• مهشید شیروانی
    نویسنده: مهشید شیروانی

سامسونگ برترین شرکت تعمیر پذیری گوشی هوشمند در سال 2022 شد! در دنیای تکنولوژی امروزه تعمیرپذیری گوشی‌های موبایل اهمیت بسیاری دارد. با توجه به پیشرفت فناوری و افزایش قیمت گوشی‌های هوشمند، تعمیر و نگهداری آن‌ها برای کاربران بسیار حائز اهمیت است.

همچنین، باز شدن گوشی‌های موبایل در مواردی مانند تعمیرات ساده، تعویض باتری، تعویض قطعات و یا حتی تعمیر مشکلات اساسی، این امکان را به کاربران می‌دهد تا هزینه‌های بالای خرید گوشی جدید را جلوگیری کنند و به جای آن از طریق تعمیر ادامه دهند.

اگر چه با توجه به مطالعه الکترونیکس هاب، شرکت موتورولا قابل تعمیرترین گوشی هوشمند را تولید کرده است اما هنوز هم این در محموع این سامسونگ است که عنوان برترین شرکت در تعمیر پذیری گوشی های هوشمند را با خود یدک می کشد.
مطالعه با استفاده از داده های iFixit، براساس میانگین زمان و سطح دشواری دستورالعمل های راهنمای تعمیر، مدل هایی را که راحت تر از سایر مدل ها قابل تعمیر هستند، تعیین کرده است.


موتو G7 برترین گوشی و سامسونگ برترین برند تعمیر پذیری گوشی های هوشمند

طبق این مطالعه، موتو G7 موتورولا با 25 دقیقه و 50 درصد، زمان برای تعمیر عنوان تعمیر پذیرترین گوشی هوشمند بازار انتخاب شده است. به عنوان مثال، میانگین زمان مورد نیاز برای تعمیر گوشی گلکسی A40 معادل ۳۲٫۶ دقیقه بود و ۴۲٫۹ درصد از تعمیرهای آن به راحتی انجام می‌شود. برای گوشی سامسونگ گلکسی S22 اولترا نیز این آمار به ترتیب ۴۸٫۱ دقیقه و ۳۳٫۳ درصد بوده است. جالب اینجاست که گوشی اپل آیفون 13 در رتبه پنجم این لیست قرار دارد.

در مقابل، گوشی پیکسل ۷ از گوشی هوشمند گوگل با میانگین زمان ۶۰٫۳ دقیقه، کمترین امتیاز تعمیرپذیری سال ۲۰۲۲ را به خود اختصاص داده است. همچنین، مدت زمان میانگین برای تعمیر گوشی گلکسی نوت ۱۰ نیز ۵۸٫۴ دقیقه بوده و دستورالعمل های رفع مشکلات آن به عنوان “سخت” برچسب گذاری شده است.

در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴، سامسونگ به‌عنوان برترین برند از نظر آسان‌بودن تعمیرپذیری گوشی‌های هوشمند شناخته شده بود. اما اکنون تمرکز این شرکت بر روی قابلیت تعمیرپذیری گوشی سامسونگ در سری های جدیدش مانند سری گلکسی S23 قرار دارد.

در کل، مطالعه‌ی الکترونیکس هاب بر اهمیت تعمیرپذیری گوشی‌های هوشمند برای مصرف‌کنندگان تاکید می‌کند و این موضوع به عنوان یک عامل کلیدی در انتخاب گوشی هوشمند مطرح می‌شود.

بیشتر بخوانید: دردسرهای شرکت سازنده ی ChatGPT در پی هزینه های سرسام آور

از طرفی، شرکت‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند نیز به طور مداوم سعی دارند قطعات قابل تعویض و دستگاه‌های تعمیر پذیرتری را در محصولات خود قرار دهند، به منظور جلب رضایت بیشتر مشتریان. همچنین، بهبود قابلیت تعمیرپذیری، محصولات این شرکت‌ها را در مقایسه با سایر شرکت‌ها، جذاب‌تر و مورد توجه کاربران‌تر قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: نبرد کوالکام و اپل بر سر قوی ترین پردازنده ی لپ تاپ

در کل، تعمیرپذیری گوشی‌های موبایل امری بسیار مهم است که در نهایت به صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کاهش پسماندهای الکترونیکی و بهبود تجربه کاربری منجر می‌شود.

شما می توانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.