• رها فهیمی
  نویسنده: رها فهیمی

مثل همه‌ی بخش‌های زندگی‌مان که کم کم به سمت دنیای دیجیتال کشیده شده‌اند، صنعت مد و پوشاک هم در سال‌های اخیر تا حدودی دستخوش دگرگونی شده است. تا چند سال قبل، اگر قصد خرید و آگاهی از تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند داشتید، باید از خودتان می‌پرسیدید که «آیا واقعاً به چنین چیزی نیاز دارم؟»؛ اما حالا دیگر نیازی به این سؤال نیست و با مبلغ خیلی کمی، می‌توانید مچ بند هوشمند تهیه کنید.

حتی اگر نخواهید از امکانات سلامتی و ورزشی آن‌ها استفاده کنید! ساعت‌ها و مچ‌بندهای هوشمند به شما تضمین می‌دهند که هیچ کدام از پیام‌ها و تماس‌هایتان را از دست نمی‌دهید، پخش موسیقی را کنترل کنید و به طورکلی کمتر لازم باشد که گوشی را از جیبتان خارج کنید.

به‌لطف امکان تعویض پوسته که در اکثر ساعت‌ها و مچ بندهای هوشمند وجود دارد، می‌توانید ظاهر ساعت را به هر شکل و شمایلی شخصی‌سازی کنید؛ پس تصور نکنید که حتماً باید «ورزشکار» باشید تا سراغ فناوری های پوشیدنی بروید.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


فهرست مطالب

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند؛ فناوری متفاوت

درمورد تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند همانطور که گفته شد امروزه، فناوری به حدی پیش رفته است که مردم می‌توانند بدون نیاز به بیرون آوردن تلفن از جیب، فعالیت‌های تلفنی را در حال حرکت انجام دهند.

این همان کاری است که مچ بند و ساعت هوشمند انجام می‌دهند هر چند که هر دوی آنها تفاوت‌های آشکار و قابلیت‌هایی مشابه به هم دارند. اما خب شاید برایتان جالب باشد که وقتی در مورد تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند صحبت می‌کنیم هر دوی آنها در دستهٔ فناوری پوشیدنی یا تکنولوژی پوشیدنی قرار می‌گیرد.

عبارت Wearable در انگلیسی به معنای «قابل حمل» است. این یک اصطلاح عمومی برای رایانه‌های شبکه‌ای است که روی بدن استفاده می‌شوند، به کار برده می‌شود. تکنولوژی پوشیدنی، یک دستگاه الکتریکی هوشمند است، این دستگاه الکترونیکی مجهز به میکرو کنترولِر است که نزدیک یا روی سطح پوست قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: اتصال ساعت هوشمند به موبایل در چند ثانیه

این دستگاه توانایی شناسایی و جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و انتقال اطلاعات را دارد. به طور مثال اطلاعاتی در مورد علائم حیاتی بدن موجود زنده یا هر نوع اطلاعات محیطی دیگری که توانایی و تکنولوژی لازم آن را داشته باشد بلافاصله در اختیار کاربر قرار دهد. حال که فهمیدیم مچ بند هوشمند و ساعت هوشمند از چه دسته‌ای هستند به ادامه مطلب اصلی بپردازیم.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


مچ بند هوشمند چیست؟

در این مقاله که در مورد تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند صحبت می‌کنیم خوب است بدانید که نام‌های دیگر مچ بند هوشمند، دستبند هوشمند، دستبند تناسب اندام یا ردیاب تناسب اندام است. این مچ بند که توانایی نمایش زمان را هم دارد نسبتاً کوچک‌تر و باریک‌تر از ساعت هوشمند است.

مچ بند هوشمند دارای ویژگی‌های زمان، ردیابی تناسب اندام و اتصال به تلفن هوشمند است، اما ویژگی‌های پیچیده ای مانند ساعت هوشمند را ندارد. مچ بند هوشمند معمولی برای ردیابی فعالیت‌های بدنی روزمره تا حدودی مناسب است.

اما اگر کارمند دولت هستید و یا بیشتر در مهمانی‌ها و جلسات شرکت می‌کنید و فعالیت‌های ورزشی شما کم است باید بدانید که ساعت های هوشمند برای استفاده روزمره عالی و مناسب هستند و برای موقعیت‌های رسمی بسیار مناسب‌تر از مچ بندهای هوشمند اند، به همین جهت لازم است که شما تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند را بدانید.

این نوع مچ بندهای هوشمند معروف به «all-day trackers»، برای پایش فعالیت‌های معمولی که در طول روز داریم طراحی شده‌اند. ازجمله امکانات و قابلیت‌های این نوع مچ بندها برای بیان تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شمارش تعداد قدم‌های پیموده‌شده
 2. شمارش تعداد پله‌هایی که بالا رفته‌اید
 3. اندازه گیری مدت زمان ورزش
 4. اندازه‌گیری کالری سوزانده شده
 5. هشدارعدم تحرک
 6. پایش وضعیت خواب
 7. ضربان قلب
 8. تعداد اسکات و شنا

بیشتر بخوانید: بررسی تخصصی ساعت T Rex – ساعتی باکیفیت و هوشمند

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


سنسورهای اندازه‌گیری و ردیابی

به طور خلاصه در تمام تمرینات، ورزش و فعالیت‌های بدنسازی و هرچیزی که مربوط به سلامت بدن، ورزش و تناسب اندام می شود بسته به برند و تکنولوژی موجود درآن که در مچ بندها یافت می‌شود کاربرد دارد. البته ساعت‌های هوشمند نیز فاقد این قابلیت‌هایی که برای مچ بند هوشمند بردیم نیستند.

در مطلب بالا ویژگی چهارم مچ بند هوشمند، اندازگیری کالری سوزانده شده عنوان شد. سوالی که ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که چگونه مچ بندهای هوشمند، کالری سوزانده شده را محاسبه می‌کنند؟

صرف نظر از نظرات متعدد، حقیقت این است که دستبندهای هوشمند تعداد دقیق کالری سوزانده شده توسط کاربران را محاسبه نمی‌کنند. کاری که آنها انجام می‌دهند محاسبه تخمینی از کالری سوزانده شده در طول تمرین یک فعالیت بدنی است.

بیشتر بخوانید: بهترین ساعت هوشمند سیم کارت خور

این تخمین نتیجه اعمال یک سری فرمول‌های ریاضی و پزشکی بر داده‌های جمع آوری شده توسط حسگرهای دستبند است. در واقع، دو دستبند مختلف می توانند برآوردهای متفاوتی را ارائه دهند. اما مچ بندهای هوشمند و پیشرفته‌تری برای ورزشکاران حرفه‌ای وجود دارد و علاوه بر قابلیت‌های موجود در انواع معمولی که در بالا نام برده شد از قابلیت‌های اضافه تری هم برخوردارند:

 1. اندازه‌گیری ضربان قلب
 2. تشخیص الگوی تنفس
 3. اندازه‌گیری مسافت طی‌شده
 4. اندازه‌گیری سرعت
 5. تشخیص مسیر
 6. تشخیص تغییرات ارتفاع
 7. پخش موسیقیِ متناسب با نوع فعالیت ورزشی

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


تنوع عالی امکانات در فناوری‌های پوشیدنی

اگر برای مسابقات سه گانه یا ماراتن آماده می‌شوید یا به طور کلی برنامه تناسب اندام فشرده‌تری را دنبال می‌کنید و به یک پوشیدنی با برنامه‌های تمرینی و عملکرد مربیگری نیاز داری. یا اگر شناگر و غواص هستید، مقاومت ساعت بدنسازی شما در برابر آب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

همه ردیاب‌های تناسب اندام معمولاً مقاومت اولیه در برابر عرق، پاشیدن آب و گرد و غبار را دارند. به‌همین دلیل یکی از نکات کلیدی فروش این ساعت ها رتبه IP آنها است که با سطح مقاومت در برابر آب ارائه می‌دهند.

پس برای خرید مچ بند هوشمند، باید ببینید بر حسب نیاز و فعالیتتان به چه قابلیت‌های پیشرفته ای نیاز دارید و تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند را در نظر داشته باشید و اگر صرفاً دانستن تعداد قدم‌های پیموده‌شده و کالری سوزانده شده در هر روز برایتان کفایت می‌کند، نیازی نیست حتماً سراغ مدل‌های پیشرفته بروید چرا که گران‌تر هستند و همچنین مدل‌های پیشرفته بیشتر به درد کسانی می‌خورد که به طور جدی ورزش می کنند.

پس خوب است با دانستن تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند این سوال را از خود بپرسید کدام عملکرد برای شما مهم است؟ اگر فقط می خواهید روی تناسب اندام تمرکز کنید، ردیاب تناسب اندام یا همان مچ بند هوشمند انتخاب مناسبی است. با این حال، اگر به دنبال ترکیبی از تعامل اجتماعی و تناسب اندام هستید، باید به سراغ ساعت هوشمند بروید.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


مدل‌های دیگری از ردیاب‌های تناسب اندام

آیا می‌دانستید که ردیاب‌های سلامتی لزوماً مچ‌بند نیستند؟ برخی ردیاب‌های سلامتی مثل گیره به لبه لباس یا بند کفش وصل می‌شوند. مدل‌های گردن‌آویز و انگشتری و بازو بند هم داریم. حتی مدل‌هایی هستند که زیر سربندهای ورزشی وصل می‌شوند.

اما ما به شما همان مدل‌های مچ‌بندی را پیشنهاد می‌کنیم. مدل‌های مچ‌بندی از قابلیت‌های بیشتری برخوردارند. اگر مجهز به صفحه نمایش باشند، به‌جای ساعت هم قابل استفاده‌اند. اما اگر ترجیح می‌دهید مچ دست‌تان خالی باشد، باید بدانید که سایر مدل‌ها قابلیت های محدودتر و کارایی ضعیف‌تری دارند.

سایر مدل‌ها اغلب از قابلیت اندازه گیری ضربان قلب و پایش وضعیت خواب برخودار نیستند. یا برای مثال مدل‌های گیره‌ای ممکن است در شمارش تعداد قدم‌ها به اندازه مدل‌های مچ‌بندی دقیق نباشند.

بیشتر بخوانید: بهترین ساعت هوشمند گارمین؛ انتخاب حرفه‌ای های جمع!

با مچ بند هوشمند و یا ساعت هوشمند شما می توانید ترغیب شوید که فعالیت ورزشی خود را افزایش داده و آن را رصد و ارزیابی کنید و اگر از آن به مدت کافی استفاده کنید، داده‌های جمع‌آوری‌شده، می‌توانند به شما در پیگیری پیشرفت خود کمک کنند.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند در بررسی انواع مچ بند

مچ بندهای هوشمند از لحاظ صفحه‌نمایش بر سه نوع‌اند:

 • بدون صفحه نمایش
 • صفحه نمایش‌دار
 • دارای نشانگرهای LED

مچ بند های هوشمند از لحاظ GPS  بر دو نوع اند

 • GPS داخلی: یعنی خود مچ بند به سیستم موقعیت یابی مجهز است؛ اگر می خواهید با وسایل الکترونیکی کمی سفر کنید، این انتخاب خوبی است.
 • GPS اتصالی: به این معنی که خود مچ بند به سیستم موقعیت‌یابی مجهز نیست و باید از طریق اپلیکیشن به GPS گوشی موبایل وصل شد.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


مچ بند هوشمند برای کودکان

دانستن تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند کمک می‌کند که مچ بند و ساعت هوشمند مناسبی برای کودک خریداری شود. مچ بندهای هوشمند کودکان، تقریباً مانند چیزهایی است که در مچ بند های بزرگ‌ترها ارائه می شود، با این تفاوت که دارای طرح های جسورتر، تازه‌تر و به طور کلی بسیار رنگارنگ‌تر هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین ساعت هوشمند شیائومی؛ رقابت نزدیک مدل های مشهور بازار!

علاوه بر این، در حالت ایده‌آل، باید استحکام بیشتر و نیز مقاومت خوبی در برابر آب داشته باشند. این دستبند های هوشمند شاید برای کودکان جالب تر و هیجان انگیزتر باشد چرا که ممکن است خود را در آینه شبیه شخصیت کارتونی بنام بن تن ببینند.


بعد از اینکه تقریباً تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند را گفتیم لازم است که بهترین ها را معرفی کنیم.

بهترین مچ بندهای هوشمند

 • Xiaomi Mi Band 7 و Xiaomi Mi Band 6/5
 • Honor Band 6 و Honor Band 5
 • Huawei Band 7 و Huawei Band 6
 • Huawei Band 6
 • Garmin Vivosmart 4

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


بهترین مچ بندهای هوشمند ارزان قیمت (چینی)

 • 0honor Band 6 (و Honor Band 5)
 • Xiaomi Mi Band 6
 • Huawei Band 6
 • Amazfit Band 5
 • Fitbit Charge 5

این مچ بند هایی که معرفی شدند از نظر سایت های خارجی بهترین بوده اند اما موضوعی که شما باید به آن توجه کنید این است که در بازار داخل کشور به دلیل حجم زیاد واردات، ساعت ها و مچ بندهای هوشمند فیک نیز زیاد هستند، پس هنگام خرید به اصالت کالا دقت کنید.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


ساعت هوشمند چیست؟ ویژگی ها و امکانات

به‌طور خلاصه کاری که یک گوشی هوشمند می تواند انجام دهد همان کاری است که یک ساعت هوشمند می تواند انجام دهد در واقع مانند یک تلفن، روی مچ دست عمل می کنند.

ساعت‌های هوشمند در طول سال‌ها تبدیل به ساعتی همه جانبه از همه لحاظ شده‌اند و حتی گاهی اوقات با طیف وسیعی از عملکردهای خود از گوشی‌های هوشمند برتری پیدا می کنند. بسته به مدل، ساعت‌های مچی هوشمند در اکوسیستم به اندروید یا اپل تقسیم می‌شوند. ساعت های هوشمند اپل تنها زمانی می توانند به پتانسیل کامل خود برسند که با آیفون جفت شوند، درحالی‌که ساعت های هوشمند اندرویدی به دستگاه‌های خاصی متصل نیستند.

بیشتر بخوانید: بهترین ساعت هوشمند سامسونگ؛ شیک، ساده و همه پسند!

با این حال، ساعت های هوشمند سامسونگ بهترین هماهنگی را با گوشی‌های هوشمند همان سازنده دارند. در این مقاله مهم‌ترین عملکردهای ساعت هوشمند بعلاوه تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند را برای شما بیان کرده ایم و اطلاعات جامع و مفیدی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند از دیدگاه مختلف

تا اینجای کار بیشتر درمورد مچ بند هوشمند صحبت کردیم تا ساعت هوشمند، شاید این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند در چیست؟ مچ بند هوشمند بهتر است یا ساعت هوشمند؟

مزایا و عملکردهای اساسی مچ بند هوشمند و ساعت هوشمند تفکیک شده است و شما با مطالعه کامل این مقاله می توانید اطلاعات مورد نیاز را بدون اینکه سردرگم شوید بدست آورید و جواب سوالتان و تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند را براساس نیازتان پیدا کنید.

اگر هر دو دستگاه را دیده یا استفاده کرده اید، متوجه می‌شوید که هر دو ویژگی های مشترکی دارند. به طور معمول، ساعت‌های هوشمند ومچ بند های هوشمند هر دو زمان را نشان می‌دهند، دارای ویژگی‌های سلامت، تناسب اندام (گام‌سنج، سرعت‌سنج، مانیتور خواب، مانیتور ضربان قلب و غیره) هستند و همچنین می‌توانند با گوشی‌های هوشمند همگام‌سازی شوند، و عموماً در اطراف مچ دست استفاده می‌شوند.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند اغلب همیشه حول اندازه صفحه نمایش، ابعاد و سایر ویژگی‌های پیچیده است که در ادامه خواهیم گفت.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


کاربردهای تماس

یکی از تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند کاربردهای مرتبط با تماس است. این نوع کاربرد به دو دسته تقسیم می شود. دستهٔ اول مختص به ساعت های هوشمندی است که با اتصال به گوشی همراه هوشمند، توسط بلوتوث می‌توان به تماس‌ها پاسخ داد یا از طریق پیام صوتی که به آن می‌دهید و شماره ای را اعلام می‌کنید، تماسی را برقرار کنید.

دستهٔ دوم مختص به ساعت های هوشمندی است که قابلیت نصب سیم کارت را دارند و نیازی به اتصال به گوشی همراه را ندارند. این دسته از اسمارت واچ‌ها با استفاده از میکروفونی که در آنها وجود دارد می‌توان به تماس ها پاسخ داد و یا تماسی را برقرار کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین ساعت هوشمند هوآوی؛ به صرفه‌های تو دل برو!

اما ساختار آنها به گونه ای است که نمی‌توان باتری بزرگتری روی آن نصب کرد به همین دلیل باید هر روز شارژ شود. در موضوع تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند می‌توان به کاربردهای مرتبط با حافظه اشاره کرد. به این صورت که دسته‌ای از ساعت‌های هوشمند از کارت حافظه و اپلیکیشن‌ها پشتیبانی نمی‌کنند.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند از نظر ابعاد و اندازه صفحه نمایش

به طور معمول، ساعت های هوشمند بزرگتر از مچ بند های هوشمند هستند. به همین ترتیب اندازه نمایشگر ساعت های هوشمند معمولاً بین ۱ تا ۳ اینچ یعنی 54/۲ سانتی متر تا 62/7 سانتی متر است. درحالی‌که مچ بندهای هوشمند معمولاً در اندازه 0 تا ۱ اینچ می باشندو این یکی دیگر از تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند است.

از آنجایی که ساعت‌های هوشمند سیستم‌عامل و ویژگی‌های پیچیده‌تری دارند، همراه با این واقعیت که صفحه نمایش بزرگ‌تر و بهتری نیز دارند، کار با آنها بسیار روان‌تر و پیشرفته تر از مچ بندهای هوشمند است.

علاوه بر برتری ابعاد ساعت هوشمند بر مچ بند هوشمند، صفحه نمایش ساعت های هوشمند کاملاً با صفحه نمایش لمسی سازگار است به طوری که می توانید آنها را با انگشتان خود کنترل کنید همانطور که با تلفن همرا خود کار می‌کنید.

از طرف دیگر، GPS مچ بندهای هوشمند معمولاً با یک دکمه فیزیکی انجام می شود. اگرچه برخی از مچ بند های هوشمند دارای صفحه لمسی و تاچ می‌باشند.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


وضعیت روشنایی و رنگ صفحه نمایش

همه ساعت‌های هوشمند دارای نمایشگرهای رنگی و پر جنب و جوش هستند درحالی‌که صفحه‌ای که در یک مچ بند هوشمند می‌بینید، ملایم و تک رنگ است و روشنایی زیادی ندارد و در روز ممکن است به سختی اعداد روی آن دیده شوند. در صورتی که اندازه صفحه نمایش ساعت هوشمند خواندن پیام‌ها، ایمیل‌ها و مشاهده عکس‌ها را آسان‌تر می‌کند.

اما در کنار این برتری ساعت هوشمند در ابعاد، این کوچک بودن ابعاد نیز برای مچ بند هوشمند یک مزیت به حساب می‌آید زیرا مچ بند هوشمند باریک است و هنگام خواب یا ورزش کمتر آزاردهنده است و می تواند در زندگی روزمره روی مچی که ساعت مچی بر آن بسته شده تکیه کند.

بیشتر بخوانید: بهترین ساعت هوشمند اپل؛ از هر نسخه‌ی اپل واچ کدام یک ارزش خرید دارد؟

عملکرد مچ بند هوشمند، اساساً شمارش مراحل، ثبت خواب و ضربان قلب است، به همین دلیل است که باتری آن چندین روز دوام می‌آورد. مچ بند های هوشمند، صفحه نمایش مستطیلی دارند و ساعت‌های هوشمند دارای صفحه نمایش دایره‌ای، مربعی یا مستطیلی هستند.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند از نظر ظاهر

همانطور که در بالا گفته شد مچ بندها کم و بیش باریک هستند. اما برخی نیز بیشتر شبیه به یک ساعت کلاسیک اند (مانند Withings ScanWatch ، Garmin Vivomove HR ) و برخی از ساعت های هوشمند حلقه ای شکل و برخی از مچ بند های هوشمند دایره ای هستند.

سازندگان

از سازندگان برتر و ابر قدرت می‌توان  به Fitbit، Huawei، Honor، Garmin، Xiaomi، Samsung، Withings، Amazfit اشاره کرد.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند در عمر باتری

سوالی که در زمینه باتری ایجاد می‌شود این است که تا چه زمانی قصد دارید از ساعت خود استفاده کنید؟ از آنجایی که مچ بند های هوشمند نسبت به ساعت های هوشمند هیبریدی از ویژگی های کمتری برخوردار هستند اما یک بار شارژ می تواند تا یک هفته برای آنها کافی باشد.

در صورتی که ساعت هوشمند به دلیل صفحه نمایش بزرگ‌تر و سیستم پیچیده تر دوام شارژ باتری آن نسبت به مچ بند هوشمند کمتر می‌باشد. ظرفیت باتری این ساعت ها در واقع بیان کننده این موضوع است که این ساعت چه مدتی را می تواند بدون اتصال به برق، روشن بماند.

بیشتر بخوانید: بررسی و تحلیل ۱۴مدل از بهترین ساعت های هوشمند بازار

باتری ساعت های هوشمند معمولاً بین 100 تا 400 میلی آمپر ساعت است. برخی از آنها تا یک هفته نیز می توانند بدون نیاز به شارژ مجدد روشن بمانند. اما به طور معمول ساعت های هوشمند با یک بار شارژ ۱ تا ۲ روز دوام می‌آورند.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند

بنابراین، مطمئن شوید که عمر باتری متناسب با نیازهای مصرفی خودتان است. در پایان بررسی باتری، شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که مچ بندهای هوشمند چگونه شارژ می‌شوند؟ به طور کلی اکثر مچ بندهای هوشمند از طریق پورت USB یا microUSB شارژ می‌شوند.

با این حال، برخی از دستبندها مانند Xiaomi Mi Band 5 که در یکی از بررسی‌های خود قرار داده ایم، امکان شارژ بی سیم را نیز دارند. این سیستم مشابه سیستمی است که به طور فزاینده ای توسط بسیاری از سازندگان هدفون‌های بی سیم استفاده می شود و واقعاً بسیار کاربردی و راحت است.


سیستم عامل ساعت های هوشمند

ساعت های هوشمند از سیستم عامل‌های مختلفی بهره می‌گیرند که ما آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

سیستم عامل Android wear

این پلتفرم توسط شرکت گوگل و بر پایه سیستم عامل اندروید نوشته شده است. شرکت‌هایی مانند ال جی، موتورولا، هواوی و… این سیستم عامل را استفاده کرده اند .

Android wear پلیکیشن های خاص خود را دارد و تعداد زیادی از این اپلیکیشن‌ها برای ساعت های هوشمند دارای سیستم عامل Android wear طراحی شده است.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


سیستم عامل Watch OS

این سیستم عامل که توسط شرکت اپل ساخته شده است در ساعت های هوشمند این شرکت استفاده شده است. این پلتفرم تنها با گوشی‌های این شرکت یعنی گوشی‌های دارای سیستم عامل IOS سازگاری دارد. حدود 4000 اپلیکیشن برای این پلتفرم ساخته شده است.

سیستم عامل Tizen

سیستم عامل اختصاصی شرکت سامسونگ برای ساعت های هوشمند این شرکت Tizen نام دارد. سیستم عامل تایزن در واقع در ادامه سیستم عامل شکست خورده سامسونگ یعنی سیستم عامل بادا طراحی شده است.

بیشتر بخوانید: بهترین ساعت هوشمند بازار؛ بررسی و تحلیل ۱۴مدل

سیستم عامل Pebble

این سیستم عامل مختص ساعت های هوشمند شرکت Pebble است.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


حسگرهای ساعت هوشمند

برخی از ساعت های هوشمند دارای حسگر های شتاب سنج، دماسنج، ارتفاع سنج، فشار سنج، قطب نما، حسگر ضربان قلب، ژیروسکوپ، جی پی اس، ان اف سی و… هستند که هرکدام قابلیت ویژه ای را متناسب با نوع آن در اختیار شما قرار می‌دهند.

ویژگی و قابلیت های منحصر به فرد

در بررسی تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند به این نتیجه رسیدیم که یک ساعت هوشمند معمولاً تمام ویژگی های یک مچ بند هوشمند و بلکه بیشتر را دارد. برای مثال، ساعت‌های هوشمندی را می‌بینید که دارای اسلات سیم کارت، اتصال وای فای، دوربین، حافظه، 4G،  LTE، برنامه‌های مستقل، فروشگاه اپلیکیشن و حتی ویژگی‌های بهداشتی پیچیده‌ای هستند که در مچ بندهای هوشمند نمی‌توانید پیدا کنید.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


دوربین

بعضی از ساعت های هوشمند، دوربین نیز دارند که حالت مخفی و امنیتی داشته و باید دقت شود که آیا ساعتی که در دست شخص است دارای دوربین می‌باشد یا خیر. دوربین ساعت های هوشمند معمولاً کیفیت بالایی ندارد و در حد 5 و ۲ مگاپیکسل و کمتر است.

با توجه به ابعاد کوچک این ساعت ها، نمی‌توان انتظار داشت که یکی از این ساعت ها دوربینی 16 مگاپیکسلی داشته باشد. هرچند ممکن است با پیشرفت تکنولوژی، امکان نصب دوربین با کیفیت تر بر این ساعت ها میسر شود و این موضوع نیز از آشکارترین تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند است چرا که مچ بند اصلاً دوربین ندارد.

حافظه

حافظه داخلی ساعت های هوشمند معمولاً در حد ۱، ۲ و 4 گیگابایت است و بعضی از آن ها قابلیت نصب کارت حافظه را دارا هستند.

بیشتر بخوانید: تفاوت گوشی سامسونگ سری S و سری A

از این حافظه می توانید برای ذخیره آهنگ ها، فیلم ها، تصاویر و برنامه ها استفاده کنید و در صورتیکی دارای اسپیکر و بلندگو باشند قابلیت پخش موسیقی را نیز دارند و در صورت داشتن بلوتوث نیز قابلیت متصل شدن به هندزفری بلوتوثی را نیز دارند و این از آشکارترین تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند است چرا که مچ بند فاقد حافظه جانبی می‌باشد.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند


جنس بند و بدنه

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند در جنس و بدنه به این صورت است که بسیاری از ساعت‌های هوشمند دارای بند سیلیکونی اند و برای استفاده در تمام ساعات شبانه روز از جمله استفاده در آب مناسب‌تر است. فقط هنگام خرید مطمئن شوید که دارای گواهی مقاومت در برابر آب باشد اما تنوع ظاهری مچ‌بندهای هوشمند بیشترو سبک تراست.

همچنین بندهای فلزی برای ارائه ظاهری شیک‌تر به ساعت وجود دارد که آن‌ها را برای موقعیت‌های رسمی مناسب‌تر می‌سازد. اگر این چیزی است که قصد دارید در تمام روز بپوشید و نمی‌خواهید روی مچ دستتان سنگینی کند، مراقب وزن بند باشید.

بندهای چرمی یک گزینه محبوب هستند زیرا به خوبی ظاهر هوشمند و غیر رسمی را به نمایش می‌گذارند. به‌طور ایده‌آل به سراغ بندهای چرمی طبیعی بروید که دوام بالایی دارند. این یک داستان مشابه برای تسمه‌های نایلونی بسیار متداول است که می توانند احساس سبک تری ارائه دهند و پوشیدن آنها در طول روز و حتی زمانی که خواب خود را دنبال می‌کنید راحت‌تر باشد.

همچنین به دنبال تسمه‌هایی باشید که برچسب ضد حساسیت دارند. هنگامی که برخی از مواد برای مدت طولانی به پوست نزدیک می‌شوند، ممکن است باعث واکنش یا تحریک پوست شوند.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند

قیمت

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند در قیمت بسته به امکاناتی که ارائه می‌دهند قیمت‌های متفاوتی دارند؛ مچ بندها عموماً به دلیل نداشتن نمایشگر با کیفیت و امکانات نرم افزاری کمتر، نسبت به ساعت‌ها قیمت ارزان تری دارند قیمت ساعت هوشمند به موارد مختلفی بستگی دارد؛

ساعت های هوشمند با افزوده شدن نمایشگر رنگی، سنسورهای متنوع و طراحی‌های خاص آن قیمت بالاتری پیدا می‌کنند. دقت سنسورهایی مانند ضربان قلب نیز رابطه مستقیم با هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید دارد. به عبارتی هر چقدر قابلیت‌ها بیشتر شود و کیفیت بالاتر رود، قیمت نیز به تناسب افزایش میابد.


جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم که به تفاوت بین ساعت هوشمند و مچ بند پرداخته و آن را از دیدگاه‌های مختلف بررسی کنیم. ساعت هوشمند در عصر کنونی قابلیت‌های متنوعی مرتبط با فناوری برای ما خواهد داشت و بهتر است که استفاده از آن را به‌جای مچ بند مدنظر قرار دهیم. تفاوت‌ها به مانند یک ساعت سنتی و دیجیتالی است و یقینا امکانات و ویژگی‌های جذابی که حتی با گوشی هوشمند هم سازگار هستند، در اختیارمان خواهد بود.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند

شما هم می‌توانید نظرات خود را در این زمینه با ما در میان گذارید. به نظر شما ساعت هوشمند چه جایگاهی در زندگی ما پیدا کرده است. آیا این ساعت‌ها در آینده می‌توانند به مانند گوشی‌های هوشمند به ابزاری اساسی برای زندگی تبدیل شوند؟ در بخش کامنت‌ها با ما همراه شوید.

تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند از نظر عمر باتری چگونه است؟

یک بار شارژ تا یک هفته برای مچ بند هوشمند کافی است. در صورتی که ساعت هوشمند به دلیل صفحه نمایش بزرگ‌تر و کاربرد آن شارژ باتری بیشتر مصرف می کند.

مچ بند و ساعت هوشمند از نظر قیمت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

ساعت های هوشمند به دلیل امکانات نرم افزاری بیشتر، داشتن صفحه نمایش رنگی و طراحی های خاص نسبت به مچ بندهای هوشمند گران تر هستند.

تفاوت مچ بند با ساعت هوشمند در اندازه صفحه نمایش؟

ساعت های هوشمند صفحه نمایش بزرگتر ۱ تا ۳ اینچی یعنی 54/۲ سانتی متر تا 62/7 سانتی متری دارند در حالی که مچ بند های هوشمند 0 تا ۱ اینچ می باشند.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.