آموزش جامع نحوه عکاسی در شب + آموزش حالت Night Mode

0
2372
عکاسی در شب

عکاسی در شب با حالت night mode تصاویر بسیار درخشان و با جزئیات فراوانی را برایتان فراهم می آورد. در ادامه به بررسی این حالت عکس برداری و آموزش عکس برداری در شب می پردازیم.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های عکاسی با دوربین که باید به آن توجه داشته باشیم، آموزش عکاسی در شب است. برای عکاسی در شب، یکسری نکات مهم وجود دارد که می‌تواند در بالا بردن کیفیت تصاویر نقش مهمی داشته باشند. عکاسی در شب آن‌قدرها که فکرش را می‌کنید، سخت نیست و آموزش‌هایی در این زمینه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و یک عکس برداری عالی را تجربه کنید.

همچنین بخوانید: آموزش و نصب استفاده از اپلیکیشن پیامرسان سیگنال


آموزش عکاسی در شب

در این مطلب قصد داریم که نحوه‌ی کار با حالت Night Mode را بررسی کرده و تمام نکات و ترفندهای موجود را تشریح کنیم. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

مرحله اول: دوربین خود را در حالت تنظیم دستی قرار دهید

هنگامی که قصد عکاسی در حالت Night Mode را دارید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که با آسان‌ترین حالتی نسبت به هر زمان دیگری روبرو هستید. در این مورد کافی است که به این صحبت‌ها اعتمادها کرده و دوربین خود را از حالت اتوماتیک به حالت M تغییر دهید.

آموزش عکاسی در شب

مرحله دوم: یک سه پایه یا چیزی شبیه به آن را داشته باشید

برای گرفتن یک عکس در حالت شب، حداقل باید ۱۰ ثانیه زمان برای تنظیم دقیق دوربین داشته باشید. این بدان معنی است که سرعت شاتر حداقل ۱۰ ثانیه است. اگر بخواهید که دوربین خود را با دست نگه دارید، مطمئنا با عکس تار روبرو خواهید شد. شما به یک سه پایه خوب نیاز دارید یا حداقل می‌توانید دوربین خود را روی یک طاقچه یا جایی تنظیم کنید که به مدت ۱۰ ثانیه بی حرکت بماند.

مرحله سوم: دیافراگم خود را در حد پایین تنظیم کنید

میزان پایین دیافراگم یا همان f-stop دوربین شما به لنز آن بستگی دارد. بعضی از لنزها، پایین‌تر از لنزهای دیگر هستند. به‌عنوان مثال، لنز شما ممکن است که تا حد f/5.6، f/3.5 یا f/2.8 بتواند کاهش پیدا کند. اگر مطمئن نیستید که چگونه باید دیافراگم خود را تغییر دهید، می‌توانید در یوتیوب آموزش‌های مربوطه را دنبال کرده و با ذکر نام دوربین خود، اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید.

اگر در حال عکس برداری از یک منظره در شب هنگام هستید، ممکن است وسوسه شوید که دیافراگم بالاتری مانند f/11 یا f/16 را برای عکس برداری انتخاب کنید، اما برای جمع‌آوری نور بیشتر، شما باید در این شرایط کمی مصالحه کرده و همان دیافراگم‌های پایین را در نظر بگیرید. با پیشرفت بیشتر در این زمینه، خواهید فهمید که روش‌های برای کاهش اثرات دیافراگم پایین در هنگام عکس برداری از منظره وجود دارد.

همچنین بخوانید: آموزش نصب اپلیکیشن‌ مستقل روی اندروید تی وی(Android Tv)

مرحله چهارم: سرعت شاتر را روی ۱۰ ثانیه تنظیم کنید

همان‌طور که بعدا متوجه خواهید شد، ممکن است نیاز باشد که سرعت شاتر خود را بسته به میزان نور در محیط، تنظیم کنید. با این حال، ۱۰ ثانیه میزان مناسبی برای شروع عکس‌برداری است و می‌تواند کیفیت تصاویر را بالا ببرد. به نظر می‌رسد که گرفتن یک عکس به‌مدت ده ثانیه، زیاد و خسته کننده باشد، اما شما یاد خواهید گرفت که این میزان برای عکس برداری در شب اصلا عجیب نیست. عکاسی در شب کار حساسی است که نیاز به دقت بالای فرد و خود دوربین دارد. گاهی اوقات نیاز خواهد بود که نیم ساعت برای گرفتن چند عکس در شب زمان صرف کنید.

مرحله پنجم: ISO خود را روی ۱۶۰۰ تنظیم کنید

با افزایش میزان ایزو، تصویر روشن‌تر خواهد شد، اما نویز بیشتری نیز به خود می‌گیرد. به موضوع به سادگی می‌تواند تبدیل به مصالحه‌ای شود که شما هنگام عکاسی در نور شب باید انجام دهید تا یک عکس درست و حسابی را در فوکوس مناسب بگیرید. اگرچه اکثر دوربین‌های مدرن می‌توانند در ایزو ۱۶۰۰ نیز عکس تر و تمیزی بگیرند.

عکاسی در شب

مرحله ششم: عکس بگیرید و نوردهی را بررسی کنید

اکنون زمان عکس گرفتن فرا رسیده است. شما خواهید دید که مدت زمانی طولانی طول خواهد کشید تا شما بتوانید عکس گرفته و در صفحه‌ی LCD دوربین نمایش دهید. این موضوع کاملا طبیعی است و نباید احساس نگرانی داشته باشید.

همواره باید میزان روشنایی عکس را بعد از عکاسی تحلیل کرده و ببینید که چه میزان نیاز به بهبود و تغییر تنظیمات دوربین دارد. اگر عکس خیلی تاریک است، سرعت شاتر را به ۳۰ ثانیه افزایش دهید. سپس یک عکس دیگر بگیرید. اگر هنوز هم تاریکی زیاد است، می‌توانید ایزو را به ۳۲۰۰ افزایش دهید.

این موضوع باعث دانه دانه شدن عکس می‌شود، اما ممکن است که کیفیت عکس را بیشتر کرده و تاریکی را کمتر کند. به هر حال باز هم یک مصالحه در این جا نیاز خواهد بود.اگر عکس شما خیلی روشن است، ایزو را به ۸۰۰ کاهش دهید. اگر تاریکی در عکس زیاد شد، می‌توانید ایزو را تا حد بیشتری کاهش داده یا اینکه سرعت شاتر را به ۸ ثانیه کاهش دهید.

همچنین بخوانید: آموزش دیلیت اکانت واتساپ در اندروید، iOS و KaiOS

از آن‌جایی که هوا در بیرون تاریک است، چشمان شما نیز گشاد خواهد شد و باعث می‌شود که صفحه نمایش دوربین، روشن‌تر از آن‌چیزی که در حال حاضر است، باشد. بسیاری از عکاسان شب که آماتور هستند، فکر می‌کنند که عکس در صفحه نمایش آن‌ها عالی به نظر می‌رسد.

آن‌ها به خانه برگشته و وقتی که عکس را روی کامپیوتر قرار می‌دهند، متوجه تاریکی اصلی آن می‌شوند. من توصیه می‌کنم که برای جبران این تفاوت، همواره کمی روشن‌تر از آن‌چیزی که از نظر شما خوب است، عکس‌برداری کنید. حال در ادامه قصد داریم که نمونه‌هایی از عکس برداری در شب را با هم دیگر مشاهده کرده و یک بررسی داشته باشیم.


نمونه‌هایی از تنظیمات در عکاسی شب

عکاسی در شب

این تصاویر در ناپل فلوریدا و با استفاده از یک دوربین کانن ربل ایکس اس بسیار قدیمی نسبت به استانداردهای امروزی تهیه شده است. دوربین علیرغم اینکه امکانات مدرن امروزی را ندارد، اما باز هم توانایی کافی برای تولید عکس‌های عالی در آن وجود دارد. سرعت شاتر هنگام تهیه این عکس ۳۰ ثانیه بوده است و روی دیافراگم f/4 تنظیم شده است. ایزو برابر با ۱۶۰۰ بوده و سعی کردیم که دقت لازم را نیز در عکاسی داشته باشیم.

عکاسی در شب

این تصویر نیز از صاعقه‌ای بر فراز کوه‌های سدونا واقع در آریزونا همراه با تنظیمات بسیار ساده دوربین تهیه شده است. سرعت شاتر هنگام تهیه این عکس روی ۳۰ ثانیه بوده است و دیافراگم نیز روی f/4 تنظیم شده است. ایزو هم روی ۶۴۰ تنظیم شده بود.

بسیاری از مردم تعجب می‌کنند که چگونه عکاسان در لحظه برخورد صاعقه، خیلی خوش شانس می‌توانند بهترین عکس را تهیه کنند. در واقع این عکس برداری بسیار ساده است. شما به سادگی می‌توانید در زاویه‌ی درستی ایستاده و چندین بار در اکسپوژر ۳۰ ثانیه این تصاویر را تهیه کنید. اگر هنگامی که طوفان صاعقه برای چند دقیقه در آسمان وجود دارد، شما بتوانید چند بار عکس برداری کنید، با شانس بالایی می‌توانید به چند عکس معرکه برسید. بدین ترتیب چندین صاعقه در همان یک شات روی دوربین شما ظاهر خواهد شد.

همچنین بخوانید: جامع ترین راهنما خرید کارت حافظه مناسب دوربین و گوشی

هنگام عکاسی از رعد و برق، شما به ایزوی بسیار بالایی نیاز ندارید، چرا که صاعقه کاملا روشن است و کل منظره را برای شما همراه با نور کافی خواهد کرد. اگر قبل از برخورد رعد و برق، ایزو خود را تنظیم کنید و سپس عکس بگیرید، اکسپوژر بیش از اندازه خواهد بود، چرا که هنگام صاعقه، تنظیمات خود را انتخاب کرده بودید.

عکاسی در شب

این عکس نیز از تئاتری در شیکاگو تهیه شده است. نکته جالب در مورد عکس برداری شبانه در شهرهای مختلف، این است که می‌توانید هنگام عبور ماشین‌ها از کنارتان، از چراغ‌های جلو و عقب برای عکس برداری استفاده کنید.

یکی دیگر از مزایای عکس‌برداری در شب، استفاده از جلوه‌ی چراغ‌های خیابانی شهر و چراغ‌های دیگری است که به‌طور مثال در پارک‌ها داریم. این چراغ‌ها منظره را روشن‌تر می‌کنند و کیفیت نیز بالطبع بالاتر خواهد بود. این بدان معنی است که می‌توانید ایزوی خود را پایین آورده و عکس‌هایی با دانه بندی کمتر تهیه کنید. این عکس در دیافراگم f/8، شاتر ۲۰ ثانیه‌ای و ایزوی ۸۰۰ تهیه شده است.


شروع به یادگیری

اگر علاقه‌مند به یادگیری حرفه‌ی عکس‌برداری هستید، شما می‌توانید آموزش‌های ویدیویی یوتیوب را در نظر داشته باشید. یکسری ویدیوی بسیار جالب وجود دارد که حتی برای عکس برداری از طریق گوشی هوشمندتان نیز مناسب هستند. شما می‌توانید این آموزش‌ها را دریافت کرده و در مواقع لزوم به آن‌ها دسترسی داشته باشید. این ویدیوها رایگان هستند و تنظیمات خاص دوربین در هر شرایطی را برای‌تان فراهم می‌کنند. بنابراین چه بهتر است که از این منبع سرشار استفاده کرده و با متدها و تکنیک‌های به‌روز عکس برداری آشنا شوید.

شما می‌توانید دوربین‌های مختلف خود را چک کرده و عکاسی در حالت تنظیم دستی را تجربه کنید. عکاسی واقعا دوست داشتنی است و با ورود به این حرفه، زیبایی‌های آن را درک خواهید کرد.

همچنین بخوانید: راهنما قدم به قدم ارتقا رم لپ تاپ + آموزش نصب مراحل

تجهیزاتی که برای عکاسی در شب نیاز دارید

شما به دوربینی نیاز دارید که بتوانید در حالت تنظیم دستی، از آن استفاده کنید. این مورد می‌تواند یک دوربین پیشرفته «پوینت تو شات»، دوربین‌های DSLR یا یک دوربین بدون آینه باشد. شما به یک سه پایه هم نیاز دارید. عکاسی در شب بدون سه پایه به‌راحتی امکان پذیر نخواهد بود، چرا که از سرعت شاتر طولانی استفاده خواهید کرد و باید دقت عمل خود را بالا ببرید. در غیر اینصورت، با یک تصویر تار در اکثر مواقع روبرو خواهید شد.

استفاده از کابل طولانی برای عکاسی در شب واقعا نیاز نخواهد بود، اما با داشتن آن می‌توانید از خلاقیت بیشتری در سوژه‌های خود استفاده کنید. یک کابل به دوربین شما متصل شده و دکمه‌ای در دست شما خواهد بود که می‌توانید آن را فشار داده و با قفل آن، دوربین را با سرعت بیشتر از ۳۰ ثانیه تنظیم کنید. البته ۳۰ ثانیه حداکثر سرعت شاتر معمول در بیشتر دوربین‌ها است.

عکاسی در شب

یک چراغ قوه هم می‌تواند برای عکاسی در شب انتخاب بسیار خوبی باشد. اگر فکر می‌کنید که ممکن است تغییری در نور محیط ایجاد شده و کمی خلاقیت داشته باشید، یک چراغ قوه با میزان نور متفاوت می‌تواند برای شما الزامی باشد. نقاشی نور موردی که هنگام عکس برداری به درد شما می‌خورد و می‌توانید با تکان دادن چراغ قوه، به آن دست پیدا کنید. 


جمع‌بندی

عکاسی در شب واقعا کار پیچیده‌ای نیست. در حقیقت، عکاسی در شب اولین چیزی است که یک عکاس در ابتدای راه باید یاد بگیرد. این مدل عکاسی، آسان‌تر از عکس برداری در طول روز است، چرا که همه چیز به آرامی اتفاق می‌افتد. شما یک سه پایه در اختیار دارید و می‌توانید وقت خود را صرف این کنید که بهترین کیفیت عکس خود را داشته باشید. می‌توانید تاثیرات سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو را بررسی کرده و به یک الگوی صحیح دست یابید.

چرا عکاسی در شب با حالت night mode؟

حالت نایت مود تصاویر بسیار درخشان و با جزئیات فراوانی را برایتان فراهم می آورد.

دوربین مورد نیاز شما برای عکاسی در شب؟

یک دوربین پیشرفته «پوینت تو شات»، دوربین‌های DSLR یا یک دوربین بدون آینه

اجزای اصلی دوربین عکاسی دیجیتال DSLR؟

از دو بخش اصلی بدنه و لنز تشکیل شده‌­اند.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید. 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا: 48

هنوز امتیازی ثبت نشده

هیچ مطلبی برای نمایش وجود ندارد

پاسخ به این نظر

لطفا متن کامنت خود را بنویسید!
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید
این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.