• مهشید شیروانی
    نویسنده: مهشید شیروانی

پردازنده‌های مرکزی M2 داری عملکرد سریع و هسته‌‌هایی با راندمان بالا هستند. طبق گفته‌ی اپل، این عملکرد ظاهراً 1.9 برابر سریع‌تر از «جدیدترین تراشه لپ‌تاپ رایانه شخصی 10 هسته‌ای» است.

اما بپردازیم به پردازنده‌های کوالکام که تحولی نو در لپ‌تاپ‌ها بوجود آورده‌اند. اولین نسل از پردازنده‌های اسنپدراگون در سال 2007 با عنوان Snapdragon QSD8250 طراحی شد. اگه می‌خواهید شناخت بهتری از اسنپدراگون پیدا کنید بهتر است اول با مفهوم SoC آشنا شوید.

SoC  مجموعه‌ای مختلف از پردازنده مرکزی، پردازنده گرافیکی، مودم بی‌سیم، واحد پردازشی هوش مصنوعی، واحد پردازش تصویر، سیستم موقعیت‌یابی و … است که با هدف مشخصی کنار هم قرار می‌گیرند. پردازنده گرافیکی یا GPU در این مجموعه از نوع Adreno است و واحد پردازش عصبی با عنوان کوالکام Spectra شناخته می‌شود. اما در سال‌های اخیر بعضی لپ‌تاپ‌های HP، لپ تاپ Asus، لپ تاپ‌ لنوو با Snap dragon همراه شده‌اند و از آن استفاده کردند.


نبرد کوالکام و اپل بر سر قوی ترین پردازنده‌ی لپ تاپ در سال 2023

تراشه‌ی Snapdragon 8cx Gen 4 کوالکام عملکرد چندهسته‌ای سریع‌تری نسبت به لپ تاپ‌ اپل دارد. Snapdragon 8cx Gen 4، این تراشه در آزمون چندهسته‌ای گیک‌ بنچ بسیار عملکرد ضعیفی داشته و اما نسخه بروز شده‌ی سیستم روی چیپ پیشرفت قابل توجه‌ای لپ‌تاپ‌ها داشته. شایعه شده است که عملکرد این تراشه کمی سریع‌تر از لپ تاپ‌ اپل است.

هدف کوالکام از ساخت این تراشه تک هسته‌ای Snapdragon 8cx Gen 4 گرفتن امتیاز 1800 است اما طبق شایعه‌ای در توییتر عملکرد این تراشه در حال حاضر به 1300 رسیده.

اما تا الان توانسته در عملکرد چند هسته‌ای، لپ تاپ‌های اپل و سایر لپ تاپ‌ها مثل لپ‌تاپ‌ لنوو را شکست دهد. همچنین احتمال دارد مدل‌های جدیدی که تولید می‌کند نسخه عالی‌تر این تراشه چند هسته‌ای باشد. هسته‌های مهم و اصلی این تراشه با فرکانس 3 گیگاهرتز است. هسته‌های کم مصرف آن فرکانس 2/3مگاهرتز است.

بیشتر بخوانید: سامسونگ برترین شرکت تعمیر پذیری گوشی هوشمند

در برخی از شایعات به 12 هسته‌ای بودن تراشه Snapdragon 8cx Gen 4 اشاره شده است، که 8 هسته‌‍‌ی قدرتمند و 4 هسته‌ی بهینه دارد که به نظر می‌رسد دلیل اصلی سرعت بیشتر این تراشه در مقایسه با لپ تاپ‌ اپل همین است. در کل، کوالکام قصد دارد به تعادل بین عملکرد و عمر باتری برسد تا رقیب اصلی لپ‌تاپ‌ اپل شود.

بیشتر بخوانید: شباهت هوش مصنوعی و بمب اتم + خطرات هوش مصنوعی

شما می توانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.