• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

کپشن چیست؟ کپشن به یک قطعه متن کوتاه اشاره دارد که در زیر یا کنار تصویری در یک رسانه اجتماعی، مجله، کتاب یا روزنامه قرار می‌گیرد که آن تصویر خاص را توصیف می‌کند یا توضیح می‌دهد که چه اتفاقی در تصویر افتاده است. (مثلا اگر افرادی در تصویر هستند، کپشن شرح می‌دهد که افراد حاضر در تصویر کجا هستند، چه می‌کنند و یا چه می‌گویند).

این می‌تواند عنوان یا توضیحی برای یک تصویر باشد. علاوه بر این این زیرنویس فیلم‌ها نیز می‌توانند نوعی کپشن باشند. این زیر نویس‌ها می توانند شرحی بر تصویر بوده یا حتی می‌توانند ترجمه دیالوگ‌های فیلم به زبان دیگری باشند.

علاوه بر این، درست است که تصویر به اندازه هزار کلمه ارزش دارد اما هنوز هم کلمات قدرتمند هستند. آن ها می‌توانند یک تصویر را با ارائه زمینه، گفتن یک داستان جذاب، یا فقط با افزودن کمی رمز و را بهبود ببخشند. رسانه‌های اجتماعی هر کدام برای ارائه کپشن قوانین و ویژگی‌هایی دارند و می‌توانیم به حداکثر تعداد کاراکتر و کلمات مجاز برای نوشتن کپشن اشاره کنیم.

کپشن چیست


کپشن اینستاگرام چیست؟

در جواب اینکه کپشن اینستاگرام دقیقا چیست باید گفت که این یک توضیح، یا توضیح مکتوب یک عکس به منظور ارائه زمینه بیشتر تلقی می‌شود. در واقع کپشن‌ها می توانند شامل هشتگ، ایموجی و تگ باشند. خوب است بدانید که محدودیت کاراکتر برای کپشن اینستاگرام 2200 کاراکتر یا 330 کلمه است. در نگاه اول 125 کلمه نمایش داده می‌شود و با لمس گزینه more یا بیشتر، می‌توانید متن را به صورت کامل مشاهده کنید. همچنین حداکثر هشتگ مجاز برای کپشن های اینستاگرام 30 کپشن است.

هر چه زمان بیشتری را صرف خواندن کپشن شما و تعامل با پست شما کنند، پست شما با الگوریتم اینستاگرام رتبه بهتری خواهد داشت! کپشن ها ابزار قدرتمندی هستند که می‌توانند برای تشویق لایک‌ها، نظرات و حتی بازدید از وب سایت شما استفاده شوند. و اگر پست شما به اندازه کافی تعامل داشته باشد، حتی ممکن است به صفحه کاوش یا همان اکسپلورر ختم شود. علاوه بر این، کپشن‌ها فرصت بزرگی برای ایجاد رابطه قوی‌تر با مخاطبان هستند.

بیشتر بخوانید: چگونه در لینکدین کار پیدا کنیم؟

کپشن چیست

فراموش نکنید که یک کپشن خوب اینستاگرام یکی از بهترین راه‌ها برای ترغیب فالوورها برای کامنت گذاشتن روی پست‌های شما است. و این به معنای تعامل بیشتر در حساب شما است. ایجاد محتوای زیبا برای شما بسیار مهم بوده و اگر می‌خواهید در پست‌های خود مشارکت بیشتری داشته باشید، از کپشن مناسب استفاده کنید. حتی ممکن است که با یک کپشن خوب به مخاطبان جدیدی دست پیدا کنید. نوشتن کپشن‌های خوب اینستاگرام که تعامل را افزایش می‌دهد، یک استراتژی عالی برای بازاریابی هم تلقی می‌شود.

برای کمک به شما جهت شروع نوشتن کپشن های خوب اینستاگرام که بازدید کنندگان پیج‌تان را به فالوورهای وفادار و متعهد تبدیل می‌کند، رعایت یکسری نکات بسیار مهم است که سعی می‌کنیم در ادامه به مهم ترین آن‌ها بپردازیم.

کپشن چیست


راه های نوشتن کپشن در اینستاگرام

در این بخش به سراغ انتخاب کپشن‌های مناسب در پلتفرم اینستاگرام رفته و نکات جالب را مرور خواهیم کرد.

نکته شماره 1: یک خط اول جذاب بنویسید

اینکه قسمت اول کپشن اینستاگرام خود را در تلفن همراه خود فوق العاده جذاب و فریبنده کنید، راهی مطمئن برای افزایش مدت زمانی است که مردم برای مشاهده پست شما صرف می‌کنند. شما می‌توانید با بیانیه‌ای جذاب کنجکاوی فالوور های‌تان را برانگیزید، یا با آمارهای سخت توجه آن‌ها را به خود جلب و واکنشی احساسی در آن‌ها ایجاد کنید.

حتی می‌توانید یک پیشنهاد انحصاری را به اشتراک بگذارید. هر تاکتیکی که انتخاب می‌کنید، باید در راستای جلب علاقه فالوور های‌تان باشد. بنابراین احتمال بیشتری دارد که کپشن کامل شما را بخوانند و با پست شما درگیر شوند.

بیشتر بخوانید: تولید محتوا در لینکدین و نکات مهم آن

کپشن چیست

نکته شماره 2: یک Call-to-Action اضافه کنید

یک عمل ساده شامل یک فراخوان در کپشن اینستاگرام و دعوت از مخاطبان برای کامنت گذاشتن یا لایک کردن یک پست، می‌تواند در ایجاد تعامل بیشتر تاثیرگذار باشد. همچنین مزیت این کار این است که تعامل با اینستاگرام متوقف نمی شود. یک CTA (کال تو اکشن) خوب می‌تواند به دنبال کنندگان شما الهام بخشد تا با وب سایت تجاری شما درگیر شوند، در یک خبرنامه ثبت نام کنند یا آنلاین خرید کنند.

چگونگی استفاده از Call-to-Actions برای افزایش تعامل

به کپشن‌های اینستاگرام خود یک گزینه برای اقدام اضافه کنید، مانند «اگر موافق هستید، دو ضربه سریع بزنید» یا یک سوال شخصی بپرسید تا نظرات بیشتری در مورد پست خود ایجاد کنید. این نه تنها حس اجتماعی را در حساب اینستاگرام شما تقویت می کند، بلکه شاخص های مثبتی را برای الگوریتم اینستاگرام ارائه می دهد – که منجر به قرار گرفتن در معرض بیشتر پست شما می شود. سعی کنید CTA های خود را سرگرم کننده و آسان نگه دارید تا هرچه بیشتر مخاطبین را به مشارکت ها تشویق کنید.

کپشن چیست

یکی دیگر از فراخوان عالی که پست شما را با الگوریتم اینستاگرام تقویت می کند این است که از فالوورهای خود بخواهید دوستان خود را در قسمت نظرات پست شما تگ کنند.

می توانید به سادگی بگویید: “دوستی را تگ کنید که باید این را بشنود!”، یا “کسی را که این را می پوشد تگ کنید!”. از طرف دیگر، می‌توانید یک مسابقه اینستاگرامی برگزار کنید که از کاربران می‌خواهد برای شرکت در آن، دوست خود را در بخش نظرات تگ کنند.

بیشتر بخوانید: تبدیل واتس اپ به بیزینس با چند مرحله ساده

اگر قصد دارید یک مسابقه اینستاگرامی برگزار کنید، ایده خوبی است که در ابتدای کپشن اینستاگرام خود عبارت «مسابقه» یا «هدیه» را درج کنید تا واقعاً توجه فالوورهای خود را به خود جلب کنید!

برای مؤثرتر کردن فراخوان‌های خود در کپشن ، به دنبال‌کنندگان خود اجازه دهید بدانند که با انجام آن چه چیزی به دست می‌آورند. مانند: «در رقابت من شرکت کن تا بتوانی برنده شوی…» یا با تعیین آنچه مخاطبان شما با دنبال کردن CTA شما یاد خواهند گرفت!

برای این که فراخوان های خود را در کپشن بیشتر به چشم بیاورید و توجه افراد بیشتری را جلب کنید می توانید از یک فونت سفارشی استفاده کنید یا از ایموجی های خاص، فونت های بزرگ یا نمادها استفاده کنید و حس کنجکاوی مخاطب خود را برانگیزید.

کپشن چیست

نکته شماره 3: به کپشن های طولانی تر خط شکاف اضافه کنید

کوتاه نگه داشتن کپشن اینستاگرام راهی عالی برای اطمینان از پخش پیام شما است؛ اما وقتی حرف های زیادی برای گفتن داریم چطور کپشن را مدیریت کنیم؟

اضافه کردن خطوط شکسته به کپشن‌های اینستاگرام، هضم آن‌ها را آسان می‌کند، حتی زمانی که چندین نکته برای بیان آن دارید! فاصله گذاری ساده برای شکستن کپشن های طولانی بسیار عالی عمل می کند و درصد توجه مخاطب به متن کپشن شما افزایش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: چت مخفی تلگرام کجاست؟

کپشن چیست

نکته شماره 4: از لحن ثابت استفاده کنید

جدا از نکات واضح در مورد استفاده از گرامر و املای مناسب، یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر کپشن خوب اینستاگرام، صدای ثابت و یا لحن متناسب با برند یا شخصیت شماست.

کپشن های اینستاگرام شما باید منعکس کننده شخصیت شما و در مورد اکانت های کاری نیز کپشن باید ، مناسب،هماهنگ و مشابه سایر کانال های بازاریابی شما باشد. به طور کلی، ایده خوبی است که لحن غیررسمی‌تری در کپشن های خود داشته باشید، زیرا این کار باعث می‌شود پست‌های شما شخصیت‌پذیرتر شوند که برای تشویق تعامل عالی است!

بیشتر بخوانید: با هایلایت اینستا بیشتر آشنا شویم!

نکته شماره 5: 2 تا 3 تم کانونی انتخاب کنید

تم اینستاگرام ثابت یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش فالوورهای زیاد و وفادار و در عین حال نشان دادن سبک و لحن منحصربه‌فرد برندتان است – و همین امر برای کپشن‌های اینستاگرام شما نیز صدق می‌کند! کپشن‌های پیوسته اینستاگرام به حساب شما شخصیت و تمرکز قوی‌تری می‌بخشد و این موضوع را تقویت می‌کند که در حوزه خود متخصص هستید – هر چه که باشد!

حتی می‌توانید یک بازه زمانی معمولی برای اشتراک‌گذاری پست‌های مرتبط با یک موضوع خاص اختصاص دهید. به عنوان مثال، یک برند پوشاک می تواند هر هفته یک پست «جمعه مد» به اشتراک بگذارد .

کپشن چیست

نکته شماره 6: استفاده از ایموجی در کپشن

وقتی از ایموجی‌ها برای جلب توجه به فراخوان و تیتر خود استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از آن ها برای ایجاد شخصیت به کپشن اینستاگرام خود استفاده کنید.حتی اگر فقط یک ایموجی را در انتهای کپشن اینستاگرام خود اضافه کنید، کپشن شما را برای فالوور ها جذاب تر می کند. و چرا که نه؟ همه ایموجی را دوست دارند!

بیشتر بخوانید: آشنایی با روش ریپلای در اینستا و مزایای آن

نکته شماره 7: پست های حمایت شده و تبلیغاتی را افشا کنید

با تشدید مقررات FTC در مورد پست های حمایت شده و تبلیغات اینستاگرام، شفافیت در مورد پست های خود بیش از هر زمان دیگری مهم است.

زمانی که برای تبلیغ یک کسب و کار یا محصول به شما پاداش می‌دهند یا پولی دریافت می‌کنید – چه از طریق پرداخت فیزیکی، پیوندهای وابسته یا بر اساس هدیه – باید به درستی در کپشن اینستاگرام افشا شود. یک رویه رایج در بین اینفلوئنسرها این است که هشتگی مانند #تبلیغات، #ad و مشابه آن را در کپشن پست‌های حمایت‌شده اینستاگرام خود قرار دهند.اما به گفته FTC، این دیگر کافی نیست.

طبق FTC، شما نمی توانید به سادگی #تبلیغ را در وسط 29 هشتگ دیگر خود پنهان کنید (مخصوصاً به این دلیل که کپشن های اینستاگرام پس از 1 تا 2 خط متن کوتاه می شوند). هشتگ افشا باید به راحتی توسط کاربران مورد توجه و درک قرار گیرد. این بدان معنا نیست که باید #ad یا #Sponsored را در همان ابتدای کپشن خود قرار دهید، اما بدیهی است که در وسط یا انتهای آن کمتر دیده می‌شود.

FTC همچنین بیان می کند که شما نمی توانید به سادگی کلمه “ad” را به انتهای یک هشتگ دیگر وصل کنید. اصالت و شفافیت در اینستاگرام بیش از هر چیز دیگری ارزش دارد، بنابراین ارزش آن را دارد که با فالوورهای خود صادق باشید.

کپشن چیست

نکته شماره 8: کپشن های خود را به صورت دسته ای بنویسید

یکی از بزرگترین دلایلی که مردم در نوشتن کپشن اینستاگرام با مشکل مواجه می شوند این است که سعی می کنند این کار را به سرعت انجام دهند، که قطعا ایده آل نیست. به جای پرش از کاری به کار دیگر، نوشتن کپشن های اینستاگرام خود در یک جلسه بسیار کارآمدتر است. بنابراین اگر به صورت روزانه برنامه پست گذاری دارید، یک روز در هفته را برای این کار اختصاص دهید و پیش از موعد پست کپشن ها را به صورت دسته ای بنویسید و با حوصله ویرایش کنید.

بیشتر بخوانید: روش گذاشتن آهنگ در استوری اینستاگرام (ساده و کاربردی)

نکته شماره 9 افزودن هشتگ به کپشن اینستاگرام

افزودن هشتگ به کپشن اینستاگرام یک راه عالی برای شناسایی بیشتر پست‌هایتان است، اما تعداد زیاد هشتگ‌ها می‌تواند کپشن‌های شما را نامرتب نشان دهد. به همین ترتیب، اضافه کردن هشتگ‌های زیاد در کپشن می‌تواند کاربران را از پست شما دور کند که برعکس چیزی است که می‌خواهید به آن برسید! هشتگ های خود را در انتهای کپشن و در پشت یک خط شکسته اضافه کنید.

کپشن چیست

نکته شماره 10: برای استوری های اینستاگرام خود کپشن ایجاد کنید

افزودن کپشن به استوری های اینستاگرام خود یکی از موثرترین راه ها برای جلب توجه بینندگان است به خصوص که افراد زیادی استوری را بدون صدا تماشا می کنند. کپشن‌های استوری‌های اینستاگرام شما می‌توانند آموزنده باشند (بنابراین مهم نیست که بینندگان بدون صدا تماشا می‌کنند) یا جذاب برای تشویق مخاطبان شما به تنظیم و گوش دادن!

همچنین می‌توانید از کپشن استوری اینستاگرام استفاده کنید تا فالوورهای خود را به انجام یک عمل خاص سوق دهید. این می تواند به سادگی تشویق آنها به کشیدن انگشت به بالا یا کلیک کردن روی پیوند موجود در بیو شما باشد.
کپشن ها نه تنها فعالیت بیشتری را تشویق می‌کنند، بلکه داستان‌های شما را برای افراد دارای اختلال شنوایی کاربر پسندتر می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تغییر فونت اینستاگرام با چند راهکار ساده

نکته شماره 11: ۱۱: زیرنویس های IGTV خود را بهینه کنید

هنگامی که یک پیش نمایش IGTV در اینستاگرام شما به اشتراک گذاشته می شود، عنوان به طور خودکار از توضیحات ویدیوی IGTV شما خارج می شود. با در نظر گرفتن این موضوع، ارزش این را دارد که در مورد نحوه عملکرد عنوان و توضیحات ویدیوی IGTV خود فکر کنید؛ چرا که پیش نمایش‌ها یکی از بهترین راه ها برای جذب بازدید بیشتر به محتوای ویدیوی شما هستند.

کپشن چیست

به همین ترتیب، اگر ویدیوی IGTV شما بخشی از یک مشارکت حمایتی است، مهم است که این موضوع را به وضوح در عنوان پیش‌نمایش فید خود فاش کنید. توضیحات ویدیوی IGTV شما همچنین تنها مکانی است که در آن پیوندهای قابل کلیک را در اینستاگرام قرار می دهید (به غیر از پیوند خود در بیو) بنابراین قطعاً ارزش دارد که مخاطبان خود را در کپشن های پیش نمایش تشویق کنید تا ویدیوی IGTV شما را کامل مشاهده کنند.

بیشتر بخوانید: تغییر تم دایرکت اینستاگرام همراه با مخلفّات اضافه

ایجاد کپشن های خوب در اینستاگرام ممکن است سخت به نظر برسد، اما اگر می خواهید در اینستاگرام موفق باشید، مهم است که اجازه ندهید کپشن های اینستاگرام شما به یک فکر بعدی تبدیل شود. خواه یک برند تجارت الکترونیک باشید که محصولات می فروشد یا وبلاگ نویسی که محتوا را به اشتراک می گذارد، نوشتن کپشن های خوب اینستاگرام می تواند یک استراتژی خوب برای تعامل اینستاگرام شما باشد!

کپشن چیست

سخن آخر

همان طور که در این متن توضیح داده شد، کپشن های اینستاگرام می توانند نقشی فراتر از یک توضیح عکس باشند و برای رشد و تعامل پیج شما بهترین موقعیت را فراهم می کنند. بنابراین اگر صاحب برند یا اینفلوئنسر هستید و یا در نقش یک بلاگر فعالیت می کنید و یا حتی قصد دارید از طریق پیج شخصی دوستانتان را به پست های خود ترغیب کنید رعایت این نکات در نوشتن کپشن اینستاگرام می تواند به رشد صفحه شما کمک کند.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.