• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

برای عده زیادی، شاید تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی چندان مهم نباشد. اما برای کسانی که به کیفیت نمایشگرشان اهمیت می‌دهند، این موضوع می‌تواند کاملا مهم باشد. شاید شما هم قصد تعویض تلویزیون قدیمی‌تان را داشته باشید و بخواهید راجع به آن بیشتر تحقیق کنید.

در چنین مواقعی حتم داریم شما هم به دنبال تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی خواهید بود. چرا که بررسی این موضوع می‌تواند کمک کند بهترین گزینه را انتخاب و سپس خریداری کنید. پس اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری راجع به تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی کسب کنید، حتما تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

فهرست مطالب

تکامل تلویزیون‌ها در سال‌های اخیر

قبل از این ک بخواهیم راجع به تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی بدانیم، خالی از لطف نیست نگاهی مختصر به تاریخچه تلویزیون داشته باشیم. انسان‌ها همیشه از دیرباز تا کنون عاشق نمایش و هیجان بوده‌اند. یعنی از نقاشی‌های باستانی داخل غارها گرفته تا روی کار آمدن نمایش در این تحولات تاثیرات زیادی داشتند.

پس از آن، در سده‌های اخیر اختراع عکاسی و تصویربرداری موجب شد تا انسان به فکر متحرک‌سازی این تصاویر باشد. این ماجرا تا جایی ادامه پیدا کرد که اولین تلویزیون‌های سیاه‌وسفید روی کار آمدند. در آن زمان، همه ذوق زیادی برای تماشای تصاویر از همان قاب سیاه‌وسفید داشتند. اما کنجکاوی و هوش بشر فقط به تلویزیون‌های سیاه‌ و سفید ختم نمی‌شد.

بیشتر بخوانید: مقایسه آیفون ۱۳ پرو مکس و گلکسی اس ۲۱ اولترا

در آن زمان هیچ اثری از تلویزیون‌های واید و یا LCD نبود و اصلا تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی هیچ معنایی نداشت. تا جایی که برای اولین بار ایده‌ی تلویزیون‌های رنگی به ذهن مخترعان رسید. تلویزیون‌های رنگی با همان ابعاد و کیفیت سیاه و سفید وارد بازار شدند. با این که شاید از دیدگاه ما چنین چیزی دستاورد بزرگی نبود، اما در آن زمان سر و صدای زیادی به پا کرد.

حالا هدف اصلی تولید تلویزیون‌های بزرگ‌تر و باکیفیت‌تر بود. در دهه‌های اخیر تلویزیون‌های صفحه تخت و LCD روی کار آمدند. سپس شاهد تحولاتی نظیر مدل‌ّهای LED، OLED و Spuer AMOLED بودیم. حالا تکنولوژی تلویزیون‌ها و کیفیت‌شان بسیار پیشرفته‌تر از قبل شده است که در ادامه بیشتر در این بار صحبت خواهیم کرد.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی در چیست؟

تلویزیون‌های هوشمند به معنای واقعی کلام توانستند تحولات عظیمی در سال‌های اخیر ایجاد کنند. شاید بدون اغراق باشد اگر بگوییم که این تلویزیون‌ها سطح تماشا کردن و یا کیفیت کاربری را متحول کردند. امروزه تمام متخصصان حوزه فناوری در تلاش هستند تا همگی تصاویر را واقعی‌تر، جذاب‌تر و باکیفیت‌تر از قبل تماشا کنیم.

اما موضوع فقط بحث کیفیت و یا نوع تماشا کردن برنامه‌های تلویزیونی نیست، بلکه چیزی که در تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی مطرح می‌گردد، نوع امکانات آن است. یعنی امکاناتی که تلویزیون‌های هوشمند در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند قابل مقایسه با نسخه‌های معمولی نیست.

بیشتر بخوانید: شیائومی بهتر است یا سامسونگ؟ شما کدامیک را انتخاب می‌کنید؟

تلویزیون‌های معمولی امکانات محدودتر و کمتری را در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر تجربه استفاده از تلویزیون‌های معمولی را داشته باشید و یک باره اقدام به تعویض آن و تبدیل کردنش به نسخه هوشمند کنید، خودتان متوجه تغییرات قابل توجهش خواهید شد.

همین موضوع مهم است که تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی را مشخص می‌کند. به همین دلیل، اکثر افراد اقدام به خرید تلویزیون‌های هوشمند می‌کنند. به خاطر این که می‌توانند از امکانات بی‌نظیر آن بهره‌مند شوند. در ادامه به تفاوت های اصلی خواهیم پرداخت.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

نسل‌های جدید و قدیمی تلویزیون‌ها؛ استفاده از آنتن ها

یکی از اصلی‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی بحث استفاده از آنتن است. در تلویزیون‌های معمولی شما همیشه نیاز به یک آنتن HDTV یا نسخه‌های دیگر خواهید داشت. چرا که بدون استفاده از آنتن، هیچ گونه فرکانسی را دریافت نخواهید کرد و قادر نخواهید بود برنامه‌ای را تماشا کنید.

همان‌طور که می‌دانید این آنتن‌ها باید حتما روی پشت‌بام خانه‌تان نصب شده و چند متر سیم مخصوص آنتن هم از بالای پشت بام خانه‌تان به سمت تلویزیون کشیده شود. پس از این که کابل آنتن به تلویزیونتان وصل شد باید اقدام به جست‌وجوی کانال‌های مختلف کنید.

بیشتر بخوانید: مقایسه هارد اکسترنال وسترن دیجیتال (WD) و ای دیتا (ADATA) + دو هارد طلایی

چنین فرایندی می‌تواند بسیار کلافه‌کننده و دردسرساز باشد. اولین دردسر این فرایند نصب آنتن بالای پشت‌بام است. مخصوصا پشت‌بام‌های شیروانی ریسک بالایی داشته و کاملا خطرناک هستند. همین موضوع می‌تواند کار نصب کردن باتری را بالای پشت‌بام، بسیار سخت‌تر کند.

اما در مقایسه تلویزیون هوشمند با معمولی چنین مشکلاتی در نسخه‌های جدیدتر وجود ندارد. با این که فیش‌های آنتن و… همچنان در تمام تلویزیون‌های هوشمند وجود دارند، اما شما نیازی به انجام این کار نخواهید داشت. از طرفی دیگر، دردسرهای آنتن، در هوای بادی، بارانی و برفی خودش را عیان می‌کند. چرا که شما هرگز قادر به تماشای تصاویر شفاف نخواهید بود.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

دسترسی به اینترنت در تلویزیون هوشمند

در مقایسه تلویزیون هوشمند با معمولی خواندیم که دردسرهای نصب آنتن بسیار زیاد است. این موضوع فقط شامل حال تلویزیون‌های معمولی می‌شود. اما چنین مشکلاتی در تلویزیون‌های هوشمند صدق نمی‌کند. اجازه بدهید یک مثالی بزنیم، آیا تا به حال برایتان پیش آمده که در هوای بارانی، برقی یا بادی، اینترنتتان دچار مشکل شود؟‌

بدون شک تا زمانی که برق داشته باشید، دسترسی به اینترنتتان در چنین شرایطی، بدون مشکل خواهد بود. حالا فرض کنید، تلویزیون‌تان به جای دریافت فرکانس از طریق آنتن، با اینترنت همه را دریافت کند. طبیعی است در چنین شرایطی، مشکلی در تماشای برنامه‌هایتان نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: فرق مودم و روتر؛ ابزارهایی برای دسترسی به اینترنت

از عمده‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی، اتصال به اینترنت است. یعنی فقط تلویزیون‌های هوشمند می‌توانند بدون کابل به اینترنت متصل شده و تمام برنامه‌ها را از این طریق برایتان نمایش دهند. در کشور خودمان بسیاری از سرویس‌های داخلی هم وجود دارند که حتی تعرفه‌های اینترنتی‌شان بسیار ارزان‌قیمت است.

با این که این سرویس‌ها به صورت اپلیکیشن روی تلویزیون‌های هوشمند نصب نیستند، اما می‌توانید از طریق مرورگر خود تلویزیون هوشمندتان وارد وب‌سایت این سرویس‌های داخلی شده و برنامه‌های مورد علاقه‌تان را به صورت کاملا آنلاین تماشا کنید. جالب است نه؟

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

 سرویس‌های پولی با ارزش

با استفاده از سرویس‌های پولی نظیر Netflix، Hulu و… می‌توانید سینمای واقعی را داخل خانه‌تان بیاورید. همان‌طور که می‌دانید بسیاری از فیلم‌های معروف دنیا در ابتدا داخل سینماها اکران شده و سپس در اختیار مابقی مردم قرار می‌گیرند. اما چنین چیزی با وجود سرویس‌های قدرتمندی نظیر Netflix، دیگر معنایی ندارد.

سرویس نتفلیکس دقیقا مانند سینمای واقعی است، با این تفاوت که شما جدیدترین فیلم‌ها را با بهترین کیفیت ممکن در خانه‌تان تماشا خواهید کرد. یعنی باید برای تماشای فیلم‌ها اقدام به پرداخت مبلغی کنید که کاملا ارزشش را خواهد داشت. اما خوشبختانه پرداخت این مبلغ برای هر فیلمی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: مقایسه لپ‌تاپ ایسوس با ایسر در سال ۲۰۲۲ + بررسی دو برند پرچم دار بازار

یعنی می‌توانید اشتراک ماهانه یا سالانه نتفلیکس و یا سایر سرویس‌ها را خریداری کرده و تمام فیلم‌های جدید دنیا را در خانه‌تان تماشا کنید. با استفاده از این امکانات دیگر فیلم‌های جدید دنیا را هرگز از دست نخواهید داد و یا منتظر انتشار فیلم‌های اکران‌شده‌ هم نخواهید ماند.

این یکی از بزرگ‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی است. چرا که تلویزیون‌های معمولی قابلیت اتصال به اینترنت و یا دسترسی به سرویس‌هایی نظیر نتفلیکس و… را ندارند. در نتیجه شما باید حتما تلویزیون‌تان را به سیستمی دیگر نظیر لپ‌تاپ و… متصل کنید و آن را تبدیل به یک نمایشگر جانبی کنید تا قادر به تماشای فیلم‌های مورد علاقه‌تان شوید.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

استقلال و قدرت دستگاه

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، تلویزیون‌های معمولی به تنهایی قادر به ارائه برخی خدمات و امکانات عالی نیستند. یعنی نمی‌توانند به عنوان یک محصول هوشمند به صورت مستقل عمل کنند. معولا از این تلویزیون‌ها به عنوان یک نمایشگر جانبی استفاده می‌شود.

بدین شکل که حتما باید این تلویزیون‌ها را با استفاده از یک کابل HDMI به دستگاهی دیگر نظیر لپ‌تاپ و… وصل کنیم. اما برای استفاده از تلویزیون‌های هوشمند نیازی به دستگاه‌های جانبی دیگری نخواهیم داشت. یکی از مهم‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی این است که نسخه‌های هوشمند به صورت کاملا مستقل کار می‌کنند.

تلویزیون‌های هوشمند دارای سیستم عامل هستند که داخلشان برنامه‌های مختلفی نظیر نتفلیکس، یوتیوب و… نصب شده است. این تلویزیون‌ها با استفاده از دسترسی بی‌سیم به اینترنت می‌توانند امکانات زیادی را در اختیارتان قرار دهند.

اگر بخواهیم در مورد تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی صحبت کنیم، باید بگوییم که تلویزیون‌های هوشمند هیچ تفاوتی با لپ‌تاپ یا گوشی‌ هوشمند از لحاظ کارکرد ندارند. یعنی دارای یک سیستم عامل بوده که می‌توانند از طریق وای فای، به اینترنت متصل شوند. پس از آن، امکانات زیادی را در اختیارتان خواهند گذاشت که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

دسترسی با بلوتوث

در مقایسه تلویزیون هوشمند با معمولی نکته بسیار مهم دیگری هم وجود دارد و آن هم دسترسی از طریق بلوتوث است. دسترسی توسط بلوتوث به تلویزیون‌های هوشمند کار کردن با آن را برایمان بسیار آسان‌تر خواهد کرد. چرا که شما می‌توانید تمام دستگاه‌های هوشمند دیگرتان را نظیر تلفن همراه، لپ‌تاپ و… به تلویزیون‌تان متصل کنید.

برای مثال، شاید قصد داشته باشید بدون اتصال از طریق کابل فایلی را میان تلفن همراه و یا لپ‌تاپ‌تان برای تلویزیون ارسال کنید. با استفاده از اتصال از طریق بلوتوث قادر خواهید بود این کار را به راحتی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: مقایسه مادربرد ایسوس و گیگابایت؛ جنگی که بازنده ندارد!

یکی از جالب‌ترین امکاناتی که در تلویزیون‌های هوشمند وجود دارد، امکان اتصال هندزفری یا هدفون‌های بی‌سیم به آن است. این یکی از مهم‌ترین موضوعات در تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی است. تصور کنید که می‌خواهید نصفه‌ شب فیلم مورد علاقه‌تان را با کیفیت بالایی در تلویزیون هوشمندتان تماشا کنید.

اگر سایر افراد خواب باشند، تماشا کردن فیلم با صدای کم هرگز برایتان لذت‌بخش نخواهد بود. اما با استفاده از هندزفری یا هدفون‌های بی‌سیم دیگر مشکلی برایتان به وجود نخواهد آمد. چرا که می‌‌توانید از طریق بلوتوث آن‌ها را به تلویزیون‌تان متصل کرده و بدون بیدار کردن دیگران، از تماشای فیلم‌تان نهایت لذت را ببرید.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

کنترل تلویزیون هوشمند؛ وسیله‌ای کاربردی

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی فقط به این موارد ختم نمی‌شود، بلکه موارد شگفت‌انگیز دیگری هم وجود دارند که شما را غافلگیر خواهند کرد. یکی از این موارد، کنترل بسیار کاربردی تلویزیون‌های هوشمند است. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که یک کنترل ساده مگر چه امکاناتی جز روشن و خاموش کردن تلویزیون و یا تنظیم کردن آن می‌تواند داشته باشد؟

اگر تا به حال تجربه داشتن یک تلویزیون هوشمند را نداشته باشید، کاملا به شما حق می‌دهیم چنین سوالی برایتان پیش بیاید. چرا که کنترل تلویزیون معمولی فقط می‌تواند کارهای عادی و ساده را انجام دهد. اما در مورد کنترل تلویزیون‌های هوشمند، ماجرا کاملا فرق دارد.

شما می‌توانید با استفاده از کنترل تلویزیون هوشمندتان، سایر لوازم خانه‌تان را هم کنترل کنید. برای مثال، اگر هود آشپزخانه‌تان کنترل نداشته باشد و یا کنترل آن را گم کرده باشید، می‌توانید با استفاده از کنترل تلویزیون‌تان آن را روشن، خاموش و یا تنظیم کنید.

لوازم متعدد دیگری در خانه‌تان وجود دارد که اگر دستورالعمل تلویزیون‌تان را با دقت بخوانید تمام آن‌ها در توضیحاتش قید شده‌اند. با استفاده از کنترل تلویزیون هوشمندتان می‌توانید سایر لوازم خانگی و یا دستگاه‌های هوشمند دیگر را خاموش و روشن کرده و آن‌ها را تنظیم کنید. این تنها یک نمونه از ساده‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی است.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

امکان تشخیص صدا و حرکت

مورد دیگری که در تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی وجود دارد، بحث سنسورهای بسیار قوی است. دقت داشته باشید که هیچ شرکتی هرگز وسیله‌ای که تولید می‌کند را بدون دلیل “هوشمند” نامگذاری نمی‌کند. بلکه امکانات بی‌نظیری که برای این محصولات طراحی شده‌اند باعث می‌شوند تا چنین لوازمی هوشمند خوانده شوند.

برای مثال، در مقایسه تلویزیون هوشمند با معمولی می‌توانیم متوجه بحث سنسورهای بسیار قوی در نسخه‌های هوشمند شویم. بسیاری از تلویزیون‌های هوشمند مجهز به سنسور تشخیص حرکت و یا صدای انسان هستند.

بیشتر بخوانید: مقایسه جذاب گرافیک و گیم‌پلی Hitman 2 و Hitman 3 را از دست ندهید!

برای مثال، می‌توانید بسیاری از تلویزیون‌های هوشمند را با دست زدن، روشن یا خاموش کنید. منظور ما از دست زدن لمس کردن تلویزیون نیست. بلکه کوبیدن دو دست‌تان به یکدیگر است که یک صدای بلند ایجاد می‌کند. تلویزیون هوشمند می‌تواند این صدا را تشخیص داده و به صورت خودکار اقدام به روشن یا خاموش کردن آن کند.

بسیاری از تلویزیون‌های هوشمند، حتی با صدای انسان تنظیمات مختلفی را اعمال می‌کنند. مثلا هنگامی که دستتان بند باشد، می‌توانید از تلویزیون‌ هوشمندتان بخواهید تا صدا را کم یا زیاد کند یا سایر کارها را برایتان انجام دهد.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

امکان کنترل تلویزیون هوشمند توسط دستگاه‌های دیگر

زمانی که صحبت از یک وسیله‌ی هوشمند می‌شود، انتظار ما از آن محصول بسیار بالاتر می‌رود. در مورد تلویزیون‌های هوشمند هم چنین چیزی صدق می‌کند. یکی از اصلی‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی دقیقا چنین موضوعی است. یعنی تلویزیون هوشمند می‌تواند توسط وسیله‌ها و گجت‌های هوشمند دگر هم به راحتی کنترل شود.

برای مثال، شما هم با اپلیکیشن‌های بسیار محبوب اندرویدی و یا iOS آشنا هستید که توسط آن‌ها می‌توان تمام وسایل خانه را به شکل باورنکردنی کنترل کرد. یعنی از لامپ‌های خانه‌تان گرفته تا چراغ‌‌خواب‌ّها، همگی قابلیت متصل شدن به این اپلیکیشن‌ها را دارند.

از آنجایی که تلویزیون‌های هوشمند هم توسط وای‌فای و هم بلوتوث‌ قابل اتصال به دستگاه‌های دیگر هستند، به راحتی قابل کنترل خواهند بود. یعنی شما می‌توانید با استفاده از این نوع اتصال‌های بی‌سیم کارهای مختلف زیادی انجام دهید. این یکی از مهم‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی است.

مثلا، اگر خسته از سر کار رسیدید و پس از دراز کشیدن روی کاناپه یادتان افتاد که باید تلویزیون هوشمند و یا چراغ‌ها را روشن کنید، می‌توانید با استفاده گوشی‌ هوشمندتان چنین کاری را انجام دهید. چرا که ممکن است در آن لحظه به کنترل تلویزیون‌تان دسترسی نداشته باشید.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی؛ رایانه یا نمایشگر؟!

در مقایسه تلویزیون هوشمند با معمولی راجع به مستقل بودن نسخه‌های هوشمند صحبت کردیم. این که می‌توانند امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربرانشان قرار دهند. در واقع تلویزیون‌های معمولی فقط برای یک کار عمومی و مشخصی ساخته شده‌اند:

نمایش تصاویر. اما مهم‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی بحث کاربری آن است. به خاطر این که تلویزیون‌های هوشمند فقط برای یک کاربری ساده و ثابت ساخته نشده‌اند و می‌توانید با آن‌ها کارهای بسیار متفاوتی انجام دهید و نهایت استفاده را از این دستگاه خارق‌العاده کنید.

بیشتر بخوانید: مقایسه پلی استیشن 5 و پلی استیشن 4

بسیاری از افراد ممکن است رایانه شخصی یا PC نداشته باشند اما همچنان جای خالی آن را در زندگی‌شان احساس کنند. البته این موضوع بیشتر برای کسانی صدق می‌کند که نیاز مبرمی به رایانه شخصی ندارند و تمام کارهای مهم‌شان را با گوشی‌شان انجام می‌دهند. چنین افرادی می‌‌توانند به راحتی از تلویزیون هوشمندشان به عنوان یک رایانه استفاده کنند.

البته رایانه‌ای که فقط برای انجام دادن کارهای ساده نظیر وب‌گردی، تماشای فیلم و سریال، مرور خاطرات گذشته و دیدن تصاویر قدیمی و… ساخته شده‌ است. شما حتی می‌توانید گوشی هوشمندتان را،‌ همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، به تلویزیون هوشمندتان متصل کرده و این کارها را انجام دهید. این یکی از بهترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی است.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

سرگرمی و تفریح با تلویزیون‌های هوشمند

ما در دورانی زندگی می‌کنیم که تلویزیون‌های هوشمند می‌توانند علاوه بر پخش فیلم و سریال، برایمان سرگرمی‌های متعددی هم ایجاد کنند. این یکی از مهم‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی است که می‌توان به آن اشاره کرد. برای این کار شما نیازی به خرید کنسول‌های گران‌قیمت برای فرزندانتان نخواهید داشت.

بلکه بسیاری از این تلویزیون‌های هوشمند داخل سیستم‌عامل‌شان بازی‌های متعددی دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که هرگز کیفیت و یا سطح این بازی‌ها با پای گیم‌های کنسول و یا رایانه‌ای نمی‌رسد، اما می‌تواند به خوبی فرزندانتان را تا ساعت‌ها مشغول کند!

این موضوع به لطف سیستم‌عامل نصب شده روی تلویزیون‌های هوشمند امکان‌پذیر می‌شود. وجود سیستم‌عامل مستقل یکی از مهم‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی به شمار می‌آید. از آنجایی که تلویزیون‌های قدیمی مجهز به سیستم‌عامل نیستند، به هیچ عنوان انعطاف‌پذیری کارهای که در بالا اشاره کردیم را ندارند.

یعنی نه می‌توان به صورت بی‌سیم آن را به اینترنت و یا دستگاه‌های دیگر نصب کرد، هیچ نوع نرم‌افزاری نظیر یوتیوب یا نتفلیکس روی آن نصب نمی‌گردد، امکان اجرای بازی‌ها را هم ندارد. جالب است بدانید بازی‌های بیشتری را می‌توانید از طریق اینترنت با تلویزیون‌ هوشمندتان تجربه کنید.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

تکنولوژی های جدید

برای بسیاری از ما همگام بودن با جهان اطرافمان بسیار مهم است. یعنی این که بدانیم دقیقا در دنیای پیرامون‌مان چه اتفاق‌هایی در حال رخ دادن است. بسیاری از ما هنگامی که صبح بیدار می‌شویم، حتی بدون چک کردن گوشی هوشمندمان، مستقیم سراغ تلویزیون می‌رویم.

مهم‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی تعامل با جهان از طریق اینترنت است. یعنی شما می‌توانید با استفاده از تلویزیون هوشمندتان از آخرین وضعیت آب و هوا، اخبار روز دنیا، قیمت ارز و هر اطلاعاتی که دنبال آن هستید مطلع شوید. تمام این اطلاعات از طریق اتصال به اینترنت امکان‌پذیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: مقایسه سه میان رده ی موبایل بازار: پیکسل 4A ، آیفون SE 2020 و Galaxy A51

هیچ لذتی بالاتر از این نیست که روی کاناپه‌تان لم بدهید و بدون چک کردن لپ‌تاپ یا گوشی هوشمندتان از طریق تلویزیون‌ هوشمندتان به تمام اطلاعاتی که دنبال آن هستید دسترسی پیدا کنید. یعنی وضعیت آب و هوا را چک کنید و سپس نتایج مسابقه فوتبالی که دیشب از دست داده‌اید را ببینید.

تمامی این کارها در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود. چرا که با روشن شدن تلویزیون هوشمندتان، سریعا اتصال اینترنت‌تان انجام شده و فقط کافی است که در آن مطالب موردنظرتان را جست‌وجو کنید. مطالبی که به دنبال آن‌ها هستید، در کمترین زمان ممکن برایتان نمایش داده خواهند شد.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

تجربه متفاوت گیمینگ با تلویزیون‌های هوشمند

از آنجایی که تلویزیون‌های هوشمند کاربردهای مختلفی دارند، روز به روز به تعداد آن‌ها اضافه‌تر می‌شود. یعنی همیشه متخصصان این حوزه به فکر ایده‌های بسیار نوآورانه‌ای هستند که دنیای کاربران را زیر و رو کند. برای مثال، دنیای گیمینگ یکی از هیجان‌انگیزترین موضوعاتی است که در سال‌های اخیر اهمیت زیادی پیدا کرده است.

یعنی از تحولات عظیم در لپ‌تاپ‌ها، PC، کارت‌های گرافیک گرفته تا نمایشگرهای قوی‌تر، همگی به سوی ایجاد کردن تجربه‌ای متفاوت در دنیای گیمینگ سوق پیدا کرده‌اند. تمامی این تلاش‌ها به خاطر این است که گیمرها تجربه‌ی بهتری از بازی‌هایشان داشته باشند.

همین موضوع باعث شده است که در ساخت تلویزیون‌های هوشمند هم، تحولات زیادی به وجود بیاید. امروزه تلویزیون‌های هوشمند بر اساس استانداردترین اصول گیمینگ طراحی و ساخته می‌شوند. این یکی از مهم‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی است.

برای مثال، می‌توان به نرخ نوسازی تلویزیون‌های هوشمند اشاره کرد که روز به روز در حال افزایش پیدا کردن است. مثلا اگر در گذشته نرخ نوسازی اکثر تلویزیون‌های هوشمند بین 60 تا 90 هرتز بود، امروزه می‌توانیم شاهد نسخه‌های بسیار قدرتمند 120 هرتزی باشیم که تجربه بازی را برای اکثر گیمرها وارد مرحله‌ای دیگر می‌کند!

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

 امکان استفاده از دستیار گوگل

در مقایسه تلویزیون هوشمند با معمولی می‌توان به یک امکان بسیار ویژه به نام دستیار گوگل یا (Google Assistant) اشاره کرد که در هر دستگاه هوشمندی بسیار کاربردی و مفید است. در بالا راجع به فرمان‌ّهای دستوری صوتی صحبت کردیم که می‌توانید بر این اساس تلویزیون‌ هوشمندتان را کنترل کنید.

حالا دستیار گوگل هم به کمک شما خواهد شتافت تا بتوانید دستورات بیشتری را به آن بسپارید. دستیار گوگل هم یکی دیگر از کاربردی‌ترین برنامه‌هاییست که به لطف سیستم عامل تلویزیون‌های هوشمند روی این دستگاه نصب می‌گردد و می‌توان از آن استفاده‌های زیادی کرد.

بیشتر بخوانید: مقایسه نسل های cpu اینتل؛ 12 نسل پر قدرت

شما می‌توانید برنامه‌ی دستیار گوگل را روی گوشی هوشمندتان هم نصب کنید. اما استفاده از آن روی تلویزیون هوشمند می‌تواند بسیاری از کارها را برایمان آسان‌تر کند. چرا که برای مطلع شدن از وضع آب و هوا و اطلاعاتی دیگر، نیازی به تایپ کردن توسط کنترل تلویزیون را نخواهید داشت.

بلکه فقط کافی است به زبان انگلیسی بگویید Hey Google و سپس خواسته‌تان را به زبان انگلیسی بگویید تا در کمترین زمان ممکن آن را برایتان اجرا کند. توجه داشته باشید که دستیار گوگل توسط وابسته به موتور جست‌وجوی گوگل است و بدون اینترنت کار نخواهد کرد.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

عمده‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

در مقایسه تلویزیون هوشمند با معمولی مهم‌ترین مطلبی که باید به آن توجه شود این است که تلویزیون هوشمند قابلیت فراتر از یک اتصال ساده به اینترنت دارد. یعنی تلویزیون هوشمند فقط به خاطر اتصال به اینترنت نیست که در کفه ترازو تا این حد سنگینی می‌کند، بلکه به خاطر تمام امکانات بی‌نظیری است که در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد.

یعنی از آپدیت شدن اپلیکیشن‌ها و نصب برنامه‌های جدید گرفته تا کاربری آسان، همگی در این قضیه تاثیر بسزایی دارند. به طور کلی تلویزیون هوشمند مجهز به تمام گزینه‌هایی است که باعث می‌شود شما از تماشای فیلم و سریال نهایت لذت را ببرید.

از آنجایی کیفیت نمایشگر تلویزیون‌ّ‌های هوشمند بسیار بالاتر از نسخه‌های معمولی است، تجربه‌ای کاملا متفاوت را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مثال، تلویزیون‌های معمولی فقط قادر هستند تا کیفیت 720p را در اختیارتان قرار دهند. اما امروزه تلویزیون‌های هوشمند حداقل کیفیتی که دارند 4K است.

برخی تلویزیون‌های هوشمند بسیار گران‌قیمت هم وجود دارند که حتی قادر هستند کیفیت 8K را در اختیارتان قرار داده و شما را شگفت‌زده کنند. از طرفی دیگر، کیفیت سیستم صوتی دالبی دیجیتال و منحصربه‌فرد در تلویزیون‌های هوشمند، هرگز قابل مقایسه با نسخه‌ّهای معمولی نیست. در اینجاست که می‌توانید تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی را به وضوح احساس کنید.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

قدرت پردازش کدام یک بیشتر است؟

در بالا راجع به شباهت تلویزیون‌های هوشمند به رایانه شخصی و یا گوشی هوشمند را بیان کردیم و گفتیم که با استفاده از این تلویزیون‌ها می‌توانید کارهای عادی یک رایانه را انجام دهید. اما بحث اصلی تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی قدرت پردازش آن‌ها است.

اگر بخواهیم در این باره توضیح دهیم، باید بگوییم که تلویزیون معمولی هیچ گونه پردازشگری برای اجرای برنامه‌های مختلف ندارد. برای این که بخواهید راحت‌تر پی به این موضوع ببرید می‌توانید مانیتور کامپیوترتان را در نظر بگیرید. مانیتور کامپیوتر فقط وظیفه مخابره کردن تصاویر را دارد و با استفاده از پردازشگرهای کیس PC این کار را انجام می‌ٔدهد.

بیشتر بخوانید: مقایسه گلکسی بادز سامسونگ و ایرپادز اپل؛ هدفون های بی سیم بی رقابت

تلویزیون‌های عادی هم دقیقا به همین شکل هستند. یعنی یا باید توسط یک کابل آنتن امواج شبکه‌های تلویزیونی را دریافت کرده و آن را برایتان پخش کنند و یا به دستگاهی دیگر نظیر DVD Player، لپ‌تاپ و… متصل شوند. اما در مورد تلویزیون‌های هوشمند قضیه کاملا فرق دارد.

همین موضوع هم، اصلی‌ترین تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی است. به خاطر این که تمام تلویزیون‌های هوشمند دارای پردازشگر قدرتمندی هستند تا بتواند تمام کارهایی که در بالا توضیح دادیم را به خوبی پردازش کند. یعنی از اجرای برنامه‌ها گرفته تا پردازش فیلم‌های بسیار باکیفیت 4K و 8K که حجم عظیمی از داده‌ّها را در بر دارند.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

آیا تمام تلویزیون‌های جدید هوشمند هستند؟

اگر بخواهیم در یک کلام به این سوال پاسخ دهیم، باید بگوییم خیر. جدید بودن تمام تلویزیون‌ها به معنای هوشمند بودن همه‌شان نیست. حالا ممکن است این سوال هم برایتان پیش بیاید که چرا نباید تمام تلویزیون‌های نسل جدید هوشمند ساخته نشوند؟

خب پاسخ به این سوال هم بسیار آسان است. همه چیز به عرضه و تقاضای محصولات مربوط می‌شود. یعنی تمام محصولات جهان بر پایه نیاز‌های عموم مردم تولید می‌شوند. در مورد تولید گوشی‌های هوشمند هم، چنین موضوعی به طور کامل صدق می‌کند. برای مثال، در میان برندهای مختلف و بسیار معروف، می‌توانید مدل‌های مختلفی را خریداری کنید.

یعنی می‌توانید مدل‌های ارزان و اقتصادی، پرچم‌دار و میان‌رده و… را خریداری کنید. در مورد تلویزیون‌های هوشمند و معمولی هم، این موضوع صادق است. یعنی تولیدکنندگان تلویزیون‌ها بر اساس نیازهای افراد مختلف اقدام به تولید آن‌ها می‌کنند.

از آنجایی که تکنولوژی تلویزیون‌های هوشمند بسیار بالاتر از نسخه‌های معمولی‌ است هزینه‌های گران‌تری هم دارد که در موضوع بعدی به آن اشاره خواهیم کرد. به همین دلیل، با در نظر گرفتن چنین مواردی، تمام تولیدکنندگان مدل‌های معمولی و هوشمند را تولید می‌کنند که تلویزیون‌های جدید معمولی نسبت به سال‌های قبلی بسیار بهتر و مجهزتر شده‌اند.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

قیمت های تصاعدی تلویزیون ها

کمپانی‌های تولیدکننده محصولات هوشمند اعم از تلفن همراه و یا تلویزیون و… هرگز بدون دلیل اقدام به گران کردن محصولی نمی‌کنند. یعنی آن‌ها برای این کار دلایل کاملا قانع‌کننده‌ای دارند. برای مثال، زمانی که شما یک لپ‌تاپ گیمینگ بسیار قدرتمند خریداری می‌کنید، سیستمی را تهیه خواهید کرد که غول پردازشی است.

برای تامین کردن یک غول پردازشی نیاز به خریداری پردازشگر‌ها و تراشه‌های بسیار گران‌قیمت است. یعنی ساخت چنین سیستمی برای خود شرکت سازنده هزینه بالایی دارد، در نتیجه با قیمت بیشتری هم، به دست مشتریان می‌رسد.

در مورد تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی هم، چنین موضوعی وجود دارد. از آنجایی که سخت‌افزارها، سنسورها و سایر امکانات تلویزیون‌های هوشمند بسیار گران‌تر از نسخه‌های معمولی هستند، معمولا قیمت گران‌تری هم دارند. یعنی کمپانی تولیدکننده تلویزیون هوشمند برای این که بتواند رضایت شما را همه جانبه جلب کند، سخت‌افزارهای گران‌قیمتی را برای ساخت محصولاتش خریداری می‌کند.

این سخت‌افزارهای در کنار یکدیگر، محصولی هوشمند را به وجود می‌آورند تا شما بتوانید لذت بیشتری از کاربری تلویزیون‌ هوشمندتان ببرید. در نتیجه، برای خرید تلویزیون هوشمند باید قیمت بیشتری در مقایسه با تلویزیون معمولی پرداخت کنید.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

خرید تلویزیون معمولی برای چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

اگر انسان کمال‌گرایی باشید و هیچ نیازی به تلویزیون هوشمند نداشته باشید، بدون شک مبلغ زیادی را از دست خواهید داد. با این که تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی بسیار زیاد است، اما دلیل نمی‌شود کسی سراغ تلویزیون‌های معمولی نرود. همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، تلویزیون‌های هوشمند بسیار گران‌قیمت‌تر از نسخه‌ّهای معمولی هستند.

یعنی اگر بخواهید اقدام به خرید یک تلویزیون هوشمند کنید، باید بدون استثناء دو برابر هزینه یک تلویزیون معمولی را پرداخت کنید تا از چنین امکانات خارق‌العاده‌ای بهره‌مند شوید. در حالی که می‌توانید با نصف همان هزینه، بهترین تلویزیون معمولی را بخرید.

بیشتر بخوانید: مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

اگر هیچ علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های باکیفیت و یا استفاده از امکاناتی که در بالا ذکر کردیم ندارید، هرگز پولتان را صرف خرید یک تلویزیون هوشمند نکنید. برای بسیاری از افراد امکانات تلویزیون هوشمند شاید چندان مهم نباشد. یعنی این افراد فقط ساعات محدودی را صرف تماشای فیلم کرده و استفاده‌ی دیگری از تلویزیون نمی‌کنند.

در چنین شرایطی، خرید تلویزیون هوشمند می‌تواند یک اشتباه کاملا بزرگ باشد. چرا که می‌توان از یک تلویزیون معمولی هم استفاده کرد. اگر تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی برای شما هم اهمیت چندان زیادی ندارد، می‌توانید اقدام به خرید نسخه‌ّهای معمولی کنید.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

انتخاب فیلم‌بازها و گیمرها کدام است؟

در پاراگراف قبلی توضیح دادیم که اگر انتظار بالایی از تلویزیون‌تان ندارید می‌توانید نسخه‌ّهای معمولی را خریداری کنید. اما نسخه‌ّهای هوشمند دقیقا برای چه کسانی مناسب است. یعنی کدام افراد باید دقت بیشتری روی تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی داشته باشند؟

اگر یک فیلم‌باز حرفه‌ای هستید و دلتان می‌خواهد فیلم‌های مورد علاقه‌تان را با کیفیت تصویری و صوتی بالاتری مشاهده کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما اقدام به خرید تلویزیون هوشمند کنید. چرا که با خرید نسخه‌های معمولی، بدون شک، پشیمان خواهید شد و برعکس صرف هزینه بیشتر هیچ ضرر یا پشیمانی برایتان نخواهد داشت.

اگر یک کنسول بازی قدرتمند دارید که می‌تواند بازی‌های 4K را بدون لگ یا افت کیفیت اجرا کند، بهترین کار ممکن خرید تلویزیون هوشمند است. با استفاده از برخی PC گیمینگ بسیار قدرتمند می‌توان بازی‌های 8K را هم اجرا کرد، اما اگر تلویزیونی نداشته باشید که قادر باشد تصاویر 8K را نمایش دهد، عملا هیچ تفاوتی را احساس نخواهید کرد.

فقط تلویزیون‌های هوشمند گران‌قیمت می‌توانند چنین کیفیتی را در اخیتارتان قرار دهند. اگر یک گیمر حرفه‌ای هستید که می‌خواهید برخی بازی‌ها را با چنین کیفیت حیرت‌انگیزی اجرا کنید، حتما اقدام به خرید تلویزیون‌های هوشمند کنید.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

آیا می‌توان تلویزیون معمولی را هوشمند کرد؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم، باید بگوییم که در دنیای دیجیتالی و عصری حاضر،‌ فقط غیرممکن غیرممکن است! پیشرفت دنیای تکنولوژی به قدری زیاد شده است که برای تمام مشکلات بشر راهکارهای زیادی به دست آورده است.

در نتیجه می‌توان به قطع و یقین گفت که شما می‌توانید تلویزیون معمولی‌تان را تبدیل به نسخه هوشمند کنید. اما شاید متوجه تغییرات جزئی شوید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. حالا حتم داریم که بسیار کنجکاو هستید بدانید دقیقا چگونه می‌توان یک تلویزیون معمولی را به نسخه هوشمند تبدیل کرد؟

بیشتر بخوانید: لپ‌تاپ ایسوس یا لنوو، انتخاب کدامیک در سال 2022 بهتر است؟

در واقع، با استفاده از یک سیستم اندروید اسمارت تی وی باکس می‌توان به راحتی این کار را انجام داد. همان‌طور که در تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی اشاره کردیم، نسخه‌ّهای هوشمند خودشان مجهز به پردازشگرها و سنسورهای خاصی هستند که امکانات مختلفی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

اما تلویزیون‌های معمولی این امکانات را داخل خود ندارند و باید آن را به شکل اکسترنال یا خارجی تامین کرد. سیستم اندروید اسمارت تی وی باکس، همان‌طور که از نامش پیداست جعبه‌ کوچکی است که داخل آن پردازشگرهای متعدد و امکانات لازم را برای تبدیل کردن تلویزیون به نسخه هوشمند دارد.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

امکانات تی وی باکس در تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

در واقع شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات الکترونیک و محصولات هوشمند با یک ترفند جالب و خلاقانه، تمام تراشه‌ها و پردازشگرهای لازم را داخل یک جعبه کوچک گرد هم آورده‌اند تا تلویزیون معمولی‌تان را تبدیل به یک نسخه هوشمند کنند.

یعنی تلویزیون یا باید از همان ابتدا توسط کارخانه تولیدکننده دارای چنین سخت‌افزارهایی باشد تا بتواند کاملا هوشمندانه کار کند و یا باید توسط دستگاهی دیگر نظیر تی وی باکس مجهز به یک محصول هوشمند شود. شما با متصل کردن تی وی باکس به تلویزیون‌تان می‌توانید با کمترین هزینه ممکن آن را تبدیل به یک محصول هوشمند کنید.

با استفاده از تی وی باکس و متصل کردن آن به تلویزیون‌تان می‌توانید به راحتی به اینترنت دسترسی داشته باشید، بازی‌های مختلفی را در آن اجرا کنید، به سرویس‌هایی نظیر نتفلیکس، یوتیوب و… متصل شوید. این یکی از بهترین ابداعات سال‌های اخیر بوده که توانسته رضایت بسیاری از مشتریان را جلب کند.

اگر بخواهیم بیشتر در این بار توضیح دهیم باید دوباره همان مثال کامپیوتر را بزنیم. در تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی بحث سخت‌افزار مطرح می‌گردد. یعنی برخی کامپیوترها مانند نسخه‌های All in One یا iMack داخل مانیتورهایشان سخت‌افزارهای لازم را دارند. در حالی که در کامپیوترهای معمولی دیگر تمام سخت‌افزارهایتان داخل کیس قرار دارد. حالا بحث تی وی باکس هم دقیقا نقش کیس را در اینجا ایفا می‌کند.

تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی

تی وی باکس برای چه کسانی مناسب است؟

اگر قصد خرید یک تلویزیون هوشمند را به هر دلیلی نداشته باشید و خودتان یک تلویزیون معمولی بزرگ در خانه دارید، می‌توانید اقدام به خرید تی وی باکس کنید. همان‌طور که گفتیم تلویزیون‌های معمولی نسخه‌ّهای بسیار خوب و کارآمدی دارند و هرگز نمی‌توان آن‌ها را دست کم گرفت.

یعنی از لحاظ ابعاد، کیفیت و… در سطح قابل قبولی قرار دارند. حالا اگر قصد فروش و یا تعویض این تلویزیون را نداشته باشید و از طرفی دلتان بخواهد یک نسخه هوشمند در خانه داشته باشید، می‌توانید این کار را با استفاده از تی وی باکس انجام دهید.

کلام آخر

ما در این مقاله تمام نکات مهم راجع به تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی را بیان کردیم و همچنین به مقایسه تلویزیون هوشمند با معمولی پرداختیم. با استفاده از نکاتی که در این مطلب برایتان توضیح داده شد، می‌توانید به راحتی اقدام به خرید گزینه درست کنید.

چرا که خودتان به منطقی‌ترین نتیجه در مورد انتخاب تلویزیون مورد نظرتان خواهید رسید. برای کسانی که تلویزیون معمولی دارند، راهکار مناسبی معرفی شد که می‌توانید با استفاده از آن تلویزیون‌تان را تبدیل به یک نسخه هوشمند و بسیار کارآمد کنید، اما نباید انتظار کیفیت بالای 1080p را از آن داشته باشید.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.