• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

خیلی‌ از کاربرانی که با تلگرام کار می‌کنند، پس از مدتی این سوال را از خود می‌پرسند که حالت روح تلگرام چیست و چگونه می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. می‌دانیم که حفظ حریم خصوصی سبب می‌شود بسیاری از کاربران علاقه‌ای به نمایش برخی از اطلاعات خود نداشته باشند.

به‌طور مثال، کاربران معمولا آخرین بازدید خودشان که زیر اسم‌شان نشان داده می‌شود را به مخاطبین نشان نمی‌دهند. این کاربران در واقع آنلاین بودن‌شان را در تلگرام مخفی کرده و در حالت روح پنهان می‌شوند. به این ترتیب هیچ کس نمی‌تواند متوجه شود که فرد مورد نظر آخرین بار در چه ساعتی آنلاین بوده است.

بنابراین، اگر می‌خواهید که به‌شکل زیرکانه‌تری از تلگرام خود استفاده کنید و هیچ کس از آنلاین بودن شما اطلاعی نداشته باشد، خوشبختانه تلگرام این قابلیت را دارد که وضعیت خود را از دیگران مخفی کنید. شما می‌توانید با مخفی کردن شماره و حتی عکس پروفایل خود، بیش از پیش از حریم خصوصی خود در این شبکه اجتماعی محافظت کنید.

در ادامه به قابلیت دیگری هم خواهیم پرداخت که از طریق تلگرام اصلی در دسترس نبوده و باید از نسخه‌های غیر رسمی این برنامه استفاده کنید. سعی می‌کنیم که با حالت روح تلگرام آشنا شده و نکات امنیتی را در مورد این قابلیت ارائه کنیم.

حالت روح تلگرام چیست


حالت روح تلگرام چیست و چگونه باید آن را فعال کنیم؟

این قابلیت در تلگرام‌های غیر رسمی و محدودی وجود دارد و می‌توانید پیام‌های افراد را بدون اینکه متوجه شوند، بخوانید. در واقع تیک دوم در این هنگام ظاهر نشده و مخاطب شما از خواندن شدن پیامش آگاه نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: روش ديليت اكانت تلگرام در تمامی پلتفرم‌ها

پس از نصب و فعال‌سازی برنامه، با کلیک روی آیکونی که به شکل یک روح است، می‌توانید وارد این حالت شوید. قضیه به همین سادگی است و اکنون می‌توانید پیام‌ها را بدون اینکه کسی متوجه شوید، بخوانید.

آیا حالت روح در تلگرام اصلی فعال می‌شود؟

در نظر داشته باشید که تلگرام اصلی حالت روح ندارد و شما برای این منظور، باید به نسخه‌هایی مانند موبوگرام و تلگرام ایکس دسترسی پیدا کنید. این نسخه‌ها حالت روح را با کاربرد مشابهی ارائه می‌کنند و طی آن حین مشاهده پیام، تیک دوم زده نمی‌شود. با این کار، فرد مورد نظر متوجه خوانده شدن پیام خود نخواهد شد.

اگر با برنامه تلگرام آشنا باشید، می‌دانید که هنگام فرستاده شدن پیام، ابتدا پیام یک تیک دریافت می‌کند. این به معنای ارسال موفقیت آمیز پیام به فرد است. با خورده شدن تیک دوم هم فرد متوجه می‌شود که پیامش توسط مخاطب مورد نظر خوانده شده است.

بیشتر بخوانید: رفع ریپورت تلگرام به چند روش کاربری

با فعال کردن حالت تلگرام فرد دیگر موظف به پاسخ‌گویی نبوده و حتی در صورت تمایل به پاسخ هم می‌تواند موقع مناسب‌تری این کار را انجام دهد. این وضعیت بیشتر در حالت‌های زیادی کارآمد بوده و حتی در کسب و کارها هم برای صحبت با کارفرمایان از آن استفاده می‌شود.

حالت روح تلگرام چیست

کاربرد تلگرام ایکس

اگر بیاد داشته باشید، انتشار تلگرام‌های غیر رسمی مخصوصا در حوزه فارسی رواج پیدا کرده بود. تلگرام با توجه به توسعه این روند در کشورهای دیگر، اقدام به معرفی نسخه‌ای به نام تلگرام ایکس (Telegram X) کرد. خیلی‌ها در ابتدا فکر می‌کردند که این نسخه‌ها مانند نسخه‌های دیگر غیر رسمی بوده و تلگرام دخلی در آن ندارد.

بیشتر بخوانید: چگونه در تلگرام تبلیغ کنیم؟‌ هر آنچه که باید درباره تبلیغات تلگرام بدانید

اما در نهایت مدیران تلگرام وارد عمل شده و تلگرام ایکس را یکی از نسخه‌های رسمی تلگرام معرفی کردند. بنابراین، می‌توان گفت که تردیدی در امنیت این برنامه وجود ندارد و کاربران زیادی می‌توانند از آن استفاده کنند. به همین دلیل است که استفاده از حالت روح تلگرام در تلگرام ایکس می‌تواند عاقلانه‌ترین انتخاب برای علاقه‌مندان باشد.

تلگرام ایکس پیام رسان جدیدی نیست و بر پایه تلگرام توسعه داده شده است. این برنامه برنامه نویسی جدیدی را تجربه کرده و بهینه سازی بهتری هم نسبت به تلگرام اصلی دارد. گویا بهبودهای کلی در این برنامه صورت گرفته و قابلیت‌های بیشتری هم نسبت به تلگرام اصلی دارد.

اصلی‌ترین قابلیت تلگرام ایکس، نمایش پیام‌ها بدون حباب است. این قابلیت از همان نسخه ابتدایی در اختیار کاربران قرار گرفته و مورد توجه قرار گرفت. این موضوع سبب می‌شود که متون و تصاویر محدوده بزرگ‌تری از نظر نمایش داشته باشند و زیبایی مرور در بین آن‌ها هم افزایش پیدا می‌کند.

حالت روح تلگرام چیست

قابلیت‌های تلگرام ایکس

می‌دانیم که تلگرام ایکس اکنون سرعت بیشتری از نظر اجرا دارد و در تست‌ها هم به همین شکل بوده است. انسجام در برنامه نویسی این برنامه بسیار بیشتر شده و بستر مناسب‌تری را برای شما فراهم کرده است. حجم این برنامه کاهش پیدا کرده و البته همچنان بر پایه Telegram API توسعه داده شده است.

بیشتر بخوانید: لایو یوتیوب کجاست و چه کاربردی دارد؟

برنامه کاربری بهتری داشته و می‌توانید با کشیدن بپیام‌ها به سمت راست، آن‌ها را به راحتی با کاربران دیگر به اشتراک گذارید. برای پاک کردن پیام‌ها و کپی کردن آن‌ها هم راحت‌تر هستید و سازندگان سعی کرده‌اند که تفاوت‌هایی با تلگرام را حس کنید. طراحی برنامه هم دچار تغییر و تحول شده و می‌توانید شاهد تغییراتی در آیکون‌های برنامه شوید.

علاقه‌مندان می‌توانند صفحه چت را به صورت پاپ آپ باز کرده و همزمان با افراد مختلف پاک کنید. دسترسی به ربات‌ها در این برنامه ساده‌تر شده است و قابلیت‌های جذابی مانند ارسال لوکیشن و تغییرات دیگر را هم خواهید داشت.

البته خیلی از این امکانات طی نسخه‌های گذشته به تلگرام اصلی هم اضافه شده است و به نوعی نیاز به استفاده از تلگرام ایکس کاهش پیدا می‌کند. مدیران تلگرام آن زمان تلگرام ایکس را خریداری کرده و به واسطه عملکرد عالی که داشت، روی آن کردند. اما امروزه روند استفاده از تلگرام ایکس هم کاهش پیدا کرده است.

حالت روح تلگرام چیست


سوالات متداول

در این بخش قصد داریم که جمعی از مهم‌ترین سوالات پیرامون حالت روح تلگرام را بررسی کرده و ببینیم که کاربران در این رابطه چگونه فکر می‌کنند.

بیشتر بخوانید: با هایلایت اینستا بیشتر آشنا شویم!

از کجا بفهمیم حالت روح فعال است؟

وضعیت حالت روح تلگرام عملکرد ساده‌ای دارد و البته در تلگرام اصلی در دسترس شما قرار نمی‌گیرد. باید از نسخه‌های غیر رسمی این برنامه استفاده کرده و بدون اینکه کسی متوجه شود، پیام‌های مخاطبین خود را بخوانید. دانستن این وضعیت هم با کمک آیکونی است که معمولا در بالای برنامه نمایش داده می‌شود.

چگونه حالت روح تلگرام را غیرفعال کنیم؟

غیرفعال سازی حالت روح در تلگرام هم به راحتی انجام می‌شود و تنها با فشردن آیکون ویژگی در بالا، از این حالت خارج شده و می‌توانید دوباره تیک دوم را با سین کردن پیام دیگران، باز گردانید.

حالت روح تلگرام چیست

آیا می‌توان از ربات حالت روح تلگرام استفاده کرد؟

این امکان وجود ندارد و صرفا از طریق برنامه‌های غیر رسمی می‌توانید به حالت روح تلگرام دسترسی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: آگاهی از هک کردن تلگرام و شیوه‌های بازیابی حساب


سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم که شما را با حالت روح تلگرام آشنا کرده و نحوه استفاده از آن را مرور کنیم. حالت روح تلگرام ویژگی ساده‌ای است که با نصب نسخه‌های غیر رسمی به آن دسترسی پیدا کنید. پیشنهاد ما این است که هیچ‌گاه به سراغ نسخه‌های غیر رسمی نروید.

چرا که این برنامه مشکلات امنیتی بسیار زیادی دارند و یقینا به داده‌های مهم اکانت تلگرام و گوشی هوشمند شما دسترسی پیدا خواهند کرد. بنابراین، اگر برای حریم خصوصی خود اهمیت زیادی قائل هستید، توصیه می‌کنیم که استفاده از این نسخه‌ها را فراموش کنید.

شما هم می‌توانید نظرات خود را در این زمینه با ما در میان گذارید. آیا علاقه‌ای به استفاده از حالت روح تلگرام دارید؟ چه روش‌های دیگری برای دسترسی به این قابلیت می‌شناسید؟ در بخش کامنت‌ها با ما همراه شوید.

حالت روح تلگرام چیست و چگونه باید آن را فعال کنیم؟

این قابلیت در تلگرام‌های غیر رسمی و محدودی وجود دارد و می‌توانید پیام‌های افراد را بدون اینکه متوجه شوند، بخوانید. در واقع تیک دوم در این هنگام ظاهر نشده و مخاطب شما از خواندن شدن پیامش آگاه نخواهد شد. پس از نصب و فعال‌سازی برنامه، با کلیک روی آیکونی که به شکل یک روح است، می‌توانید وارد این حالت شوید.

آیا حالت روح در تلگرام اصلی فعال می‌شود؟

در نظر داشته باشید که تلگرام اصلی حالت روح ندارد و شما برای این منظور، باید به نسخه‌هایی مانند موبوگرام و تلگرام ایکس دسترسی پیدا کنید.

چگونه حالت روح تلگرام را غیرفعال کنیم؟

غیرفعال سازی حالت روح در تلگرام هم به راحتی انجام می‌شود و تنها با فشردن آیکون ویژگی در بالا، از این حالت خارج شده و می‌توانید دوباره تیک دوم را با سین کردن پیام دیگران، باز گردانید.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.