رک شبکه چیست و چه کاربردی دارد؟

0
280
رک شبکه چیست

رک شبکه که با نام‌های زیادی شناخته می‌شود، یک شاسی فریم فلزی است که دستگاه‌های سخت‌افزاری مختلف شبکه‌های کامپیوتری و سرور را نگه داشته و سازمان‌دهی و ایمن می‌کند. اصطلاح “شبکه” به قفسه ای اشاره دارد که در واقع این نوع سخت افزار را در خود جای می دهد.

نحوه راه‌اندازی یک رک شبکه برخی از رک‌های شبکه سرورها و سایر سیستم‌های رایانه‌ای را نگه می‌دارند؛ اگرچه برخی با انواع دستگاه‌های خاصی طراحی شده‌اند. قفسه با ایمن سازی فناوری با براکت ها، پیچ و مهره ها و سایر سخت افزارهای قفسه برای نگه داشتن این تجهیزات در جای خود کار می کند.

همچنین می توانید این تجهیزات را با استفاده از انواع خاصی از ریل ها و قفسه ها مانند ریل سوئیچ و قفسه سوئیچ نصب کنید. تجهیزات رک شبکه این رک ها می توانند انواع مختلفی از تجهیزات را در خود جای دهند. تجهیزات شبکه در واقع فقط یک اصطلاح چتر است که انواع مختلف فناوری را در بر می گیرد. برخی از این دستگاه ها شامل مواردی است که در ادامه به آن می پردازیم.

رک شبکه چیست


رک چیست و کاربرد آن

Rack Essentials Racks تجهیزات فناوری اطلاعات را در مجموعه های استانداردی سازماندهی می کند که از فضا و سایر منابع استفاده بهینه می کند. در ابتدایی ترین سطح، یک قفسه شامل دو یا چهار ریل نصب عمودی و چارچوب حمایتی مورد نیاز برای نگه داشتن ریل ها در جای خود است. ریل ها و چارچوب معمولاً از فولاد یا آلومینیوم برای پشتیبانی از صدها یا حتی هزاران پوند تجهیزات ساخته شده اند.

ریل ها دارای سوراخ های مربع یا گرد هستند که به شما امکان می دهد تجهیزات قفسه ای را با پیچ روی آنها نصب کنید. (در مورد سوراخ‌های نصب مربعی، پیچ‌ها به مهره‌های قفس قابل جابجایی که در مکان‌های مورد نیاز قرار گرفته‌اند وصل می‌شوند.)

برخی از تجهیزات شامل ریل‌های افقی یا قفسه‌هایی هستند که برای پشتیبانی بیشتر در قفسه نصب می‌کنید. استانداردهای قفسه عرض ریل ها، فاصله افقی و عمودی سوراخ های نصب، اندازه کابینت تجهیزات و سایر اندازه گیری ها استاندارد شده است. این تضمین می کند که تجهیزات رک استاندارد همیشه با قفسه های استاندارد سازگار هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع بهترین سوییچ شبکه با معرفی ۱۰ مدل برتر

بیشتر تجهیزات فناوری اطلاعات اسماً 19 اینچ عرض دارند (از جمله نصب  سخت افزار) و از استانداردی پیروی می کنند که توسط اتحاد صنعت الکترونیک (EIA) تنظیم شده است و اکنون توسط انجمن صنعت قطعات الکترونیکی (ECIA) نگهداری می شود. استاندارد رک 19 اینچی فعلی EIA-310-E نامیده می شود که اساساً معادل IEC-60297-3-100 یا DIN 41494 در مناطق دیگر است.

رک شبکه چیست


آشنایی با واحدهای رک

اگرچه رک های 19 اینچی همیشه با عرض اسمی یکسان هستند، ارتفاع و عمق آن متفاوت است. عمق ریل های قفسه معمولاً تا حدی قابل تنظیم است. ارتفاع قفسه به بخش‌های استاندارد شده به نام واحدهای رک تقسیم می‌شود. ارتفاع هر رک 1.75 اینچ است و ارتفاع یک قفسه یا کابینت تجهیزات به صورت تعداد واحدهای رک و به دنبال حرف “U” بیان می شود. به عنوان مثال، یک رک 42U شامل 42 واحد رک است.

این بدان معنا نیست که قفسه دقیقاً 42 در 1.75 اینچ ارتفاع دارد زیرا قفسه‌ها معمولاً دارای حداقل فضای اضافی در بالا و پایین هستند که فضای قفسه قابل استفاده نیست.

بیشتر بخوانید: بهترین مودم ADSL خانگی در بازار

این بدان معناست که رک هر ترکیبی از تجهیزات رک استاندارد تا 42U را در خود جای می‌دهد (چه سوئیچ‌های 42 x 1U، چه سرورهای 14 x 3U یا سوئیچ‌های 21 x 1U با سرورهای 7 x 3U). به یاد داشته باشید که قفسه باید به اندازه کافی عمیق برای تجهیزات باشد و وزن ترکیبی همه تجهیزات را تحمل کند.

رک شبکه چیست


معرفی انواع قفسه‌ها

سه نوع اصلی قفسه‌ها وجود دارد که می توان به قفسه‌های قاب باز، محفظه‌های رک و قفسه‌های دیواری اشاره نمود. قفسه‌های قاب باز دقیقاً همان قاب‌های باز با ریل‌های نصب بدون طرف یا در هستند. آنها معمولاً برای برنامه هایی استفاده می شوند که در آن قفسه نیازی به کنترل جریان هوا یا ایجاد امنیت فیزیکی ندارد.

قفسه‌های فریم باز برای کمد سیم‌کشی شبکه و کاربردهای قاب توزیع که کابل‌کشی با تراکم بالا دارند خوب هستند زیرا دسترسی راحت و فضای باز زیادی را برای مدیریت کابل فراهم می‌کنند. قفسه‌های قاب باز می‌توانند دو یا چهار ریل نصب عمودی داشته باشند.

قفسه‌های دو پایه معمولاً به عمق کمتری نسبت به قفسه‌های چهار پایه نیاز دارند؛ اما وزن کمتری را نیز تحمل می‌کنند. تجهیزات فناوری اطلاعات که از نصب چهار پایه خارج از جعبه پشتیبانی می کنند ممکن است به کیت خاصی برای نصب دو پایه نیاز داشته باشند، به خصوص اگر برای استفاده از هر چهار ریل نصب عمودی برای پشتیبانی طراحی شده باشند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مودم ADSL

محفظه های قفسه دارای درهای جلو و عقب قابل جابجایی، پانل های جانبی قابل جابجایی و چهار ریل نصب عمودی قابل تنظیم (پست) هستند. به آنها کابینت قفسه ای نیز می گویند. درهای جلو و عقب معمولاً تهویه می شوند تا جریان هوای کافی را از جلو به عقب، از طریق هر تجهیزات نصب شده، تشویق کنند.

رک شبکه چیست

محفظه های رک

برای کاربردهایی که به تجهیزات سنگین تر، تجهیزات داغ تر و وات بالاتر در هر رک نیاز دارند ایده آل هستند. از آنجایی که درها و پانل های جانبی قفل می شوند، امنیت تجهیزات فیزیکی را در سطح قفسه (برخلاف سطح اتاق) نیز فراهم می کنند. محفظه ها یک انتخاب محبوب برای مراکز داده با تراکم بالا و اتاق های سرور هستند. اگرچه محفظه های استاندارد به اندازه قفسه های فریم باز فضای کابل کشی ندارند.


چگونه اندازه قفسه مناسب را انتخاب می کنید؟

برای انتخاب اندازه قفسه مناسب، یک سری فاکتورهایی وجود دارد که همواره در انتخاب ما تاثیرگذار هستند و در ادامه می‌خواهیم به آن‌ها بیشتر بپردازیم و مقایسه‌شان کنیم.

رک شبکه چیست

 ارتفاع

ارتفاع قفسه یکی از مهمترین ملاحظات است؛ زیرا تعیین می کند که چه تعداد فضای رک برای تجهیزات شما در دسترس است. در واقع ارتفاع رک با تعداد فضاهای قفسه موجود بیان می شود. (همچنین می‌توانید اندازه‌های بیرونی را پیدا کنید تا مطمئن شوید که قفسه در میان درها قرار می‌گیرد.)

ارتفاع‌های معمول برای قفسه‌ها و قفسه‌های روی زمین 42U، 45U و 48U هستند، با اندازه‌های سفارشی تا 58U برای برخی از ارتفاع‌ها در دسترس است. برنامه های کاربردی مرکز داده با چگالی همچنین ممکن است بخواهید فضای اضافی را برای مدیران کابل افقی، توسعه آینده یا اهداف دیگر بگذارید. بنابراین هنگام تعیین ارتفاع این را در نظر داشته باشید.

عرض

از آنجایی که عرض ریل های نصب قفسه و خود تجهیزات قفسه استاندارد است، این قسمت ساده است؛ فقط مطمئن شوید که تجهیزات و رک شما هر دو از استاندارد EIA-310-E پیروی می کنند. اما باید عرض خارجی قفسه را نیز در نظر بگیرید. عرض استاندارد برای محفظه های قفسه 24 اینچ یا 600 میلی متر است، که مطابق با استاندارد کاشی های کف قابل جابجایی در مرکز داده با کف بلند است. قفسه های بسیار عریض (30 اینچ یا 750 میلی متر) نیز با یا بدون عمق اضافی در دسترس هستند.

محفظه‌هایی با عرض اضافی دارای کانال‌های جانبی هستند که PDU، کابل‌های با چگالی بالا و مدیران کابل را بدون ایجاد مانع در جریان هوا در خود جای می‌دهند. این به ویژه برای سوئیچ های شبکه ای که دارای جریان هوای جانبی و درگاه های رو به جلو هستند مفید است.

محفظه‌های قفسه‌های بسیار عریض ممکن است دارای ریل‌های نصب عمودی اصلاح‌شده باشند که شامل کانال‌های کابل داخلی است. حتی برخی از قفسه‌های بسیار عریض را می‌توان با فضای قفسه‌های اضافی در کناره‌ها سفارشی کرد تا حداکثر تجهیزات را در خود جای دهند.

رک شبکه چیست

عمق

عمق قفسه مهم است زیرا باید مطمئن شوید که برای تجهیزات شما، از جمله هر کابلی که از کابینت تجهیزات امتداد دارد، به اندازه کافی عمیق باشد. معمولاً می‌توانید عمق ریل‌های نصب عمودی را در یک قفسه چهار پایه یا محفظه قفسه تنظیم کنید. اما فقط در محدوده‌های خاصی.

عمق استاندارد برای محفظه رک حدود 42 اینچ است. اما شما می توانید محفظه های رک بسیار عمیق (48 اینچ) را برای سرورهای عمیق تر و شاسی های تیغه ای تهیه کنید. عمق اضافی تضمین می کند که فضای کافی برای کابل کشی، PDU ها، مدیران کابل و سایر لوازم جانبی بدون مسدود کردن جریان هوا یا به خطر انداختن قابلیت سرویس وجود دارد.

همچنین قفسه هایی وجود دارند که برای صرفه جویی در فضا کمتر از عمق استاندارد هستند. اینها به عنوان محفظه های عمق میانی (36 اینچ) و عمق کم (32 اینچ) موجود هستند. کابینت‌های قفسه‌ای دیواری معمولاً کم‌عمق‌تر از نمونه‌های روی زمین هستند و عمق نصب قابل استفاده در حدود ۱۲، ۱۶، ۲۰ یا ۳۲ اینچ دارند.

رک شبکه چیست

 رتبه بندی بار

رده بندی بار (یا ظرفیت وزن) قفسه میزان وزنی است که می تواند ایمن تحمل کند. به یاد داشته باشید که شما همچنین باید مطمئن شوید که کف تأسیسات شما می تواند وزن قفسه و تجهیزات نصب شده در داخل آن را تحمل کند. اگر یک قفسه دیواری نصب می‌کنید؛ هم دیوار و هم بست‌ها باید بتوانند وزن ترکیبی را تحمل کنند. قفسه ها معمولاً دو درجه بندی بار مختلف را فهرست می کنند: ثابت


برخی از گزینه های پایه قفسه چیست؟

پس از تصمیم گیری در مورد نوع و اندازه قفسه مورد نیاز، برخی از گزینه های پیکربندی اولیه وجود دارد که باید در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که همه این گزینه ها برای هر نوع قفسه اعمال نمی شود. (محفظه های روی زمین بیشترین گزینه های موجود را دارند).

رک شبکه چیست

درها

محفظه های قفسه ای روی زمین معمولاً دارای درهای جلو و عقب هستند که تهویه می شوند تا جریان هوای جلو به عقب را فراهم کنند. اما می توان آنها را بدون در نیز پیکربندی کرد. درهای عقب معمولاً برای کاهش فاصله لازم برای باز کردن کامل آنها از هم جدا می شوند. درب ورودی نیز می تواند شکافته شود، اگرچه این غیرعادی تر است. درب جلو را می توان به یک پنجره پلکسی گلاس مجهز کرد، اما ممکن است جریان هوا را از داخل کابینت کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: انواع سوئیچ های سیسکو + معرفی کامل

پانل های جانبی

قفسه های روی زمین را می توان با یا بدون پانل های جانبی پیکربندی کرد. پانل های جانبی مدولار که در هر طرف به دو قسمت تقسیم می شوند، سرویس دهی قفسه را آسان تر می کنند. پانل های جانبی بدون دریچه، راندمان خنک کننده را بهبود می بخشد. آنها از گردش مجدد هوای گرم در کناره های قفسه جلوگیری می کنند و جریان مستقیم هوا را از جلو به عقب حفظ می کنند.

رک شبکه چیست

محفظه های قفسه ای

روی سقف معمولاً دارای یک پانل سقف قابل جابجایی هستند که شامل چندین دهانه برای دسترسی به کابل است. سقف همچنین ممکن است دارای نقاط اتصال برای مدیران کابل خارجی از جمله نردبان کابل و فرود کابل باشد.

کاستورها و ترازها

چرخ‌هایی هستند که به پایین قفسه متصل می‌شوند. محفظه های روی زمین معمولاً شامل چرخ هایی هستند که به شما امکان می دهند کابینت را در فاصله کوتاهی در حین نصب بچرخانید. هنگامی که کابینت در جای خود قرار گرفت، پایه های محکمی به نام تراز کننده وزن کابینت و تجهیزات را در جای چرخاننده ها تحمل می کنند. آنها همچنین به شما امکان می دهند قفسه را روی سطوح ناهموار تنظیم و تراز کنید.

قفسه ها همچنین می توانند به چرخ های بزرگتر و محکم تر مجهز شوند که وزن بیشتری را تحمل می کنند و تحرک بیشتری را ارائه می دهند. کابینت‌های دیواری و قفسه‌های چهار پایه معمولاً شامل چرخ‌کن نمی‌شوند، اما معمولاً در صورت نیاز می‌توانید آن‌ها را اضافه کنید. کاستورها، قفسه‌های دیواری را برای کاربردهای روی زمین و برنامه‌های «رول کردن» زیر میز، میز یا پیش‌خوان تطبیق می‌دهند.

رک شبکه چیست

قفل

درهای محفظه قفسه و پانل های جانبی دارای قفل های کلیدی هستند که می توانید آنها را با قفل های ترکیبی اختیاری جایگزین کنید. قفل کردن درها و پانل های جانبی برای برخی از استانداردهای امنیتی، مانند استاندارد امنیت داده صنعت کارت اعتباری (PCI DSS) مورد نیاز است.

براکت دیواری لولایی

برخی از کمدهای قفسه دیواری دارای یک براکت دیواری لولایی هستند. این اجازه می دهد تا کابینت از پشت باز شود و دسترسی راحت به پانل های عقب تجهیزات و کابل ها را فراهم کند. قفسه دیواری با براکت دیواری لولایی نسبت به مدل مشابه بدون براکت به فاصله بیشتری نیاز دارد. بنابراین تصمیم بگیرید که آیا دسترسی بیشتر را ترجیح می دهید یا عمق کمتری را ترجیح می دهید.

رک شبکه چیست

سوراخ های نصب

قفسه‌های دو پایه معمولاً شامل سوراخ‌های نصب گرد و رزوه‌ای هستند. قفسه ها و محفظه های چهار پایه معمولاً دارای مربع هستند. سوراخ‌ها، اما برخی دارای سوراخ‌های گرد و رزوه‌ای هستند. برخی از ریل های نصب عمودی شامل هر دو نوع سوراخ در طرف های متناوب هستند.

رنگ

بیشتر محفظه ها سیاه هستند، اما محفظه های سفید در حال افزایش محبوبیت هستند. آنها دید را افزایش می دهند، نیاز به نور را کاهش می دهند و می تواند هزینه های انرژی را در تاسیسات بزرگ کاهش دهد.

رک شبکه چیست

نصب بدون ابزار

شکاف های سوراخ کلید موجود در برخی از قفسه ها به شما امکان می دهد PDU های عمودی و مدیریت کابل های سازگار را بدون مشکل در . پیچ ها و براکت های نصب کنید. هنگام نصب و پیکربندی چندین قفسه، نصب بدون ابزار در زمان زیادی صرفه جویی می کند.


چگونه باید برای نصب برنامه ریزی کرد؟

درمطلب  رک شبکه چیست  قصد داریم تا درباره چگونگی نصب بپردازیم. ویژگی های اتاق مانند هر پروژه فناوری اطلاعات، یک برنامه ریزی کوچک در ابتدا می تواند از سردردهای بزرگ در مسیر جلوگیری کند. هنگام انتخاب یک اتاق، مطمئن شوید که فضای کافی برای تمام قفسه‌هایی که اکنون و در آینده قابل پیش‌بینی به آن مورد نیاز را دارید و فراموش نکنید که باید قفسه ها را از محل تحویل به محل نهایی منتقل کنید.

درهای تاسیسات شما باید به اندازه کافی بلند باشد، کف باید به اندازه کافی محکم باشد و از پله ها دور شود. مدارهای اتاق باید ولتاژ صحیح و آمپر کافی برای تمام تجهیزات شما را فراهم کنند. باید راهی برای ورود و خروج کابل ها به اتاق وجود داشته باشد. همچنین اتاق باید دور از منابع گرما بوده و اتاق باید راهی برای خلاص شدن از گرمای تولید شده توسط تجهیزات شما داشته باشد.

این ممکن است شامل اتلاف گرما از طریق دیوارها و تهویه فعال یا غیرفعال از طریق کانال‌ها، کف‌های برجسته یا سقف‌های افتاده باشد. تأسیساتی با تراکم وات و تولید گرما بیشتر ممکن است به تهویه مطبوع اتاق رایانه (CRAC) اختصاصی نیز نیاز داشته باشد. استفاده از CRAC های “زوج نزدیک” می تواند کارایی را در مقایسه با CRAC های محیطی سنتی افزایش دهد.

رک شبکه چیست

چیدمان قفسه

شما باید طرحی برای قرار دادن قفسه ها در رابطه با اتاق، یکدیگر و منابع مهم مانند مدارهای برق و خنک کننده ایجاد کنید. چیدمان قفسه مخصوصاً برای خنک سازی مهم است. اگر از چرخش مجدد هوای گرم و مخلوط شدن با منبع هوای سرد جلوگیری کرده تا خنک سازی کارآمدتر و موثرتر باشد. شما باید قفسه‌ها را در ردیف‌های توپر با راهروهای گرم (جایی که قفسه‌ها پشت به پشت هستند) و راهروهای سرد (جایی که قفسه‌ها از جلو به جلو هستند) بچینید.


محفظه قفسه چگونه تجهیزات شما را خنک نگه می دارد؟

برخی از تاسیسات قادر خواهند بود تجهیزات را بدون هیچ گونه اقدامات خاصی خنک نگه دارند زیرا وات کمتر و مقادیر کمتری از تجهیزات درگیر هستند. با این حال، با افزایش نیازهای محاسباتی، وات و چگالی تجهیزات افزایش می‌یابد و افزایش تولید گرما می‌تواند عملکرد را کاهش دهد و باعث خاموشی شود. تعدادی از ویژگی های داخلی و اختیاری به شما کمک می کند تا تجهیزات را خنک نگه دارید.

قاب‌های قاب باز جریان هوای پایه برای برخی کاربردها عالی هستند، اما کنترل بسیار کمی بر جریان هوا ارائه می‌دهند. بهترین قفسه‌ها برای مدیریت خنک‌کنندگی تجهیزات، قفسه‌های روی زمین هستند زیرا بیشترین کنترل را بر جریان هوا دارند.

آنها همچنین دارای تعدادی ویژگی افزودنی داخلی هستند تا هوای گرم را از چرخش مجدد و آلودگی هوای سرد جلوگیری کند. با استفاده از محفظه هایی با درهای جلو و عقب کاملاً تهویه شونده، مطمئن شوید که جریان هوای جلویی بدون محدودیت است. اگر امنیت سطح قفسه نگران کننده نیست، حتی می توانید درهای جلو و عقب را بردارید یا بدون آن ها محفظه بخرید.

رک شبکه چیست

پانل های جانبی

پانل های جانبی جامد از چرخش هوای گرم در اطراف کناره های محفظه جلوگیری می کنند. ممکن است به نظر برسد که پانل‌های جانبی تهویه‌شونده خنک‌سازی را بهبود می‌بخشند، اما در واقع اجازه می‌دهند هوای گرم دوباره به گردش درآید و باعث مشکلات خنک‌کننده شود.

بیشتر بخوانید: فرق مودم و روتر؛ ابزارهایی برای دسترسی به اینترنت

پانل‌های جانبی تهویه‌دار برای کابینت‌های دیواری استفاده می‌شوند زیرا به جریان هوای جلو به عقب متکی نیستند و معمولاً بار حرارتی بسیار کمتری دارند. محفظه‌های کناری باید پانل‌های جانبی محکمی بین خود داشته باشند تا از عبور هوای گرم از قفسه جلوگیری شود.

مدیریت جریان هوا

پانل های خالی هوای سرد را از طریق تجهیزات شما وارد می کنند و از گردش مجدد هوای گرم در فضاهای باز جلوگیری می کنند. پانل‌های خالی 1U Snap-in در زمان نصب قابل توجهی در مقایسه با مدل‌های پیچ‌دار صرفه‌جویی می‌کنند و اندازه 1U همیشه فضاهای خالی قفسه را به‌طور یکنواخت پر می‌کند. همچنین می‌توانید نوارهای برس، واشر و گیره‌ها را برای جلوگیری از نشت هوا در اطراف کانال‌های کابل و سایر شکاف‌ها نصب کنید.

اگر دستگاه‌هایی دارید که از جریان هوای جانبی استفاده می‌کنند (معمول با سوئیچ‌های شبکه و روترها به دلیل نیاز به کابل‌کشی آن‌ها)، می‌توانید واشرهای داخلی را برای جا دادن آنها نصب کنید.

رک شبکه چیست

مدیریت کابل

کابل‌کشی مدیریت نشده جریان هوا را مسدود می‌کند و از توزیع کارآمد هوای سرد در کف‌های مرتفع و به دام انداختن گرما در داخل جلوگیری می‌کند. محوطه ها در محیط های طبقه مرتفع، کابل کشی زیر کف را به مدیران کابل های سقفی (نردبان ها یا فرورفتگی ها) منتقل کنید. به قفسه ها وصل شده و  در داخل محفظه ها، از مدیر کابل های افقی و عمودی برای سازماندهی کابل های وصله و کابل های برق استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که یک محفظه با اندازه استاندارد ممکن است فضای کافی برای همه کابل های مورد نیاز در یک شبکه با تراکم بالا نداشته باشد. نصب و راه اندازی. یک محفظه بسیار عریض یا  بسیار عمیق ممکن است اتاق تنفس اضافی مورد نیاز شما را فراهم کند.

رک شبکه چیست

کانال های حرارتی

کانال‌های حرارتی بالای سر – مانند دودکش‌های قابل تنظیم – اگزوز تجهیزات را مستقیماً به کانال هوای برگشتی HVAC/CRAC هدایت می‌کنند. پلنوم هوای گرم از نظر فیزیکی ایزوله بوده و بنابراین هیچ راهی برای چرخش مجدد آن و آلودگی هوای سرد وجود ندارد. همرفت و فشار منفی مجرای هوای برگشتی گرما را از محفظه می گیرد، در حالی که سیستم HVAC/CRAC هوا را پمپاژ می کند.

به اتاق، فشار مثبت ایجاد کرده در نتیجه یک مسیر جریان هوا بسیار کارآمد است که هوای خنک را به داخل هل می دهد و هوای گرم را بیرون می کشد. کانال‌های حرارتی مبتنی بر محفظه با پیکربندی‌های راهروی گرم/سرد و کدهای آتش‌سوزی نیز سازگار است، بنابراین مقاوم‌سازی نصب موجود نسبتاً بدون درد است.

حذف گرمای فعال

لوازم جانبی حذف گرما فعال به حذف گرمای غیرفعال با فن های تهویه کمک می کند. شما فن هایی را به سقف محوطه یا هر فضای قفسه ای، با کانال یا بدون کانال های حرارتی اضافه می کنید. فن ها با محفظه های روی زمین یا دیوار کار می کنند.

رک شبکه چیست

خنک کننده نزدیک

در مطلب رک شبکه چیست  به معرفی خنک کننده نزدیک می پردازیم. سیستم‌های خنک‌کننده با جفت نزدیک، تهویه مطبوع دقیق مناسب برای تجهیزات فناوری اطلاعات را فراهم کرده اما بازده بهتری  نسبت به سیستم های سنتی محیطی یا طبقه مرتفع را ارائه می‌دهند. آنها همچنین می توانند بازده سیستم های خنک کننده و تعدیل نقاط داغ بدون کاهش دمای کل اتاق موجود را بهبود بخشند.

ماهیت مدولار خنک کننده با جفت نزدیک به شما این امکان را می دهد که به سرعت خنک کننده را برای کنترل تجهیزات جدید یا قفسه های گرمایش بیش از حد تنظیم کنید. راه حل های خودکفای نصب شده توسط کارکنان IT بدون کمک خارجی، می تواند باعث کاهش هزینه های نصب و بدون اختلال باشد.


چه گزینه ها و لوازم جانبی دیگری را باید در نظر بگیرید؟

نکات مهم دیگری در هنگام بررسی رک شبکه وجود دارد که شاید کمتر مورد توجه قرار بگیرند. اما همچنان اهمیت خودشان را دارند و نباید آن‌ها را فراموش کنید.

رک شبکه چیست

توزیع قدرت

تجهیزات موجود در رک شبکه چیست؟ شما معمولاً به پریزهای برق زیادی نیاز دارند، به خصوص که اکثر تجهیزات فناوری اطلاعات بیشتر از آن دارند. یک سیم و منبع تغذیه شما همچنین به راهی برای دسترسی به پریزهای دیواری دور از قفسه نیاز دارید. توزیع های برق واحدها (PDUs) هر دو مشکل را حل می کنند.

آنها مانند نوارهای برق با قدرت صنعتی هستند که نوعی سنگ جامد را ایجاد می کنند. آنها همچنین می توانند ویژگی هایی مانند نظارت فعلی، مدیریت، هشدارهای خودکار و کنترل خروجی فردی از راه دور را ارائه دهند. مدل‌های عمودی ممکن است بدون ابزار راحت را پشتیبانی کنند.

پشتیبان گیری از باتری

تجهیزات شما به اندازه قدرت شما قابل اعتماد هستند. شما نمی توانید مطمئن باشید که قدرتی که از مردم محلی دریافت می کنید. ابزار برای تجهیزات شما مناسب خواهد بود یا اینکه همیشه در دسترس خواهد بود.  برق با کیفیت از تاسیسات، تجهیزات داخل تاسیسات شما (مانند موتورهای الکتریکی) می تواند مشکلات برق را ایجاد کند.

سیستم یو پی اس شبکه یا سرور قابل نصب روی قفسه، توان ورودی را 7×24 تنظیم می کند تا اطمینان حاصل شود که تجهیزات شما همیشه قدرت قابل اعتماد و محافظت در برابر مشکلات برق مخرب و مخرب را دریافت می کند؛ شما را نیز پشتیبانی می کند.

تجهیزات در هنگام قطع برق، زمان اجرای باتری پشتیبان کافی برای دوام بیشتر قطعی های کوتاهتر را فراهم می کند. در حین با قطعی طولانی‌تر، سیستم UPS زمان اجرا کافی برای ذخیره فایل‌ها و خاموش کردن یا اطمینان خاطر را فراهم می‌کند. این تجهیزات تا زمانی که ژنراتورهای آماده به کار برای تحمل بار آماده شوند، تغذیه می شود. زمان اجرای پشتیبان باتری می تواند برای مطابقت با هر نیاز عملی گسترش یافته باشد.

سیستم UPS ممکن است دارای پریزهای کافی برای تجهیزات پشتیبانی خواهد کرد. برای برنامه هایی که نیاز به پریزهای اضافی دارند، UPS می تواند به PDU متصل شود. شما می توانید قدرت از راه دور از طریق یک UPS، یک PDU یا هر دو را مدیریت کنید.

رک شبکه چیست

مدیریت دستگاه

با نصب IT با هر اندازه ای، به روشی کارآمد برای مدیریت دستگاه ها در رک و از مکان های دور نیاز دارید. سوئیچ‌های KVM قابل نصب در رک به شما این امکان را می‌دهند که ده‌ها یا حتی صدها سرور را از یک صفحه کلید، مانیتور و موش KVM های کنسول صفحه کلید، مانیتور، ماوس و سوئیچ KVM را در یک واحد جمع و جور که مانند لپ تاپ ترکیب می کند.

هنگامی که از آن استفاده نمی کنید به یک کشوی قفسه ای 1U می رود. سوئیچ های KVM همچنین می توانند شامل دسترسی از راه دور IP باشند که به شما امکان می دهد. دسترسی به سرورها از هر مکانی برای برنامه هایی که نیاز به دسترسی درون باند و خارج از باند دارند، سرورهای کنسول IP به شما برای مدیریت صدها دستگاه سریال و شبکه از طریق یک آدرس IP واحد اجازه می دهند.

پچ پنل ها

پچ پنل ها اتصالات کابلی با صرفه جویی در فضا و چگالی بالا را فراهم می کنند. استفاده از پچ پنل ها به عنوان بخشی از یک سیستم کابل کشی ساخت یافتههزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد و خطاهای نصب و پیکربندی را کاهش می دهد.

رک شبکه چیست

پایش محیط زیست

سنسورهای محیطی داده های دما را از راه دور از طریق سیستم های UPS شبکه و PDU ها گزارش می دهند. آنها نیز می توانند ثبت سیاهههای مربوط به زمان مهر و ارائه هشدارهای زمان واقعی زمانی که دما از آستانه های تعریف شده فراتر رفت. در حال ضبط داده های دما در کل چرخه تولید مفید است زیرا برخی از مشکلات مربوط به گرما فقط خود را نشان می دهند هنگامی که تجهیزات تحت استفاده سنگین قرار می گیرند یا شرایط محیطی تغییر می کند. اگرچه ممکن است اندازه گیری هر یک غیرعملی باشد مصرف تجهیزات، یک نمونه نماینده به شما در شناسایی مناطق مشکل کمک می کند.


امنیت شبکه رک چیست؟

امنیت رک به قفل کردن درها ختم نمی شود. تعدادی از لوازم جانبی ویژگی های امنیتی و نظارتی اضافی مانند سوئیچ های تشخیص نفوذ مغناطیسی را ارائه می دهند. برای برنامه‌های ارائه‌دهنده خدمات، محفظه‌های colocation دو یا چند مورد را ارائه می‌کنند محفظه های جداگانه و قفل شونده محفظه ها به مشتریان داخلی یا خارجی این امکان را می دهد که تجهیزات را از نظر فیزیکی ایمن نگه دارند.

رک شبکه چیست

پالت شوک

یک پالت شوک یک پالت حمل و نقل تقویت شده است که به شما (یا یک فروشنده) اجازه می دهد تجهیزات را در یک محفظه نصب کنید. محل و سپس آن را با تجهیزات داخل به محل نصب نهایی ارسال کنید.

ناک دان

کابینت های روی زمین معمولاً به صورت مونتاژ شده و آماده برای قرار گرفتن در جای خود ارسال می شوند. با این حال، برخی از برنامه های کاربردی وجود دارد که در آن قرار دادن کابینت از طریق درگاه یا راه پله غیرممکن است؛ یا ممکن است حمل و نقل مونتاژ شده بسیار گران باشد. کابینت به یک مکان دورافتاده در آن صورت، محفظه ها را می توان به صورت مسطح در بخش های نیمه مونتاژ شده حمل کرد. بدون اینکه مونتاژ بیش از حد دشوار یا وقت گیر باشد.

رک شبکه چیست

ثبات

بیشتر قفسه‌ها را می‌توان به کف پیچ کرد تا مقاومت بیشتری در برابر واژگونی ایجاد کند. کف صفحات و کیت های پیچ و مهره ای برای تسهیل این فرآیند در دسترس هستند. کنار هم قرار دادن محفظه ها نیز ثبات بیشتری را فراهم می کند.

حفاظت از محیط زیست

تأسیسات فناوری اطلاعات معمولاً تمیز نگه داشته می شوند، اما این همیشه امکان پذیر نیست. در برخی موارد، تجهیزات باید در رطوبت یا محیط های کثیف مانند کف کارخانه ها و انبارها نصب شوند. محفظه های دارای رتبه NEMA مجهز به کابینت های مهر و موم شده و جریان هوای فیلتر شده برای محافظت از تجهیزات در برابر خطرات محیطی مورد استفاده قرار می گیرد.

سپس می توانید تجهیزات را در مکانی تمیز نصب کنید. محفظه را در جای خود بچرخانید و تجهیزات از قبل در داخل آن مهر و موم شده باشد. محفظه های دارای رتبه NEMA نیز ممکن است دارای لرزه باشند.

رک شبکه چیست

حفاظت لرزه‌ای

محفظه‌های دارای رتبه لرزه‌ای شامل ساخت‌وسازهای مقاوم در برابر پیچش برای مقاومت در برابر ارتعاشات صنعتی  و سایر موارد شدید حتی زلزله هستند. آنها تحت یک سری آزمایشات استاندارد قرار می گیرند که میزان خشونت و حرکتی که می توانند تحمل کنند، را نشان می دهد.


اگر مدل های خارج از قفسه همه چیز مورد نیاز شما را نداشته باشند چه؟

قفسه های سفارشی

محصولات خارج از قفسه برای هر برنامه ای ایده آل نیستند. یک سازنده با خدمات کامل می‌تواند قفسه‌ها را متناسب با مشخصات فنی، الزامات هزینه، امکانات، پرسنل و سیاست های شما سفارشی کند. سفارشی سازی می تواند کاملا مقرون به صرفه باشد، اما ممکن است به حداقل سفارش نیاز داشته باشد. این مورد به نوع و درجه سفارشی سازی مورد نیاز شما بستگی دارد.

رک شبکه چیست

زمان بین شروع و اتمام فرآیند تولید

یکی از مواردی که هنگام سفارش یک قفسه سفارشی باید به آن توجه کرد “زمان سرب” است. این زمان مورد نیاز برای تحویل سفارش شما است بعد از اینکه آن را قرار دادید سازنده ای که برای ساخت محلی به سفارش راه اندازی شده است ممکن است بتواند سفارش شما را در چند روز تحویل دهد.

سایر تولیدکنندگان ممکن است ماهها برای بازسازی خطوط تولید و دریافت کانتینرهای بار از خارج از کشور زمان نیاز داشته باشند. همیشه هنگام ثبت سفارش سفارشی یا حتی سفارشی خارج از قفسه، قیمت زمان تحویل ثابت را بخواهید. در غیر این صورت، شما پروژه ممکن است با تاخیرهای قابل توجه و غیرمنتظره ای مواجه شود.


سخن آخر

همانطور که زیرساخت های فناوری اطلاعات خود را می سازید، گسترش می دهید یا دوباره ارزیابی می کنید، قفسه های تجهیزات خود را نادیده نگیرید. صرفه جویی قابل توجهی در هزینه، و برای اطمینان از اینکه تجهیزات شما به طور قابل اعتماد و کارآمد کار می کنند، حیاتی است. در این مطلب از رک شبکه چیست؟ به توضیحی درباره رک شبکه و موارد مورد نیاز در این حوزه پرداختیم. امیدواریم تا برای شما مفید باشد.

رک شبکه چیست

شما هم می‌توانید نظرات خود را در این زمینه با ما در میان گذارید. آیا تجربه کار با رک شبکه را دارید؟ چه تکنیک‌ها و نکات مهمی را از تجربه خود می‌توانید با ما به اشتراک گذارید؟ در بخش کامنت‌ها با ما همراه شوید.

رک شبکه چیست؟

رک شبکه یک شاسی فریم فلزی است که دستگاه‌های سخت‌افزاری مختلف شبکه‌های کامپیوتری و سرور را نگه داشته و سازمان‌دهی و ایمن می‌کند.

کاربرد رک شبکه چیست؟

Rack Essentials Racks تجهیزات فناوری اطلاعات را در مجموعه های استانداردی سازماندهی می کند که از فضا و سایر منابع استفاده بهینه می کند.

چگونه اندازه قفسه مناسب را انتخاب کنیم؟

در این مقاله به شما فاکتورهای لازم برای سفارس قفسه را آموزش می دهیم که بدانید چگونه قفسه مناسب خود را انتخاب کنید.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

هیچ مطلبی برای نمایش وجود ندارد

پاسخ به این نظر

لطفا متن کامنت خود را بنویسید!
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید
این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.