• مهشید شیروانی
    نویسنده: مهشید شیروانی

وارن بافت، مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی و چارلی مانگر، نایب‌رئیس این شرکت، در جلسه‌ی سالانه‌ی شرکت خود، در مورد قابلیت‌های هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده اند. او در این جلسه به سوالاتی درباره‌ی این فناوری پاسخ داده است.

در این جلسه، از چارلی مانگر سوال شد که آیا هوش مصنوعی تأثیر مثبتی بر بازار و جامعه خواهد گذاشت؟ او به عنوان مثال کارخانه‌های BYD چین را مطرح کرد و گفت که در آن‌جا برای انجام بسیاری از کارها از ربات استفاده می‌کنند که نشان از تاثیر مثبت این فناوری است. او هوش مصنوعی را یک فناوری با توانمندی‌های خاص می داند.


شباهت هوش مصنوعی و بمب اتم از نگاه وارن بافت

وارن بافت نیز تأکید کرد که هوش مصنوعی می‌تواند کارهای بسیار زیادی را انجام دهد. او با اشاره به نسخه‌ی ChatGPT، این فناوری را تحسین کرده ولی ابراز نگرانی کرده که چیزی که توانایی انجام انواع کارها را دارد، می‌تواند مشکلات زیادی را نیز ایجاد کند.

گفتار بافت درباره تهدیدات هوش مصنوعی با اظهارات ماسک شباهت دارد. او که مدیرعامل تسلا و یکی از بنیانگذاران OpenAI است، هوش مصنوعی را به عنوان بزرگترین تهدید وجودی برای بشر تصور کرده و حتی آن را خطرناک‌تر از کره شمالی برشمرده است.

این موضوع از جانب بافت بارها شنیده شده است که جنگ هسته‌ای بزرگترین ترس او است و حتی فکر به این موضوع باعث می‌شود که او شب‌ها نتواند به راحتی بخوابد. او به مقایسه هوش مصنوعی و سلاح‌های هسته‌ای با نقل‌قولی از آلبرت انشتین پرداخته است که پس از شکافتن اتم، گفت: “قدرت آزاد شده از اتم همه چیز را تغییر داده است، به استثنای طرز فکر ما؛ به همین دلیل به سمت فاجعه‌ای بی‌نظیر حرکت می‌کنیم”.

بافت در بخش دیگری از توضیحاتش گفت: «هوش مصنوعی می‌تواند همه‌چیز غیر از تفکر مردم را در جهان تغییر دهد و پیشبرد فناوری مذکور گامی بزرگ است.»

در حالی که استفاده از هوش مصنوعی برای ساخت تصاویر، محتوای متنی و … بحث برانگیز است، برخی می‌گویند که این فناوری ممکن است مشکلات بسیار زیادی را در پی داشته باشد. جفری هینتون، معروف به پدرخوانده‌ی هوش مصنوعی، هفته‌ی گذشته گوگل را ترک کرد و هشدار داد که سیستم‌های مبتنی بر این تکنولوژی بسیار خطرناک هستند.

بیشتر بخوانید: نبرد کوالکام و اپل بر سر قوی ترین پردازنده ی لپ تاپ

البته بافت و مانگر، تنها افرادی نیستند که درباره‌ی آینده‌ی هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده‌اند. این دو نفر در گذشته نیز صحبت‌هایی علیه رمز ارزها مطرح کردند. به‌عنوان مثال، بافت گفته بود که برای خرید کل بیت‌کوین‌های موجود در جهان حاضر نیز بیش از ۲۵ دلار پرداخت کند.

بیشتر بخوانید: آیفون و آیپد تاشدنی + از شایعه تا واقعیت

شما می توانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.