• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

امروز ما می‌خواهیم در مورد یک مبحث بسیار مهم صحبت کنیم پس اگر می‌خواهید در مورد تفاوت مودم adsl و vdsl اطلاعاتی را کسب کنید و بهترین مودم را برای خود خریداری کنید این مقاله را تا پایان همراهی کنید.


ADSL چیست؟

ADSL مخفف عبارت Asymmetric Digital Subscriber Line است. ADSL فناوری است که سرعت اتصال سریع‌تری را نسبت به اینترنت سنتی از طریق خط تلفن Dial-Up فراهم می‌کند. ADSL فناوری است که بسیاری از اتصالات اینترنتی را در سراسر جهان تامین می‌کند.

اگرچه فناوری جدید فیبر نوری امکان اتصال سریع‌تر به اینترنت را فراهم می‌کند، اما ADSL به دلیل انعطاف‌پذیری آن همچنان یک انتخاب محبوب است. کابل فیبر نوری به بلوک‌ها یا خانه‌های بیشتری متصل می‌شود، اما ADSL تصمیم‌گیری را به مشتری واگذار می‌کند زیرا این فناوری از کابل‌های فلزی استفاده می‌کند که قبلاً در خانه یا محل کار وجود دارد.

اگر به تاریخچه اینترنت نگاهی بیندازیم، درک اینکه چرا ADSL برای معرفی مودم‌ها و روترهایی که قابلیت‌ها و سرعت‌های کاملاً جدیدی را ارائه می‌دهند، بسیار محبوب بود، دشوار است. اما در مورد آینده ADSL چطور؟

تفاوت مودم ADSL و VDSL


نگاهی به تاریخچه ADSL

جایی در اواسط دهه 1990، زمانی که اینترنت راه خود را به توده‌ها باز کرد، خانه‌ها می‌توانستند با مودم‌هایی به نام مودم به وب متصل شوند. این مودم‌ها هنگام مرور، برق کل خط تلفن را مسدود کرده و تماس‌های تلفنی را غیرفعال می‌کنند. همچنین، با وجود بهبودهایی در استراتژی، ترافیک با نرخ قابل توجهی افزایش پیدا نکرد.

چیزی که جایگزین مودم‌ها شد سیستم ADSL بود. ADSL از خطوط تلفن برای انتقال استفاده می‌کند، اما این کار را با فرکانس بالاتر انجام می‌دهد تا توان بیشتری برای تماس باقی بماند. یک مودم ADSL می‌تواند سرعت بسیار بالاتری نسبت به آنچه که برای آن پیکربندی شده است ارائه دهد.

ADSL از تلفن ثابت با فرکانس بالا استفاده می‌کند ADSL توسعه نسل قبلی خود است. راه حل‌های مدرن ADSL می‌توانند سرعت‌های بسیار بالاتری نسبت به مودم‌های به اصطلاح سنتی ارائه دهند. حرف A در ADSL مخفف “Asymmetric” است.

بیشتر بخوانید: فرق مودم و روتر؛ ابزارهایی برای دسترسی به اینترنت

فناوری ADSL برای ارسال ویدیو بر اساس تقاضا از طریق شبکه‌های تلفنی توسعه داده شده است. امروزه اکثر اتصالات پهن باند از فناوری ADSL استفاده می‌کنند، اما به طور فراینده‌ای با فیبر نوری رقابت می‌کنندحداکثر سرعت اتصال به فاصله نزدیکترین مبادله بستگی دارد.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


فناوری با وسعت و زمان

اگر ADSL را تفسیر کنید، “خط مشترک دیجیتال نامتقارن” دریافت می‌کنید و با کمی دانش انگلیسی می‌توانید بشنوید که ADSL محدود به استفاده در شبکه تلفن نیست. اما این تکنیک همزمان با خالی ماندن دوشاخه‌های تلفن به نفع موبایل‌ها راه اندازی شد.

تمام خطوط فلزی که وارد منازل می‌شوند از نظر تئوری می‌توانند از ADSL استفاده کنند. اما همچنان رایج‌تر است که پهنای باند از طریق جک تلفن به جای سوکت دیواری یا سوکت تلویزیون کابلی ارائه شود. هیچ تفاوتی وجود ندارد که بقیه را از هم جدا کند. می‌توان از سوکت تلفن برای گسترش ADSL به شبکه برق خانگی برای دریافت بهتر در یک خانه دو طبقه استفاده کرد.

اگرچه می‌توان آنها را همراه با راه حل‌های پهنای باند دیگر استفاده کرد، ADSL دارای بسیاری از عملکردهای هوشمند اضافی است. به اصطلاح اکسس پوینت‌ها و سوئیچ‌ها نمونه‌های خوبی از راه حل‌های ساده و هوشمند برای گسترش و بهبود شبکه یک شرکت هستند.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


آینده ADSL چگونه است؟

گزینه‌ای که به مشتریان اجازه می‌دهد پهنای باند ADSL خود را ترک کنند، وسوسه فیبر پرسرعت (که در تمام شهرهای بزرگ و متوسط کشور ایجاد شده است) است. در همین حال، به نظر می‌رسد بسیاری از مردم فکر می‌کنند که این سرعت در خانه کاملا راضی‌کننده است.

عامل دیگری که به نفع فناوری ADSL است، انعطاف پذیری آن است. ADSL چیزی است که افراد در مورد آن تصمیم می‌گیرند، آیا شبکه‌های فیبر نوری در کنار هم قرار می‌گیرند یا حتی مسدود می‌شوند. اگر دو یا چند همسایه بخواهند یک اتصال را به اشتراک بگذارند، این کار به راحتی با روتر مناسب انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مودم ADSL

روتر/مودم‌های بی‌سیم ADSL با سیگنال‌های قوی که وای فای سریع را برای ویلاهای بزرگ یا کل دفاتر فراهم می‌کند با قیمت‌های مناسب در بازار موجود است. مدل‌های جدید فرکانس‌های بیشتری را نسبت به مدل‌های قبلی خود ارسال می‌کنند که به لطف افزایش اتر، تداخل سیگنال را کاهش می‌دهد.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


VDSL چیست؟

خط مشترک دیجیتال با سرعت بسیار بالا (VDSL) [1] و خط مشترک دیجیتال با سرعت بسیار بالا 2 (VDSL2) فن آوری‌های خط مشترک دیجیتال (DSL) هستند که انتقال داده را سریعتر از استانداردهای خط مشترک دیجیتال نامتقارن قبلی (ADSL) ارائه می‌دهند. 

VDSL با استفاده از باند فرکانسی 25 کیلوهرتز تا 12 مگاهرتز، سرعتی تا 52 مگابیت بر ثانیه در پایین دست و 16 مگابیت بر ثانیه در بالادست را روی یک سیم مسی پیچ خورده ارائه می‌دهد. این نرخ‌ها به این معنی است که VDSL می‌تواند از برنامه‌هایی مانند تلویزیون با کیفیت بالا و همچنین خدمات تلفنی (صدا از طریق IP) و اینترنت سنتی روی یک شبکه پشتیبانی کند.

VDSL روی کابل‌های موجود برای تلفن‌های آنالوگ و اتصالات DSL با سرعت پایین نصب می‌شود. این استاندارد در سال 2001 به تصویب رسید. 

تفاوت مودم ADSL و VDSL


نگاهی به تاریخچه VDSL

سیستم نسل دوم با استفاده از فرکانس‌های تا 30 مگاهرتز، نرخ داده‌های بیش از 100 مگابیت بر ثانیه را در هر دو جهت بالادست و پایین دست ارائه می‌کند. حداکثر میزان بیت قابل استفاده در محدوده‌ای در حدود 300 متر (980 فوت) به دست می‌آید.

با افزایش تضعیف حلقه محلی، عملکرد کاهش می‌یابد. VDSL2 بهبود VDSL است که برای پشتیبانی از پذیرش گسترده خدمات پخش سه گانه مانند صدا، ویدئو، داده و تلویزیون با کیفیت بالا (HDTV) طراحی شده است. 

این پروتکل استاندارد است بخش ارتباطات اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU-T)، مطابق با توصیه G.993.2، در 27 مه 2005 اعلام شد و اولین بار در 17 فوریه 2006 منتشر شد. VDSL2 امکان انتقال داده‌های انباشته نامتقارن و متقارن تا سرعت 300+ مگابیت بر ثانیه در پایین دست و جفت پیچ خورده در بالادست را با استفاده از پهنای باند تا 35 مگاهرتز فراهم می‌کند.  

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع بهترین سوییچ شبکه با معرفی ۱۰ مدل برتر

به سرعت از 350 مگابیت بر ثانیه در منبع به 100 مگابیت بر ثانیه در 500 متر (1640.42 فوت) و 50 مگابیت بر ثانیه در 1000 متر (3280.84 فوت) کاهش می‌یابد، اما به تدریج از آنجا کاهش می‌یابد، بنابراین، و بیش از VDSL. از ارتفاع 1600 متری (1 مایل) به بالا، سیستم مشابه ADSL2+ است.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


عملکرد VDSL2

عملکرد دوربرد ADSL مانند یکی از مزایای اصلی VDSL2 است. سیستم‌های دارای LR-VDSL2 قادر به پشتیبانی از سرعت‌های حدود 1-4 مگابیت بر ثانیه (پایین دست) در فواصل 4-5 کیلومتر (2.5-3 مایل) هستند و به تدریج نرخ بیت را به صورت متقارن تا 100 مگابیت بر ثانیه به صورت حلقه افزایش می‌دهند.

طول کوتاه شده است این بدان معناست که سیستم‌های مبتنی بر VDSL2، بر خلاف سیستم‌های VDSL، تنها به حلقه‌های مشترک کوتاه یا MTU/MDU محدود نمی‌شوند.

باندینگ (ITU-T G.998.x) می‌تواند برای ترکیب چندین جفت سیم برای افزایش ظرفیت موجود یا گسترش دسترسی شبکه مسی استفاده شود. از شبکه‌های دسترسی ترکیبی می‌توان برای ترکیب xDSL با شبکه‌های بی‌سیم استفاده کرد. این به اپراتورهای شبکه اجازه می‌دهد تا خدمات دسترسی سریعتر به اینترنت را در خطوط طولانی ارائه دهند.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


مزایای اتصال اینترنت پهن باند ADSL

خط مشترک دیجیتال نامتقارن (ADSL) یکی از بسیاری از گزینه‌های موجود برای اتصال به اینترنت پرسرعت است. در حالی که همه چیز دارای مزایا و معایبی است، بیایید نگاهی به مزایای اصلی استفاده از خط ADSL در کسب و کار یا خانه خود بیاندازیم.

ADSL به عنوان یک اتصال “بادوام” شناخته می‌شود زیرا به شما امکان می‌دهد اتصال مداوم به اینترنت داشته باشید شما به سادگی با کلیک بر روی آن در مرورگر خود به لینک دسترسی پیدا می‌کنید، برخلاف روش قدیمی شماره‌گیری که در آن باید وارد حساب کاربری خود شوید.

پهنای باند ADSL به شما این امکان را می‌دهد که در حین گشت و گذار در اینترنت از خطوط تلفن و فکس به طور همزمان استفاده کنید. وقتی می‌خواهید با تلفن صحبت کنید، لازم نیست نگران قطع اتصال اینترنت خود باشید.

بیشتر بخوانید: تفاوت مچ بند و ساعت هوشمند؛ کدام بهتر است؟

دانلود داده‌ها از اینترنت با اتصال پهن باند ADSL بسیار سریعتر از اتصال استاندارد شماره‌گیری است و برنامه‌های چند رسانه‌ای به طور موثر در این نوع اتصال اجرا می‌شوند.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


مدیریت بهتر هزینه‌ها

به جای پرداخت هزینه برای زمانی که آنلاین می‌گذرانید، می‌توانید هزینه ماهانه کمی دریافت کنید که دسترسی نامحدود به اینترنت را به شما ارائه می‌دهد. این یک قدم بزرگ نسبت به روزهایی است که مجبور بودید برای صرفه جویی در هزینه، مرور اینترنت خود را در خارج از ساعات کاری محدود کنید.

همانطور که بسیاری از گزینه‌های اتصال در بازار ظاهر می‌شوند پهنای باند ASDL کار از خانه را با هزینه کم و امکان اشتراک گذاری خط به صدا و اینترنت به واقعیت تبدیل کرده است. بعلاوه، استفاده از وب در حین کار از خانه به لطف اتصال پهن باند سریع آسان است. این ویژگی استرس رفت و آمد روزانه را برای بسیاری از کارگران کاهش می‌دهد.

اگر به بازی‌های آنلاین علاقه دارید، فناوری این برنامه‌ها کاملاً پیشرفته شده است و تقریباً با اتصالات Dial-up سازگار نیست. علاوه بر این، برنامه‌های چند رسانه‌ای مانند iTunes و فیلم‌های DVD به شدت به سرعت اتصال پهنای باند وابسته هستند.

دسترسی Dial-up نیز در این مورد به دلیل سرعت پایین آن گزینه¬ی مناسبی نیست. پهنای باند ADSL چهره کسب و کار را با امکان دادن به کارگران برای دریافت و پاسخگویی مقرون به صرفه به اطلاعات تجاری شرکت تغییر داده است. همچنین، کارکنان به راحتی در دسترس هستند.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


ویژگی‌های ADSL

ADSL یکی از خانواده فناوری‌های DSL است، از ADSL در حلقه شبکه تلفن استفاده می‌شود، یعنی بخشی از شبکه تلفن که محل مشتری را به ترمینال شرکت تلفن متصل می‌کند.

یک شرکت تلفن از یک مولتی پلکسر دسترسی به خط مشترک دیجیتال (DSLAM) در دفتر پایانی خود برای اتصال چندین کاربر ADSL به یک شبکه پرسرعت ترانک استفاده می‌کند. اکثر اتصالات ADSL اتصالات دوبلکس هستند. با یکی از فناوری‌های زیر به دست می‌آید. 

ADSL از باند فرکانسی 26.075 کیلوهرتز تا 137.825 کیلوهرتز برای بالادست و 138 تا 1104 کیلوهرتز برای پایین دست استفاده می‌کند. انتقال صدا در فرکانس زیر 4 کیلوهرتز انجام می‌شود. بنابراین انتقال داده‌ها همزمان با انتقال تماس صورت می‌گیرد. فیلترهای ADSL در محل مشتری با اتصالات غیر DSL استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت تلویزیون هوشمند با معمولی؛ چقدر پیشرفت کرده‌ایم؟

ADSL از امواج حامل سینوسی آنالوگ برای انتقال داده استفاده می‌کند. امواج در محل کاربر از طریق یک مودم ADSL مدوله و جدا می‌شوند.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


سرعت اینترنت VDSL در مقایسه با VDSL2 چگونه است؟

سرعت VDSL با طول کابل مسی و سایر اجزای محیط شبکه متفاوت است. VDSL می‌تواند تا 100 مگابیت در ثانیه و از طرف دیگر VDSL2 می‌تواند به 200 مگابیت در ثانیه برسد. VDSL2 همچنین از محدوده فرکانس 30 مگاهرتز به جای محدوده 12 مگاهرتز VDSL پشتیبانی می‌کند.

نسل دوم VDSL در حال پایین آمدن است. در 1 کیلومتر، هر دو مدل VDSL سرعت مشابهی را نشان می‌دهند. در حدود 1.6 کیلومتر عملکرد اینترنت در SL مشابه ADSL2 است و می‌توان گفت اینترنت VDSL سریعتر از ADSL 2 خواهد بود.

حداکثر فاصله‌ای که VDSL2 می‌تواند به آن برسد چقدر است؟

حداکثر برد VDSL2 1200 متر است. بعد از حدود 1600 متر عملکرد VDSL2 بسیار بد است و پیشرفت محسوسی نسبت به ADSL2 مشاهده نمی‌شود.

تفاوت مودم ADSL و VDSL

چگونه VDSL2 سریعتر از اینترنت SL و ADSL خود است؟

یکی از دلایل اصلی بهتر بودن اینترنت VDSL2 نسبت به اینترنت SL و ADSL این است که از سیم‌های مسی قوی برای انتقال داده استفاده می‌شود، بنابراین VDSL2 سرعت بالاتری خواهد داشت.

آیا مودم VDSL با مودم‌های دیگر متفاوت است؟

یکی از مهم‌ترین سوالات مصرف کنندگان در مواجهه با VDSL این است که کدام مودم VDSL را باید تهیه کنند و آیا VDSL می‌تواند با یک مودم استاندارد به اینترنت متصل شود؟

بیشتر بخوانید: تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی؛ انتخاب حرفه‌ای ها کدام است؟

در پاسخ به این سوال باید توجه داشت که مودم‌های VDSL با مودم‌های معمولی متفاوت هستند. هنگام خرید مودم بهتر است روی ویژگی‌های پشتیبانی مودم و فناوری‌های DSL مانند ADSL، ADSL2 و VDSL تمرکز کنید و ببینید آیا مودم از آن فناوری‌ها پشتیبانی می‌کند یا خیر.

تفاوت مودم ADSL و VDSL

آیا امکان تبدیل اینترنت به VDSL در SL وجود دارد؟

خیر، چنین چیزی وجود دارد و نمی‌توانید اتصال ADSL به اینترنت SL تغییر دهید. بنابراین ابتدا باید در یکی از ارائه دهندگان خدمات اینترنت VDSL ثبت نام کنید و مودم شما باید قابلیت پشتیبانی از VDSL را داشته باشد.

اتصال به اینترنت یک نیاز ضروری برای اقتصاد جهانی است. سرعت اینترنت در چیزی که اکثر ما به آن وابسته هستیم نقش مهمی دارد.

ایمیل‌ها، تصاویر، چند رسانه‌ای به سرعت اینترنت بستگی دارد. حتی واحدهای سرگرمی خانگی ما به اتصال شبکه بستگی دارد. هر دو ADSL و VDSL دو نوع اتصال اینترنتی هستند.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


تفاوت مودم adsl و vdsl

تفاوت مودم adsl و vdsl این است که ADSL با خطوط مسی کار می‌کند و می‌تواند مقادیر زیادی داده را انتقال دهد. این یک اتصال مقرون به صرفه برای اینترنت پرسرعت دارد. حتی در حین مکالمه هم می‌توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید و هزینه‌های نصب و نگهداری پایین است.

یکی دیگر از تفاوت مودم adsl و vdsl این است که گزینه سریع‌تری برای انتقال داده وجود دارد. مسافت‌های کوتاه‌تر، سرعت‌های بالاتر و VDSL، تلویزیون با کیفیت بالا و ویدیوی درخواستی را ارائه می‌دهد. ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line است و وظیفه انتقال سریعتر داده‌ها از طریق سیم‌های مسی را بر عهده دارد.اتصال ADSL یک اتصال باند پهن پیوسته است.

پهنای باند ADSL مقرون به صرفه است و برای استارتاپ‌ها مناسب است. ADSL مسافتی تا 18000 فوت را پوشش می‌دهد، نرخ داده کمتری را ارائه می‌دهد و بیشتر از VDSL استفاده می‌شود. VDSL مخفف عبارت Very High Bitrate Digital Subscriber Line است و یک فناوری جدید است و انتقال بهتر سیگنال اینترنت را ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید: مقایسه هارد اکسترنال وسترن دیجیتال (WD) و ای دیتا (ADATA) + دو هارد طلایی

VDSL سرعت بالایی ارائه می‌دهد و اسکایپ یا یوتیوب را بدون تاخیر پخش می‌کند. VDSL سرعت اینترنت بالایی دارد و آپلود یا دانلود فایل‌ها به راحتی انجام می‌شود. سیگنال VDSL سریعتر از ADSL است.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


 مهمترین تفاوت مودم adsl و vdsl چیست؟

در ADSL نرخ بالادستی بین 64 کیلوبیت بر ثانیه و 1 مگابیت بر ثانیه و نرخ پایین دست بین 500 کیلوبیت تا 8 مگابیت در ثانیه است. در VDSL، سرعت بالادستی 1.5-2.5 مگابیت بر ثانیه و پایین‌دستی 50-55 مگابیت در ثانیه است.

این شامل مسافت 18000 فوتی از طریق ADSL است. برای VDSL به 4500 فوت می‌رسد. خطوط داده و POTS در یک سیستم ADSL به اشتراک گذاشته می‌شوند. در یک سیستم VDSL، داده‌های متقارن و خطوط POTS به هم متصل می‌شوند.

ما می‌توانیم به اینترنت و ویدئو در صورت تقاضا در ADSL دسترسی داشته باشیم. و با VDSL می‌توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید. ADSL یک خط مشترک دیجیتال نامتقارن است. VDSL مخفف عبارت Very High Bit Rate Digital Subscriber Line است.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


نتیجه تفاوت مودم adsl و vdsl

فناوری خط مشترک دیجیتال (DSL) اینترنت پرسرعت را برای منازل و ادارات فراهم می‌کند. DSL شبکه تلفن را به سه قسمت تقسیم می‌کند، باند کوچکتر برای تماس‌های تلفنی و بقیه برای بارگذاری و دانلود فعالیت‌های آنلاین مناسب است.

ADSL و VDSL فن آوری‌های خط مشترک دیجیتال (DSL) هستند. این یک خط تلفن معمولی را به یک پیوند ارتباطی باند پهن تبدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید: بررسی تفاوت های هارد اس اس دی و معمولی ( HDD )

ADSL نرخ داده کمتری را در فواصل طولانی ارائه می‌دهد. VDSL سطح بالاتری از اتصال داده را در فواصل کوتاه فراهم می‌کند. VDSL سریعتر از ADSL سنتی است زیرا ترکیبی از فیبر نوری و زیرساخت مسی است. این سه برابر سریعتر از پهنای باند ADSL است. ADSL بیشتر از VDSL استفاده می‌شود. VDSL گران است و سرعت محدودی دارد که بر معایب آن افزوده است.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


ارجاع

تفاوت مودم adsl و vdsl یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند: ارائه دسترسی به اینترنت به دستگاه شما. هر دو مودم دارای ویژگی‌هایی هستند که بسته به نوع سرویس شما آنها را متمایز می‌کند. برای مثال اگر سرویس VDSL دارید باید از یک مودم VDSL مناسب برای رسیدن به سرعت اینترنت بهینه استفاده کنید.

تفاوت مودم adsl و vdsl در اتصال مورد نیاز است. یک مودم DSL با استفاده از یک کابل مسی به یک خط تلفن معمولی متصل می‌شود. برای مودم VDSL به کابل فیبر نوری نیاز است.

سرعت

سرویس‌های DSL و VDSL برای کنترل سرعت‌های مختلف مجهز شده‌اند. در مقایسه، سرعت اتصال DSL بسیار کمتر از VDSL است. سرعت دانلود VDSL 100 مگابیت بر ثانیه (Mbps) است، در حالی که سرعت دانلود DSL حدود 3 مگابیت در ثانیه است.

مشاهده بیشتر: مودم روتر ADCL دی لینک

DSL و VDSL به مناطق خدماتی خاصی محدود می‌شوند و بسته به میزان نزدیکی شما به یک مرکز تلفن (جعبه شرکت تلفن بسته که محل سوئیچ محله شما است) سرعت‌ها متفاوت است. هرچه از صرافی ارائه دهنده خدمات خود (دفتر مرکزی) دورتر باشید، کندتر خواهید بود.

تفاوت مودم ADSL و VDSL

دسترسی

VDSL یک فناوری پیشرفته جدید است که دسترسی را محدود می‌کند. در حالی که ISPها شبکه‌های VDSL را گسترش می‌دهند و آنها را برای عموم قابل دسترسی‌تر می‌کنند، اگر در یک منطقه دور افتاده زندگی می‌کنید ممکن است هنوز در دسترس شما نباشد. با این حال، DSL از اکثر ISPها در دسترس است.

هزینه

هنگام در نظر گرفتن هزینه‌های خدمات و تجهیزات، اتصال استاندارد DSL گزینه بسیار ارزان‌تری است و در دسترس است. VDSL سرعت‌های بالاتری ارائه می‌دهد، اما می‌تواند برای مودم‌های سرویس و سازگار با قیمت بالاتری باشد.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


تعریف ADSL

خط مشترک دیجیتال نامتقارن (ADSL)، همانطور که از نام آن پیداست، تخصیص پهنای باند یکسان نیست، به این معنی که نرخ‌های داده بالادستی و پایین دستی متفاوتی را ارائه می‌دهد. نرخ جریان پایین دست معمولاً بیشتر از دبی بالادست است.

پهنای باند کابل جفت پیچ خورده (یعنی 1 مگاهرتز) توسط ADSL به سه باند تقسیم می‌شود. باند اول بین 0 تا 25 کیلوهرتز بود و به عنوان سرویس تلفن معمولی (همچنین به عنوان POTS شناخته می‌شود) استفاده می‌شد. علاوه بر این، این سرویس تنها 4 کیلوهرتز از باند را مصرف می‌کند و بقیه به عنوان یک باند محافظ استفاده می‌شود که کانال‌های صوتی را از کانال‌های داده جدا می‌کند.

مشاهده بیشتر: مودم روتر ADCL تی پی لینک

باند دوم بین 20 تا 200 کیلوهرتز است و برای ارتباطات بالادستی استفاده می‌شود. باند سوم معمولاً 200 تا 1 مگاهرتز است و برای ارتباطات پایین دستی استفاده می‌شود. فناوری ADSL می‌تواند مسافت 18000 فوت را پوشش دهد.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


تعریف VDSL ing

فناوری VDSL (خط مشترک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا) با چند پیشرفت مشابه ADSL است. از کابل کواکسیال، فیبر نوری یا جفت پیچ خورده برای مسافت‌های کوتاه تا 4500 فوت استفاده می‌کند. روش مدولاسیون مورد استفاده در VDSL، DMT (فناوری چندتنه گسسته) است که ترکیبی از QAM و FDM است.

VDSL ظرفیت بالاتری نسبت به ADSL در خطوط کوتاهتر ارائه می‌دهد. یکی دیگر از مزایای VDSL امنیت داده‌ای است که با پیوندهای نقطه به نقطه ارائه می‌دهد. از هفت خط مختلف برای تنظیم سرعت بالادست و پایین دست استفاده می‌کند.

VDSL خدمات موجود مانند POTS، ISDN، ADSL و غیره را پوشش می‌دهد VDSL برای شبکه‌های خدمات کامل مناسب است. خدماتی مانند تلویزیون با کیفیت بالا و VOD (ویدئو بر حسب تقاضا) را ارائه می‌دهد.

تفاوت مودم ADSL و VDSL


سخن آخر

امروز شما به خوبی در مورد تفاوت مودم adsl و vdsl اطلاعاتی را کسب کردید. شما برای دسترسی به خدمات اینترنت و شبکه کدامیک از این دو گزینه را انتخاب می‌کنید؟ به نظر شما مهم‌ترین رکن تفاوت بین فناوری‌های ADSL و VDSL شامل چه مواردی هستند؟ می‌توانید در بخش کامنت‌ها با ما همراه شوید.

تفاوت اصلی مودم ADSL و VDSL در چیست؟

فرق اصلی بین ADSL و VDSL در سرعتشان است.

مودم ADSL و VDSL در سرعت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

سرعت VDSL بالاتر از ADSL است و از سیم های مسی قوی برای انتقال داده استفاده می کند. از طرف دیگر ADSL حداکثر سرعت دانلود 24 مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد و سرعت آپلود بسیار کمتر است.

آیا VDSL به خط تلفن نیاز دارد؟

بله، VDSL یک سرویس پهن باند مستقل برای مشتریان مسکونی است. و مانند ADSL به خط تلفن نیاز دارد.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.