• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

پروتکل مدیریت شبکه ساده SNMP پروتکل استاندارد اینترنتی است که برای نظارت و مدیریت دستگاه‌های شبکه متصل از طریق IP استفاده می‌شود. دستگاه هایی مانند روترها، سوئیچ ها، فایروال ها، بار متعادل کننده ها، سرورها، دوربین های مداربسته و دستگاه های بی‌سیم با استفاده از SNMP ارتباط برقرار می‌کنند.

SNMP داده‌ها را از این دستگاه‌ها جمع‌آوری و آنها را سازمان‌دهی می‌کند و برای نظارت و مدیریت شبکه می‌فرستد، که به شناسایی و جداسازی عیب و نواقص کمک می‌کند.SNMP  بخشی جدایی ناپذیر از نقاط پایانی نظارت شده و سیستم نظارت است.

پروتکل SNMP برای رد و بدل کردن اطلاعات دیوایس ها در سال 1989 به‌طور کاملا امنیتی و مطمعنی تشکیل شد؛ این پروتکل برای ابزارهای مختلف مانیتورینگ از جمله OP Manager که توانایی خواندن اطلاعات دیوایس های شبکه و مانیتور کردن آن هارا دارند، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این پروتکل در لایه 7 مدل OSI استفاده شده ومی‌توان گفت یکی از پروتکل های TCP/IP به حساب می‌آید. هر پورت دارای شماره و کد مختص به خود را دارد که شماره پروتکلSNMP ،161 بوده و ممکن است در نرم‌افزار های مختلف تغییراتی از خود جای بگذارد.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو

از مزایای کمیاب و کاربردی این پروتکل میتوان به عیب‌یابی آسان در کمترین زمان به دست مدیران شبکه، اشاره کرد‌. برای ابزارهای مدیریت شبکه ضمن شناسایی دستگاه‌ها، نظارت و همچنین پیگیری تغییرات در شبکه یا تعیین وضعیت دستگاه‌های شبکه در زمان واقعی، بدون پروتکل SNMP هیچ راه حل دیگری نخواهیم داشت‌.


نحوه مدیریت و نظارت بر دستگاه های شبکه با استفاده از SNMP با مدیریت سیستم

مواقعی وجود دارد که می‌خواهید دستگاه‌ها یا سرویس‌های خاصی را مدیریت و نظارت کنید، اما نمی‌توانید Agent را روی آنها نصب کرده تا آنها را به یک دستگاه کاملاً مدیریت‌شده تبدیل کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید بدانید که چه زمانی استفاده از حافظه یک پورت سوئیچ از یک آستانه خاص فراتر می‌رود یا باتری UPS شما شروع به تخلیه می‌کند یا اینکه باید تونر چاپگر خود را تغییر دهید اما نمی توانید Agent را روی سوئیچ خود نصب کنید.

بیشتر بخوانید: اتصال ساعت هوشمند به موبایل در چند ثانیه

در این موارد، یک دستگاه گره شبکه کاملا مدیریت‌شده می‌تواند با استفاده از پروتکل مدیریت شبکه ساده (SNMP) به دستگاه‌های فعال شبکه شما مانند سوئیچ‌ها، روترها، یو پی اس‌ها، چاپگرها و غیره متصل شده و آن را مدیریت کند.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو


روند کار

یک دستگاه شبکه را به عنوان یک دستگاه شبکه مدیریت شده اضافه کنید. برای اینکه بتوانید دستگاه های شبکه دارای SNMP خود را نظارت کنید، باید آنها را به‌عنوان دستگاه های شبکه مدیریت شده به یکی از سایت های مدیریت شده خود اضافه کنید. اگر اسکن شبکه دستگاه‌های SNMP برای حساب شما غیرفعال است یا اگر می‌دانید که افزودن دستی دستگاه آسان‌تر و سریع‌تر است، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. روی برگه سایت‌ها کلیک کرده و یکی از ۸سایت‌های مدیریت‌شده خود را که می‌خواهید دستگاه را به آن اضافه کنید، باز کنید.

2. روی «دستگاه جدید» کلیک کنید.

3. در پنجره بعدی، از شما پرسیده می‌شود که چه نوع دستگاهی را می‌خواهید اضافه کنید. در صورت نیاز روی نماد شبکه یا چاپگر کلیک کنید.

4. اکنون مطابق با انتخاب خود در مرحله 3، پنجرهAdd a Network Device  یاAdd a Network Printer  را اضافه کنید.

5. جزئیات خواسته شده را نسبت به اطلاعات خود پر کنید.

6. روی ذخیره کلیک کنید. دستگاه شبکه شما اکنون به عنوان یک دستگاه شبکه مدیریت شده اضافه شده‌است. برای صرفه‌جویی در زمان و آسان‌تر کردن کارها، یک دستگاه گره شبکه کاملاً مدیریت شده، دستگاه‌های دیگر را در زیرشبکه محلی برای شما می‌تواند کشف کند.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو


تخصیص یک دستگاه به عنوان یک گره شبکه

به‌طور پیش‌فرض، عوامل مدیریت سیستم‌ها شبکه محلی را برای دستگاه‌هایی که قابلیت مدیریت دارند برای یافتن آن‌ها بازجویی نمی‌کنند، شما باید یک دستگاه را به عنوان یک گره شبکه اختصاص دهید. اکیداً توصیه می‌کنیم، این دستگاهی است که سرور زمان آپلود بالایی دارد.

این دستگاه گره شبکه شبکه را اسکن می‌کند تا دستگاه‌های دارای SNMP را بیابد، و پس از پیکربندی، این گره شبکه است که دستگاه‌های شبکه مدیریت شده (سوئیچ‌ها، روترها و غیره) را از طریق درگاه UDP 161  جستجو می‌کند تا پیکربندیSNMP  آن‌ها را بررسی کند.

برای اختصاص نقش گره شبکه به دستگاه: به پورتال وب مدیریت سیستم وارد شوید و سایتی را که می‌خواهید یک گره شبکه به آن اختصاص دهید انتخاب کنید. روی برگه دستگاه‌ها کلیک کرده، سپس روی دستگاهی که می‌خواهید گره شبکه باشد کلیک کنید تا جزئیات آن را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: علت پریدن آنتن گوشی + پیداکردن راهکارهای مناسب

از نوار اقدام، روی آن کلیک کنید. یک کشویی ظاهر می‌شود که به شما امکان این انتخاب را می‌دهد که گره شبکه را اضافه یا حذف کنید؟ گره شبکه (با اسکن شبکه) را انتخاب کنید. آن دستگاه اکنون پیکربندی خواهد شد تا به عنوان یک گره شبکه عمل کند و زیرشبکه محلی خود را اسکن کند. برای نشان دادن، نماد این دستگاه در پورتال وب از آبی به سبز تغییر می‌کند.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو


مشاهده دستگاه های کشف‌شده

هنگامی که یک گره شبکه پیکربندی شد، زیرشبکه محلی را برای هر آدرسIP  فعال مورد بازجویی قرار می‌دهد. اگر پاسخی دریافت کرد، سپس سعی می‌کند نوع دستگاه (همراه با چند جزئیات اساسی دیگر) را بر اساس نحوه پاسخ آن دستگاه تعیین کند.

برای مشاهده دستگاه‌هایی که توسط گره شبکه کشف شده‌اند و اطلاعاتی که آن جمع‌آوری کرده است: به پورتال وب مدیریت سیستم وارد شوید، به سایت‌ها رفته و روی سایتی که می‌خواهید دستگاه‌های شبکه کشف‌شده آن را ببینید کلیک کنید. سپس روی برگه مدیریت کلیک کنید. به‌طور پیش‌فرض، دکمه رادیویی مدیریت شبکه باید انتخاب شود.

اگر اینطور نیست، آن را انتخاب کرده و به پایین بروید، سه بخش را مشاهده خواهید کرد: دستگاه های شبکه مدیریت شده/ دستگاه های شبکه پنهان/ دستگاه های کشف شده

برای مشاهده دستگاه‌هایی که توسط گره شبکه در این زیرشبکه پیدا شده‌اند، بخش دستگاه‌های کشف‌شده را گسترش دهید. این فهرست اطلاعاتی را نشان می‌دهد که گره شبکه توانسته‌است بر‌اساس پاسخ‌های دستگاه‌ها پیدا کند. دستگاه های ویندوز با آرم ویندوز در سمت چپ نشان داده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: لایت اسپید چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اگر دستگاه گره شبکه ای که انتخاب کرده‌اید به طور مکرر بین شبکه ها حرکت می‌کند (به عنوان مثال، شما دستگاه خود را به عنوان یک گره شبکه تنظیم کرده‌اید تا تجزیه و تحلیل شبکه مشتری یا مشتریان احتمالی را انجام دهید)، ممکن است متوجه شوید که دستگاه ها را کشف می‌کند. در تعدادی زیر شبکه مختلف به منظور سازماندهی و منظم نگه‌داشتن این لیست، می‌توانید با تغییر سوئیچ بالای این لیست، آن دستگاه ها را بر اساس زیرشبکه IP گروه بندی کنید.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو


افزودن یک دستگاه کشف شده به‌عنوان یک دستگاه شبکه مدیریت شده

وقتی دستگاه‌هایی را که می‌خواهید نظارت کنید در فهرست دستگاه‌های کشف‌شده پیدا کردید، باید به دستگاه‌های شبکه مدیریت‌شده تبدیل شوند تا مانیتورها اعمال شوند. برای افزودن یک دستگاه شبکه مدیریت شده: دستگاه یا دستگاه‌هایی را که می‌خواهید مدیریت کنید در فهرست دستگاه‌های کشف‌شده پیدا کنید.

کنار کادر سمت چپ، نام دستگاه‌ها را علامت بزنید، سپس روی دایره سبز رنگ با نماد فلش در بالای فهرست کلیک کنید. بعدا از این مرحله از شما پرسیده می‌شود که چه نوع دستگاهی می‌خواهید اضافه کنید؟  روی نماد شبکه کلیک کنید.

توجه: اگر روی نمادهای Windows یا OS X کلیک کنید، عامل از دستگاه گره شبکه به دستگاه های دیگر مستقر می‌شود و آنها به عوامل مدیریت شده کامل تبدیل می‌شوند. در این مرحله از شما خواسته می‌شود که اعتبارنامه SNMP را دریافت کنید، که به شما امکان متصل شدن به دستگاه را می‌دهد. دستگاه SNMP v1/2c به یک نام و رشته جامعه نیاز دارد، در حالی که v3 به امنیت پیچیده‌تری نیاز دارد.

توجه: اگر همه دستگاه‌های موجود در یک سایت از پیکربندی امنیتیSNMP یکسانی استفاده می‌کنند، می‌توانید این اطلاعات احراز هویت را در زیر برگه «سایت > تنظیمات پیکربندی کنید تا از وارد کردن مجدد آن هنگام اضافه کردن یک دستگاه شبکه مدیریت‌شده جدید جلوگیری کنید. روی «ذخیره» کلیک کنید و دستگاه اکنون به‌عنوان یک دستگاه شبکه مدیریت‌شده فهرست می‌شود.

توجه داشته باشید که دستگاه‌های فهرست‌شده به‌عنوان «دستگاه‌های شبکه مدیریت‌شده» مجوز «مدیریت سیستم» را مصرف می‌کنند و باید هنگام برنامه‌ریزی برای صدور مجوز و شماره نماینده در نظر گرفته شوند.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو


نظارت بر یک دستگاه شبکه مدیریت‌شده

هنگامی که یک دستگاه به یک دستگاه شبکه مدیریت شده تبدیل می‌شود، می‌توانید نظارت را روی آن اعمال کنید. نظارت موجود برای پیکربندی برای دستگاه های شبکه مدیریت شده به 2 دسته تقسیم می‌شود: نظارت آفلاین (در صورت آفلاین شدن این دستگاه برای من هشدار ارسال شود).

بیشتر بخوانید: فرق فعال بودن یا فعال نبودن گوشی آیفون در چیست؟ (Active & Not Active)

نظارت شبکه (اگر مقادیر آستانه خاصی نقض شد برای من هشدار ارسال شود). جزئیات مربوط به ایجاد و پیکربندی دومی در اینجا موجود است. اگر می‌خواهید نظارت بر شبکه دستگاه‌های خود را فراتر از آفلاین انجام دهید، قبل از اینکه بتوانید این فرآیند را دنبال کنید، باید مانیتورهای شبکه خود را همانطور که در آن سند ذکر شده‌است ایجاد کنید.

برای فعال کردن نظارت بر یک دستگاه شبکه مدیریت شده: از فهرست دستگاه شبکه مدیریت شده، روی نام پیوندی دستگاهی که می‌خواهید نظارت کنید کلیک کنید. به صفحه جزئیات دستگاه منتقل خواهید شد. روی برگه مانیتور کلیک کرده و سپس دکمه رادیوی مانیتورها را در سمت راست انتخاب کنید. اکنون فهرستی از مانیتورهایی را می‌بینید که در حال حاضر روی این دستگاه اعمال می‌شوند (که در ابتدا خالی خواهند بود).

روی دکمه مانیتور جدید کلیک کنید. در اینجا می‌توانید انتخاب کنید که آیا می‌خواهید یک مانیتور آفلاین یا یک مانیتور شبکه در این دستگاه اعمال شود. روی «بعدی» کلیک کنید. اگر یک مانیتور شبکه را انتخاب کرده باشید، به شما این امکان داده می‌شود که هر آستانه‌ای را همانطور که در مؤلفه مانیتور شبکه شما مشخص شده‌است، پیکربندی کنید. (برای مثال، مؤلفه ممکن است آستانه استفاده از حافظه 90 درصد را مشخص کند، اما برای دستگاه خاصی شما می‌خواهم آن را پایین بیاورم، این شانس شماست که این کار را انجام دهید.)

روی «بعدی» کلیک کنید، سپس پیکربندی کنید که چه کسی باید (از طریق ایمیل) از هشدار مطلع شود. دوباره روی «بعدی» کلیک کنید. اکنون می‌توانید انتخاب کنید که آیا یک بلیط باید به‌طور خودکار برای قطع برق افزایش یابد یا خیر، و در این صورت، به چه کسی اختصاص داده شود. پس از تکمیل، این تنظیمات نظارتی به‌طور خودکار برای نظارت بر دستگاه‌های شبکه مدیریت‌شده، هشدارها و بلیت‌ها در صورت لزوم به گره شبکه منتقل شده و شروع به کار می‌کند.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو


چرا به ابزارهای نظارت بر SNMP نیاز دارید؟

مدیران شبکه، دستگاه‌های موجود در شبکه را مدیریت می‌کنند و پورت‌ها، رابط‌ها و موارد دیگر را تخصیص داده یا آزاد می‌کنند تا از عملکرد مداوم و بدون پهنای باند شبکه اطمینان حاصل کنند. نظارت دقیق بر دستگاه هایSNMP بخش مهمی از این امر است. نظارتSNMP  به یک مدیر نیاز دارد تا عاملSNMP  را پیکربندی کند تا داده های نظارت را به یک مدیر SNMP ارسال شود.

از آنجایی که ابزار مدیریت شبکه نظارت را بر عهده دارد، مدیران می توانند روی انجام اقدامات اصلاحی تمرکز کنند. ابزارهای نظارت بر SNMP برای موارد زیر ضروری هستند: دستگاه‌های شبکه را به‌طور خودکار کشف، نظارت و مدیریت کنید. معیارهای عملکرد کلیدی را در سطح دستگاه و رابط نظارت کنید. عملکرد دستگاه‌های شبکه را کاملاً مشخص کنید.

محدودیت‌های آستانه را پیکربندی و در صورت بروز ناهنجاری هشدار ایجاد کنید. بر‌اساس بینش های ارائه شده توسط این ابزارها، ادمین ها می‌توانند در دسترس بودن و عملکرد دستگاه های شبکه SNMP را ردیابی کنند و مشکلات را برای حفظ سلامت شبکه خود مشخص کنند. ابزار مانیتور ایده آل SNMP نسخه های مختلف پروتکل را نظارت می‌کند.

این به مدیران فناوری اطلاعات کمک می‌کند تا تصویر کاملی از محیط شبکه خود داشته باشند. نرم‌افزار نظارت برSNMP  همچنین داده های گرفته شده را در قالب های بصری مانند داشبورد و نمودار نشان می‌دهد‌.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو


SNMP چگونه کار می‌کند؟

ترافیک از منابع مختلف به شبکه شما سرازیر می‌شود. پروتکل مدیریت شبکه ساده با کل شبکه و دستگاه های موجود در آن ارتباط برقرار می‌کند. همانطور که قبلا ذکر شد،SNMP  روی دستگاه ها از قبل پیکربندی شده‌است و پس از فعال شدن پروتکل، دستگاه ها آمار عملکرد خود را ذخیره می‌کنند. هر سرور شبکه چندین فایل پایگاه اطلاعات مدیریت MIB خواهد داشت. کارSNMP  حول اجزای آن می‌چرخد ​​و هر جزء به مدیریت منابع کمک می‌کند.

SNMP با ارسال واحدهای داده پروتکل، همچنین به عنوان درخواست های SNMP GET به دستگاه های شبکه ای که به SNMP پاسخ می‌دهند، کار می‌کند. همه این ارتباطات ردیابی شده و ابزارهای نظارت شبکه از درخواست های GET برای واکشی داده ها از SNMP استفاده می‌کنند.

اجزای SNMP شامل چه مواردی است؟

اجزای یک محیط مدیریت شده توسط SNMP شامل یک مدیر SNMP، دستگاه های مدیریت شده با یک عامل SNMP و یک SNMP MIB که حاوی SNMP OID است، که همه نقش مهمی دارند.

مدیر SNMP

مدیر SNMP سیستم مرکزی است که برای نظارت بر شبکه SNMP استفاده می‌شود. همچنین به عنوان یک ایستگاه مدیریت شبکه (NMS) شناخته شده، و یک مدیر SNMP مسئول ارتباط با دستگاه های شبکه است که دارای یک عامل SNMP پیاده سازی شده‌است. روی هاست درون شبکه اجرا می‌شود. مدیر SNMP از عوامل پرس و جو کرده و پاسخ ها را دریافت می کند، متغیرها را تنظیم کرده و رویدادها را از عوامل تأیید می‌کند.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو

دستگاه های مدیریت شده

دستگاه مدیریت شده یک موجودیت شبکه دارای SNMP است که توسط مدیر SNMP مدیریت می‌شود. اینها معمولاً روترها، سوئیچ ها، چاپگرها یا دستگاه های بی‌سیم هستند.

عامل SNMP

عامل SNMP یک فرآیند نرم‌افزاری است که نقش مهمی در مدیریت شبکه ایفا می‌کند. به درخواست های SNMP از مدیران SNMP پاسخ می‌دهد تا وضعیت و آمار یک گره شبکه را ارائه دهد. عامل SNMP به صورت محلی در دستگاه شبکه قرار دارد، که عامل از آن داده های نظارتی را جمع آوری، ذخیره و به مدیر SNMP ارسال می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین راهکارها برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی شما!

معرفی SNMP MIB

یک MIB بخشی جدایی ناپذیر از مدل های مدیریت شبکه را تشکیل می‌دهد. SNMP MIB ساختاری است که فرمت تبادل اطلاعات را در یک سیستم SNMP تعریف می‌کند. هر عامل SNMP یک پایگاه داده اطلاعاتی دارد که پارامترهای دستگاهی را که مدیریت می‌کند را توصیف می‌کند.

مدیر SNMP می‌تواند یک سیستم نرم‌افزاری باشد که معمولا از اس ان ام پی برای جهت مدیریت خطا اقدام به جمع‌آوری داده‌ها کرده و همچنین برای مدیریت عملکرد و برنامه ریزی ظرفیت نیز از این داده‌ها استفاده می‌کند. یک مدیر SNMP داده های جمع آوری شده را در یک MIB به عنوان یک پایگاه داده مشترک بین عامل و مدیر ذخیره می‌کند.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو

MIB ها معمولا به عنوان فایل‌های متنی در قالب خاصی ذخیره می‌شوند که ویرایشگرهای MIB، سازندگان عامل SNMP، ابزارهای مدیریت شبکه و ابزارهای شبیه سازی شبکه می‌توانند آن را درک کنند و ساخت، آزمایش، استقرار و عملیات شبکه را تسهیل کنند. اشیاء مدیریت شده در یک فایل MIB را شناسه شی (شناسه شی یا OID) می‌نامند.


معرفی OID های SNMP

OID ها با رشته هایی از اعداد که با نقطه جدا شده‌اند قابل شناسایی هستند. دو نوع شی مدیریت شده وجود دارد: اشیاء اسکالر با یک نمونه شی تعریف می‌شوند (یعنی فقط یک نتیجه می‌تواند داشته باشد). MIB ها OID ها را به صورت سلسله مراتبی سازماندهی می‌کنند، که توسط یک ساختار درختی با شناسه های متغیر جداگانه برای هر OID نمایش داده می‌شود.

این ساختار درختی شامل تمام ویژگی های قابل مدیریت همه محصولات چیده شده در آن است. هر شاخه از این درخت یک عدد و یک نام دارد و هر نقطه به نام مسیر کامل – از بالای درخت به پایین – که به آن نقطه منتهی می‌شود، نامگذاری شده‌است.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو

تله‌های SNMP

تله SNMP هر رویدادی است که توسط یک دستگاه تولید و ارسال می‌شود و هر زمان که تغییر حالت یا ناهنجاری تشخیص داده شود توسط گیرنده تله دریافت می‌شود. یک سیستم مدیریت شبکه این پیام های رویداد را دریافت می‌کند. این بدان معنی است که عیب یابی خودکار است و در صورت عدم موفقیت، فوراً یک اعلان دریافت خواهید کرد. این پیام‌های تله معمولاً کدگذاری می‌شوند و برای رمزگشایی آنها به یک پردازشگر تله نیاز است.

دستگاه های SNMP شامل چه مواردی هستند؟

یک دستگاه SNMP با استفاده از پروتکل مدیریت شبکه ساده مدیریت می شود. اکثر دستگاه های رایج شبکه مانند روترها، سوئیچ ها، فایروال ها، متعادل کننده های بار، دستگاه های ذخیره سازی، دستگاه‌های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) و چاپگرها به SNMP مجهز هستند. فروشندگان عامل SNMP را از قبل پیکربندی می کنند و مدیران باید SNMP را فعال کنند تا مدیریت دستگاه را شروع کند.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو


چرا SNMP اهمیت دارد؟

مدیریت شبکه برای اطمینان از عملکرد صحیح اجزای مختلف شبکه بسیار مهم است. SNMP از پروتکل ها و رویه های استاندارد برای جمع آوری و ارتباط داده ها پیروی می‌کند. این یکی از بهترین راه‌حل ها برای مدیریت شبکه است – و در عین حال یک راه‌حل ساده.

بیشتر بخوانید: یه روش خفن برای اتصال ایرپاد به گوشی های اندرویدی

آیا SNMPv2 و SNMPv3 می‌توانند با هم وجود داشته باشند؟ بله، SNMPv2 و SNMPv3 می‌توانند با هم وجود داشته باشند. در یک سناریوی مدیریت معمولی، سیستم مدیریت شبکه معمولا با عامل‌های اس ان ام پی نسخه‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کند. یک عامل دو یا سه زبانه هم که از هر سه نسخه پشتیبانی می‌کند، می‌تواند با عواملی که فقط از یک نسخه پشتیبانی می‌کنند همزیستی داشته باشد.

این در RFC 25 تعریف شده است. این همزیستی می‌تواند بیشتر در هنگام انتقال از SNMPv2 به نسخه SNMPv3 استفاده می‌شود. پس از انتقال، توصیه می‌شود نسخه های قدیمی را غیرفعال کنید.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو


رشته‌های جامعه SNMP چیست؟

رشته جامعه SNMP، همچنین به عنوان رشته SNMP شناخته می‌شود، اعتباری است که دسترسی به داده های دستگاه مدیریت شده توسط SNMP ذخیره شده در یک دستگاه را فراهم می‌کند. زمانی که درخواست SNMP GET وجود دارد ارسال می‌شود. این شامل یک شناسه یا رمز عبور است و معمولاً 32 کاراکتر دارد. در بیشتر موارد، رشته پیش فرض جامعه عمومی است.

رشته های انجمن فقط توسط دستگاه هایی استفاده می‌شود که SNMPv1 و SNMPv2c را پشتیبانی می‌کنند. از آنجایی که SNMPv3 بسیار امن است، به جای رشته های جامعه SNMP، احراز هویت نام کاربری و رمز عبور را به همراه یک کلید رمزگذاری شامل می‌شود.


جدول SNMP چیست؟

جدول SNMP مجموعه‌ای مرتب از اشیاء است که از صفر یا چند ردیف تشکیل شده است. هر شیء در یک جدول با استفاده از نمایه جدول شناسایی می‌شود و می‌تواند یک شاخص واحد یا چند شاخص داشته باشد. یک متغیر اسکالر دارای یک نمونه بوده و با 0.0 شناسایی می‌شود.

یک شی جدولی یا یک متغیر ستونی می‌تواند یک یا چند نمونه داشته باشد و با مقدار شاخص آن مشخص شود. برای شناسایی یک متغیر ستونی خاص، شاخص ردیف باید به OID متغیر اضافه شود.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو


دستورات اولیه SNMP

  • • بازیابی مقادیر: مدیر SNMP درخواستی را به دستگاه مدیریت شده ارسال می کند. اجرای دستور GET یک یا چند مقدار را از دستگاه مدیریت شده بازیابی می‌کند.
  • • دریافت مقدار بعدی: مانند دستور GET، GET NEXT مقدار OID بعدی را در درخت MIB بازیابی می‌کند.
  • • فله‌گیری: این دستور داده های انبوه را از یک جدول بزرگ MIB بازیابی می‌کند.
  • • دستورات مربوط به تنظیم: دستور SET توسط مدیران برای تغییر یا تخصیص مقدار در دستگاه مدیریت شده استفاده می‌شود.
  • • تله: برخلاف دستورات بالا که مدیرSNMP  شروع می‌کند، عواملSNMP  دستورTRAPS  را راه اندازی می‌کنند. TRAPS سیگنالی است که هنگام وقوع رویدادها توسط عامل به مدیر ارسال می‌شود.
  • • مرحله آگاه سازی: مشابه TRAPS، عامل این دستور را آغاز می‌کند. با این حال، بر خلاف TRAPS، INFORM پس از دریافت پیام، تأییدیه مدیر را در بر می‌گیرد.
  • • واکنش: این دستور برای بازگرداندن مقدار یا سیگنال اقدامات هدایت شده توسط مدیر استفاده می‌شود.

فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو


سخن آخر

شما هم می‌توانید نظرات خود را در مورد روند فعال سازی snmp در سوئیچ سیسکو با ما در میان گذارید. چه روش‌های دیگری وجود دارد که صاحبان شبکه می‌توانند از آن‌ها برای این فعال سازی استفاده کنند؟ چه تجربیاتی در هنگام کار با شبکه با این مورد داشته‌اید؟ می‌توانید در بخش کامنت‌ها با ما همراه شوید.

چرا به ابزارهای نظارت بر SNMP نیاز دارید؟

مدیران شبکه، دستگاه‌های موجود در شبکه را مدیریت می‌کنند و پورت‌ها، رابط‌ها و موارد دیگر را تخصیص داده یا آزاد می‌کنند تا از عملکرد مداوم و بدون پهنای باند شبکه اطمینان حاصل کنند. نظارت دقیق بر دستگاه هایSNMP بخش مهمی از این امر است.

اجزای SNMP شامل چه مواردی است؟

اجزای یک محیط مدیریت شده توسط SNMP شامل یک مدیر SNMP، دستگاه های مدیریت شده با یک عامل SNMP و یک SNMP MIB که حاوی SNMP OID است، که همه نقش مهمی دارند.

چرا SNMP اهمیت دارد؟

SNMP از پروتکل ها و رویه های استاندارد برای جمع آوری و ارتباط داده ها پیروی می‌کند. این یکی از بهترین راه‌حل ها برای مدیریت شبکه است - و در عین حال یک راه‌حل ساده.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.