• مهشید شیروانی
    نویسنده: مهشید شیروانی

روز جهانی اینترنت چه روزی است؟ روز 17 ماه مه به عنوان روز جهانی اینترنت یا روز بین المللی اینترنت نیز شناخته می‌شود. این روز به منظور بررسی پیشرفت‌های اینترنت و ارتباطات جهانی و توجه به نیازهای روزمره افراد در سراسر جهان تعیین شده است. در این مقاله به بررسی تاریخچه اینترنت، تاریخچه روز جهانی اینترنت، اهداف و اهمیت روز جهانی اینترنت، همچنین تأثیرات آن بر جوامع و فرهنگ‌ها پرداخته خواهد شد.


تاریخچه‌ی اینترنت

اینترنت (Internet) به شبکه ای از رایانه‌ها و دستگاه‌های متصل به آن با امکان ارسال و دریافت اطلاعات در سراسر جهان اطلاق می‌شود. تاریخچه‌ی اینترنت به اوایل دهه‌ی ۱۹۶۰ باز می‌گردد. در ادامه به تاریخچه‌ی اینترنت از آغاز تاکنون می‌پردازیم:

در سال ۱۹۶۲، جی. سی. ر. لیکلاید (J.C.R. Licklider) محققی در زمینه‌ی رایانه‌ها و ارتباطات ایده‌ی یک شبکه‌ی متصل به هم با پردازش توزیع شده را مطرح کرد. او با همکاری اسلی وایت (S. White)، ترکیبی از شبکه‌ی تلفنی و ایستگاه‌های کامپیوتری برای دسترسی به داده‌های فراوان با استفاده از پردازش توزیع شده را پیشنهاد داد.

در سال ۱۹۶۵، لاری رابرتس (Larry Roberts) به دانشگاه MIT پیوست و ایده‌ی لیکلاید را ادامه داد. او برای ایجاد شبکه‌ی اولیه‌ی ارتباطات، از سیستم بستر (Packet Switching) استفاده کرد که بعدها به عنوان تکنولوژی اصلی اینترنت شناخته شد.

در سال ۱۹۶۹، پروژه‌ی ARPANET به منظور اتصال دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های دولتی آمریکا راه اندازی شد. این شبکه اولین شبکه‌ی اینترنتی بود که از پروتکل TCP/IP برای ارسال داده‌ها استفاده می کرد.

در دهه ی ۱۹۷۰، اینترنت از آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌ها به بخش خصوصی کشیده شد و شرکت‌هایی مانند IBM و DEC از اینترنت برای ارتباط در سال ۱۹۸۳، ARPANET به شکل رسمی تقسیم شد و این تقسیم شامل ایجاد شبکه‌های جداگانه‌ای برای نظامی‌ها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی شد. این تقسیم شبکه، امکان ارتقای شبکه‌ها و گسترش اینترنت به کاربران عمومی را فراهم کرد.

بیشتر بخوانید: افزایش قدرت سیگنال وای فای مودم به روش‌های مختلف

تاریخچه‌ی اینترنت

در سال ۱۹۹۱، تیم برنده-لی (Tim Berners-Lee) از سوئیس، وب (World Wide Web) را ایجاد کرد. وب به عنوان یک سیستم مبتنی بر اینترنت، امکان ایجاد و ارائه صفحات وب با لینک‌های متقاطع و محتوای چندرسانه‌ای را به کاربران ارائه داد.

در سال ۱۹۹۳، مرورگر اینترنت Mosaic به توسط مرکز اطلاعاتی ملی (NCSA) ایجاد شد و به مرورگری بسیار محبوب تبدیل شد که به کاربران اجازه داد تا با استفاده از رابط کاربری گرافیکی، به راحتی به صفحات وب دسترسی پیدا کنند.

در سال ۱۹۹۵، شرکت سنگاپوری سیسکو (Cisco) سیستم های توزیع شده‌ی اینترنت (Distributed Internet Architecture) را ارائه داد و این امکان را فراهم کرد که اینترنت بتواند به یک شبکه‌ی عظیم متصل به هم تبدیل شود.

بیشتر بخوانید: فرق مودم و روتر؛ ابزارهایی برای دسترسی به اینترنت

از سال ۲۰۰۰ به بعد، با ارائه‌ی اینترنت پهنای باند بیشتر و ظهور فناوری‌های جدیدی مانند تلفن همراه و دستگاه‌های هوشمند، استفاده از اینترنت به شدت گسترش یافت و به عنوان یکی از ابزارهای اصلی ارتباطی و تجاری در سراسر جهان شناخته شد.

در حال حاضر، یکی از مهمترین کاربردهای اینترنت، ارتباطات اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و لینکداین است که به کاربران اجازه می‌دهند با یکدیگر در ارتباط باشند و اطلاعات را به اشتراک بگذارند.

اینترنت همچنین به عنوان یک منبع بزرگ اطلاعاتی و آموزشی شناخته شده است. وب سایت‌هایی مانند ویکی پدیا به کاربران اینترنت امکان می‌دهند تا به راحتی به اطلاعات و آموزش‌های مختلف دسترسی پیدا کنند.

امروزه، اینترنت به عنوان یکی از اصلی ترین ابزارهای تجاری و تبلیغاتی به شمار می‌رود. این امکان را فراهم می‌کند که شرکت ها بتوانند با استفاده از تکنولوژی‌های تبلیغاتی اینترنتی، محصولات و خدمات خود را به صورت گسترده‌تری با مخاطبانشان به اشتراک بگذارند.

با گسترش اینترنت، موضوعاتی مانند حریم خصوصی، امنیت اینترنتی، جنبه‌های حقوقی و قوانین اینترنتی نیز به یکی از موضوعات مهم و جدی در جامعه تبدیل شده‌اند.

در کل، اینترنت به عنوان یکی از پرکاربردترین فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی در جهان شناخته شده است که تاثیر زیادی بر روی سبک زندگی و کسب وکارهای مختلف دارد و احتمالاً در آینده نیز به عنوان یکی از اصلی ترین ابزارهای ارتباطی و تجاری در جهان به کار گرفته خواهد شد.

بیشتر بخوانید: روز جهانی گرافیک ، بهترین هدیه برای گرافیست ها

تاریخچه‌ی اینترنت


تاریخچه روز جهانی اینترنت

تاریخچه روز جهانی اینترنت به سال ۲۰۰۵ باز می‌گردد، زمانی که مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این روز را به عنوان روز بین المللی اینترنت تأیید کرد.

این رویداد به منظور تأکید بر اهمیت اینترنت و ارتباطات جهانی برای توسعه و پیشرفت در جوامع و همچنین برای توجه به نیازهای روزمره افراد در سراسر جهان تعیین شده است. هدف اصلی این روز، ارتقای آگاهی و شناخت درباره استفاده از اینترنت در جوامع مختلف در سراسر جهان است.

اهداف روز جهانی اینترنت

اهداف روز جهانی اینترنت بسیار گسترده هستند و شامل موارد زیر می شوند

  • افزایش آگاهی و شناخت درباره اهمیت اینترنت و ارتباطات جهانی برای توسعه و پیشرفت در جوامع.
  • ارائه آموزش‌های کاربردی و توسعه مهارت‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات به افراد در سراسر جهان.
  • افزایش دسترسی به اینترنت و فناوری‌های مرتبط در سراسر جهان، به خصوص در جوامع کم برخوردار و در معرض تهدیدات امنیتی قرار دارند.
  • پیشرفت در فناوری های ارتباطی و دسترسی به اینترنت باعث شده است که جهان به یک روستای جهانی تبدیل شود.
  • این روز به منظور تشویق جوامع به استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای ایجاد ارتباطات بهتر در جهان تعیین شده است.
  • توسعه و استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و محیط زیستی در سراسر جهان.
  • ارتقای آگاهی درباره رفاه اجتماعی و محیط زیستی با استفاده از اینترنت و فناوری های مرتبط.

بیشتر بخوانید: بهترین مودم VDSL + معرفی گزینه‌های برتر


اهمیت روز جهانی اینترنت

روز جهانی اینترنت بسیار مهم است زیرا به عنوان یک رویداد جهانی، افراد در سراسر جهان را به اهمیت استفاده از فناوری‌های ارتباطی برای توسعه و پیشرفت در جوامع خود یادآور می‌کند. با توسعه اینترنت و فناوری‌های مرتبط، ارتباطات جهانی و پیوستگی‌های بین المللی افزایش یافته است.

امروزه، افراد در سراسر جهان می‌توانند با استفاده از اینترنت به دنیای دیگر دسترسی داشته باشند و با افراد در سراسر جهان ارتباط برقرار کنند.

روز جهانی اینترنت برای آگاهی از اهمیت فناوری ارتباطی و دسترسی به آن در جوامع مختلف جهان بسیار مهم است. با توجه به اینکه برخی افراد و جوامع در سراسر جهان هنوز هم دسترسی به اینترنت ندارند، روز جهانی اینترنت برای توسعه و پیشرفت در این حوزه بسیار مهم است.

با افزایش دسترسی به اینترنت و فناوری های مرتبط، افراد در جوامع کم برخوردار و در معرض تهدیدات امنیتی قرار دارند، می‌توانند از فرصت‌های توسعه و پیشرفتی که فناوری ارتباطی فراهم می کند بهره‌مند شوند.

بیشتر بخوانید: روز جهانی طراحان وب + نقش و اهمیت در جهان دیجیتال

در ضمن، استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و محیط زیستی در سراسر جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است. با ارتقای آگاهی درباره رفاه اجتماعی و محیط زیستی با استفاده از اینترنت و فناوری‌های مرتبط، می‌توان از اینترنت به عنوان یک ابزار برای تحقق توسعه پایدار استفاده کرد.

روز جهانی اینترنت برای جامعه بین المللی بسیار مهم است زیرا به عنوان یک رویداد جهانی، افراد را به اهمیت استفاده از فناوری‌های ارتباطی و دسترسی به آن برای توسعه و پیشرفت در جوامع خود یادآوری می‌کند. این روز برای تشویق جوامع به استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای ایجاد ارتباطات بهتر در جهان تعیین شده است.

بیشتر بخوانید: بهترین مودم ADSL خانگی در بازار

اهمیت روز جهانی اینترنت


چالش‌های مربوط به اینترنت

با این حال، اینترنت همچنان با چالش‌هایی همراه است. این چالش‌ها شامل مواردی مانند افزایش تعداد افرادی که به اینترنت دسترسی دارند، برخی مسائل حریم خصوصی، برخی مسائل امنیتی و همچنین تاثیر اینترنت بر سلامتی و رفاه اجتماعی افراد می‌باشد.

از جمله چالش‌هایی که با گسترش اینترنت به وجود آمده، افزایش تعداد افرادی است که به اینترنت دسترسی دارند. در حال حاضر، تنها حدود ۵۸ درصد جمعیت جهان به اینترنت دسترسی دارند، بنابراین هنوز تعداد زیادی از جوامع جهان، به خصوص در مناطق کم توسعه، با اینترنت آشنا نیستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مودم ADSL

همچنین، مسائل حریم خصوصی نیز یکی دیگر از چالش های مرتبط با اینترنت است. با توسعه فناوری‌های مرتبط با اینترنت، اطلاعات شخصی بسیاری از افراد به صورت آنلاین قابل دسترسی است و ممکن است افراد در برابر سرقت، از اطلاعات شخصی خود محافظت نکنند.

چالش دیگری که با گسترش اینترنت به وجود آمده، امنیت اطلاعات است. با توجه به این که بسیاری از اطلاعات به صورت آنلاین ارسال و دریافت می‌شوند، تهدیدات امنیتی نیز افزایش یافته‌اند. هکرها و کاربران بدنام می‌توانند به راحتی به اطلاعات حساس دسترسی پیدا کنند و آنها را سوء استفاده کنند.

به علاوه، برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از اینترنت برای مدت طولانی ممکن است بر سلامتی و رفاه اجتماعی افراد تاثیر منفی داشته باشد. به عنوان مثال، افرادی که بیشتر از دو ساعت در روز صرف استفاده از اینترنت می‌کنند، ممکن است با اضطراب، افسردگی و اختلالات خواب روبرو شوند.

با این حال، با بهره گیری از فناوری‌های پیشرفته و ایجاد ارتباط تفاوت بین فرهنگ‌ها و زبان‌ها را کاهش داده است و به دنبال آن، بهبود ارتباطات بین ملت‌ها و توسعه همکاری‌های بین المللی را تسهیل کرده است.

از جمله تأثیرات مثبت دیگر اینترنت، ارتقای سطح تحصیلات و دسترسی به اطلاعات است. با اینترنت، امکان دسترسی به اطلاعات مرتبط با هر موضوعی به راحتی وجود دارد.

این باعث شده است که افراد به راحتی بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را برای یادگیری و تحصیلات مورد نیاز دسترسی پیدا کنند. همچنین، تحصیلات آنلاین و فرصت‌های آموزشی برخط نیز به افزایش سطح تحصیلات جامعه کمک کرده است.

بیشتر بخوانید: بهترین مودم فیبر نوری + معرفی چند گزینه برتر


چگونه به اینترنت متصل شویم؟

برای اتصال به اینترنت، شما به یک دستگاه مودم و سیستمی برای اتصال به اینترنت نیاز دارید که می تواند کامپیوتر یا لپ تاپ شما باشد. یا به دستگاه‌هایی نیاز دارید که خود دارای مودم هستند، مثل تلفن همراه، تبلت.

به علاوه، باید از یک ارائه دهنده خدمات اینترنت مانند DSL، کابلی، فیبر نوری یا ارتباطات تلفن همراه استفاده کنید. برای اتصال به اینترنت، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

۱. اتصال با استفاده از کابل: اتصال دستگاه خود را به مودم یا روتر با استفاده از کابل اترنت (LAN) انجام دهید.

۲. اتصال به صورت بی‌ سیم: اگر دستگاه شما Wi-Fi دارد، می‌توانید به شبکه بی‌ سیم مودم یا روتر متصل شوید.

۳. استفاده از شبکه‌های عمومی Wi-Fi: در برخی از مکان‌ها، شبکه های Wi-Fi عمومی در دسترس هستند که شما می‌توانید با آنها اتصال برقرار کنید، مانند فرودگاه، هتل یا کافه.

بعد از برقراری اتصال، می‌توانید از مرورگر اینترنت خود استفاده کنید و به سایت‌های مختلف دسترسی پیدا کنید.

اما بخش مشترک همه‌ی روش‌های اتصال به اینترنت نیاز به یک مودم است.

مودم یک دستگاه شبکه است که برای اتصال به اینترنت استفاده می‌شود. این دستگاه برای ترجمه سیگنال‌های دیجیتال به آنالوگ و برعکس استفاده می‌شود و به دو بخش مودم ADSL و مودم کابلی تقسیم می شود.

نام برخی از برندهای مودم محبوب شامل TP-Link ، D-Link ، Netgear ، Asus و Linksys است. اما به علت اینکه تکنولوژی‌ها به سرعت تغییر می‌کنند و برندهای جدیدی به بازار وارد می شوند، هیچ برندی به صورت مطلق بهتر از دیگر برندها نیست.

انواع مودم شامل مودم ADSL، مودم کابلی، مودم سیار و مودم‌های Wi-Fi (رایج ترین نوع مودم) است. هر یک از این انواع دستگاه‌ها دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فردی هستند که بسته به نیاز کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی، مودم‌های Wi-Fi با سرعت بالاتر و پوشش بیشتر از مودم‌های ADSL و کابلی همراه هستند.

به طور خلاصه، برای انتخاب خرید مودم مناسب برای خانه یا محل کار خود، بهتر است ابتدا نیازهای خود را شناسایی کنید و سپس با بررسی و مقایسه ویژگی‌ها و عملکرد دستگاه‌های مختلف، تصمیم به خرید دستگاه مناسب بگیرید.

بیشتر بخوانید: مخفی کردن مودم تی پی لینک


انواع مودم‌ها کدام‌اند؟

۱. مودم ADSL: برای اتصال به اینترنت از خطوط تلفن استفاده می‌شود. از مودم ADSL این امکان را فراهم می‌کند که از خط تلفن برای ارتباط با اینترنت استفاده شود.

۲. مودم کابلی: برای اتصال به اینترنت از شبکه کابلی استفاده می‌شود. از این مودم‌ها توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنت برای ارائه خدمات اینترنت به مشترکین خود استفاده می‌شود.

۳. مودم فیبر نوری: برای اتصال به اینترنت از فیبر نوری استفاده می‌شود. این مودم ها ارتباط با شبکه اینترنت را از طریق فیبر نوری برقرار می‌کنند و از این رو به آن ها مودم فیبر نوری گفته می‌شود.

۴. مودم DSL: برای اتصال به اینترنت از خطوط DSL استفاده می‌شود. این مودم‌ها برای ارائه خدمات اینترنت به مشترکین DSL ارائه می‌شوند.

۵. مودم بی سیم: این مودم‌ها این امکان را فراهم می‌کنند که دستگاه‌ها با استفاده از وایرلس به اینترنت متصل شوند. این مودم‌ها با استفاده از فرکانس‌های بی سیم ارتباط بین دستگاه ها و شبکه اینترنت را برقرار می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تفاوت مودم ADSL و VDSL

راهنمای خرید مودم

برندهای مودم مختلف وجود دارد که برای شناخته شدن معمولا به دلایل مختلفی از جمله کیفیت ساخت، قابلیت‌های متنوع، پشتیبانی و خدمات پس از فروش، قابلیت‌های امنیتی، پوشش شبکه و سرعت اینترنت شناخته شده‌اند.

برخی از برندهای مودم معروف عبارتند از TP-Link، Netgear، ASUS، D-Link ،Linksys،Cisco و…البته در هر کشور برندهای محبوب و شناخته شده ممکن است بسته به نیازهای مشتریان و وضعیت بازار متفاوت باشند. مثل اینکه وقتی بحث از خرید مودم می‌شود، تا حد زیادی انتخاب اکثر کارشناسان مودم تی پی لینک است.

در صورتی که تصمیم به خرید مودم از هر یک از انواع مودم‌های معرفی شده یا از برندهای برتر بازار مثل مودم تی پی لینک یا نسل جدید مودم‌ها یعنی مودم فیبر نوری دارید، می‌توانید به راحتی با مراجعه به فروشگاه اینترنتی مقداد آی تی به بررسی، مقایسه انواع مختلف و مدل های مختلف مودم از برترین برندهای تولید کننده این محصول پرداخته و برای خرید کالای مد نظر خود نمایید.


جمع بندی

در نهایت، می‌توان گفت که اینترنت با گسترش و توسعه‌اش، ارتباطات انسان‌ها را بهبود بخشیده و فرصت‌هایی برای توسعه و پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را فراهم کرده است. با این حال، نباید از چالش‌های امنیتی و خطراتی که با استفاده از اینترنت همراه است، غافل شد و باید تلاش کرد تا از بهترین روش‌های ممکن جهت محافظت از اطلاعات شخصی و امنیت اینترنتی استفاده کنیم.

شما می‌توانید برای خرید و خواندن مقاله‌های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.