• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس ممکن است برای بسیاری از افراد کاملا نگران‌کننده باشد. چرا که فرض کنید مانند روال سابق سراغ لپ‌تاپتان می‌روید تا کارهای روزمره و یا چه بسا مهم‌تان را انجام بدهید. اما هر چقدر که دکمه پاور را فشار می‌دهید هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

این موضوع می‌تواند همه ما را بسیار نگران کند. چرا که دلمان می‌خواهد بدانیم علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس ما دقیقا از چه چیزی است و آیا راهکارهایی برای رفع کردن آن وجود دارد یا خیر. بدون شک برای هر مشکلی راهکاری وجود داشته و ما هم در این مقاله قصد داریم تمام مواردی که مربوط به علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس هستند را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: بهترین لپ تاپ ایسوس؛ بررسی سری ZenBook تا ROG ،Viva و … در یک نگاه سریع!

در اکثر مواقع که چنین اتفاقی برای لپ‌تاپمان می‌افتد، معمولا باید موارد مختلفی را بررسی کنیم. چرا که شما حتی اگر بخواهید سیستم‌تان را پیش یک تکنسین ماهر هم ببرید، بدون شک، چنین فرد متخصصی موارد مختلفی را بررسی خواهد کرد. معمولا بحث عیب‌یابی سیستم‌های کامپیوتری کاملا تخصصی بوده و نمی‌توان فقط یک مورد را علت اصلی مشکل لپ‌تاپ دانست.

به همین دلیل، ما در اینجا به چند مورد مختلف اشاره خواهیم کرد که هر کدام می‌توانند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما باشند. پس از آن، می‌توانید اقدامات لازم را با توجه به راهکارهایی که ارائه می‌کنیم، برای رفع مشکل لپ‌تاپتان انجام بدهید.

10 علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


فهرست مطالب

باتری، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

یکی از مهم‌ترین مواردی که ممکن است آخر از همه به ذهنمان برسد، باتری لپ‌تاپ ایسوس است. به ندرت اولین پاسخ این که چرا لپ تاپ ایسوس روشن نمی شود، باتری در نظر گرفته می‌شود. به خاطر این که اکثرا افراد تمام موارد را امتحان می‌کنند اما هرگز این موضوع را در نظر نمی‌گیرند که ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس از باتری باشد.

حالا دقیقا چه اتفاقی می‌افتد که لپ‌تاپ به خاطر ایراد باتری روشن نمی‌شود؟‌ اگر بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم باید به طور کلی ساختار باتری‌های سلولی را برایتان به طور مختصر شرح بدهیم.

بیشتر بخوانید: روش ریست کردن لپ تاپ لنوو؛ دلایل و راهکارها

باتری‌های لپ‌تاپ معمولا از قطعات کوچکی تشکیل شده‌اند که به آن‌ها سلول گفته می‌شود. به همین دلیل  آن‌ها را، باتری سلولی می‌نامند. بدین معنا که شاید ظاهرا باتری لپ‌تاپ فقط از یک قطعه ساخته شده باشد، اما در واقع درون آن از سلول‌ها یا بخش‌های به هم متصل‌شده تشکیل می‌شود.

جالب است بدانید که این سلول‌ها دقیقا شکل باتری‌های قلمی یا همان AA را دارند. همین دلیل هم باعث می‌شود تا در مقایسه با باتری ماشین‌ها و یا سایر محصولات، مدل‌های سلولی بسیار آسیب‌پذیر باشند. چرا که با خراب شدن یکی از آن‌ها کل باتری از کار می‌افتد و همین دلیل علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس می‌شود. برای این کار شما می‌توانید با یک روش ساده مطمئن شوید که مشکل از باتری است یا خیر.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


سیستم را بدون باتری روشن کنید

شاید چنین موضوعی برایتان بسیار ساده به نظر بیاید، اما واقعیت این است که اکثر افراد چنین مسئله ساده‌ای را امتحان نمی‌کنند. تست کردن این روش چند ثانیه از وقتتان را نخواهد گرفت. اما می‌تواند به راحتی علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما را مشخص کند.

چرا که اگر مشکل از باتری‌تان باشد، به راحتی مشخص می‌شود. اگر هم مشکل از باتری‌ نباشد، می‌توانید دلایل دیگر را بررسی کنید که در ادامه به همگی اشاره خواهیم کرد. در نتیجه، اگر احساس می‌کنید مدت‌زمان زیادی از لپ‌تاپتان استفاده کرده‌اید، حتما روش زیر را امتحان کنید.

بیشتر بخوانید: راهنما قدم به قدم ارتقا رم لپ تاپ

در ابتدا باتری لپ‌تاپتان را در حال خاموش جدا کنید. این موضوع به ندرت برای لپ‌تاپ‌هایی اتفاق می‌افتد که باتری غیرقابل جدا شدن دارند. چرا که معمولا سیستم چنین لپ‌تاپ‌هایی پیشرفته بوده و از بهترین تکنولوژی باتری برای آن‌ها استفاده می‌شود. به همین دلیل، فاسد شدن باتری، اکثرا برای سیستم‌های قدیمی که باتری‌شان جدا می‌شود اتفاق می‌افتد.

پس از جدا کردن باتری، ابتدا شارژر را به برق متصل کرده و سپس فیش آن را به لپ‌تاپتان متصل کنید. حالا می‌توانید دکمه پاور را بزنید تا نتیجه را بررسی کنید. اگر لپ‌تاپتان روشن شود مشکل از باتری‌تان بوده و باید آن را تعویض کنید. راهکارهایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، برای جلوگیری از فاسد شدن باتری است. چرا که با فاسد شدن باتری باید آن را تعویض کنید.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


شارژ نکردن درست باتری علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

این که باتری لپ‌تاپتان را چگونه شارژ کنید، می‌تواند ارتباط مستقیمی با علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما داشته باشد. بسیاری از افراد دقیقا زمانی لپ‌تاپ‌شان را شارژ می‌کنند که مقدار آن زیر 10 درصد رسیده است. این می‌تواند باتری را تحت فشار قرار داده و از عمر آن بکاهد.

چرا که باتری باید انرژی بیشتری را صرف پر کردنش کند. اما اگر میزان شارژ باتری‌تان همیشه در بازه 30 تا 90 درصد قرار داشته باشد، می‌تواند بسیار مناسب باشد. چرا که در چنین حالتی باتری‌تان تحت فشار قرار نگرفته و به مرور زمان سلول‌های آن دچار مشکل نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: علت کار نکردن تاچ پد لپ تاپ

حالا اگر مایل باشید طریقه درست شارژ کردن باتری لپ‌تاپتان را بدانید، حتما ادامه مطلب را با دقت بخوانید. اگر قصد دارید باتری‌تان را شارژ کرده و با خودتان بیرون از خانه و یا جایی که دسترسی به برق ندارید ببرید، حتما آن را تا 90 درصد شارژ کنید. یعنی اجازه بدهید حداقل تا 90 درصد شارژ بشود و سپس شارژ کردنش را متوقف کنید.

حتی در حساس‌ترین شرایط اجازه ندهید باتری‌تان پایین 30 تا 20 درصد برسد. تصور کنید که این درصد آخرین شارژ باتری است. پس باید حتما زمانی که باتری‌تان به این مقدار رسید آن را خاموش کنید. شارژ کردن درست سیستم‌تان می‌تواند ارتباط مستقیمی با علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما داشته باشد. پس سعی کنید حتما طبق روشی که گفتیم باتری‌تان را شارژ کنید.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


هرگز در حال روشن بودن سیستم باتری را جدا نکنید

یکی از روش‌هایی که میان کاربران لپ‌تاپ‌ها بسیار رایج است، استفاده از سیستم بدون باتری است. چرا که اکثر افراد بر این باورند باتری اورجینال کیفیت بالایی داشته و استفاده مکرر از آن می‌تواند عمرش را کمتر کند. در نتیجه، از سیستم بدون باتری استفاده می‌کنند.

البته ما نه منکر این قضیه هستیم و نه آن را تایید می‌کنیم. چرا که از طرفی باتری‌های موجود در بازار بسیار بی‌کیفیت هستند و معمولا بعد از چند ماه سریعا از رده خارج می‌شوند و هرگز به پای باتری‌های اورجینال خود لپ‌تاپ نمی‌رسند. از طرفی دیگر، استفاده از سیستم، بدون باتری می‌تواند به لپ‌تاپ آسیب برساند. اما جدا کردن باتری از سیستم در حال کار کردن می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما در آینده باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین لپ‌تاپ اقتصادی؛ معرفی ارزان قیمت ترین ها

صرف نظر از این موضوع که آیا استفاده از سیستم بدون باتری کار درستی است یا خیر، نحوه جدا کردن و یا اتصال باتری می‌تواند مهم‌تر از این موضوع باشد. چرا که شما نباید به هیچ عنوان اجازه بدهید باتری ‌لپ‌تاپتان دچار شوک شود. به خاطر این که چنین موضوعی می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما باشد.

زمانی که سیستم در حال کار کردن است و شما باتری را به طور ناگهانی از آن جدا و یا برعکس متصل بکنید، باتری دچار شوک می‌شود. بهترین کار ممکن این است که سیستم را در حالت Hibernate قرار بدهید و سپس اقدام به جدا کردن و یا اتصال باتری بکنید. در چنین شرایطی، تمام برنامه‌هایی که در حال کار کردن با آن‌ها هستید، کاملا دست‌نخورده باقی خواهند ماند.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


باتری جدید بخرید

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که متاسفانه باتری‌های موجود در بازار کیفیت بالایی ندارند. یعنی در اکثر مواقع پیش آمده که باتری پس از چند ماه کار کردن به طور کلی از رده خارج شده است. اما حتی چند ماه استفاده با باتری سطح پایین، بهتر از روشن کردن سیستم بدون آن است. در واقع باتری به نوع سپر جان سیستم در برابر نوسانات برق است.

چرا که حتی اگر حجم عظیمی از ولتاژ وارد آن شود، باز طوری طراحی شده است که بتواند همان را در خود ذخیره کند، اما در صورت نبود باتری، نوسانات برق مستقیما وارد سیستم شده و همین موضوع می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس باشد.

اگر این موضوع برایتان جای سوال است که چرا لپ تاپ ایسوس روشن نمی‌ شود، باید حتما وجود باتری در سیستم‌تان را جدی بگیرد. پس، به هر دلیلی اگر باتری‌تان از رده خارج شد، سعی کنید در اولین فرصت اقدام به خرید باتری جدید کنید. فروشگاه‌های بسیار معتبر و مطمئنی وجود دارند که می‌توانند باتری‌های باکیفیت و تضمین‌شده را به شما بفروشند.

بیشتر بخوانید: آپدیت بایوس لپ تاپ دل؛ راهکارهای موثر و آسان

شاید از لحاظ هزینه، چنین محصولاتی، کمی گران‌تر از باتری‌های بی‌کیفیت باشند، اما می‌توانند خیالتان را راحت کنند که حداقل یک سال بدون دردسر از آن‌ها استفاده کنید. اما اگر همیشه بدون باتری از سیستم‌تان استفاده کنید، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما هم در آینده می‌تواند به خاطر همین موضوع باشد.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس به خاطر خرابی شارژر

گاهی اوقات هم ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از باتری نباشد. یعنی باتری‌تان کاملا سالم بوده و شارژر لپ‌تاپتان خراب شده باشد. در ادامه به برخی نکته‌ها راجع به نگهداری صحیح شارژر هم اشاره خواهیم کرد که ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما هم دقیقا همین موارد باشد.

چرا که اگر شارژر لپ‌تاپتان را در شرایط بد نگهداری کنید، به مرور زمان خراب شده و همین موضوع باعث خواهد شد تا نتواند به باتری برق‌رسانی کند. حالا در چنین مواقعی افراد با متصل کردن فیش شارژر به لپ‌تاپ با باتری و یا بدون آن، تصور می‌کنند که علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس آن‌ها از چیز دیگری است. در حالی که این موضوع می‌تواند به خاطر خراب شدن شارژر باشد.

بیشتر بخوانید: ساده‌ترین آموزش اضافه کردن حسگر اثر انگشت به کامپیوتر و لپ تاپ

شارژر لپ‌تاپ معمولا جزو مواردیست که به ندرت خراب می‌شود، اما اگر از آن درست استفاده نکنید طبیعتا عمر آن به پایان می‌رسد. در بیشتر موارد با اتمام شارژ باتری به طور کامل، نمی‌توان متوجه خرابی آن شد. به همین دلیل ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس را از چیز دیگری بدانیم.

چرا که ممکن است تصور کنیم به خاطر خراب شدن قطعات و سخت‌افزارهای لپ‌تاپ است که سیستم روشن نمی‌شود. اما بعدها متوجه می‌شویم که مشکل فقط از شارژر لپ‌تاپ بوده است. شما می‌توانید از روش زیر برای سالم و یا خراب بودن شارژرتان استفاده کنید.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

از شارژر دیگر استفاده کنید

گاهی اوقات شارژر بسیاری از مدل‌های لپ‌تاپ ایسوس مشابه بوده و حتی مقدار ولتاژهایشان هم یکی است. البته سری لپ‌تاپ‌ها می‌تواند کاملا مختلف بوده و حتی ورودی شارژرها هم متفاوت باشد. اما برای اطمینان از این که آیا علت روشن نشدن سیستم تان از شارژر لپ تاپ ایسوس است یا خیر، باید حتما این کار را انجام بدهید.

برای تست کردن شارژر لپ‌تاپتان، باید حتما سیستم برق‌رسانی دیگری استفاده کنید. اگر در اطرافیان،‌ دوستان و یا آشنایانتان کسی بود که مدل لپ‌تاپ شما را داشت، حتما شارژرش را قرض بگیرید و آن را روی سیستم خودتان امتحان کنید.

استفاده از ولت‌متر برای تست شارژر

اگر در خانه یک ولت‌متر داشته باشید، می‌توانید از این طریق هم برای تست‌ کردن شارژر لپ‌تاپتان اقدام بکنید. چرا که ولت‌مترها میزان انرژی موجود در باتری و یا هر چیزی که منبع تغذیه دارد را به خوبی مشخص می‌کنند. برای این کار می‌توانید شارژرتان را به برق وصل کرده و فیش مثبت و منفی ولت‌متر را داخل سوکت شارژرتان قرار بدهید تا نتیجه را مشاهده بکنید.

بیشتر بخوانید: لیست نمایندگی تعمیر لپ تاپ ایسوس در تهران

اگر صفحه نمایشگر ولت‌متر مقدار انرژی را صفر نشان داد، یعنی شارژرتان خراب شده است. اما اگر 12 ولت را نشان داد، یعنی شارژرتان سالم است. اگر می‌خواهید شارژرتان را سالم نگهداری کنید، به موارد زیر توجه کنید.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

اتصال دائمی شارژر به برق، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

یکی از اصلی‌ترین علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس می‌تواند عدم استفاده درست از شارژر لپ‌تاپ باشد. زمانی که شارژر لپ‌تاپتان حتی هنگام استفاده نکردن هم به برق متصل باشد، می‌تواند به مرور زمان آن را خراب کند. به خاطر این که وظیفه شارژر تبدیل برق 220 ولت شهری به جریان 12 ولت برای لپ‌تاپ است.

حالا تصور کنید که این فرایند دائما در حال انجام گرفتن توسط شارژر باشد. طبیعی است که قطعات شارژر پس از مدتی کارایی‌شان را از دست داده و شما متوجه مشکلاتی در شارژرتان خواهید شد. به خاطر این که شارژر دائما در حال تعادل رساندن جریان برق است.

بیشتر بخوانید: بهترین لپ تاپ لنوو؛ مجموعه ای کارآمد برای هر سلیقه ای!

برای این کار بهتر است هنگامی که از لپ‌تاپتان استفاده نمی‌کنید، شارژرتان را از برق بکشید. یعنی بلافاصله پس از خاموش کردن لپ‌تاپ باید حتما این کار را انجام بدهید. معمولا این کار را بهتر است برای تمام شارژرهایتان، از تلفن همراه گرفته تا وای‌فای و… انجام بدهید.

چرا که هنگام خاموش کردن دستگاه‌ها و از برق کشیدن شارژرهایتان، قطعات فرصت خنک شدن را پیدا می‌کنند. این کار می‌تواند طول عمرشان را بسیار بیشتر کند. برعکس، در صورت اتصال دائمی آن‌ها به برق عمرشان کمتر شده و زودتر خراب می‌شوند. پس اگر می‌خواهید بدانید علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از چیست، باید حتما این مورد مهم را هم رعایت کنید.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

شارژر جدید خریداری کنید

هنگامی که صحبت از خرید وسیله‌های جانبی برای لپ‌تاپ می‌شود، بیشتر افراد واهمه زیادی از این کار دارند. چرا که می‌ترسند قطعات خریداری شده‌شان بی‌کیفیت بوده و سریعا خراب شود. در مورد خرید باتری شاید چنین نگرانی کمی منطقی باشد، اما اکثر شارژرهای موجود در بازار نسبتا باکیفیت هستند و می‌توانند بدون کوچک‌ترین مشکلی برایتان کار کنند.

اما این موضوع فقط در صورتی امکان‌پذیر خواهد شد که حتما نحوه استفاده صحیح از آن‌ها را رعایت کنید که در بالا راجع به چنین موردی، به طور مفصل توضیح دادیم. حالا اگر مطمئن شدید که علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از خرابی شارژر است، می‌توانید اقدام به خرید محصولی جدید کنید.

از آنجایی که تعمیر شارژر در اکثر موارد امکان‌پذیر نیست، بهترین روش ممکن خرید شارژر جدید است. از آنجایی که قیمت شارژر باکیفیت چندان گران نیست، بهتر است حتما خریداری شود. چرا که شارژر جدید می‌تواند تا چند سال نیاز شما را رفع کرده و مشکلاتتان را هم حل کند.

زمانی که علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از خرابی شارژر باشد، بهتر است که حتما یک محصول جدید و بسیار باکیفیت را جایگزین آن بکنید. اگر طبق آموزشی که در بالا به آن اشاره کردیم از شارژر جدیدتان استفاده کنید، عمر طولانی آن را برایتان تضمین خواهیم کرد. البته سعی کنید حتما شارژر جدید لپ‌تاپ‌تان را از مراکز معتبری خریداری کنید.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

عدم استفاده درست از شارژر، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

در بسیاری از مواقع مشاهده شده که شارژر روی زمین و یا در بدترین شرایط قرار دارد. گرما،‌ ریختن مایعات، ضربات شدید، پیچ خوردن سیم شارژر و… می‌تواند به مرور زمان باعث خراب شدن آن شود. تمام شارژرها طوری طراحی شده‌اند تا بتوانند عمر طولانی‌مدتی داشته باشند. حتی اگر توجه کرده باشید، در بیشتر مواقع باتری زودتر از شارژر خراب می‌شود.

اما اگر از شارژر لپ‌تاپتان درست استفاده نکنید در آینده علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما، دقیقا می‌تواند چنین موردی باشد. در نتیجه، سعی کنید حتما از شارژرتان درست استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش و راهنمای نصب رم کامپیوتر + فضای مورد نیاز شما چقدر است؟

اگر شارژر لپ‌تاپتان را به محل کار، کتابخانه و یا بیرون از منزل می‌برید، حواستان به جایی که آن را قرار می‌دهید باشد. از آنجایی که طول سیم شارژر برای استفاده آسان از آن، بیشتر در نظر گرفته می‌شود، نباید زیر پا قرار بگیرد. چرا که این موضوع می‌تواند باعث شود تا شارژرتان در کمترین زمان ممکن خراب شود.

معمولا روی سیم شارژرها یک بست وجود دارد که می‌تواند آن را جمع کند. اگر شارژر شما چنین چیزی ندارد، می‌توانید از سیم‌های کوچک برای جمع کردن آن استفاده کنید تا هیچ مشکلی برای سیم شارژرتان پیش نیاید. توجه داشته باشید که علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس می‌تواند در اکثر موارد از خرابی شارژر باشد و باید حتما آن را به بهترین شکل ممکن نگهداری کنید.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس از خرابی برد سیستم

همان‌طور که می‌دانید تمام قطعات لپ‌تاپ روی یک مدار الکتریکی بزرگ تعبیه شده‌اند که مادربرد یا برد مادر نام دارد. یعنی از CPU گرفته تا کارت گرافیک و رم، همگی روی این برد اصلی قرار گرفته‌اند. این برد اتصالات تمام قطعات را به یکدیگر امکان‌پذیر کرده و تمامی قطعات بدون کوچک‌ترین مشکلی در کنار یکدیگر کار می‌کنند.

ایجاد کوچک‌ترین مشکل در برد اصلی لپ‌تاپ جلوی اتصالات را گرفته و می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما باشد. چرا که با خراب شدن بخشی از برد، هم جریان برق قطع می‌گردد و هم قطعات دیگر به خوبی کار نمی‌کنند.

یکی از اصلی‌ترین علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس می‌تواند از خرابی‌ برد اصلی باشد. معمولا این موضوع به خاطر آسیب دیدن برد اصلی به خاطر نوسانات برق و یا ریختن مایع و نفوذ رطوبت داخل سیستم اتفاق می‌افتد. اکثر لپ‌تاپ‌هایی که در محیط کاری نامناسب مانند کارگاه‌ها و… قرار دارند، می‌توانند با این مشکل مواجه شوند.

اگر می‌خواهید بدانید چرا لپ تاپ ایسوس روشن نمی شود، بهتر است اول از خودتان این سوال را بپرسید که دقیقا سیستم‌تان را در چه شرایطی و چگونه استفاده می‌کنید؟ پس از آن، مشخص می‌گردد که علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از چیست؟

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

بررسی‌های تخصصی برد

شکی در این نیست که بدون بررسی‌های تخصصی روی برد، هرگز نمی‌توان به سالم و یا خراب بودن آن پی برد. در نتیجه، برای این کار باید بررسی‌های کاملا تخصصی روی برد سیستم انجام شده تا علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس هم مشخص گردد.

برای این کار نیاز به تجهیزات و امکانات کاملا تخصصی وجود دارد تا مشکل خرابی برد هم مشخص گردد. برای مثال، ممکن است خرابی فقط در یکی از قطعات الکترونیکی باشد و با تعویض آن‌ها مشکل روشن نشدن لپ‌تاپ هم به طور کلی رفع گردد. تشخیص این فرایند به طور کلی بر عهده افراد ماهر و متخصص بوده و این کار باید به آن‌ها واگذار شود.

بیشتر بخوانید: بهترین لپ تاپ اچ پی؛ متنوع ترین مدل ها برای هر بودجه و کاربری

تعمیرکاران ماهر با استفاده از تجاربی که در این زمینه کسب کرده‌اند، می‌توانند بررسی‌های کاملا تخصصی را روی تمام قطعات لپ‌تاپ انجام بدهند. سپس به خوبی پی به علت روشن نشدن لپ تاپ شما خواهند برد. پس از آن، اگر نیازی به تعمیر قطعات و یا برد لپ‌تاپ ایسوس وجود داشته باشد، بدون شک اقدام به این کار خواهند کرد.

بعد از تعمیرات تخصصی برد لپ‌تاپتان، مشکل روشن نشدن آن هم به راحتی حل خواهد شد. در نهایت، تعمیرکار به شما علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس را خواهد گفت و اطلاعات مفید دیگر،‌ جهت تکرار نشدن چنین مشکلی را هم، در اختیارتان خواهد گذاشت.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس به خاطر عدم استفاده درست

نحوه استفاده شما از لپ‌تاپ، تاثیر زیادی روی عمر آن خواهد داشت. این موضوع در مورد تمام وسایل الکترونیکی صدق می‌کند. چرا که شما هر چقدر از وسایل الکترونیکی‌تان به خوبی استفاده کنید، عمرشان بیشتر خواهد شد. برعکس، در صورت عدم استفاده درست از لپ تاپ، نباید انتظار عمر طولانی‌شان را هم داشته باشید.

در مورد لپ‌تاپ‌ها هم، چنین قضیه‌ای به درستی صدق می‌کند. به خاطر اینکه علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما هم می‌تواند چنین موردی باشد. برای مثال، اگر محیط کاری شما بسیار نامنظم بوده و پر از گرد و خاک و رطوبت است، استفاده از لپ‌تاپ نمی‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.

معمولا در محیط‌های کاری از کیس‌های کامپیوتر استفاده می‌کنند که مقاومت بسیار بالایی نصب به لپ‌تاپ‌ها دارند. تمام لپ‌تاپ‌ها به ضربه، رطوبت و مایعات بسیار حساس هستند. به همین دلیل نمی‌توانند گزینه مناسبی برای محیط‌های کاری خطرناک باشند.

زمانی که یک ضربه وارد لپ‌تاپ شود و یا حتی کوچک‌ترین قطرات آب، چای، قهوه و… از حفره‌های کیبورد به برد اصلی نفوذ کند، می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما شود. چرا که برد اصلی، به مواردی که گفتیم بسیار حساس بوده و در صورت درست استفاده نکردن از لپ‌تاپ، می‌تواند سریعا خراب شود.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

مراقب نوسان برق باشید

اگر محیط کاری و یا زندگی‌تان طوری است که به وفور نوسان برق را تجربه می‌کنید، باید مراقب وسایل برقی‌تان باشید. برای مثال، اگر یخچال، تلویزیون و یا سایر وسایل برقی‌تان بارها توسط نوسان برق خراب شده باشند، این اتفاق می‌تواند برای تمام وسایلتان هم رخ بدهد. در نتیجه، نمی‌توانید به راحتی از لپ‌تاپتان بدون باتری استفاده کنید.

در بالا هم توضیح دادیم که باتری، به نوعی سپر بلای لپ‌تاپ در برابر نوسانات برق است. اگر از آن استفاده نکنید، به احتمال بسیار زیاد برد و یا سایر قطعات سیستم‌تان خراب شده و همین موضوع علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما در آینده خواهد بود.

بیشتر بخوانید: آموزش جامع محاسبه پاور مورد نیاز سیستم + راهنمای خرید پاور

یکی از منطقی‌ترین کارها، استفاده از محافظ برق به همراه باتری است. چرا که اگر برق ساختمان و یا محیط کاری‌تان مشکل داشته باشد، می‌تواند تمام وسایل الکتریکی‌تان را تحت تاثیر خودش قرار بدهد. در چنین شرایطی، منطقی نیست لپ‌تاپتان را بدون محافظ برق و یا باتری استفاده کنید.

به خاطر اینکه با یک نوسان جزئی ساده در برق، نه تنها برد لپ‌تاپتان، بلکه حتی سایر سخت‌افزارهایی نظیر CPU، کارت گرافیک و… هم می‌تواند خراب شده و علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما شود. از این روی، بهتر است برای احتیاط بیشتر، این مورد را هم حتما رعایت کنید.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


خراب شدن منبع تغذیه، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

پاور یا منبع تغذیه، همان‌طور که از نام آن مشخص است، وظیفه تامین برق تمام قطعات را بر عهده دارد. تقسیم ولتاژ و تامین درست تمام قطعات، یکی از مهم‌ترین وظایف پاور است. در نتیجه، می‌توان گفت که پاور یکی از مهم‌ترین قطعات هر سیستم است که اگر نباشد و یا خراب شود، مشکلات زیادی برایش به وجود خواهد آمد.

یکی از اصلی‌ترین علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس، می‌تواند خراب شدن منبع تغذیه و یا پاور آن باشد. چرا که در چنین شرایطی، معمولا تمام قطعات با مشکل روبه‌رو شده و ولتاژ درست به هیچ سخت‌افزاری نمی‌رسد. در نتیجه، به طور کلی لپ‌تاپ هم روشن نمی‌شود.

معمولا یکی از رایج‌ترین علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس خرابی پاور بوده که می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلفی رفع گردد. زمانی که پاور خراب می‌شود، ممکن است هنگام کار کردن با لپ‌تاپتان متوجه خاموش‌ شدن‌های ناگهانی آن بشوید.

در بسیاری از موارد هم ممکن است لپ‌تاپ کلا روشن نشود. چرا که پاور نمی‌تواند برق مورد نظر تمام قطعات را تامین کرده و باعث روشن شدن سیستم شود. به همین دلیل است که می‌گوییم، پاور یکی از مهم‌ترین قطعات هر سیستمی محسوب می‌شود. چرا که بدون وجود پاور جریان برقی هم در سیستم وجود نخواهد داشت و در واقع روشن نخواهد شد.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

خرابی پاور به خاطر نوسان برق

در بالا اشاره کردیم که وظیفه اصلی پاور تقسیم برق مصرفی تمام قطعات لپ‌تاپ است. پاور طوری طراحی شده است تا بتواند ولتاژ را داخل سیستم به مقدار لازم تقسیم کند. حالا هنگامی که قطعه‌ای فقط با جریان برق سر و کار داشته باشد، قطعا می‌تواند با ولتاژ نامناسب هم، ایراد پیدا کند. یکی از این موارد نوسان برق است،‌ چرا که منظور از نوسان برق کم و زیاد شدن ولتاژ است.

زمانی که جریان برق از حالت عادی خودش درآمده و دچار نوسان شود، اولین قطعه‌ای که می‌تواند به آن آسیب وارد کند، پاور و یا منبع تغذیه است. در چنین شرایطی، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس هم می‌تواند از همین موضوع باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین لپ تاپ مدیریتی؛ معرفی 6 مدل برتر بازار

لازم به ذکر است که نوسان برق می‌تواند به تمام قطعات لپ‌تاپ صدمه بزند و فقط شامل حال پاور نمی‌شود. اما یکی از رایج‌ترین صدماتی که نوسان برق می‌تواند داشته باشد، روی پاور لپ‌تاپ ایسوس است. این موضوع می‌تواند عمده‌ترین علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما باشد.

چرا که پاور طراحی شده است تا یک جریان ثابت را به ولتاژ مورد نیاز سیستم شما تبدیل کند. حالا زمانی که این قطعه با ولتاژهای مختلفی روبه‌رو می‌شود، به مرور زمان از کار افتاده و دیگر قادر به تامین کلی ولتاژ لپ‌تاپ نخواهد بود. علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس در بیشتر مواقع می‌تواند از خرابی پاور باشد که با تعمیر تخصصی هم رفع خواهد شد.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

تعمیر و یا تعویض منبع تغذیه

بدون شک، افراد عادی قادر به تشخیص و یا عیب‌یابی این که آیا علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس از چه سخت‌افزار یا قطعه‌ای است، نخواهند بود. این کار نیاز به افراد متخصص حوزه‌ی خودش دارد تا بتوانند با تست‌های تخصصی، اقدام به عیب‌یابی کنند.

شما برای این کار می‌توانید لپ‌تاپ را به دست یک تکنسین ماهر بسپارید تا با استفاده از ابزارهای مخصوصی که دارد، بتواند عیب‌یابی درست را روی سیستم شما انجام بدهد. سپس او به شما خواهد گفت که آیا علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از خرابی پاور بوده است یا خیر.

معمولا اگر علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس از پاور و یا منبع تغذیه باشد، به راحتی با یک تعمیر و یا تعویض ساده می‌تواند رفع گردد. این موضوع هم کاملا بستگی به تشخیص تعمیرکار خواهد داشت. در برخی موارد، ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما فقط به خاطر موارد جزئی باشد که با یک تعمیر ساده رفع گردد.

در برخی موارد هم شاید پاور یا منبع تغذیه با تعمیر رفع نشده و نیاز به تعویض کلی قطعه داشته باشد. در مقایسه با سایر سخت‌افزارهای لپ‌تاپ هزینه تعویض پاور چندان گران‌قیمت نبوده و می‌توانید بدون نگرانی اقدام به تعویض آن بکنید.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


خراب شدن دکمه پاور، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

در بالا راجع به خرابی قطعه منبع تغذیه به طور کلی توضیح دادیم، اما جالب است بدانید در برخی موارد علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما می‌تواند از یک دکمه کوچک باشد. یعنی دکمه پاور که وظیفه روشن کردن سیستم شما را برعهده دارد.

معمولا در لپ‌تاپ‌هایی که زیاد قدیمی نیستند، چنین مشکلی به ندرت پیش می‌آید. البته این موضوع هم کاملا به نحوه استفاده شما از سیستمان بستگی خواهد داشت. اگر دکمه پاور را بسیار محکم فشار بدهید، ممکن است به مرور زمان خراب شده و علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما هم دقیقا از همین موضوع باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع ساخت پاورپوینت با گوشی

در بسیاری از موارد هم ممکن است این موضوع خود به خود رخ بدهد. یعنی برخی سیستم‌ها پس از مدت‌زمان زیادی کار کردن، عمر قطعاتشان تمام می‌شود. حالا ممکن است در هر سیستم، یک قطعه خاصی پس از سال‌ها کار کردن خراب بشود و این موضوع اصلا قابل پیش‌بینی نیست.

اما ساده‌ترین روش برای رفع مشکل خرابی دکمه پاور لپ‌تاپ، تعویض آن است. تعمیر دکمه پاور لپ‌تاپ هزینه چندان زیادی ندارد و در کمترین زمان ممکن می‌تواند رفع گردد. فقط کافی است لپ‌تاپتان را پیش یک تعمیرکار ماهر ببرید تا او کار تعمیر دکمه پاور را برایتان انجام بدهد.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


خراب شدن صفحه نمایشگر علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

زمانی که برای اولین بار لپ‌تاپمان روشن نشود، ممکن است بسیار دستپاچه شویم. چرا که این موضوع می‌تواند برای همه‌مان، به‌خصوص کسانی که لپ‌تاپ ابزار کاری‌شان است، مانند یک کابوس باشد. به همین دلیل ممکن است در آن لحظه نتوانیم خونسردی‌مان را حفظ کنیم و بررسی‌های بیشتری را روی لپ‌تاپ‌مان انجام بدهیم.

چرا که در برخی موارد ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس از خرابی صفحه‌ی نمایشگر باشد. یعنی تمام قطعات کاملا بی‌نقص بوده و فقط صفحه نمایشگر نتواند تصویر را برایمان نمایش بدهد.

این موضوع می‌تواند برای لپ‌تاپ‌های قدیمی و یا سیستم‌هایی که از آن‌ها به خوبی نگهداری نشده است، اتفاق بیافتد. چرا که وارد شدن ضربه به سطح نمایشگر و یا افتادن لپ‌تاپ از یک ارتفاع مشخص می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما باشد. اما همان‌طور که گفتیم شاید به علت دستپاچگی زیاد، در همان ابتدای کار تشخیص ندهیم که مشکل فقط از صفحه نمایشگر است.

در صورتی که قطعات دیگر هیچ مشکلی ندارند و ایراد سیستم عدم نمایش آن است. برای این که بخواهیم مطمئن شویم علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس از خرابی صفحه‌ نمایشگر است یا نه، می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنیم.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


لپ‌تاپ را با دقت بررسی کنید

زمانی که دکمه پاور را فشار بدهید، سیستم شروع به کار کردن می‌کند. با کار کردن سیستم قطعات زیادی فعالیتشان را آغاز می‌کنند که همین موضوع باعث ایجاد صدا در لپ‌تاپ شما خواهد شد. یعنی صدای فن که نشانگر این است،‌ لپ‌تاپ در حال کار کردن بوده و مشکل خاصی ندارد. از طرفی دیگر، هر لپ‌تاپی چراغ‌های ال‌ای‌دی کوچکی دارد که روشن شدن سیستم و یا شارژ باتری را به خوبی نشان می‌دهد.

معمولا این چراغ‌ها با خاموش شدن لپ‌تاپ و یا قطع شدن جریان برق، به طور کلی خاموش می‌شوند. حالا اگر بتوانید مواردی که ذکر کردیم را با دقت بررسی کنید، می‌توانید به درستی تشخیص بدهید که علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از چیست.

بیشتر بخوانید: بهترین لپ تاپ ایسر؛ از تایوان تا روی میز شما!

برای این کار سعی کنید در ابتدا لپ‌تاپ را در محیط کاملا ساکت تست کنید تا بتوانید صدای فن لپ‌تاپ را به خوبی بشنوید. سپس می‌توانید شارژر و متصل بودن باتری را چک کرده و سپس دکمه پاور لپ‌تاپ را فشار بدهید. حالا گوشتان را نزدیک سیستم ببرید و سعی کنید صدای فن را از فاصله کمتر بشنوید. اگر صدای فن را شنیدید بدون شک مشکل باید از صفحه نمایشگرتان باشد.

روش دیگر، چک کردن چراغ‌های ال‌ای‌دی کوچکی است که در بالا توضیح دادیم. برای این کار، می‌توانید پس از فشار دادن دکمه پاور، دستتان را روی چراغ‌ها قرار بدهید تا روی آن تاریک‌تر شده و بتوانید به خوبی آن‌ها را ببینید. اگر این چراغ‌ها روشن بودند، باز هم علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما می‌تواند از خرابی صفحه نمایشگر باشد.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


استفاده از کابل HDMI

اگر صفحه نمایشگرتان خراب شده باشد و علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از این باشد، یعنی خود سیستم سالم است. به عبارت دیگر، فقط صفحه نمایشگر لپ‌تاپ شما است که نمی‌تواند تصاویر را نشان بدهد. پس اگر بتوانیم از صفحه‌های نمایشگر دیگر مانند مانیتور کامپیوتر و یا تلویزیون استفاده کنیم، می‌توانیم سالم بودن و یا خراب بودنش را به طور دقیق تست کنیم.

برای این کار شما به یک کابل HDMI نیاز خواهید داشت، تا بتوانید لپ‌تاپتان را به آن متصل کرده تا ببینید، چیزی در صفحه نمایشگر جانبی نمایش داده می‌شود یا نه.

بیشتر بخوانید: اکانت‌های ظرفیتی پلی‌استیشن ۴؛ به کدام ظرفیت اعتماد کنیم؟

استفاده کردن از این روش فقط زمانی توصیه می‌شود که روش فوق را امتحان کرده باشید و نتیجه ثمربخش باشد. یعنی هم صدای فن را به خوبی بشنوید و هم چراغ‌ ال‌ای‌دی لپ‌تاپتان روشن باشد. در غیر این صورت انجام دادن این روش نمی‌تواند فرق چندانی برایتان داشته باشد.

اما برای اطمینان حاصل کردن از این که آیا علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس از خرابی صفحه نمایشگر سیستم‌تان است یا خیر، می‌توانید آن را به کار ببرید. اگر پس از وصل کردن کابل HDMI به لپ‌تاپتان، تمام اطلاعات سیستم را بدون کوچک‌ترین مشکلی دریافت کردید، پس می‌توانید مطمئن شوید علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از خرابی صفحه نمایشگر است و باید برای تعمیر آن اقدام بکنید.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس


کلام آخر

همان‌طور که توضیح دادیم، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس می‌تواند کاملا متفاوت باشد. یعنی عوامل مختلفی معمولا دست به دست هم می‌دهند تا لپ‌تاپ روشن نشود. ما در اینجا سعی کردیم تمامی موارد را به صورت مجزا بررسی کرده و شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

سپس راهکارهای متعددی را هم برایتان معرفی کردیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس خودتان را پیدا کرده و آن را رفع کنید. اگر شما هم تجربه مشابهی داشتید می‌توانید تجربیات خودتان را با ما هم به اشتراک بگذارید.

چرا لپ تاپ ایسوس من روشن نمی شود؟

10 علت اصلی برای روشن نشدن لپ تاپ ایسوس وجود دارد که ما در این مقاله به بررسی و ارائه راه حل برای هر کدام از آن ها پرداختیم.

مهم ترین علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس از نگاه مقداد آی تی؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که ممکن است آخر از همه به ذهنمان برسد، باتری لپ‌تاپ است.حالا دقیقا چه اتفاقی می‌افتد که لپ‌تاپ به خاطر ایراد باتری روشن نمی‌شود؟‌ توضیحات این مقاله به شما در پاسخ به این سوال کمک می کند.

اولین اقدام برای روشن نشدن لپ تاپ ایسوس چیست؟

جالب است بدانید در برخی موارد علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما می‌تواند از یک دکمه کوچک باشد. اولین اقدام برای روشن نشدن لپ تاپ ایسوس تان، بررسی سلامت دکمه پاور لپ تاپ تان است که ممکن است به مرور زمان و بر اثر محکم فشار دادن خراب شده باشد.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.