• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

سری آیفون ۱۳ اپل سپتامبر امسال روانه بازار شد و بین تمام چهار مدل این سری، آیفون ۱۳ پرو مکس بود که به‌عنوان پرچم‌دار بزرگ و درخشان این سری شناخته می‌شود. ما در این مقاله می خواهیم به مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا به عنوان بهترین گوشی اندروید بپردازیم.

اگر قرار است که کاربران این یکی از بهترین گوشی‌های اندروید و آیفون، انتخاب کنند، باید فاکتورهای زیادی مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شود که هر کدام از گوشی‌ها در چه بخشی می‌توانند گزینه برتر باشند. البته قیمت این گوشی‌ها و سلیقه‌ای که کاربران دارند، در کنار این مقایسه تعیین کننده است و ممکن است که هر کسی انتخاب متفاوتی در بازار داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مقایسه گوشی A11 و A10s سامسونگ

سامسونگ گلکسی اس ۲۱ اولترا به‌عنوان رقیب مستقیم آیفون ۱۳ پرو مکس شناخته و باید هر دوی این گوشی‌ها را کنار هم قرار داده و ببینیم که چه امتیازاتی در برابر هم کسب می‌کنند. هر دوی این گوشی‌ها در بررسی سایت‌های معتبر، صاحب نمره عالی شده‌اند و همین جذابیت این مقایسه را بالاتر خواهد برد.

اگر به دنبال این هستید که یکی از این گوشی‌ها را بر دیگری برتر بدانید، حتما این مطلب را دنبال کنید تا متوجه شوید که این موضوع شدنی است یا خیر. ما از بررسی هر دوی این گوشی‌ها استفاده کرده‌ایم تا بتوانیم بهترین نتیجه را ارائه دهیم. در برخی از زمینه‌ها نیز مقایسه مستقیم انجام گرفته است تا نگاه عمیق‌تری به این موضوع داشته باشیم.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

ما به سراغ تمامی بخش‌های گوشی خواهیم رفت تا برتری یا عدم برتری گوشی‌ها را نسبت به هم بررسی کنیم. در ادامه مشخصات فنی آن‌ها را به‌صورت رو در رو بررسی می‌کنیم و در نهایت به‌صورت اختصاصی نگاهی به هر کدام از این گوشی‌ها خواهیم انداخت.

بیشتر بخوانید: مقایسه گوشی A12 با A21s؛ کدامیک را بخریم؟

با بررسی تنها خود گوشی‌ها، از دلایل خرید یا عدم خرید این گوشی‌ها در بازار صحبت کرده و بررسی می‌کنیم که هر کاربر چه دلیلی می‌تواند برای خرید بهترین گوشی‌های سامسونگ و اپل داشته باشد. آیا باید منتظر نسخه‌های بعدی این گوشی‌ها یعنی اس ۲۲ اولترا و آیفون ۱۴ باشیم، یا اینکه همین امسال بهترین زمان برای خرید محسوب می‌شود.

ما در این مطلب دیدگاه‌های خودمان را بیشتر از جنبه بازارهای جهانی با شما به اشتراک گذاشته‌ایم و ممکن است که به‌خاطر نوسانات ارز در داخل کشور، شرایط قیمت متفاوت باشد. به‌همین دلیل، ما ترجیح داده‌ایم که در مورد معادل ریالی این گوشی‌ها حرفی به میان نیاوریم.


قیمت و در دسترس بودن

آیفون ۱۳ پرو مکس در اواخر ماه سپتامبر ۲۰۲۱ روانه بازار شده است و قیمت‌گذاری آن هم از ۱۰۹۹ دلار برای مدل ۱۲۸ گیگابایتی شروع می‌شود. این در حالی است که نسخه‌های بعدی یعنی ۲۵۶ را می‌توانید با قیمت ۱۱۹۹ دلار در بازار پیدا کنید. همین روند ادامه پیدا می‌کند و اتفاقا اپل برای امسال یک مدل ۱ ترابایتی را هم مدنظر قرار داده است که می‌تواند جالب باشد.

مدل ۵۱۲ گیگابایتی این گوشی، به عقیده بسیاری از کارشناسان، نسخه‌ای است که امنیت بیشتری در حوزه حافظه ذخیره‌سازی و استفاده از قابلیت‌های دوربین به شما خواهد داد و نیازی به رفتن سراغ نسخه ۱ ترابایتی وجود ندارد. از آن نظر حافظه ذخیره‌سازی برای دوربین اهمیت دارد که شما برای ذخیره‌سازی فایل‌های حجیم عکاسی، باید حافظه بالایی در اختیار بگیرید.

بیشتر بخوانید: مقایسه گلکسی A51 با ردمی نوت 9 پرو

مدل یک ترابایتی آیفون ۱۳ پرو مکس را می‌توانید با قیمت نجومی ۱۵۹۹ دلار در بازار پیدا کنید و یقینا این امکان را هم خواهید داشت که با این هزینه بالا، در ۵ الی ۷ سال آینده نیاز به تعویض گوشی خود پیدا نکنید. البته تعویض گوشی گاهی سلیقه‌ای است و حتما نباید گوشی از کار بیفتد تا به فکر تعویض آن باشیم.

اما باید هزینه‌های خود را هم ملاک قرار داده و آن را از نظر منطقی بودن یا نبودن بررسی کنید. در ادامه به سامسونگ گلکسی اس ۲۱ اولترا می‌رسیم که در بازه زمانی زودتری از سال ۲۰۲۱ روانه بازار شد. در آخرین روزهای ماه ابتدایی سال بود که سامسونگ مدل پایه ۱۲۸ گیگابایتی را با شروع قیمت ۱۱۹۹ دلاری روانه بازار کرد.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

این در حالی بود که مدل ۲۵۶ گیگابایتی هم به بازار راه یافته و قیمت ۱۳۹۹ دلاری برای آن تعیین شد. در نهایت، این مدل ۵۱۲ گیگابایتی بود که قیمت ۱۵۹۹ دلاری داشته و به‌عنوان گران‌ترین گوشی امسال سامسونگ مطرح شده بود. همان‌طور که شواهد نشان می‌دهد، در دسترس بودن هر دوی این گوشی‌ها هیچ مشکلی ندارند و می‌توانیم به راحتی از بازار اقدام به خرید آن‌ها کنید.

اما شما با ۱۵۹۹ دلار می‌توانیم یک گوشی آیفون با ۵۱۲ گیگابایت حافظه جانبی بیشتری دریافت کنید. البته ما صرفا در مورد حافظه جانبی و مدل‌های مختلف این دو گوشی صحبت می‌کنیم و احتمالا با رسیدن به بررسی فاکتورهای دیگر، احتمالا نظرات متفاوتی را خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید: شیائومی بهتر است یا سامسونگ؟ شما کدامیک را انتخاب می‌کنید؟

شاید در ابتدا جای تعجب باشد که آیفون ۱۳ پرو مکس ارزان‌تر از مدل رقیب خود عمل می‌کند و حداقل از لحاظ استاندارد می‌توانیم چنین حرفی را بزنیم، اما با توجه به اینکه گلکسی اس ۲۱ اولترا سن بیشتری دارد، شما احتمالا می‌توانید آن را با تخفیف بیشتری در بازار پیدا کنید.

این روند ممکن است که در بازارهای جهانی و حتی بازار ایران متفاوت باشد و به‌همین دلیل، نمی‌توانیم به‌طور دقیق نسبت به آن اظهار نظر کنیم. اما در حالت کلی، بازار گوشی‌های موبایل اینگونه رفتار کرده است و با عبور از زمان عرضه یک گوشی هوشمند، قیمت آن تا حدی با تخفیف در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت و اس ۲۱ اولترا هم همین شرایط را دارد.


طراحی

طراحی یکی از نکات بسیار مهمی است که در واقع، شکل دهنده زیبایی یک گوشی هوشمند است. هر دوی این گوشی‌ها از طرح‌هایی استفاده می‌کنند که در بازار به یک نماد تبدیل شده‌اند. آیفون ۱۳ پرو مکس کاملا از نسخه قبلی خود الهام گرفته است و نمایانگر جسارت اپل در زبان طراحی خودش است.

بیشتر بخوانید: مقایسه A51 با A52؛ یک بررسی برای انتخاب نهایی

البته این تغییرات نسبت به گذشته پایین بوده است، اما هنوز هم با افزایش اندازه سنسور دوربین‌ها و کاهش یافتن اندازه فناوری ناچ، می‌توانیم این‌طور عنوان کنیم که تغییرات قابل قبولی در این سری انجام شده است. از زمانی که آیفون ۵ در شکواه کامل خود قرار داشته است، استفاده از طراحی مسطح و متقارن، تا کنون مانند آیفون ۱۳ پرو مکس تکرار نشده بود.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

البته همین شرایط در آیفون SE اورجینال هم وجود داشته است و در کل بعد از معرفی سری آیفون ۱۲، می‌توانیم عملکرد اپل در اعمال تغییرات برای پرچم‌دار خودش را ستودنی خطاب کنیم. در کنار آن، می‌توانیم به بدنه با کیفیت آن هم اشاره کنیم که از فولاد ضد زنگ براق تشکیل یافته است و وجود درجه‌ای از ریزه‌کاری برای جزئیات در زمینه ریم‌ها، کمک کرده است که از از بدنه آلومینیومی استفاده شده در گلکسی اس ۲۱ اولترا دارای برتری باشد.

در واقع، گلکسی اس ۲۱ اولترا شبیه به یک پرچم‌دار نسبتا معمولی اندرویدی است که در مقابل گوشی جدیدی مانند آیفون ۱۳ پرو مکس، المان‌های جذابی از نظر طراحی نمی‌تواند داشته باشد.دور بودن تاریخ عرضه این گوشی‌ها از هم بی‌تاثیر نبوده است و شاید نسخه بعدی سری گلکسی اس می‌توانست رقابت بهتری را در این زمینه تشکیل دهد.

وقتی که به طراحی پشت گوشی هم نگاه می‌کنیم، یک واحد دوربین Swooping در آن به کار رفته است که طراحی صاف و زیبایی دارد، اما باز هم در مقایسه با پنل پشتی غیر قابل توصیف آیفون ۱۳ پرو مکس، نسبتا کسل کننده ظاهر شده است و نکته برتری نمی‌تواند داشته باشد. آیفون ۱۳ پرو مکس نسبت به رقیب خود خوش دست‌تر است و می‌توانید اندازه بزرگ آن را به راحتی در دستان خود مدیریت کنید. همین روال برای گلکسی اس ۲۱ به شکل متفاوتی برقرار شده است.

بیشتر بخوانید: داستان بهم رسیدن برادران ناتنی! | بررسی همه جانبه و مقایسه Poco X3 با Redmi Note 9 Pro

هر کدام از برندهای اپل و سامسونگ از زبان طراحی متفاوتی در بازار استفاده می‌کنند و همین سبب شده است که راحتی را به شیوه‌ای متفاوت برای خریداران گوشی تامین کنند. آیفون ۱۳ پرو مکس از طراحی صنعتی اپل کمک گرفته است و بیشتر در کف دست شما قرار می‌گیرد.

اما تداوم سامسونگ روی زبان طراحی منحنی‌تر همچنان برقرار بوده است و به‌دلیل موفقیت آن، هنوز هم کاربران به‌راحتی می‌توانند آن در دستان خود داشته باشید. گوشی‌های بزرگ همیشه این مشکل را داشته‌اند که ابعاد بزرگ‌شان برای دارندگان گوشی اذیت کننده است. اما سامسونگ و اپل به‌عنوان دو برند پیشرو در صنعت موبایل، به‌خوبی با این مشکل کنار آمده‌اند.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

آن‌ها با استفاده از مواد اولیه مناسب و انتخاب یک طراحی خاص، کمک کرده‌اند که کاربران گوشی را با حالت بهتری در دست خود نگه دارد و هم اینکه امکان لیز کردن و سقوط آن بسیار کمتر از گوشی‌های دیگر باشد. همین کیفیت ساخت مناسب را باید هنگام قرار دادن گوشی روی میز هم مدنظر قرار دهید.

در این هنگام، میز شیب‌دار یک ریسک است، اما هر دوی این گوشی‌ها از موادی استفاده کرده‌اند که احتمالا لیز خوردن و سقوط را به صفر خواهد رساند. حتی خودتان هم می‌توانید از کیس‌هایی برای این منظور استفاده کرده و ایمنی را برای این گوشی‌ها بالاتر بروید. استفاده از کیس، یک دلیل مهم دیگر هم دارد.

قاب یا همان کیس که در اکثر گوشی‌ها هنگام خرید استفاده می‌کنید، بیشتر برای محافظت از دوربین آن‌ها است. می‌دانیم که هر دوی این گوشی‌ها از دوربین‌هایی با برجستگی نسبی در بدنه پشتی استفاده می‌کنند و همین احتمال آسیب دیدگی را برای آن‌ها بالا برده است.

بیشتر بخوانید: مقایسه A51 با A71؛ راهنمای انتخاب گوشی سامسونگ

شما گوشی‌ها را نباید به همین شیوه از پشت روی سطح زمین یا میز قرار دهید، چرا که سنسورها در برخورد مستقیم با زمین قرار می‌گیرند و ممکن است که دچار آسیب دیدگی شوند. استفاده از یک کیس برای محافظت از این سنسورها ضروری است و کمک می‌کند که سطح صاف همراه با فاصله بین سنسورها و سطح زمین وجود داشته باشد و بتوانید بدون مشکل و استرس آن‌ها را روی هر سطحی قرار دهید.

از نظر رنگ بندی، آیفون ۱۳ پرو مکس را می‌توانید در رنگ‌های گرافیکی، طلایی، نقره‌ای و آبی سیرا دریافت کنید. رنگ آخر امسال به این ترکیب اضافه شده است و اتفاقا اقبال بیشتر کاربران آیفون را هم به‌همراه داشته است. گلکسی اس ۲۱ اولترا، انتخاب‌های گسترده‌ای از نظر رنگی برای شما فراهم می‌کند و نسبت به سری آیفون ۱۳ می‌تواند جذاب‌تر باشد.

رنگ‌های مشکی فانتوم، نقره‌ای فانتوم، تیتانیوم فانتوم، نیوی فانتوم و قهره‌ای فانتوم در این ترکیب وجود دارند و حداقل از نظر تعداد می‌توانند گزینه‌های بیشتری را در اختیار شما گذارند. عده‌ای هم که طرفدار سری آیفون هستند، رنگ‌های آیفون را خاص‌تر می‌دانند و همان‌طور که اشاره کردیم، بحث سلیقه در این جایگاه هم اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

سامسونگ از درجه سایه‌بندی خاصی در هر کدام از این رنگ‌ها استفاده کرده و همین سبب می‌شود که تا حدی به رنگ‌های خاص آیفون ۱۳ نزدیک‌تر باشد. با این حال، هر دوی این گوشی‌ها از سنگین‌ترین گزینه‌ها در بازار گوشی‌اهی هوشمند هستند.

بیشتر بخوانید: تفاوت ایفون ۱۲ با ۱۲ پرو + مهم‌ترین امکانات

ابعاد آیفون ۱۳ پرو مکس، ۱۶۰.۸ در ۷.۶۵ در ۷۸.۱ میلی‌متر تعیین شده است و وزنی برابر با ۲۳۸ گرم دارد. این در حالی است که گلکسی S21 Ultra هم ابعاد ۱۶۵.۱ در ۸/۹ در ۷۵.۶ میلی‌متر را دریافت کرده و ۲۲۸ گرم وزن دارد. کاملا مشخص است که گوشی اپل کوتاه‌تر و همراه با پهنای ضخامت کم‌تر است و سامسونگ هم محصولی باریک و سبک‌تر دیده می‌شود.

ترکیبی که آیفون در این سری داشته است، احتمالا خوش دستی بیشتری نسبت به گوشی اس ۲۱ فراهم کرده است، اما وزن هم نکته مهمی است که هنگام حمل گوشی برای مدت زمان طولانی‌تر باید به آن توجه کنید و سامسونگ در این زمینه بهتر عمل کرده است. پهنای کمتر گوشی سامسونگ از نظر عرض هم سبب می‌شود که بهتر روی دست شما جا شود و مشکلی از بابت نگه داشتن آن با یک دست نداشته باشید.

در ادامه، می‌توانیم به فناوری IP68 اشاره کنیم که هر دوی این گوشی‌ها از آن بهره‌مند هستند و به‌عنوان بهترین سیستم گواهی برای ویژگی‌های فیزیکی گوشی شناخته می‌شود. با این گواهی، می‌توانیم قابلیت‌های جالبی را برای هر کدام از این محصول متصور باشیم.

بیشتر بخوانید: مقایسه و بررسی iPhone SE2020 در مقابل سری 11 آیفون

این بدان معنی است که هر دو گوشی از مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و غبار برخوردار هستند. البته آیفون ۱۳ پرو مکس تا اعماق بیشتری طبق این گواهی می‌تواند نفوذ کند. در تست‌ها آمده است که آیفون ۱۳ پرو مکس می‌تواند به ۶ متری آب هم برسد و اس ۲۱ اولترا فقط تا ۱.۵ متری آن چنین شرایطی را دارد.

البته از آن‌جایی که این قابلیت تنها جنبه کاغذی دارد و هیچ کس قرار نیست که گوشی را تا ۶ متر عمق زیر آب ببرد، نباید چندان اهمیت و تفاوتی در این زمینه قائل باشیم. هر دوی این گوشی‌ها از نظر مقاومت در برابر آب عالی هستند و همین کفایت می‌کند. این قابلیت هنگام استحمام یا استفاده از گوشی برای عکس‌برداری در طبیعت بسیار مناسب خواهد بود.

آیفون ۱۳ پرو مکس از صفحه نمایش کمی سخت‌تر استفاده می‌کند. محافظ سرامیکی اپل سبب شده است که در مقایسه با گوشی‌های دیگر، مقاومت بیشتری در برابر ضربه از خودش داشته باشد. فراموش نکنید که بخش اعظمی از صفحه نمایش گوشی‌های آیفون ۱۳ را سامسونگ طراحی کرده است و یقینا همین فناوری عالی را می‌توانیم برای اس ۲۱ اولترا هم در یک حد متفاوت داشته باشیم.

تفاوت زیادی در نحوه برخورد این دو گوشی با اجزای دوربین جلویی دارند. اگر کاربری هستید که زیاد به عکس‌برداری برای شبکه‌های اجتماعی مشغول می‌شود، این مورد می‌تواند اهمیت بیشتری هم برای شما خواهد داشت.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

آیفون ۱۳ پرو مکس از یک ناچ بزرگ استفاده می‌کند، اما امسال این نوع صفحه نمایش نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کوچک‌تر شده است. گلکسی اس ۲۱ اولترا تنها از یک پانچ روی صفحه نمایش استفاده کرده و کمتر از فناوری ناچ می‌تواند برای شما مزاحمت ایجاد کند.

ناچ همواره معضلی بوده است که سری آیفون از آن رنج می‌برد و طرفداران مدت‌ها است که منتظر حذف آن در این سری هستند. اپل با کاهش اندازه آن در سال جاری، این امید را به طرفداران داده است که سال آینده به‌صورت کامل آن را حذف کند. خبرهای جدیدی هم منتشر شده است که گویا ال جی هم به جمع تولید کننده‌های صفحه نمایش گوشی‌های آیفون ۱۴ اضافه شده است و در نمونه‌های نسخه‌های Pro، از صفحه نمایش پانچی استفاده شده است.

اپل از پیکسل‌های اضافی برای ارائه اطلاعات دیگر مانند درصد باتری استفاده نکرده است. اما این موضوع را می‌توانیم گامی در مسیری بدانیم که به سوی آینده‌ای بی‌نقص در حال حرکت است و طرفداران کاملا می‌توانند از آن راضی باشند. اپل در نظر دارد که به گوشی‌های اندرویدی نزدیک شده و بالاخره صفحه نمایش کامل‌تر با دوربین سلفی پانچی را برای آن ارائه کند.

در نهایت می‌تواند گفت که از نظر طراحی، این دو گوشی در خیلی از موارد نزدیک‌ به هم عمل کرده‌اند و آیفون ۱۳ پرو مکس در یکسری از زمینه‌ها یک برتری نسبی داشته است. وقتی که صحبت از گوشی‌های پرچم‌دار دو برند بزرگ صنعت موبایل می‌کنیم، یقینا تفاوت‌ها در همین ریزه کاری‌ها خواهد بود.

بیشتر بخوانید: مقایسه گلکسی های 2020 سامسونگ، سری نوت 20 در مقابل سری S20 و A51

به‌دلیل اینکه آیفون ۱۳ پرو مکس دیرتر منتشر شده است، یقینا می‌تواند از برتری بیشتری از دیدگاه کیفیت بدنه و یکسری گزینه‌های طراحی دیگر برخوردار باشد. طراحی یکی از بخش‌های مهمی است که سلیقه کاربر در آن نقش بیشتری دارد.

عده‌ای طراحی سامسونگ را در هر حالتی ترجیح می‌دهند و برخی از کاربران نیز طراحی و رنگ‌های خاص آیفون ۱۳ برای‌شان ملاک انتخاب خواهد بود. در ادامه قصد داریم که به‌سراغ صفحه نمایش هر کدام از این گوشی‌ها رفته و ببینیم که با تغییراتی که اپل در صفحه نمایش آیفون ۱۳ ایجاد کرده است، روند در مقایسه با بهترین گوشی‌های اندروید که توسط سازنده بهترین صفحه نمایش‌های جهان ارائه شده است، چه عملکردی خواهد داشت.


صفحه نمایش

صفحه نمایش گوشی گلکسی اس ۲۱ اولترا از یک پنل ۶.۸ اینچی آمولد استفاده کرده است و می‌تواند همزمان نرخ تازه‌سازی ۱۲۰ هرتز و وضوح QHD+ که معادل ۳۲۰۰ در ۱۴۴۰ پیکسل است، کار کند. همین کیفیت نشان می‌دهد که سامسونگ همچنان در رتبه‌ اول تولید بهترین صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند قرار دارد و می‌تواند این روال را تا سال‌ها هم ادامه دهد.

آیفون ۱۳ پرو مکس هم از صفحه نمایش اولد کوچک‌تر استفاده می‌کند و وضوح ۲۷۷۸ در ۱۲۸۴ پیکسل آن در یک پنل ۶.۷ اینچی در اختیار شما قرار می‌گیرد. کیفیت تصویر خام آن نکته چندان خاصی نسبت به گذشته ندارد و در این بین، سامسونگ با اختلاف می‌تواند برنده رقابت باشد.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

با این حال، همینکه اپل توانسته است که برای اولین‌بار، صفحه نمایش ۱۲۰ هرتزی خود را با گزینه سامسونگ مورد مقایسه قرار دهد، بسیار عالی است و در آینده می‌تواند گام‌های بلندی برای نزدیک شدن به همتای اندرویدی خود داشته باشد. هر دوی این گوشی‌ها از فناوری LTPO برای اعمال نرخ تازه‌سازی متغیر استفاده می‌کنند و سبب می‌شود که کیفیتی فرای تصور شما هنگام تجربه بازی یا مشاهده محتواهای چند رسانه‌ای وجود داشته باشد.

این بدان معنی است که این پنل‌ها می‌توانند با کاهش از نرخ تاز‌ه سازی ۱۲۰ هرتزی در هنگام مشاهده تصاویر ثابت یا متن، در مصرف انرژی خودشان صرفه جویی کنند. هر دو این گوشی‌ها می‌توانند تا ۱۰ هرتز هم کاهش پیدا کرده و مصرف باتری را کنترل کنند.آیفون ۱۳ پرو رابط کاربری خود را به‌طور کامل بهینه‌سازی کرده است تا بتواند با این صفحه نمایش اخت شده و سرعت لمس بالاتری را در اختیار کاربران خود گذارد.

بیشتر بخوانید: مقایسه گلکسی A52 با M52؛ جنجال بر سر میان رده های سامسونگ

محصول سامسونگ که حدود یک سال از عرضه آن می‌گذرد، همچنان رتبه اول را در صفحه نمایش به خود اختصاص داده است و نشان می‌دهد که با پیشرفت در عرصه رقابت گوشی‌های هوشمند، باز هم این سامسونگ است که می‌تواند دست بالاتر را به همراه داشته و صفحه نمایش‌های بهتری را هم در آینده فراهم کند. مدت زمانی طول خواهد کشید تا توسعه دهندگان، برنامه‌ها و بازی‌های خودشان را به‌روزرسانی کرده و امکان استفاده از این رابط کاربری نرم را در آیفون ۱۳ پرو مکس فراهم کنند.

توسعه دهندگان اندروید سال‌ها است که با نمایشگرهای ۱۲۰ هرتزی کار می‌کنند و کم کم می‌توانند خودشان را برای یک فناوری تازه‌تر هم آماده کنند. صفحه نمایش سامسونگ کمی روشن‌تر ظاهر شده است و اوج آن هم می‌تواند تا ۱۵۰۰ نیت افزایش پیدا کند.

این صفحه نمایش روشن کمک می‌کند که هنگام قرارگیری در زیر نور خورشید، خوانایی بهتری را تجربه کرده و نیازی به رفتن زیر سایه نداشته باشید. روشنایی بالا همیشه یک قابلیت مهم برای صفحه نمایش است، اما همزمان باتری را هم با چالش روبرو خواهد کرد. البته سامسونگ ثابت کرده است که به‌خوبی از پس مدیریت آن برمی‌آید و مشکلی از این بابت نخواهد داشت.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

صفحه نمایش آیفون ۱۳ پرو مکس فقط می‌تواند روی ۱۲۰۰ نیت روشنایی حساب باز کند و هنوز علیرغم بهبودهایی که امسال داشته است، نتوانسته است که به سطح روشنایی صفحه نمایش سامسونگ گلکسی اس ۲۱ اولترا دست پیدا کند. جالب اینجاست که ما متوجه شدیم، نمایشگر آیفون ۱۳ پرو مکس نسبت به آیفون‌های قدیمی‌تر، از المان‌های مصنوعی بیشتری استفاده می‌کنند.

این ویژگی بیشتر با گوشی‌های سامسونگ مرتبط بوده است و سبب شده است که هر دوی این صفحه نمایش‌ها، دارای جنب و جوش بیشتری مخصوصا هنگام تجربه بازی‌های اکشن و آنلاین باشند. با توجه به اینکه سال‌ها است صفحه نمایش اپل هم توسط سامسونگ طراحی شده است، این برتری و تسلط روی بازار، بی‌دلیل نیست.

سامسونگ از حسگر اثر انگشت اولتراسونیک خود همراه با ۱.۷ برابر مساحت سطحی بیشتر نسبت به نسل قبلی خود استفاده کنید. این حسگر داخل صفحه نمایش قرار دارد و اپل در مقابل آن، بار دیگر فناوری تاچ آی دی را از گوشی خود حذف کرده است تا سیستم تشخیص چهره Face ID خود را همچنان به‌عنوان اصلی‌ترین سیستم امنیتی گوشی معرفی کند.

بیشتر بخوانید: مقایسه گلکسی A52 با A72 + تفاوت اصلی کجاست؟

خیلی از کاربران مخصوصا در این دو سال کرونایی، مخالف چنین تصمیمی از جانب اپل بوده‌اند. فناوری تشخیص چهره اپل علیرغم اینکه خوب کار می‌کند، اپل سرعت مشابه تاچ آی دی و کلا حسگر اثر انگشت در هر نوعی را ندارد و کاربران با کمی چالش و سختی وارد گوشی خود می‌شوند.

اپل راه حل‌هایی را برای شناسایی چهره کاربر هنگام پوشیدن ماسک هم ارائه داده است که البته نتایج چندان خوبی هم نداشته است. همچنان کاربران در این گوشی‌ها اکثرا از رمز عبور ساده استفاده می‌کنند و فیس آی دی هنوز نتوانسته است که جایگاه خودش را در این گوشی پیدا کند.

در همین راستا، می‌بینیم که صفحه نمایش مقایسه راحت‌تری بین این دو گوشی بوده است و سامسونگ در همه زمینه‌ها بهتر عمل کرده است. اپل برای اولین‌بار، امسال شروع عرضه صفحه نمایش ۱۲۰ هرتزی آن هم صرفا برای نسخه‌های Pro سری آیفون ۱۳ کرده است و هنوز سال‌های درازی برای رقابت بهتر در این زمینه دارد.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

سامسونگ که وظیفه تولید صفحه نمایش گوشی‌های اپل را هم برعهده دارد، همه ساله عالی عمل می‌کند و صفحه نمایش‌های روان همراه با نرخ تازه‌سازی بالای آن‌ها روز به روز شرایط بهتری به خود گرفته است.

روشنایی این صفحه نمایش هم همچنان در سطحی بالاتر از آیفون ۱۳ پرو مکس به‌عنوان پرچم‌دار اپل قرار دارد و اگر چنین مواردی برای‌تان اهمیت بیشتری دارد، کاملا باید گلکسی S21 اولترا به‌عنوان انتخاب اصلی مد نظر باشد. حال قصد داریم که به بحث شیرین دوربین‌ها پرداخته و عملکرد هر دو گوشی را در این زمینه مورد بررسی قرار دهیم. عکس‌برداران مبتدی تا حرفه‌ای احتمالا دو گزینه بسیار عالی بازار را خواهند داشت.

اپل مطمئنا با صفحه نمایش پروموشن که تنها برای نسخه‌های Pro سری آیفون فراهم کرده است، گامی بلند به سوی نزدیک شدن به صفحه نمایش سامسونگ برمی‌دارد و در آینده می‌تواند رقیبی قدرتمند برای گوشی‌های اندروید باشد. تنها باید منتظر ماند و دید که سال آینده با آیفون ۱۴ چه شرایطی خواهیم داشت.


دوربین‌ها

اپل و سامسونگ در سال‌های اخیر رشد بسیار خوبی در دوربین جلو و عقب داشته‌اند. در حال در حال حاضر، هر دوی آن‌ها در بهترین شرایط خودشان قرار دارند، اما رویکرد متفاوت آن‌ها سبب شده است که هر کدام از کاربران دلایل خودشان را برای انتخاب داشته باشند.

آیفون ۱۳ پرو مکس جدید از یک سیستم دوربین سه گانه ۱۲ مگاپیکسلی بهبود یافته استفاده می‌کند که توسط یک سنسور اصلی با دیافراگم واید f/1.5 همراه شده است. این دوربین همراه با یک سنسور اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی همراه شده است که با عملکرد ماکرو جدید همراه شده است و این امکان را خواهید داشت که ۲ سانتی‌متر از سوژه خود فاصله گرفته و یک عکس‌برداری عالی و متفاوت از مناظر طبیعی و حیوانات کوچک را داشته باشید.

یک لنز تله فوتو جدید با زوم ۳ برابری هم در این گوشی وجود دارد و اکنون شرایط بهتری برای عکس‌برداری در شب نسبت به سال گذشته خواهید داشت. عکس‌برداری در شب همواره برای دوربین گوشی‌های امروزی با چالش روبرو بوده است و به‌دلیل محدودیتی که نسبت به دوربین‌های DSLR دارند، عملا نمی‌توانند یک کیفیت عالی را فراهم کنند.

آیفون در این زمینه جلوتر از همه گوشی‌ها بوده است و هم‌اکنون، با بزرگ‌ شدن سنسور این دوربین، نور فضای بیشتری برای ورود خواهد داشت و یقینا شاهد افزایش کیفیت در این سنسورها نیز خواهیم بود. اپل همواره تلاش کرده است که حالت‌های جدید عکاسی را نیز همه ساله به این سیستم اضافه کند.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

بخش مهمی از این حالت‌ها توسط تراشه‌های جدید تامین می‌شوند و امسال نیز همین شرایط برقرار شده است. شما می‌توانید از حالت‌های جدید عکاسی برای لذت بردن از سیستم عکس‌برداری در روز یا شب و حتی عکس‌برداری از طبیعت در شرایط مختلف استفاده کنید.

در مقابل، دوربین سامسونگ گلکسی اس ۲۱ اولترا قرار دارد که توسط یک سنسور عریض اصلی ۱/۱.۳۳ اینچی همراه شده است . ۱۰۸ مگاپیکسل هم قدرت دارد. سامسونگ در این دوربین از تکنیک بینینگ پیکسلی استفاده کرده است تا پیکسل‌های ۹ به ۱ برای ایجاد تصاویر ۱۲ مگاپیکسلی واضح و روشن استفاده شوند. همان‌طور که گفتیم، شیوه تامین این کیفیت بالا توسط هر دوی این برندها کمی متفاوت از گذشته بوده است.

یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی اولترا واید هم وجود دارد که به‌همراه یک جفت سنسور تله فوتو ۱۰ مگاپیکسلی در این ماژول قرار گرفته است. یکی از آن‌ها برای زوم اپتیکال سه برابری و دیگری برای سوم ۱۰ برابری دیجیتالی کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: تفاوت گوشی های سری ردمی Redmi و می آی MI برند شیائومی

جدای از تفاوت‌هایی که در زمینه سخت‌افزاری وجود دارد، اپل و سامسونگ به‌طور مشهوری از علم رنگ‌ها استفاده کرده‌اند و به شیوه‌ای متفاوت آن‌ها را در اختیار شما می‌گذارند. سامسونگ معمولا رنگ‌های خود را تا سطح مناسب‌تری برای اینستاگرام تولید می‌کند. این در حالی است که اپل همه چیز را کمی کول‌تر و طبیعی‌تر نگه داشته است و بسیاری از طرفداران این تصمیم را دوست داشته‌اند.

در مورد قدرت نرم‌افزاری، باید بگوییم که آیفون ۱۳ پرو مکس از ویژگی‌های جدیدی برای امسال استفاده کرده است و شما می‌توانید از بین سبک‌های مختلف عکاسی انتخاب کنید. می‌توانید میزان تون و گرما را بدون کلیک روی سوژه تغییر دهید.

اگر چنین رویکرد این شرکت کره‌ای را ترجیح می‌دهید، حتی می‌توانید به عکس‌های خود دز بیشتری از حالت جنب و جوش را اضافه کرده و همچین روندی را در هنگام عکس‌برداری از مناظر داشته باشید. با استفاده از آیفون ۱۳ پرو مکس می‌توانید از فناوری Smart HDR 4 هم استفاده کنید. این فناوری تنظیماتی را برای چندین نفر در یک صحنه انجام می‌دهد و کیفیت تا حد زیادی متفاوت از تمام گوشی‌های اندرویدی خواهد بود.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

وقتی که صحبت از ویدیو به میان می‌آید، گلکسی اس ۲۱ اولترا می‌تواند تا 8K را با نرخ ۲۴ فریم بر ثانیه فیلم‌برداری کند. این در حالی است که آیفون ۱۳ پرو مکس تنها از کیفیت 4K با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی کرده است. باز هم باید بگوییم که قدرت اپل متفاوت از شیوه‌ای بوده است که سامسونگ در پیش گرفته است و بیشتر از الگوریتم‌ قدرتمند خود استفاده می‌کند تا کیفیت و کارایی بیشتری را برای شما فراهم کند.

همان‌طور که اپل در مراسم رونمایی از گوشی‌های جدید خود به آن اشاره کرد، یک حالت سینمایی جدید به این گوشی اضافه شده است که می‌تواند به‌طور هوشمندانه‌ای، با توجه به نگاه سوژه یک فوکوس عالی به‌همراه داشته باشد.

این سیستم فوکوس متغیر شما را در مقام یک کارگردان حرفه‌ای قرار می‌دهد که می‌توانید تولید محتوای ویدیویی جذابی را تجربه کرده و نیازی به تنظیم آن‌ها به‌صورت جداگانه نداشته باشید. این سیستم پیش بینی خواهد کرد که چه زمانی سوژه قرار است که در مرکز فوکوس قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:مقایسه مقایسه سری گلکسی S20 و گلکسی S21 سامسونگ

هوشمندی در این سیستم به‌طرز فوق‌العاده خوبی برقرار شده است و کاملا می‌توانید در حین انجام فیلم‌برداری، به‌صورت دستی یا خودکار آن را تنظیم کنید. در اواخر سال هم حالت ProRes توسط یه به‌روزرسانی iOS 15 به این گوشی اضافه شده و به شما امکان داده است که محتوای آماده پخش را در حال حرکت و با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه روی کیفیت 4K ضبط کرده و آن را ویرایش کنید.

ProRes در واقع یک سیستم کدک پیشرفته است که از جانب اپل ساخته شده است و کمک می‌کند که بتوانید تصاویر و فیلم‌های خود را با کیفیتی عالی در گوشی خود ذخیره‌سازی کنید. این کدک حجم بالایی همچنان برای داده‌های شما خواهد داشت، اما کیفیت هم بهتر از گذشته حفظ می‌شود.

همین موارد نشان می‌دهد که باید آیفون ۱۳ پرو مکس را به‌عنوان قهرمان دوربین در جمع‌بندی همه جواب معرفی کنیم. در طیف وسیعی از شرایط نوری، عکس‌ها در این ماژول دوربین دارای حالت غنی‌تری هستند و تعادل بالایی را در عکاسی به همراه خواهند داشت. این شرایط نوری توسط اپل بهتر مدیریت شده است، اما به این معنا نیست که گلکسی اس ۲۱ اولترا در شرایط بدی قرار دارد.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

دوربین آیفون ۱۳ پرو مکس حتی قابل رقابت با دوربین‌های حرفه‌ای و دیجیتالی بازار است و کارشناسان بسیاری آن را با چنین دوربین‌های مورد مقایسه قرار داده‌اند. با این اوصاف، گلکسی اس ۲۱ اولترا، همچنان پاداش ویژگی بزرگ‌نمایی در دوربین است و اپل حتی به گرد پای آن هم نمی‌رسد.

بنابراین، اگر بزرگ‌نمایی سوژه‌ها برای شما اهمیت ویژه‌ای دارد، این گوشی بهترین انتخاب شما است و یقینا می‌توانید از آن رضایت کامل را کسب کنید. فراموش نکنید که دوربین همواره جزو فاکتورهای اساسی برای انتخاب یک گوشی هوشمند بوده است و اگر به عکاسی علاقه‌مند هستید تا در طول زندگی خود داده‌های عکس و فیلم بیشتری را نگه‌داری می‌کنید، باید به آن توجه ویژه داشته باشید.

در ادامه قصد داریم که صحبت‌های خود را در مورد مقایسه اس ۲۱ اولترا و آیفون ۱۳ پرو مکس، به سراغ مشخصات و عملکرد آن‌ها سوق دهیم. این تحلیل به ما کمک می‌کند که عملکرد این گوشی‌ها در سال‌های آینده بیشتر مورد بررسی قرار گرفته و ببینیم که کدام یک می‌تواند انتخاب عاقلانه‌تری باشد.

هر کدام از این گوشی‌ها بهترین امکانات برندهای خودشان را فراهم کرده‌اند و در واقع، ما در حال قدرت تامین سخت‌افزاری سامسونگ و اپل صحبت می‌کنیم که در بهترین و گران‌ترین گوشی پرچم‌دار آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است و با تحلیل آن احتمالا به جاهای خوبی برای انتخاب یکی از این گزینه‌ها برای خرید خواهیم رسید.


مشخصات و عملکرد

همین ابتدا باید بگوییم که آیفون ۱۳ پرو مکس عملکرد قدرتمند تری نسبت به سامسونگ گلکسی اس ۲۱ اولترا دارد. آیفون‌های اپل مدتی است که در کلاس خودشان قوی‌ترین سیستم را دارند و تراشه A15 Bionic آیفون ۱۳ پرو مکس هم دقیقا به همین روند عالی ادامه داده است. به‌نوعی، این مقایسه نمی‌تواند منصفانه باشد.

سامسونگ اس ۲۱ اولترا از نظر ویژگی‌های قدیمی، به آیفون ۱۲ پرو مکس نزدیک‌تر است و با توجه به فاصله زمانی حدود ۱ ساله‌ای که بین نسخه سیزدهم و اس ۲۱ اولترا وجود دارد، بهتر بود که آیفون ۱۲ پرو مکس در این جایگاه مقایسه قرار داشته باشد. در همین راستا، احتمالا اس ۲۲ اولترا برای رقابت با آیفون ۱۳ پرو مکس شرایط بهتری خواهد داشت.

البته همان‌طور که شما هم می‌دانید، اپل در طول این سال‌ها فاصله زیادی بین عملکرد تراشه سری A خود با بهترین تراشه‌های اسنپدراگون برقرار کرده است و انتظار نمی‌رود که اس ۲۲ اولترا هم بتواند این روند را تغییر دهد. در هر صورت، حداقل فاصله به این زیادی هم نخواهد بود و با عملکردی نزدیک‌تر روبرو خواهیم بود که دارندگان گوشی‌های اندروید هم می‌توانستند امیدوار باشند.

اپل ادعا کرده است که سی پی یو آن دارای ۶ هسته بوده و پردازنده گرافیکی هم از پنج هسته استفاده می‌کند که ۵۰ درصد سریع‌تر رقبای پرچم‌دار اندرویدی دارای قدرت خواهد بود. این موضوع شامل گلکسی اس ۲۱ اولترا هم قطعا می‌شود.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

تراشه A15 حتی نسبت به تراشه A14 سال گذشته هم با پیشرفت روبرو بوده است و بدون نیاز به تغییر در فناوری ساخت، اپل توانسته است که به چنین عملکردی دست پیدا کند. مطمئنا، در تست‌های ما، آیفون ۱۳ پرو مکس، عملکرد برتری در زمینه نرخ فریم، قابلیت چند هسته‌ای و سرعت رندر کردن یوتیوب خواهد داشت و می‌تواند رقیب اندرویدی خود را شکست دهد.

این نکته را فراموش نکنید که A15 در برخی از موارد هم دو برابر سریع‌تر عمل کرده است و کاملا می‌توانید اعتبار بالایی را به این تراشه بدهید. تراشه برای اپل مانند صفحه نمایش برای سامسونگ است و برتری کامل آن سبب می‌شود که جایی برای بحث و گفتگو وجود نداشته باشد.

فارغ از اینکه تراشه اپل چه شرایطی دارد، سامسونگ در زمینه عملکردی نیز به خود کمکی نکرده است. بسته به اینکه شما در کجای دنیا باشید، یک گلکسی اس ۲۱ اولترا با تراشه اسنپدراگون ۸۸۸ در ایالات متحده و چین یا تراشه اگزینوس ۲۱۰۰ در مناطق دیگر جهان دریافت خواهید کرد. تراشه دومی بد نیست، اما سرعت آن مانند اسنپ دراگون ۸۸۸ نخواهد بود.

همین دو پارچگی سبب شده است که کاربران در خیلی از نقاط دنیا از سامسونگ رضایت نداشته باشند. در دنیای واقعی، هر دو گوشی به شدت عملکرد روان و خوبی دارند. شما می‌توانید از این گوشی‌ها برای کارهای عمومی و انجام بازی‌های سطح بالا استفاده کنید. احتمالا تفاوت آن‌ها را چندان متوجه نخواهید شد، اما بالاخره عملکردها روی کاغذ همه چیز را به خوبی نشان می‌دهد.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

وقتی تفاوت‌ها آشکار می‌شوند که بخواهید از گوشی خود برای ضبط ویدیو با کیفیت بالا استفاده کرده یا تسک‌های خود را توسط چند برنامه سنگین انجام دهید. به‌نوعی شما اگر یک سری فعالیت‌های حرفه‌ای با گوشی خود انجام دهید، آیفون ۱۳ پرو مکس می‌تواند این قدرت عالی را برای شما فراهم کند.

از دیدگاه فضای ذخیره‌سازی، باید بگوییم که هر دوی این گوشی ها از نسخه‌های ۱۲۸ گگیابایت، ۲۵۶ گیگابایتی و ۵۱۲ گیگابایتی پشتیبانی می‌کنند. اما آیفون ۱۳ پرو مکس یک قدم هم فراتر نهاده است و نسخه ۱ ترابایتی را هم در اختیار شما می‌گذارد. این حافظه بیشتر برای اولین بار به سری آیفون راه پیدا کرده است و برای ذخیره عکس‌های بیشتر با کیفیت‌ عالی می‌تواند کاربرد داشته باشد.

گلکسی اس ۲۱ اولترا را می‌توانید با پشتیبانی از قلم اس پن سامسونگ داشته باشید. دوباره این کمپانی از این قلم استفاده کرده است تا طراحان و کاربرانی که از گوشی هوشمند خود برای کارهای مختلف استفاده می‌کنند، بتوانند از قلم برای نوشتن و نقاشی بسیار حرفه‌ای‌تر و ساده‌تر استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:مقایسه گلکسی بادز سامسونگ و ایرپادز اپل

شما می‌توانید از آن برای یادداشت برداری برای رونویسی خودکار در دانشگاه هم استفاده کنید و اپل از چنین قلمی استفاده نمی‌کند. قلم سامسونگ کاملا همه‌کاره و قدرتمند است و همه زمینه‌ها یک شاهکار خواهد بود. بسیاری از دارندگان سامسونگ که یک طراح حرفه‌ای هستند، از کیفیت بالا و روان بودن آن صحبت کرده و پیشرفت آن را در طول این سال‌ها کاملا اثبات کرده‌اند.

البته اپل پنسیل هم توسط کمپانی رقیب طراحی و تولید شده است، اما به‌دلیل اینکه در محدوده پشتیبانی از گوشی‌های آیفون قرار ندارد، هنوز نمی‌توانیم به آن اشاره‌ای داشته باشیم. همان‌طور که انظارش می‌رفت، این گوشی‌ها از فناوری 5G قدرتمندی استفاده می‌کنند. تست عملکرد، همچنان نمی‌تواند رقابتی را بین گوشی‌های اپل و اندروید در این زمینه داشته باشد.

تراشه A14 Bionic که سال گذشته در گوشی‌های آیفون ۱۲ استفاده شده بود، قبلا توانسته بود که اسنپدراگون ۸۸۸ را شکست دهد و همین روال به شکل قدرتمندتری برای تراشه جدید اپل هم صادق خواهد بود. این فاصله تا حدودی کاهش پیدا کرده است، اما هنوز گپ در حدی است تکه جا برای مقایسه را باقی نمی‌گذارد.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

با تراشه جدید A15 که روی آیفون ۱۳ پرو مکس استفاده شده است، اپل مزیت بزرگی را کسب کرده است و همین روند در تست بنچمارک هم به‌خوبی دیده می‌شود. این نتایج، جزو بهترین‌های گوشی‌های هوشمند هستند. در تست Geekbench 5، آیفون ۱۳ پرو مکس توانسته است که امتیاز ۴۵۴۹ را برای بخش چند هسته‌ای و امتیاز ۱۷۲۰ را هم برای بخش تک هسته‌ای خود ثبت کند.

این در حالی است که امتیاز‌های ۳۴۴۰ و ۱۱۲۳ برای هر کدام از این هسته‌ها در گلکسی اس ۲۱ اولترا ثبت شده است و می‌بینیم که فاصله عملکردی بین این دو تراشه همچنان روند افزایشی دارد. کوالکام عنوان کرده است که در آینده تلاش مضاعفی برای بهبود عملکرد تراشه‌های خود خواهد داشت تا امکان رقابت بین این گوشی‌ها هم وجود داشته باشد.در طی تست عملکرد 3DMark هم متوجه شدیم که آیفون ۱۳ پرو مکس با ۶۸.۴ فریم بر ثانیه، برتری کاملی نسبت به ۳۴ فریم بر ثانیه در گلکسی اس ۲۱ اولترا دارد و می‌تواند در حوزه بازی نیز عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

البته گفتنی است که از نظر پلتفرم‌ها، اندروید فضای مناسب‌تری را برای بازی فراهم کرده است و iOS مانند همتای خود در مک بوک، نمی‌تواند پلتفرم هدف کاربران برای بازی باشد. آیفون ۱۳ پرو مکس می‌تواند یک فایل 4K را ۳۷ ثانیه سریع‌تر از گلکسی اس ۲۱ اولترا به فایل 1080p تبدیل کند. همین تست‌ها در دنیای واقعی است که ما را بیشتر با این عملکرد عالی در سری آیفون ۱۳ آشنا کند و می‌توانیم اعتبار کاملا را به آن اعطا کنیم.


باتری

گوشی سامسونگ از یک باتری ۵ هزار میلی آمپر ساعتی استفاده می‌کند و باتری آیفون ۱۳ پرو مکس هم علیرغم اینکه به‌صورت رسمی اعلام نکرده است، اما با تست کارشناسان به ۴۳۵۲ میلی آمپر ساعت محدود شده است. چنین چیزی ممکن است که کوچک‌تر از باتری سامسونگ باشد، اما مهم‌ترین فاکتور در این زمینه، افزایش قابل توجهی است که ماندگاری باتری نسبت به آیفون ۱۲ پرو مکس داشته است.

سال گذشته یک باتری ۳۶۸۷ میلی آمپر ساعتی در پرچم‌دار اصلی اپل استفاده شده بود و ماندگاری بسیار خوبی هم داشت. حال امسال همه چیز فرق کرده است و شما می‌توانید ۲.۵ ساعت عمر باتری بیشتر را در این گوشی آیفون دریافت کنید.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

به لطف تغییری که در ساختار گوشی‌های آیفون امسال صورت گرفته است، اپل توانسته است که باتری بزرگ‌تری را تولید کند. می‌دانیم که ناچ روی صفحه نمایش این گوشی ۲۰ درصد کوچک‌تر شده است و یکسری تغییر در فضای داخلی گوشی هم سبب شده است که باتری بزرگ‌تری امکان طراحی داشته باشد.

تراشه A15 هم کمک کرده است که صفحه نمایش با پنل جدید آیفون ۱۳ پرو مکس، باتری را چندان تحت تاثیر خود قرار نداده و همچنان مصرف انرژی پایین آن حفظ می‌شود. گفتنی است که این تراشه از فناوری صرفه جویی در مصرف انرژی خود هم بهره برده است تا باتری ماندگاری بسیار عالی را دریافت کنید.

این ترکیب در نهایت جوابگو بوده است و A15 حتی نسبت به A14 هم توانسته است که باتری را به شیوه‌ای بهتر حفظ کرده و اجازه ندهد که مصرف آن به دلیل استفاده از قطعات پیشرفته در آیفون ۱۳ پرو مکس، بالاتر رود. وقتی که از باتری سخن به میان می‌آید، اهمیت باتری خوب در آیفون بیشتر حس می‌شود.

بیشتر بخوانید:مقایسه گلکسی های 2020 سامسونگ، سری نوت 20 در مقابل سری S20 و A51

چرا که iOS و اندروید از قدرت اختصاص داده شده به خودشان، به شیوه متفاوتی استفاده می‌کنند و همین سبب می‌شود که گوشی‌های اپل به‌طور سنتی کارآمدتر باشند. در همین راستا است که باتری‌های کوچک‌تر هم می‌تواند همان کار باتری‌های بزرگ اندروید را در این جایگاه انجام دهد.

همان‌طور که گفتیم، اپل ادعا کرده است که آیفون ۱۳ پرو مکس در مقایسه با نسل قبلی خود، با یک بار شارژ می‌تواند تا ۲.۵ ساعت عمر باتری بیشتری به همراه داشته باشد. مطمئنا، چنین روندی سبب می‌شود که آیفون ۱۳ پرو مکس بهترین عمر باتری را در بین تمام گوشی‌های آیفون کسب کند.

شما در چنین شرایطی با یک استفاده متوسط در طول روز، تنها دو سوم از باتری را مصرف کرده و می‌توانید بیش از یک روز از باتری خود استفاده کنید. این اتفاق روند خوبی است و مخصوصا هنگام استفاده از فناوری 5G در این گوشی، باتری به خوبی کمک می‌کند که شما همچنان بدون مشکل انرژی از گوشی خود استفاده کنید.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

این روند دوام بیشتری حتی نسبت به گلکسی اس ۲۱ اولترا خواهد داشت. با این حال، اس ۲۱ اولترا در نوع خود از استحکام بالایی در زمینه باتری برخوردار است و علیرغم اینکه رزولوشن بالای QHD در صفحه نمایش آن وجود داشته و نرخ تازه‌سازی ۱۲۰ هرتز هم می‌تواند باتری را بیشتر مصرف کند، اما به راحتی می‌توانید یک روز کامل با استفاده متوسط از این باتری بهره ببرید.

آیفون ۱۳ پرو مکس و گلکسی اس ۲۱ اولترا نتوانستند که شارژ مجدد پیشرفته‌تری را نسبت به گذشته داشته باشند. اس ۲۱ اولترا از یک شارژر ۲۵ وات سیمی استفاده می‌کند و آیفون ۱۳ پرو مکس هم تنها یک گزینه ۲۰ واتی دارد.هیچ کدام از این شارژرها هم در جعبه گوشی‌ها جای نگرفته است و همین می‌تواند مشکلاتی را از جانب تامین یک شارژر مناسب برای گوشی‌ها فراهم کند.

با توجه به مقدار پولی که برای این گوشی‌ها پرداخته می‌شود، کاملا آزاردهنده است که سامسونگ و اپل چنین کاری را به تازگی انجام می‌دهند. البته انگیزه محیطی از جانب هر دو شرکت کاملا قابل تقدیر است،‌اما مطمئنا باید یک گزینه شارژر به مشتریان ارائه می‌شد. هر دوی این گوشی‌ها از شارژر بی‌سیم ۱۵ وات هم پشتیبانی می‌کنند و باید گفت که سایر گوشی‌های مبتنی بر اندروید حتی می‌توانند عملکرد بهتری در این جایگاه داشته باشند.


قابلیت‌های نرم‌افزاری

آیفون ۱۳ پرو مکس با استفاده از سیستم‌عامل iOS 15، قابلیت‌های جالب بسیاری را دریافت کرده است. در این به‌روزرسانی، اپل یک حالت فوکوس جدید را برای جلوگیری از اعلان‌های مزاحم فراهم کرده است و می‌توانید از سیستم‌های Live Text همراه با ویژگی‌های Visual Look Up استفاده کنید که هوشمندی را برای تشخیص متنوع و اشیا در عکس‌ها بهبود خواهد داد و می توانید از آن در برنامه‌هایی مانند فیس تایم، Maps و همچنین Photos استفاده کنید. گلکسی اس ۲۱ اولترا هم از اندروید ۱۱ استفاده می‌کند و با توجه به ارائه شده اندروید ۱۲، انتظار می‌رود که این گوشی هم از این نسخه بهره مند شود.

سامسونگ پشتیبانی نرم‌افزار خود را بهبود داده است و قرار است که گلکسی اس ۲۱ اولترا برای سه سال به‌روزرسانی نرم‌افزاری و برای چهار سال هم آپدیت‌های امنیتی را دریافت کند. این مزیتی است که اپل مدت‌هاست با آیفون‌های خود به آن دست پیدا کرده است و به‌روزرسانی‌های امنیتی و نرم‌افزاری با بلافاصله برای گوشی‌های خود ارائه می‌کند. اپل حداقل ۴ سال از گوشی‌های خود پشتیبانی می‌کند و گوشی‌هایی که قدمت آن‌ها به سال ۲۰۱۵ بازمی‌گردد، می‌توانند از iOS 15 استفاده کنند.

گلکسی اس ۲۱ از یک مزیت بزرگ نسبت به آیفون ۱۳ پرو مکس برخوردار است و آن هم پشتیبانی از قلم S Pen است که به آن اشاره کرده بودیم. البته شما باید ۴۰ دلار اضافی پرداخته و از آن برای یادداشت برداری، طراحی و ویرایش دقیق‌تر تصاویر استفاده کنید.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

یک قاب هم همراه با این قلم مورد نیاز خواهد بود، چرا که سامسونگ از یک اسلات داخلی برای این منظور استفاده نکرده است. یکی دیگر از مزایای سامسونگ در این زمینه، حسگر اثر انگشت هم زیر نمایشگر آن قرار دارد. این گزینه کمک می‌کند هنگامی که از ماسک استفاده می‌کنید، از این سیستم برای باز کردن قفل صفحه نمایش خود استفاده کنید.

اگر فیس اپل هم نسبت به تشخیص چهره سامسونگ برتری داشته باشد، باز هم به دلیل نبود سیستم اثر انگشت در آیفون، این سامسونگ گلکسی اس ۲۱ اولترا است که توانسته است یک برتری بسیار عالی در این زمینه برقرار کند و شما هم آن را به‌خوبی درک خواهید کرد.


بیومتریک

اگر بخواهیم در مورد قابلیت‌های بیومتریک این گوشی‌ها بیشتر صحبت کنیم، باید به بررسی فناوری Face ID آیفون در برابر اسکنر اثر انگشت گلکسی بپردازیم. فناوری ناچ که برای Face ID در آیفون‌ها اختصاص داده شده است، مدت‌ها برای اپل یک نقطه ضعف دردناک بوده است، چرا که طرفداران اندروید مدت‌هاست که از صفحه نمایش پانچی استفاده می‌کنند و همواره این ضعف آیفون به سخره گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: مقایسه سه میان رده ی موبایل بازار: پیکسل 4a ، آیفون SE 2020 و Galaxy A51

اکنون این فناوری در تمام مدل‌های آیفون ۱۳ ۲۰ درصد کوچک‌تر شده است و علیرغم کوچک بودن این تغییر، اما می‌توانیم به همین واسطه امیدواری بیشتری نسبت به آینده داشته باشیم.

در مورد قابلیت‌های بیومتریک، آیفون ۱۳ پرو مکس همچنان از گلکسی اس ۲۱ اولترا تفاوت‌های آشکاری دارد. آیفون از سیستم اثر انگشت استفاده نمی‌کند و صرفا به همین فیس آی دی متکی شده است. این در حالی است که سامسونگ اثر انگشت را درون صفحه نمایش قرار داده است و تشخیص چهره هم به‌صورت دو بعدی و مبتنی بر تصویر در این گوشی به کار رفته است.

گلکسی اس ۲۱ اولترا از اسکنر اثر انگشت اولتراسونیک سریع‌تری نسبت به نسل‌های قبلی گلکسی استفاده کرده است و اکثرا هم عملکرد خوبی داشته است. اما گاه به گاه نباید اشتباه کنید، چرا که هنوز در مقایسه اسکنرهای اثر انگشت سنتی گذشته، این سیستم هم هنوز کمی کند عمل می‌کند.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی

از طرف دیگر، فناوری فیس آی دی در آیفون ۱۳ پرو مکس هم صرفا به خوبی مدل‌های گذشته عمل کرده این بهبودی در آن نمی‌بینیم. همین موضوع سبب شده است که باز هم هنگام استفاده از ماسک در فضای بیرون، نتوانید به خوبی از این قابلیت استفاده کنید و با دردسر بزرگی روبرو خواهید شد.

با توجه به چنین مواردی احتمالا سامسونگ گزینه بهتری است و نبود تاچ آی دی سبب می‌شود اپل نتواند چندان قابلیت رقابتی در این زمینه داشته باشد. ما نیز همین توصیه را به شما می‌کنیم و قابلیت فیس آی دی در مواقعی که هنوز  جهان در معرض ویروس کرونا است، چندان به درد بخور نخواهد بود.


کیفیت صدا و اسپیکر

گفتنی است که هیچ کدام از این گوشی‌ها از جک هدفون ۳.۵ میلی‌متری استفاده نمی‌کنند و دلیل این تصمیم هم برقراری حالت ضد آبی برای این محصولات است. اپل و سامسونگ مشتریان را به سمت هدفون‌های بی‌سیم سوق داده‌اند و اگر اصرار دارید که از هدفون‌های قدیمی خود استفاده کنید، می‌توانید از آداپتورهای خاصی در این زمینه کمک بگیرید.

این آداپتورها می‌توانند تا حدی این افت کیفیت را برای شما جبران کرده و امکان استفاده از هدفون را در گوشی برای شما فراهم کنند. هر دوی این گوشی‌ها از اسپیکرهای دوگانه با یک اسپیکر اصلی در پایین استفاده می‌کنند و یک اسپیکر ثانویه هم در گوشی به کار رفته است که در بالا قرار دارد.

با وجود این شباهت فنی بین گوشی‌ها، کیفیت واقعی صدایی که از آن‌ها خارج می‌شود، بسیار متفاوت است. به طور خاص، گلکسی اس ۲۱ اولترا در این زمینه ناامید کننده ظاهر شده است، چرا که صدای خارج شده از گوشی، عمق متعادل ندارد و صرفا با بلندی نمی‌تواند کیفیت را نیز به‌دست آورد. آیفون توانسته است که پروفایل صدای پررونق‌تر همراه با وضوح بسیار بیشتر را برای شما فراهم کند.

در پایین‌تر حالت، این چنین روندی برقرار شده است و اپل به‌خوبی توانسته است که نسبت به سال گذشته هم بهبودهایی را در این زمینه داشته باشد. در اواسط و اوج‌ها، صدا به خوبی حفظ شده است و اگر به کیفیت صدا اهمیت می‌دهید، احتمالا آیفون گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی


عملکرد پردازنده گرافیکی و بازی

با نگاهی به عملکرد پردازنده گرافیکی، می‌توانیم ببینیم که آیفون ۱۳ پرو مکس بسیار جلوتر از اس ۲۱ اولترا قرار می‌گیرد. آیفون توانسته است که امتیاز ۳ هزار را در تست بنچمارک 3DMark Wildlife Extreme کسب کند و سه برابر بالاتر از گلکسی اس ۲۱ اولترا قرار دارد.

سرعت گوشی سامسونگ می‌تواند تا امتیاز ۲۴۰۰ هم برسد، اما به سرعت افت پیدا می‌کند و در بهترین شرایط می‌تواند دو برابر سرعت کمتری نسبت به آیفون داشته باشد. به‌نظر می‌رسد که اپل به خوبی از پلتفرم بزرگ‌تر پرو مکس استفاده کرده است تا به پردازنده گرافیکی اجازه دهد که آزادانه فعالیت داشته باشد. این آزادی عمل هم کمک می‌کند هک بهبود در عملکرد گرافیکی را شاهد باشیم و چنین روندی برای هر گوشی در سال ۲۰۲۱ می‌تواند فوق‌العاده عالی باشد.


حافظه ذخیره‌سازی

این دو گوشی از نظر میزان فضای ذخیره‌سازی تقریبا مشابه همدیگر عمل کرده‌اند. مدل‌های پایه ۱۲۸ گیگابایتی هستند و به‌علاوه، می‌توانید با پرداخت هزینه اضافی به مد‌ل‌های ۲۵۶ گیگابایتی و ۵۱۲ گیگابایتی هم ارتقا پیدا کنید. البته باید منتظر ماند و دید که اس ۲۲ اولترا چه شرایطی در بازار خواهد داشت و آیا می‌توانیم انتظار ارائه حافظه ذخیره‌سازی بالاتر را از آن داشته باشیم یا خیر.

حافظه بیشتر مزایای جالبی برای شما به همراه خواهد داشت و می‌توانید در کنار ذخیره‌سازی عکس و فیلم بیشتر در طول سال‌هایی که از گوشی استفاده می‌کنید، هنگام عکس برداری و فیلم‌برداری هم کیفیت را بالاتر گرفته و نیازی برای نگرانی از بابت کمبود جا نداشته باشید.

حافظه بیشتر سبب نصب برنامه‌های بیشتر خواهد شد و گوشی شما به دلیل کمبود حجم، دچار افت عملکردی نمی‌شود. سامسونگ پا به پای آیفون در این زمینه جلو آمده است و حتی می‌توانید در گوشی جدید اس ۲۲ خود، روال بهتری را پیش گرفته و کمک می‌کند که کاربران اندرویدی هم بتوانند از نسخه ۱ ترابایتی یا حتی بیشتر استفاده کنند.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا؛ دو غول بازار گوشی


نکات دیگر

ناگفته نماد که آیفون ۱۳ پرو مکس همچنان از پورت لایتنینگ در پایین بدنه خود استفاده می‌کند و برخلاف آیپدهای پرو که اکنون به USB-C مجهز شده‌اند، آیفون‌های Pro هنوز هم به دلیل ارائه سرعت انتقال فایل مبتنی بر فناوری USB 2.0 ضعیف عمل کرده است.

این به نوعی منطقی بوده است، چرا که اپل در آینده قصد دارد که فناوری بی‌سیم خود را گسترش دهد و می‌تواند از ایردراپ برای انتقال فایل‌ها استفاده کند. این روند مسلما راحت‌تر خواهد بود و کاربران می‌توانند اطمینان داشته باشند که چنین روندی در ارائه خواهد شد. زمانی که بخواهید از لوازم حانبی خارجی با آیفون ۱۳ پرو مکس استفاده کنید، هنوز هم باید یکی از گزینه‌های سوم شخص را در بازار خریداری کنید.

بیشتر بخوانید:مقایسه کارت گرافیک amd و nvidia

مطمئنا می‌بینید که شارژ بسیار سریع‌تری در این گوشی برای شما فراهم شده است، چرا که شارژ ۳۰ دقیقه‌ای با شارژر سریع ۴۵ واتی سامسونگ، به شما ۵۳ درصد در برابر ۴۱ درصدی خواهد داد که به جای آن از شارژر رسمی ۲۰ واتی اپل استفاده می‌کردید. اگر هم از شارژ سریع‌تر استفاده کنید، شما می‌توانید در عرض ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه گوشی را به مرز ۱۰۰ درصد برسانید و این روند با شارژر خود اپل حدود ۲ ساعت زمان نیاز خواهد داشت.

 

آیفون ۱۳ پرو مکس

گلکسی اس ۲۱ اولترا

شروع قیمت

$1,099

$1,199

اندازه صفحه نمایش

6.7 inches (2778 x 1284)

6.9 inchres (3200 x 1400)

نرخ تازه سازی

10Hz – 120Hz

10 -120Hz

پردازنده مرکزی

A15 Bionic

Snapdragon 888

حافظه رم

Unknown

12GB, 16GB

حافظه ذخیره سازی

128GB, 256GB, 512GB, 1TB

128GB, 256GB, 512GB

دوربین اصلی

12MP wide (f/1.5), 12MP ultra-wide (f/1.8), 12MP telephoto (f/2.8) with 3x zoom; LiDAR sensor

108MP wide (f/1.8), 12MP ultra wide (f/2.2), 10MP telephoto (3x zoom, f/2.4), 10MP telephoto (10x zoom, f/4.9), laser AF sensor

دوربین سلفی

12MP TrueDepth (f/2.2)

40MP (f/2.2)

اندازه باتری

Unknown

5,000 mAh

عمر باتری

۱۲ ساعت و ۱۶ دقیقه

10:07

ابعاد

6.3 x 3.1 x 0.3 inches

6.5 x 2.97 x 0.35 inches

وزن

8.5 ounces

8.08 ounces

رنگ بندی

Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue

Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Navy, Phantom Titanium, Phantom Brown

 


گلکسی S21 اولترا

همان‌طور که دیدی، گوشی گلکسی اس ۲۱ اولترا به‌عنوان محصولی شناخته می‌شود که ارزش خرید آن به شدت بالا است و هر کاربر با هر سلیقه‌ای، دلایل متنوعی برای خریدش خواهد داشت. اگر به‌دنبال محصولی است که دوربین آن زوم بالایی نسبت به تمام گوشی‌های هوشمند بازار داشته باشد، گلکسی اس ۲۱ اولترا می‌تواند انتخابی بی‌نظیر برای شما باشد.

با این گوشی، تنوع تصاویر را به شکلی حماسی دریافت خواهید داشت و دوربین‌های سامسونگ در سال‌های گذشته، همیشه سرگرم کننده‌ترین موارد بازار بوده‌اند. حال چنین چیزی در مورد اس ۲۱ اولترا هم صدق می‌کند. دو لنز تله فوتو، برجسته‌ترین ویژگی ماژول دوربین اس ۲۱ اولترا هستند و زوم ۱۰۰ برابری هم یقینا هر کسی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

حتی اگر کیفیت تصویر دوربین در این محصول، تنها بتواند با آیفون ۱۲ پرو مکس رقابت داشته باشد، اما هنوز هم ارزش آن برای یک کاربر عادی عالی است و صرفا عکس‌برداران حرفه‌ای می‌توانند از قابلیت‌های عکس‌برداری بیشتر آیفون ۱۳ پرو مکس بیشترین بهره را ببرند.

علیرغم اینکه ما اشاره کردیم A15 Bionic به کار رفته در آیفون ۱۳ پرو، به‌راحتی هر تراشه اندرویدی را شکست می‌دهد، اما این لزوما دلیلی برای عملکرد بد تراشه‌های اندرویدی نیست. شما هنوز هم قدرت و عملکردی عالی از اسنپ دراگون دریافت خواهید کرد. اگر به‌دنبال قدرتمندترین اندروید بازار هستید، اس ۲۱ اولترا انتخابی است که حداقل در این برهه زمانی می‌توانید به آن فکر کنید.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و اس 21 اولترا

با این تراشه می‌توانید چندین کار را به‌صورتت همان و همراه با تقسیم صفحه نمایش انجام دهید. حتی می‌توانید در حین بازی کردن، کارهای خود را با گوشی انجام دهید و چند برنامه دیگر هم به آن اضافه کنید. چنین امری در معمولا به شکلی ضعیف در سایر گوشی‌های اندرویدی بازار فراهم شده است و بهترین نمود آن‌ها را صرفا از سامسونگ می‌توانید دریافت کنید.

همان‌طور که گفتیم، اگر علاقه بسیاری به قلم S Pen هم دارید، اس ۲۱ اولترا در کنار مدل‌های سری نوت سامسونگ مناسب هستند. علیرغم اینکه شما باید آن را به صورت جداگانه خریداری کنید، اما همین امکان ساده هم توسط اپل برای پرچم‌دار خود فراهم نشده است و هنوز اپل پنسیل روی آیفون پشتیبانی نمی‌شود.

شما با قلم S می‌توانید شروع به یادداشت برداری کرده و اطمینان داشته باشید که این کار لذت بخش و لازم خواهد بود. سامسونگ از تجربه خود برای طراحی و اضافه کردن ویژگی‌های جدید به این قلم استفاده کرده و به‌همین دلیل، هیچ کمپانی دیگری به این شکل عالی نمی‌توانست امکان استفاده از استایلوس را در گوشی‌های هوشمند فراهم سازد.

بیشتر بخوانید: مقایسه نسل های cpu اینتل

ابزارهایی هم برای ترجمه متون و ارائه پیش نمایشی از لینک‌ها فراهم شده است که دقیقا مانند گوشی‌های نوا می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. این گوشی برخی از ویژگی‌های جالب دیگر را هم به واسطه صفحه نمایش حیرت انگیز خود دارد که تنها با خرید گوشی به عمق کیفیت در آن‌ها پی خواهید برد.

در کنار تمام نکات مثبتی که در بالا به آن اشاره کردیم، یک سری موارد هم وجود دارد که شما را از خرید این گوشی منصرف خواهد کرد. به‌طور مثال، گلکسی اس ۲۱ اولترا نسبت به نسخه پایه و پلاس این سری، قیمت بالاتری به همراه دارد و تنها به این دلیل خرید آن را توصیه کرده‌ایم که ویژگی‌های بالاتری را در اختیار شما می‌گذارد.

اگر توانایی پرداخت هزینه آن را ندارید، بهتر است که کمی منتظر بمانید تا قیمت گوشی بیشتر کاهش پیدا کند. باز هم باید به نیازهای خود هنگام خرید توجه کرده و ببینید که چه فاکتورهای برای شما اهمیت دارد. اگر همان نیازها را توانستید که در یک گوشی ارزان‌تر از برندهای دیگر یا همین سامسونگ پیدا کنید، خرید گلکسی اس ۲۱ اولترا غیرمنطقی خواهد بود.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و اس 21 اولترا

در نظر داشته باشید که این گوشی هیچ فضای ذخیره‌سازی جانبی نمی‌تواند بپذیرند. هیچ اسلات کارت میکرو SD روی این گوشی به کار نرفته است و صرفا حافظه داخلی خود گوشی نجات بخش شما خواهد بود. از همان ابتدا، یا باید به سراغ نسخه ۵۱۲ گیگابایتی گران‌تر رفته یا اینکه به سراغ محصولاتی در بازار بروید که چنین امکانی را فراهم می‌کنند.

فراموش نکنید که تقریبا گوشی‌های اندرویدی بیشتری در بازار هستند که از اسلات کارت حافظه استفاده نمی‌کنند، اما در سری میان‌رده و پایین‌رده، چنین امکانی معمولا فراهم شده است و این محدودیت‌ها را نخواهید داشت. اما یقینا باید چنین امکانی را به یک سری فاکتورها ترجیح بدهید. به‌طور مثال، دیگر خبری از دوربین عالی، تراشه قدرتمند و موارد دیگر نخواهد بود.

یک نکته مهم دیگر، برای کاربرانی است که جهت استفاده از قلم به سراغ این گوشی آمده‌اند. در نظر داشته باشید که علیرغم پشتیبانی اس ۲۱ اولترا از قلم S Pen، این گوشی نمی‌تواند جایگزینی برای نوت ۲۰ اولترا باشد. سری نوت جایگاه اصلی را در استفاده از این قلم دارد و به‌نوعی صاحب اصلی آن محسوب می‌شود.

برخی از ویژگی‌ها، مانند میانبرهای مربوط به بلوتوث و استفاده از یک جایگاه فیزیکی برای قرار گرفتن قلم در بدنه گوشی، تنها توسط نوت ۲۰ اولترا برای شما تامین شده است. همان‌طور که دیدید، هر کاربری می‌تواند دلایلی برای خرید یا عدم خرید این گوشی داشته باشد و نمی‌توانید به‌صورت صد در صدی در مورد آن اظهار نظر کنیم. شما نیز باید ابتدا این موارد را بررسی کرده و سپس به سراغ خرید آن بروید.


آیفون ۱۳ پرو مکس

یقینا آیفون ۱۳ پرو مکس جزو گوشی‌های کمیابی است که امتیاز کامل را از بسیاری از سایت‌ها دریافت کرده است. دوربین‌ها و قابلیت‌های عالی در ضبط ویدیویی، همه در شرایط مطلوبی قرار دارد و حالت سینمایی و ماکرو هم جلوتر از هر گوشی هوشمندی در بازار، می‌تواند برای عملکرد شگفت انگیز اپل را در این زمینه نشان دهد.

تراشه A15 و صفحه نمایش ۱۲۰ هرتز با قدرت پاسخ‌گویی بالا هم امکاناتی هستند که آن را نسبت به آیفون ۱۲ پرو مکس برتری می‌دهند. به‌علاوه، می‌توانیم به عمر باتری این گوشی هم اشاره کنیم که در شرایط بسیار ایده‌آلی قرار دارد. آیفون ۱۳ پرو مکس یکی از بهترین‌ها است و خریدار آن یقینا تا ۵ سال نیازی به خرید مجدد یک گوشی نخواهد داشت.

شما می‌توانید از زوم اپتیکال ۳ برابری بهتر برخوردار شده و یک زوم دیجیتال ۱۵ برابری را نیز داشته باشید. صفحه نمایش این گوشی روشن‌تر شده است و ناچ هم کمی کوچک‌تر شده است. ای‌کاش اپل می‌توانست که شارژر سریع‌تری را ارائه دهد و ما دوست داریم که دفعه بعدی، چنین چیزی را با آیفون ۱۴ ببینیم.

انتظار داریم که در نسخه بعدی، اپل طراحی شیک‌تری استفاده کرده و برآمدی کمتری را به دوربین بدهد. ظاهر تمام صفحه هم گویا با حذف ناچ امکان‌پذیر خواهد شد و خبری خوبی برای طرفداران محسوب می‌شود. بسیاری از خریداران بازار که قیمت برایشان اهمیتی ندارد، به سادگی آیفون ۱۳ پرو مکس را به اس ۲۱ اولترا ترجیح می‌دهند.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و اس 21 اولترا

در نظر داشته باشید که در کنار آن، باید به نسخه پرو آیفون ۱۳ هم اشاره کنیم. این نسخه کوچک‌تر و سبک‌تر است و هیچ تفاوت عملکردی دیگری هم بین این دو گوشی وجود ندارد. اگر صفحه نمایش بزرگ‌تر را ترجیح می‌دهید و دوست دارید که محتواهای رسانه‌ای و بازی را با حس بهتری تماشا و تجربه کنید، همین نسخه بهترین گزینه برای شما باشد.

انتظار برای آیفون ۱۴ هم نکته خوبی است که تصمیمش بر عهده شما قرار دارد و با توجه به اینکه نسخه امسال، تفاوت چندانی با آیفون ۱۲ پرو مکس نداشته است، شاید آیفون ۱۴ بتواند نظر شما را بیشتر جلب کند. به هر حال این انتخاب سلیقه‌ای است.


مشکلات آیفون ۱۳ پرو مکس

دارندگان آیفون ۱۳ پرو مکس با یک سری از مشکلات هم روبرو بوده‌اند که بهتر است به آن‌ها اشاره کنیم. به‌عنوان مثال، برخی از کاربران متوجه شده‌اند که قفل گوشی آن‌ها با اپل واچ باز نمی‌شود. هر چند که شیوه حل آن در فروم‌های مختلف آمده است، اما بالاخره ممکن است که خریداران را دلسرد کند.

بیشتر بخوانید:مقایسه هارد اکسترنال وسترن و توشیبا

علاوه بر این، برخی از دارندگان آیفون ۱۳ هم از عدم پاسخ‌گویی کافی صفحه نمایش لمسی در برخی از موارد شکایت داشته‌اند و این مورد می‌تواند ارتباطی هم به iOS 15 داشته باشد. به‌طور خاص، در آیفون ۱۳ پرو هم شکایت‌هایی وجود داشته است که گویا دوربین‌ها به‌طور خودکار بین لنزها و بدون هشدار قبلی سوییچ می‌کنند.

اپل به‌روزرسانی جدیدی را در نسخه جدید سیستم‌عامل iOS ارائه کرده است تا کاربران ‌بتوانند این قابلیت را خاموش کنند. نمایشگرهای پروموشن در آیفون ۱۳ پرو هم با برخی از برنامه‌ها با فرکانس ۱۲۰ هرتز کار نمی‌کند که اپل در به‌روزرسانی خود به آن‌ها رسیدگی خواهد کرد. البته، توسعه دهندگان هم باید برنامه‌های خودشان را بهینه‌سازی کنند تا بالاخره این قابلیت در همه ابزارها و برنامه‌های اپل وجود داشته باشد.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و اس 21 اولترا


جمع‌بندی

از مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا متوجه می شویم، با وجود اینکه سامسونگ گلکسی اس ۲۱ اولترا از نظر عملکردی به آیفون ۱۲ پرو مکس نزدیک‌تر است،‌اما هم‌اکنون بزرگ‌ترین رقیب آیفون ۱۳ پرو مکس محسوب می‌شود. این دو گوشی یقینا بهترین محصولات کنونی بازار گوشی‌های هوشمند هستند که می‌توانند به‌صورت همه جانبه نیازهای شما را برطرف ساخته و امکان بهره‌برداری از امکانات متنوع ارتباطی و چندرسانه ای را داشته باشند.

سال ۲۰۲۱ بدین صورت به پایان رسیده است و حال باید دید که سال جدید نوبت به کدام محصولات خواهد رسید تا بتوانند یک رقابت تمام‌عیار بین پلتفرم‌های اندروید و آی او اس را شکل دهند. مشخصاتی مانند دوربین تله‌ فوتو ۱۰ برابری و صفحه نمایش QHD+، همچنان سبب شده است که سامسونگ شرایط بهتری نسبت به رقیبش آیفون ۱۳ پرو مکس داشته باشد.

با این حال، آیفون ۱۳ پرو مکس قابلیت‌های دوربین بیشتری در خود دارد و عملکرد خیره کننده آن در نور پایین و ثبات بیشتر در عکس‌برداری، سبب شده است که در کنار حالت‌ها جدید و ترفندهایی که به آن اضافه شده است، بهترین انتخاب برای عکس‌برداران حرفه‌ای باشد.

اضافه شدن دیرهنگام صفحه نمایش ۱۲۰ هرتزی به سری آیفون ۱۳، سبب شده است که صفحه نمایش آن با سامسونگ گلکسی اس ۲۱ همچنان در فاصله بیشتری باشد و چندین سال زمان نیاز خواهد بود تا اپل بتواند قابلیت رقابت بالاتری را در خود ایجاد کند. اگرچه، باید به صفحه نمایش آیفون هم در زمینه روشنایی و وضوح اعتبار بدهیم و اپل امسال نسبت به سال گذشته ارتقاها مهمی را به این سری هدیه آورده است.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و اس 21 اولترا

با این حال، از نظر عملکردی، رقابتی بین این گوشی‌ها وجود ندارد. چرا که آیفون ۱۳ پرو مکس تقریبا دو برابر سریع‌تر از رقیب سامسونگ خود است و برخی از تسک‌های پیشرفته را فراهم خواهد کرد. هیچ برنده واقعی در حالت کلی وجود ندارد و این توجه به فاکتورها، قیمت و سلیقه خود کاربر است که در نهایت تعیین کننده خواهد بود.

شما به‌عنوان خریدار می‌توانید به سراغ هر کدام از این گوشی‌های هوشمند رفته و تا حداقل ۵ سال بدون مشکل از آن‌ها استفاده کنید سامسونگ پادشاهی خود را در گوشی‌های اندروید حفظ کرده است و در برخی از زمینه‌های مهم از آیفون ۱۳ پرو مکس بهتر عمل کرده است.

احتمالا در آینده‌ای نزدیک که اس ۲۲ اولترا روانه بازار خواهد شد، فرصت بیشتری به سامسونگ می‌دهد تا گوشی خود را با قابلیت رقابتی بالاتری نسبت آیفون ۱۳ پرو مکس روانه بازار کرده و خودش را نزدیک‌تر کند. این گوشی‌ها همواره نزدیکی خاصی به همدیگر از نظر کارایی داشته‌اند و باز هم می‌توانیم چنین روندی را در آن‌ها متصور شویم.

بیشتر بخوانید:مقایسه هارد اکسترنال وسترن دیجیتال (WD) و ای دیتا (ADATA)

شما می‌توانید با خواست و سلیقه خودتان به سراغ یکی از این موارد رفته و از کار با گوشی خود لذت ببرید. اگر از نرم‌افزارها و برنامه‌های متعدد استفاده می‌کنید، همیشه گوشی‌های اندروید مناسب‌تر هستند و حتی می‌توانید اپ‌های رایگان بیشتری را تجربه کنید.

پلتفرم آیفون کمی سخت گیرانه‌تر عمل کرده است و احتمالا برای استفاده از برخی از مهم‌ترین برنامه‌های این برنامه باید هزینه پرداخت کنید. تعداد بازی‌ها و برنامه‌های پشتیبانی شده در این پلتفرم هم مطمئنا کمتر هستند و با توجه به عدم پشتیبانی از نصب برنامه توسط پلتفرمی به‌جز اپ استور، سبب شده است که این محدودیت بیشتر وجود داشته باشد.

باید منتظر ماند و دید که اپل در آینده چه تصمیم‌هایی خواهد گرفت و نقاط ضعف گوشی‌های این شرکت تا چه حد دارای اهمیت هستند. سامسونگ مظهر قدرت اندروید است و به‌خوبی توانسته است که در برابر قدرت همیشگی iOS قرار بگیرد.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و اس 21 اولترا

شما نیز می‌توانید نظرات خود را در رابطه با این مقایسه با ما به اشتراک گذارید. فکر می‌کنید کدامیک از این گوشی‌ها ارزش خرید بیشتری دارند؟

آیا مقایسه دو گوشی که یک سال در عرضه باهمدیگر تفاوت دارند، می‌تواند صحیح باشد؟ شرایط هنگام مقایسه آیفون ۱۳ پرو مکس و گلکسی اس ۲۲ اولترا چگونه خواهد بود؟

شما می‌توانید در بخش کامنت‌ها با ما همراه بوده و بگویید که شما ترجیح می‌دهید که کدام یک از این گوشی‌های هوشمند از دول غول بزرگ در حوزه موبایل را خریداری کنید.

مقایسه آیفون 13 پرو مکس و گلکسی اس 21 اولترا از نگاه مقداد آی تی؟

از مقایسه آیفون ۱۳ پرو مکس و گلکسی اس ۲۱ اولترا متوجه می شویم، با وجود اینکه سامسونگ گلکسی اس ۲۱ اولترا از نظر عملکردی به آیفون ۱۲ پرو مکس نزدیک‌تر است،‌اما هم‌اکنون بزرگ‌ترین رقیب آیفون ۱۳ پرو مکس محسوب می‌شود.

آیفون 13 پرومکس یا گلکسی s21 اولترا ؟ دوربین کدام گوشی قابلیت زوم بیشتری دارد؟

آیفون 13 پرومکس یک لنز تله فوتو جدید با زوم ۳ برابری دارد که مشکل عکاسان شب را به خوبی برطرف می کند.

آیفون 13 پرومکس یا گلکسی s21 اولترا ؟ قدرت سخت افزاری کدام بهتر است؟

به طور کلی در بخش سخت افزاری ایفون 13 پرو مکس قوی تر است چون تراشه قدرتمندتری دارد که باعث می شود دمای گوشی دیرتر بالا رود

شما می توانید برای خرید گوشی و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.