معرفی انواع کیبورد مکانیکی + بررسی عملکرد فنی و مشخصات ظاهری

0
3250
صفحه کلید مکانیکی

تاکنون به لوازم جانبی کامپیوتر خود فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید که با استفاده از ماوس و صفحه کلید بهتر، می‌توانید کاربری بهتری با کامپیوتر خود داشته باشید؟ در این مقاله، ما در مورد صفحه کلید مکانیکی صحبت خواهیم کرد و سعی می‌کنیم که طرح‌های مختلف، انواع سوئیچ‌ها و حتی مواد سازنده آن‌ها را تحلیل کنیم. این مقاله می‌تواند اطلاعات مهمی در اختیار شما گذارد؛ بنابراین اگر از علاقه‌مندان یادگیری در مورد صفحه کلید مکانیکی هستید، در ادامه با ما همراه شوید.

از سال‌های گذشته، برخی از برنامه نویسان برای تجربه کدنویسی بهتر، از صفحه کلید معمولی خود، به صفحه کلید مکانیکی روی آورده‌اند. شاید این نکته برای خیلی از کاربران هضم نباشد، اما این برنامه نویسان، حتی مبلغ‌های بیش از ۲۰۰ دلار نیز برای این دستگاه‌ها خرج می‌کنند. چنین موضوعی برای کسانی که تاکنون از صفحه کلید مکانیکی استفاده نکرده‌اند، ممکن است قابل درک نباشد، اما امکانات این صفحه کلیدها به قدری بالا است که پرداخت کردن چنین هزینه‌ای برایش معقول به حساب می‌آید.

صفحه کلید مکانیکی

برخی از کاربران، با صفحه کلیدی مکانیکی می‌توانند همان تایپوگرافی خوبی را تجربه کنند که نسبت به آن حساس بوده و به‌صورت ظریف به شرایط مناسب هنگام تایپ توجه می‌کنند. قیاس زمینه‌های مختلف می‌تواند باهم فرق داشته باشد، اما در حالت کلی، صفحه کلید مکانیکی می‌تواند از نظر ارگونومی، برای تایپ کاربران مناسب باشد. کاربرانی که به کار تایپوگرافی مشغول هستند، معمولا دچار یک وسواس فکری هستند. آن‌ها نیاز دارند که فونت مناسبی برای عنوان مطالب خود انتخاب کنند. آن‌ها ساعت‌های زیادی را صرف توجه به نکات ریز و درست هنگام تایپ می‌کنند و انتخاب یک صفحه کلید مناسب نیز برای‌شان از اهمیت بالایی برخوردار است.

همان‌طور که یک شخص متبحر در تایپوگرافی، می‌تواند به شما توضیح دهد که چرا یک فونت باعث می‌شود که احساس خاصی داشته باشید، یک طرفدار صفحه کلید مکانیکی نیز می‌تواند از فضایل این صفحه کلید، ساعت‌ها برای شما صحبت کند. از انتخاب سوئیچ‌ها گرفته تا طرح و مواد خاص به کار رفته در آن، همیشه برای این افراد برجستگی بالایی دارد. این صفحه کلید با گستردگی خوبی که در تنوع دارد، می‌تواند نگاه بسیاری از کاربران را به خود جلب کند. دلایل روشنی وجود دارد که شما باید صفحه کلید مکانیکی را امتحان کرده و ارتباط فیزیکی بیشتری با ابزار اصلی تجارت خود داشته باشید.

مکانیسم اولیه

برای چندین دهه، صفحه کلید به عنوان سازوکار اصلی ارتباط با کامپیوتر شناخته می‌شود و به عنوان یک مکمل در کنار ماوس قرار دارد. اگر شما روزانه ۸ ساعت کار می‌کنید و نیمی از آن را به کار تایپ اختصاص داده باشید، با یک حساب ساده می‌توانید اهمیت انتخاب یک صفحه کلید مناسب را درک کنید. فرض کنید که شما ۵ روز از هفته را کار می‌کنید و در کل سال هم ۴۸ هفته مشغول باشید. در چنین شرایطی شما ۹۶۰ ساعت از یک سال را مشغول تایپ روی صفحه کلید هستید. با وجود این میزان ساعات بالا، متوجه می‌شویم که اکثر کاربرانی که با کامپیوتر سروکار دارند، همواره به یک صفحه کلید مناسب نیازمند هستند.

هم اکنون به کیبورد خودتان نگاهی بیندازید. آخرین باری که لای دکمه‌های کیبورد خود را تمیز کرده بودید، چه زمانی بود؟ تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که هر کدام از کلیدهای صفحه کلید خود را چند بار در روز فشار می‌دهید؟ پر استفاده‌ترین کلیدهای شما هم اکنون در وضعیت مناسبی قرار دارند؟ حالت لمس‌ کلیدها چطور است؟ سر و صدای آن‌ها شما را آزار نمی‌دهد؟ آیا هنگام تایپ با صفحه کلید، اطرافیان شما آزار نمی‌بینند؟ آیا میانبرهای مناسبی مانند تنظیم میزان صدا روی صفحه کلید وجود دارد؟ می‌توانید یک موسیقی را بدون دست زدن به ماوس رد کرده و به دیگری گوش دهید؟ همه‌ این‌ها سوالات بسیار مهمی هستند که پاسخ شما، می‌تواند وضعیت کیبورد و کیفیت آن را تعیین کند. شاید افرادی باشند که کارشان با کیبورد کمتر بوده و به زمینه کاری آن‌ها ارتباط چندانی نداشته باشد. اما همین کاربران نیز بدون وجود کیبورد، نمی‌توانند کار چندانی با سیستم خودشان انجام دهند. در یک کلام، صفحه کلیدهای مکانیکی می‌توانند پاسخ‌گوی بسیاری از سوالات و انتظارات کاربران باشند و به همین دلیل، بطن اصلی صحبت ما در این مطلب خواهد بود.

حتما بخوانید: تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی؛ انتخاب حرفه‌ای ها کدام است؟

صفحه کلید مکانیکی چیست؟

به‌طور کلی، اگر صفحه کلید از کلیدهای مکانیکی در ساختار خود استفاده کند، می‌توانیم به آن صفحه کلید مکانیکی بگوییم. در مرحله اول، ابتدا بیایید به سوئیچ‌های مکانیکی مشهور بپردازیم که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. صفحه کلیدهای رایج معمول که قیمت پایینی هم دارند، از کلیدهای گنبدی شکل لاستیکی استفاده می‌کنند. همان‌طور که از نام آن مشخص است، این کلیدها با یک ورق گنبد لاستیکی در بالای سوئیچ‌های الکتریکی ساخته می‌شوند. وقتی که شما یک کلید را فشار داده و گنبد به سمت پایین حرکت می‌کند، سوئیچ کلید عمل می‌کند. با بالا آوردن انگشت خود، گنبد لاستیکی دوباره به شکل اولیه خود بازگشته و دیگر فشرده نمی‌شود. سوئیچ‌های گنبد لاستیکی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، چرا که در مقایسه با دیگر موارد، قیمت پایین‌تری دارند. با این حال، آن‌ها مطمئنا بهترین راه حل برای مشکل ثبت فشار دکمه‌ها نیستند.

سوئیچ‌های مکانیکی، یک محدوده لمسی دارند که با صفحه کلیدهای گنبد لاستیکی در دسترس نیستند. صفحه کلیدهای مکانیکی را می‌توانیم یک رنسانس در این عرصه بدانیم که چندین سال هم ادامه دارد، اما از زمان استقبال جامعه بازیکنان، این عرصه گسترده‌تر از گذشته به کار خود ادامه می‌دهد.

صفحه کلید مکانیکی

حال، قبل از اینکه بیشتر به موضوع بپردازیم، بهتر کمی در مورد حس کاربران نسبت به صفحه کلید مکانیکی صحبت کنیم. یقینا شما نیز افرادی را دیده‌اید که صفحه کلیدهای مکانیکی را به دلیل طولانی بودن روند فشار دادن یک کلید، توجیه می‌کنند. این حرف در ابتدا ممکن است درست باشد، اما این صفحه کلیدها مزایای بسیار بیشتری هم دارند که چنین نقوصی را برطرف می‌کند. کلیدهای این محصولات کمتر از دیگر کیبوردها خراب می‌شود و حتی ارزان قیمت‌ترین محصولات بازار هم ماندگاری بالاتری نسبت به صفحه کلیدهای معمولی گران قیمت دارند. تغییرات کمتر در این صفحه کلیدها پایدار می‌ماند و شما کیفیت بالای کلیدها را در آن می‌توانید مشاهده کنید.

خرید صفحه کلید مکانیکی، در زمینه اکونومی صوتی چندان عملی نیست. شما صفحه کلیدی را خریدار یمی‌کنید که قرار است برای مدت زمان زیادی به عنوان یک ابزار کاری از آن استفاده کنید. صفحه کلید باید طرح مناسب، حس عالی و زیبایی خاصی هم داشته باشد. شما قرار است که هر روز صبح، صدای صفحه کلید خود را بشنوید و وقتی که دیگران هم در معرض آلودگی صوتی آن باشند، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. صفحه کلید باید تبدیل به بهترین دوست شما شود که هر روز به آن افتخار می‌کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کیبورد گیمینگ

شما باید تسلط کافی روی صفحه کلید خود داشته باشید و بتوانید سرعت تایپ خود را رفته رفته با آن افزایش دهید. یک صفحه کلید مناسب که ارگونومی خوبی از هر لحاظی دارد، این مزایا را برای شما فراهم خواهد کرد. صفحه کلید می‌تواند تایپ سریع‌تری را برای شما فراهم کند و ایرادات تایپ‌تان را نیز کاهش می‌دهد. با یک برنامه ریزی بهتر و خرید صفحه کلید مناسب، می‌تواند شما را از خیلی جهات در زندگی کاری جلو بیندازد.

انواع سوئیچ‌ها

مسلما، بارزترین ویژگی صفحه کلیدی مکانیکی که آن را از دیگر مدل‌ها متمایز می‌کند، سوئیچ‌ها هستند. انبوهی از کلیدهای مختلف مکانیکی برای این کیبورد وجود دارد. آن‌ها می‌توانند به راحتی به دو دسته‌بندی شکل فیزیکی و نصب ساقه‌ای تقسیم شوند. در دسته‌بندی دومی، یک برآمدگی وجود دارد که کلیدها به آن متصل می‌شوند. سوئیچ type به عنوان مشخصه خود صفحه کلید شناخته می‌شود و به طور معمول، به‌عنوان خطی، کلیدی یا لمسی طبقه بندی می‌شود.

تفاوت‌های سوئیچ‌های فیزیکی

این سوئیچ‌ها که Cherry MX نام دارند، به عنوان متداول‌ترین نوع سوئیچ فیزیکی شناخته شده و به‌صورت متعدد در بازار موجود هستند. از نظر تاریخی، Cherry به عنوان تنها برند در این عرصه، توانست پتنت مربوط به آن را ثبت کرده و سیستم نصب خودش را برای این سوئیچ ارائه کرده و نام خود را روی آن بگذارد. هم اکنون حق ثبت اختراع آن‌ها منقضی شده است و تعداد دیگری از تولیدکنندگان سوئیچ، توانسته‌اند که با هزینه کمتر و سازگاری بیشتری با صفحه کلیدهای مکانیکی، محصولات خودشان را روانه بازار کنند.

امروزه دیگر ضروری نیست که از سوئیچ‌های برند Cherry استفاده کنید. این روزها برندهایی با پیشرفت و نوآوری بسیار بیشتر در توسعه سوئیچ‌ها فعالیت می‌کنند. Kailh یک برند چینی است که نه‌تنها سوئیچ‌های قابل نصب روی سیستم MX را ارائه می‌کند، بلکه ترکیب رنگی متوعی مانند آبی، سبز و قرمز را نیز ارائه می‌کند. این برند یکسری سوئیچ‌های جعبه‌ای نیز تولید می‌کند که در برابر گرد و غبار و همچنین آب مقاوم بوده و توانسته است که گواهی IP56 را کسب کند. سوئیچ‌های دیگری با تکیه روی سرعت بیشتری ارائه شده‌اند که هدف آن‌ها، کاربران گیمر بوده است. این افراد معمولا کمتر مسافرت می‌کنند و باید سوئیچ‌هایی داشته باشند که سریع تحریک شده و می‌تواند دکمه‌های موردنظر کاربر را سریع به بازی انتقال دهد.

صفحه کلید مکانیکی

بسیاری از انواع سوئیچ‌های خوب دیگر هم وجود دارد که هیچ ارتباطی با Cherry ندارند. Topre یکی از همین انواع است که مورد توجه کاربران قرار گرفته است. سوئیچ‌های Topre در ژاپن طراحی و ساخته شده‌اند و حس لمسی شگفت انگیزی را به وجود می‌آورند که در سوئیچ‌های دیگر کمتر دیده شده است. با این حال، این سوئیچ‌ها گران قیمت هستند و متعاقبا کمتر در بین کاربران رایج است.

حتما بخوانید: راهنمای جامع خرید بهترین موس گیمینگ + بررسی 11 مدل موس مخصوص بازی

سوئیچ کیبورد و مخصوصا Cherry MX و انواع مختلف آن، به‌طور معمول با رنگ برچسب گذاری می‌شوند. به عنوان مثال، آبی یا قهوه‌ای می‌تواند رنگ‌های مختلفی باشد که به انواع مختلف سوئیچ‌ها اطلاق می‌شود و به‌طور معمول، یک سوئیچ می‌تواند خطی، لمسی یا کلیکی باشد. هرکدام از این نام‌ها، به حسی می‌پردازد که فشار دادن یک کلید می‌تواند برای کاربر داشته باشد و در ظاهر اهمیت چندانی ندارد.

یک سوئیچ خطی، دقیقا مانند یک انیمیشن خطی عمل می‌کند و هیچ منحنی در این ساختار وجود ندارد. وقتی که شما کلیدی را فشار می‌دهید، مقاومت کلید تا پایان مرحله پایین آمدن کلید، ثابت خواهد بود. یک کلید لمسی، بیشتر شبیه به یک منحنی انیمیشنی easyInQuart است. یک نوع اهرم مقاوم در قسمت بالای آن وجود دارد که باید از آن عبور کرده و سپس مانند یک سوئیچ خطی به سمت پایین حرکت کنید تا اینکه کلید عمل کند. این روند سبب ایجاد فشار لمسی در قسمت بالای سوئیچ می‌شود که در واقع همان چیزی است که آن را به عنوان سوئیچ لمسی در این بین معرفی می‌کند.

برقراری ارتباط با یک کلید کلیکی کمی ساده‌تر است. این نوع از یک اهرم مشابه با سوئیچ لمسی استفاده می‌کند، اما یک کلیک قابل تحریک نیز در آن وجود دارد. هر نوع سوئیچ، وزن متفاوتی برای کلیدهای خود دارد. این وزن در واقع همان نیرویی است که باید از جانب کاربر وارد شود تا سوئیچ بتواند کار خود را انجام دهد. نیروی تحریک کلید اصلی، غالبا در واحدهای cN (سنتین واتون) اندازه گیری می‌شود. باز هم باید گفت، رنگ‌ها به دلخواه تولید کنندگان انتخاب شده‌اند و یک نوع برچسب گذاری هستند. بنابراین، به عنوان مثال، Kailh Box Red یک سوئیچ خطی نرم است و Kailh Box Black نیز یک سوئیچ خطی محسوب می‌شود که سنگین‌تر عمل می‌کند. رنگ‌ها معنای زیادی دارند و در طی این سال‌ها طرح Cherry این الگو را تشکیل داده و دیگران نیز از آن تبعیت می‌کنند.

موضوع مهم دیگری که در این بین اهمیت دارد، سوئیچ‌های کلیدی است که حالت عجیب و غریبی دارند. گاهی اوقات هنگام خرید یک صفحه کلید می‌توانید با چنین مواردی هم روبرو شوید که البته چندان هم اهمیت ندارند. بنابراین، شما هنگام خرید یک صفحه کلید مکانیکی، ابتدا بهتر است که با نمونه‌های Cherry MX کار کنید. این صفحه کلیدها سازگار هستند و Kailh یکی از بهترین نمونه‌هایی است که در این زمینه وجود دارد. شما باید سوئیچی را انتخاب کنید که حداقل روی کاغذ جوابگو باشد و بتوانید از کار با آن لذت ببرید.

یک راهنمایی ساده

اگر ایده سوئیچ‌های خطی را دوست دارید، می‌توانید به سراغ Cherry MX یا سوئیچ‌های قرمز که سازگار هستند بروید. اگر با سوئیچ‌های لمسی راحت‌تر هستید، می‌توانید سوئیچ‌های قهوه‌ای یا سازگار MX را انتخاب کنید. اگر هم می‌توانید هزینه بیشتری را روی خرید یک صفحه کلید مکانیکی قرار دهید، ما به شما سوئیچ‌های Happy Hacking، Topre یا Realforce را پیشنهاد می‌کنیم. این پیشنهادات همگی مناسب هستند و می‌توانند مورد رضایت شما باشند.

صفحه کلید مکانیکی

آیا به نظر شما سوئیچ کلیکی می‌تواند جذاب باشد؟ سوئیچ‌های MX Blue یکی از انواع سوئیچ‌های کلیکی هستند که مورد توجه کاربران قرار گرفته‌اند. این سوئیچ انتخاب‌های گسترده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهند و می‌توانید بنا به ترجیحات خود، آن‌ها را تهیه کنید. اگر هم به سراغ سوئیچ‌هایی با پایه نصب MX بروید، می‌توانید گزینه‌های متعددی برای خرید داشته باشید. ما سعی کردیم که ترجیحات کاربران را در دنیای صفحه کلید مکانیکی بررسی کنیم. حال در ادامه به سراغ تفاوت صفحه کلیدهای مکانیکی می‌رویم و امیدوار هستیم که به انتخاب نهایی خود دست یابید.

عملکرد سوئیچ‌ها از نظر ذهنی

ما سعی کردیم که سوئیچ‌های مختلف Kailh را در یک صفحه کلید ۸۷ کلیدی Key TKL مقایسه کنیم. در این مقایسه، یک WASD Code v2 را با سوئیچ‌های MX Blue و یک WASD Co را نیز همراه با صفحه کلید DE v3 و سوئیچ‌های Zealio تست کردیم. در تست‌های خودمان، Happy Hacking Professional Hybrid را نیز در برابر سوئیچ‌های Topre قرار دادیم و نتایج بسیار جالب بوده است.

وقتی که کلیدها به سمت پایین حرکت می‌کند و دوباره در مسیر بازگشت قرار می‌گیرد، Kailh Box White ها کمی عملکرد کلیکی دارند و یک سوئیچ Cherry Blue MX نیز تنها در مسیر پایین خود یک کلیک دارد. هر دو حس دلپذیری دارند و بازخورد رضایت بخشی از کاربران دریافت کردند. وقتی که با سوئیچ‌های کلیدی تایپ می‌کنید، به راحتی می‌توانید به ریتم صدای زمختی که این صفحه کلیدها دارند، عادت کنید. با این حال، اگر یک فضای اداری قرار داشته باشید، شاید صفحه کلیدی که چنین صدای بلندی داشته باشد، چندان مناسب شما نباشد.

سوئیچ‌های لمسی مانند Kailh Speed Copper حس مقاومت بیشتری نسبت به Kailh Brown استاندارد دارد. Kailh Speed Copper شباهت زیادی به سوئیچ‌های Zealio در صفحه WASD CODE دارد. این چنین مواردی را تنها علاقه‌مندان سرسخت سوئیچ‌های لمسی می‌توانند درک کنند. کاربران زیادی امروزه صفحه کلیدهای همه کاره را انتخاب می‌کنند و شاید به همین دلیل، گزینه‌هایی مانند Kailh Brown یا Speed Copper یا حتی Zealio بیشتر مورد توجه قرار بگیرند. همه این گزینه‌ها برای تایپ و کدنویسی، حس لمسی بسیار خوبی را ارائه می‌دهند و حتی حس سازش خوبی هم بین فشار و نحوه عمل کردن آن خواهند داشت.

کلیدهای Kailg Speed Silver از نظر وزن و مقاومت، شباهت زیادی به مدل‌های قهوه‌ای رنگ Kailh دارند، اما به دلیل خطی بودن، مقاومت آن‌ها تا پایین‌ترین نقطه فشار حس می‌شود. صدا در صفحه کلید Silver از Browns کمی بلندتر است و Cop Kaihls هنوز هم صدای عمیق‌تری دارد.

حتما بخوانید: بهترین مانیتور گیمینگ همراه با معرفی ۹ مدل برتر + اصطلاحات رایج

سوئیچ‌های Topre متفاوت‌تر از دیگر گزینه‌ها هستند. آن‌ها حس لمسی بیشتری ایجاد می‌کنند و شباهت بیشتری هم به صفحه کلیدهای Cherry دارند. یکپارچگی در این صفحه کلیدها دیده می‌شود و علاقه مندانی که مایل به استفاده از صفحه کلیدهای قدیمی مکانیکی هستند، می‌توانند این مدل‌ها را در نظر داشته باشند. بازهم باید تاکید کنیم که این تنوع در صفحه کلیدهای مکانیکی، حاشیه امن بسیار خوبی را ایجاد می‌کند و هر کاربری می‌توانند بنا به سطح بازخوردی که از کیبورد خود انتظار دارد، یکی از این گزینه‌های استاندارد را انتخاب کند.

طرح بندی و اندازه صفحه کلید

با وجود مسئله حساس به نام سوئیچ‌ها، قصد داریم که بخش دیگری کلمات اختصاری رایج در زمینه صفحه کلید مکانیکی را بررسی کنیم. این موارد با طرح بندی صفحه کلید سر و کار دارند.

اندازه صفحه کلید

طرح بندی صفحه کلید، معمولا قبل از هر چیزی دیگری با اندازه آن تعریف می‌شود. ما در ادامه از کوچک به بزرگ این ابعاد را بررسی خواهیم کرد.

در طرح کوچک ۴۰ درصد، شاهد دو برابر شدن تعداد کلیدها هستیم و برای این کار، باید کلید دیگری در کنار کلید مورد نظر فشرده شود. اگر دلیل خاصی برای استفاده از این نوع صفحه کلید ندارید، ما نمی‌توانید این طرح کلی را برای زمینه‌های هیچ فردی توصیه کنیم.

طرح ۶۰ درصد به‌طور معمول، یک طرح کلید طبیعی است که البته یک سری کلیدهای جهت اختصاصی هم دارد. دکمه‌های صفحه اصلی، home، end، pahe up و page down نیز به‌عنوان کلیدهای عملکردی در آن‌ها وجود دارند.

طرح ۶۵ درصد نیز مانند طرح ۶۰ درصد جمع و جور است، اما معمولا کلیدهای جهت نما هم در آن قرار می‌گیرد.

طرح ۷۵ درصد، معمولا در یک ردیف عملکردی مشخص قرار می‌گیرد.

صفحه کلید مکانیکی

طرح TKL دارای ده کلید کمتر بوده و نسبت به طرح‌های معمولی، از پد مخصوص اعداد در سمت راست صفحه کلید استفاده نمی‌کند.

اندازه استاندارد این صفحه کلیدها مانند یک صفحه کلید معمولی است و از کلیدهای عملکردی، پد شماره و دکمه‌های جهت تشکیل یافته است. به همین دلیل به جز کاربرانی که بنا به دلایل خاصی از طرح‌های تعرف شده در بالا استفاده می‌کنند، معمولا طرح استاندارد در صفحه کلیدهای مکانیکی رایج‌تر است.

توجه داشته باشید که طرح بندی‌های رایجی وجود دارد که تفکیک فرعی این اندازه‌ها را در خود ندارد. به عنوان مثال، طرح صفحه کلید Happy Hacking Keyboard یا همان HHKB، طرحی با قدمت ۲۰ ساله است که در اصل برای کاربران یونیکس ارائه شده بود. این طرح همچنان محبوبیت بالایی دارد، چرا که برحسب یک فلسفه خاص ارائه شده است و کاربران خاصی هنوز هم از چنین طرحی استقبال می‌کنند.

صفحه کلید ارگونومیک

برخی از افراد، به ارگونومیک بودن صفحه کلید خود اهمیت بیشتری می‌دهند. یکی از زمینه‌هایی که صفحه کلیدهای مکانیکی می‌تواند صادقانه روی بحث ارگونومی کار کند، انواع بسیار زیادی است که این صفحه کلیدها داشته و هر کاربری می‌تواند بهترین گزینه را از آن انتخاب کند. به عنوان مثال، صفحه کلید Ergodox EZ را در نظر بگیرید. این صفحه کلید به صورت شکافته طراحی شده است و ویژگی‌های سبب شده است که برای صفحات مداری hotswap بسیار مناسب باشد. این بدان معنی است که شما بسته به ترجیحات خود، می‌توانید به راحتی، تعداد زیادی از سوئیچ‌های مکانیکی را برای دفعات زیاد تعویض کنید. صفحه کلید از دو بخش مجزا تشکیل یافته است و تنها سیم آن‌ها به‌صورت یکپارچه متصل شده است. مطمئنا این چنین روندی برای یکسری از کاربران مناسب خواهد بود.

معمولا صفحه کلیدهای مکانیکی با سوئیچ شناخته می‌شوند و پس از مدتی هم ممکن است که یکی را بر دیگری ترجیح بدهید. شما نیازی به خرید یک صفحه کلید کاملا جدید نخواهید داشت. تنها کافی است که سوئیچ‌ها را تعویض کرده و دوباره از آن استفاده کنید. Ergodox EZ کاملا قابل برنامه ریزی است و می‌توانید عملکرد هر کلید را تنظیم کنید تا هر کاری که دوست دارید، انجام دهد. انتخاب بین طرح‌های مختلف آن نیز به‌صورت بی‌نهایت در اختیار شما قرار دارد.

صفحه کلید مکانیکی

طرح‌های اولیه Ergodox EZ مسلما غیر متعارف هستند. اما رفته رفته طرح‌های مناسب‌تری از این صفحه کلید روانه بازار شده و آن طرح‌های مبهم اولیه از بین رفتند. شما حتی می‌توانید طرح‌هایی مانند ماشین تحریر اولیه را خریداری کرده و حس نوستالژیک خود را زنده کنید. خوشبختانه، Ergodox EZ از سیستم نرم افزاری پشتیبانی می‌کند و می‌تواند دقت شما را افزایش دهد. شما می‌توانید تست‌های لازم را روی انواع مختلف آن انجام داده و موردی را تهیه کنید که سرعت تایپ شما را افزایش می‌دهد.

صرف نظر از اینکه احساس شما در مورد بحث زیبایی شناسی این صفحه کلیدها چگونه است، اگر فردی هستید که از بیماری مانند RSI رنج می‌برید، این صفحه کلید کمک بیشتری به شما خواهد کرد. چنین عواملی دست به دست هم می‌دهند تا بتوانید با علاقه مندی بیشتری ۳۵۰ دلار برای چنین کیبوردی هزینه کرده و از امکانات سخت افزاری آن برای رفاه حال شخصی خود بهره ببرید. این یک سرمایه گذاری بسیار ارزشمند است که سرعت تایپ و در نتیجه کار شما را توسعه خواهد داد.

حتما بخوانید: بهترین مادربردهای گیمینگ از برندهای اینتل و AMD

صفحه کلید ANSI یا ISO

خصوصیات منطقه‌ای کیبورد نیز اهمیت زیادی دارد. کاربرانی که در دنیای غرب حضور دارند، از صفحه کلیدهای ANSI یا همان انستیتوی ملی استاندارد آمریکا استفاده می‌کنند. در این صفحه کلیدها، کلید Enter در یک ردیف بالایی قرار دارد. صفحه کلید ISO هم که همان سازمان بین المللی استاندارد سازی است، کلید Enter را در دو ردیف مشخص به‌صورت زاویه‌دار قرار داده است. این‌ها بارزترین تفاوت‌های دیداری هستند، اما همه آن محسوب نمی‌شوند.

بدین ترتیب، با توجه به منطقه‌ای که شما در آن زندگی می‌کنید، می‌توانید از هر کدام از این مدل‌های استاندارد استفاده کنید. البته ناگفته نماند که منطقی‌ترین حالت این است که از صفحه کلید ANSI استفاده کنید که گزینه‌های بیشتری را ارائه می‌دهد و طرح‌ بندی‌های بهتری هم دارد.

صفحه کلید مکانیکی

آنالیز فشارهای کلیدها

در نگاه اول، برخی از اندازه‌های طرح بندی‌های کوچکی مانند ۶۰ و ۶۵ درصد ممکن است که کاملا غیر عملی به نظر برسند. با این حال، از کارکرد برخی از کلیدهای خاص چنین مواردی تعجب کنید. شما می‌توانید خودتان این کلیدها را تست کرده و ببینید که چه برنامه‌هایی می‌توانند بیشترین استفاده را از عملکرد آن‌ها داشته باشند. برنامه لاگرمن یکی از بهترین برنامه‌های کمک کننده در چنین مواردی است. این برنامه در پس زمینه اجرا شده و تمام فشارهای کلیدهای شما را می‌شمارد. سپس برنامه به شما امکان این را می‌دهد که گزارشی مانند یک نقشه حرارتی را دریافت کرده و بتوانید محل دقیق فشردن اکثر کلیدهای خود را متوجه شوید. این نقشه حراراتی را می‌توانید برای دوره‌های مختلف مانند سه هفته یکبار تهیه کنید.

تجزیه و تحلیل‌های این برنامه به شما کمک می کند که غلظت کارکرد تمام کلیدهای صفحه کلید خود را مشخص کرده و با نگهداری مناسب، عمر آن را بالا ببرید. این برنامه کاربردهای دیگری هم دارد که کاربران بنا به علاقه خود می‌توانند از آن‌ها بهره مند شوند.

صفحه کلید مکانیکی

کیفیت ساخت و اتصال صفحه کلید مکانیکی

اکثر صفحه کلیدهای مکانیکی به‌صورت سیم‌دار ساخته می‌شوند. چه USB-C باشند و چه مینی USB، سیم از صفحه کلید به کامپیوتر متصل می‌شود. با این حال، اگر مرتبا دستگاه‌های خود را عوض می‌کنید یا اینکه زیاد سفر می‌کنید، خراب شدن کابل‌ها می‌تواند مشکل‌ساز باشد. برندهای مختلفی مانند Flico، Matias، Corsair، Ducky و موارد دیگر وجود دارند که اقدام به تولید صفحه کلیدهای مکانیکی بی‌سیم کرده‌اند و می‌توانید در موارد خاص از آن‌ها استفاده کنید.

برای ساخت این کیبوردها، معمولا از دو ماده آلومینیوم و پلاستیک استفاده می‌شود. مانند اکثر این دستگاه‌ها، هیچ چیز درست یا غلطی وجود ندارد و هر برندی می‌تواند روند مشخصی برای تولید داشته باشد. اگرچه کیبوردهای سیمی برای داشتن وزن پایین‌تر و بهبود سیگنال، از کنترل کننده‌های بلوتوثی استفاده می‌کنند و بدنه آن‌ها نیز معمولا پلاستیکی هستند.

حتما بخوانید: ۱۳ تا از بهترین لپ تاپ های گیمینگ

شما بنا به شرایط کاری خود می‌توانید از هر کدام از این صفحه کلیدها استفاده کنید. هرکدام از آن‌ها مزایای خاص خودشان را دارند و نمی‌توان یکی را بر دیگری برتر دانست. به عنوان مثال، اگر از سمت چپ نزدیک به پورت USB هستید، شرایط بهتری نسبت به دستگاه‌هایی خواهید داشت که پورت USB آن‌ها در سمت راست کامپیوتر قرار دارد. برخی از صفحه کلیدها دارای چندین پورت هستند. برخی از آن‌ها مانند WASD که در ابتدا به آن اشاره کرده بودیم، کانال‌هایی روی کیس دارند که می‌توانید کابل را به شکل دلخواه مسیریابی کرده و اتصال را انجام دهید. این یک ویژگی است که در اغلب برندهای دیگر وجود ندارد، اما مطمئنا برای بسیاری از کاربران اهمیت بالایی خواهد داشت.

صفحه کلید مکانیکی

از نظر زیبایی شناسی، انتخاب گسترده و متنوعی از نظر رنگ بندی در اختیار شما قرار دارد و نسخه‌های آلومینیومی شرایط بهتری هم دارند. این کیبوردها دارای پوشش سفالی و الکتروفورزی هستند که می‌توانند جذاب باشند. همان‌طور که می‌توان تصور کرد، زیبایی یک صفحه کلید می‌تواند به بالارفتن قیمت آن نیز منجر شود.

صفحه کلیدی مانند RAMA Koyu هم داریم که از قطعات برنجی ساخته شده‌اند و می‌توانند حالت پایدارتری روی میز داشته و تکان نخورند. با استفاده از این صفحه کلید می‌توانید سرعت تایپ خود را نیز تا حد خیلی زیاد افزایش دهید. این صفحه کلید قیمت هزار دلاری دارد و اگر خوش شانس باشید، با خرید آن می‌توانید کلیدها و سوئیچ‌های اضافی نیز در جعبه آن دریافت کنید.

کلیدهای میانبر

یکی از بزرگ‌ترین قابلیت‌های صفحه کلیدهای مکانیکی این است که می‌توانید عملکرد هر کدام از کلیدهای آن را به دلخواه تغییر دهید. این موضوع را قبلا نیز مورد بحث قرار داده بودیم و می‌دانیم که صفحه کلیدهای سبک Cherry MX برای اولین بار چنین مفهومی را ایجاد کرده و سبب محبوب‌تر شدن هرچه بیشتر این صفحه کلیدها شدند.

با این حال، اگر اتصال از طریق MX mount انجام بگیرد، گزینه‌های بیشتری در اختیار شما قرار می‌گیرد. در ادامه قصد داریم که به هر کدام از کلیدهای این سبک نگاهی بیندازیم.

صفحه کلید مکانیکی

SA

این کلیدها اندازه بلندی دارند و در ردیف‌های پایینی قرار می‌گیرند. شما می‌توانید عملکردهای مشخصی را برای آن‌ها تعریف کنید. با توجه به بلند بودن آن‌ها، بیش از کلیدهای دیگر در معرض برخورد انگشتان شما قرار دارند و بنابراین باید کلیدهای مهم را برای‌شان تعریف کنید.

DSA

DSA یک کلید پایین‌تر از SA قرار دارد و اگرچه مانند آن‌ها بلندی ندارند، اما شکل برجسته آن‌ها در پایین ردیف‌ها کاملا مشخص است.

اگر قرار است که برای اولین بار با یک صفحه کلید مکانیکی کار کنید، نگرانی چندانی از بابت مشخصات کلیدی نخواهید داشت. به هر حال بهتر است که از همان یاد گرفته و بتوانید گزینه‌های موجود را تست کرده و بهترین کاربری را از آن ببرید.

صفحه کلید مکانیکی

Signature Plastics یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین تولید کنندگان صفحه کلیدهای سفارشی است که دارای صفحه بزرگی برای پروفیل‌های مختلف است و با مشخصات خاصی برای علاقه‌مندان ارائه می‌شود.

مواد سازنده صفحه کلید

اکثریت قریب به اتفاق صفحه کلیدهای مکانیکی از نوع پلاستیک ساخته شده‌اند. ما در ادامه قصد داریم که صفحه کلیدهایی را به شما معرفی کنیم که از مواد عجیب و غریبی ساخته شده‌اند و ممکن است که برای شما جالب باشند.

ABS یک پلاستیک خاص است که کلاهک‌های دو شات استفاده می‌کند. این پلاستیک حالت نرم‌تری دارد و بنابراین از انعطاف پذیری بیشتری هم برخوردار است. شما در این نوع صفحه کلیدها، تنوع بالایی از گزینه‌های رنگی را خواهید داشت و می‌توانید حتی آن‌ها را به‌صورت دو رنگ نیز تهیه کنید. البته نکته منفی این صفحه کلیدها این است که پلاستیک ABS می‌تواند با گذشت زمان براق شود. این روند سبب می‌شود که دکمه‌هایی که زیاد استفاده می‌کنید، در طول مدت زمان طولانی، براق‌تر از دیگر دکمه‌ها دیده شوند.

حتما بخوانید: معرفی سیستم گیمینگ ارزان

پلاستیک PBT به مرور زمان مانند ABS‌ براق نمی‌شود، اما تصعید رنگ خاصی که این جنس دارد، سبب می‌شود که تنوع رنگی چندان زیادی را شاهد نباشیم. با این حال، به طور معمول، یک سطح بافتی خاصی در آن‌ها وجود دارد که برای اکثر کاربران جذاب خواهد بود. مثل همیشه، این یک موضوع سلیقه‌ای است و کاربران انتخاب‌های مخصوص به خود را خواهند داشت.

نگهداری و تمیز کردن صفحه کلیدهای مکانیکی

صفحه کلیدهای مکانیکی مستعد کثیف شدن هستند و این موضوع می‌تواند به دلیل تایپ کردن با دستان عرق کرده، خوردن ناهار روی میز کامپیوتر یا موارد دیگر باشد. حال بعد از اینکه در مورد صفحه کلیدهای مکانیکی اطلاعات لازم را دریافت کردیم، نوبت به آن رسیده است که با نحوه پاکسازی این دستگاه‌ها نیز آشنا شویم. این پاکسازی می‌تواند شرایط خاصی داشته باشد. از پاکسازی سطحی و ساده گرفته تا پاکسازی تمام کلیدهای آن، روال مشخصی دارد که بهتر است آن را رعایت کنید.

تمیزکاری ساده صفحه کلید مکانیکی

صفحه کلید مکانیکی

برای تمیز نگه داشتن صفحه کلید مکانیکی و پاک نگه داشتن آن از ذرات گرد و غبار، بهتر است که صفحه کلید را وارونه کرده و با تکان و ضربه، ذرات گرد و غبار را از آن دور کنید. دمیدن مقداری هوای فشرده نیز کمک می‌کند که تمیزکاری به شکل بهتری صورت بگیرد. استفاده از اسپری، کمک می‌کند که ذرات گیر کرده بین کلیدها نیز خارج شود. اگر صفحه کلید را به صورت وارونه نگه دارید، خرده ریزها و بقایای مواد بیرون میریزد. هنگام استفاده از هوای فشرده نیز می‌توانید با چند انفجار هوای کوتاه، بقایای بیشتری از کثیفی‌ها را به بیرون انتقال دهید.

تمیزکاری کامل صفحه کلید مکانیکی

برای تمیزکاری دقیق صفحه کلید، ابتدا باید کلیدهای کوچک صفحه کلید را بردارید. اگر تاکنون چنین کاری را انجام نداده‌اید، ابتدا از یک آموزش ویدیویی کمک بگیرید تا با نحوه برداشتن کلیدها و نحوه قرار دادن مجدد آن‌ها روی صفحه کلید مکانیکی آشنا شوید. ابزارهای خاصی هم برای این منظور وجود دارد که در صورت علاقه‌مندی، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که صفحه کلیدها بر حسب نحوه قرارگیری، اشکال مختلفی دارند و افتراق بین کلیدها هم بسیار دشوار است. بنابراین شاید تهیه یک تصویر هم بتواند کمک زیادی به شما بکند.

توصیه می‌کنیم که صفحه کلیدها را برداشته و آن را بعد از تمیزکاری، به جای خود برگردانید. هرچه قدر که این کار را به‌صورت پیوسته انجام دهید، درصد خطای شما نیز کاهش پیدا خواهد کرد. سعی کنید به نوار فاصله، کلید Backspace و سایر کلیدهایی که اندازه بزرگی دارند، دست نزنید. در زیر این کلیدها، یک نوار پشتیبان وجود دارد که می‌تواند روند برداشتن کلید را بسیار سخت کند و قرار دادن مجدد آن در جای خود نیز سخت‌تر خواهد بود. این کلیدها یک سری ابزار کوچک دارند که بسیار مستعد گم شدن هستند و بهتر است که زیر بار دردسر گم شدن آن‌ها نروید.

صرفا کافی است که دور آن‌ها را با یک تمیزکاری دقیق، پاک کرده و سپس به سراغ کلیدهای ساده دیگر بروید. پس از برداشتن کلیدها، صفحه کلید را به صورت وارونه نگه دارید و آن را تکان دهید تا بقایای مواد غذایی یا گرد و غبار از آن خارج شوند. سپس، یک قوطی هوای فشرده برداشته و با یک قلم مو، باقیمانده مواد را از کیبورد خارج کنید. اگر چیزی روی صفحه کلید ریخته است، با یک پارچه نخی یا میکروفیبر مرطوب، اقدام به پاکسازی آن ناحیه کنید. در صورت نیاز، می‌توانید از یک قطره الکل ایزوپروپیل یا صابون مایع رقیق شده نیز استفاده کنید. این محصولات می‌توانند مواد چسبنده را از بین ببرند. البته نباید مستقیما آن‌ها را روی صفحه کلید بریزید. برای این منظور از یک پارچه تمیز استفاده کنید.

سوئیچ‌های موجود در صفحه کلید Das، از کنتاکت‌های طلا استفاده می‌کند، چرا که طلا از زنگ زدن دکمه‌ها جلوگیری می‌کند. با این وجود، در صورت وجود مایع در اطراف آن‌ها، اتصال بسته شده و مشکلاتی را هنگام فشار دادن کلید ایجاد می‌کند. شما می‌توانید با سازنده صفحه کلید خود تماس گرفته و با با بهترین روش پاکسازی این نوع صفحه کلیدها آشنا شوید. الکل عملکرد چندان خوبی روی این کیبوردها نخواهد داشت و ممکن است که آسیب زیادی را هم وارد کند.

کلیدهای صفحه را دوباره روی صفحه کلید خود قرار داده و سپس یک پارچه نخی یا میکروفیبر بسیار مرطوب برداشته و بالای کلیدها و محفظه آن را پاک کنید. اگر کلیدها تا حدی کثیف هستند که حروف و اعداد روی آن کمرنگ دیده می‌شوند، می‌توانید از مقداری الکل ایزوپروفیل یا صابون مایع رقیق شده استفاده کنید.

صفحه کلید مکانیکی

صفحه کلید را وارونه کرده و اجازه دهید که یک شب خشک شود. بسته به آب و هوای منطقه خود و دمای اتاق، این روال حتی می‌تواند کمی طولانی‌تر باشد. قبل از اتصال صفحه کلید و استفاده از آن، مطمئن شوید که صفحه کلید کاملا خشک شده است. برخی از کاربران اقدام به شستن دکمه‌های صفحه کلید در ماشین لباسشویی می‌کنند. این کار بسیار اشتباه است، چرا که ضمانت را باطل کرده و املاح معدنی موجود در آب سخت یا نرم ماشین لباس شویی، باعث ایجاد خوردگی در دکمه‌ها شده و حروف و اعداد روی آن را نیز از بین می‌برد. استفاده از مقادیر کمی الکل یا صابون مایع، می‌تواند برای تمیز کردن صفحه کلید، روش بسیار بهتری نسبت به قرار دادن آن در ماشین لباس شویی باشد.

جمع‌بندی

دانستیم که صفحه کلیدهای مکانیکی سطحی از لمس متغیر را در دکمه‌های خود ارائه می‌دهند که به راحتی در صفحه کلیدهای معمولی نمی‌توانید آن را داشته باشید. به علاوه، با وجود بسیاری از قابلیت‌های سفارشی سازی که در این صفحه کلیدها وجود دارد، شما می‌توانید کلیدها را برنامه ریزی کرده و طبق علاقه خودتان، عملکردهای متنوعی را برای کلیدها تعریف کنید. این قابلیت به هیچ عنوان در یک صفحه کلید معمولی در اختیار شما نخواهد بود.

صفحه کلید شما دیگر نیازی به رعایت طرح استانداردی که به آن عادت کرده‌اید، ندارد و می‌توانید هر عملکردی را برای کلیدهای صفحه کلید خود نسبت دهید. شما می‌توانید یک طرح متناسب به صفحه کلید بدهید. البته این طرح باید دقیقا متناسب با تعریفی باشد که برای هر کدام از کلیدهای صفحه کلید نسبت دهید. به طور مثال می‌توانید ابعاد ۶۰ درصد این کیبوردها را تهیه کرده یا اینکه به سراغ طرح‌های فول سایزی مانند TKL رفته و همه دکمه‌های مورد نظر خود را داشته باشید.

اگر فردی هستید که از بیماری RSI رنج می‌برید یا احساس می‌کنید که یک صفحه کلید ارگونومیک می‌تواند بهترین کاربرد را برای‌تان داشته باشد، می‌توانید صفحه کلیدهای مکانیکی مانند ErgoDox EZ را بررسی کرده و مدل‌های مختلف آن را تهیه کنید. مجموعه‌ای از صفحه کلیدهای مختلف هم در دسترس شما هستند که هرکدام قابلیت‌های خاصی دارند. همین تنوع بالا است که سبب شده است، کاربران زیادی صفحه کلیدهای مکانیکی را با هر سلیقه‌ای دوست داشته باشند. این صفحه کلیدها صدای بسیار دلنشینی با هر بار فشردن صفحه کلید دارند و می‌توانند حالت لمسی نرم‌تر و بازخورد سریع‌تری داشته باشند. اگر نمی‌توانید موردی را انتخاب کنید که برای شما مناسب است، می‌توانید از صفحه کلیدهایی با صفحه PCB قابل تعویض استفاده کنید که در آینده بتوانید آن را تغییر دهید.

این بدان معنی است که شما می‌توانید انواع سوئیچ‌های دیگر را به راحتی و بدون نیاز به تعویض یک صفحه کلید کامل، امتحان کنید. دیگر نیازی نخواهد بود که سوئیچ‌های طرح Cherry را خریداری کنید، چرا که امروزه گزینه‌های بهتری مانند Kaihl وجود دارد که امکانات بسیاری بیشتری هم دارد.

این صفحه کلیدها، با داشتن قابلیت حمل و نقل بالا، امکانات خودشان را به هیچ عنوان فدا نمی‌کنند. در واقع شما همان کاربردی را از صفحه کلیدهای پرتابل دریافت خواهید کرد که از صفحه کلیدهای ثابت دریافت می‌کنید. صفحه کلید هایی مانند Happy Hacking Professional Hybrid با داشتن اتصال بلوتوثی، احساس خوبی از کار با یک صفحه کلید مدرن به شما خواهند داد.

صفحه کلید مکانیکی

شما می‌توانید از هر رنگ و نمای قابل تصور در این صفحه کلیدها استفاده کرده و ایده‌های خودتان را دنبال کنید. با توجه به هزینه بالایی که برای یک صفحه کلید مکانیکی صرف می‌کنید، باید توجه زیادی هم به نحوه تمیزکاری آن داشته باشید. هر صفحه کلید باکیفیتی، بالاخره دچار کثیفی می‌شود و با نگهداری مناسب، می‌توانید عمر آن را افزایش داده و کارکرد کلیدهای آن را همچنان در شرایط ایده‌آل نگه دارید. روال تمیزکاری کمی در مورد صفحه کلیدهای مکانیکی زمان‌بر است و شاید حتی یک الی دو روز نیاز داشته باشید که کلیدها و صفحه پلاستیکی آن خشک شود. این مرحله بسیار مهم است و هیچگاه نباید با عجله، این مرحله تمیزکاری را انجام دهید.

در صورتی که اجازه ندهید این مرحله خشک شدن با موفقیت انجام شود، خیلی از کلیدهای شما عملکردش مختل شده و در نتیجه نمی‌توانید سرعت تایپ همیشگی خود را داشته باشید. در حین تمیزکاری، حتما همه‌ سوئیچ‌ها و کلیدها را در سر جای خودش قرار دهید و حتی اگر شباهت زیادی بین آن‌ها بود، هیچگاه به جای همدیگر به کار نبرید. شما نیز می‌توانید نظرات خود را در مورد صفحه کلیدهای مکانیکی با ما درمیان گذارید. در بخش کامنت‌ها با ما همراه شوید.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید. 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

هیچ مطلبی برای نمایش وجود ندارد

پاسخ به این نظر

لطفا متن کامنت خود را بنویسید!
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید
این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.