شان می‌شوند. به خاطر این که علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس، قرار گرفتن آن در فضای پر از گرد و غبار است. این گرد و غبار به مرور زمان، روی قطعات و سخت‌افزارها را گرفته و اختلالات زیادی را در آن ایجاد می‌کند.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس


به خاطر خرابی فن خنک‌کننده

شما هم به خوبی می‌دانید که تمام رایانه‌ها باید سیستم خنک‌کننده و تهویه هوا داشته باشند. حالا در بیشتر کیس‌های حرفه‌ای کامپیوتر، حتی از سیستم‌های خنک‌کننده‌ی مایع به همراه فن تهویه هوا استفاده می‌شود. اما لپ‌تاپ‌ها فقط از فن برای خنک کردن بهره‌مند می‌شوند و معمولا به خاطر فضای کمی که لپ‌تاپ‌ها دارند، فنشان هم کوچک است.

زمانی که گرد و غبار زیادی روی فن‌ها انباشته شوند، می‌توانند مانند یک وزنه سنگین روی آن فشار وارد کرده و باعث خراب‌ شدنشان شوند. البته خرابی فن دلایل مختلفی دارد اما چنین چیزی علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس به شمار می‌آید.

یکی از نشانه‌های بارز خراب شدن فن لپ‌تاپ‌، صدای بسیار گوش‌خراش آن است. چرا که این موضوع هنگامی اتفاق می‌افتد که فن از حالت عادی خودش خارج شده و توان فعالیت سابقش را نداشته باشد. معمولا شرکت‌های سازنده توانایی فن‌ها را بر اساس دور در یک زمان خاص در نظر می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: مقایسه لپ‌تاپ ایسوس با ایسر در سال ۲۰۲۲ + بررسی دو برند پرچم دار بازار

برای مثال، یک فن باید بتواند چند دور را بدون کوچک‌ترین مشکلی در یک مدت‌زمان ثابت بزند تا قدرت خنک‌کنند‌گی بالایی داشته باشد. حالا زمانی که فن خنک‌کننده لپ‌تاپ خراب شود تعداد دورهایش کمتر شده و صدای بیشتری را هم تولید می‌کند. این موضوع یکی از مهم‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس است.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

دمای لپ‌تاپ را به صورت مرتب چک کنید

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که فن خنک‌کننده لپ‌تاپتان خراب شده است یا خیر، می‌توانید دمای سیستم‌تان را به طور مرتب چک کنید. برای این کار می‌توانید از دو روش کلی استفاده کنید:

روش اول

به صورت دستی و با لمس کردن لپ‌تاپ است.اگر متوجه شدید که حتی با انجام دادن کارهای بسیار عادی و سبک، لپ‌تاپتان بسیار داغ می‌کند، بدون شک فن خنک‌کننده لپ‌تاپتان خراب شده است و باید تعمیر شود. گاهی اوقات حتی ممکن است، دمای لپ‌تاپتان به قدری داغ شود که باعث هنگ کردن و یا خاموش شدن سیستم‌تان شود. این موضوع از اصلی‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس است.

روش دوم

دیگری که می‌توانید از آن استفاده کنید، رصد کردن دمای قطعات است. با این که بیشتر افراد از یک دماسنج لیزری برای این کار استفاده می‌کنند، اما چنین چیزی نمی‌تواند همیشه مفید واقع شود. چرا که قیمت دماسنج لیزری بسیار گران است و از طرفی دیگر، شما باید جای دقیق CPU و یا کارت گرافیک‌ لپ‌تاپتان را بدانید.

اما بهترین و ساده‌‌ترین روش، استفاده از نرم‌افزارهایی است که دمای تمام قطعات را به طور دقیق به شما نشان می‌دهند. اگر علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما از خرابی فن باشد، نرم‌افزارتان دمای سخت‌افزارها را در حالت عادی، بسیار بالاتر نشان خواهد داد.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

نزد یک تعمیرکار حرفه ای ببرید

زمانی که از دو روش فوق استفاده کردید و مطمئن شدید علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس از خرابی فن است، باید حتما آن را پیش یک تعمیرکار ماهر ببرید. معمولا تعمیر و یا تعویض قطعات لپ‌تاپ، یک کار تخصصی بوده و هر کسی نمی‌تواند این کار را انجام بدهد.

تعمیرکاران قطعات و سخت‌افزارهای لپ‌تاپ هم دوره‌های مخصوص این کار را سپری کرده‌اند و مجهز به ابزارهای کاملا حرفه‌ای هستند. آن‌ها با استفاده از این ابزارها، می‌توانند به راحتی ایراد جزء به جزء قطعات لپ‌تاپ‌تان را مشخص کرده و آن‌ها را رفع کنند.

عدم بهره‌مند شدن از یک فن خنک‌کننده، علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس است. در نتیجه، سعی کنید هنگام تعویض فن خنک‌کننده لپ‌تاپ، از بهترین نوع آن استفاده کنید. اگر تعمیرکارتان به شما گفت که بهتر است فن خنک‌کننده را تعویض کنید، به خاطر هزینه‌ی آن، گزینه تعمیر را انتخاب نکنید.

بیشتر بخوانید: ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ آری یا نه؟

چرا که پس از مدتی مجددا مشکل داغ کردن لپ‌تاپ برایتان تکرار خواهد شد. استفاده از بهترین قطعات جدید می‌تواند خیالتان را تا چند سال راحت کند. چرا که سیستم شما نیاز به یک فن خنک‌کننده قوی دارد و در صورت تخریب شدن کاملش، باید سریعا تعویض گردد.

علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس

برای تعمیر فن خنک‌کننده تعلل نکنید

بسیاری از افراد با این که می‌دانند علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس آن‌ها از خرابی فن است، اما باز هم برای رفع این مشکل تعلل می‌کنند. این موضوع می‌تواند آسیب‌های بسیار زیادی را به سیستم‌تان بزند. برای مثال، قطعاتی مانند CPU و کارت گرافیک به حرارت بسیار بالا، حساس هستند.

اگر خرابی فن خنک‌کننده سیستم‌تان به موقع حل نشود، می‌تواند به تمامی این قطعات آسیب بسیار جدی وارد کند. یعنی شما باید به جای پرداخت یک هزینه جزئی برای تعمیر فن، چند برابرش را برای تعویض قطعات بسیار گران‌قیمت لپ‌تاپ، پرداخت کنید.

در صورتی که مطمئن شدید علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما از خرابی فن است، بدون تعلل آن را پیش یک تعمیرکار ماهر ببرید تا سیستم‌تان را به طور کامل بررسی کند. گاهی اوقات چنین کاری باعث خواهد شد تا حتی سایر قطعاتتان هم سرویس و یا تعمیر گردد.

این کار به شما کمک خواهد کرد تا عملکرد کلی سیستم‌تان بهتر شود. تعلل کردن در این کار موجب خواهد شد علاوه بر قطعات اصلی و بسیار ضروری لپ‌تاپتان، به سایر بخش‌ها نظیر باتری هم آسیب جدی وارد شود. چرا که باتری لپ‌تاپ هم به گرما بسیار حساس بوده و در برابر آن کاملا آسیب‌پذیر است.


داغ شدن لپ تاپ ایسوس


توقف نصب نرم‌افزارها و فعالیت های سنگین

این که سیستم شما دقیقا از چه سخت‌افزارهایی برخوردار است و شما از آن چه استفاده‌هایی می‌کنید، می‌تواند بسیار مهم باشد. برای مثال، شما نمی‌توانید از یک لپ‌تاپ میان‌رده انتظار یک سیستم مهندسی را داشته باشید. حتی در بسیاری از سیستم‌های مهندسی هم نمی‌توانید توقع بیشتری داشته باشید.

در نتیجه، اگر سالم ماندن لپ‌تاپتان برایتان مهم است، سعی کنید در حد سیستمی که دارید از آن کار بکشید. بسیاری از افراد در یک سیستم ساده، گیم‌ها و نرم‌افزارهای سنگینی را اجرا کرده و سپس با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. چرا که این کار با علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما کاملا مرتبط است.

زمانی که شما به طور هم‌زمان از چند نرم‌افزار سنگین استفاده بکنید، فعالیت پردازشگرها هم بیشتر از قبل می‌شود. در چنین شرایطی بدون شک متوجه صدای بسیار بلند فن خنک‌کننده‌تان خواهید شد. چرا که با بالاتر رفتن دما، فن در تلاش خواهد بود دمای سخت‌افزارها را پایین‌تر بیاورد.

بیشتر بخوانید: بهترین راهکارها برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی شما!

چنین چیزی علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما بوده و می‌تواند با چند روش ساده رفع شود. برخی از افراد ممکن است با خاموشی مکرر لپ‌تاپشان چنین فرض کنند که سیستم‌شان دچار ایراد سخت‌افزاری و یا نرم‌افزاری شده است. اما در حالی که فقط استفاده‌ی بیش از حد از لپ‌تاپشان می‌کنند.

داغ شدن لپ تاپ ایسوس

فعالیت پردازشگرهایتان را چک کنید

شاید دقیقا ندانید که کدامیک از نرم‌افزارهایتان دردسر زیادی ایجاد کرده و باعث داغ شدن لپ‌تاپتان می‌شود. برای پیدا کردن علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس خود، باید حتما فعالیت‌ پردازشگرهایتان را به طور دقیق چک کنید. یعنی می‌توانید مانند همیشه فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید را ادامه داده و در حین کارهایتان فعالیت پردازشگرهایتان را با دقت رصد کنید. برای این کار می‌توانید وارد قسمت Task Manager سیستم‌تان شده و سپس در بخش Processes فعالیت CPU، رم و یا کارت گرافیک‌تان را به خوبی رصد کنید.

در همان بخش Processes می‌توانید نام و لوگوی نرم‌افزارهایتان را به خوبی مشاهده کنید. معمولا نرم‌افزارهایی که در ردیف اول قرار دارند، پردازشگرهایتان را بیشتر درگیر می‌کنند. چرا که می‌توانید درصد فعالیت پردازشگرهایتان را در آنجا به خوبی مشاهده کنید.

اگر این درصد بالای 50 باشد، یعنی سخت‌افزارهایتان سخت در تلاش هستند تا کار پردازش نرم‌افزارهایتان را به طور هم‌زمان باهم انجام بدهند. همین موضوع علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما خواهد بود. پس باید حتما تمام نرم‌افزارهایی که رم، CPU و کارت گرافیک را بیشتر درگیر می‌کنند به خاطر بسپارید و از آن‌ها به طور هم‌زمان، استفاده نکنید.

داغ شدن لپ تاپ ایسوس

استفاده از سخت افزارهای قوی

بحث سخت‌افزار سیستم شما نقش مهمی در استفاده از نرم‌افزارهایتان ایفا خواهد کرد. چرا که خودتان هم به خوبی می‌دانید هر چقدر سیستم قوی‌تری داشته باشید، می‌توانید نرم‌افزارهای مختلفی را به طور هم‌زمان باهم، اجرا کنید. اما در صورت عدم بهره‌مند شدن از سیستم قوی، فشار زیادی روی پردازشگرهایتان وجود خواهد داشت.

از طرفی دیگر، فن لپ‌تاپ قدرت خنک کردن بیش از حد را ندارد، پس همین موضوع علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما خواهد شد. در نتیجه، اگر سیستم قوی ندارید، باید حتما استفاده از نرم‌افزارهایتان را بسیار محدود کنید.

محدود کردن استفاده از نرم‌افزارها، دمای لپ‌تاپ را هم پایین‌تر خواهد آورد. برای مثال، اگر طبق روشی که آموزش دادیم عمل کنید، به خوبی می‌توانید بدانید که کدامیک از نرم‌افزارهایتان فشار زیادی روی پردازشگرهایتان ایجاد می‌کند. پس از شناسایی کردن این نرم‌افزارها، نباید همه را باهم به صورت هم‌زمان اجرا کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش آپدیت لپ تاپ لنوو به ساده ترین روش ممکن

چرا که این کار علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما خواهد بود. شما برای جلوگیری از این مشکل، باید تا جایی که می‌توانید، نرم‌افزارهایتان را به طور هم‌زمان اجرا نکرده و فقط از تعداد محدود آن‌ها استفاده کنید.

داغ شدن لپ تاپ ایسوس

با لپ‌تاپ کارهای پردازشی انجام ندهید

لپ‌تاپ برای کارهای پردازشی ساخته نشده است. با این که لپ‌تاپ‌های مهندسی و یا حتی گیمینگ هم وارد بازار شده‌اند، اما به طور کلی قدرت کیس‌های PC بسیار بیشتر از لپ‌تاپ است. چرا که لپ‌تاپ‌ها از همان ابتدای روی کار آمدنشان، بیشتر برای رفع نیازهای ضروری ساخته شدند تا بتوانیم رایانه‌مان را همه جا با خود حمل کنیم.

اگر از نسل جدید لپ‌تاپ‌های بسیار قوی استفاده کنید، به ندرت دچار مشکل داغ کردن خواهید شد. اما علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس بیشتر به خاطر قدیمی بودن آن است. چرا که سیستم‌های قدیمی معمولا از تکنولوژی پایین‌تری ساخته شده‌اند.

شما باید در نظر داشته باشید که با هر سیستمی، کار خاصی که در سطح آن است انجام بدهید. اگر ظرفیت رم، CPU و کارت گرافیک لپ‌تاپتان بالا نیست، هرگز با آن کارهای پردازشی سنگین انجام ندهید. اگر قصد دارید از لپ‌تاپتان برای اهداف کاری و یا درسی استفاده کرده و در آن نرم‌افزارهای مهندسی اجرا کنید، حتما به سراغ سیستم‌های جدیدتر و قوی‌تر بروید.

داغ شدن لپ تاپ ایسوس

توجه داشته باشید که فقط با ارتقا هارد و ظرفیت رم موفق به انجام این کار نخواهید شد. چرا که باید حتما یک لپ‌تاپ مهندسی قوی خریداری کنید. بیشترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس، معمولا اجرای نرم‌افزارهای سنگین و کارهای پردازشی در سیستم‌های ضعیف است. پس برای جلوگیری از این مشکل، سعی کنید کار زیادی از لپ‌تاپتان نکشید.

از نصب بازی های سنگین خودداری کنید

بازی‌های رایانه‌ای معمولا تمام سخت‌افزارها را درگیر می‌کنند. چرا که اجرای بازی‌های حرفه‌ای نیاز به رم، CPU و کارت گرافیک بالایی دارد. حالا اگر سیستم شما از چنین سخت‌افزارهای قوی برخوردار نباشد، بدون شک با مشکلات زیادی در اجرای گیم مواجه خواهید شد.

از آنجایی که پردازشگرهای سیستم عادی‌تان قادر به پردازش حجم عظیمی از داده‌ها نخواهد بود، دمای آن به شدت بالاتر رفته و همین موضوع علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما خواهد شد. حتی ممکن است از یک مرحله به بعد، سیستم‌تان هنگ کرده و یا به صورت ناگهانی خاموش شود.

داغ شدن لپ تاپ ایسوس

معمولا برای چنین بازی‌های حرفه‌ای باید PC و یا لپ‌تاپ مخصوص گیمینگ را خریداری کنید که از سیستم بسیار قوی برخوردار هستند. این سیستم‌ها امکانات خنک‌کننده عالی و پردازشگرهای بسیار قوی دارند و قابل مقایسه با یک لپ‌تاپ عادی نیستند.

در نتیجه، اگر شما هم با لپ‌تاپ عادی‌تان گیم‌های زیادی بازی می‌کنید، مطمئن باشید که علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما هم از همین موضوع است. از طرفی دیگر، انجام این کار باعث خواهد شد تا عمر باتری‌تان هم سریعا تمام شده و پس از مدتی، فاسد شود.


ویروس های مخرب

ویروسی شدن سیستم یکی دیگر از مواردی است که باید به آن اشاره کنیم. چرا که این موضوع علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس است. زمانی که سیستم شما ویروسی می‌شود، معمولا اختلالات زیادی در اجرای برنامه‌هایتان به وجود می‌آید. همان‌طور که می‌دانید فعالیت سخت‌افزارها بستگی به میزان کارکرد نرم‌افزارها دارد.

برای مثال، در بالا هم توضیح دادیم که نرم‌افزارهای مهندسی و گیم‌ها چقدر در بالاتر رفتن فعالیت پردازشگرها و دمایشان نقش مهمی ایفا می‌کنند. حالا اگر اختلالی در ارائه اطلاعات این نرم‌افزارها پیش بیاید، باز هم دمای لپ‌تاپتان بالاتر خواهد رفت. در ادامه این موضوع را بیشتر توضیح خواهیم داد.

داغ شدن لپ تاپ ایسوس

فرض کنید یک یا چند نرم‌افزار شما در حال کار کردن است، در هر ثانیه داده‌هایی رد و بدل می‌شوند تا پردازشگرها بتوانند کارهای پردازشی آن را انجام بدهند. هر چقدر که پردازشگرها درگیر و یا مشغول شوند، به همان اندازه دمایشان بالاتر می‌رود. حالا ویروس‌ها طوری طراحی شده‌اند که اختلالات زیادی در این داده‌ها ایجاد کنند.

یعنی پردازشگرها را بی‌خود و بی‌جهت مشغول کرده و دمای آن‌ها را بسیار بالاتر ببرند. در چنین شرایطی، شما متوجه خواهید شد که حتی بدون استفاده از نرم‌افزارها هم، دمای لپ‌تاپتان بسیار بالاتر می‌رود. همین موضوع می‌تواند علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش و راهنمای نصب رم کامپیوتر + فضای مورد نیاز شما چقدر است؟

نصب آنتی‌ویروس فراموش نشود

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای غیرفعال کردن ویروس‌ها، استفاده از آنتی‌ویروس‌ است. این نرم‌افزارها طوری طراحی شده‌اند که بتوانند تمام فایل‌های ویروسی را سریعا شناسایی کرده و فعالیت‌شان را ساقط کنند. در گذشته شاید کیفیت آنتی‌ویروس‌ها بسیار بالا نبود و حتی بسیاری از فایل‌های اصلی هم به همراه ویروس پاک می‌شدند.

داغ شدن لپ تاپ ایسوس

اما امروزه کیفیت آنتی‌ویروس‌ها بسیار بالاتر رفته و محصولات قدرتمندی وارد بازار شده‌اند. شما می‌توانید با نصب یکی از این محصولات، ویروس‌های سیستم‌تان را پاک کنید و این مشکل را حل کنید. چرا که شک نکنید علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما می‌تواند به خاطر ویروسی شدن سیستم‌تان باشد.


کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس را به طور کامل بررسی کنیم. اگر تا اینجای مطلب همراه ما بوده باشید، باید موارد متعددی را مطالعه کرده و با راهکارهای مختلفی آشنا شده باشید. چرا که تمامی این دلایل می‌تواند در علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس تاثیرگذار باشد.

به همین دلیل، اطلاع کسب کردن از همه آن‌ها، خالی از لطف نبوده و می‌تواند به ما کمک کند تا اصلی‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس را پیدا کنیم. با استفاده از راهکارهایی که برایتان معرفی کردیم، می‌توانید به سادگی با داغ شدن لپ‌تاپتان برای همیشه خداحافظی کنید.

مهم ترین علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس از نگاه مقداد آی تی؟

یکی از عمده‌ترین دلیل داغ شدن لپ تاپ ایسوس، بیشتر به خاطر عدم استفاده درست از آن است.

گرد و غبار چه تاثیری در داغ شدن لپ تاپ ایسوس دارد؟

زمانی که از لپ‌تاپتان درست استفاده کرده باشید، کمتر پیش می‌آید که مشکلات سخت‌افزاری باعث گرم شدن آن شود. در چنین شرایطی، علت داغ شدن لپ تاپ ایسوس شما، گرد و غبارهای انباشته شده در داخل لپ‌تاپتان است که باید هرچه زودتر رفع شود.

نشانه‌های داغ شدن بیش از حد لپ تاپ ایسوس چیست؟

چرخش دائمی فن با حداکثر سرعت و تولید صداهای غیرعادی، خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ بدون نمایش هرگونه پیغام هشدار قبلی، کُند شدن لپ تاپ بدون علت مشخص

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.