• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

سامسونگ گلکسی اسمارت تگ یک ردیاب بلوتوثی است که برای افزایش میزان دسترسی به SmartThings Find با دستگاه‌های متصل به اتصال خود مانند گوشی یا تبلت‌ها ارائه شده است.

اسمارت تگ در قالب محصولات شرکت Tile تولید و ساخته می‌شود که به عنوان شرکتی شناخته می‌شود که اساسا بازار ردیاب بلوتوثی را ایجاد کرده و روی آن تسلط کافی دارد. بنابراین سوال اینجاست که آیا گلکسی اسمارت تگ می‌تواند تحت تاثیر آن قرار گرفته و به‌عنوان ردیابی عمل کند که کارایی دارد؟ یا اینکه به دلیل محدود شدن به گوشی‌های سامسونگ، در بین محصولات دیگر گم خواهد شد؟ در ادامه قصد داریم که این محصول را به‌صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

گلکسی اسمارت تگ سامسونگ

galaxy-smarttag-review

ما در ادامه قصد داریم که این محصول را از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار داده و وسعت آن را در بین کاربران بررسی کنیم. اسمارت تگ سامسونگ را می‌توانید برای پیدا کردن اشیای خود مورد استفاده قرار داده و برای این منظور از برنامه‌ی جهانی SmartThings نیز استفاده کنید. این برنامه اگرچه برای تمامی پلتفرم‌ها وجود دارد، اما شما با اسمارت تگ تنها با گوشی‌های سامسونگی می‌تواند از آن استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در این موارد صحبت کنیم.

طراحی و ساخت

اسمارت تگ از نظر ساختاری چیز چندان خاصی برای ارائه ندارد. با یک محصول دایره‌ای شکل روبرو هستیم که تقریبا ۳۸ میلی متر مربع وسعت دارد و با گوشه‌های گرد خودش شناخته می‌شود. ضخامت این محصول در بیشترین حالت به ۸ میلی‌متر می‌رسد، اگرچه با رفتن به سمت لبه‌ها کمتر شده و مانند یک سنگریزه صاف عمل می‌کند.

این محصول دو رنگ دارد و گزینه‌های رنگی چندان زیادی در اختیار شما نمی‌گذارد. جدا از مقاومت بالایی که در برابر آب، به واسطه وجود گواهی IPX3 دارد، ما در یکی از تست‌های خود، اسمارت تگ را روی برف رها کرده و صبح روز بعدش، متوجه شدیم که هنوز هم کار می‌کند. بنابراین این دقیقا همان چیزی است که به دنبالش هستید و از نظر مقاومتی می‌تواند بسیار شاخص عمل کند.

بیشتر بخوانید: Galaxy Buds Pro با ویژگی های جالب و جذاب، بزودی عرضه می شود

این محصول در گوشه‌ خود یک سوراخ دارد، بنابراین شما می‌توانید آن را به محصولات دیگر متصل کنید. ایده‌ اضافه کردن این سوراخ، این بوده است که بتوانید روی صفحه کلید خود از آن استفاده کرده یا درون یک کیف از آن نگهداری کنید. حتما می‌توانید از این سوراخ برای اتصال اسمارت تگ به اشیای دیگر نیز استفاده کرده و هیچگاه آن را گم نکنید. اساسا این موضوع به شما کمک می‌کند که دیگر نگران گم شدن محصول خود نباشید؛ چرا که با اتصال آن به وسایل ارزشمند خود، همیشه می‌دانید که کجا قرار دارد.

گلکسی اسمارت تگ

آن‌سوی بحث طراحی سامسونگ گلکسی اسمارت تگ، منطقه‌ لمسی آن قرار دارد که نحوه‌ دسترسی شما به ویژگی‌های دستگاه را فراهم می‌کند. این یک دکمه‌ی فیزیکی نیست و در عوض، مرکز دستگاه، جایی است که لوگوی گلکسی اسمارت تگ روی آن درج شده است و با یک کلیک رضایت بخش، می‌تواند محو شده و دستگاه شروع به کار کند.

اسمارت تگ از یک سیستم صوتی نیز در بدنه‌ خود استفاده می‌کند که به‌عنوان زنگ هشدار عمل کرده و هنگام پیدا کردن یک تگ خاص، می‌تواند به صدا دربیاید. البته این زنگ هشدار قابل تنظیم است و حتی می‌تواند به‌صورت حساس به فشار نیز کار کند.

امکانات متنوع و کاربردی بودن اسمارت تگ سبب شده است که از آن به‌عنوان یک هدیه ارزشمند برای مناسب‌های مختلف یاد شود. این محصول دارای یک باتری CR2032 است که به مدت ۲۸۰ روز می‌توانید از آن استفاده کنید. شما به سادگی می‌توانید این باتری را تعویض کرده و در دستگاه‌های دیگری مانند Tile Pro نیز مورد استفاده قرار دهید.

نحوه عملکرد SmartTag سامسونگ

در داخل اسمارت تگ سامسونگ، باتری و تراشه Bluetooth Low Energy وجود دارد که نحوه اتصال شما به دستگاه را تعیین می‌کند. همه چیز از طریق برنامه SmartThings مدیریت خواهد شد. اگرچه این برنامه برای همه پلتفرم‌ها منتشر شده اس، اما فقط دستگاه‌های گلکسی هستند که با اندروید ۸ یا بالاتر، می‌توانند از SmartThings پشتیبانی کنند. حتی اگر سعی کنید که دستگاه دیگری را به آن متصل کنید، کار نخواهد کرد.

برای نصب، شما باید بتوانید از حساب کاربری سامسونگ خود استفاده کرده و به برنامه SmartThings وارد شوید. سپس باید یک همگام سازی سریع با اسمارت تگ خود داشته باشید. این اتصال از طریق بلوتوث برقرار خواهد شد، اما تگ مربوطه نیز به SmartThings متصل خواهد شد.

بنابراین شما مشاهده خواهید کرد که در سایر دستگاه‌های دارای برنامه SmartThings اعلان‌هایی ظاهر خواهد شد. این بدان معنی است که پس از اتصال آن به یک دستگاه سامسونگ، قادر خواهید بود که بدون نیاز به اتصال به هر گوشی جدید، آن را در همه‌ی دستگاه‌های سامسونگ با اندروید ۸ یا بالاتر نیز پیدا کنید.

گلکسی اسمارت تگ

SmartTag به خودی خود هیچ اطلاعاتی ندارد. هر مکانی که وارد سیستم شده یا موقعیت مکانی جدیدی از اطللاعات جمع‌آوری شده توسط تلفن شما پیدا شود، سبب خواهد شد که گوشی شما اعلان خاصی را نمایش داده و اساسا نحوه کارکرد این محصول برای شما مشخص می‌شود.

از آن‌جایی که این محصول به گوشی هوشمند شما متصل شده است، گوشی شما به لطف ردیابی موقعیت مکانی خود، می‌داند که کجا قرار دارد. این در حالی است که شما در محدوده بلوتوث اسمارت تگ هستید و همیشه می‌توانید از طریق برنامه‌ی SmartThings، زنگ آن را به صدا درآورده و هر چیزی که به آن متصل است را پیدا کنید.

وقتی که از محدوده خارج شوید، گوشی شما می‌تواند آخرین مکانی که به تگ متصل بوده است را به شما اطلاع دهد. این بدان معنی است که به‌عنوان مثال، اگر کلیدهای خود را در یک کافه جا گذاشته‌اید، گوشی شما آخرین مکانی که کلیدهای شما در آن کافه به اسمارت تگ متصل بوده است را نمایش خواهد داد. بدین ترتیب از طریق برنامه SmartThings می‌توانید به این لوکیشن دست پیدا کرده و سریع آن را پیدا کنید.

این نکته بسیار ساده است، اما سامسونگ پیگیری‌های بیشتری را از طریق Galaxy Find Network انجام خواهد داد. اگر اسمارت تگ خود را بیش از ۱۵ متر از خود دور کنید، شناسایی دوباره موقعیت آن امکان پذیر نخواهد بود. تنها راه چاره شما گوشی‌های هوشمند سامسونگ دیگر نزدیک به اسمارت تگ شما هستند که می‌توانند آن را شناسایی کرده و موقعیتش را گزارش کنند.

بیشتر بخوانید: سامسونگ، مانیتور هوشمند جدیدی را با قابلیت‌های یک تلویزیون معرفی کرد.

مانند Tile، این اتفاق در پس زمینه، به‌صورت ناشناس و به‌صورت رمزگذاری شده رخ خواهد داد و بنابراین نیازی نیست که نگران به خطر افتادن حریم خصوصی خود باشید. حال خواه در حال شناسایی آیتم شخص دیگری باشید یا اینکه شخص دیگری بخواهد وسایل شما را تشخیص دهد.

گلکسی اسمارت تگ

پس از شناسایی اسمارت تگ توسط گوشی هوشمند خود یا توسط کاربر گلکسی دیگر، مکان برای شما ارسال خواهد شد و در آن زمان می‌توانید از SmartThings Find استفاده کنید تا بتوانید مکان یابی را انجام دهید. این موضوع شامل دریافت راهنمایی از نقشه و دریافت کدپستی نیز خواهد بود.

یک کهکشان با میلیون‌ها کاربر

در حالی که یافتن وسایل در خانه بسیار ساده‌تر خواهد بود، این محصول در محدوده‌ی بلوتوثی خواهد بود و بنابراین، می‌توانید با به صدا درآوردن زنگ، وسایل متصل خود را پیدا کنید. این جنبه از اسمارت تگ یقینا ارزش بیشتری دارد.

توانایی گوشی هوشمند سامسونگ گلکسی در پیدا کردن اسمارت تگ گمشده‌ی شما توسط سیستم Find My Mobile که به حساب سامسونگ متصل شده است، کنترل خواهد شد. بنابراین برای اینکه کسی در سیستم مشارکت داشته باشد، قبل از هر چیزی باید یکی از کاربران حساب سامسونگ باشد که در گوشی‌های هوشمند سامسونگ اختیاری است و احتمالا تعدادشان بسیار کم خواهد بود.

در بخش Find My Mobile شما به‌راحتی می‌توانید گزینه‌ی offline finding را به‌عنوان بخشی از سیستم فعال کنید. این بخش می‌تواند اسمارت تگ را به‌صورت ناشناس پیدا کرده و اطلاعات را به سیستم سامسونگ ارجاع کند تا به صاحب اصلی خود بازگردانده شود.

این باعث می‌شود که میلیون‌ها دستگاه بالقوه که می‌توانند اسمارت تگ را شناسایی کنند، وارد این سیستم شوند. از طرف دیگر، سیستم Tile اگرچه با هر دو دستگاه‌های iOS و اندرویدی کاری می‌کند، اما فقط کاربران Tile هستند که می‌توانند در سیستم مشارکت داشته باشند.

سامسونگ این پتانسیل را دارد که از حضور گسترده بازاری خود برای ارائه یک سیستم واقعا خوب استفاده کند. متاسفانه، تا زمانی که تگی را از دست ندهید و آن را توسط یک مالک ناشناس سامسونگ پیدا نکنید، هرگز نمی‌توانید متوجه شوید که این سیستم کار می‌کند یا خیر.

گلکسی اسمارت تگ

بنابراین با این محصول، این وابستگی وجود خواهد داشت که آیا دارندگان گوشی‌های سامسونگ از گزینه‌ی Find My Mobile در دستگاه‌های خودشان استفاده می‌کنند یا خیر. اما برخلاف سامسونگ در Tile، این کاربران نیازی به استفاده از اسمارت تگ یا مالکان آن‌ها برای کمک به ساخت شبکه یاب نخواهند داشت و این موضوع آن‌ها را در وضعیت مثبت‌تری قرار می‌دهد.

همه چیز در مورد SmartThings Find

همان‌طور که اشاره کردیم، اسمارت تگ در برنامه‌ی SmartThings دستگاه‌های سامسونگ قرار دارد. اگرچه ما در لیست دستگاه‌های SmartThings می‌توانیم اسمارت تگ را به‌صورت ثبت شده داشته باشیم و در برنامه‌ی گوشی‌های غیر سامسونگی هم یافت می‌شود، اما فقط موجودیت آن را نشان خواهد داد و هیچ پشتیبانی صورت نمی‌گیرد.

با این حال، در گوشی هوشمند سامسونگ، با نزدیک شدن اسمارت تگ به نزدیکی خودتان، می‌توانید موقعیت آن را شناسایی کنید. با کلیک روی آن می‌توانید به جزئیات تگ مانند سطح باتری و تنظیمات آهنگ زنگ آن دسترسی داشته باشید.

همچنین شما می‌توانید گوشی هوشمند خود را نیز تشخیص دهید. این بدان معنی است که شما می‌توانید دکمه را دوبار فشار داده و گوشی خود را در حالت زنگ‌دار قرار دهید. اگر تلفن خود را در این حالت گم کنید، از این محصول می‌توانید برای پیدا کردن آن استفاده کنید.

کاربر به‌راحتی می‌تواند عملکردهای دلخواه خود را به یک دکمه اختصاص دهد تا با فشار دادن کوتاه یا بلندمدت آن، عملکرد موردنظر فعال شود. این ویژگی مفید به شما کمک می‌کند که در برنامه SmartThings، عملکردهایی را تعریف کنید که در حال عادی، روال طولانی‌تری دارند. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید هنگام خروج از خانه، سیستم امنیتی را برقرار کرده یا هنگام بازگشت به خانه، درب گاراژ را باز و چراغ‌ها را نیز روشن کنید.

این قابلیت شخصی سازی برای هر کاربری می‌تواند مناسب باشد. بنابراین شما می‌توانید کاری کنید که عملکردهای دلخواه‌تان توسط برنامه انجام داده شود. البته به شرطی این موارد قابل انجام خواهند بود که در برنامه‌ی SmartThings همه‌ی آن‌ها را تعیین کرده باشید. برای این منظور می‌توانید از یک سیستم ساده «if, Then» استفاده کرده و توابع عملکردی خود را در برنامه وارد کنید.

گلکسی اسمارت تگ

مکان یابی اسمارت تگ توسط SmartThings Find انجام می‌شود. این همان سیستمی است که سامسونگ به شما امکان می‌دهد تا سایر دستگاه‌های سامسونگ را که در حساب سامسونگ خود ثبت کرده‌اید، پیدا کنید و از جمله‌ی آن‌ها می‌توانیم به هدفون‌هایی مانند گلکسی بادز پرو اشاره کنیم.

با باز کردن SmartThings Find، نقشه‌ای را خواهید داشت که مکان یا آخرین مکان متصل شده همه‌ی دستگاه‌های شما از جمله اسمارت تگ در آن نشان داده خواهد شد. این در نقشه قرار دارد و شما می‌توانید گزینه‌های موجود در آن را تغییر دهید تا در هنگام یافتن اسمارت تگ گمشده‌ی خود، اطلاع رسانی لازم را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: سامسونگ Galaxy Chromebook 2 را در ابتدای سال جدید معرفی می‌کند

همچنین شما می‌توانید از دستوالعمل‌های نویگیشن استفاده کنید تا شما را به مکان مورد نظر روی نقشه برساند. این بدان معنی است که اگر اسمارت تگ گمشده‌ خود را در یک مکان غیرمنتظره و ناشناس شناسایی کردید، کاملا بتوانید به گوگل مپ ارجاع داده و با موقعیت یابی به آن نقطه خاص بروید.

برای امتحان تمام این قابلیت‌ها، می‌توانند برای یافتن وسایل خود از عملکرد Scan Nearby استفاده کنید که سعی خواهد کرد شما را به آن مورد نزدیک‌تر کند. با این حال، در مورد اسمارت تگ، هنگامی که شما در محدوده‌ی بلوتوث قرار گرفتید، در گوشی خود اعلانی دریافت خواهید کرد و می‌توانید از عملکرد زنگ استفاده کنید تا با بتوانید صدا را ردیابی کرده و هر آن‌چه که گم کرده‌اید را پیدا کنید. ما یک ردیاب پنهان را در شب به‌راحتی پس از دریافت اعلان از اسمارت تگ از مکان آن شی و استفاده از عملکرد حلقه برای ردیابی دقیق آن، توانستیم پیدا کنیم.

یکی از ویژگی‌هایی که به نظر می‌رسد در این محصول به کار نرفته است، گزینه‌ی you’re leaving without است که در Tile و در حالت پرمیوم آن در دسترس کاربران قرار دارد. با این گزینه کاربر هشداری دریافت می‌کند تا وقتی که چیزی را پشت سر گذاشته است، از آن اطلاع داشته باشد. این سیستمی است که به شما هشدار می‌دهد تا کافه را هیچ گاه بدون کلیدهای خود ترک نکنید، چرا که دستگاه متصل، دیگر اتصال خود را از دست داده و هشدار لازم به گوشی شما داده می‌شود.

نتیجه‌گیری

گلکسی اسمارت تگ سامسونگ می‌تواند امکانات جدیدی را در اختیار شما قرار داده و به دنبال آن، استفاده از مقیاس شبکه گوشی‌های هوشمند خود را نیز بیشتر کند. این سیستم برای پیدا کردن اشیا گمشده در مقیاس گسترده کاربرد دارد. اسمارت تگ دقیقا همان‌طور که انتظار دارید کار می‌کند و می‌تواند زنگ هشدار به اندازه کافی بلندی را در اختیار شما قرار دهد. شما با این زنگ هشدار، می‌توانید همه چیز را شنیده و مشکلی از بابت اتصال به دستگاه و مکان یابی آن هنگام گم کردن اشیا نیز نداشته باشید.

این احتمال هم وجود دارد که برخی از افراد استفاده از اسمارت تگ را گیج کننده بدانند. از آن‌جایی که این محصول تنها در شبکه‌ی سامسونگ پشتیبانی می‌شود و در شبکه‌ی گسترده SmartThings کاربردی ندارد، کاربران زیادی امکان استفاده از آن را نخواهند داشت و این موضوع گستره بزرگی از دستگاه‌های اپل و اندروید را در بر می‌گیرد.

به هر حال، هر کسی که می‌خواهد از اسمارت تگ استفاده کند، باید یک گوشی هوشمند سامسونگ داشته باشد و شاید این موضوع یک مزیت بزرگ برای دارندگان گوشی هوشمند سامسونگ نیز باشد. آینده نیز باید به استفاده از گوشی‌های هوشمند سامسونگ پایبند باشد، یا اینکه توانایی استفاده از اسمارت تگ را برای گوشی‌های دیگر نیز توسط سامسونگ فراهم شود. سامسونگ ادعا دارد که برنامه‌ای برای پشتیبانی از دستگاه‌های دیگر برای اسمارت تگ ندارد.

تا حدی، ارائه Tile جذاب‌تر از اسمارت تگ است. گزینه‌های بیشتری توسط این محصول برای انواع دستگاه‌ها فراهم شده است و می‌توانید پشتیبانی جهانی آن در همه‌ی دستگاه‌های اندروید و اپل اشاره کنیم. شبکه‌ی کاری این دستگاه بیشتر بوده و کاربران زیادی امکان استفاده از آن را دارند.

دلیل این امر هم این است که مانند سامسونگ، دیواری به دور شما نکشیده است. البته برای کاربری که متعهد به سامسونگ است، اسمارت تگ بدون نیاز به ثبت نام در سرویس‌های دیگر، می‌تواند همان کار را برای شما انجام دهد.

شما می توانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.