• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

یک صفحه کلید مکانیکی از سوئیچ‌های فیزیکی و واقعی در زیر کلیدها برای تعیین زمان فشار دادن کاربر روی کلیدها استفاده می‌کند. این در حالی است که صفحه کلید معمولی تنظیمات متفاوتی دارد. در این مقاله، ما در مورد تفاوت این دو نوع صفحه کلید صحبت خواهیم کرد و نحوه انتخاب یک صفحه کلید مناسب برای زمینه کاری شما را نیز تحلیل می‌کنیم. بنابراین با ما همراه باشید.

صفحه کلید (کیبورد) و ماوس، از لوازم جانبی کامپیوتر محسوب می شوند که در انواع مختلفی تولید و عرضه می شوند.  به جز تایپ کردن، یک صفحه کلید می‌تواند با استفاده از کلیدهای مختلف خود، عملکردهای دیگری را در اختیار کاربر گذارد. صفحه کلید مدرن، از اوایل سال ۱۸۷۸ ساخته شده است و ماشین تحریر اولین دستگاهی بود که از آن بهره برد. بیاد داشته باشید که سیستم QWERTY همچنان به عنوان طرح محبوب صفحه کلیدها شناخته می‌شود؛ چرا که کارآمدتر از طرح DVORAK ای است که در سال ۱۹۳۶ ثبت شده بود. انتخاب صفحه کلید مناسب هنگام خرید یا پیاده سازی یک سیستم کامپیوتری، بسیار مهم است، چرا که شما هرگز نمی‌خواهید که هنگام تایپ کردن با صفحه کلید، مچ دست‌تان دچار درد شده یا اینکه بدین واسطه، در انجام کارهای خود به مشکل برخورد کنید. بنابراین، انتخاب نوع صفحه کلید برای استفاده در کامپیوتر یکی از امور ضروری برای هر کاربری است.

تفاوت های صفحه کلید مکانیکی و معمولی

تفاوت صفحه کلید مکانیکی و معمولی

یک صفحه کلید مکانیکی از یک سوئیچ مکانیکی استفاده می‌کند که زیر هر کلید قرار گرفته است تا هر ضربه کلید توسط کاربر را ضبط کند. این سوئیچ فیزیکی هنگامی شروع به کار می‌کند که کلید را فشار دهید. قبل از اینکه کلید سریع به عقب بازگشته و در موقعیت عادی خود قرار بگیرد، عملکرد سوئیچ تکمیل می‌شود. از طرف دیگر، یک صفحه کلید معمولی، از یک گنبد و غشا لاستیکی استفاده می‌کند تا امکان فشار و ضبط کلید را فراهم کند. این نوع از صفحه کلید، به‌صورت معمولی در اکثر کامپیوترها کاربرد دارد و به دلیل طراحی و تولید آسان و ارزان آن، بیشتر از صفحه کلید مکانیکی مورد توجه قرار گرفته است. هنگام انتخاب بین این دو نوع صفحه کلید، شما ابتدا باید درک کنید که هرکدام از آن‌ها چه امکاناتی را ارائه می‌دهند و احیانا دارای چه مزایا و معایبی هستند.

حتما بخوانید: راهنمای جامع خرید بهترین موس گیمینگ + بررسی ۱۱ مدل موس مخصوص بازی

دوام و طول عمر

هنگام خرید بهترین صفحه کلید برای زمینه کاری یا سرگرمی خود، نگرانی اصلی شما باید این باشد که از صفحه کلیدی استفاده کنید که دوام بیشتری داشته باشد. این موضوع در مورد صفحه کلید مکانیکی بیشتر صدق می‌کند؛ خصوصا اگر مرتب از آن استفاده کنید. تولید کنندگان محتوا، چنین شرایطی دارند و کیبورد چندین برابر بیشتر از کاربران معمولی مورد استفاده آن‌ها قرار می‌گیرد. صفحه کلیدهای مکانیکی علیرغم روند تولید خاصی که طی می‌کنند، از ماندگاری بالایی برخوردار هستند، چرا که از سوئیچ‌های مکانیکی استفاده می‌کنند که گواهی دوام بالا برای‌شان ثبت شده است.

از آن‌جا که این کیبوردها از فلز در نقاط تماس سوئیچ و کیبورد استفاده می‌کنند، می‌توانند توانایی تحمل بیش از ۵۰ میلیون بار فشار کلید را داشته باشند. البته این موضوع در مقایسه با تمیز کردن مداوم صفحه کلید است و احتمالا این عدد با توجه به نگهداری خود کاربر، کم و زیاد می‌شود. روند تمیزکاری کمک می‌کند که ضربه‌های تکراری بسیار مقاوم باشند. گنبدهای لاستیکی جمع شده و کلیدهای چسبنده صفحه کلیدهای معمولی را به راحتی خراب خواهند کرد.

حتما بخوانید: بهترین مادربردهای گیمینگ از برندهای اینتل و AMD

احساس خوب هنگام استفاده از صفحه کلید

مهم‌ترین جنبه‌ای که هنگام انتخاب صفحه کلید باید به آن توجه کنید، حس و مقاومتی است که صفحه کلید هنگام فشار دادن یک کلید از خود نشان می‌دهد. اگر کلیک‌ها حالت کوبشی (که توسط صفحه کلید مکانیکی ارائه می‌شود) داشته باشند، ارزش بیشتری داشته و کاربر احساس خوبی از فشار دادن آن‌ها خواهد داشت. صفحه کلید مکانیکی خوش صدا بوده و برای کاربرانی که حس اسفنجی صفحه کلید معمولی را دوست ندارند، می‌تواند مناسب باشد. دلیل این امر هم آن است که گنبد لاستیکی زیر کلیدهای معمولی صفحه کلید، مقاومت غیرخطی در برابر فشار را ایجاد می‌کند و احساس بسیار خوبی به کاربران القا می‌کند. مشکل صفحه کلیدهای مکانیکی، صدایی است که هر کلیک ایجاد می‌کند و ممکن است که برخی از کاربران، چنین صدایی را بسیار ناخوشایند می‌دانند.

سیستم کلید N-Key

صفحه کلیدهای مکانیکی به شما این امکان را می‌دهند تا در مقایسه با صفحه کلیدهای معمولی، کلیدهای بیشتری را به‌صورت همزمان فشار دهید. این بدان معنی است که برای استفاده از یک صفحه کلید مکانیکی برای تجربه بازی خوب، مشکلی نخواهید داشت. صفحه کلیدهای مکانیکی که مخصوص بازی طراحی شده‌اند، می‌توانند تجربه شما را هنگام گیمینگ بالا ببرند، البته به شرطی که بودجه لازم برای تهیه آن‌ها را داشته باشید.

حتما بخوانید: ۱۳ تا از بهترین لپ تاپ های گیمینگ

تعمیر و نگهداری صفحه کلیدهای مکانیکی

صفحه کلیدهایی که مستعد جذب گرد و غبار و آلودگی‌های مختلف، هر از چندگاهی باید تمیز شده و نگهداری مناسبی از آن‌ها صورت گیرد. این در حالی است که صفحه کلیدهای معمولی به دلیل چسبناک بودن لاستیک‌شان، بیشتر از همیشه در معرض آلودگی قرار دارند. این موضوع در مقایسه با صفحه کلیدهای مکانیکی، نیاز به خارج کردن کلیدها از موقعیت‌شان و تمیزکاری دارد که سخت و زمان‌بر خواهد بود. نگهداری صفحه کلیدهای مکانیکی بسیار ساده‌تر است. چرا که جداکردن، تمیزکردن و اتصال مجدد کلیدهای خودکار و پلاستیک تخت آن‌ها، زمان زیادی نخواهد برد.

حس خوب صدای تایپ

تفاوت صفحه کلید مکانیکی و معمولی

یک صفحه کلید معمولی تجربه تایپ مشابهی را با صفحه کلید مکانیکی در اختیار شما قرار می‌دهد، اما این نقطه تمایزی که بین این دو وجود دارد، حسی است که از شنیدن صدای کلیک در صفحه کلید مکانیکی به گوش شما می‌رسد. این ویژگی علیرغم اینکه جنبه مثبت حس خوب را به شما القا می‌کند، می‌تواند برای هر کسی که غیر از شما در اتاق حضور دارد، یک نوع آزار و اذیت محسوب شود. با صفحه کلید معمولی، خستگی دستان کاربران بیشتر خواهد بود، چرا که گاهی اوقات نیاز به وارد کردن نیروی فشار بیشتری برای عمل کردن کلید مورد نظر خواهید داشت.

حتما بخوانید: معرفی سیستم گیمینگ ارزان

جمع‌بندی

صفحه کلیدهای مکانیکی به شما این امکان را می‌دهند که در مقایسه با صفحه کلید رایج کامپیوتر، سریع‌تر، دقیق‌تر و سبک‌تر تایپ کنید. این صفحه کلید‌ها دوام، قابلیت تنظیم و نگهداری آسانی هم دارند و شما این امکان را خواهید داشت که همزمان کلیدهای بیشتری را فشار دهید. در مقایسه با یک صفحه کلید معمولی که حس ناخوشایندی داشته و فرسودگی در آن نیز سریع است، شما استفاده بهتری می‌توانید از یک صفحه کلید مکانیکی داشته باشید. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که صفحه کلید مکانیکی گران‌تر بوده و از نظر اندازه طول بیشتری هم دارد. بنابراین، اگر قصد استفاده طولانی مدت از آن را دارید، یک صفحه کلید مکانیکی به کار شما می‌آید. اگر هم برای کارهای سبک خود به یک صفحه کلید نیازمند هستید، می‌توانید از صفحه کلید معمولی با هزینه پایین‌تر استفاده کنید.

حال نوبت شما است که تجربیات خود را با ما به اشتراک گذارید، فکر می‌کنید کدام از این انواع صفحه کلید برای شما مناسب است؟ آیا هم اکنون از یک صفحه کلید مکانیکی خوب استفاده می‌کنید؟ می‌توانید در بخش کامنت‌ها با ما همراه شوید.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.