• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

اغراق‌آمیز نیست اگر بگوییم رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی تبدیل به دغدغه اکثر مردم شده است. هیچی چیزی بدتر از این نیست که هنگام عکس گرفتن و یا دانلود فایل ضروری‌مان، گوشی فضای کافی برای آن‌ها نداشته باشد. متاسفانه این موضوع هنگامی اتفاق می‌افتد که زمان کافی برای ایجاد فضای کافی نداشته باشیم.

به همین دلیل، رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی، تبدیل به اصلی‌ترین دغدغه‌مان خواهد شد. چرا که گوشی‌های هوشمند امروزه تبدیل به یکی از ضروری‌ترین ابزارهایمان شده‌اند و همگی با آن‌ها کارهای مختلفی را انجام می‌دهیم.

پر شدن حافظه داخلی گوشی، گاهی اوقات حتی به ما اجازه‌ی به‌روزرسانی کردن برنامه‌هایمان را هم نمی‌دهد. برخی از برنامه‌ها ممکن است به دلیل به‌روزرسانی نشدن، به طور کامل متوقف شده و دیگر کار نکنند. اما آیا راهکاری برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی وجود دارد؟‌ دقیقا چگونه می‌توان جلوی چنین مشکلی را گرفت؟

بیشتر بخوانید: آموزش استفاده از گوشی به عنوان میکروفون کامپیوتر

بسیاری افراد با وجود داشتن گوشی بی‌عیب و نقص خود، فقط به خاطر رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی که دارند، اقدام به خرید نسخه جدیدتر و صرف هزینه‌های قابل توجه می‌کنند. در صورتی که با استفاده از روش‌های ساده می‌توان چنین مشکلی را به راحتی رفع کرد. اگر می‌خواهید بدانید این راهکارهای کدام‌ها هستند، حتما تا آخر این مطلب همراه مقداد آی تی باشید.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


فهرست مطالب

خرید حافظه جانبی: بهترین راهکار برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

اولین و بهترین راهکار برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی شما، خرید حافظه جانبی است. حافظه جانبی برندهای مختلف و متعددی دارد که با توجه به ظرفیت‌شان می‌توانند قیمت‌های مختلفی داشته باشند. همان‌طور که می‌دانید حافظه‌های جانبی که ظرفیت بیشتری دارند، گران‌تر هستند.

چرا که فضای بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهند. پیشنهاد ما هم به شما این است که سراغ حافظه‌های جانبی کم‌حجم نروید. اگر می‌دانید که استفاده شما از تلفن‌ همراهتان بسیار زیاد است، حتما به سراغ حافظه جانبی با ظرفیت بالا جهت رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان بروید.

خرید حافظه‌های جانبی که حجم کمی مانند 8 و یا 16 گیگابایت دارند، نه تنها دردی را دوا نکرده، بلکه می‌توانند شما را ناامیدتر کنند. در نتیجه، اگر در فروشگاه‌های اینترنتی متوجه هزینه‌های بالای حافظه‌های جانبی شدید، نه تنها مردد نشوید بلکه، حتما آن‌ها را خریداری کنید. چرا که برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان، چنین سرمایه‌گذاری ارزشش را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: آموزش تغییر فونت گوشی سامسونگ؛ معرفی روش‌های مفید

برای مثال، می‌توانید از حافظه‌های جانبی با ظرفیت 64 و یا 128 گیگابایت شروع کنید. اگر احساس می‌کنید تعداد دانلودها و یا تماشای ویدئوهایتان بسیار زیاد است، به ناچار باید هزینه بیشتری برای خرید حافظه‌های جانبی 256 گیگابایت بکنید.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


حافظه جانبی مناسب با گوشی‌تان خریداری کنید

گاهی اوقات ممکن است با ذوق و شوق، هزینه‌ی بالایی را برای خرید حافظه جانبی گوشی‌تان در نظر بگیرید. چرا که هدفتان رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان بوده و می‌خواهید از شر این مشکل هرچه زودتر خلاص شوید. اما غافل از این که گوشی‌تان فقط تا یک حجم خاصی از حافظه جانبی را پشتیبانی می‌کند.

برای مثال، ممکن است گوشی‌تان قدیمی بوده و فقط حافظه جانبی تا حجم 64 و یا حتی 32 گیگابایت را پشتیبانی کند. در چنین شرایطی اگر بخواهید برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان حافظه جانبی 128 گیگابایتی بخرید، قطعا با مشکل مواجه خواهید شد.

برای این کار بهتر است حتما قبل از خرید حافظه جانبی، در مورد قابلیت گوشی‌تان اطلاعات بیشتری کسب کنید. با چند جست و جوی ساده در اینترنت متوجه خواهید شد که گوشی‌تان، حداکثر تا چند گیگابایت از حافظه جانبی را پشتیبانی می‌کند. پس از آن، می‌توانید با خیال راحت اقدام به خرید حافظه جانبی‌تان کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع ساخت پاورپوینت با گوشی

بدون شک، این یکی از بهترین راهکارها برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان خواهد بود. چرا که فضای بیشتری در اختیارتان قرار خواهد گرفت تا بتوانید فایل‌های اضافی‌تان را به جای پاک کردن، داخل حافظه جانبی‌تان منتقل کنید.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


دوربین گوشی‌تان را روی حافظه جانبی ذخیره کنید.

اگر فضای داخلی‌تان گوشی‌تان بسیار محدود باشد و یک حافظه جانبی خوب خریداری کرده‌‌اید، می‌توانید دوربین تلفن‌ همراهتان را طوری تنظیم کنید که تمام فیلم‌ها و عکس‌ها، داخل حافظه جانبی ذخیره شود. برخی از افرادی که با این قابلیت گوشی‌شان آشنا نیستند، ممکن است حتی پس از خرید حافظه جانبی برای گوشی‌شان، باز هم از پر شدن حافظه داخلی گلایه کنند.

این در حالی است که شما باید برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان، حتی پس از خرید حافظه جانبی هم برخی تنظیماتی را انجام بدهید که بسیار ساده هستند.تنظیمات گوشی‌های هوشمند، بسته به نسخه اندرویدی که دارند می‌تواند کاملا متفاوت باشد. اما هر چیزی که به دنبال آن باشید، داخل تنظیمات گوشی‌تان وجود داشته و می‌توانید آن را به راحتی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: انتقال مالکیت گوشی؛ راهکارها و نکات مهم

برای تنظیم ذخیره کردن ویدئوها و تصاویر دوربینتان داخل حافظه جانبی هم، می‌توانید از طریق تنظیمات گوشی‌تان اقدام کرده و این کار را به راحتی انجام بدهید. پس از آن، تمام عکس‌ها و فیلم‌هایتان داخل حافظه جانبی ذخیره شده و فضای داخلی‌تان را اشغال نخواهند کرد. با استفاده از چنین روشی، قادر خواهید بود به راحتی اقدام به رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان بکنید.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


ذخیره کردن فایل‌ها در حافظه جانبی

یکی دیگر از مسائلی که همیشه دردسرهای زیادی برایمان ایجاد می‌کند، بحث ذخیره‌سازی فایل‌های متفرقه‌مان است. برای مثال، ممکن است داخل گوشی‌تان فایل‌های PDF و یا موارد دیگری داشته باشید که نمی‌توانید آن‌ها را حذف کنید. چرا که شاید برخی از فایل‌ها، کاری و یا درسی باشند و باید حتما آن‌ها را داخل گوشی‌تان نگهداری کنید.

در بیشتر مواقع افراد فراموش می‌کنند که این فایل‌ها درون حافظه داخلی گوشی ذخیره شده‌اند. همین موضوع هم می‌تواند فضای گوشی را پر کرده و ما را کلافه کند. اما برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان می‌توانید این موضوع را هم مدیریت کنید.

زمانی که اقدام به خریداری یک حافظه جانبی خوب کرده باشید، دیگر هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت. چرا که می‌توانید از طریق File Manager پوشه‌های متعددی داخل حافظه جانبی‌تان باز کرده و سپس فایل‌های مهم‌تان را به این فضای به‌دردبخور انتقال بدهید. با انجام دادن این کار نه تنها فایل‌های ضروری‌تان حفظ خواهد شد بلکه، حافظه داخلی‌تان هم پر نشده و شما را کلافه نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید: روش لغو پیامک های تبلیغاتی

چنین کاری یکی از مهم‌ترین اقدام‌ها برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان است. اما توجه داشته باشید که برای این کار، باید حتما بدانید فایل‌هایتان دقیقا در کدام پوشه‌ی حافظه داخلی‌تان قرار دارد. با چند دقیقه جست‌وجو کردن می‌توانید تمامی این موارد را پیدا کنید.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


پاک کردن فایل‌های اضافه برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

برای همه ما پیش آمده که گوشی‌مان پر از فایل‌های به‌دردنخوری باشد که فقط فضای داخلی را اشغال کرده است. البته شاید به مرور زمان متوجه چنین قضیه‌ای بشویم. چرا که معمولا برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندمان وارد پوشه‌های مختلف شده و متوجه انباشته شدن بسیاری از فایل‌های به‌دردنخور خواهیم شد.

این فایل‌ها می‌توانند فضای داخلی را پر کرده و حتی در سرعت گوشی‌تان هم تاثیر زیادی داشته باشند. به خاطر اینکه یکی از اصلی‌ترین دلایل هنگ کردن گوشی، پر بودن حافظه داخلی است. در نتیجه، بهترین کار ممکن خلاص شدن از فایل‌های به‌دردنخور است.

یکی از این موارد، عکس‌ها و ویدئوهایی است که در اپلیکیشن واتس‌اپ مشاهده می‌کنیم. تمامی این داده‌ها نیاز به یک فضا جهت ذخیره شدن دارند تا بتوانیم آن‌ها را تماشا کنیم. تنها فضایی که برای ذخیره‌سازی ویدئوها و تصاویر واتس‌اپ وجود دارد، حافظه داخلی گوشی‌مان است.

در نتیجه،‌ به مرور زمان حافظه داخلی‌مان پر از فایل‌هایی خواهد شد که آن‌ها را نیاز نداریم و فقط فضای گوشی‌مان را اشغال کرده‌اند. بهترین کار ممکن برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان، این است که وارد بخش Media واتس‌اپ‌تان شده و تصاویر و ویدئوهای اضافی را از آنجا پاک کنید. این موضوع می‌تواند شامل سایر برنامه‌های مشابه با واتس‌اپ هم بشود.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هر چیز اضافه را پاک کنید!

شما می‌توانید از طریق File Manager تمام پوشه‌هایتان را به دقت رصد کرده و همه فایل‌ها را بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است اپلیکیشن‌هایی را از قبل نصب کرده باشید که برخی از فایل‌های اضافه‌شان همچنان در گوشی‌تان باقی مانده باشد.

این بهترین فرصت برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان است. چرا که می‌توانید از این طریق تمام فایل‌های اضافه را پاک کرده و اقدام به حل مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان بکنید. هر فایلی که احساس می‌کنید اضافه بوده و به دردتان نمی‌خورد می‌تواند حذف شده و فضای بیشتری را برایتان ایجاد کند.

ممکن است این کار زمان زیادی را از شما بگیرد اما برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان کاملا ضروری است. چرا که شما باید تمام پوشه‌هایتان را با دقت جست‌وجو کرده و تمام فایل‌هایی که اضافه و یا غیرضروری هستند را پاک کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش نصب اسنپ چت + معرفی کامل

اما پس از صرف مدت‌زمان مشخص برای این کار، متوجه خالی شدن بخش عظیمی از فضای داخل گوشی‌تان خواهید شد. همین موضوع می‌تواند بهترین گزینه برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان شود. چرا که هر چقدر فایل‌های به‌دردنخور بیشتری را پاک کنید، به همان اندازه فضای داخلی گوشی‌تان هم خالی‌تر خواهد شد.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


برنامه مرتب برای حذف فایل‌های اضافه داشته باشید

اگر بخواهید کار پاک کردن فایل‌های به‌دردنخور را برای دقیقه 90 نگه دارید، با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهید شد. چرا که برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان باید ساعات زیادی را برای حذف فایل‌های اضافی صرف کنید. اما اگر هر از چند گاه یک بار این کار را به طور مرتب انجام دهید، هم مدت‌زمانی کمی را برای این کار صرف خواهید کرد و هم کمتر اذیت خواهید شد.

مثلا، می‌توانید هر ما یا چند هفته یک بار، سریعا وارد File Manager گوشی‌ هوشمندتان شده و فایل‌های اضافی را سریعا حذف کنید. چرا که گاهی اوقات برخی اپلیکیشن‌ها مانند واتس‌اپ تعداد زیادی فایل را در پوشه مخصوص‌شان ذخیره می‌کنند.

در وهله اول سراغ پوشه‌هایی بروید که در آن ویدئوهای به‌دردنخورتان ذخیره شده است. معمولا ویدئوها بیشتری حجم را داشته و فضای قابل توجهی را هم اشغال می‌کنند. برای مثال، در یک مدت‌زمان مشخص، سریعا به سراغ پوشه مربوط به ذخیره‌سازی فیلم‌های واتس‌اپ‌تان بروید.

پس از آن، ویدئوهایی که برایتان ارسال شده و یا خودتان ارسال کرده‌اید را می‌توانید حذف کنید. این کار کمک بسزایی در رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان خواهد کرد. چرا که فضای داخلی‌تان به طور مرتب پاکسازی شده و مشکلتان رفع خواهد شد.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


استفاده از سرویس‌های ابری برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

سرویس‌های ابری یکی از بهترین روش‌ها برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمند هستند. اگر با سرویس‌های ابری آشنا نیستید، باید بدانید به محل ذخیره‌سازی مجازی فضای ابری گفته می‌شود. یعنی این فضا، مانند فلش مموری و یا هارد اکسترنال و… فیزیکی نیستند، اما مانند موارد ذکر شده، به خوبی توانایی ذخیره‌سازی انواع اطلاعات و داده‌هایمان را دارند و می‌توانند نقش بسزایی در رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندمان داشته باشند.

برای مثال، می‌توان به سرویس‌های دراپ‌باکس (Dropbox)، گوگل درایو (Google Drive) و… اشاره کرد. شما می‌توانید تمام فایل‌هایتان را به راحتی داخل این سرویس‌ها ذخیره‌سازی کنید.

اما توجه داشته باشید که برخی از این سرویس‌ها تا یک ظرفیت مشخصی برایتان فضای ذخیره‌سازی فراهم می‌کنند. برای استفاده از فضای بیشتر، شما باید مقدار هزینه‌ای را پرداخت کنید که با توجه به شرایط فعلی نوسانات دلار، این موضوع ممکن است برای اکثرمان گران و یا بسیار سخت باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش حذف حساب کاربری واتساپ در اندروید، iOS و KaiOS

اما برای استفاده‌های عادی، می‌توانید تا چند گیگابایت از فایل‌هایتان را در این سرویس‌های ابری آپلود کرده و فضای داخلی‌ گوشی‌تان را هم خالی کنید. این یکی از بهترین روش‌ها برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان است که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


سعی کنید از چند سرویس رایگان بهره‌مند شوید

ممکن است استفاده کردن از یک سرویس ابری رایگان محدودیت‌های زیادی داشته باشد. چرا که هر سرویسی ممکن است فقط تا چند گیگابایت برایتان فضا برای ذخیره‌سازی فایل‌هایتان ارائه دهد. در چنین شرایطی، شما برای آپلود کردن فایل‌های بیشتر، با مشکل مواجه خواهید شد.

بهترین روش ممکن برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان، استفاده کردن از چند سرویس متنوع و رایگان است. برای مثال، می‌توانید به طور هم‌زمان، دراپ‌باکس، گوگل درایو و یا سایر سرویس‌های ابری رایگان را داخل گوشی‌تان نصب کنید. سپس، می‌توانید هر کدام از فایل‌هایتان را در یکی از این سرویس‌ها آپلود کنید.

بیشتر افراد از هر سرویس برای آپلود کردن یک دسته از فایل‌هایشان استفاده می‌کنند. مثلا ممکن است برای ذخیره‌سازی ویدئوها و عکس‌ها از دراپ‌باکس و برای آپلود کردن فایل‌های کاری نظیر پوشه‌های آفیس، از گوگل درایو استفاده کنند.

در چنین شرایطی، شما می‌توانید هر کدام از فایل‌هایتان را داخل یک سرویس ابری ذخیره‌سازی کرده و اقدام به رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان بکنید. بازیابی و یا مشاهده تمام فایل‌هایتان در این سرویس‌های ابری بسیار آسان بوده و همگی‌شان سریعا قابل دسترسی هستند.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


سرویس ابری برای کاربران آیفون

اگر گوشی هوشمندتان یکی از مدل‌های آیفون است، هیچ جای نگرانی برای استفاده از سرویس‌های ابری وجود نخواهد داشت. چرا که شما می‌توانید از سرویس آیکلود (iCloud) استفاده کنید. آیکلود سرویس ابری انحصاری برای کاربران سیستم‌عامل iOS است که برای آیپدها و گوشی‌های آیفون قابل استفاده است.

یعنی مانند سرویس‌های ابری که در بالا توضیح دادیم، می‌توانید تمام فایل‌های گوشی هوشمندتان را در این سرویس ابری آپلود کرده و فضای داخلی گوشی‌تان را خالی کنید. این موضوع می‌تواند در رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان نقش بسیار مهمی ایفا کند.

از آنجایی که شرکت اپل از همان ابتدای کار تا الان، هیچ فضای جانبی برای گوشی‌ها و آیپدهایش در نظر نگرفته است، تمام کاربران سیستم‌عامل iOS باید به فکر رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمند و یا آیپدشان باشند. یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها استفاده از سیستم ابری آیکلود است.

بیشتر بخوانید: آموزش حذف حساب کاربری واتساپ در اندروید، iOS و KaiOS

اما تنها مشکلی که در این میان وجود دارد، بحث محدودیت استفاده از این سیستم است. چرا که پس از اتمام یک ظرفیت مشخص‌شده توسط این سیستم، شما باید مبلغی را برای استفاده از حجم بیشتر پرداخت کنید. البته، کاربران آیفون و یا آیپد می‌توانند به جز سیستم آیکلود، از دراپ‌باکس هم بهره‌مند شوند.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


پاک کردن برنامه‌های اضافه بهترین روش رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

معمولا گوشی اکثرمان پر از برنامه‌هایی است که هیچ کاربردی برایمان ندارد. چرا که ممکن است وارد برنامه Google Play شده و گیم‌ها و اپلیکیشن‌های جذابی را دانلود کنیم، اما از هیچ کدامشان استفاده نکنیم. مثلا، اکثر مواقع افراد اپلیکیشن‌های متعددی در مورد یادگیری زبان، مدیتیشن، سرگرمی و… دانلود می‌کنند اما از بیشترشان استفاده نمی‌کنند.

این موضوع باعث پر شدن فضای داخلی گوشی‌تان خواهد شد. برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان، باید این برنامه‌های اضافه و به‌دردنخور را پاک کنید تا فضای بیشتری در گوشی‌تان ایجاد شود.

بهترین راهکار حذف کردن اپلکیشن‌هایی است که از آن‌ها به ندرت استفاده می‌کنید و حجم بسیار زیادی هم دارند. برای مثال، ممکن است یک بازی که خیلی وقت است از آن استفاده نمی‌کنید، حدود 2 گیگابایت فضای داخلی گوشی‌تان را اشغال کرده باشد.

این موضوع شامل بسیاری از اپلیکیشن‌های دیگر هم می‌شود. بسیاری از اپلیکیشن‌ها ممکن است فضای بسیار زیادی را در گوشی‌تان اشغال کنند. شما برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان باید این برنامه‌ها را در اولویت اولتان قرار بدهید تا همه را حذف کنید. با این کار فضای بیشتری در گوشی‌تان ایجاد خواهد شد.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


کدام برنامه‌ها را پاک کنیم؟

شاید شما هم دقایق زیادی را صرف انتخاب کردن برنامه‌های حذفی بکنید، اما در انجام دادن آن مردد باشید. چرا که ممکن است دلمان نیاید بسیاری از اپلیکیشن‌ها را پاک کنیم. اما توجه داشته باشید که شما هر زمان که بخواهید، در صورت نیاز می‌توانید بعدها همگی‌شان را به راحتی دانلود کنید.

مهم‌ترین مسئله در اینجا رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان است که نیازمند چنین کاری است. یعنی برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان باید حتی از اپلکیشن‌هایی که دلتان می‌خواهد آن‌ها را در تلفن همراهتان داشته باشید هم، بگذرید و حذفشان کنید.

اما دقیقا باید کدام برنامه‌ها را پاک کنیم؟ توجه داشته باشید که باید حتما یک اولویت‌بندی برای استفاده از اپلیکیشن‌هایتان داشته باشید. زمانی که بحث اولویت‌بندی به میان می‌آید، بحث ضرورت استفاده از برنامه‌ها هم مطرح می‌شود. اجازه بدهید ساده‌تر توضیح بدهیم. شما باید دقیقا اپلیکیشن‌هایی را نگهدارید که به آن‌ها نیاز مبرم دارید. یعنی هر روز و همیشه از آن‌ها استفاده می‌کنید. سایر مواردی که احساس می‌کنید هیچ ضرورتی برایتان ندارند را می‌توانید به راحتی حذف کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش بازیابی رمز اینستاگرام

برای این که بخواهید احیانا در آینده مجددا آن‌ها را دانلود کنید می‌توانید یک اسکرین‌شات از اپلکیشن‌هایتان بگیرید تا هر زمان که به آن‌ها نیاز داشتید،‌ مجددا دانلودشان کنید. این یکی از بهترین روش‌ها برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان خواهد بود.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


عدم نصب برنامه‌های سنگین برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم که ممکن است برخی گیم‌ها و یا برنامه‌ها حجم بالایی داشته باشند. مثلا، حجمشان حتی تا 2 گیگابایت هم برسد. زمانی که از حافظه داخلی بیشتری در تلفن‌ همراهتان برخوردار نباشید، برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان، نباید چنین برنامه‌هایی را نصب کنید.

باید توجه داشته باشید که تمام اپلیکیشن‌ها در فضای داخلی گوشی‌تان نصب می‌شوند. یعنی حتی با وجود بهترین و گران‌قیمت‌ترین حافظه‌ جانبی هم، باید حواستان به نصب اپلیکیشن‌هایتان باشد. شما باید بر اساس اولویت‌ها و نیازهایی که دارید اقدام به نصب برنامه‌هایتان بکنید.

گاهی اوقات ممکن است برای انجام دادن کار خاصی، فقط یک برنامه هم کافی باشد. مثلا شما می‌توانید برای پیدا کردن مسیرتان از همان گوگل مپس (Google Maps) استفاده کنید. در چنین شرایطی، دیگر نیاز به نصب برنامه‌های مشابه نخواهید داشت.

چرا که برنامه‌های مشابه، فقط فضای بیشتری را در گوشی‌تان اشغال کرده و برایتان دردسرهای زیادی ایجاد می‌کنند. اولویت‌بندی در نصب و یا دانلود برنامه‌ها یکی از موثرترین روش‌های رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمند است. پس، سعی کنید حتما برنامه‌های کاربردی و مورد نیازتان را که حجم بالایی ندارند، دانلود و سپس نصب کنید.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


بیشتر گیم‌هایتان را پاک کنید

با این که دنیای گیمینگ هیچ سن ‌و سالی نمی‌شناسد و هر کسی می‌تواند عاشق این دنیای جذاب باشد، اما اگر در حال خواندن این مقاله هستید، حتم داریم به حدی منطقی هستید که طبق اولویت‌هایتان عمل کنید. شما اگر یک گوشی داشتید که حافظه داخلی آن 256 گیگابایت و یا بالاتر بود، هیچ مشکلی برای نگهداری برنامه‌های اضافه و یا گیم‌هایتان نداشتید.

اما حالا باید برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان از خیر تمام گیم‌های مورد علاقه‌تان بگذرید و آن‌ها را حذف کنید. این موضوع برای کسانی که علاقه زیادی به دنیای گیمینگ دارند، می‌تواند سخت باشد. اما بهترین راه برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی است.

لازم به ذکر است که گیم‌ها عمر باتری گوشی را هم می‌توانند کاهش بدهند. چرا که هنگام بازی کردن گیم‌های مختلف، فعالیت پردازشگر اصلی و گرافیکی گوشی‌تان به شدت افزایش پیدا می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود تا باتری گوشی‌تان هم زودتر خالی شده و نیاز به شارژ کردن داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش دانلود از اینستاگرام ( تمام راه های ممکن )

در چنین شرایطی با هر بار خالی شدن و شارژ مجدد گوشی‌تان، از عمر باتری کم‌‌ می‌شود. در نتیجه، به مرور زمان متوجه مشکلات زیادی در باتری گوشی‌ هوشمندتان خواهید شد. به همین دلیل، پاک کردن گیم‌هایتان نه تنها برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان بسیار مفید خواهد بود، بلکه عمر باتری را هم افزایش خواهد داد.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی توسط پاک کردن کش

پاک کردن کش (Cache) برنامه‌های مختلف یکی از روش‌های اولیه برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمند است. در واقع حافظه کش را به عنوان حافظه پنهان هم می‌شناسند که در آن برخی داده‌های ظاهرا به‌دردنخور می‌تواند ذخیره شود. با ذخیره شدن این داده‌ها که مربوط به هر برنامه‌ای است، حجم فضای داخلی گوشی‌ هم پرتر می‌شود.

بهترین راهکار برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمند هم، پاک کردن فضای کش گوشی است. اما قبل از این که به بحث پاک کردن حافظه کش بپردازیم، خالی از لطف نیست که به طور مختصر با این موضوع آشنا بشویم.

سوالی که ممکن است برای همه پیش بیاید این است که کش دقیقا چیست و چه نقشی در پر شدن حافظه گوشی دارد؟‌ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که ما هر کاری با هر اپلیکیشنی انجام می‌دهیم‌،‌ داده‌ها و اطلاعاتی در گوشی‌مان رد و بدل می‌شود.

جالب است بدانید که بخشی از این داده‌ها در حافظه کش باقی می‌مانند. حالا ممکن است همین داده‌ها به مرور زمان انباشته‌تر شده و فضای بسیار زیادی را اشغال کنند. مثلا یک برنامه 1 مگابایتی می‌تواند به مرور زمان حافظه چند صد مگابایتی کش داشته باشد که برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی باید سریعا خالی شود.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


چگونه حافظه کش گوشی را خالی کنیم؟

خالی کردن حافظه در سیستم‌عامل‌های مختلف می‌تواند کاملا متفاوت باشد. حتی در نسخه‌های اندروید هم این قضیه کاملا فرق دارد. برای مثال،‌ در نسخه‌های قدیمی اندروید، شما برای اعمال Clear Cache می‌توانستید این گزینه را کنار Force Stop پیدا کنید.

اما در نسخه‌های اندروید 5 و یا 6 به بالا قضیه کاملا فرق می‌کند. چرا که شما باید ابتدا وارد بخش تنظیمات گوشی‌تان شده و سپس وارد برنامه‌هایتان بشوید. پس از آن، با انتخاب تک تک برنامه‌ها، در قسمت Storage می‌توانید گزینه Clear Cache را مشاهده کنید. این کار برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان لازم خواهد بود.

با انتخاب کردن گزینه Clear Cache این داده‌های به‌دردنخور پاک شده و فضای گوشی‌تان خالی خواهد شد. شما می‌توانید این کار را برای تک تک برنامه‌هایتان اعمال کنید تا فضای کش آن‌ها را خالی کنید. جالب است بدانید گاهی اوقات نه تنها برای خالی‌ شدن فضای گوشی، بلکه برای رفع مشکل بسیاری از برنامه‌ها از این روش استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: آموزش جامع نحوه عکاسی در شب + آموزش حالت Night Mode

چرا که با پاک کردن کش برنامه‌ها، بسیاری از مشکلاتشان حل شده و می‌توانند فعالیت سابقشان را انجام بدهند. پس از خالی کردن حافظه کش بسیاری از برنامه‌هایتان، متوجه رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان خواهید شد. به خاطر اینکه فضای قابل توجهی برایتان ایجاد خواهد شد.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


انتقال اطلاعات به کامپیوتر برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

تا اینجا، به روش‌های مختلف و متعددی برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اشاره کردیم. تمامی روش‌ها می‌توانند بسیار مفید و کاملا کاربردی و آسان باشند. اما یکی از روش‌های رایجی که همیشه مورد استفاده تمام کاربران بوده است، بحث انتقال اطلاعات به‌دردبخور به رایانه شخصی و یا کامپیوتر است.

امروزه اکثر کامپیوترها ظرفیت حافظه داخلی 1 ترابایتی دارند. همین موضوع باعث می‌شود تا بتوانیم به راحتی تمام اطلاعات به‌دردبخورمان را به کامپیوترمان منتقل کنیم. چنین روشی یکی از ساده‌ترین راهکارهای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی است.

شما می‌توانید داخل یکی از درایوهای کامپیوترتان، پوشه‌ی مخصوص برای اطلاعات تلفن همراهتان ایجاد کنید. سپس برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان می‌توانید تمام اطلاعات به‌دردبخور اعم از فایل‌ها، تصاویر، ویدئوها و موسیقی‌های دانلود شده را داخل کامپیوترتان کپی کنید.

با انجام دادن این کار فضای داخلی گوشی‌تان هم خالی‌تر شده و مشکلتان رفع خواهد شد. اما چند روش مختلف برای انجام دادن این کار وجود دارد که در ادامه، به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


استفاده از کابل گوشی برای انتقال اطلاعات

یکی از سنتی‌ترین روش‌هایی که برای انتقال داده‌ها و اطلاعات گوشی‌تان به کامپیوتر وجود دارد، استفاده از کابل شارژ است. شما می‌توانید با وصل کردن کابل شارژر گوشی به لپ‌تاپ و یا کامپیوترتان، به راحتی کار انتقال اطلاعاتتان را انجام بدهید. چرا که به محض وصل کردن کابل به لپ‌تاپ، یک درایو جدید در سیستم‌تان ایجاد خواهد شد که با باز کردن آن، پوشه‌های مختلفی را مشاهده خواهید کرد.

سپس می‌توانید وارد پوشه‌های مدنظرتان شده و سپس محتویات داخل آن را به کامپیوترتان منتقل کنید. برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان می‌توانید از این روش استفاده کنید. اما این روش هم معمولا مشکلات خاص خودش را دارد که به آن‌ها هم اشاره خواهیم کرد.

اولین مشکل انتقال داده‌ها توسط کابل شارژر گوشی، سرعت پایین و قطع شدن اتصال است. از آنجایی که معمولا کابل شارژر پس از مدتی خراب و یا فرسوده می‌شود، با کوچک‌ترین تکان دادن گوشی، ممکن است اتصال قطع شود. در این حالت، ممکن است اطلاعاتتان ناقص منتقل شده و یا به طور کلی انجام نشود.

بیشتر بخوانید: آموزش استفاده از اپلیکیشن سیگنال

اگر کابل شارژر گوشی‌تان هیچ ایراد فنی ندارد، می‌توانید برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان از این روش استفاده کنید. اما سرعت انتقال داده‌هایتان بسیار بالا نخواهد بود و باید برای انتقال حجم بالای اطلاعاتتان مدت‌زمان قابل توجهی را منتظر بمانید.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


استفاده از Share it برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

نرم‌افزار Share it یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین روش‌ها برای اشتراک گذاشتن تمام فایل‌ها است. دلیل محبوب بودن این روش این است که برای تمامی سیستم‌عامل‌ها می‌توان از Share it استفاده کرد. یعنی در سیستم‌عامل اندروید، iOS، ویندوز و… هیچ محدودیتی برای نصب این نرم‌افزار محبوب وجود نخواهد داشت.

به همین دلیل شما می‌توانید اپلیکیشن Share it را در گوشی هوشمندتان نصب کرده و نسخه ویندوز آن را هم در کامپیوترتان داشته باشید. از این روش می‌توانید برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان استفاده کنید. چرا که تمام فایل‌هایتان با سرعت بسیار زیاد به کامپیوترتان منتقل خواهد شد.

در چنین روشی، هیچ نیازی به اتصال کابل و… نخواهید داشت. چرا که تمام اطلاعاتتان به صورت بی‌سیم و با سرعت بالا منتقل خواهند شد. همین موضوع، یعنی سهولت استفاده از Share it باعث شده تا کاربران زیادی از این نرم‌افزار استفاده کنند.

چرا که هیچ محدودیتی برای آن وجود نداشته و شما می‌توانید Share it را در تمام دستگاه‌هایتان نصب کرد و اطلاعاتتان را منتقل و یا با یکدیگر به اشتراک بگذارید. این یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان است. تمامی اطلاعاتتان به راحتی از طریق Share it قابل دسترسی بوده و می‌توانید آن‌ها را به سادگی، در کمتر از چند ثانیه پیدا کرده و تمامشان را به کامپیوترتان ارسال کنید.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


استفاده از زاپیا برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

یکی دیگر از روش‌های رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی استفاده از زاپیا (Zapya) است. این نرم‌افزار شباهت بسیار زیادی با Share it داشته و دقیقا همان کار را انجام می‌دهد. برخی از کاربران اندرویدی که نسخه سیستم‌عاملشان نسبتا پایین است، استفاده از زاپیا را بسیار موثرتر از Share it اعلام کرده‌اند.

اما اکثر افرادی که نسخه اندروید گوشی‌شان بالای 5 و یا 6 بوده است، هیچ مشکلی در استفاده از Share it نداشته‌اند. در واقع هر دوی این نرم‌افزارها بهترین روش برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمند است. چرا که اطلاعات و داده‌ها به راحتی و با سرعت بالا به کامپیوتر و یا هر دستگاه دیگری منتقل می‌شوند.

سرعت زاپیا هم مانند Share it بسیار بالا بوده و می‌تواند در کمترین زمان ممکن حجم عظیمی از داده‌هایتان را به کامپیوتران انتقال بدهد. بسیاری از افراد امروزه از زاپیا برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندشان استفاده می‌کنند. شما می‌توانید هر دوی این نرم‌افزارها را، هم روی گوشی و هم سیستم‌تان داشته باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش بازیابی رمز اینستاگرام

دانلود زاپیا و Share it کاملا رایگان بوده و نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه ندارد. نصب و استفاده از هر دوی این نرم‌افزارها بسیار آسان است و می‌توانید تمام داده‌هایتان را از این روش به کامپیوتر شخصی‌تان انتقال داده و مشکلتان را حل کنید.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


استفاده از نرم‌افزارها بهترین گزینه برای کاربران iOS

در بالا به دو روش استفاده از زاپیا و Share it اشاره کردیم و گفتیم بهترین گزینه برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمند هستند. اما زمانی که صحبت از سیستم‌عامل iOS می‌شود، اهمیت استفاده از این نرم‌افزارها هم بیشتر می‌شود. چرا که شرکت اپل تمام امکانات محصولاتش را کاملا انحصاری تولید کرده است. بدین معنا که شما باید دقیقا از روش‌های مخصوص این سیستم‌عامل استفاده کنید.

به همین دلیل هم، دانلود موسیقی و… در سیستم‌عامل iOS برای عده زیادی از کاربرانش کار سختی است. پس در چنین مواقعی انتقال داده‌ها هم در سیستم‌عامل iOS می‌تواند به همان مقدار سخت باشد. اما برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی آیفون و یا آیپد می‌توان به راحتی از این نرم‌افزارها استفاده کرد.

استفاده از این نرم‌افزارها در سیستم‌عامل iOS کار انتقال داده‌ها را بسیار آسان‌تر می‌کنند. این روش در سیستم‌عامل iOS نه تنها بهترین روش برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی آیفون و آیپد است، بلکه می‌تواند شیوه‌ای مفید برای انتقال داده‌ها به دستگاه‌های دیگر اندرویدی هم باشد.

چرا که همگی به خوبی می‌دانیم، حتی با وجود اضافه شدن امکان بلوتوث به گوشی‌های آیفون، باز هم مشکلات به اشتراک‌گذاری فایل‌ها به دستگاه‌های اندرویدی به طور کامل رفع نشده است. به همین دلیل، استفاده از زاپیا و یا Share it می‌تواند برای کاربران iOS مزایای زیادی داشته باشد.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی


کلام آخر

در سال‌های گذشته گوشی‌های هوشمند معمولا با حافظه داخلی بسیار کمی وارد بازار شدند. به همین دلیل همیشه مشکل پر شدن حافظه داخلی‌ آن‌ها بسیار مطرح بود. اما امروزه حتی ساده‌ترین گوشی‌ها حافظه داخلی 64 گیگابایتی دارند. اما برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی و یا دستگاه‌های قدیمی، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد.

روش‌هایی که می‌توانند در رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی کمک بسزایی کرده و فضای قابل توجهی را ایجاد کنند. با استفاده از این فضای ایجاد شده مشکلات کمبود فضا در گوشی‌های قدیمی هم به طور کلی رفع خواهد شد.

شما می‌توانید با استفاده از روش‌ها و راهکارهایی که برایتان معرفی کردیم، اقدامات موثری در راستای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان انجام بدهید. از آنجایی که ممکن است فقط یکی از این روش‌ها برایتان موثر و یا جالب باشد، ما سعی کردیم به موارد مختلفی اشاره کنیم تا آزادی عمل بیشتری برای انتخاب راهکارها داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه تم دایرکت اینستاگرام را تغییر دهیم؟

یعنی می‌توانید یکی از روش‌هایی که ذکر کردیم را انتخاب کنید و یا چند مورد از آن‌ها را امتحان کنید. انتخاب نهایی کاملا به خودتان بستگی خواهد داشت و می‌توانید برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان از هر روشی که برایتان معرفی کردیم، نهایت استفاده را بکنید.

راهکار برتر برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی از نگاه مقداد آی تی؟

بهترین راهکار برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی شما، خرید حافظه جانبی است. اگر می‌دانید که استفاده شما از تلفن‌ همراهتان بسیار زیاد است، حتما به سراغ حافظه جانبی با ظرفیت بالا جهت رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمندتان بروید.

چطور دوربین گوشی ام را روی حافظه جانبی ذخیره کنم؟

برای تنظیم ذخیره کردن ویدئوها و تصاویر دوربینتان داخل حافظه جانبی هم، می‌توانید از طریق تنظیمات گوشی‌تان اقدام کرده و این کار را به راحتی انجام بدهید. پس از آن، تمام عکس‌ها و فیلم‌هایتان داخل حافظه جانبی ذخیره شده و فضای داخلی‌تان را اشغال نخواهند کرد.

کش چیست و چه نقشی در پر شدن حافظه گوشی دارد؟

ما هر کاری با هر اپلیکیشنی انجام می‌دهیم‌،‌ داده‌ها و اطلاعاتی در گوشی‌مان رد و بدل می‌شود. بخشی از این داده‌ها در حافظه کش باقی می‌مانند. همین داده‌ها به مرور زمان انباشته‌تر شده و فضای بسیار زیادی را اشغال می کنند.‌

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.