طی سال‌های اخیر تقاضای کاربران برای خرید محصولات استوک به صورت چشمگیری افزایش یافته است. در این مطلب توضیح می‌دهیم که لپ تاپ استوک چیست و چه مزیت‌ها و معایبی دارد.

زمانی که می‌خواهید یک لپ تاپ جدید تهیه کنید، انتخاب‌های گوناگونی پیش ‌روی شما قرار می‌گیرد. اولین گزینه‌ای که تمام کاربران به آن فکر می‌کنند، خرید یک لپ تاپ نو است، اما با توجه به قیمت بسیار زیاد لپ تاپ‌های نو، اکثر کاربران بودجه کافی جهت خرید یک لپ تاپ جدید با امکانات قابل قبول را ندارند.

در چنین شرایطی می‌توانید یک محصول دست دوم یا استوک را با قیمت مناسب‌ تهیه کنید. البته برخی از کاربران باور دارند که لپ تاپ‌های استوک به‌خاطر مشکلات فنی قیمت کمتری نسبت به محصولات نو دارند و به همین جهت، ترجیح می‌دهند که هزینه بیشتری را برای خرید یک لپ تاپ کاملا جدید متقبل شوند.

اگر شما هم از جمله کاربرانی هستید که نمی‌دانید لپ تاپ استوک چیست و باور دارید که این محصولات به‌خاطر مشکلات فنی و قطعه‌های بی‌کیفیت قیمت کمتری دارند، توصیه می‌شود ادامه مطلب را مطالعه کنید.

لپ تاپ استوک چیست

این روزها فروش محصولات استوک در بازار داخلی افزایش پیدا کرده است، اما هنوز بسیاری از کاربران نمی‌دانند که کالای استوک چیست و دقیقا چه تفاوت‌هایی با محصول نو دارد. زمانی که تولید یک لپ تاپ متوقف می‌شود و تعدادی از آن‌ به هر دلیلی به فروش نمی‌رسد، محصولات فروخته نشده در انبار می‌مانند که از آن‌ها با نام لپ تاپ استوک یاد می‌شود.

همچنین، این امکان وجود دارد که خریداران پس از خرید یک لپ تاپ، بنابر دلایلی لپ تاپ خود را مرجوع کنند. با توجه به اینکه بسته‌بندی لپ تاپ‌های مرجوع باز شده است، این محصولات را نمی‌توان به عنوان کالای نو فروخت و به همین دلیل در گروه لپ تاپ‌های استوک قرار می‌گیرند.

در واقع لپ تاپ‌های استوک از نظر فنی هیچ مشکلی ندارند و مانند سایر لپ تاپ‌ها کیفیت خوبی دارند، اما به هر دلیلی کمپانی سازنده آن‌ها قادر به فروش تمام محصولات خود نبوده و به همین جهت بدون استفاده در انبار نگهداری می‌شوند. البته این محصولات کاملا بی‌استفاده نیستند و شرکت سازنده، محصولات استوک خود را معمولا به کشورهای خاورمیانه ارسال می‌کند.

اکنون که می‌دانید لپ تاپ استوک چیست و متوجه شدید که این دسته از محصولات با لپ تاپ‌های دست دوم و قدیمی فرق دارند، بهتر است که با برخی از مزایا و معایب آن‌ها آشنا شوید.

مزایای لپ تاپ استوک

لپ تاپ استوک چیست

همان‌طور که گفتیم، محصولات استوک از نظر کیفیت ساخت مانند لپ تاپ‌های نو هستند و دچار هیچ نقص فنی نیستند و سخت‌افزار آن‌ها نیز کاملا سالم است. برخی از لپ تاپ‌های استوک فقط چند مرتبه روشن شده‌اند و در صورتی که به جعبه آن‌ها توجه نکنید، تشخیص اینکه با یک لپ تاپ استوک یا آکبند روبه‌رو هستید دشوار خواهد بود. در مجموع باید گفت که لپ تاپ‌های استوک و آکبند از نظر کیفیت و سخت‌افزار تفاوتی با هم ندارند.

بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که لپ تاپ‌های استوک در گریدها یا همان درجه‌بندی‌های متفاوت عرضه می‌شوند. لپ تاپ‌هایی که در گرید A قرار می‌گیرند، نه تنها هیچ مشکلی در سخت‌افزار آن‌ها به چشم نمی‌خورد، بلکه از نظر ظاهری هم هیچ‌گونه مشکلی ندارند.

برخی از فروشگاه‌ها، لپ تاپ‌های گرید A را برای سود بیشتر به عنوان لپ تاپ نو می‌فروشند و با توجه به شباهت بالای لپ تاپ‌های گرید A با محصولات نو، متاسفانه اکثر کاربرانی که نمی‌دانند لپ تاپ استوک چیست و در این زمینه اطلاعات کافی ندارند، متوجه استوک بودن لپ تاپ نمی‌شوند. بنابراین، اگر نمی‌خواهید فروشنده‌های سودجو شما را فریب دهند، بهتر است که از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.

لپ تاپ‌های استوک با قیمت مناسبی عرضه می‌شوند و سخت‌افزار قدرتمند و امکانات عالی را به کاربران خود ارائه می‌دهند، اما برای خرید یک لپ تاپ استوک خوب، باید محصول مورد نظر را از فروشگاهی تهیه کنید که از صداقت فروشنده آن اطمینان دارید. همچنین، داشتن اطلاعات کافی در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند که یک لپ تاپ مقرون‌به‌صرفه را که با نیاز شما سازگار است، تهیه کنید.

لپ تاپ‌های استوک هم مثل محصولات آکبند در انواع مختلف و برندهای گوناگون به فروش می‌رسند. اگر همچنان محصولات آکبند را به محصولات استوک ترجیح می‌دهید، به این موضوع توجه کنید که برخی از لپ تاپ‌های استوک فقط برای یک ماه یا کمتر از یک ماه مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما به‌خاطر همین زمان ناچیز، لپ تاپ با قیمت یک سوم قیمت اصلی فروخته می‌شود.

بنابراین، با هزینه‌ای که برای خرید یک لپ تاپ میان‌رده آکبند می‌خواهید بپردازید، می‌توانید یک لپ تاپ گیمینگ قدرتمند از نوع استوک تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین لپ تاپ گیمینگ تا ۲۰ میلیون + راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ


معایب لپ تاپ‌های استوک

لپ تاپ استوک چیست

برای اینکه به خوبی متوجه شوید که لپ تاپ استوک چیست باید با معایب این محصولات نیز آشنا شوید. پیش از این گفتیم که لپ تاپ‌های استوک محصولاتی هستند که ابتدا در بازارهای اروپایی عرضه شده‌اند و بعد از اتمام فصل خرید آن‌ها، تعدادی از این محصولات فروخته نشده‌اند و کمپانی‌های سازنده برای جلوگیری از ضرر مالی، لپ تاپ‌های انبار شده را به کشورهای جهان سومی مثل کشورهای خاورمیانه ارسال می‌کنند. بنابراین، روند رسیدن محصولات استوک به بازار ایران نسبتا طولانی می‌شود.

بزرگ‌ترین مشکل لپ تاپ‌های استوک، پیدا نشدن محصولات مدل جدید است و بیشتر گزینه‌های خرید برای کاربران محصولات استوک به مدل‌های قدیمی محدود می‌شود. همچنین، امکان کلاهبرداری فروشگاه‌های نامعتبر هنگام خرید محصولات استوک بسیار بیشتر از محصولات آکبند خواهد بود. به همین دلیل، برای خرید لپ تاپ بهتر است به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی لپ تاپ زنبوک ایسوس


درجه‌بندی لپ تاپ‌های استوک

بعد از اینکه توضیح دادیم لپ تاپ استوک چیست باید نگاهی به گرید‌های مختلف این محصولات داشته باشیم. لپ تاپ‌های استوک در گریدهای A، B، C، D و R در بازار موجود هستند. محصولاتی در گرید A قرار می‌گیرند که هیچ‌گونه شکستگی یا ترک‌خوردگی روی بدنه آن‌ها وجود نداشته باشد و از نظر نمایشگر و سخت‌افزار نیز در آن‌ها نقصی دیده نمی‌شود.

محصولات گرید A نیز به سه گروه ++A، +A و A تقسیم می‌شوند. لپ تاپ‌های ++A از هر نظر به عنوان بهترین محصولات استوک شناخته می‌شوند. اکثر اوقات این لپ تاپ‌ها کمتر از 6 ماه مورد استفاده قرار گرفته‌اند و خط و خشی روی بدنه آن‌ها به چشم نمی‌خورد. لپ تاپ‌های گرید +A از نظر عملکرد با گروه ++A تفاوتی ندارند و فقط به‌خاطر خط و خش‌های کوچک، در گروه ++A قرار نمی‌گیرند. معمولا لپ تاپ‌های گرید A از کشورهای استرالیا و کانادا به بازار ایران وارد می‌شوند.

محصولاتی که با درجه‌بندی B به فروش می‌رسند، پیش از عرضه تست می‌شوند و می‌توان با اطمینان گفت که مشکل فنی یا پیکسل سوختگی نخواهند داشت. البته، امکان دارد که تعدادی از پورت‌های آن‌ها خراب شده باشد که این پورت‌ها پیش از فروش لپ تاپ، تعمیر و یا در صورت نیاز، تعویض می‌شوند.

محصولات استوک گرید C بیش از 2 سال مورد استفاده قرار گرفته‌اند و روی بدنه آن‌ها فرورفتگی و خراش‌های زیادی به چشم می‌خورد. البته عملکرد این محصولات به خوبی آزمایش می‌شود، اما بهتر است که همان لپ تاپ‌های گرید A و B را تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: لپ تاپ صنعتی چیست + معرفی بهترین گزینه‌ها


لپ تاپ استوک اروپایی

لپ تاپ استوک چیست

در ادامه مقاله لپ تاپ استوک چیست باید اشاره‌ای به لپ تاپ‌های استوک اروپایی داشته باشیم. فروشگاه‌های زنجیره‌ای اروپایی و آمریکایی این امکان را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند که تا مدت 30 روز، بدون نیاز به دلیل خاصی، کالای خریداری شده را بازگردانند.

این دسته از کالاها از نظر سخت‌افزار، نمایشگر، بدنه و… هیچ مشکلی ندارند، اما به‌خاطر باز شدن جعبه، فروشنده نمی‌تواند محصول را به عنوان یک لپ تاپ آکبند بفروشد. این لپ تاپ‌ها در گرید A قرار می‌گیرند و بیشتر به کشورهای حاشیه خلیج فارس ارسال می‌شوند و با نام لپ تاپ‌های استوک اروپایی از آن‌ها یاد می‌شود. در حال ‌حاضر، دبی یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان لپ تاپ‌های استوک اروپایی است.

اکنون به خوبی می‌دانید که لپ تاپ استوک چیست و با انواع مختلف محصولات استوک آشنا شده‌اید. در ادامه، بد نیست که به برخی از برندهایی اشاره کنیم که لپ تاپ‌های استوک باکیفیتی را به کاربران خود ارائه می‌دهند.

لپ تاپ استوک ایسوس

ایسوس یکی از محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده لپ تاپ در سراسر جهان است. پیش از اینکه یک لپ تاپ ایسوس تهیه کنید، باید نیاز خود را مشخص کنید و یک لپ تاپ استوک با سخت‌افزار و نمایشگر مناسب با نیاز خود را از این برند بخرید. لپ تاپ‌ استوک ایسوس گزینه ایده‌آلی برای کاربرانی است که می‌خواهند با کمترین قیمت ممکن، از سخت‌افزار قدرتمند بهره‌مند شوند.

لپ تاپ استوک لنوو

در ادامه مقاله لپ تاپ استوک چیست می‌توانیم لنوو را به عنوان یکی دیگر از بهترین برندهایی معرفی کنیم که علاوه‌بر محصولات آکبند، محصولات استوک خوبی را به فروش می‌رساند. لنوو فعالیت خود در حوزه تولید و عرضه محصولات کامپیوتری را از سال 1984 میلادی آغاز کرد. این کمپانی چینی در سال 2005، شرکت IBM را خریداری کرد و اعتبار برند خود را بیش از پیش افزایش داد.

لنوو لپ تاپ‌های خود را در مدل‌های مختلفی عرضه می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به Thinkpad و Ideapad اشاره کرد. با توجه به اینکه لپ تاپ‌های لنوو از کیفیت و دوام بالایی برخوردار هستند، محصولات استوک این کمپانی هم می‌توانند گزینه خوبی برای طرفداران لپ تاپ‌های مقرون‌به‌صرفه باشند.

بیشتر بخوانید: معایب لپ تاپ مایکروسافت و هر آن‌چیزی که از سرفیس می‌دانیم


هنگام خرید لپ تاپ استوک باید به چه نکاتی دقت کنیم؟

لپ تاپ استوک چیست

همان‌طور که در ابتدای مقاله لپ تاپ استوک چیست گفتیم، این محصولات پیش از اینکه به دست شما برسند، ممکن است توسط کاربر دیگری استفاده شده باشند. بنابراین بهتر است پیش از خرید لپ تاپ استوک، از سلامت بخش‌های مختلف آن اطمینان حاصل کنید. در ابتدا باید کیبورد لپ تاپ را بررسی کنید.

لپ تاپ‌های گرید A معمولا از نظر کیبورد مشکلی ندارند، اما در صورتی که می‌خواهید یک لپ تاپ استوک گرید B تهیه کنید، امکان دارد که برخی از کلیدهای آن به خوبی عمل نکنند. همچنین، باید دقت کنید که روی بدنه دستگاه هیچ فرورفتگی وجود نداشته باشد.

گاهی اوقات می‌توان از خط و خش‌های ساده چشم‌پوشی کرد، اما فرورفتگی در بدنه لپ تاپ به این معنی است که به لپ تاپ ضربه وارد شده است و به همین دلیل امکان دارد که سخت‌افزار آن آسیب دیده باشد. علاوه‌براین، برای بررسی صفحه‌ نمایش می‌توانید فیلم پخش کنید و با کم و زیاد کردن روشنایی صفحه ‌نمایش مطمئن شوید که نمایشگر هیچ‌گونه مشکلی ندارد.

قدم بعدی برای ارزیابی لپ تاپ استوک، بررسی باتری آن است. لپ تاپ‌هایی که برای مدتی در انبار قرار گرفته‌اند و هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نشده است، امکان دارد که با مشکل خرابی باتری مواجه شوند.

بنابراین باید هنگام خرید از سالم بودن باتری اطمینان حاصل کنید. همچنین، تمامی پورت‌های لپ تاپ را چک کنید. ابتدا مطمئن شوید که پورت‌ها دچار شکستکی نشده‌اند، سپس می‌توانید پورت‌های دستگاه را از نظر عملکرد بررسی کنید. اگر لپ تاپ از تاچ‌پد پشتیبانی می‌کند، امتحان کردن آن خالی از لطف نخواهد بود.


جمع‌بندی

اکنون که به خوبی می‌دانید لپ تاپ استوک چیست و چگونه می‌شود کیفیت این محصولات را بررسی کرد، می‌توانید به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید و یک لپ تاپ استوک مناسب برای خود تهیه کنید.

باید به این نکته اشاره کنیم که بازار محصولات استوک فقط به لپ تاپ و لوازم جانبی آن محدود نمی‌شود. شما در بازار استوک می‌توانید تقریبا هر قطعه یا دستگاهی را پیدا کنید. در صورتی که به جای خرید لپ تاپ می‌خواهید یک کامپیوتر مقرون‌به‌صرفه داشته باشید، با خرید قطعات استوک می‌توانید هزینه‌های خود را به شکل قابل توجهی کاهش دهید.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.