• MeghdadIT
  نویسنده: MeghdadIT

سیسکو یک از آن اسم هایی است که اگر درباره تکنولوژی و دنیای شبکه مشتاق باشید؛ اسم آن را حتما شنیده اید. اما ممکن است هرگز چیزی درباره آن ندانید. سیسکو نام یکی از شرکت هایی است که محصولاتی مرتبط با شبکه را تولید میکند.

ما در این مقاله تصمیم داریم شرکت بزرگ سیسکو را به شما معرفی کنیم و محصولات و تجهیزاتی که در این شرکت تولید و ساخته می‌شود را به شما معرفی کنیم. با اینکه بحث اصلی ما در این مقاله درباره انواع سوئیچ های سیسکو است؛ ولی بد نیست اگر قبل از آن اطلاعاتی درباره کلیت سیسکو و همچنین سوئیچ‌های سیسکو داشته باشیم.


سیسکو چیست؟

انواع سوئیچ های سیسکو

سیسکو یک شرکت ارائه دهنده تجهیزات شبکه است که توسط دو دانشمند از دانشگاه استنفورد به نام های لئونارد بوساک و سندی لرنز؛ سال 1984 در سانفرانسیکو ایالات متحده آمریکا تاسیس شده است. Cisco مخفف کلمه Computer Information System Company است که به معنی کمپانی سیستم اطلاعات کامیپیوتری است.

اما برخی از افراد بر این باوردند که سیسکو اشاره به شهر سانفرانسیسکو دارد و نام این شرکت از این شهر گرفته شده است. با اینکه این شرکت اولین شرکت تولید کننده روترها نبود، اما به بزرگ ترین شرکت تولید کننده روتر تبدیل شد که هم اکنون در سراسر دنیا محصولات خود را به فروش میرساند.

بنابراین هر جا که اینترنت و شبکه وجود داشته باشد شما میتوانید یک دستگاه با برند سیسکو را پیدا کنید.
خدمات این شرکت انواع و دسته بندی های مختلفی دارد که تمام آن را میتوان بر اساس 6 گروه طبقه بندی کرد.

• اترنت
• نوری
• وایرلس
• موبیلیتی
• امنیت
• ارتباطات درون سازمانی

البته ارتباطات درون سازمانی گروه کلی و بزرگی است؛ هر چیز مرتبط با اطلاعات صدا و تصویر، به علاوه دیتا، دیتاسنتر، فضاهای ابری، اینترنت اشیاء و مساحبات مختلف همگی جزئی از زیرشاخه های گروه ارتباطات درون سازمانی هستند.

بیشتر بخوانید: فرق مودم و روتر؛ ابزارهایی برای دسترسی به اینترنت

سیسکو که خود به تنهایی یک شرکت بسیار بزرگ در سطح جهانی میباشد؛ با خریداری تعداد زیادی از شرکت های وابسته به بازارهای مرتبط مانند اینترنت اشیا (IOT)، امنیت دامنه و مدریت انرژی مانند Jasper، Jabber، WebEx و OpenDNS؛ به توسعه شرکت خود پرداخته و بازار را کاملا در دست گرفته است.


دوره‌های آموزشی سیسکو

انواع سوئیچ های سیسکو

جدا از محصولات فیزیکی، احتمالاً نام دورهای سیسکو و مدرک با ارزش آن را نیز شنیده باشید. در ابتدا این شرکت آموزش‌هایی برای مشتریان خود جهت راهنمایی و آموزش نحوه استفاده ارائه می‌کرد. اما در گذر زمان و تکمیل آموزش‌ها، اضافه شدن مفاهیم پایه‌ای و ارائه گواهینامه‌ی ارزشمند، امروزه دوره‌های این شرکت به عنوان معتبرترین مدارک شغلی در بازار کار شبکه محسوب می‌شود.

در کل دوره‌های آموزشی cisco مربوط به راه‌اندازی سخت افزارهای شبکه‌های کامپیوتری می‌شود. از مباحثی که در این دوره‌ها مورد توجه قرار گرفته می‌توان به طراحی شماتیک، ساختاربندی فیزیکی شبکه، تنظیم وُ راه اندازی و نگهداری روترها و سوئیچ‌ها اشاره کرد.

دوره های اموزشی شرکت تسکو دارای سطوح و گرایش های مختلف است که اگر قصد شروع آن را داشته باشید؛ باید از CCNA شروع کنید و پس از گذراندن آن وازد CCNP شوید. بالاترین سطح این دوره های آموزشی CCIE نام دارد.

کمتر کسی دارای مدرک این سطح است و تعداد کسانی که در ایران دارای مدرک سطح CCIE هستند؛ به زیر صد نفر میرسد.


سوئیچ چیست؟

انواع سوئیچ های سیسکو

با این‌که به دنبال انواع سوئیچ‌های سیسکو هستید و به اندازه کافی درباره سوئیچ شبکه اطلاعات دارید، اما بهتر است کمی درباره آن نیز در این مطلب اضافه کنیم. سوئیچ از مهم‌ترین قطعه شبکه به شمار می‌رود، برای اتصال Node ‌ها در شبکه به هم از آن استفاده می‌شود.

این اتصال در واقع امکان جا به جایی اطلاعات بین دستگاه‌ها را در شبکه فراهم می‌نماید. البته ممکن است بگویید هاب نیز توانایی انجام این کار را دارد، اما بایستی بدانید شبکه بسیار هوشمندتر از Hub می‌باشد.

انواع سوئیچ های سیسکو به روش های متفاوتی کار میکنند. این سوئیچ ها عمدتا در دو مدل لایه OSI و همراه با پروتکل اترنت کار میکنند. با این حال برقی دیگر از توانایی انجام وظیفه و مسیریابی لایه سوم را نیز دارند. نوعی دیگر از سوئیچ های شبکه کامپیوتری در تکنولوژی های مجازی سازی به صورت یک ماژول نرم افزاری عمل میکنند.


تفاوت سوئیچ و روتر در چیست؟

انواع سوئیچ های سیسکو

روتر اتصال شبکه های مختلف به هم است و سوئیچ ها بدون وجود روتر نمیتوانند با شبکه ارتباط برقرار کنند. به طور کلی یک سوئیچ مسئول ایجاد شبکه در سیستم است اما روتر سبب اتصال شبکه ها به همدیگر است.

وظیفه سوئیچ در شبکه چیست؟

این وسیله بسیار هم دیتا و اطلاعات را دریافت کرده و از طریق پورت‌ها، آن‌ها را به سمت مقصد و پورت خروجی ارسال می‌کند. این کار باعث اتصال تمامی نودها و مدیریت شبکه می‌شود. از کاربرد سوئیچ در شبکه می‌توان به اتصال و ارتباط سیستم‌ها به یکدیگر اشاره کرد که می‌توان به راحتی تعداد زیادی کاربر را به هم وصل کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مودم ADSL

همچنین از ترافیک و افت سرعت در انتقال اطلاعات به شدت جلوگیری کرده و سرعت انتقال اطلاعات در شبکه‌های محلی افزایش پیدا می‌کند.


با انواع سوئیچ‌های سیسکو آشنا شوید

انواع سوئیچ های سیسکو

حال که با شرکت سیسکو، دوره‌های آموزشی آن، سوئیچ و وظیفه‌اش آشنا شدید، زمان آن رسیده با انواع سوئیچ‌های سیسکو آشنایی پیدا کنید. سوئیچ‌های شرکت انواع مختلفی را داشته و برای کاربردهای متفاوتی در نظر گرفته شده‌اند. در ادامه به این سوئیچ‌ها و پارامترهایی به باید در نظر داشته باشید می‌پردازیم.


پارامترهایی که باید در هنگام خرید به آن‌ها توجه کنید:

برای خرید سوئیچ مناسب کسب وُ کار و شبکه خود بایستی به خوبی به موارد زیر دقت کنید تا دچار مشکل نشوید. بعد از بررسی ویژگی‌ها به انواع مدلهای سوئیچ این شرکت اشاره خواهیم کرد. البته در زمان نگارش ویژگی‌ها نام برخی از مدل‌ها برده‌ایم که ویژگی مذکور را دارا می‌باشد.

نحوه سوئیچینگ در سوئیچ‌های سیسکو

همان طور که گفتیم انواع سوئیچ های سیسکو از روش های مختلفی برای کار خود استفاده میکنند. مهم ترین نکته در تمام این روش ها شیوه مسیریابی سوئیچ برای ارسال اطلاعات است.

در روش سوئیچ پردازنده، از الگوریتم خاصی برای کشف مسیر و بازنویسی بسته‌ها استفاده می‌شود. این روش سرعت کمی داشته و گسترش‌پذیر نیست. در روش بعدی که در نام آن به سریع بود اشاره شده (Fast Switching)، آدرس اولین بسته که توسط پردازنده مسیریابی شده ذخیره‌سازی می‌شود و در ادامه برای ارسال سایر بسته‌ها از مسیر فوق استفاده می‌شود.

در روش Cisco Express Forwarding، سوئیچ از جدول ارسال (forwarding tables) برای ارسال اطلاعات استفاده می‌کند. مزیت این رویکرد از سایر روش‌ها این است که دیگر بار کاری مضاعف به پردازنده وارد نمی‌شود و اجازه می‌دهد پردازنده به کارهای دیگری رسیدگی کند.


سوئیچ fixed یا ثابت

سوئیچ شبکه ثابت رایج ترین و پر طرفدار ترین نوع آن است که تعداد پورت های آنها ثابت است. این دسته از سوئیچ‌ها به سه نوع مدیریتی، غیر مدیریتی و هوشمند تقسیم می‌شوند. سوئیچ های ثابت قابل ارتقا نیستند و به همین دلیل قیمت کمتری دارند.

سوئیچ ماژولار

این نوع از سوئیچ های شبکه برخلاف سوئیچ های ثابت که تعداد پورت ثابتی داشتند؛ قابل ارتقا هستند و امکان توسعه و اضافه کردن ماژول را به شما می‌دهند. همین امر سبب شده تا سوئیچ های ماژول گران قیمت تر باشند. انعطاف پذیری در پیکربندی، آن ها را برای استفاده در سازمان‌ها، دیتاسنترها و انترپرایزها مناسب میکند.

سیسکو با کیس بزرگ این سوئیچ ها فضای کافی برای ارتقا را به کاربران می‌دهد. همچنین اغلب آنها قابلیت استفاده به عنوان روتر را نیز دارند.

انواع سوئیچ های سیسکو

سوئیچ Stackable

اگر به دنبال چیزی ترکیبی از دو سوئیچ فوق هستید، می‌توانید Stackable ‌ها را انتخاب کنید. به این صورت که برخی از مدل‌های سوئیچ ثابت یا fixed را می‌توان با سوئیچ‌های دیگر سیسکوی هم مدل شات ترکیب بشوند. شما می توانید از این سوئیچ ها به صورت مستقل استفاده کنید یا به وسیله کابل آنها را به هم متصل کنید.


پشتیبانی کردن سوئیچ از PoE

کلمه‌ی PoE مخفف عبارت Power over Ethernet بوده و سوئیچ PoE بر اساس تکنولوژی PoE کار می‌کنند. در واقع، در این نوع سوئیچ می‌توانید با کابل شبکه، برق دستگاه‌ها را تأمین کنید. در عین حال نیز می‌توان به دستگاه‌های دیگری که به سوئیچ متصل هستند برق رسانی کند.

اغلب سوئیچ‌ها قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی را دارا هستند، اما باید دید از هر دو استاندارد PoE و PoE+ پشتیبانی می‌کند یا خیر.

PoE و PoE+دو استاندارد مهم در انواع سوئیچ های سیسکو است. چرا که با بالا بردن توان خروجی از سوئیچ شما برق اکسس پوینت ها را به خوبی تامین میکند. به علاوه مشکلی در تلفن های آی پی و کنترل دوربین های خود نخواهید داشت.


سوئیچ فیبر نوری

سوئیچ‌های فیبر نوری در زمانی به کار می‌روند که در فواصل بسیار طولانی نیاز به اتصال و استفاده از سوئیچ دارید. به این علت که در فاصله بیشتر از 100 متر، کابل اترنت معمولی نمی‌تواند جواب‌گو باشد، بایستی از کابل فیبر نوری استفاده کنید. پورت‌های فیبر نوری برای اتصال سوئیچ‌ها در یک طبقه ساختمان و یا ساختمان‌هایی با فواصل چند کیلومتر از هم استفاده می‌شوند.


سوئیچ‌های غیر مدیریتی

سوئیچ های غیر مدیریتی قابلیت تنظیم کانفیگ را به کاربر نمیدهد و به محض روشن شدن شروع به کار میکنند. این سوئیچ ها مقرون به صرفه بوده و برای شبکه های کوچک کاملا مناسب است و میتواند به خوبی از عهده کارهای مهم و ضروری بر بیاید.

این سوئیچ ها تنها دو لایه اتصال به شما میدهند و نمیتوان آن ها را مدیریت یا تنظیمات آن را تغییر داد. با این حال بهترین نوع سوئیچ سیسکو برای شرکت های کوچک هستند. چرا که نصب آن اسان است و برق کمی مصرف میکند.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع بهترین سوییچ شبکه با معرفی ۱۰ مدل برتر

از دیگر قابلیت های آن میتوان به PoE یا همان رساندن برق از روی شبکه اترنت و یا اولویت بندی ترافیک به سیستم های مختلف به وسیله تنظیمات Qos اشاره کرد. همچنین سوئیچ های غیر مدیریتی میتوانند کابل های متصل را عیب یابی کنند و در صورت مشکل آن را به شما اطلاع دهند.


سوئیچ‌های مدیریتی

این نوع از سوئیچ های سیسکو بر خلاف مورد قبل به طور کامل قابلیت تنظیم کانفیگ را به کاربران میدهد. سوئیچ های مدیریتی دارای ویژگی هایی هستند که باعث میشود در شرکت های بزرگ که شبکه های بزرگ و مهمی دارد مورد استفاده قرار بگیرند.

طبیعی است که قیمت آن ها نیز بیشتر باشد؛ اما با استفاده از آنها شما میتوانید برای هر پورت تنظیمات خاص خود را ایجاد کنید و به صورت کامل شبکه خود را کنترل کنید.

از دیگر مزیت های مدیریتی این سوئیچ ها می توان به انتخاب نحوه انقال اطلاعات روی شبکه اشاره کرد. همچنین به شما این امکان را میدهد که دسترسی افراد به اطلاعاتی که داخل شبکه قرار گرفته را به طور کامل کنترل کنید.


تفاوت سوئیچ‌های مدیریتی و غیر مدیریتی در چیست؟

انواع سوئیچ های سیسکو

تفاوت اصلی آن ها کاملا از اسمشان مشخص است. سوئیچ های مدیریتی آزادی و امکان شخصی سازی بیشتری را به شما می دهد. به طوری که میتوانید تمام پورت ها را به صورت مستقل و جدا گانه مدیریت و کنترل کنید. در حالی که سوئیچ های غیر مدیریتی سریع تر و آسان تر کار میکند و تمام کانفیگ ها از پیش انجام شده اند.

به طور کلی، سوئیچ های مدیریتی همان سوئیچ های غیر مدیریتی هستند که در شبکه های بزرگ با امکان تنظیم کانفیگ های جداگانه کنترل بیشتری را به شما میدهند؛ اما سرعت و سوئیچ های غیر مدیریتی را ندارند.

مشاده بیشتر: سوئیچ دی لینک

سوئیچ های غیر مدیریتی با تنظیمات مشخص و غیر قابل تغییر، تنظیمات پیچیده ای ندارند و تمام ویژگی های لازم برای شبکه های خانگی و شرکت های کوچک را دارند.


ویژگی‌های سوئیچ‌های مدیریتی

از ویژگی‌های مهم این نوع سوئیچ‌ها می‌توان به اولویت‌دهی به ترافیک شبکه اشاره کرد. این امر موجب افزایش کارایی شبکه خواهد شد. همچنین VLAN قابلیت هایی به کاربر میدهد که با استفاده از آن میتوان دستگاه های متصل به شبکه را گروه بندی کرد.

بنابراین شما این امکان را دارید که ترافیک هر وسیله را محدود و یا کنترل کنید. این قابلیت باعث میشود حتی در دستگاه هایی که ترافیک آن ها به صورت فیزیکی انتقال می یابد؛ ترافیک غیر ضروری را کاهش دهید.

وجود Redundancy باعث می‌شود که در زمان که کابلی در شبکه دچار اختلال و یا قطعی شود، یک مسیر جایگزینی برای داده و ترافیک آن در نظر گرفته می‌شود تا از بروز قطعی در شبکه جلوگیری شود. Redundancy با استفاده از پروتکل STP این کار حیاتی و مهم را انجام می‌دهد.

به این صورت که مسیر جدید را در شبکه ایجاد می‌کند اما در عین حال از ایجاد لوپ جلوگیری می‌کند. برای این‌که لوپ در شبکه ایجاد نشود، این الگوریتم چند مسیر فعال را در بین سوئیچ‌ها ایجاد کرده اما تنها یک مسیر قابل استفاده خواهد بود.

ویژگی مانیتورینگ پورت در سوئیچ‌های Managed switch باعث می‌شود تشخیص خطا و مشکل در شبکه با سهولت انجام گیرد.

مشاهده بیشتر: سوئیچ تی پی لینک

به این صورت که ترافیک شبکه مورد نظر کپی و به یک پورت در همان سوئیچ ارسال می‌کند تا تحلیل‌های مورد نیاز بر روی آن انجام گیرد، تا خطا تشخیص داده شود. این ویژگی باعث می‌شود بدون نیاز به این‌که شبکه از دسترس خارج شود، آن را عیب‌یابی کنید.


انواع مدل‌های سوئیچ CISCO

انواع سوئیچ های سیسکو

حال که با ویژگی‌های سوئیچ‌های این شرکت آشنا شده‌اید و فهمیده‌اید که چه ویژگی‌هایی مورد نیاز شبکه‌تان است، قرار است در ادامه‌ی مقاله انواع سوئیچ‌های سیسکو، به مدل‌های نیز اشاره کنیم. درک نحوه کارکرد سوئیچ باعث می‌شود شناخت دقیقی در مورد قابلیت‌های فنی سوئیچ‌ها پیدا کنید. اغلب سوئیچ های سیسکو از نوع ماژول هستند و قابیت ارتقا را دارند.

سوئیچ‌های سیسکو نوع های مختلفی دارد . مثلاً سوئیچ‌های کاتالیست برای شبکه‌های محلی و سوئیچ‌های Nexus برای دیتاسنترها. سیسکو سوئیچ‌های Catalyst خود را ب امکانات جدید، کارایی بیشتر، Density بیشتر و قیمت کمتر به بازار عرضه می‌کند.


 • Campus LAN Switches

انواع سوئیچ های سیسکو

اگر به دنبال راه اندازی شبکه محلی درون شرکتتان هستید، این مدل‌ها را بهتر است در نظر داشته باشید. از مدل‌های شناخته شده این گروه از به سوئیچ‌های Access، Distribution، Core و compact اشاره کرد.

این نوع سوئیچ‌ها فاقد هر گوه فن هستند که باعث می‌شود محیطی بدون نویز اضافی را داشته باشید. همچنین با 8 پورت آغاز شده و از رویکرد پشته‌سازی سوئیچ‌ها نیز پشتیبانی می‌کند. به ای منظور می‌توانید مدل‌های 2960، 3560، 3650، 3850، 4500، 6500 و 6800 را خریداری نمایید.


 • Cloud-Managed Switches

انواع سوئیچ های سیسکو

این نوع سوئیچ‌ها مدیریتی بوده و ابر محور هستند، از ویژگی‌های meraki و پشته کردن مجازی سوئیچ‌ها را نیز دارند. ویژگی meraki قادر است هزاران پورت سوئیچ را از طریق وب کنترل و پیکربندی کند، بدون آنکه نیازی به دخالت مهندسان شبکه باشد.

سوئیچ‌های این گروه بیشتر برای سازمان‌هایی که به دنبال پیاده سازی شبکه‌های نرم‌افزار محور هستند مناسب است. از بهترین سوئیچ‌ها در این سبک از برند سیسکو می‌توان به Cisco Meraki Go اشاره کرد.


 • Data Center Switches

یکی از اصول مهم پیاده سازی مراکز داده گسترش‌پذیری، قابلیت ارتقا زیرساخت‌ها، حفظ عملکرد مستمر فعالیت‌های تجاری و انعطاف‌پذیری است. این دسته از سوئیچ‌ها به صورت اختصاصی برای محیط‌هایی طراحی شده‌اند که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به سرورهایی قدرتمند متصل هستند.

مشاهده بیشتر: سوئیچ سیسکو

این سرورها سرویس‌های مجازی سازی، پردازش ابری و… را ارائه می‌دهند که به نسبت کلاینت‌های معمولی از معماری‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. برای نمونه می‌توان به نکسوس‌های 9000، 7000، 6000 و 5000 اشاره کرد.


 • Service Provider Switches

انواع سوئیچ های سیسکو

سوئیچ‌ها در این گروه به دو بخش تقسیم می‌شوند. گروه اول سوئیچ‌های تجمیعی (Aggregation) و گروه دوم سوئیچ‌های دسترسی (Access) هستند. سوئیچ‌های تجمیعی امکان تمرکز سازی ترافیک در لبه شبکه را دارند. گروه دوم سوئیچ‌های دسترسی هستند که بیشتر امکانات پیشرفته‌ای در ادغام، مجازی سازی، امنیت و مدیریت شبکه ارائه می‌کنند.

درباره سوئیچ‌های لایه دسترسی توجه کنید نیازی به سرعت زیاد ندارند، زیرا به شکل فیزیکی توسط آپ لینک‌های موجود در لایه توزیع محدود می‌شوند. پس می‌توان در لایه دسترسی از سوئیچ‌های ارزان قیمت با عملکرد پایین‌تر و از سوئیچ‌های با عملکرد بالا در لایه‌های توزیع و هسته که در آن نرخ انتقال تأثیر بیشتری بر عملکرد شبکه دارد، استفاده کرد.


 • سوئیچ‌های Access

این نوع سوئیچ‌ها پایین‌رده‌ترین از کلاس‌های سوئیچ این شرکت بوده و برای متصل کردن کلاینت‌ها به شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرید. از این کلاس از سوئیچ‌ها می‌توان به 3560، سری 3850 و 2960-X اشاره داشت.


 • سوئیچ‌های Distribution

این نوع سوئیچ‌ برای وصل کردن سوئیچ‌های Access استفاده می شوند که از لحاظ توان پردازشی یک پله بالاتر از آن‌ها قرار می‌گیرند، همچنین برای خریداری‌شان باید هزینه بیشتری را بپردازید. از نمونه سوئیچ‌های Distribution می‌توان به مدل‌های 3850 Fiber و 4500-X اشاره کرد.


 • سوئیچ‌های Core

انواع سوئیچ های سیسکو

اگر به دنبال سوئیچ‌های فوق‌العاده پرسرعت و گران قیمت هستید می‌توانید به دنبال این نوع سوئیچ‌ها باشید. سوئیچ‌های Core برای اتصال سوئیچ‌های لایه Distribution استفاده می‌شوند که در قلب شبکه قرار گرفته‌اند. از این سری سوئیچ‌ها می‌توان به نکسوس 700، کاتالیست 6500 و 6800 اشاره کرد.


 • سری کاتالیست

این سری از سوئیچ‌های سیسکو برای شبکه‌های سازمانی طراحی شده‌اند. از سوئیچ‌های لایه Access در این سری می‌توان به 2960-L، 2960-X،2960-XR،2960-XR،9400، 4500E 3850 و 3650 اشاره داشت.


 • سری نکسوس

سری نکسوس نسل تکامل‌یافته‌تر سوئیچ‌های سیسکو به شمار می‌رود که معماری و سیستم‌عامل آن با سوئیچ‌های کاتالیست متفاوت است. این سوئیچ‌ها زیرساخت‌های شبکه‌ای مراکز داده را به یک ماهیت یکپارچه و قدرتمند تبدیل می‌کند.

این سری از ویژگی NX-OS به عنوان فریمور خود استفاده کرده‌اند. این سری از سوئیچ‌های سیسکو به سازمان‌ها اجازه می‌دهند یک مرکز داده منعطف و گسترش‌پذیر را پیاده‌سازی کنند.

مشاهده بیشتر: سوئیچ تندا

NX-OS برای اجرا در مراکز داده با حساسیت زیاد طراحی شده‌اند و ضمن ارائه قابلیت اطمینان، آستانه تحمل خطای زیادی دارند. از سوئیچ‌های غیر ماژول نکسوس سیسکئ می‌توان به 9000 و 9300 اشاره کرد. اگر به دنبال سوئیچ ماژولار هستید می‌توانید به سراغ 9500، 7000 و 7700 بروید.


سخن آخر

در این مقاله علاوه بر شناخت انواع سوئیچ‌های سیسکو، دانستید که این شرکت از کجا شروع به کار کرده و سوئیچ چیست. در ادامه نیز به تفاوت سوئیچ و هاب پرداختیم تا دچار سردرگمی نشوید، چرا که این دو از جهات بسیار زیادی به یکدیگر نزدیک هستند و ممکن است برخی تفاوت آن‌ها را ندانند.

قبل از معرفی انواع سوئیچ، به ویژگی‌ها پرداختیم تا بدانید به چه ویژگی‌هایی نیاز دارید و البته درون ویژگی‌ها نیز مدل‌های مرتبط را نیز برایتان قرار دادیم. در آخر نیز به انواع مدل‌های سوئیچ‌ این شرکت پرداختیم که بتوانید با توجه به ویژگی‌ها خاص مورد نیاز خود بهترین سوئیچ سیسکو را انتخاب و خریداری کنید.

پس با مطالعه دقیق انواع سوئیچ‌های سیسکو، به راحتی تمام می‌تواند سوئیچ مورد نظر را خریداری کرده و در شبکه خود مورد استفاده قرار دهید.

پرطرفدارترین نوع سوئیچ شبکه کدام است؟

سوئیچ های ثابت رایج ترین و پرطرفدارترین نوع سوییچ شبکه هستند؛ تعداد پورت های آنها ثابت است. این سوئیچ ها به دلیل اینکه قابل ارتقا نیستند قیمت کمتری دارند.

تفاوت سوئیچ‌های مدیریتی و غیر مدیریتی؟

سوئیچ های مدیریتی امکان شخصی سازی دارند و شما می توانید تمام پورت ها را مدیریت و کنترل کنید؛ اما سوییچ های غیرمدیریتی سریع تر و آسان تر هستند و تنظیمات پیچیده ای هم ندارند.

آیا سوئیچ های شبکه ماژولار قابل ارتقا هستند؟

بله این نوع از سوئیچ قابل ارتقا هستند و امکان توسعه و اضافه کردن ماژول را دارند؛ این ویژگی باعث شده قیمت بالاتری داشته باشند.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.