• حسین رازانی
    نویسنده: حسین رازانی

شیائومی در فصل اول سال ۲۰۲۳ توانست حدود ۳۰٫۵ میلیون گوشی عرضه کرده و تعداد کاربرانش را به حدود ۶۰۰ میلیون نفر افزایش دهد. گزارش مالی فصل اول سال ۲۰۲۳ یا گزارش فروش سه ماه شیائومی شامل آمارهای امیدوارکننده برای طرفداران این برند چینی است. این شرکت که در آینده‌ای نزدیک قصد ورود به بازار خودروهای برقی را نیز دارد، قصد دارد تنوع محصولات خود را بیش از پیش افزایش دهد.

گزارش فروش سه ماه شیائومی در حوزه موبایل و لوازم دیجیتال

به گفته GSMArena، تعداد کاربران فعال ماهانه‌ی شیائومی در سه‌ماهه‌ای که تا اسفند ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲ می‌رسد، به ۵۹۴٫۸ میلیون نفر رسید. شرکت اعلام کرده است که در حال حاضر بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.

شیائومی توانست در این بازه‌ی زمانی ۳۵ میلیارد یوان (حدود ۵ میلیارد دلار) درآمد کسب کند و تعداد ۳۰٫۴ میلیون دستگاه را به بازار عرضه کند. میانگین قیمت فروش گوشی‌های شیائومی به ۱٬۱۵۲ یوان (۱۶۳ دلار) رسید، که نشان‌دهنده‌ی رشد ۲٫۷ درصدی نسبت به فصل چهارم ۲۰۲۲ است.

گزارش فروش سه ماه شیائومی

با سهمی در اندازه ۱۱٫۳ درصد، شیائومی در فصل اول ۲۰۲۳ به سومین برند برتر بازار موبایل تبدیل شد. در این سه‌ماهه، اپل و سامسونگ توانستند تقریباً دو برابر گوشی بیشتری نسبت به شیائومی را به بازار عرضه کنند.

سهم شیائومی در بازار چین افزایش یافت؛ اما ویوو توانست شیائومی را پشت سر بگذارد و این شرکت به رتبه‌ی چهارم سقوط کند. در بازار موبایل چین، اپل در رتبه‌ی اول و اوپو در رتبه‌ی دوم، ویوو رتبه سوم و شیائومی در رتبه چهارم قرار دارد.

شیائومی در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۳ حدود ۵۹٫۵ میلیارد یوان (۸٫۴۳ میلیارد دلار) درآمد کسب کرده و سود خالص تعدیل‌شده‌ی ۳٫۲ میلیارد یوان (۴۵۰ میلیون دلار) را ثبت کرد. با احتساب هزینه‌های مرتبط با کسب‌و‌کار، سود خالص تعدیل‌شده به ۱٫۱ میلیارد یوان (۱۵۰ میلیون دلار) می‌رسد.

شیائومی در حوزه‌ی AIoT (ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا) نیز سرمایه‌گذاری می‌کند. تعداد دستگاه‌های شیائومی که با فناوری‌های مرتبط با AIoT به یکدیگر متصل هستند، به ۶۱۸ میلیون رسیده است.

درآمد شیائومی از فروش لوازم خانگی بزرگ مانند یخچال، کولر و ماشین لباسشویی نیز با ۶۰ درصد رشد کرد. این شرکت در سه‌ماهه‌ی نخست امسال ۲٫۸ میلیون تلویزیون هوشمند را در اختیار مشتریان قرار داد تا در بین پنج شرکت برتر این صنعت قرار بگیرد.

همچنین، شیائومی اعلام کرده است که قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را حداقل ۷۰ درصد و تا سال ۲۰۴۰ به‌میزان ۹۸ درصد کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی کدنویس به ویندوز ۱۱ اضافه شد

شما می‌توانید برای خرید و خواندن مقاله‌های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: آمار دانلود چت جی پی تی: بیش از نیم میلیون دانلود در کمتر از یک هفته