• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی می‌تواند دلایل کاملا متفاوتی داشته باشد. به طور کلی هیچ حسی بدتر از این نیست که طبق روال همیشگی سراغ لپ‌ تاپ‌مان برویم و متوجه شویم که روشن نمی‌شود. در چنین حالتی بدون شک دستپاچه شده و بسیار نگران خواهیم شد.

علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی

در حالی که حتی در بدترین حالت ممکن هم، این موضوع راهکارهایی خواهد داشت و نیازی به هیچ گونه نگرانی برای روشن نشدن لپ‌ تاپ اچ پی وجود ندارد. چنین چیزی ممکن است برای هر نوع لپ‌ تاپی پیش بیاید و باید دلایل آن به طور کامل بررسی گردد.

به همین دلیل، در این مقاله موارد مختلف علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی را برایتان توضیح خواهیم داد تا با آن‌ها آشنا شوید. پس تا آخر این مطلب همراه ما باشید.


خرابی باتری

خراب شدن باتری یکی از اصلی‌ترین دلایل و مهم‌ترین علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی به شمار می‌آید. چرا که باتری در لپ‌ تاپ حکم بسیار مهمی داشته و با فاسد شدن آن، می‌تواند موجب شود که سیستم روشن نشود. مطلب مهمی که باید به آن توجه کنید، بحث قدیمی یا جدید بودن لپ‌ تاپ‌تان است.

معمولا چنین اتفاقی در لپ‌ تاپ‌هایی که کمتر از 3 سال از زمان خریدشان گذشته، به ندرت اتفاق می‌افتد. یعنی شما اگر بدترین استفاده را هم از لپ‌ تاپ‌تان داشته باشید، باز هم باتری آن نمی‌تواند در کمترین زمان ممکن، به طور کلی فاسد شود. حالا ممکن است باتری لپ‌ تاپ‌تان عمرش کمتر شده و زودتر شارژ خالی کند، اما هرگز در همان ابتدا سریعا فاسد نمی‌شود.

علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی

اگر بیش از 3 یا 5 سال در حال استفاده بی‌وقفه از لپ‌ تاپ‌تان هستید، ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی شما از باتری‌تان بوده باشد. چرا که باتری‌های لپ‌ تاپ یک طول عمر مشخصی دارند که با چرخه مشخص می‌شود. هر بار که شما باتری لپ‌ تاپ‌تان را شارژ می‌کنید و سپس شارژ آن تمام می‌شود، یک چرخه به شمار می‌آید.

بیشتر بخوانید: روش آپدیت لپ تاپ ایسوس + نکات مهم و کاربردی

هر چقدر که تعداد چرخه‌های باتری لپ‌ تاپ بیشتر شود، عمر آن سریعا به اتمام رسیده و یکی از سلول‌هایش فاسد می‌گردد. با فاسد شدن حتی یک سلول از باتری لپ‌ تاپ اچ پی، بقیه سلول‌های قادر به برق‌رسانی درست سیستم‌تان نخواهند بود. در نتیجه،‌ متوجه روشن نشدن لپ‌ تاپ‌تان خواهید شد که علت اصلی آن از باتری‌تان خواهد بود.


خراب شدن شارژر لپ‌تاپ؛ مهم‌ترین علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی

گاهی اوقات ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی شما از باتری نباشد. چرا که ممکن است این موضوع صرفا به خاطر شارژر لپ‌ تاپ‌تان باشد. خراب شدن شارژر لپ‌ تاپ می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. اما این موضوع هم دقیقا بستگی به نوع استفاده شما از لپ‌ تاپ و عمر آن خواهد داشت.

معمولا چنین اتفاقی می‌تواند در لپ‌ تاپ‌هایی که بیش از 5 سال از عمرشان گذشته اتفاق بیفتد. اگر باتری لپ‌ تاپ‌تان دائما متصل به جریان برق باشد، امکان خراب شدن آن در درازمدت هم، بیشتر خواهد شد. چرا که اصلی‌ترین قسمت شارژر لپ‌ تاپ‌تان مربوط به یک برد الکترونیکی می‌شود.

علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی

وظیفه این برد تبدیل برق 220 ولت شهری به جریان 12 ولتی برای لپ‌ تاپ است. اگر شارژرتان دائما به برق متصل باشد، می‌تواند مشکلاتی برای برد آن پیش بیاید. از آنجایی که تعمیر شارژر مانند باتری، چندان رایج نیست، باید حتما یک شارژر جدید برای لپ‌ تاپ‌تان بخرید.

بیشتر بخوانید: آپدیت بایوس لپ تاپ دل؛ راهکارهای موثر و آسان

اگر می‌خواهید مطمئن شوید شارژر لپ‌ تاپ‌تان سالم است یا نه، می‌توانید با استفاده از یک ولت‌متر از سالم بودن آن مطمئن شوید. اگر ولت‌مترتان جریان 12 ولت را در آن نشان دهد، یعنی شارژرتان سالم بوده و مشکل از موارد دیگر است. اگر هیچ جریانی در آن نشان داده نشود، بدون شک علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی شما از خرابی شارژرتان است که باید آن را حتما تعویض کنید.


خراب شدن مانیتور لپ‌ تاپ اچ پی

گاهی اوقات هم علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی شما می‌تواند نه از باتری و نه شارژرتان باشد. چرا که ممکن است همه جای لپ‌ تاپ کاملا سالم باشد و شما فقط تصویری در صفحه نمایش خود نداشته باشید. چنین چیزی بیشتر به خاطر خراب شدن صفحه نمایش لپ‌ تاپ اچ پی رخ می‌دهد.

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی شما از خراب شدن صفحه نمایش است یا نه، می‌توانید آن را به یک مانیتور دیگر وصل کنید. برای این کار فقط کافی است که لپ‌ تاپ‌تان را با یک کابل HDMI به یک تلویزیون و یا هر نمایشگری که ورودی HDMI دارد وصل کنید. اگر تصاویری را مشاهده کردید، بدون شک مشکل از خرابی صفحه نمایش لپ‌ تاپ‌تان خواهد بود.

علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی


ایراد سخت‌افزاری در مادربرد لپ‌ تاپ

همان‌طور که می‌دانید مادربرد به عنوان برد مادر یا اصلی هر سیستمی، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. با خراب شدن مادربرد یا ایراد پیدا کردن بخشی از آن، کل سیستم می‌تواند تحت تاثیر قرار بگیرد. یعنی سخت‌افزارهای دیگری در لپ‌ تاپ‌مان وجود دارند که با خراب شدن، ممکن است تاثیر چندان زیادی ایجاد نکنند.

بیشتر بخوانید: روش ریست کردن لپ تاپ لنوو؛ دلایل و راهکارها

اما مادربرد یکی از مهم‌ترین قطعات هر سیستمی است که با ایراد پیدا کردنش، می‌تواند کل سیستم را تحت تاثیر قرار دهد. این موضوع می‌تواند اولین علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی باشد. تنها راه مطمئن شدن از این که علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی می‌تواند از مادربرد باشد یا خیر، مراجعه به یک تعمیرکار ماهر است. تعمیرکاران معمولا با تست‌های تخصصی، می‌توانند علت دقیق را پیدا کنند.


خراب شدن دکمه پاور در لپ تاپ اچ پی

دکمه پاور تنها سخت‌افزاری است که دستور برقرار کردن جریان برق را به لپ‌ تاپ می‌دهد. بدون وجود این دکمه کوچک، به طور کلی لپ‌ تاپ ما روشن نخواهد شد. این موضوع برای تمام سیستم‌ها، اعم از برندهای مختلف صدق می‌کند. در نتیجه، خراب شدن دکمه پاور می‌تواند اصلی‌ترین علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی به شمار بیاید.

معمولا تشخیص این موضوع کار چندان سختی نیست. چرا که معمولا در صورت خرابی دکمه پاور، متوجه گیر کردن آن و یا تغییر حالت ظاهری‌اش خواهیم شد. اما در برخی مواقع هم ممکن است تشخیص خراب شدن دکمه پاور لپ‌ تاپ کار چندان راحتی هم نباشد. اما با مراجعه به یک تعمیرکار ماهر، همه چیز به طور واضح، مشخص می‌گردد.

علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی


ایراد پیدا کردن کارت گرافیک در لپ‌ تاپ اچ پی

همگی به خوبی می‌دانیم که وظیفه کارت گرافیک تبدیل کردن کدها و صفر و یک‌ ها به تصویر است. یعنی هر اتفاقی که در سیستم‌مان می‌افتد بر اساس کدهای از قبل نوشته‌شده‌ای است که کارت گرافیک آن‌ها را پردازش کرده و در قالب تصاویر برایمان نمایش می‌دهد.

حالا اگر کوچک‌ترین مشکلی برای کارت گرافیک‌مان بیفتد، دیگر تصویری برای نمایش دادن نخواهیم داشت. یکی از اصلی‌ترین موارد و یا علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی می‌تواند از خرابی کارت گرافیک باشد. در چنین مواقعی لپ‌ تاپ‌مان روشن نشده و هیچ تصویری برایمان نمایش داده نمی‌شود. اما تشخیص خرابی کارت گرافیک هم می‌تواند کار بسیار سخت و کاملا تخصصی باشد.

بیشتر بخوانید: لپ تاپ ایسوس چقدر شارژ نگه میدارد؟

این کار باید توسط ابزارهای حرفه‌ای تشخیص داده شود که معمولا توسط افراد ماهر انجام می‌شود. معمولا تعمیرکارانی که تجربه و مهارت کافی در این زمینه دارند، تست‌های کاملا تخصصی روی تمام قطعات، به خصوص کارت گرافیک انجام می‌دهند تا بدانند علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی دقیقا از چه چیزی است.

پس از آن می‌توانند به طور دقیق علت اصلی علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی شما را پیدا کرده و آن را رفع کنند. معمولا در مواردی که کارت گرافیک آسیب جدی ندیده باشد، می‌تواند با تعمیر جزئی درست شود. اما در برخی شرایط که آسیب‌های جدی به کارت گرافیک وارد می‌شود، به ناچار باید کل قطعه عوض شود.

علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی


آسیب دیدن هارد در لپ‌ تاپ اچ پی

یکی دیگر از مواردی که علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی به شمار می‌آید، آسیب دیدن هارد HDD است. معمولا با ضربه و یا نوسانات برق چنین اتفاقی می‌تواند برای لپ‌ تاپ‌ها رخ دهد. در چنین شرایطی، نه تنها خراب شدن هارد علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی شما محسوب می‌شود، بلکه تمام اطلاعاتتان هم می‌تواند به طور کلی پاک شود.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش ساده برای پیدا کردن مدل کارت گرافیک در هر سیستمی که دارید

معمولا برای عیب‌یابی این موضوع، تمام قطعات لپ‌ تاپ توسط کارشناسان تست می‌شود. این تست‌های تخصصی توسط ابزارهای حرفه‌ای انجام می‌شوند تا عیب‌یابی لپ‌ تاپ سریعا انجام شود. پس از آن، اگر مشکل از هاردتان باشد، با یک تعویض ساده همه چیز حل خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم در چنین شرایطی، حتما اقدام به خرید یک هارد SSD کنید که سرعت سیستم‌تان را هم بالاتر خواهد برد.


جمع‌بندی

همان‌طور که در این مقاله خواندیم دلایل مختلفی برای روشن نشدن لپ تاپ اچ پی وجود دارد که به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها در اینجا اشاره کردیم. معمولا علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی می‌تواند از این موارد باشد. البته ممکن است دلایل متعدد دیگری هم روی این موضوع تاثیرگذار باشند که باید به طور دقیق بررسی شوند.

با استفاده از این روش‌ها می‌توانید به طور دقیق بدانید که علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی شما دقیقا از چه چیزی بوده است. اگر تجربه‌ مشابهی در این مورد دارید، خوشحال می‌شویم که آن‌ها را با ما هم به اشتراک بگذارید.

آیا ایراد در کارت گرافیک می تواند علت روشن نشدن لپ تاپ اچ پی باشد؟

بله! اگر کارت گرافیک دچار ایرادی شود در نمایش تصاویر اختلال به وجود می آید. در این مواقع لپ تاپ روشن نمی شود و تصویری برای ما نمایش داده نمی شود.

آیا خرابی مادربرد تاثیری در روشن شدن لپ تاپ دارد؟

بله، خرابی یا ایراد در مادربرد کل سیستم را تحت تاثیر قرار می دهد. و می تواند یکی از علت های روشن نشدن لپ تاپ اچ پی باشد.

وصل بودن دائمی شارژر به برق باعث خرابی باتری و شارژر می شود؟

بله اگر شارژر لپ تاپ دائم به برق متصل باشد امکان خراب شدن آن در دراز مدت وجود دارد.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.