• مهشید شیروانی
  نویسنده: مهشید شیروانی

با استفاده از ربات‌های تلگرام می‌توانید از ویژگی‌ها و قابلیت‌های جذاب آن بهره‌مند شوید و کاربران را به سمت محصولات و خدمات خود بکشانید یا به گروه‌های تلگرامی خود جانی تازه ببخشید. در ادامه، آموزش ساخت ربات تلگرام با کد و روش ساخت ربات تلگرام با گوشی را به شما آموزش می‌دهیم. علاوه‌براین، چند سایت ساخت ربات تلگرام را نیز معرفی می‌کنیم.

ربات‌های تلگرام می‌توانند پیام‌های خودکار ارسال کنند، از طریق دستورات با کاربران ارتباط برقرار کنند و اطلاعات و خدماتی را در دسترس اعضای گروه قرار دهند. در این مطلب، آموزش ساخت ربات تلگرام را برای شما آماده کرده‌ایم و به شما خواهیم گفت که برای استفاده بهتر از این قابلیت تلگرام چه کارهایی باید انجام دهید.


آموزش ساخت ربات تلگرام

تلگرام پلتفرمی محبوب و کاربرپسند است و در عین حال، با ارائه ویژگی‌هایی مثل ربات، فرصت‌های باورنکردنی را در اختیار توسعه‌دهندگان و علاقه‌مندان به این اپلیکیشن قرار می‌دهد. از جمله ویژگی‌های جذاب ربات های تلگرام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خودکارسازی کارها: ربات‌های تلگرام می‌توانند کارهای قابل برنامه‌ریزی را با یک خط فرمان ساده انجام دهند. شما می‌توانید از طریق API به هر سرویس یا پلتفرمی متصل شوید.

افزایش تعامل گروه‌ها: ربات‌ها می‌توانند نظرسنجی‌ها، آزمون‌ها، بازی‌های تلگرامی یا بحث‌های گروهی را برای افزایش انرژی گروه‌ها ارسال كنند. آن‌ها می‌توانند در ترکیب با ابزارهایی مانند OpenAI و پایگاه داده‌ها، بدون نیاز به کاربر، با مشتریان ارتباط برقرار كنند.

دسترسی به افراد بیشتر: ربات‌های تلگرام به راحتی می‌توانند به صدها کاربر تبدیل شوند. تلگرام در بسیاری از سیستم‌عامل‌ها در دسترس است؛ بنابراین می‌توانید پس از آموزش ساخت ربات تلگرام از آن‌ها در هرجایی که هستید استفاده کنید.

در ادامه به شما آموزش می‌دهیم که چطور ربات تلگرام بسازید و در پایان متوجه می‌شوید که ساخت ربات تلگرام از آنچه که فکر می‌کردید ساده‌تر است.

بیشتر بخوانید: قابلیت های جدید اینستاگرام ۲۰۲۳


آموزش ساخت ربات تلگرام با BotFather و Rowy

یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای ساخت ربات تلگرام این است که از ‌BotFather و سرویس Rowy استفاده کنید. برای این کار کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

1. ربات خود را در تلگرام ثبت کنید

ربات تلگرام به سادگی یک نرم‌افزار است که درخواست‌های تلگرام را به عنوان درخواست HTTP دریافت می‌کند و آن‌ها را به API ربات تلگرام ارسال می‌کند. در شروع آموزش ساخت ربات تلگرام باید آن را در تلگرام ثبت کنیم تا یک توکن API به ما داده شود.

برای ایجاد ربات تلگرام جدید، از نوار جستجو برای یافتن ربات BotFather (ربات تلگرامی که وظیفه مدیریت ربات‌ها را بر عهده دارد) استفاده کنید و دستور newbot/ را برای آن بفرستید:

بیشتر بخوانید: آموزش گذاشتن تبلیغ در یوتیوب و بررسی انواع تبلیغ در یوتیوب

آموزش ساخت ربات تلگرام با BotFather و Rowy

پس از انتخاب نام و نام کاربری برای ربات، BotFather یک توکن API به شما می‌دهد. این توکن برای احراز هویت ربات شما استفاده می‌شود و برای تمام درخواست‌های API کاربرد دارد.

آموزش ساخت ربات تلگرام با BotFather و Rowy

در تصویر بالا می‌بینید که اسم RowyAI برای این ربات انتخاب شده است که پیام‌های دریافتی را به GPT-3 از OpenAI منتقل کرده و خروجی را برای فرستنده ارسال می‌کند.

2. پیام‌های تلگرام را دریافت کنید

ابتدا باید پیام‌های تلگرام را دریافت کنیم. ما از Rowy استفاده می‌کنیم. Rowy یک پلتفرم بک‌اند کم کد است که در آن می‌توانید URL وب هوک فوری ایجاد و داده‌های دریافتی را در جدول UI وارد کنید. اگر قبلا در این سایت حساب کاربری نداشتید، حساب خود را ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه در تلگرام تبلیغ کنیم؟‌ هر آنچه که باید درباره تبلیغات تلگرام بدانید

در Rowy یک جدول ایجاد و دو ستون به آن اضافه کنید که یکی برای ذخیره پیام دریافتی و دیگری برای ذخیره telegramChatId برای یاد‌آوری محل ارسال پاسخ است:

آموزش ساخت ربات تلگرام با BotFather و Rowy

سپس به سادگی با کلیک روی آیکون Webhook در بالا سمت راست جدول و Add Webhook -> Basic یک وب هوک Rowy ایجاد می‌کنیم. می‌توانید ببینید که Rowy به طور خودکار یک URL وب هوک ایجاد کرده است که می‌توانیم با آن به تلگرام بگوییم که درخواست‌ها را به آن‌ها ارسال کند:

آموزش ساخت ربات تلگرام با BotFather و Rowy

حالا فقط باید منطق کد را در تنظیمات webhook اضافه کنیم تا پیام دریافتی ذخیره شود. اسناد API تلگرام به ما می‌گوید که پیام در بدنه درخواست ذخیره می‌شود:

آموزش ساخت ربات تلگرام با BotFather و Rowy

بیایید کد وب هوک را بررسی کنیم:

const basicParser: Parser = async({req, db, ref, logging}) => {
const { message } = req.body;
return {
message: message.text,
telegramChatId: message.chat.id
}
}

در این بخش از آموزش ساخت ربات تلگرام باید بگوییم که تابع وب هوک دارای چندین پارامتر است؛ اما ما فقط با پارامتر درخواست ورودی یعنی req کار داریم. موضوع پیام را جدا می‌کنیم و و ردیف جدید را برای ذخیره در جدول Rowy برمی‌گردانیم. حالا هربار که پیام جدیدی دریافت می‌کنیم، وب هوک آن را در جدول ما ذخیره می‌کند.

بیشتر بخوانید: آگاهی از هک کردن تلگرام و شیوه‌های بازیابی حساب

قبل از اینکه این کد کار کند، باید با ارسال یک درخواست POST به نقطه پایانی setWebhook در API تلگرام، به آن بگوییم که وب هوک ما آماده است. برای این کار می‌توانیم از دستور curl استفاده کنیم:

curl -X POST “https://api.telegram.org/bot<API_TOKEN>/setWebhook?url=<WEBHOOK_URL>”

حالا پیامی در تلگرام به ربات خود ارسال کنید:

آموزش ساخت ربات تلگرام با BotFather و Rowy

سپس خواهید دید که پیام ارسال شده در جدول Rowy شما ذخیره شده است:

آموزش ساخت ربات تلگرام با BotFather و Rowy

می‌توانیم پیام‌ها را دریافت و ذخیره کنیم؛ اما برای ارسال پاسخ چطور؟ در اینجا از GPT-3 استفاده می‌کنیم.

3. ارسال پیام تلگرام

ما ستون پاسخ سومی را به عنوان یک ستون مشتق برای اجرای کد ایجاد می‌کنیم. یک ستون مشتق، مقادیر خود را از ستون‌های دیگر به دست می‌آورد. در این حال، هر زمان که پیام جدیدی دریافت کنیم، این ستون فعال می‌شود. ستون مشتق پاسخی را از GPT-3 می‌پرسد؛ آن را برای کاربر تلگرام ارسال می‌کند و سپس نتیجه را در ردیف مربوطه در Rowy ذخیره خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: حالت روح تلگرام چیست و چگونه می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟

ابتدا باید پیام دریافتی را به GPT-3 انتقال دهیم:

const response = await fetch(“https://api.openai.com/v1/completions”, {
method: ‘POST’,
headers: {
“Content-Type”: “application/json”,
“Authorization”: `Bearer ${rowy.secrets.OPENAI_API_KEY}`
},
body: JSON.stringify({
model: “text-davinci-003”,
prompt: row.message,
temperature: 0.7,
max_tokens: 256,
top_p: 1,
frequency_penalty: 0,
presence_penalty: 0
}),
}).then(res => res.json())

حالا خروجی را در جدول ذخیره می‌کنیم. برای ارسال پیام، باید نقطه پایانی sendMessage در API تلگرام را فراخوانی کنیم:

await fetch(`https://api.telegram.org/bot${rowy.secrets.TELEGRAM_API_TOKEN}/sendMessage`, {
method: ‘POST’,
body: JSON.stringify({
chat_id: row.telegramChatId,
text: response.choices[0].text
}),
})

پس از انجام این کارها، کد مشتق نهایی به صورت زیر خواهد بود:

const derivative:Derivative = async ({ row })=>{
const response = await fetch(“https://api.openai.com/v1/completions”, {
method: “POST”,
headers: {
“Content-Type”: “application/json”,
“Authorization”: `Bearer ${rowy.secrets.OPENAI_API_KEY}}`
},
body: JSON.stringify({
model: “text-davinci-003”,
prompt: row.message,
temperature: 0.7,
max_tokens: 256,
top_p: 1,
frequency_penalty: 0,
presence_penalty: 0
}),
}).then(res => res.json())

const answer = response.choices[0].text

await fetch(`https://api.telegram.org/bot${rowy.secrets.TELEGRAM_API_TOKEN}/sendMessage`, {
method: ‘POST’,
body: JSON.stringify({
chat_id: row.telegramChatId,
text: answer
}),
})

return answer
}

حالا ربات شما به عجیب‌ترین سوال‌ها نیز پاسخ خواهد داد:

آموزش ساخت ربات تلگرام با BotFather و Rowy

4. ربات خود را برای استفاده آماده کنید

حالا یک ربات آماده به کار داریم که می‌توانیم از آن استفاده کنیم. سایت Rowy به طور خودکار ربات شما را در یک وب سرور مستقر می‌کند و آن را 24 ساعته بدون نیاز به انجام کاری در دسترس قرار می‌دهد. می‌توانید آدرس ربات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید تا آن‌ها نیز با شما تعامل داشته باشند.

بیشتر بخوانید: تیک آبی اینستاگرام چیست و نحوه دریافت آن


ساخت ربات تلگرام با گوشی

تا اینجای کار به آموزش ساخت ربات تلگرام با ابزار Rowy پرداختیم. اما اگر این کار برای شما سخت است، می‌توانید از روش ساخت ربات تلگرام با گوشی استفاده کنید. ربات Createyourbot برای ساخت ربات تلگرام رایگان فارسی و پیشرفته مناسب است. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

در نوار جستجوی گوگل عبارت Createyourbot را وارد کنید و وارد اولین گزینه نمایش داده شده شوید.

روی گزینه استارت در منوی ربات ضربه بزنید.

پس از این کار از شما خواسته می‌شود که آدرس خود را وارد کنید. برای این کار به ربات BotFather که در بالا توضیح دادیم بروید و آدرس توکنی را که در اختیار شما قرار گرفته، به طور کامل کپی کنید و سپس آن را در صفحه چت Createyourbot جایگذاری کنید تا ادامه روند ساخت ربات تلگرام رایگان فارسی انجام شود.

پس از ارسال نام توکن، این سرویس به طور خودکار ربات شما را به یک ربات پیشرفته تبدیل می‌کند و مراحل ساخت ربات تلگرام با گوشی تکمیل می‌شود. فقط نیاز است تا به صفحه اصلی ربات خود بروید و روی گزینه‌ها ضربه بزنید.

در اینجا متوجه خواهید شد که 6 دکمه برای شما اضافه شده تا بتوانید به صورت پیشرفته ربات خود را مدیریت کنید. این ربات کاملا فارسی و رایگان (با امکان خرید درون برنامه‌ای) است. روش ساخت ربات تلگرام با گوشی هوشمند برای کاربرانی که از گوشی سامسونگ، گوشی شیائومی و گوشی آیفون استفاده می‌کنند نیز کاربرد دارد.

آموزش ساخت ربات تلگرام + معرفی سایت‌های ساخت ربات


سایت ساخت ربات تلگرام

اگر دو روش آموزش ساخت ربات تلگرام برای شما سخت است و نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، چندین سایت ساخت ربات تلگرام ایرانی وجود دارند که می‌توانند این کار را برای شما انجام دهند. در ادامه آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

1. بات ساز ایراکد

ایراکد شرایطی را فراهم کرده تا کسب‌وکارها بتوانند علاوه بر مدیریت و سازماندهی تلگرام، با استفاده از ربات‌های این شرکت بتوانند امور خود را به راحتی انجام دهند. از جمله قابلیت‌های ربات‌های ایراکد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان اتصال به سامانه‌های هوشمند
 • گزارش‌های مدیریتی
 •  پنل‌های مدیریت با سطوح دسترسی متفاوت برای کاربران
 •  بانک اطلاعاتی قوی
 •  ایجاد دکمه‌های جدید برای ربات

2. بات ساز ایرانیان

بات ساز ایرانیان در حوزه طراحی ربات‌های تلگرام و ساخت ربات‌های سفارشی فعالیت می‌کند. آن‌ها خدماتی مانند مشاوره و قابلیت‌هایی مانند اتصال به سامانه‌‌های درون سازمانی، فیدهای خبری، وب سرویس‌ها و بانک‌های اطلاعاتی و ارائه گزارش‌های مدیریتی را به کاربران خود ارائه می‌دهند. از ویژگی‌های ربات‌های ایرانیان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  بدون نیاز به دانلود و نصب
 •  راحتی در دسترسی و استفاده
 • قابلیت استفاده در پلتفرم‌های مختلف

بیشتر بخوانید: افزایش ممبر تلگرام با چند روش ساده

3. عصر نقره‌ای

شرکت عصر نقره‌ای در مشهد واقع شده و در سایت ساخت ربات تلگرام خود خدماتی را به تمام شهرهای ایران و کاربرانش ارائه می‌دهد. از قابلیت‌های ربات‌های طراحی شده توسط این شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  افزودن متن و عکس به ربات (نامحدود)
 •  امکان قرار دادن تصاویر متحرک در ربات
 •  امکان اضافه کردن دکمه‌های تو در تو
 •  قابلیت مدیریت و تنظیم دکمه‌ها
 • ارسال پیام انبوه به گروه‌ها و کاربران توسط ربات

سخن آخر

در این مطلب، چند روش را برای آموزش ساخت ربات تلگرام توضیح دادیم و دانستیم که ساخت ربات تلگرام چندان پیچیده نیست. اگر کمی کد نویسی بلد باشید می‌توانید از روش اول استفاده کنید. روش دوم برای ساخت ربات تلگرام با گوشی مناسب است و می‌تواند روشی عالی برای ساخت ربات تلگرام رایگان فارسی باشد.

در بخش سوم نیز سه سایت ساخت ربات تلگرام به شما معرفی شد که با پرداخت مبلغی می‌توانند ربات تلگرامی عالی برای شما آماده كنند. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید از قابلیت‌های جذاب ربات بهره‌مند شوید و هیچ محدودیتی برای ارائه خدمات به دنبال‌کننده‌ها و مشتریان خود نداشته باشید.

شما می‌توانید برای خرید و خواندن مقاله‌های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.