• MeghdadIT
    نویسنده: MeghdadIT

اگر بخواهید یک پرینتر برای خانه یا محل کارتان تهیه کنید؛ حتماً این سؤال برایتان پیش‌آمده که کدام نوع پرینتر برای شما مناسب‌تر است. برای این کار لازم است تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری را بدانید تا بهترین را انتخاب کنید.

بنابراین ما در این مقاله هر یک از موارد را بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم شما همه چیز را درباره فرق بین پرینترهای جوهرافشان و لیزری بدانید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

بزرگ‌ترین تفاوت بین چاپگرهای جوهر افشان و لیزری این است که یک پرینتر جوهر افشان با استفاده از جوهر متون و تصاویر را روی کاغذ چاپ می‌کند و برای چاپ حجم کمی از اسناد مناسب است؛ در حالی که پرینتر لیزری به جای جوهر از پودری به اسم تونر استفاده می‌کند.

پرینترهای لیزری نسبت به پرینترهای جوهرافشان جدیدتر هسنتد و توانایی پرینت حجم زیادی از اسناد را دارد و در بیشتر موارد کاربرد و انتخاب اقتصادی‌تری برای شما است. بنابراین شما با توجه به نیاز خود باید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است و این به نوع چاپ، حجم و تعداد دفعات چاپ و مقدار بودجه شما بستگی دارد.


پرینتر جوهر افشان چیست؟

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

پرینترهای جوهرافشان، همان‌طور که از نامشان پیداست، از جوهر برای چاپ متن، گرافیک و تصاویر بر روی انواع مختلف کاغذ استفاده می‌کنند. این پرینترها قطرات بسیار ریز جوهر را روی کاغذ می‌پاشند. پرینترهای جوهرافشان معمولاً کوچک و ارزان‌تر هستند.

به همین دلیل اگر به دنبال یک پرینتر کوچک می‌گردید که بتواند صفحات متنی و همچنین عکس‌های باکیفیت را پرینت کند؛ گزینه مناسبی برای شما است. اما مراقب پرینترهای جوهر افشان ارزان قیمت باشید؛ زیرا این پرینترها بعداً برای شما هزینه گزافی را به همراه خواهند داشت.


پرینتر لیزری چیست؟

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

همانطور که گفتیم پرینترهای لیزری مانند پرینترهای جوهر افشان از جوهر استفاده نمی‌کنند. این دستگاه‌ها پودر تونر را روی کاغذ ذوب می‌کنند تا یک چاپ ایجاد شود.

پرینترهای لیزری گران‌تر از پرینترهای جوهرافشان هستند و از کارتریج‌های تونر گران‌تری استفاده می‌کنند، اما با هزینه کلی کمتر در هر صفحه و سرعت چاپ سریع‌تر، همچنان گزینه‌ای مقرون به‌صرفه‌تر در درازمدت هستند.

نوع استفاده شما از پرینتر

اگر دیر به دیر به پرینتر نیاز پیدا می‌کنید و استفاده کمی از آن خواهید داشت؛ اکثر مردم خرید یک پرینتر جوهر افشان را به شما توصیه می‌کنند. با این حال، بسیاری از افراد که همین فکر را می‌کردند؛ زمانی که پس مدتی دوباره از پرینتر خود استفاده کردند، متوجه شدند که جوهر آن خشک شده است.

بنابراین پیشنهاد می‌کنم با مقداری بودجه بیشتر یک پرینتر لیزری ارزان قیمت تهیه کنید. چراکه هر زمان که بخواهید می‌توانید از آن استفاده کنید بدون اینکه نگران خشک شدن جوهر باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین پرینترهای خانگی سال ۲۰۲۱

اگر بیشتر استفاده شما از پرینتر صرفاً پرینت تصاویر است و نیاز دارید این عکس‌ها وضوح بالایی داشته باشند؛ به علاوه اسناد متنی کمی برای پرینت دارید؛ انتخاب یک پرینتر جوهرافشان عاقلانه‌تر خواهد بود. اما اگر از پرینتر خود به طور مداوم استفاده خواهید کرد و کیفیت بالایی برای عکس‌های خود نیاز ندارید می‌توانید از یک پرینتر لیزری استفاده کنید که دوام بیشتری نیز دارد.


پرینتر تک رنگ چیست؟

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

پرینتر تک رنگ پرینتری است که فقط سیاه و سفید چاپ می‌کند. پرینترهای تک رنگ فقط به یک کارتریج پرینتر مشکی برای چاپ نیاز دارند. برای اینکار را هر دو پرینتر لیزری و جوهر افشان می‌توانند انجام دهند. اما اگر یک پرینتر تک رنگ لازم دارید؛ بهتر است از پرینترهای لیزری استفاده کنید. همانطور که گفتیم پرینترهای جوهر افشان برای چاپ تصاویر مناسب هستند و نمی‌توانند مقدار زیادی از اسناد را در یک روز چاپ کنند.

در مورد چاپ رنگی چطور؟

اگر به صورت روزانه به دنبال چاپ عکس‌های حرفه‌ای با وضوح بالا هستید؛ باید سراغ پرینترهای جوهر افشان بروید. چراکه این پرینترها طوری طراحی شدند که عکس هارا با جزئیات و وضوح بالا چاپ کنند. به همین دلیل اگر دنبال پرینتری برای چاپ عکس‌های خود هستید این پرینترها برای شما مناسب‌تر هستند.


کدام نوع پرینتر برای ما مناسب‌تر است؟

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

• پرینترهای جوهرافشان بالاترین سطح کیفیت را در چاپ عکس‌ها ارائه می‌دهند.

• در صورت عدم نیاز به کیفیت بسیار بالا در چاپ عکس‌ها به دو دلیل پرینترهای لیزی رنگی انتخاب بهتری هستند:

o پرینتر لیزری به دلیل استفاده از پودر مشکل خشک شدن جوهر را ندارد.

o در پرینترهای لیزری شما با یک کارتریج می‌توانید تعداد بیشتری از اسناد را چاپ کنید. درحالی که کارتریج‌های پرینتر جوهرافشان تنها چاپ چند صد صفحه را ساپورت می‌کند.


تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

پرینترهای جوهرافشان: پرینترهای جوهرافشان هزاران قطره جوهر را روی یک تکه کاغذ می‌پاشند، جایی که رنگ‌ها با هم ترکیب می‌شوند و یک تصویر یا متن را چاپ می‌کنند. به طوری که با تغییر رنگ و اندازه قطره‌های رنگ وضوح و کیفیت عکس بالاتر می‌رود.

پرینترهای لیزری: پرینترهای لیزری داده‌های الکترونیکی را از رایانه شما می‌خوانند و این اطلاعات را به یک درام در داخل پرینتر می‌فرستند، که با اینکار روی صفحه الکتریسیته ساکن تولید می‌شود. سپس این الکتریسیته‌های ساکن پودر تونر را روی کاغذ جذب می‌کنند که سپس با استفاده از غلتک‌های گرم شده ذوب می‌شود.

بنابراین، ما فهمیدیم که هر دو پرینتر عملکرد متفاوتی دارند و چگونه کار می‌کنند. همچنین متوجه تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری در نحوه کار کرد آن شدیم.

به دلیل استفاده پرینترهای جوهر افشان از جوهر و استفاده پرینتر لیزری از پودر تونر، اکثرا فکر می‌کنند که به دلیل استفاده از جوهر، تمام پرینترهای جوهر افشان گاهی روی صفحه لک می‌اندازند در صورتی که همه پرینترهای جوهرافشان این مشکل را ندارند.

بیشتر بخوانید: تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت در چیست؟

پرینترهای جوهر افشان که از جوهر مبتنی بر پیگمنت استفاده می‌کنند، احتمالاً لک نمی‌شوند، در حالی که جوهر مبتنی بر رنگ به زمان خشک شدن طولانی‌تری نیاز دارد تا جوهر ثابت شود. البته جنس کاغذ هم اهمیت زیادی در این مورد دارد. برخی از انواع کاغذ جوهر را بهتر جذب می‌کنند در حالی که برخی نه.


1. کیفیت چاپ (رزولوشن چاپ)

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

کیفیت یا رزولوشن خروجی شما از پرینتر از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین طبیعی است که زمان خرید یک پرینتر دنبال پرینتری باشیم که بالاترین کیفیت را به ما ارائه می‌دهد. اگر شما عکاس باشید هرگز چاپ عکس‌های خود را به یک پرینتر لیزری نمی‌سپارید.

چرا که این پرینتر برای چاپ عکس ساخته نشده و کیفیت خوبی را به شما نخواهد داد. در عوض پرینترهای جوهر افشان برای کار شما قابل اعتمادتر و مناسب‌تر اند. این پرینتر عکس‌های شما را با تمام جزئیات و رنگ‌های تیره و مشکی را با عمق بالایی چاپ می‌کنند و این کنتراست عالی باعث کیفیت فوق العاده بهتر تصاویر می‌شود.

آیا پرینتر لیزری برای چاپ رنگی مناسب است؟

هر دو پرینتر دارای فناوری‌هایی هستند که روزانه به آن اضافه می‌شود و بهبود میابد. این فناوری‌ها تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت تصاویر می‌گذارند.

برخلاف عموم مردم که فکر می‌کنند پرینترهای لیزری تنها برای چاپ متون سیاه و سفید ساخته شده اند باید گفت که این پرینترها انواع مختلفی دارند و برخی از آنها قابلیت چاپ رنگی هم دارند. با توجه به جدید بودن این پرینترها نسبت به پرینترهای جوهر افشان هنوز در حال بهبود کیفیت خود هستند.

اگر چه هنوز کیفیت تصاویر رنگی چاپ شده با این پرینترها اندازه پرینترهای جوهر افشان عالی نیست اما همچنان می‌توانند کیفیت متوسطی را به شما ارائه دهند.


2. مقایسه وضوح چاپ

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

وضوح با DPI اندازه گیری می‌شود که مخفف “نقطه در اینچ” است. هر چه تعداد نقاط در یک اینچ کاغذ بیشتر باشد، نتیجه واضح‌تر است. برای ایجاد صفحات متنی با وضوح بالا فقط به پرینتری با وضوح 600 نقطه در اینچ و برای چاپ تصاویر رنگی خوب 1200 نقطه در اینچ نیاز دارید.

اگرچه گفته می‌شود هرچه DPI بالاتر باشد، جزئیات در یک تصویر چاپ شده واضح‌تر خواهد بود، اما پس از 1200 DPI به سختی می‌توانید تفاوت را متوجه شوید. شما تنها زمانی که می‌خواهید عکس‌های شارپ را پرینت بگیرید باید نگران وضوح بالاتر باشید. در غیر این صورت این مقدار DPI برای شما کافی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تفاوت مودم ADSL و VDSL

هنگامی که به مشخصات پرینتر نگاه می‌کنید، خواهید دید که وضوح چاپ همیشه مجموعه‌ای از دو عدد مانند 4800 x 1200 dpi است. این بدان معناست که حداکثر وضوح آن چاپگر 4800 برابر 1200 نقطه در اینچ است.

وضوح پرینتر جوهر افشان

معمولاً پرینترهای جوهرافشان در حال حاضر حداکثر 5000 نقطه در اینچ دارند. اکثر پرینترهای Canon PIXMA دارای حداکثر وضوح 4800 x 1200 هستند. همچنین پرینتر Canon iP110 دارای dpi 9600 x 2400 است که دو برابر PIXMAهای معمولی رزولوشن دارند.

وضوح پرینتر لیزری

اکثر پرینترهای لیزری وضوح چاپ حداکثر 2400 x 600 نقطه در اینچ دارند، اما مدل‌های جدیدتر اکنون می‌توانند dpi خود را برای ارائه وضوح چاپ 38400 x 600 نقطه در اینچ بهینه کنند، مانند HP Color LaserJet Pro M479fdw.


3. سرعت چاپ

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

پرینترهای لیزری که معمولاً برای پرینت حجم سنگین اسناد در ادارات و شرکت‌ها ساخته شده اند؛ از سرعت بالایی برخوردار اند، به طوری که در هر دقیقه به نسبت مقدار نوشته‌ها و اشکال روی صفحات 15 تا 100 صفحه را پرینت می‌کنند.

اما پرینترهای جوهرافشان که برای مصارف خانگی استفاده می‌شود؛ سرعت کمتری دارد و نهایتاً در هر دقیقه 16 صفحه چاپ می‌کند. به همین دلیل کسانی که استفاده زیادی از پرینتر دارند زمان بیشتری را باید صرف پرینت اسناد با پرینتر جوهر افشان بکنند.

چاپگرهای لیزری: 15 تا 100 صفحه در دقیقه

چاپگرهای جوهرافشان: 16 صفحه در دقیقه


4. حجم چاپ

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

هر پرینتر توانایی چاپ مقدار مشخصی در ماه دارد که اگر از سطح حد اکثر آن بیشتر از دستگاه کار بکشید؛ ممکن است به اجزای داخلی پرینتر خود آسیب بزنید. همچنین اگر از سطح بهینه آن کمتر پرینت بگیرید دستگاه حالت بهینه خود را از دست می‌دهد و برای آنکه دوباره در بهترین وضع خود قرار بگیرد به زمان نیاز دارد.

طبیعتاً حجم چاپ پرینترهای جوهر افشان بسیار کمتر از پرینترهای لیزری است. بهتر است قبل از خرید پرینتر خود به این اعداد توجه کنید.

بیشتر بخوانید: تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند؛ کدام بهتر است؟

برای انتخاب بهترین پرینتر جوهر افشان و لیزری دو پرینتر HP LaserJet Pro M401n و PIXMA TR8620 را از نظر حجم چاپ ماهانه و سرعت چاپ مقایسه کردیم تا بهتر متوجه تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری شوید.

Canon PIXMA TR8620 HP LaserJet Pro M401n
نوع چاپگر جوهر افشان لیزر
صفحات در دقیقه 15 پی پی‌ام 35 پی پی‌ام
حجم چاپ ماهانه کمتر از 1000 صفحه 750-3000 صفحه

بنابراین بهتر است به عدد حداکثر چرخه کار ماهانه و حجم چاپ ماهانه پرینتر خود دقت کنید تا همیشه آن را در حالت بهینه نگه دارید و یا بیشتر از آن کار نکشید تا آسیب جدی ببیند.

همچنین اگر میدانید مصرفتان از دستگاه زیاد خواهد بود هرگز به سراغ پرینترهایی که حجم چاپ ماهانه کمی دارند؛ نروید. چرا که اگر بیشتر از توان پرینتر از آن کار بکشید ممکن است زودتر از زمان معمول از کار بیفتد.


5. بازده صفحه

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

همان طور که بارها به آن اشاره شد پرینترهای لیزری می‌توانند تعداد بیشتری از صفحات را چاپ کنند. به همین دلیل قیمت آن در طولانی مدت مناسب‌تر است. بازده صفحه یکی دیگر از تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری است که می‌تواند در انتخاب آن تاثیر گذار باشد.

کارتریج پرینترهای جوهرافشان دارای حجم جوهر هستند که به طور متوسط می‌توانند تعدادی بین 135 تا 1000 را چاپ کنند. این در حالی است که با یک بار خرید کارتریج تونر می‌توانید تا 10000 صفحه پرینت بگیرید و این در مقایسه با پرینترهای جوهرافشان یک رقم بزرگ به حساب می‌آید.

اما اگر قصد خرید یک پرینتر جوهرافشان را داشتید اما این مقدار پایین شما را برای خرید به شک انداخته؛ باید بگویم که پرینترهای جوهرافشان نیز دارای انواع مختلف و کارایی‌های مختلفی هستند.

برخی از این پرینترها دارای مخازن بزرگی برای ذخیره جوهر هستند که تنها با یک کارتریج به شما این امکان را می‌دهند که تا 7000 صفحه پرینت بگیرید. این پرینترها که معمولاً به آن پرینترهای تانک جوهر میگویند قیمتی بالاتر از پرینترهای معمولی دارند و باید توجه داشته باشید که هنوز از جوهر استفاده می‌کنند!

بنابراین اگر به طور منظم به پرینت اسناد خود نیازی ندارید؛ با خرید آن‌ها قرار است شاهد خشک شدن جوهر و گرفتگی نازل باشید.

پرینترهای لیزری رنگی گزینه مناسبی برای کسانی است که نمی‌خواهند به طور مککر مجبور به تعویض جوهر در پرینترهای جوهرافشان باشند. اما در صورت استفاده روزانه از پرینتر و چاپ عکس‌ها و اسناد رنگی پرینترهای تانک جوهر بهترین انتخاب برای شما هستند.

بیشتر بخوانید: تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی؛ چقدر پیشرفت کرده‌ایم؟

از بهترین برندهایی که پرینترهای تانک جوهر تولید میکندد می‌توان به Epson، Canon، HP و Brother اشاره کرد. این پرینترها به شما این امکان را می‌دهند که به جای تعویض کل کارتریج تنها رنگی که تمام شده را عوض کنید و این مقدار زیادی از هزینه‌های شما را کم می‌کند.


6. پرینتر در مقابل هزینه کارتریج

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

هزینه اولیه پرینتر لیزری ممکن است بزرگ‌ترین نقطه ضعف آن به نظر برسد. از این گذشته، پرینترهای جوهرافشان هزینه اولیه بسیار کمتری دارند. به‌طوری‌که قیمت یک پرینتر لیزری تقریباً دو برابر پرینتر جوهرافشان است که این رقم بزرگی و قابل توجهی است.

همچنین پرینترهای جوهرافشان ارزان قیمت زیادی نیز در بازار وجود دارد که به نظر می‌رسد کار خود را نیز به خوبی انجام می‌دهند. اما این مدل‌های ارزان کارتریج‌های کوچکی دارند که تنها با پرینت چند صد صفحه تمام می‌شوند و در نهایت مجبور به تعویض مکرر کارتریج خواهید شد. قبل از اینکه متوجه شوید در حال حاضر بیشتر از خود پرینتر برای کارتریج‌های جوهر هزینه کرده‌اید.

مشاهده بیشتر: قیمت پرینتر اچ پی HP

یکی دیگر از دلایلی که پرینترهای جوهرافشان قیمت کمتری نسبت به پرینترهای لیزری دارند؛ طول عمر آن است. پرینتر جوهر افشان حداقل سه سال عمر می‌کند؛ در حالی که طول عمر یک پرینتر لیزری بیش از 5 سال است. البته این به دفعات و نحوه استفاده شما نیز بستگی دارد.

قیمت کارتریج

با توجه به شرایط اقتصادی قیمت کارتریج از اهمیت زیادی برخوردار است. در نگاه اول پرینترهای جوهر افشان دارای قیمت مناسب تری هستند. اما اگر به خرید کارتریج آن فکر کنید؛ با توجه به این که کارتریج پرینتر جوهرافشان بازده کمتری دارد و نیازمند تعویض زود به زود است؛ پس از مدت کمی متوجه خواهید شد که بیشتر از قیمت خود پرینتر برای خرید کارتریج هزینه کرده اید.

در عوض پرینترهای لیزری با کارتریج پودری که دارند به علاوه همراه با بازده بالا در طولانی مدت قیمتی بسیار به صرفه دارند. بنابراین بدون توجه به قیمت بالای خود پرینتر مطمئن باشید که در نهایت هزینه کمتری متحمل شده اید. اگر این بابت مطمئن نیستید یا می‌خواهید قیمت تمام شده هر پرینتر را بدانید تنها لازم است هزینه هر صفحه را حساب کنید.

هزینه هر صفحه چقدر می‌شود:

برای اندازه گیری قیمت واقعی پرینتر خود می‌توانید هزینه هر صفحه را حساب کنید تا ببینید برای پرینت هر صفحه چقدر هزینه می‌کنید. برای اینکار باید قیمت کارتریج را بر بازده صفحه آن تقسیم کنید. هر چه این رقم کمتر باشد آن پرینتر صرف نظر از نوع آن قیمت به صرفه تری دارد.

مشاهده بیشتر: قیمت پرینتر اپسون Epson

اگر حس می‌کنید قیمت کارتریج لیزری برای شما گران است؛ شما می‌توانید از کارتریج‌های ارزان تری که با دستگاه شما سازگار است استفاده کنید. طور مثال پرینتر لیزری hp 80x کارتریج گران قیمتی دارد؛ اما با کارتریج یک پرینتر دیگر که از قضا قیمت بسیار کمتری دارد سازگار است. بنابراین شما می‌توانید با 84 درصد هزینه کمتر، برای پرینتر خود یک کارتریج مناسب تهیه کنید.


7. به واحد درام توجه کنید

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

یک فرق دیگر بین پرینترهای جوهرافشان و لیزری این است که پرینتر لیزری علاوه بر تونر به یک واحد درام نیز نیاز دارد. کار این قطعه این است که پودر تونر را روی سطح کاغذ قرار دهد. در برخی از پرینترهای لیزری این امکان وجود دارد که آنها را به صورت جداگانه خریداری کنید. چرا که واحد درام بسیار دیر از کارتریج نیاز به تعویض دارد.

اما در برخی از پرینترها به صورت یک تکه و در کنار هم قرار دارند و زمانی که کارتریج شما تمام شود مجبورید واحد درام را نیز عوض کنید. بنابراین بهتر است هنگام خرید پرینتر لیزری به این موضوع نیز توجه کنید. چرا که واحد درام تقریباً پس از اتمام هر 4 کارتریج نیاز به تغییر پیدا می‌کند.


پرینترهای بانک جوهر

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

Epson، Brother، Canon و HP همگی مجموعه‌ای از بهترین پرینترها را ایجاد کرده‌اند که می‌توانند حجم بیشتری از جوهر را در خود نگه دارند تا کاربران برای مدتی نیازی به تعویض کارتریج نداشته باشند. چنین پرینترهایی از CISS (سیستم تأمین جوهر پیوسته) استفاده می‌کنند. اما همان‌طور که در قبل توضیح دادیم این پرینترها مشکلاتی نیز دارند.

برخی از این معایب عبارت‌اند از:

• از پرینترهای معمولی گران‌تر هستند.

• در صورت عدم استفاده جوهر آن خشک می‌شود یا دچار گرفتگی نازل می‌شوند.

بنابراین حتماً میزان استفاده خود را از این پرینترها در نظر بگیرید.

مشاهده بیشتر: قیمت پرینتر کانن Canon


نقاط قوت پرینترهای جوهرافشان:

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

• پرینترهای جوهر افشان معمولاً کوچک‌تر و سبک‌تر هستند و برای اتاق خواب یا دفتر کار خانگی که در آن صرفه جویی در فضا ارزش زیادی دارد، ایده آل است.

• در چاپ عکس‌های با کیفیت و صفحات با تصاویر زیاد عالی است. زیرا چاپگرهای جوهرافشان بهتر از چاپگرهای لیزری در ترکیب و تولید رنگ‌های زنده کار می‌کنند.

• قیمت یک چاپگر جوهر افشان کمتر از اکثر پرینترهای لیزری است.

• بدون نیاز به زمان گرم کردن قبل از چاپ.

• می‌تواند بر روی انواع مختلف کاغذ چاپ کند، از جمله کاغذ عکس براق، کاغذ هنری بافت دار، و پارچه.

• می‌تواند اندازه‌های بزرگ‌تر کاغذ را در خود جای دهد.
نقاط ضعف پرینترهای جوهرافشان:

• جوهر گران است. به خصوص برای کاربرانی که به طور منظم چاپ می‌کنند و به طور مداوم مجبور به خرید مجدد کارتریج‌های بیشتری هستند. چراکه هر کارتریج آن قابلیت چاپ تنها چند صد صفحه را به شما می‌دهد.

• بسیار کندتر از پرینترهای لیزری.

• معمولاً سینی کاغذ آن 50 تا 100 برگ را در خود جا می‌دهد؛ که می‌تواند برای کاربری که حجم چاپ زیادی دارد خسته کننده باشد.

• حداکثر مقداری که این پرینتر می‌تواند بدون آسیب دیدن در ماه چاپ کند کمتر از پرینتر لیزری است.

• گاهی ممکن است روی صفحه لک بی اندازد و خشک شدن آن نسبت به پودر تونر زمان بیشتری طول می‌کشد.

• اگر به طور منظم از پرینتر استفاده نشود؛ جوهر آن به‌مرورزمان خشک می‌شود.

مشاهده بیشتر: قیمت پرینتر برادر Brother


نقاط قوت پرینترهای لیزری:

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

• اکثر پرینترهای لیزری بسیار سریع‌تر از پرینترهای جوهرافشان چاپ می‌کنند. این یک نقطه فروش قوی برای چاپگرهای معمولی نیست و نباید باشد، اما کاربران با حجم بالا تفاوت زیادی را متوجه خواهند شد.

• چاپگرهای لیزری صفحات متنی را با وضوح بالا چاپ می‌کنند. اگر یک چاپگر با حجم بالا می‌خواهید که فقط به اسناد متنی را با آن چاپ کنید؛ پرینتر لیزری بهترین راه حل است.

• ماهانه مقدار بالاتری از صفحات را می‌تواند چاپ کند. به این معنی است که آنها برای انجام کارهای با حجم بالا آمادگی بهتری دارند.

• کارتریج تونر در دراز مدت برای پرینترهای با حجم بالا ارزان‌تر است زیرا کارتریج‌های آنها می‌توانند هزاران صفحه را در مقایسه با کارتریج‌های جوهر چاپ کنند.

• تونر بهتر از جوهر ذخیره می‌شود. از آنجایی که پودر تونر از مواد پلاستیکی ساخته شده است، مانند جوهر خشک نمی‌شود و می‌تواند تا ماه‌ها بدون استفاده در داخل چاپگر شما دوام بیاورد.
نقاط ضعف پرینترهای لیزری:

• می‌تواند تصاویر ساده که به رنگ کمی نیاز دارند را به خوبی پرینت کند؛ اما تصاویر و عکس‌های پیچیده یک چالش برای چاپ هستند.

• با اینکه پرینترهای لیزری کوچک نیز در بازار وجود دارند، اما معمولاً بزرگ‌تر و سنگین‌تر از پرینترهای جوهرافشان هستند.

• پرینترهای لیزری توانایی چاپ روی هر کاغذی را ندارند.

• قیمت پرینتر لیزری معمولاً بیشتر پرینتر جوهر افشان است.


سخن آخر

تصمیم گیری در مورد اینکه آیا باید پرینتر جوهرافشان یا لیزری استفاده کنید به این بستگی دارد که چه چیزی چاپ می‌کنید، چه مقدار چاپ می‌کنید و می‌خواهید چقدر برای چاپ مقالات خود هزینه کنید.

پرینترهای جوهرافشان بیشتر برای پرینت تصاویر و حجم پایین مناسب هستند. اما، اگر به دنبال پرینتر هستید که بتواند حجم سنگینی از اسناد مبتنی بر متن را مدیریت کند، پرینتر لیزری انتخاب کارآمدتر و اقتصادی‌تر است.

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری در سرعت چاپ چگونه است؟

پرینترهای لیزری برای پرینت اسناد در ادارات و شرکت‌ها ساخته شده اند؛ و از سرعت بالاتری نسبت به پرینترهای جوهر افشان برخوردارند.

حجم چاپ در پرینترهای جوهر افشان و لیزری چه تفاوتی دارد؟

حجم چاپ پرینترهای لیزری بیشتر از پرینترهای جوهر افشان است. و شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی را انتخاب کنید.

پرینتر لیزری یا جوهر افشان؛ کدام گران تر است؟

پرینتر لیزری نسبت به پرینتر جوهرافشان قیمت بالاتری دارد و تقریبا دوبرابر گران تر است.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.