• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

یکی از ناراحت کننده‌ترین اتفاقاتی که ممکن است برای اکانت تلگرام بیفتد، ریپورت کردن است. احتمالا شما هم با این مشکل مواجه شده‌اید و به دنبال این هستید که ببینید چرا چنین اتفاقی رخ داده و برای رفع ریپورت تلگرام چه باید کرد.

در این روش ما شما را با روش رفع ریپورت در تلگرام آشنا خواهیم کرد و می‌توانید در بلاک‌هایی که در تلگرام رخ می‌دهد، اطلاعات بیشتری را دریافت کنید. این روش‌ها کاملا اثر گذار هستند و در نهایت هم در مورد خود تلگرام و ویژگی‌های جالب آن صحبت خواهیم کرد.


ریپورت تلگرام چه زمانی رخ می‌دهد؟

وقتی که شما ریپورت می‌شوید، به این معنی است که نمی‌توانید به افراد ناشناس پیام دهید. افرادی که در جمع مخاطبین شما نیستند، جزو افراد ناشناس خواهند بود. به‌عنوان مثال، فرض کنید که شما به یک گروه تلگرامی پیوسته‌اید و می‌خواهید به تعدادی از اعضای آن پیام دهید.

اگر ریپورت شده باشید، نمی‌توانید این کار را انجام دهید. البته، همچنان حق ارسال محتویات و پیام‌ها به گروه‌ها خواهید داشت و مشکلی برای پیام رسانی با مخاطبین خود هم ندارید.

رفع ریپورت تلگرام


دلیل ریپورت شدن اکانت تلگرام چیست؟

هنگامی که افراد ناشناس به شما پیام می‌دهند، ممکن است متوجه دکمه ریپورت اسپم در بالای صفحه شده باشید. احتمالا هنگام ارسال پیام به یک شخص ناشناس، این افراد شما را ریپورت کرده‌اند. دلایل دیگری هم وجود دارد که می‌تواند باعث ریپورت شدن تلگرام شود.

اگر از حالت «Last Seen Recently» برای مدت زمان طولانی استفاده کرده باشید، این مشکل احتمالا رخ می‌دهد. استفاده از نسخه‌های غیر رسمی تلگرام هم چنین مشکلاتی را دارد. در صورت که آگاهانه به گروه‌ها و کانال‌های غیر اخلاقی بپیوندید، این ریسک دوباره برای شما بیشتر خواهد شد. چرا که این گروه‌ها و کانال‌ها معمولا ریپورت شده و به دنبال آن تمام اعضای این گروه‌ها هم ریپورت می‌شوند.

ارسال بیش از ۱۰۰ پیام به ۱۰۰ حساب کاربری در یک روز، قطعا موجب ریپورت شدن شما خواهد شد. البته، چت کردن با مخاطبین شامل این مورد نمی‌شود. استفاده از استیکرهای غیرقانونی که در تلگرام ذخیره نمی‌شوند، چنین مشکلی را به دنبال دارد. چرا که استیکرها بررسی شده و می‌توانند در معرض ریپورت شدن قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: واتس اپ بیزینس چیست؟

یقینا، استفاده کنندگان از این استیکرها هم ریپورت می‌شوند. ارسال پست‌هایی با لینک‌های آلوده و غیرقانونی هم سبب ریپورت شدن اکانت تلگرام شما می‌شود. ورود به پروفایل‌های خصوصی افرادی که در همان گروه با شما هستند، احتمال ریپورت شدن شما را بالا می‌برد.

رفع ریپورت تلگرام

یک سری گروه‌های تبلیغاتی که شما را اضافه و سپس حذف می‌کنند، ریپورت شدن شما را به دنبال دارد. چرا که حذف شدن کسی از کانال‌ها و گروه‌ها، مانند فشردن دکمه ریپورت آن شخص عمل می‌کند. با دانستن این اطلاعات، شما می‌توانید پیشگیری‌های لازم برای جلوگیری از ریپورت شدن را انجام دهید.

روش های رفع ریپورت تلگرام

کافی است که از انجام فعالیت‌های مشکوک خودداری کرده و تا حد امکان، اجازه ندهید که افراد بدون اجازه شما، اکانت‌تان را به یک گروه یا کانال ادد کنند. در ادامه از پنج روش برای شما خواهیم گفت که برای رفع ریپورت تلگرام کاربرد دارد و به‌صورت تضمیمی می توانید ریپورت اکانت خود را حذف کنید.

بیشتر بخوانید: رفع ریپورت اینستاگرام با چند راهکار ساده


1. استفاده از بات Spambot

برای استفاده از این بات، تلگرام خود را باز کرده و مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ۱. در بخش جستجو عبارت @Spambot را تایپ کرده و روی Spam info bot کلیک کنید
  • ۲. روی دکمه استارت کلیک کنید
  • ۳. برای شروع فرایند روی دکمه This is a Mistake کلیک کنید
  • ۴. اکنون با انتخاب دکمه Yes شکایت خود را ارسال کنید
  • ۵. در این مرحله، با انتخاب دکمه No, I’ll never do any of this به تلگرام نشان دهید که هیچ اشتباهی نکرده‌اید

رفع ریپورت تلگرام

اکنون باید متن زیر را برای رفع محدودیت به تلگرام ارسال کنید:

Dear Telegram Support!

My Telegram Account has been spammed suddenly and I cannot sent message to any contacts whom I don’t have their number and I want you to help me and fix the issue and remove my number from blacklist.

در مرحله بعدی تلراگم به شما تاریخ بررسی می‌دهد که در نهایت محدودیت‌های شما را بتواند از بین ببرد.


2. ایجاد یک حساب کاربری جدید و تغییر ID

این روش به‌نوعی دور زدن تلگرام است، اما شما سریع‌تر می‌توانید از شر محدودیت خلاص شوید. خیلی مختصر باید عکس پروفایل و آیدی خود را در اکانت دیگری قرار دهید. برای این کار، خودتان یک حساب کاربری جدید ساخته یا از دوستان‌تان بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند.

بیشتر بخوانید: روش نصب واتس اپ روی کامپیوتر + مزایای جذاب آن

به‌عنوان مثال، نام حساب گزارش شده A و شناخته AX را به نام حساب جدید B و شناسه BX تغییر دهید. اکنون می‌توانید فقط آن‌ها را تعویض کنید و سپس عکس‌های پروفایل را تغییر دهید. ممکن است تعجب کنید، اما با انجام این کار، احتمالا ظرف ۲۴ ساعت می‌توانید از ریپورت‌ها خلاص شده و حساب‌ها را تغییر دهید.

رفع ریپورت تلگرام


3. دریافت پیام از افراد ناشناس

در این روش، باید از ۱۰ نفری که جزو مخاطبین شما نیستند، بخواهید که به مدت ۴ الی ۷ روز، هر روز برای شما پیام ارسال کنند و هر روز هم ۱۰ استیکر برای‌تان بفرستند. اما می‌توانید سعی کنید که افراد بیشتری را پیدا کنید تا زودتر پاسخ خود را برای رفع ریپورت تلگرام پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: روش برگرداندن پیام های واتس اپ در اندروید و آیفون

به‌عنوان مثال، اگر در یک گروه هستید، می‌توانید از اعضا در مورد این موضوع سوال بپرسید. به احتمال زیاد، در عرض ۴ روز می‌توانید از شر این ریپورت‌ها خلاص شوید. پس حتما این روش را هم در کنار روش‌های دیگر تست کنید.


4. تماس با پشتیبانی تلگرام

برای خارج شدن از ریپورت‌ها، می‌توانید با پشتیبانی تلگرام در ارتباط باشید. برای انجام این کار، می‌توانید ابتدا به مسیر Setting > Help > Ask a Question > ASK A Volunteer بروید. بعد از اینکه پنجره چت را دیدید، روی استارت کلیک کنید و بعد از آن می‌توانید متن زیر را ارسال کنید. البته ممکن است نیاز داشته باشید که با پشتیبانی هم ارتباط برقرار کنید:

Dear Telegram Support!

My Telegram Account has been spammed suddenly and I cannot sent message to any contacts whom I don’t have their number and I want you to help me and fix the issue and remove my number from blacklist.

رفع ریپورت تلگرام


5. درخواست رفع ریپورت تلگرام از طریق ارسال ایمیل

آخرین راه برای خلاص شدن از شر ریپورت که می‌توانید آن را دنبال کنید، ارسال درخواست به آدرس ایمیل Spam.telegram.org است. می‌توانید متن را خودتان بنویسید یا اینکه متن زیر را برای‌شان ارسال کنید:

It seems my Telegram account has been reported as a spammer and now I cannot send messages to any contacts whom I don’t have their number. I did not do anything against your terms and conditions

When I try to send messages to these kinds of users, a clock appears and the message will not be delivered. It also shows a message that says: Sorry, you can send messages to mutual contacts at the moment

Would you please kindly help to fix the issue

MY Telegram No: y

My Telegram ID: yy

My Email Address: yyy

به جای عبارت y شماره تلگرام خود، به‌جای yy آیدی تلگرام و به جای yyy هم آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل نصب دو واتساپ در یک گوشی هواوی

رفع ریپورت تلگرام


بلاک در تلگرام به چه معنا است؟

جدا از ریپورت در تلگرام، بهتر است که در مورد بلاک تلگرام هم صحبت کنیم. بلاک شدن با ریپورت متفاوت است و وقتی که شخصی را بلاک می‌کنید، به این معنی است که دیگر نمی‌خواهید با این حساب کاربری صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت اپل آیدی با دو روش ساده

آن شخص پس از بلاک شدن نمی‌تواند هیچ پیامی برای شما ارسال کند. حال شاید بپرسید که این قابلیت چه کاربردی در تلگرام دارد.

۱. جدا شدن از دیگران

همان‌طور که قبلا ذکر کردیم، وقتی کسی را بلاک می‌کنید یا وقتی که خودتان بلاک می‌شوید، نمی‌توانید برای یکدیگر پیام ارسال کنید. به‌عنوان مثال، اگر دوست ندارید شخصی برای شما پیام ارسال کند، به سادگی او را بلاک کنید.

۲. خلاص شدن از شر تبلیغات مزاحم

با افزایش تعداد کانال‌ها و گروه‌ها، احتمال دریافت تبلیغات مزاحم زیاد است. آن‌ها افراد زیادی هستند که تعداد زیادی تبلیغات را برای مردم ارسال می‌کنند. برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت توسط این پیام، می‌توانید آن‌ها را بلاک کنید.

رفع ریپورت تلگرام

چگونه متوجه بلاک شدن شویم؟

اگر نشانه‌هایی که در ادامه می‌آوریم را دیدید، باید باور کنید که بلاک شده‌اید. عکس مخاطب در هنگام بلاک شدن نمایش داده نمی‌شود. وضعیت آنلاین وی تغییر کرده و عبارت Last seen a long time ago برایش درج می‌شود.

شخص در این هنگام پاسخ نمی‌دهد و پیام‌های شما همیشه یک تیک خواهد خورد و دو تیک نمی‌شود. اگر این سه علامت را مشاهده کردید، به این معنی است که شخص شما را بلاک کرده است.

چگونه افراد را در تلگرام بلاک کنیم؟

بلاک کردن امری ساده در تلگرام بوده و دو راه برای این منظور وجود دارد. یک راه برای همه کار می‌کند و راه دوم هم صرفا برای مخاطبین‌تان کاربرد دارد. راه اول این است که تلگرام را باز کرده و به چت شخص مورد نظر خود بروید. روس پروفایل فرد در بالای صفحه کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه در تلگرام تبلیغ کنیم؟‌ هر آنچه که باید درباره تبلیغات تلگرام بدانید

روی علامت سه نقطه در سمت راست کلیک کرده و سپس روی Block User کلیک کنید. حال دوباره روی BLOCK USER کلیک کنید. راه دوم هم این است که صرفا مخاطبین خود را بلاک کنید. برای این منظور تلگرام را باز کرده روی سه خط در سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید. تنظیمات را باز کرده و به بخش Privacy and Security بروید. به بخش Block User بروید. همه کاربرانی که بلاک کرده بودید، در این بخش نمایش داده می‌شود.

رفع ریپورت تلگرام

حال می‌توانید در بالای صفحه روی Block User کلیک کنید. اکنون در بخش مخاطبین، هر مخاطبی که می‌خواهید بلاک شود را انتخاب کنید. در نهایت با کلیک روی BLOCK USER می‌توانید مراحل را به پایان برسانید.

چگونه از حالت بلاک خارج شویم؟

دو راه کلی برای خارج شدن از حالت بلاک وجود دارد. اولین راه این است که حساب کاربری خود را حذف کنید. با این کار، تمام اطلاعات شما از بین خواهد رفت. در این روش باید اکانت خود را حذف کرده و یک حساب کاربری جدید با شناسه جدید ایجاد کنید تا بتوانید به مخاطب مورد نظر خود پیام ارسال کنید.

بیشتر بخوانید: روش نصب اینستاگرام روی کامپیوتر + معرفی چند راهکار عالی

پس از ایجاد یک حساب کاربری جدید، دیگر بلاک نخواهید بود. اما از آن‌جایی که فرد مورد نظر دوباره می‌تواند شما را بلاک کند، به نظر این کار بی فایده به نظر می رسد. روش دوم حذف یک حساب بدون از دادن اطلاعات است. شما باید اطلاعات خود را در این روش به شماره دیگری منتقل کنید. برای این منظور، باید شماره حساب کاربری خود را عوض کنید.

رفع ریپورت تلگرام

کافی است که تلگرام را باز کرده و روی سه خط سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید. به بخش تنظیمات رفته و در اولین گزینه، شماره خود را مشاهده می‌کنید که روی آن می‌توانید کلیک کرده و Change Number را انتخاب کنید. پس از تغییر شماره، اکانت قدیمی را حذف کرده و یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید.

اکنون به حسابی که شماره را تغییر داده‌اید، بازگشته و دوباره شماره را تغییر دهید. تمام اطلاعات شما در این حالت به شماره اول بازگردانده می‌شود. با انجام این کار دیگر بلاک نمی‌شوید و هیچ اطلاعات را هم از دست نخواهید داد.

بیشتر بخوانید: روش ديليت اكانت تلگرام در تمامی پلتفرم‌ها

می‌دانیم که واتساپ از نظر پایگاه کاربر محض، همچنان پادشاه پیام‌رسانی فوری در اینترنت محسوب می‌شود. تلگرام یکی از رقبای اصلی آن بوده و دلیل خوبی هم برای این موضوع وجود دارد. این برنامه سرعت، امنیت و سادگی را ارائه می‌دهد و یک جایگزین قوی برای واتساپ است.

چه به دلیل اینکه واتساپ برای شرکت متا است و چه به‌روزرسانی سیاست حفظ حریم خصوصی یا هر چیز دیگری، بسیاری از کاربران در طول چند سال گذشته به تلگرام نقل مکان کرده‌اند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید، در این بخش قصد دارید که چند مورد از ترفندهای جالب تلگرام را با شما در میان گذاریم. این ترفندها به شما امکان می‌دهد که از برنامه حداکثر میزان استفاده را ببرید.

رفع ریپورت تلگرام


بهترین ترفندهای پیام رسان تلگرام در سال ۲۰۲۲

کارهای جالب زیادی وجود دارد که می‌توانید با تلگرام انجام دهید و ما تعدادی از بهترین آن‌ها را در این لیست قرار داده‌ایم که فارغ از بحث رفع ریپورت تلگرام و همچنین مباحث بلاک شدن، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. پس با ما همراه بوده و ادامه مطلب را دنبال کنید.

۱. پوشه‌های چت

پوشه‌های چت یکی از بهترین ترفندهای تلگرامی است که باید بدانید و از آن‌ نهایت استفاده را ببرید. ما کانال‌ها و گروه‌های زیادی را در انواع مختلف در تلگرام دنبال می‌کنیم؛ بدون اینکه به چت‌های فردی که وارد ترکیب می‌شوند، اشاره کنیم. داشتن همه این چت‌ها در یک پنل سبب می‌شود که همه چیز به هم ریخته و غیر قابل دسترسی شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با روش ریپلای در اینستا و مزایای آن

بنابراین، برای حل این مشکل، تلگرام قابلیت جدیدی به نام پوشه‌های چت را معرفی کرده است. این قابلیت به شما این امکان را خواهد داد که چت‌های خود را در برچسب‌های مختلف دسته بندی کنید و تلگرام هم موارد مختلف را برای شما مرتب خواهد کرد. در نتیجه، تلگرام فوق‌العاده تمیزتر شده و مدیریت آن هم بسیار آسان می‌شود.

رفع ریپورت تلگرام

بنابراین، اگر می‌خواهید پوشه‌های چت مختلفی را در تلگرام برای استفاده خود ایجاد کنید، می‌توانید این قابلیت را دنبال کنید. منوی به شکل همبرگر را باز کرده و به بخش Settings -> Folders بروید. در این بخش، روی «Create New Folder» کلیک کرده و نامی مانند «پیام‌های شخصی» روی آن بگذارید.

پس از آن، چت‌هایی را که می‌خواهید در این پوشه ظاهر شوند را اضافه کنید. به‌طور مشابه، می‌توانید انواع دیگری از پوشه‌ها را ایجاد کرده و چت‌ها را داخل آن ادد کنید. مهم نیست که این چت‌ها شخصی، گروه‌ها یا مربوط به کانال‌ها باشند. به این ترتیب، تلگرام ترجیحات شما را یاد گرفته و می‌تواند یک رابط کاربری تب‌دار را برای شما فراهم کرده و مدیریت تلگرام را برای‌تان ساده‌تر کند.

۲. اضافه کردن افراد و گروه‌های نزدیک به شما

سال گذشته، تلگرام یک ویژگی منحصربه‌فرد ارائه کرد که به شما این امکان را می‌داد تا کاربران و گروه‌های تلگرام را بر اساس موقعیت مکانی خود کشف کنید. وقتی که می‌خواهید شخصی را بدون به اشتراک گذاشتن شماره موبایل خود به تلگرام اضافه کنید، این قابلیت بسیار مفید خواهد بود.

بیشتر بخوانید: مخفی کردن برنامه ها در هواوی با راهکارهای ساده

همچنین، اگر به کنفرانس‌ها، پردیس‌ها یا جشنواره‌ها می‌روید، می‌توانید چندین گروه مرتبط را با مکان و رویداد مورد نظر پیدا کنید. برای افزودن افراد نزدیک، منوی تلگرام را باز کرده و به بخش Contacts بروید. در این بخش، روی Add People Nearby کلیک کرده و به همه افراد نزدیک خود دسترسی پیدا کنید.

رفع ریپورت تلگرام

قبلا برای کارکرد این ویژگی، کاربران نزدیک باید صفحه نمایش خود را باز می‌گذارند. اما اکنون کاربران می‌توانند Make Me Visible را در پنجره People Nearby روشن کنند تا کاربران اطراف بتوانند بدون نیاز به باز کردن پنجره، پروفایل خود را ببینند.

۳. ادیت پیام‌های ارسال شده

آیا تا به حال پیش آمده است که پیامی را فرستاده و در عرض چند ثانیه متوجه اشتباه تایپی شوید؟ خب، یک دکمه ویرایش برای تلگرام فعال شده است که می‌توانید از آن بهره ببرید. این قابلیت هنوز در واتساپ وجود دارد و یکی از برتری‌های این پیام رسان را به نمایش می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان ترکی استانبولی

تنها کاری که باید انجام دهید، این است که پیام را انتخاب کرده و روی آیکون Edit در بالا ضربه بزنید تا به راحتی بتوانید پیام را ویرایش کنید. همچنین، یک محدودیت زمانی هم برای ویرایش پیام‌ها در تلگرام وجود دارد و تنها تا ۴۸ ساعت بعد از ارسال پیام‌ها می‌توانید آن‌ها را ویرایش کنید. این محدودیت زمانی برای پیام‌هایی که در بخش پیام‌های ذخیره شده شما هستند، وجود ندارد.

رفع ریپورت تلگرام

۴. ارسال پیام‌های بی‌صدا

مواقعی وجود دارند که نزدیکان شما در حال مطالعه، خواب یا جلسه هستند. اما می‌خواهیم که بدون ایجاد مزاحمت برای آن‌ها، یک پیام ارسال کنیم. قابلیتی وجود دارد که پیام‌های بی‌صدا نام دارد و در تلگرام می‌ةوانید از آن استفاده کنید.

اساسا شما می‌توانید پیام‌های خود را در این بخش ارسال کرده و حتی اگر گیرنده DND را روشن نکرده باشد، صدا یا لرزشی را دریافت نمی‌کند. این قابلیت بسیار عالی است. بنابراین، برای استفاده از این قابلیت، پیام خود را تایپ کرده و سپس دکمه ارسال را نگه دارید. در این بخش، گزینه Send without sound را انتخاب کنید تا کارتان تمام شود.

۵. برنامه ریزی کردن پیام‌ها

کاربرانی که حرفه‌ای هستند، به یک شیوه برنامه ریزی عالی برای دستیابی به بسیاری از تسک‌ها در یک زمان معین نیاز دارند. ما در حال حاضر، از زمان بندی ایمیل‌ها زیاد استفاده می‌کنیم. اما دیدن این که تلگرام هم این ویژگی را برای پیام‌ها ارائه کرده است، بسیار عالی است.

بیشتر بخوانید: روش کار با کلاب هاوس رسانه‌ ای مبتنی بر صدا

همان‌طور که در بالا دیدید، فقط با فشار دادن و نگه داشتن دکمه ارسال می‌توانید یک پیام برنامه ریزی شده را بفرستید. در این بخش، باید Schedule message را انتخاب کرده و سپس تاریخ و زمان را وارد کنید. پیام شما در این شرایط، در زمان دلخواه شما ارسال خواهد شد.

رفع ریپورت تلگرام


سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم که شما را با شیوه‌های رفع ریپورت تلگرام آشنا کرده و با دلیل گزارش و هچمنین بلاک شدن هم آشنا شدیم. تلگرام پیام رسان کاملی است که به عنوان جایگزین جدی برای واتساپ شناخته می‌شود و شما می‌توانید برای رها شدن از تمام ایرادات امنیتی و همچنین قابلیتی واتساپ از برنامه تلگرام استفاده کنید.

طرفداران تلگرام در کشور ما بسیار زیاد هستند و حتی بعد از به وجود مشکلات، کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند. ترفندهای جالبی را هم در بخش انتهایی مطلب رفع ریپورت تلگرام برای شما مطرح کردیم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و لذت بیشتری از تلگرام ببرید.

تلگرام در هر نسخه کامل‌تر شده و تجربه روان و سریعی از پیام رسانی را هم در اختیار شما می‌گذارد. از این برنامه استفاده کرده و بهتر و حرفه‌ای‌تر با مخاطبین خود در ارتباط باشید. کانال‌ها و گروه‌های جالبی هم در تلگرام وجود دارد که با رعایت قوانین، می‌توانید از ریپورت یا بلاک شدن هم رهایی پیدا کنید.

راه حل های رفع ریپورت تلگرام کدامند؟

استفاده از بات Spambot، ایجاد یک حساب کاربری جدید و تغییر ID، دریافت پیام از افراد ناشناس، تماس با پشتیبانی تلگرام، درخواست رفع ریپورت تلگرام از طریق ارسال ایمیل از راه های رفع ریپورت تلگرام هستند که در این مطلب هرکدام را جداگانه توضیح داده‌ایم.

علت ریپورت تلگرام چیست؟

استفاده از نسخه های غیر رسمی، پیوستن به کانال ها و گروه های غیر اخلاقی هم میتواند ریسک ریپورت را برای شما بیشتر کند چرا که اگر این گروه ها ریپورت شوند اعضای گروه هم ریپورت می شوند.

نشانه های ریپورت شدن در تلگرام چیست؟

درصورتی که در تلگرام ریپورت شوید نمی توانید پیام خصوصی برای دیگر کاربران بفرستید و باید برای رفع ریپورت تلگرام اقدام کنید.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.