• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

با ارائه ی آپدیت جدید اپل برای گوشی های آیفون همه ساله تعدادی از مدل های قدیمی این آپدیت را دریافت نخواهند کرد، در ادامه به بررسی و معرفی آیفون هایی که آپدیت ios15  را دریافت می کنند خواهیم پرداخت.

اپل با انتشار iOS 15 به دنبال اصلاح رابط کاربری و ویژگی‌های جدیدی است که قصد دارد در آینده برای گوشی‌های آیفون در نظر بگیرد.

اپل یک به‌روزرسانی عمده به صورت سالانه برای سیستم نرم افزاری iOS خود انجام می‌دهد که شامل اصلاحات رابط کاربری، رفع مشکلات امنیتی و از همه مهم‌تر، ارائه ویژگی‌های جدید برای دارندگان گوشی‌های آیفون در سراسر جهان است. اگر آیفون شما از به‌روزرسانی جدید پشتیبانی کند، می‌توانید همه‌ی آن‌ها را به‌صورت رایگان نصب کرده و استفاده کنید.

ما در این مقاله، قصد داریم که در مورد آخرین به‌روزرسانی این سیستم‌عامل که iOS 15 نام دارد، صحبت کرده و ببینیم که در چه تاریخی و برای چه گوشی‌هایی انتشار خواهد یافت. می‌دانیم که این سیستم‌عامل در اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی از راه خواهد رسید. برای انتشار iOS 15 شرایط خاصی وجود دارد و حتی کاربران می‌توانند آن را قبل از انتشار عمومی، تست کنند که البته توضیحاتی در این زمینه وجود دارد. ما در مورد تغییراتی که در طراحی این سیستم‌عامل شاهد خواهیم بود، صحبت خواهیم کرد و قصد داریم که ویژگی‌های جدید آن را تشریح کنیم. انتظار می‌رود که این ویژگی‌ها در گوشی‌های مختلف آیفون وجود داشته باشد و آن‌ها بتوانند تمامی انتظاراتی که داریم را برآورده سازند.

سیستم عامل iOS 15

iOS 15 چه زمانی منتشر خواهد شد؟

می‌دانیم که iOS 15 در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی مصادف با اوایل تابستان سال ۱۴۰۰ در نمایشگاه WWDC معرفی شده و در نهایت، پاییز سال ۲۰۲۱ و احتمالا در ماه سپتامبر (شهریور سال ۱۴۰۰) برای عموم منتشر خواهد شد.

اپل در قبال iOS یک برنامه ثابت برای انتشار دارد و تاکنون از آن تخطی نکرده است. معمولا تمام نسخه‌های این سیستم‌عامل در نمایشگاه WWDC که در تابستان برگزار می‌شود، معرفی شده و سپس در طول سه ماه، یک سری از نسخه‌های آزمایشی و بتای آن منتشر می‌رود. نسخه‌ی نهایی این نرم افزار نیز سرانجام در کنار آیفون‌های جدید در ماه سپتامبر منتشر می‌شوند.

ویروس کرونا این برنامه در سال ۲۰۲۰ با کمی چالش روبرو کرده و رویداد آیفون را به ماه اکتبر منتقل کرد. اما ما انتظار داریم که بخش نرم‌افزاری اپل، امسال به همین شیوه‌ی قبلی بازگشته و تاریخ‌های همیشگی را داشته باشیم.

همچنین بخوانید: آیفون ۱۲ ، قیمت، طراحی، انواع مدل ها،مشخصات و آنچه باید بدانید

اگر می‌خواهید که یکی از نسخه‌های بتای پیش از انتشار را تست کنید، کافی است که در برنامه‌ی نرم‌افزاری Beta اپل ثبت نام کرده و این امکان را داشته باشید که پیش از موعد، به ساخت نرم‌افزارهای مختلف برای سیستم‌عامل آیفون بپردازید. بدین ترتیب دسترسی لازم برای نسخه‌ی بتا به شما داده خواهد شد و می‌توانید به تست اشکالات این سیستم‌عامل نیز کمک کنید. البته این موضوع خطراتی را هم به‌همراه دارد. شما نباید از این نسخه به هیچ عنوان در گوشی اصلی خود استفاده کنید، چرا که هنوز امنیت کافی نداشته و قابل اطمینان نیست. حتی ممکن است که این نسخه‌ی پروژه‌ی ساخت برنامه برای iOS را به‌طور کامل با مشکل روبرو کرده و آن را متوقف کند.

سیستم عامل iOS 15

کدام آیفون‌ها iOS 15 را دریافت خواهند کرد

در زیر می‌توانید لیست گوشی‌هایی را مشاهده کنید که انتظار می‌رود از iOS 15 پشتیبانی کنند:

در سال ۲۰۲۰ بود که اپل اطمینان لازم را به کاربران داد که همه‌ی دارندگان آیفون که قادر به اجرای iOS 13 هستند، می‌توانند iOS 14 را دریافت کرده و نصب کنند. اما شایعات در مورد iOS 15 از همین حالا قوت گرفته‌اند و نشان می‌دهد که اپل نمی‌تواند همین روند را برای iOS 15 تکرار کند.

اگر بخواهیم از دیدگاه فناوری به این موضوع نگاه کنیم، قدیمی‌ترین آیفون‌های موجود در لیستی که برای iOS 14 ارائه شده بود، آیفون 6s، 6s پلاس و آیفون SE اصلی بودند. همه‌ی این گوشی‌ها از پردازنده A9 استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد که iOS 14 پایان خط سیلیکونی آن‌ها محسوب می‌شود. همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، هنوز لیست قابل توجهی از دستگاه‌هایی حداقل یک سال دیگر عمر خواهند داشت، باقی مانده است.

از آن‌جایی که آیپاد تاچ به پردازنده A10 Fusion مجهز شده است، احتمالا این امر سبب می‌شود که عرضه iOS 15 برای آن غیرمحتمل نباشد. احتمالا در آینده شاهد اطلاعات بیشتری در این زمینه خواهیم بود.

سیستم عامل iOS 15

چه ویژگی‌های جدیدی را می‌توانید از iOS 15 انتظار داشته باشیم؟

با وجود اینکه هنوز از iOS 15 رونمایی نشده است، اما دور از دسترس نخواهد بود که از همین حالا بخواهیم در مورد ویژگی‌های جدید این سیستم‌عامل صحبت کنیم. باید بدانید که خبرهای خوبی در مورد ویژگی‌های جدید اپل هنگام ارائه این به‌روزرسانی به گوش می‌رسد. از تحقیقاتی که در اینترنت در مورد به‌روزرسانی نرم‌افزار آیفون انجام دادیم، متوجه شدیم که یک لیست بلند بالا از پیش‌بینی‌ها برای iOS 15 وجود دارد و احتمالا هنگام معرفی این سیستم‌عامل در WWDC تابستان، می‌توانید آن‌ها را ببینیم. چند مورد از آن‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم.

همچنین بخوانید: بررسی و معرفی ایرپاد مکس اپل

انتخاب گسترده برنامه‌های پیش فرض

iOS 14 یک ویژگی را معرفی کرده است که کاربران اپل سال‌ها به دنبال آن بوده‌اند و اتفاقا درخواست خود را بارها به گوش اپل رسانده بودند. این درخواست، امکان انتخاب برنامه‌های پیش فرض بود که برخلاف نسخه‌های قبلی سیستم‌عامل اپل، گویا امسال می‌توانیم منتظر آن باشیم. متاسفانه، اپل در سال‌های گذشته چند بهبود در این زمینه داشته است، اما هیچگاه مدنظر کاربران عمل نکرد، چرا که تغییر اپل تنها برای برنامه‌های ایمیل و مرورگر این سیستم ارائه شده بود.

ما دوست داریم که اپل این مورد را توسعه دهد تا حداقل کاربران بتوانند تقویم‌ها و برنامه‌های پیام رسان خود را در iOS 15 به‌صورت پیش فرض انتخاب کرده و با سردرگمی روبرو نشوند. بنابراین اگر Fantastical را به برنامه Calendar Apple یا Signal to Messages ترجیح می‌دهید، می‌توانید با این قابلیت یکی از آن‌ها را به عنوان اپ پیش فرض انتخاب کنید تا عملکردهای مختلف کلا با آن اجرا شوند. این امکان می‌تواند یک رویای محقق شده برای کاربران اپل باشد.

سیستم عامل iOS 15

حالت ارائه در FaceTime

سال ۲۰۲۰ برای همه‌ی کاربرانی که متکی به برنامه‌های کنفرانس ویدیویی هستند، سال خوبی بود، اما دامنه‌ی محدود پلتفرم فیس تایم اپل، مشکلاتی را برای این کاربران ایجاد کرده بود.

یکی از ویژگی‌هایی که سبب می‌شد تا فیس تایم امکانات کمتری نسبت به نام‌های بزرگی مانند اسکایپ داشته باشد، نبود حالت ارائه در آن بود. این بدان معنا است که کاربران توسط فیس تایم نمی‌توانستند از به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش خود در این پلتفرم برخوردار شوند.

افزودن چنین موردی به فیس تایم می‌تواند از این پلتفرم، انتخاب ساده‌ای برای کاربران اپل بسازد و دیگر نیازی به پلتفرم‌های رقیب نخواهد بود. هنوز هم با فیس تایم می‌توان کارهایی را انجام داد و کاربران دلایل لازم برای پایبندی به آن را دارند.

البته، ما امیدوار هستیم که در سال ۲۰۲۱، زمان زیادی را در خانه نگذرانیم و بالاخره ویروس کرونا ریشه کن شود، اما خوب خواهد بود که فیس تایم این قابلیت‌های جالب را اضافه کرده و خودش را تقویت کند.

سیستم عامل iOS 15

ویجت‌های موجود در صفحه قفل

نوآوری دیگری که در iOS 14 برای اولین‌بار شاهد آن بودیم، ویحت‌ها بودند. این مورد در حال حاضر مورد علاقه کاربران بسیار قرار گرفته است، اما یکی از موارد واضح در آن، نبود قابلیت نمایش آن‌ها در صفحه قفل است. در حالی که کنترل‌ها و اطلاعات اضافی به Lock گوشی منتقل می‌شوند، چنین امکان جدیدی سبب خواهد شد که کاربران دیگر مجبور نشوند که برای مشاهده‌ی آن‌ها، قفل گوشی را باز کرده و سپس به ویجت موردنظر دسترسی داشته باشند. این قابلیت در ویجت‌هایی مانند شرایط آب و هوایی می‌تواند ضروری باشد.

جمع‌بندی

بدین ترتیب می‌توانیم انتظار داشته باشیم که این ویژگی‌های جدید در iOS 15 در اختیار کاربران قرار گرفته و تجربه‌ی آن‌ها را هرچه بیشتر درخشان‌تر و ساده‌تر کند. گوشی‌های پشتیبانی شده برای این سیستم‌عامل جدید، تقریبا همان روالی را تکرار می‌کند که با سیستم‌عامل فعلی داشتیم. در نظر داشته باشید که تا زمان معرفی نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل اپل، ممکن است که این اطلاعات تغییر پیدا کند و ما نیز به‌روزرسانی‌های لازم را در این زمینه با شما خواهیم داشت.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.