• رها فهیمی
  نویسنده: رها فهیمی

در این مقاله به بررسی قدرت باتری‌های لپ تاپ لنوو، طول عمر آن‌ها و … می‌پردازیم و به این پرسش پاسخ می‌دهیم که لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد؟

این پرسش که لپ تاپ لنوو یا هر برند دیگری چقدر شارژ نگه می‌دارد، یکی از پرسش‌های رایج میان کاربران است و بسیاری از آن‌ها به دنبال پیدا کردن پاسخ این پرسش هستند. اگر در فضای اینترنت جست و جو کنید، ممکن است با پاسخ‌هایی نظیر شش، هفت یا ده ساعت مواجه شوید که باید گفت این پاسخ‌ها بسیار ساده‌ انگارانه‌ هستند.

برای این که بتوان گفت لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه می‌دارد باید فاکتورها و پارامترهای مختلفی نظیر برنامه‌های در حال اجرا، چرخه‌های شارژ و … را بررسی کرد که در ادامه این مطلب به صورت مبسوط تمامی این موارد را زیر ذره‌بین می‌بریم.

لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد؟


لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد؟

لپ تاپ‌های لنوو نیز مانند تمامی برندهای دیگر شامل مدل‌ها و انواع مختلفی هستند که هر کدام مشخصات سخت افزاری و کیفیت ساخت متفاوتی دارند. مسلما باتری نیز به عنوان یکی از قطعات سخت افزاری، از این قاعده مستثنا نیست و ممکن است بسته به مدل و نو بودن مدل لپ تاپ، متوسط عمر باتری پس از هر شارژ می‌‌تواند در طیف اعداد مانند 1.5 الی 6 ساعت باشد که بعضا و برای موارد خاص این زمان می‌تواند طولانی‌تر نیز شود.

بیشتر بخوانید: بهترین لپ تاپ لنوو؛ مجموعه ای کارآمد برای هر سلیقه ای!

ظرفیت باتری لپ تاپ لنوو، اولین گام برای پاسخ به پرسش لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد است که بر حسب میلی آمپر ساعت (mAH) بیان می‌شود اما، این ظرفیت تنها عامل تاثیر گذار نیست و موارد دیگر در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

5 فاکتور مهم در تخیله سریع (یا کند) شارژ لپ تاپ لنوو

لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد؟

برنامه‌های در حال اجرا

برنامه‌هایی که به صورت همزمان در حال اجرا روی سیستم هستند، میزان سنگینی‌ آن‌ها و فضایی که از حافظه CPU را اشغال می‌کنند، یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی هستند که تعیین می‌کنند لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد.

طبیعی است هرچه تعداد برنامه‌هایی که به صورت همزمان در حال اجرا روی لپ تاپ لنوو هستند، میزان قدرتی پردازشی که برای اجرای آن‌ها لازم است، بیشتر باشد، سریع‌تر باتری لپ تاپ تخلیه می‌کند و شارژ لپ تاپ رو به اتمام می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: مهم ترین دلایل برای خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ ایسوس کدام است؟

میزان روشنایی صفحه نمایشگر و ابعاد آن

یکی از بزرگ‌ترین دشمنان میزان شارژ لپ تاپ و شاید تاثیرگذارترین آن‌ها، صفحه نمایشگر است. میزان انرژی که برای روشن نگه داشتن این صفحه نمایش ارتباط مستقیمی با پاسخ پرسش لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد، دارد.

از سوی دیگر هرچه ابعاد یک صفحه نمایشگر بزرگ‌تر شود، مسلما تعداد پیکسل‌های بیشتری باید توسط باتری انرژی رسانی شود و همین موضوع نیز پارامتر دیگر برای تعیین مدت زمان عمر باتری پس از هر بار شارژ کامل است. قطعا نمایشگرهای بزرگ امروزی به انرژی الکتریکی بیشتری نیاز دارند و یکی از اصلی‌ترین دلایل بالا رفتن ظرفیت باتری‌های امروزی هستند.

لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد؟

تعداد چرخه‌های شارژ/ عامل تعیین کننده میزان شارژ لپ تاپ لنوو

معمولا و بر اساس قراردادی نانوشته میان تولید کنندگان باتری‌های لپ تاپ، ظرفیتی که روی باتری‌های تولید شده ذکر می‌شود، ظرفیت اولیه باتری است و تنها در بازه‌ زمانی اولیه کاربرد دارد و پس از اینکه مدتی از عمر لپ تاپ می‌گذرد و چرخه‌های شارژ و دشارژ لپ تاپ چندین و چند بار تکرار می‌شود، باتری مستهلک شده، ظرفیت آن کاهش می‌یابد و عدد ذکر شده روی آن برای تعیین ظرفیت، دیگر چندان در پاسخ به این پرسش که لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد؟ نمی‌تواند کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش بوت کردن لپ تاپ لنوو + ( 2 روش مختصر و مفید)

سن لپ تاپ

همانطور که در بالا نیز اشاره شد مدت زمان کار کردن با لپ تاپ یکی از عوامل مهمی است که تعیین می‌کند لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد. هر چه از عمر لپ تاپ می‌گذرد ظرفیت باتری کاهش می‌یابد، قطعات مختلف مستهلک شده و دیگر آن بهینگی اولیه را ندارند و به انرژی بیشتری برای فعالیت و انجام وظیفه نیاز دارند. در این میان مواردی مانند عدم نگه داری مناسب از لپ تاپ، ضربه دیدن قطعات آن و … نیز می‌تواند عمر تخلیه شارژ باتری را تسریع کند.

لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد؟

اتصال به اینترنت

اتصال به اینترنت به صورت خواسته یا ناخواسته باعث اجرای بسیاری از برنامه‌ها و بدافزارهای مختلف روی سیستم می‌شود. از سوی دیگر معمولا برنامه‌هایی که نیاز به اتصال به اینترنت دارند به دلیل رد و بدل کردن داده‌ها به صورت دائمی و آنی، به قدرت پردازشی بالایی نیاز دارند که همین موضوع می‌تواند خالی شدن باتری لپ تاپ را تسریع کند.

برای اینکه بتوان از لپ تاپ در مدت زمان طولانی‌تری با یک بار شارژ استفاده کرده و تاثیر اتصال به اینترنت را روی پاسخ پرسش لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد؟ کم‌تر کند، بهتر است استفاده از کابل LAN و اتصال مستقیم به مودم را جایگزین وای-فای کرد.

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که پیشتر در مطلب مورد بررسی قرار گرفت که از عوامل مهمی بود که تعیین می‌کرد لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد، کاهش ظرفیت لپ تاپ و مستهلک شدن آن بود. در ادامه به بررسی علل مختلفی می‌پردازیم که سبب می‌شود چنین ایراداتی در باتری لپ تاپ ظهور کند و راهکارهایی برای مقابله با آن‌ها را ارائه می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: لپ‌تاپ ایسوس یا لنوو، انتخاب کدامیک در سال 2022 بهتر است؟

تمامی باتری‌ها فارغ از برند و کیفیت ساختی که دارند، دیر یا زود با مشکلات کاملا قابل پیشبینی مواجه می‌شوند که البته می‌توان با رعایت مواردی رخ دادن این ایرادات را به تعویق انداخت یا با تهیه و بررسی باتری‌های موجود را بازار، نسخه باکیفیت را انتخاب کرد.

مهم‌ترین مشکلاتی که باتری لپ تاپ لنوو با آن مواجه می‌شود، عبارتند از:

 • تخلیه سریع باتری
 • شارژ نشدن باتری به صورت کامل
 • شناسایی نشدن باتری توسط سایر قطعات
 • عدم برق رسانی مناسب به بخش‌های مختلف سیستم
 • شاید چراغ باتری روشن شود اما، دستگاه به صورت کامل شارژ نمی‌شود.
 • باتری دستگاه را روشن می‌کند اما، شارژ نمی‌شود.

لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد؟

چرا باتری لپ تاپ لنوو با این مشکلات مواجه می‌شود؟

همانطور که از طبیعت باتری پیدا است، این قطعه یک آیتم مصرفی است و پاسخ پرسش لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد در زمان نو بودن سیستم و باتری با زمانی که قطعات رو به استهلاک می‌گذارند، متفاوت است. در واقع حتی محافظه کارترین و بهترین کاربران نیز دیر یا زود محکوم به تعویض باتری‌های سیستم خود هستند.

بیشتر بخوانید: مقایسه لپ تاپ لنوو و اچ پی

مهم‌ترین عواملی که کاهش ظرفیت لپ تاپ را تسریع می‌کند و سبب می‌شود رفته رفته باتری مستهلک شود، عبارتند از:

 • استفاده طولانی و مداوم از سیستم و باتری
 • اتصال دائمی سیستم به شارژر
 • نوسانات برق
 • خیس شدن باتری
 • نگه داری سیستم در محیط غیر استاندارد

اقداماتی در جهت افزایش طول عمر باتری لپ تاپ لنوو

هرچند مستهلک شدن و کاهش ظرفیت لپ تاپ اجتناب ناپذیر است و دیر یا زود مدت زمان اینکه لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد؟ کوتاه و کوتاه‎‌تر می‌شود اما، می‌توان با توسل به یک سری از اقدامات پیشگیرانه این زمان را طولانی‌تر و دیر نیاز به تعویض باتری پیدا کرد.

بهتر است در هنگام استفاده از سیستم، حتی الامکان تمامی برنامه‌های غیر ضروری که در بک گراند سیستم در حال اجرا هستند را بست. این موضوع علاوه بر اینکه مدت زمان نگه داری شارژ توسط باتری را افزایش می‌دهد و دیرتر نیاز به شارژ مجدد پیدا می‌کنید، در طولانی مدت نیز عمر باتری را افزایش می‌دهد و سبب می‌شود باتری دیرتر مستهلک شود.

مورد بعدی که باید مورد توجه داشت، به روز بودن نرم افزارها و درایوهای سیستم است، بهتر است هر چند وقت یک بار از به روز بودن نرم‌ افزارهای پایه و مهم سیستم اطمینان حاصل کرد تا علاوه بر بهره‌وری از امکانات جدید این نرم افزارها و خلاصی از باگ‌ها رفع شده در نسخه‌های قبلی، طول عمر باتری را نیز افزایش داد.

بیشتر بخوانید: آموزش آپدیت لپ تاپ لنوو به ساده ترین روش ممکن

موضوع نهایی ویروس کشی سیستم به صورت مداوم، این مسئله سبب می‌شود علاوه بر رفع شدن باگ‌های آزار دهنده بدافزارهایی که باعث می‌شوند باتری بی‌دلیل بیشتر شارژ مصرف کند و در نتیجه سریع‌تر نیاز به شارژ پیدا کند و مستهلک شود، از بین بروند که این موضوع تاثیر مستقیم روی عمر باتری دارد.


سخن پایانی

برند لنوو نیز مانند سایر برندهای حاضر در بازار در تلاش است تا با بهره‌وری از تکنولوژی‌های روز، طول عمر باتری‌های لپ تاپ خود و نیز دوام آن‌ها را افزایش دهد و در این مدت و طی هر سال دستاورهای جدیدی در این زمینه داشته‌است. به طور کلی علاوه به توجه به مواردی مانند ظرفیت باتری و نوع آن، مراقبت‌ها و رعایت نکاتی که پیشتر به آن اشاره شد نیز تاثیر بسزایی در طول عمر باتری دارد.

لپ تاپ لنوو چقدر شارژ نگه میدارد؟

بستگی به ظرفیت باتری لپ تاپ لنوو دارد که ما در این مقاله به بررسی عوامل آن پرداخته ایم.

5 فاکتور مهم در تخیله سریع باتری لپ تاپ لنوو؟

برنامه‌های در حال اجرا، میزان روشنایی صفحه نمایشگر و ابعاد آن، تعداد چرخه‌های شارژ، سن لپ تاپ، اتصال به اینترنت

طول عمر باتری لپ تاپ لنوو چقدر است؟

یک باتری لپ تاپ باید بین 2 تا 4 سال یا حدود 1000 شارژ کامل عمر داشته باشه و طول عمر یک باتری بستگی به چند عامل داره.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.