• زهرا قره گزلو
    نویسنده: زهرا قره گزلو

نزدیک به هشت ما از انتشار سری 14 آیفون در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی یا به عبارتی ۲۵ شهریور 1401 و حضور این گوشی پرطرفدار در بازار کشور ما می گذرد و در حالی که شایعات درباره ظاهر و مشخصات آیفون ۱۵ و محصولات این سری به گوش می رسد، هنوز موضوع رجیستر آیفون 14 در ایران در حاله ای از ابهام قرار دارد.

اگرچه طبق قانون از تاریخ 14 آذر ۱۳۹۶ به بعد، همه گوشی های وارداتی باید در سامانه همتا ثبت شوند، اما روند رجیستر ایفون 14 تا کنون با تاخیرهایی همراه بوده که نگرانی هایی را برای برخی از خریداران این محصول گران قیمت به وجود آورده است.


رجیستر آیفون 14

از زمان عرضه آخرین سری گوشی های آیفون حالا نزدیک  به سه فصل گذشته، اما هنوز مسئله رجیستر آیفون 14 در حال بررسی و بحث است و این مسئله باعث شده تا خریداران این گوشی بابت نتیجه این تصمیم گیری ها در ابهام باقی بمانند.

طبق گفته سخنگوی انجمن وارد کنندگان موبایل، قرار بود از ابتدای آذر ماه سال 1401 درباره رجیستری این گوشی تصمیم گیری شود اما هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده و آخرین موضع در این باره عدم رجیستر گوشی های آیفون 14 بوده است.

با وجود بحث هایی مثل عدم واردات گوشی های بالای 600 دلار که انواع گوشی سامسونگ پرچمدار مثل گوشی گلکسی s22 ultra را هم شامل می شد، اما ما شاهد واردات این گوشی هوشمند هستیم و به نظر می رسد که این محدودیت برای انواع گوشی اپل یعنی سری آیفون 14 شامل گوشی های آیفون 14 ، آیفون 14 پرو و آیفون 14 پرومکس در نظر گرفته شده است.

در هر صورت این مسئله هنوز مورد بحث و بسیار مهم است زیرا گوشی های مسافری بدون رجیستر تنها یک ماه قابل استفاده هستند. اگرچه خریداران آیفون 14 می توانند با خارج کردن سیمکارت و مجدد وارد کردن آن در گوشی، مدت زمان استفاده از آن را تا یک ماه دیگر تمدید کنند.

اگر شما هم با توجه به علاقه شخصی یکی از محصولات این سری از گوشی های هوشمند آیفون را به صورت مسافری با خود وارد کشور کرده باشید یا از طریق فروشگاه های سطح شهر اقدام به خرید آیفون 14 کرده اید حتما این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بهینه سازی باتری گوشی آیفون با چند راهکار ساده

رجیستر آیفون 14


رجیستری آیفون 14 در ایران

آخرین اخبار درباره رجیستری آیفون 14 در سال 1401این بود که وزارت امور اقتصاد و دارایی گمرک جمهوری اسلامی ورود هر نوع گوشی موبایل شامل آیفون 14 و مدل های بعدی آن را ممنوع اعلام کرده است. این بخشنامه حتی شامل گوشی های مسافری و پستی نیز می شود و هیچ تضمینی وجود ندارد که افرادی که این گوشی ها را خریداری کرده اند، قادر به رجیستری آن ها باشند.

قبلاً گفته شده بود که گوشی های مسافری رجیستر می شوند، اما وزارت صمت وعده قبلی خود مبنی بر رجیستری آیفون 14 را رد کرد و هنوز تصمیمی برای رجیستری مسافری این گوشی ها گرفته نشده است. در واقع، هیچ تضمینی برای رجیستری این گوشی ها با واردات مسافری وجود ندارد.

بنابراین، پیشنهاد ما به شما این است که تا زمان ورود رسمی این کالاها به بازار موبایل ایران، منتظر بمانید. در حال حاضر، از سوی نهادهای دولتی تمام مدل های موجود در بازار قاچاق محسوب می شود. باید توجه داشت که این تصمیم ممکن است در آینده تغییر کند، اما در حال حاضر واردات هر نوع گوشی موبایلی با نام تجاری اپل به جمهوری اسلامی ایران ممنوع است.

بیشتر بخوانید: ios 15 برای کدام آیفون ها ارائه می شود؟

رجیستر آیفون 14


مشکل رجیستر آیفون 14

طبق گزارشات تا پایان مهرماه 1401 حدود ۳۰۰ هزار دستگاه آیفون 14 به کشور وارد شده اند، اما به دلیل عدم رجیستری این گوشی ها، خریداران نمی توانند آن ها را فعال کنند.

به دلیل عدم داشتن مجوز رسمی برای واردات آیفون 14، بیش از ۴۰۰ هزار دستگاه از طریق راه های غیررسمی و یا با استفاده از روش مسافری وارد کشور شده اند. به دلیل قطع آنتن این دستگاه ها، نمی توان آن ها را رجیستر کرد و در صورت ادامه این وضعیت، خریداران و تجار ممکن است با شکایت های گسترده مواجه شوند.

بیشتر بخوانید: همکاری مایکروسافت در گسترش چیپ های هوش مصنوعی AMD

سخنگوی انجمن وارد کنندگان موبایل اعلام کرده است که آیفون 14 هنوز به صورت رسمی وارد کشور نشده است و بنابراین شناسه گمرکی این دستگاه در سامانه ها ثبت نشده است. به همین دلیل، تجار امکان ثبت سفارش و ترخیص را ندارند.

حتی اگر این دستگاه ها از طریق مسافری برای استفاده شخصی به کشور وارد شوند، به دلیل عدم ثبت شناسه در سامانه ها، امکان رجیستری آن ها وجود ندارد. این وضعیت باعث شده است تا قیمت آیفون 14 زیر قیمت بازار و حتی پایین تر از قیمت محصولات سری ۱۳ به فروش برسد.

قیمت این دستگاه در روزهای ابتدایی ورود به بازار حدود ۶۳ میلیون تومان بوده است، اما بعد از اعلام عدم رجیستر این محصول قیمت آن تا حدود ۵۰ میلیون تومان کاهش یافت. اگر چه در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت دلار می توان محصولات این سری را با قمیت های بین ۶۰ تا ۸۰ میلیون خرید و فروش کرد.

بیشتر بخوانید: فرق فعال بودن یا فعال نبودن گوشی آیفون در چیست؟ (Active & Not Active)


آخرین خبر رجیستری آیفون 14 در سال 1402

رئیس اتحادیه فروشندگان صوتی و تصویری و تلفن همراه در واکنش به وضعیت رجیستری آیفون 14 اعلام کرد که در حال حاضر آیفون 14 تنها از طریق روش مسافری به کشور وارد می شود و تصمیمی برای رجیستر کردن آن گرفته نشده است.

محمدرضا رمضان در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد که خرید و فروش آیفون 14 تا زمانی که به صورت رسمی و تجاری وارد کشور نشده است، غیرمجاز و تخلف است و با توجه به عدم ورود رسمی این محصول تا کنون رجیستر آیفون 14 وضعیت مشخصی ندارد.

وی همچنین بیان کرد که هنوز تصمیمی برای رجیستر آیفون 14 گرفته نشده است و تصمیم گیری درباره واردات و رجیستری و فعال شدن آن ها در شبکه، به عهده دولت است. او امیدوار است که این مسئله به زودی حل شود و بلاتکلیفی در این زمینه و مشکل رجیستر آیفون 14 به پایان برسد.

بیشتر بخوانید: هات اسپات آیفون + نحوه حل مشکلات آن

هزینه رجیستر آیفون 14


جمع بندی

اگر چه از زمان عرضه آیفون ۱۴ در بازارهای جهانی مدل های مختلف این سری از محصولات اپل به بازار ایران نیز راه پیدا کرد و حالا کم کم به عرضه ی آیفون ۱۵ نزدیک می شویم اما هنوز موضوع رجیستر این محصول در هاله ای از ابهام قرار دارد.

باید ماند و دید با عرضه ی جهانی آیفون ۱۵ آیا این محصول نیز با مشکلاتی که آیفون ۱۴ در زمینه رجیستری با آن دست و پنجه نرم می کند، مواجه خواهد شد یا نه!‌ نظر شما در این رابطه چیست؟ به نظر شما آیا آیفون های سری ۱۴ اپل بلاخره رجیستر می شوند؟

آیا سری ۱۵ هم به داستان عدم رجیستر آیفون 14 دچار خواهد شد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا آیفون 14 قابل رجیستر شدن است؟

در شرایط عادی، بله، آیفون 14 همانند گوشی های دیگر قابلیت رجیستر شدن دارد، اما به دلیل عدم تعیین تاریخ رجیستری تا به امروز، امکان رجیستر آیفون 14 در ایران وجود ندارد.

آیا هزینه رجیستری آیفون 14 مشخص شده است؟

با توجه به عدم تعیین تاریخ رجیستر آیفون 14، هزینه رجیستری آن نیز مشخص نیست. با این حال، با توجه به تجربه محصولات قبلی با قیمت های مشابه، می توان گفت که هزینه رجیستری آیفون 14 حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، هزینه رجیستری آیفون 14 پلاس حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، هزینه رجیستری آیفون 14 پرو حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هزینه رجیستری آیفون 14 پرومکس نزدیک به ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود.

چرا آیفون 14 قابل رجیستر نیست؟

تا به حال، علت اصلی عدم رجیستری آیفون 14 در ایران مشخص نشده است. برخی منابع از وضعیت نامشخص استراتژی دولت در برخورد با کالاهای با امتیاز آمریکایی و گوشی اپل به عنوان دلیل اصلی عدم رجیستری آیفون 14 خبر داده اند و معتقدند که باید تا مشخص شدن وضعیت برجام، برای مشخص شدن وضعیت این موضوع باید منتظر ماند و دید که دولتی ها چه تصمیمی برای خرید این محصول می گیرند. این در حالی است که انواع گوشی هوشمند بالای ۶۰۰ دلار مثل انواع گوشی سامسونگ بدون مشکل در ایران رجیستر شده و در فروشگاه های معتبر آنلاین مثل فروشگاه اینترنتی مقداد‌ آی تی با قیمت مناسب به فروش می رسند.

شما می توانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.