• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

مدت‌ها است که هارد دیسک اکسترنال به‌عنوان یک فضای ذخیره‌سازی قابل اطمینان و عالی برای کاربران شناخته می‌شود. ما در این مقاله به مقایسه هارد اکسترنال وسترن و توشیبا میپردازیم. این دو هارد اکسترنال خود را با فضای ذخیره‌سازی متنوع و قابلیت‌های بیشتر، در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند.

اما حال سوال اینجاست که کدام یک از این دو می‌توانند برند قابل اعتمادتر و بهتری برای ذخیره‌سازی اطلاعات باشند؟

اخیرا گزارشی منتشر شده است که پاسخ جالبی به این سوال می‌دهد. طبق آزمایشاتی که در این گزارش به آن‌ها اشاره می‌شود، هارد دیسک‌های ۴ ترابایتی توشیبا، قادر هستند که در طول یکسال بدون هیچ گونه مشکلی کار کنند و کاربران گزارشی از خرابی آن‌ها ارائه نکرده‌اند. در کنار آن، هارد دیسک‌های ۳ ترابایتی و ۸ ترابایتی این برند نیز، از بین دیگر محصولات این برند، بادوام‌ترین تلقی شدند.

همچنین بخوانید: مقایسه هارد اکسترنال وسترن دیجیتال (WD) و ای دیتا (ADATA) + دو هارد طلایی

حتی اگر استفاده از هاردهای SSD و فضای ذخیره سازی ابری با جهش روبه رشدی روبه‌رو باشند، هارد دیسک‌های قدیمی به این زودی‌ها از رده‌ی بازار خارج نخواهند شد. این موضوع سبب شده است که فاکتورهایی که توسط یک فرد برای خرید یک هارد دیسک اکسترنال در نظر دارد، برجسته‌تر باشد. به نظر شما قابل اطمینان‌ترین هارد دیسک بازار کدام است؟

این سوال بسیار پیچیده است، چرا که تست هارد دیسک اکسترنال یک فرایند خسته کننده و زمان‌بر است. همچنین معمولا سازندگان هارد دیسک در انتظار اطلاعات مربوط به میزان خرابی محصولات خود، چندان با صداقت عمل نمی‌کنند. در چنین شرایطی است که یک منبع بی‌طرف می‌تواند به ما کمک کند.

مقایسه هارد اکسترنال وسترن و توشیبا

اخیرا وب سایتی به ضبط و ذخیره آمار روزانه خود از هارد دیسک‌‌های اکسترنال موجود در مراکز داده‌ای مشهور خود، پرداخته‌اند. این شرکت با داشتن آخرین اطلاعات در این زمینه، می‌تواند ایده‌ی خوب و قابل اطمینانی برای خرید یک هارد دیسک خوب در اختیار ما قرار دهد.

همچنین بخوانید: مقایسه نسل های cpu اینتل

در ادامه قصد داریم این اطلاعات را در قبال هاردهای اکسترنال توشیبا و وسترن مورد بررسی قرار دهیم. در این گزارش، حدود ۷۲ هزار هارد دیسک اکسترنال در طی ۴ سال مورد بررسی قرار گرفته‌اند و بنابراین با قابلیت اطمینان بیشتری می‌توان به نتایج آن نیز امیدوار بود.


مقایسه هارد اکسترنال وسترن و توشیبا از نظر:

  • اعتماد به برند
  • میزان کیفیت
  • حجم

کدام هارد دیسک قابل اعتمادتر است؟ هارد اکسترنال وسترن یا توشیبا

در طول این آزمایش‌ها، هارد دیسک‌های ۴ ترابایتی توشیبا، تنها مواردی بودند که توانستند میزان خرابی صفر درصد را ثبت کنند. این بدین معنا است که در طول یک سال، هیچ گونه خرابی از آن‌ها گزارش نشده است. چنین قابلیتی برای هیچ کدام از هارد دیسک‌های وسترن دیجیتال بر قرار نبود.


میزان خرابی هارد دیسک بنا به ادعای سازندگان

می‌دانیم که وسترن دیجیتال یکی از تولید کنندگان قابل اعتماد در این زمینه است. این شرکت میزان خرابی دستگاه‌های خود را ۳.۸۸ درصد اعلام کرده است که در برابر خرابی ۱.۲۷ درصدی توشیا و همچنین ۰.۶۰ درصدی HGST، چندان جالب نیست. در این آزمایش مشخص شد که در هر دو برند، هارد دیسک‌های ۴ و ۶ ترابایتی بیشترین میزان خرابی را داشته‌اند و در برابر، این هاردهای ۳ و ۸ ترابایتی بودند که ماندگاری بهتری را در طول سال ارائه کردند.

هارد اکسترنال وسترن یا توشیبا

اینکه کدام یک از هارد اکسترنال‌های توشيبا و WD می‌توانند مناسب باشند، پاسخ چندان شفافی ندارد و شما تنها بنا به سلیقه‌ی خود و فاکتورهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید، می‌توانید در این زمینه تصمیم بگیرید. توجه به آمارها می‌تواند تنها شما را گیج کند، بنابراین بهتر است که از تجربه‌ی دیگر کاربران در این زمینه آگاه شوید.

طبق تجربه‌، مشخص شده است که برند WD گسترش بیشتری در سرتاسر جهان داشته است و این یک نشانه واضح برای این است که مردم بیشتر هارد اکسترنال وسترن دیجیتال را برای استفاده‌ی شخصی و رسمی خود در نظر می‌گیرند. وسترن دیجیتال معتبرترین برند در این زمینه است و توسط کاربران زیادی توصیه شده است.

همچنین بخوانید: راهنما خرید بهترین کارت گرافیک

ما منکر این نیستیم که هارد دیسک‌های وسترن دیجیتال، بیش از توشیبا برای بازیابی اطلاعات از دست رفته، به نمایندگی‌ها ارجاع داده می‌شود، اما هنوز هم مردم به سهولت در استفاده، ضمانت بهتر برای تعویض و پشتیبانی عالی از مشتری، این برند را ترجیح می‌دهند. هارد دیسک‌های اکسترنال، بسیار شکننده هستند و ممکن است که حتی در ماه‌های اولیه دچار مشکل شوند. هرگونه استفاده نادرست از این دستگاه، می‌تواند منجر به از دست رفتن تمام اطلاعات شود.


آیا میزان خرابی هارد دیسک به حجم آن بستگی دارد؟

ظرفیت هارد دیسک‌های ۴ ترابایتی و ۶ ترابایتی، به ترتیب ۲.۰۶ و ۲.۲۲ درصد در میزان خرابی‌شان آسیب‌پذیرتر نشان داده‌اند. در سمت دیگر ماجرا، مشخص شده است که هارد دیسک‌های ۳ و ۸ ترابایتی به ترتیب با ثبت خرابی ۱.۴۰و ۱.۶۰ درصدی، وضعیت بهتری داشتند و اطمینان بالایی را به مشتریان می‌دهند.

هارد اکسترنال وسترن یا توشیبا

با توجه به گزارش منتشر شده، هاردهای وسترن دیجیتال بیشترین میزان خرابی را در بین تمام هارد دیسک‌های بازار دارند و این میزان برای توشیبا نیز کمترین حالت است. بنابراین از نظر فنی شما باید به هارد دیسک‌های توشیبا اعتماد بیشتری داشته باشید، اما دیدیم که قضیه فقط مربوط به آمار و ارقام نمی‌شود. وسترن دیجیتال برند قدرتمندتری در این زمینه است و توانسته است که رضایت مشتریان را جلب کند. بسیاری از کاربران را می‌توانیم شناسایی کنیم که مشکلی با هارد وسترن خود نداشته‌اند و همواره خرید آن را توصیه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: مقایسه مادربرد ایسوس و گیگابایت


جمع‌بندی

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که هنگام انتخاب یک هارد دیسک مناسب از دو برند معتبر و شناخته شده، نباید چندان سخت‌گیر و موشکافانه عمل کنید. توشیبا و وسترن هردو برندهای معتبر و قدرتمندی هستند که تفاوت آن‌چنانی در تولید هارد دیسک‌های اکسترنال ارائه نمی‌کنند.

شما با اطمینان بالا می‌توانید از محصولات این دو کمپانی استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که از اطلاعات خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید تا در هنگام بروز مشکلات ناخواسته، حداقل بتوانید از اطلاعات خود محافظت کنید.

دانستیم که توشیبا هارد دیسک‌های بهتری نسبت به وسترن می‌سازد، اما بسیاری از مصرف کنندگان، وسترن را بیشتر می‌پسندند و دلیل این امر هم، قدرت ضمانت بالا و کسب اعتماد توسط این برند است. وسترن عملکرد بهتری فارغ از مسائل فنی داشته است و همین مورد هم سبب شده است که بازار بهتری نسبت به توشیبا داشته باشد. ما هم نمی‌توانیم یکی از این برندها را به شما توصیه کنیم، چرا که هر انتخابی داشته باشید، پیروز خواهید بود و شکستی در این زمینه وجود ندارد.

مقایسه هارد اکسترنال وسترن و توشیبا از نگاه مقداد آی تی؟

اعتماد به برند، میزان کیفیت، حجم

کدام هارد دیسک قابل اعتمادتر است؟

هارد اکسترنال توشیبا چون نتیجه میزان خرابی آن در طول آزمایش هایی صفر درصد گزارش شده است.

کدام کوچکتر و سبک تر است؟

هارد اکسترنال توشیبا با ابعاد 14 × 78 × 109 میلی‌متر و وزن 149 گرم است که از هارد وسترن کمی سبکتر است.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.