• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

تلگرام به‌دلیل ویژگی‌های باورنکردنی و منحصر به فردش توانسته است که کاربران وفادار زیادی را به خود جذب کند. یکی از این موارد، امکان ارسال فایل‌های حجیم، ارتباط با افراد زیاد در یک جامعه و وجود راه‌هایی برای گفتگوی هیجان‌ انگیزتر بین افراد است.

با اینکه تلگرام یک پلتفرم امن تلقی می‌شود و مدیران آن هم ادعا می‌کنند که از حریم خصوصی شما محافظت می‌کنند، اما هنوز هم هکرها می‌توانند راهی برای نفوذ به آن پیدا کنند. این امر سبب شده است که بسیاری از افراد برای محافظت از حریم خصوصی خود اقدامات بیشتری را انجام دهند.

افرادی برای هک کردن تلگرام از شیوه‌های مختلف استفاده می‌کنند که خیلی از آن‌ها از عدم رعایت نکات ایمنی توسط فرد قربانی نشات می‌گیرد.


آگاهی از هک کردن تلگرام

حال راه‌هایی هم وجود دارد که بفهمیم اکانت تلگرام هک شده است یا خیر. تلگرام یک پیام رسان فوری بسیار محبوب در سراسر جهان است. این پلتفرم سال‌هاست که به فعالیت خود ادامه می‌دهد و نزاع آن با واتسپ هم جالب بوده است. بنابراین، این برنامه برای کاربران اینترنت ناشناخته نیست.

علاوه بر ویژگی‌های متعددی که اتصال با برنامه را ساده‌تر می‌کند، این برنامه ادعا می‌کند که حداکثر ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی را در اختیار کاربران خود قرار داده است. همه این موارد سبب شده است که خیلی از کاربران این برنامه را برای پیام رسانی به عزیزان خود انتخاب کنند.

هک کردن تلگرام

با این حال، تلگرام آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید بی‌عیب نیست. این برنامه می‌تواند توسط افرادی هک شود که به دنبال استفاده از اطلاعات خصوصی افراد هستند. بنابراین، کاربران مدام این سوال رایج را از خود می‌پرسند که چگونه بفهمیم تلگرام هک شده است؟

بیشتر بخوانید: حالت روح تلگرام چیست و چگونه می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟

اکانت تلگرام به شیوه‌های مختلفی می‌تواند هک شود و اصلا نباید این‌طور فکر کنید که از هک شدن اکانت تلگرام خود در امان هستید. زمانی که کل شرکت تلگرام هک می‌شود، رمز عبور شما در کنار خیلی از کاربران به خطر افتاده و به‌نوعی یک هک عمومی رخ می‌دهد. این نوع هک معمولا روی بسیاری از کاربران تاثیر می‌گذارد، بنابراین نیازی به انجام کار زیادی نخواهید داشت.

اگر تلگرام هک شود چه اتفاقی می افتد؟

احتمال زیادی وجود دارد که هک عمومی تلگرام به‌زودی حل شود. تیم امنیتی و حریم خصوصی شرکت اقدامات لازم را در این زمینه انجام داده و به کاربران هم اطلاعات لازم را ارائه می‌کند. راه دیگری که می‌تواند حساب تلگرام شما را در معرض خطر قرار دهد، از طریق برنامه‌های جاسوسی است.

برنامه‌های جاسوسی می‌توانند تمام فعالیت شما را در دستگاه تلفن همراه ردیابی کرده و آن‌ها را ضبط کنند. این فعالیت‌ها شامل مکالمات، تماس‌ها و تماس‌های ویدیویی در تلگرام است. در هک کردن تلگرام سایر برنامه‌ها و فعالیت‌های کلی گوشی هوشمند شما هم مورد ردیابی قرار می‌گیرد و باید مراقب باشید.

هک کردن تلگرام

ممکن است در ابتدا تعجب کنید که این ردیابی چگونه انجام می‌شود؟ برنامه‌های جاسوسی اغلب به‌عنوان روشی از روی قصد برای هک کردن حساب تلگرام یک نفر محسوب می‌شوند. اگر نسبت به هک شدن تلگرام خود مشکوک هستید، باید نگاهی به برنامه‌های خود بیندازید.

بیشتر بخوانید: لایو یوتیوب کجاست و چه کاربردی دارد؟

هکرها معمولا بدون آگاهی شما، اقدام به نصب تروجان‌ها روی گوشی هوشمند شما می‌کنند و این در حالی است که شما اصلا خبر ندارید. این برنامه‌ها از آن‌جایی که به دسترسی فیزیکی به دستگاه نیاز دارند، در بیشتر مواقع توسط یکی از نزدیکان شما انجام می‌شود.

با نصب شدن یک برنامه جاسوسی، نه‌تنها باید به هک شدن تلگرام خود شک کنید، بلکه همه فعالیت‌های شما در گوشی هوشمندتان به خطر می‌افتد. بنابراین، نه‌تنها اطلاعات تلگرام‌تان، بلکه سایر اطلاعات‌تان هم مستعد فاش شدن هستند. راه حل سریع پیش روی شما این است که گوشی خود را بررسی کرده و هر گونه برنامه عجیب و غریب و ناآشنا را از روی آن پاک کنید.

هک کردن تلگرام

چگونه بفهمیم تلگرام هک شده است؟

اکنون که می‌دانید تلگرام شما به روش‌های مختلف هک می‌شود، حال لازم است بدانید که چگونه می‌توان تشخیص درستی از اینکه چگونه بفهمیم تلگرام شده است داشته باشیم؟ اقداماتی در این راستا وجود دارد که می‌توانید به سراغ‌شان بروید. اولین نکته، مشاهده فعالیت‌های عجیب در تلگرام شما است.

بیشتر بخوانید: با هایلایت اینستا بیشتر آشنا شویم!

یکی از اولین نشانه‌های قابل توجه که نشان می‌دهد شخصی در حال دستکاری اکانت تلگرام شما است، ایجاد تغییرات جدی در اکانت‌تان خواهد بود. به این ترتیب فعالیت‌هایی را خواهید دید که شما مسبب آن‌ها نیستید. به‌طور مثال، اضافه شدن مخاطبین جدید در تلفن شما یا تغییر نام و عکس پروفایل‌ آن‌ها، نشانه‌هایی از هک کردن تلگرام است.

اگر در چنین وضعیتی هستید، می‌توانید اطلاعات امنیتی تلگرام خود را بررسی کنید. نکته دوم، ارسال و دریافت پیام‌هایی بدون اطلاع شما است. اگر مخاطبین‌تان توجه‌تان را به پیامی جلب می‌کنند که شما آن را ارسال نکرده‌اید، این نشانه‌ای برای هک کردن تلگرام است. این پیام‌های ناخواسته معمولا شامل تصویر، ویدیو و محتوای فایل‌های خراب هستند.

نکته سوم هم مربوط به دریافت پیامی از جانب تیم تلگرام است. تلگرام معمولا از روش‌هایی که برای محافظت از حساب‌های کاربران خود استفاده می‌کند، برای اعلام وضعیت بهره می‌برد. اغلب اوقات هم وقتی فعالیت‌های عجیب و غریبی را مشاهده کند، پیامی را به کاربران ارسال می‌کند.

هک کردن تلگرام

به‌طور مثال، ممکن است پیامی با این مضمون دریافت کنید که فردی از لوکیشن دیگری وارد اکانت شما شده است و اگر این فرد خودتان نیستید، کسی قصد هک کردن تلگرام شما را دارد. در همین وضعیت مشابه، اگر فردی وارد حساب کاربری شما شده باشد، ایمیلی از تلگرام دریافت خواهید کرد که از شما می‌خواهد تا این فرد را تایید یا عدم تایید کنید.

این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که مطمئن شوید این پیام را تیم تلگرام برای‌تان ارسال کرده است. چرا که هکرها گاهی اوقات پیام‌های جعلی از جانب تیم تلگرام ارسال می‌کنند تا شما را فریب دهند. آن‌ها از این روش کمک گرفته و با هک کردن تلگرام شما، می‌توانند اطلاعات محرمانه‌ای درباره حساب‌تان را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه کارت حافظه را فعال کنیم

عدم دسترسی به حساب

در نهایت، یکی دیگر از نشانه‌هایی که نشان می‌‌دهد فردی به هک کردن تلگرام شما نزدیک می‌شود، عدم دسترسی به اکانت تلگرام از طریق گوشی هوشمند یا رایانه شخصی است.

وقتی هم که سعی در دسترسی مجدد به حساب خود به شیوه‌های مختلف داشته باشید، باید جزئیات ورود خود را وارد کنید. معمولا در این هنگام هم به‌دلیل دستکاری شدن اطلاعات حساس‌تان، نمی‌توانید به تلگرام خود دسترسی داشته باشید.

هک کردن تلگرام

چگونه هک تلگرام را از بین ببریم

با یک سری راهکارهای امنیتی ساده که خیلی از آن‌ها را خود تلگرام برای‌تان فراهم کرده است، می‌توانید از افرادی که قصد هک کردن تلگرام شما را دارند، در امان باشید. اولین راه شما این است که تایید دو مرحله‌ای حساب خود را فعال کنید.

بیشتر بخوانید: تغییر فونت اینستاگرام با چند راهکار ساده

این شیوه احراز هویت در خیلی از سایت‌های معتبر مانند گوگل و اپل پیاده سازی شده است و تلگرام هم به همان شیوه مشابه، از آن بهره می‌برد. برای این منظور باید اپلیکیشن تلگرام را باز کرده و از طریق دکمه منو در گوشه سمت راست و بالا، وارد Setting شوید. در ادامه گزینه «Privacy and Security» را انتخاب کنید.

حال روی گزینه «Two step Verification» کلیک کنید. یک رمز عبور قوی برای اکانت خود بسازید و دوباره برای تایید آن، همین رمز عبور را وارد کنید. برای یادآوری ساده‌تر رمز عبور وارد شده، می‌توانید در مرحله بعد یک Hint هم برای خود بسازید. حال آدرس ایمیل خود را هم وارد کرده و آیکون سبز رنگ چک را هم فشار دهید.

در نهایت با رفتن به ایمیل خود، می‌توانید لینک مربوط به تایید این روش را فشار دهید. این مهم‌ترین کاری است که باید برای جلوگیری از هک کردن تلگرام خود استفاده کنید. روش دوم، استفاده از قابلیت «Active Session» تلگرام است.

هک کردن تلگرام

قابلیت Active Session تلگرام

با کمک این روش جالب می‌توانید نظارت بیشتری روی مکالمه‌های خود در این پیام رسان اجتماعی داشته باشید. با کمک این قابلیت می‌توانید دستگاه‌ها، آدرس ip و لوکیشن تمام دستگاه‌هایی که به برنامه تلگرام شما متصل هستند را ببینید. در این صفحه می‌توانید همه دستگاه‌هایی که نمی‌شناسید را Terminate کرده و دسترسی آن‌ها را از تلگرام خود بگیرید.

بیشتر بخوانید: استفاده از واتس اپ در دو گوشی با چند راهکار ساده

برای دسترسی به این ویژگی کافی است که مسیر Setting > Privacy and Security > Security > Active Sessions کلیک کنید. در روش سوم، شما می‌توانید یک رمز عبور برای ورود به صفحه اصلی تلگرام ایجاد کنید. با فعال کردن این گزینه، قفلی روی صفحه اصلی تلگرام ظاهر می‌شود که تنها با وارد کردن آن می‌توانید به صفحه تمام مکالمات دسترسی پیدا کنید.

روش چهارم به آگاهی بیشتر شما از روند هک کردن تلگرام بستگی دارد. می‌دانید که فردی با ورود غیرمجاز به اکانت شما، نیمی از مسیر را طی کرده است. شما همچنان از طریق ایمیل خود می‌توانید رمز عبور خود را بازنشانی کنید. باید سریع بوده و کدهای احراز هویت خود را از طریق ایمیل دریافت کنید.

از طریق ریکاوری رمز عبور تلگرام خود از این طریق، می‌توانید به راحتی بار دیگر به اکانت خود دسترسی پیدا کنید. بعد از دسترسی مجدد، یک رمز عبور قوی برای تلگرام خود ایجاد کرده و همه راهکارهای امنیتی یاد شده در بالا را هم پیاده سازی کنید. از ابزارهای مدیریت رمز عبور هم می‌توانید برای تولید یک رمز عبور طولانی و قوی برای حساب کاربری خود استفاده کنید.

هک کردن تلگرام

در نظر داشته باشید که اصلا نباید از تلگرام‌های غیر رسمی مانند موبوگرام و امثالهم استفاده کنید. این تلگرام‌ها با اینکه قابلیت‌های جالب بیشتری را در اختیار شما می‌گذارند، اما امنیت‌شان تضمین شده نیست و چند برابر بیشتر از تلگرام اصلی در معرض هک کردن تلگرام قرار خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: رفع ریپورت اینستاگرام با چند راهکار ساده

دستگاه‌های روت شده هم امنیت تلگرام شما را کاهش می‌دهند. بخشی از امنیت تامین شده برای تلگرام از طریق امنیت خود دستگاه فراهم می‌شود و اگر این امنیت را با روت کردن یا جیلبریک بشکنید، قطعا اکانت تلگرام شما هم در معرض خطر بیشتری قرار خواهد داشت.

چگونه بفهمیم تلگرام ما چک میشود در ایفون

چک شدن تلگرام چه در گوشی آیفون و چه یک گوشی اندرویدی، تنها از یک طریق قابل بررسی است. علاقه‌مندان می‌توانند از بخش Active Sessions تمام دستگاه‌هایی که به اکانت تلگرام دسترسی دارند را ردیابی کنند.

اطلاعاتی مانند آی پی، نوع دستگاه و لوکیشن آن در این بخش ارائه می‌شود و می‌توانید به راحتی دسترسی هر کدام از این دستگاه‌ها را بگیرید. در گوشی‌های آیفون، کافی است که ابتدا به بخش Setting رفته و سپس گزینه Chat Setting را انتخاب کنید. حال کافی است که گزینه Active Sessions را انتخاب کرده و تمام دستگاه‌ها را تماشا کنید.

اگر در این بخش روی Terminate all other sessions کلیک کنید، تلگرام شما از روی تمام دستگاه‌ها Terminate شده و حتی در همین دستگاه فعلی‌تان هم باید از نوع وارد حساب کاربری خود شوید. بنابراین، با دقت عمل کرده و یکی یکی دستگاه‌های غیر مجاز را حذف کنید. در زمان هک کردن تلگرام اتفاقات دیگری هم ممکن است روی دهد.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل نصب دو واتساپ در یک گوشی هواوی

فردی که حساب شما را هک می‌کند، ممکن است یک رمز عبور از نوع Passcode روی تلگرام شما بگذارد تا نتوانید به حساب خود وارد شوید. در این موقع باید از طریق گوشی اندرویدی خود به بخش Setting رفته و سپس وارد بخش Apps شوید.

در این بخش روی Downloads کلیک کرده و اپلیکیشن تلگرام را پیدا کنید. حال به بخش مدیریت فضای برنامه رفته و داده‌های برنامه را با کمک گزینه Clear Local Database پاک کنید.

هک کردن تلگرام

بازیابی حساب تلگرام در آیفون

شما ناچار به این کار هستید. چرا که رمز عبوری برای اکانت تلگرام خود انتخاب نکرده‌اید و به همین واسطه هکر به راحتی موفق می‌شود که با یک رمز عبور، از ورود شما به حساب جلوگیری کند. در گوشی‌های آیفون هم می‌توانید به قسمت Setting گوشی رفته و سپس وارد بخش Apps شوید.

بیشتر بخوانید: واتس اپ بیزینس چیست؟

حال در بخش Usage، می‌توانید روی Show All Apps کلیک کنید. اپ تلگرام را در این بخش پیدا کرده و وارد آن شوید. در نهایت هم باید روی Delete Apps کلیک کنید. با این کار، اطلاعات شما از این شبکه پاک خواهد شد، اما می‌توانید دوباره دسترسی به اکانت تلگرام خود را به دست آورید.

بعد از طی کردن این مراحل، باید برنامه را دوباره نصب کرده و Start Messaging را انتخاب کنید. کدی توسط تلگرام را دریافت خواهید کرد که باید در قسمت مربوطه وارد کنید. در صفحه بعد دوباره از شما می‌خواهد که رمز عبور یا همان Passcode را وارد کنید. باید در این بخش گزینه Forget Password را انتخاب کنید.

در این هنگام کدی ۶ رقمی از طریق تلگرام به ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید آن را در قسمت مربوطه وارد کرده و بلافاصله وارد حساب کاربری خود شوید. حال با مراجعه به Active Sessions می‌توانید تمام دستگاه‌های غیر مجاز را Log Out کرده و امنیت را به حساب کاربری خود بازگردانید.

هک کردن تلگرام


سخن آخر

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام رسان مانند تلگرام حاوی بیشترین اطلاعات شخصی ما هستند و به‌همین دلیل، هکرها هم علاقه بیشتری به هک کردن آن نشان می‌دهند. بسیاری از سایت‌ها قول محافظت از حریم خصوصی شما را در پلتفرم های‌شان می‌دهند، اما هیچ چیز صد در صد نیست و ممکن است که ناخواسته در یک وضعیت هک قرار بگیرید.

هیچ راه خاصی هم برای اطلاع از هک شدن اکانت تلگرام شما وجود ندارد. با این وجود، با دنبال کردن این مقاله، می‌توانید از یک سری روش‌های ساده برای جلوگیری از هک شدن استفاده کنید.

شما هم می‌توانید نظرات خود را در این رابطه با ما در میان گذارید. به نظر شما چه راهکارهای دیگری برای جلوگیری از هک شدن تلگرام وجود دارد؟ آیا تجربه‌ای در این راستا داشته‌اید؟ می‌توانید در بخش کامنت‌ها با ما در ارتباط باشید.

اگر تلگرام هک شود چه اتفاقی می افتد؟

برنامه‌های جاسوسی می‌توانند تمام فعالیت شما را در دستگاه تلفن همراه ردیابی کرده و آن‌ها را ضبط کنند. این فعالیت‌ها شامل مکالمات، تماس‌ها و تماس‌های ویدیویی در تلگرام است. در هک کردن تلگرام سایر برنامه‌ها و فعالیت‌های کلی گوشی هوشمند شما هم مورد ردیابی قرار می‌گیرد و باید مراقب باشید.

چگونه بفهمیم تلگرام هک شده است؟

یکی از اولین نشانه‌های قابل توجه که نشان می‌دهد شخصی در حال دستکاری اکانت تلگرام شما است، ایجاد تغییرات جدی در اکانت‌تان خواهد بود. به این ترتیب فعالیت‌هایی را خواهید دید که شما مسبب آن‌ها نیستید. به‌طور مثال، اضافه شدن مخاطبین جدید در تلفن شما یا تغییر نام و عکس پروفایل‌ آن‌ها، نشانه‌هایی از هک کردن تلگرام است.

چگونه هک تلگرام را از بین ببریم؟

با یک سری راهکارهای امنیتی ساده که خیلی از آن‌ها را خود تلگرام برای‌تان فراهم کرده است، می‌توانید از افرادی که قصد هک کردن تلگرام شما را دارند، در امان باشید. اولین راه شما این است که تایید دو مرحله‌ای حساب خود را فعال کنید.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.