• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

بهترین کارت حافظه برای گوشی های هوشمند به شما کمک می کند که تا حجم ذخیره سازی گوشی خود را بالاتر ببرید. در ادامه با بررسی راه های خرید بهترین مموری کارت برای یک گوشی هوشمند می توانید با اندکی صرف زمان خریدی مناسب داشته باشید.

شما با هر دستگاهی که کار می‌کنید، خواه گوشی هوشمند بوده، خواه دوربین یا حتی یک کنسول بازی باشد، به یک فضای ذخیره‌سازی نیاز دارید. شما با کارت حافظه می‌توانید بازی‌های بیشتری روی نینتندو سوییچ خود داشته باشید و فیلم و عکس بیشتری را روی گوشی هوشمند خود ذخیره کنید. هرچه قدر که این ظرفیت بالا باشد، یقینا کاربرانی را خواهیم یافت که برایشان کافی نباشد. هیچ کسی علاقه‌ای ندارد که برنامه‌ها، بازی‌ها یا عکس و فیلم خود را به دلیل کمبود حافظه پاک کند و صرفا ترجیح می‌دهد که یک کارت حافظه جدید خریداری کند. چنین موضوعی می‌تواند یک دغدغه اساسی برای کاربران باشد.

ما قصد داریم که این منظور را از دید گوشی‌های هوشمند بررسی کرده و ببینیم که هر کاربر چه انتخاب‌هایی را در بازار پیش رو دارد. علاوه بر این، محبوبین روز افزون دوربین‌های اکشن و حرفه‌ای، باعث شده است که این کارت‌های حافظه منظر دیگری برای استفاده داشته باشند و دستگاه‌های ما هر روز بیش از پیش به این کارت‌ها نیاز پیدا می‌کنند. خبر خوب در این باب این است که کارت‌های سریع و با ظرفیت بالایی توسط برندهای بزرگی همچون سن دیسک روانه بازار شده است و هم‌اکنون می‌توانند کارت حافظه کوچکی داشته باشید که ظرفیتی به اندازه هارد دیسک‌های بزرگ دارد. شما با یک میکرو SD می‌توانید حافظه‌ی عظیمی را تنها در دستگاهی به اندازه بند انگشت خود داشته باشید.

بهترین مموری کارت برای گوشی

پیدا کردن یک کارت حافظه مناسب برای نیازهای خودمان، عملا کار سختی نیست و رقابت بین کمپانی‌ها، سبب شده است که کیفیت انتخاب مشتریان نیز بلاتر برود. اما خبر بدی هم در این زمینه وجود دارد و آن هم این است که همه‌ی این کارت‌ها یکسان نیستند و کارت‌های کند و غیرقابل اعتمادی هم وجود دارند که می‌توانند دارایی رسانه‌ای شما را بر باد دهند. حتی می‌توانند سرعت دستگاه شما را کم کرده و به‌طور مثال، یک گوشی هوشمند چند ده میلیونی را با کندی سرعت روبرو کرده یا برای دوربین دیجیتالی DSLR شما نیز مشکلاتی را ایجاد کنند.

بنابراین حتی در این انتخاب ساده‌ای که ما از آن حرف می‌زنیم، باید دقت لازم و کافی را داشته باشید و بتوانید بهترین انتخاب را با یک تحقیق مناسب داشته باشید. در ادامه نیز با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: راهنما خرید بهترین کارت گرافیک

چگونه بهترین کارت حافظه microSD را خریداری کنیم؟

این روزها اکثر دستگاه‌ها از بیشتر کارت‌های میکرو SD پشتیبانی می‌کنند. برخی از دستگاه‌های قدیمی را هم در این بین داریم که تنها از کارت‌های microSDHC با حداکثر ظرفیت ۳۲ گیگابایت پشتیبانی می‌کنند. بیشتر آن‌ها در پنج سال گذشته نیز از کارت‌های microSDXC با ظرفیت حداکثری ۱ ترابایت و ۲ ترابایت پشتیبانی کرده‌اند. شما برای خرید یک کارت حافظه مناسب می‌توانند فروشگاه‌های آنلاین را بررسی کرده و ببینید که گوشی هوشمند شما می‌تواند از ظرفیت‌های بالاتر پشتیبانی کند یا خیر. برخی از گوشی‌های نیز اصلا قابلیت دریافت کارت حافظه ندارند و باید به این موضوع دقت لازم را داشته باشید.

بهترین مموری کارت برای گوشی

برخی از آن‌ها در صورت پشتیبانی از کارت حافظه، تا ۱۲۸ یا ۲۵۶ گیگابایت می‌توانند از کارت حافظه استفاده کنند و فراتر از آن نمی‌روند. این در حالی است که برخی از گوشی‌ها نیز به به‌روزرسانی میان افزاری نیاز دارند. اما این موضوع بسیار محدود است و در بیشتر موارد، کارت انتخابی شما مشکلی از بابت کار روی گوشی هوشمند مربوطه نخواهد داشت. اینکه یک کارت حافظه چقدر سریع می‌تواند کار کند، مسئله‌ای دیگری است که بسته به گوشی‌های هوشمند مختلف، متفاوت خواهد بود.

رتبه بندی متفاوت سرعت به چه معنا است؟

این‌جا جایی است که ممکن است چیزهای گیج کننده‌ای وجود داشته باشد، چرا که این صنعت در تلاش است تا سرعت استفاده از کارت‌ها را برای شما مشخص کرده و برای این منظور از کلاس‌ها و رتبه‌بندی‌های مختلف استفاده می‌کند. برای شروع صحبت، می‌توانیم به کلاس سرعتی اشاره کنیم که با یک عدد در دایره نشان داده می‌شود. تقریبا همه‌ی آن‌ها، این روزها در کلاس ۱۰ موجود هستند. بنابراین شما می‌توانید از حداقل سرعت نوشتن متوالی ۱۰ مگابایت بر ثانیه پشتیبانی استفاده کنید. کارت‌های کلاس ۱۰، همچنین دارای امتیاز Ultra High Speed: U1 یا U3 هستند که با U نشان داده می‌شود و رقم مربوطه نیز در آن قرار می‌گیرد.

کارت‌های سریع‌تر U3 دارای حداقل سرعت نوشتن متوالی بیش از ۳۰ مگابایت در ثانیه هستند که هنگام فیلم‌برداری با کیفیت 4K یا عکس‌های وضوح بالا در دوربین‌های دیجیتالی بسیار کاربری خواهد بود. علاوه بر این، اکثر کارت‌ها دارای درجه‌ی V برای فیلم هستند که از V6 تا V90 نیز متغیر خواهد بود. این موضوع نیز نشان دهنده آن است که سرعت نوشتن از ۶ مگابایت در ثانیه می‌تواند تا ۹۰ مگابایت در ثانیه متغیر باشد. برای فیلم‌برداری با کیفیت 4K به یک کارت V30 نیاز دارید، هر چند که داشتن یک کارت V90 نیز امتیاز ویژه‌ای برای کارت شما خواهد بود.

علاوه بر تمام این‌ها، گویا هنوز همه چیز کافی نیست. بسیاری از کارت‌ها هم‌اکنون دارای رتبه‌ی A هستند. این‌ها سطح عملکرد بالایی برای ذخیره‌سازی و اجرای برنامه‌ها در تبلت‌ها، گوشی هوشمند یا سیستم بازی دستی تعریف می‌کنند و نه‌تنها حداقل سرعت نوشتن پی در پی بر حسب مگابایت بر ثانیه را پوشش می‌دهند، بلکه می‌توانند عملکردی را با نوع عملیات خواندن و نوشتن تصادفی، هنگام اجرای بازی‌ یا برنامه‌ها داشته باشند. A1 سطح پایه در این زمینه است و A2 نیز برای بیشترین میزان لودینگ برنامه‌ها کاربردی خواهد بود.

رتبه بندی های UHS به چه معنا است؟

بهترین مموری کارت برای گوشی

این استانداردها، سرعت رابط بین کارت microSD و دستگاه شما که می‌تواند کارت خوان حافظه باشد را پوشش دهد. دلیل این امر هم آن است که چنین کاری سبب می‌شود که حداکثر سرعت انتقال داده بین این دو محدود شود. سرعت UHS-I حداکثر ۱۰۴ مگابایت در ثانیه است و معمولا یک عدد رومی را در زیر آرم U1 مشاهده خواهیم کرد. UHS-II این میزان را تا ۱۵۶ مگابایت در ثانیه با امکان انتقال داده در هر دو جهت یا ۳۱۲ مگابایت در ثانیه با انتقال داده فقط در یک جهت می‌تواند انجام دهد.

آیا همیشه باید سریع‌ترین کارت موجود را خریداری کنیم؟

لزوما اینطور نیست. این احتمال وجود دارد که دستگاه شما به آن نیازی نداشته باشد یا به‌طور کامل از آن پشتیبانی نکند. اگر یک دوربین اکشن 4K، دوربین سیستم کامپکت یا DSLR پیشرفته دارید، این احتمال وجود دارد که بتوانند از سریع‌ترین کارت‌های UHS II و V90 پشتیبانی کنند. این دستگاه‌ها از سرعت چنین کارت‌هایی می‌توانند به‌خوبی استفاده کنند، اما اکثر گوشی‌ّای هوشمند اینگونه نیستند. علاوه بر این، حتی فیلم‌برداری با کیفیت 4K نیز به آن‌ها احتیاج ندارد. اگرچه برخی از متخصصین احساس می‌کنند که صرف هزینه‌ی بیشتر برای این منظور، به کاربر اطمینان خواهد داد که در حین عکس برداری و کار‌های حرفه‌ای، مشکلی ایجاد نخواهد شد.

همچنین بخوانید: معرفی و بررسی بهترین لپ تاپ برای معماری

این بدان معنا نیست که شما باید بهترین کارت موجود در بازار را خریداری کنید. شما باید به سازگاری دستگاه‌ها نیز دقت کرده و مواردی را خریداری کنید که بتوانند حداقل با یک آداپتوری نظیر USB-to-UHS II مناسب، امکان انتقال عکس و فیلم‌های شما را در زمان کمتری به کامپیوتر شما فراهم کنند. این یک خرید بسیار عالی خواهد بود و عکاسان و فیلم‌برداران حرفه‌ای می‌توانند از چنین قابلیتی استفاده کنند. حتی کاربران متوسط و کم کارکرد نیز ملزوم خواهند بود که از چنین قابلیت‌هایی استفاده کنند. بیشتر کارت‌های ارزان قیمت هم دارای چنین سازگاری هستند و مشکلی در این باب نخواهید داشت.

معرفی سه نمونه از برترین های بازار کارت حافظه یا مموری کارت

  • کارت حافظه سامسونگ evo plus
  • کارت حافظه Integral Ultima Pro Premium High Speed
  • کارت حافظه سن دیسک Extreme Pro

 

 

بهترین مموری کارت برای گوشی

۱. Samsung Evo Plus

می‌دانیم که کارت‌های حافظه سریع‌تر و ارزان‌تری هم وجود دارد، اما کارت حافظه Samsung Evo Plus می‌تواند به‌صورت همه کاره عمل کرده و عالی باشد. آخرین نسخه‌ی این کارت سرعت U1 را به U3 افزایش داده است و با داشتن سرعت خواندن ۹۵.۷ مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن ۸۶ مگابایت بر ثانیه در تست‌هایی که صورت گرفته است، می‌تواند به اندازه کافی سریع عمل کند. بدین ترتیب شما می‌توانید هر چیزی را روی آن نوشته و کنترل کنید.

علاوه بر این، سرعت خواندن و نوشتن تصادفی آن بیش از اندازه کافی بوده و برای گوشی هوشمند و نینتندو سوییچ بسیار مناسب خواهد بود. همچنین می‌توانیم بگوییم که این محصول کارت حافظه سامسونگ ضد آب و ضد اشعه ایکس است. شما می‌توانید از آن در حالی استفاده کنید که در دمای بین منفی ۲۵ و مثبت ۸۵ درجه سانتیگراد مقاوم خواهد بود. این کارت حافظه در ظرفیت‌هی بالاتر نیز ارائه شده است و نسخه‌هایی هم وجود دارند که کمی ارزان‌تر هستند و پرسرعت‌تر هستند. البته هنگام خرید مراقب نسخه‌های قدیمی این کارت حافظه باشید. آخرین نسخه‌ها از نماد + به‌جای DA استفاده می‌کنند.

بهترین مموری کارت برای گوشی

۲. Integral Ultima Pro Premium High Speed

این کارت حافظه در بسیاری از زمینه‌ها عملکرد بسیار عالی دارد. این محصول قابل رقابت با محصول شماره اول است و می‌تواند سرعت خواندن متوالی ۹۶.۱ مگابایت در ثانیه‌‌ای و سرعت نوشتن پر در پی بسیار عالی ۸۷.۳۷ را فراهم کند. اگرچه در تست‌های خواندن و نوشتن تصادفی کمی کند عمل کرده است. این کارت حافظه مانند سامسونگ می‌تواند همه کاره باشد و تقریبا با هر دستگاه و هر برنامه‌ای کنار می‌آید.

مزیت این کارت حافظه این است که در ظرفیت‌های بیش از ۱۲۸ گیگابایت، ارزش بسیار خوبی دارد و برای کارت‌های ۲۵۶ گیگابایتی هم تنها هزینه‌ی کمتری را باید افزایش دهید. این یک کارت حافظه محبوب برای گوشی‌های هوشمند بوده و در سایر زمینه‌ها نیز می‌تواند سرعت عملکرد بسیار بالایی را ارائه دهد. بهتر است که نسخه‌های ارزان‌تر را خریداری نکرده و با خرید بهترین نسخه‌ها کارایی درخشان آن را دریافت کنید.

بهترین مموری کارت برای گوشی

۳. SanDisk Extreme Pro

از نظر ظاهری، به نظر می‌رسد که کارت حافظه SanDisk Extreme Pro گران قیمت‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. این کارت با داشتن فناوری U3 V30 و UHS-I، در بیشتر ظرفیت ها به‌طور قابل توجهی گران‌تر از رقبای سامسونگ و اینتگرال خود محسوب می‌شود. وقتی که شما این کارت را روی دستگاه‌های مختلف تست کنید، حداقل متوجه خواهید شد که سرعت خواندن و نوشتن پی در پی آن سریع نیست و به ترتیب می‌تواند ۹۶ مگابایت در ثانیه و ۸۵.۴ مگابایت در ثانیه باشد. با این وجود، این کارت حافظه سن دیسک امتیازات بزرگ‌تری هم برای خودش دارد. اولین اینکه به‌تنهایی می‌تواند در ظرفیت ۱ ترابایتی هم در اختیار شما قرار گیرد.

مورد دوم هم این است که سرعت خواندن و نوشتن آن نسبت به قیمتش مناسب بوده و برای سیستم‌های مختلف کافی خواهد بود. این کارت خیلی هم ارزان نیست، و ما گمان می‌کنیم که بیشتر گوشی‌های هوشمند نمی‌توانند از عملکرد به‌صورت کافی استفاده کنند. البته نشانه‌هایی برای پیشرفت وجود دارد و نسخه‌های میان رده ۱۲۸ گیگابایتی و ۲۵۶ گیگابایتی آن کمی مقرون به صرفه هستند. این موارد برای تبلت و گوشی‌های هوشمند بسیار مناسب خواهند بود.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مطالب بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.