• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

امروزه بسیاری از افراد به دنبال آموزش روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندرویدشان هستند. چرا که پاک شدن عکس‌ها و فیلم‌های گوشی‌های هوشمند یکی از عادی‌ترین و رایج‌ترین اتفاق‌هایی است که برای هر کسی می‌تواند رخ دهد.

اما مشکل اینجاست که گاهی اوقات بهترین و خاطره‌انگیزترین عکس‌هایمان پاک می‌شود. عکس‌هایی که واقعا برایمان مهم است و نمی‌توانیم به هیچ عنوان آن‌ها را از دست بدهیم. شاید به همین دلیل هم، الان در حال خواندن این مطلب هستید تا با روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌ اندرویدی‌تان آشنا شوید.

اگر این طور است باید به شما بگوییم که خوشبختانه ریکاوری عکس های پاک شده از گوشی اندروید شما امکان‌پذیر بوده و می‌توانید تمام عکس‌های از دست‌رفته‌تان را مجددا بازیابی کنید. اما نکات بسیار مهمی در این میان وجود دارد که باید حتما به آن‌ها توجه کنید.

بیشتر بخوانید: راهنما قدم به قدم ارتقا رم لپ تاپ

از طرفی دیگر، شما را با روش‌های موثر دیگری هم آشنا خواهیم کرد تا در آینده، بسیار راحت‌تر بتوانید عکس‌‌های پاک شده‌تان را بازیابی کنید. در واقع روش ریکاوری عکس های پاک شده می‌تواند کاملا متفاوت باشد. یعنی هر فردی ممکن است از روش خاصی برای این کار استفاده بکند که ما هم در اینجا به اکثر راهکارهای مفید اشاره خواهیم کرد. پس برای اطلاعات بیشتر با مقداد آی تی همراه باشید.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید


فهرست مطالب

چرا عکس‌هایمان پاک می‌شود؟

هیچ چیزی عذاب‌آورتر از این نیست که سراغ گالری گوشی‌مان برویم و ببینیم که هیچ عکس و فیلمی در آنجا وجود ندارد. شاید در بیشتر موارد افراد چنین تصور کنند که دیگر کار از کار گذشته و نمی‌تواند برای بازیابی تصاویر کاری کرد.

در صورتی که همیشه راهکارهای مفیدی وجود داشته و فقط کافی است با روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان آشنا شوید. اما قبل از این که سراغ آشنایی با انواع روش ریکاوری عکس های پاک شده در گوشی‌ اندرویدی‌مان برویم، بهتر است به طور کلی با دلایل حذف شدن عکس‌هایمان آشنا شویم تا در آینده از وقوع چنین مواردی جلوگیری کنیم.

پاک شدن عکس‌ها به خاطر ویروس

ویروسی شدن گوشی یکی از عمده‌ترین دلایلی است که می‌تواند منجر به پاک شدن عکس‌هایمان شود. چرا که برخی ویروس‌ها به قدری مخرب هستند که تمام ساختار گوشی‌مان را به هم می‌زنند. از طرفی دیگر، ممکن است ویروس باعث شود تا بسیاری از اطلاعاتمان نظیر عکس و فیلم، به طور کلی پاک شود.

بیشتر بخوانید: معرفی 10 نرم افزار بنچمارک کارت گرافیک + انواع روش های انجام

البته تمام ویروس‌ها چنین ویژگی ندارند، برای مثال، برخی ویروس‌ها ممکن است فقط سرعت گوشی را کند کرده و یا باعث هنگ کردن آن شوند. اما گزینه‌های خطرناک دیگری هم وجود دارند که می‌توانند تمام عکس‌ها و فیلم‌هایمان را پاک کنند. به همین دلیل اکثر افراد پس از این اتفاق، همیشه به دنبال روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌شان می‌گردند تا بتوانند آن‌ها را بازگردانند.

یکی از مواردی که می‌تواند از این موضوع جلوگیری کند، عدم کلیک کردن روی لینک‌های ناشناس است. امروزه افراد زیادی در صفحات مجازی اوقاتشان را سپری می‌کنند. در بسیاری از گروه‌ها و اپلیکیشن‌ها، ممکن است پیامی فوروارد شده باشد که حاوی یک یا چند لینک باشد.

پیشنهاد می‌کنیم که هرگز روی هر لینکی کلیک نکنید. از طرفی دیگر، وارد سایت‌هایی که نمی‌شناسید و حدس می‌زنید که ناامن هستند هم نشوید. تمامی این موراد می‌توانند گوشی‌تان را ویروسی کرده و برایتان دردسرهای زیادی ایجاد کنند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از این که به فکر یادگیری روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان باشید، حتما از وقوع این اتفاق جلوگیری کنید.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

پاک شدن عکس‌ها به خاطر خطای انسانی

یکی از عمده‌ترین دلایلی که همیشه علت اصلی پاک شدن عکس‌ها در گوشی محسوب می‌شود، بحث خطای انسانی است. چرا که در اکثر مواقع بسیار پیش می‌آید که خودمان و یا فرد دیگری به اشتباه، تمام عکس‌ها را پاک کند. برای مثال، ممکن است با عجله بخواهیم عکس‌ها را به سیستم‌مان منتقل کنیم که به جای انتقال، گزینه پاک کردن را بزنیم.

در بیشتر مواقع هم ممکن است کودکانمان این کار را انجام بدهند و ما را حسابی کلافه بکنند. اما با استفاده از روش ریکاوری عکس های پاک شده، می‌توان به راحتی تمام تصاویر را بازگرداند و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

اگر احساس می‌کنید در اکثر مواقع خطای انسانی توسط خودتان انجام نمی‌شود، می‌توانید روی گوشی‌تان رمز امنیتی قرار بدهید. برای مثال، اگر مطمئن هستید که فرزندانتان بیشتر باعث پاک شدن تصاویر گوشی‌تان می‌شوند، می‌توانید با استفاده از رمز عبور تلفن‌ همراهتان را ایمن‌تر کنید.

این موضوع می‌تواند بهتر از اعمال کردن روش ریکاوری عکس های پاک شده باشد. چرا که معمولا پیشگیری بهتر از درمان بوده و دردسر کمتری هم دارد. در نتیجه، سعی کنید تلفن همراهتان را دست فرزندانتان ندهید و حتی‌الامکان برای آن رمز عبور بگذارید تا عکس‌هایتان به خاطر خطای انسانی پاک نشود.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

ضربه به مموری یا حافظه جانبی

تقریبا تمام گوشی‌های اندرویدی مجهز به درگاه حافظه جانبی هستند. از این طریق می‌توانیم فضای بیشتری در گوشی‌مان داشته باشیم و اطلاعاتمان را در آن ذخیره کنیم. این یکی از بهترین امکاناتی است که در گوشی‌های هوشمند وجود دارد. اما متاسفانه ساختار حافظه‌های جانبی بسیار آسیب‌پذیر و حساس هستند.

یعنی اگر کوچک‌ترین ضربه‌ای به آن‌ها وارد شود حتی بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده هم نمی‌تواند برای بازگرداندنشان کاری انجام بدهد. به عبارت دیگر، ضربه محکم به حافظه جانبی می‌تواند به طور کلی آن را باطل کند.

بیشتر بخوانید: معرفی 8 نرم افزار تست سلامت هارد

زمانی که حافظه جانبی به طور کلی توسط ضربه باطل شود، دیگر حتی نمی‌توان به روش ریکاوری عکس های پاک شده، تصاویر و یا اطلاعات را بازگرداند. پس نگهداری از حافظه جانبی می‌تواند بسیار مهم باشد و باید توجه ویژه‌ای به این موضوع بکنید.

برای مثال، هنگامی که می‌خواهید حافظه جانبی‌تان را از گوشی در بیاورید و یا مجدد آن را به تلفن همراهتان متصل کنید، مراقب باشید تا ضربه محکمی به آن وارد نشود. مثلا اگر حافظه جانبی را داخل کارت‌خوان قرار داده‌اید تا اطلاعاتتان را به رایانه‌تان منتقل کنید، مراقب باشید تا دستگاهتان به همراه حافظه جانبی روی زمین نیافتد و ضربه محکمی به آن وارد نشود.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

فرمت گوشی بدون پشتیبان‌گیری

بسیاری از اوقات ممکن است بنا به دلایل مختلف بخواهیم گوشی‌مان را فرمت کنیم. البته در بیشتر مواقع چنین کاری توسط تعمیرکاران گوشی انجام می‌شود. اما باید حتما حواسمان باشد که از تمام اطلاعاتمان یک فایل پشتیبان یا همان بکاپ تهیه کنیم.

چرا که در صورت فرمت شدن گوشی‌مان بتوانیم مجددا تمام داده‌هایمان را بازگردانیم. متاسفانه بسیاری از تعمیرکاران بدون در نظر گرفتن این موضوع با عجله گوشی را فرمت می‌کنند و مشتریانشان را در جریان پاک شدن اطلاعاتشان قرار نمی‌دهند. سپس مجبور می‌شوند از روش ریکاوری عکس های پاک شده برای بازگرداندن آن‌ها استفاده کنند.

این موضوع بسیار مهم است که در هر زمانی، قبل از فرمت کردن گوشی‌تان از تمام اطلاعات آن، بکاپ تهیه کنید. چرا که این گزینه بسیار معقولانه‌تر از روش ریکاوری عکس های پاک شده برای بازگرداندن تصاویرتان خواهد بود. لازم به ذکر است که فایل بکاپ فقط نباید شامل عکس‌هایتان باشد.

بلکه باید حتی از مخاطبین گوشی (Contact)، پیام‌های کوتاه و… هم حتما فایل بکاپ داشته باشید. این موضوع باعث خواهد شد تا در هر زمانی که نیاز به فرمت کردن گوشی‌تان داشتید، بدون کوچک‌ترین استرسی این کار را انجام بدهید و بتوانید فایل‌هایتان را هم به راحتی بازگردانید.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

بازگشتن به تنظیمات مجدد کارخانه

بازگرداندن گوشی به تنظیمات مجدد کارخانه در بسیاری از مواقع می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال، گاهی اوقات گوشی‌های هوشمندی که نسبتا قدیمی هستند، ایرادهای نرم‌افزاری زیادی پیدا می‌کنند. حتی ممکن است پس از چندین سال کار کردن، سرعت گوشی بسیار پایین آمده و شروع به هنگ کردن کند.

در چنین مواقعی بهترین راهکار، بازگشتن به تنظیمات مجدد کارخانه است. اما در این روش 50 درصد احتمال دارد تمام داده‌ها و یا فایل‌ها پاک شوند. در برخی از گوشی‌ها هم به هیچ عنوان اطلاعات گوشی پاک نمی‌شود. اما محض اطمینان، بهتر است قبل از این که به فکر یادگیری روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان باشید، از وقوع این کار جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش جامع محاسبه پاور مورد نیاز سیستم + راهنمای خرید پاور

اگر در این مواقع، بیشتر به شانس اکتفا نکنید، به نفع خودتان خواهد بود. یعنی هرگز با خودتان نگویید که با بازگشتن گوشی به تنظیمات مجدد کارخانه هیچ اتفاقی برای اطلاعات تلفن همراه نخواهد افتاد. شما باید حتی یک درصد احتمال پاک شدن اطلاعات و عکس‌های گوشی‌تان را در نظر بگیرید و از آن‌ها فایل‌های بکاپ تهیه کنید.

در چنین مواقعی دیگر نیازی به یادگیری روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان هم نخواهید داشت. اپلیکیشن‌های مختلفی برای گرفتن فایل بکاپ از فایل‌هایتان وجود دارد که می‌توانید به راحتی از آن‌ها بهره‌مند شوید.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید


چه نکاتی را قبل از بازیابی رعایت کنیم؟

شاید برایتان عجیب باشد اگر بگوییم بهترین کار، هیچ کاری نکردن است! منظورمان از بیان این موضوع چیست؟ مطلب بسیار مهمی که در بازیابی اطلاعات وجود دارد این است که روش ریکاوری عکس های پاک شده فقط هنگامی می‌تواند کاربردی باشد که شما پس از پاک شدن اطلاعاتتان هیچ چیز جدیدی وارد گوشی‌تان نکنید.

وارد شدن اطلاعات جدید به گوشی‌تان، با اطلاعات قبلی جایگزین شده و متاسفانه در اکثر موارد حتی بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده هم نمی‌تواند مفید واقع شده و مشکلتان را حل کند.

چرا که معمولا بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده اطلاعات قبلی را از حافظه هارد گوشی بازیابی می‌کند. در واقع باید اطلاعات قبلی بدون کوچک‌ترین مشکلی در دسترس قرار داشته باشند. زمانی که شما اطلاعات جدیدی را وارد گوشی‌تان کنید، داده‌های جدید معمولا جایگزین اطلاعات قبلی می‌شوند.

به همین دلیل نمی‌توان با استفاده از روش ریکاوری عکس های پاک شده آن‌ها را بدون مشکل بازگرداند. حتی اگر از بهترین نرم‌افزارها هم استفاده کنید، خودتان مشاهده خواهید کرد که اطلاعات جدید شناسایی شده و هیچ خبری از عکس‌های مهم قبلی‌تان نخواهد بود. در نتیجه، حتما به موارد زیر توجه کنید.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

هیچ عکس جدیدی دانلود نکنید

تصور کنید که به تازگی عکس‌های گوشی‌تان پاک شده و شما به دنبال روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان می‌گردید. برای مثال، سراغ مطلبی که هم‌اکنون در حال خواندن آن هستید می‌آیید که پیامی در واتس‌اپ برایتان ارسال می‌شود.

ممکن است یکی از دوستان و یا آشنایانتان تصاویری را برایتان ارسال بکند. حالا زمانی که شما روی عکس کلیک بکنید تا آن را مشاهده بکنید، در حافظه گوشی‌تان ذخیره می‌شود. یعنی شما به نوعی این عکس را دانلود کرده‌اید. چرا که مطمئنیم به خوبی می‌دانید که دریافت هر تصویری از اینترنت دانلود و ارسال آن هم آپلود محسوب می‌شود.

این کار می‌تواند به طور کلی برای بازگرداندن عکس‌هایتان دردسرهای زیادی ایجاد کند. چرا که طبق توضیحات فوق، عکس‌های دانلود شده جدید جایگزین اطلاعات قبلی شده و حتی توسط بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده هم به طور کامل بازیابی نخواهند شد.

شما نباید چنین تصور کنید که عکس‌های قبلی در هارد گوشی‌تان وجود ندارد. در واقع عکس‌هایی که پاک می‌کنیم در بخشی از حافظه داخلی گوشی باقی می‌مانند. چرا که با استفاده از روش ریکاوری عکس های پاک شده، تمام تصاویر از این طریق باز می‌گردند. پس باید سعی کنید این اطلاعات را با تصاویر جدیدتر از بین نبرید.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

تا جای ممکن با گوشی‌تان عکاسی نکنید

شاید زمانی که عکس‌های گوشی‌تان پاک شود، کار ریکاوری عکس را برای زمان دیگری موکول کنید. سپس به راحتی با گوشی‌تان همان استفاده‌های عادی قبلی را انجام بدهید. یعنی تصاویر جدیدی دانلود کنید و یا از یک منظره قشنگ عکاسی و یا فیلمبرداری کنید.

چنین چیزی باعث خواهد شد کار بازیابی گوشی‌تان بسیار سخت و حتی در بسیاری از موارد غیرممکن شود. چرا که حتی با بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده هم نمی‌توان عکس‌های قبلی را بازگرداند. در نتیجه سعی کنید در چنین مواقعی، هرگز از دوربین گوشی‌تان استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: ماینینگ با کارت گرافیک + اورکلاک کارت گرافیک در ماینینگ

بهترین کار ممکن در این شرایط، توقف اجباری نرم‌افزار واتس‌اپ و یا هر برنامه‌ای است که به طور خودکار عکس‌ها و فیلم‌های ارسال شده را داخل گالری و حافظه داخلی‌مان ذخیره می‌کند. منظور ما از توقف اجباری Force Stop است، پس دقت کنید که باری این کار نیازی به Uninstall یا حذف کردن برنامه‌هایتان نخواهید داشت.

توقف اجباری به طور موقت فعالیت برنامه را به طور کامل قطع می‌کند تا شما بتوانید از روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان استفاده کرده و تصاویر حذف شده را بدون کوچک‌ترین مشکلی بازیابی کنید. پس از آن، می‌توانید به راحتی از برنامه‌هایتان استفاده کنید.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

استفاده از گوشی به شرط فایل پشتیبان

توجه داشته باشید که تمامی راهکارهای بالا، هنگامی ضرورت بالایی پیدا می‌کند که شما هیچ فایل بکاپ یا پشتیبان از اطلاعاتتان تهیه نکرده باشید. اما زمانی که شما از تمام عکس‌ها و فیلم‌هایتان تا آخرین لحظه فایل پشتیبان داشته باشید، دیگر هیچ مشکلی اطلاعات پاک‌شده‌تان را تهدید نخواهد کرد.

برای مثال، ممکن است تمام داده‌هایتان را در یکی از سرویس‌های ابری آپلود کرده باشید. سپس عکس‌هایتان به یکی از دلایلی که در بالا توضیح دادیم پاک شود. در اینجا نیازی به استفاده از برخی اپلیکیشن‌ها به عنوان بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان نخواهید داشت.

در چنین شرایطی، هر زمان که وارد سرویس ابری‌تان شوید، می‌توانید عکس‌ها و ویدئوهایتان را به راحتی دانلود کنید. راجع به این روش‌ها هم در ادامه مطلب، به طور کامل توضیح خواهیم داد تا با آن‌ها آشنا شوید. اما اگر فایل پشتیبان از تصاویر و ویدئوهایتان تهیه کرده باشید، می‌توانید به راحتی اقدام به دانلود آن‌ها بکنید. چرا که دیگر نیازی به استفاده از روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان نخواهید داشت.

در این روش‌ها معمولا برخی از اپلیکیشن‌ها با استفاده از هارد خود گوشی داده‌های قبلی را بازیابی می‌کنند که نیاز است هیچ فایل جدیدی ذخیره نشود. اما هنگام داشتن فایل پشتیبان و یا استفاده از سرویس‌های ابری، تمام اطلاعات شما از یک فضای ذخیره‌شده‌ی دیگری بازیابی خواهد شد.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

استفاده از اپلیکیشن به عنوان روش ریکاوری عکس های پاک شده

حالا که صحبت از اپلیکیشن‌های اندرویدی شد، خالی از لطف نیست که بهترین نسخه‌های آن را برایتان معرفی کنیم. معمولا اپلیکیشن‌های بازیابی، همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، با استفاده از هارد یا حافظه داخلی گوشی کار ریکاوری را انجام می‌دهند. یعنی اطلاعات پاک‌شده‌مان، همیشه داخل بخشی از حافظه داخلی گوشی ذخیره می‌شوند که می‌توانند با استفاده از این اپلیکیشن‌ها به راحتی بازیابی شوند.

این روش فقط هنگامی می‌تواند بسیار موثر باشد که شما هیچ فایل پشتیبان از عکس‌ها و یا ویدئوهایتان تهیه نکرده باشید. چرا که می‌تواند به عنوان بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان عمل کرده و تمام داده‌های حذف‌شده‌تان را بازیابی کند.

بیشتر بخوانید: آموزش و راهنمای نصب رم کامپیوتر + فضای مورد نیاز شما چقدر است؟

باز هم تاکید می‌کنیم که برای بازیابی عکس‌های حذف‌شده‌تان با این روش، نباید تصاویر دیگری دانلود کنید. در واقع اپلیکیشن‌های بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند کار ریکاوری عکس‌ها و ویدئوهای حذف شده را انجام بدهند. اما برای این کار، ما نیاز به چند برنامه کاملا قوی و آزمون‌شده داریم تا بتواند برایمان تمام تصاویر و ویدئوها را بدون کوچک‌ترین مشکلی بازیابی کند.

یکی از این اپلیکیشن‌ها DiskDigger نام دارد که کاملا رایگان بوده و می‌توانید آن را به راحتی از Google Play خود دانلود و سپس نصب کنید. استفاده از اپلیکیشن DiskDigger بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌های اندرویدی به شمار می‌آید. در ادامه به چند اپلیکیشن کاربردی دیگر هم اشاره خواهیم کرد.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

استفاده از اپلیکیشن GT Recovery

یکی دیگر از بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌های اندرویدی استفاده از اپلیکیشن GT Recovery است. این اپلیکیشن حجم بسیار کمی دارد و به راحتی می‌تواند بیشترین فرمت‌های گوشی هوشمند را بازیابی کند. شما می‌توانید به عنوان بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان، از این اپلیکیشن استفاده کنید.

پس از آن قادر خواهید بود تمام عکس‌ها و ویدئوهای حذف شده‌تان را به راحتی بازیابی کنید. این اپلیکیشن یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌تواند کاربرد زیادی برای گوشی‌های اندرویدی داشته باشد.

یکی از امکانات خوب اپلیکیشن GT Recovery نشان دادن تمام فایل‌هایی است که به تازگی پاک شده‌اند. برای مثال، ممکن است شما فقط به دنبال یک یا چند فایلی باشید که به تازگی پاک شده‌اند. ممکن است این فایل‌ها به صورت اتفاقی و به دلیل خطای انسانی حذف شده‌ باشند.

اما بیشتر اپلیکیشن‌های ریکاوری، حجم عظیمی از فایل‌ها را از اول تا آخر، بازیابی می‌کنند که نیاز به فضای زیادی هم دارند. اما خوشبختانه این اپلیکیشن می‌تواند فایل‌هایی که به تازگی حذف شده‌اند را هم به صورت مجزا برایتان نمایش داده و آن‌ها را بازیابی کند. این یکی از ایده‌آل‌ترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان بوده که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

بازیابی و عدم بازیابی توسط اپلیکیشن Hexamob Recovery

راهکار دیگر به عنوان بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌های اندرویدی، استفاده از اپلیکیشن Hexamob Recovery است. این اپلیکیشن یکی از قدرتمندترین برنامه‌های بازیابی اطلاعات و فایل‌های گم‌شده است که می‌توانید از امکاناتش بهره‌مند شوید.

از آنجایی که اپلیکیشن Hexamob Recovery قادر است بسیاری از فرمت‌های موجود در گوشی‌های هوشمند را بازیابی کند، به عنوان یک ابزار و روش ریکاوری عکس های پاک شده بسیار قدرتمند شناخته می‌شود. چرا که اطلاعات شما هر فرمتی که داشته باشد می‌تواند به راحتی توسط این اپلیکیشن بازیابی شود.

بیشتر بخوانید: ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ آری یا نه؟

از دیگر مزایای اپلیکیشن Hexamob Recovery امکان عدم بازیابی گوشی است. امروزه تمام گوشی‌های ما ابزارهای کاملا شخصی هستند که اطلاعات موجود در داخل آن‌ها هم، از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. زمانی که شما قصد فروش گوشی‌تان را داشته باشید، اگر به هر روشی اطلاعات شخصی‌تان را پاک کنید، ممکن است باز هم قابل بازیابی باشد. اما توسط این اپلیکیشن می‌تواند امکان عدم بازیابی تمام داده‌هایتان را فعال کنید.

بدین معنا که پس از فروش گوشی‌تان دیگر نگران بازیابی اطلاعات شخصی‌تان توسط فردی دیگر نخواهید شد. به همین دلیل، اپلیکیشن Hexamob Recovery علاوه بر بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده،‌ می‌تواند کاملا برعکس عمل کرده و در صورت نیاز، دسترسی به بازیابی اطلاعات را توسط صاحب گوشی، غیرممکن سازد.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

آشنایی با روش ریکاوری عکس های پاک شده توسط کامپیوتر

در بالا به چند راهکار مفید و اپلیکیشن‌های بسیار موثر به عنوان روش ریکاوری عکس های پاک شده اشاره کردیم. چرا که با استفاده از این راهکارها می‌توان به راحتی تمام تصاویر حذف‌شده گوشی را بازگرداند.

اما روش ریکاوری عکس های پاک شده فقط داخل خود گوشی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و می‌تواند روی کامپیوتر هم اعمال شود. چرا که شما می‌توانید با استفاده از رایانه‌ شخصی‌تان هم، این کار را انجام دهید. در بیشتر مواقع ممکن است از همین شیوه به عنوان بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌های هوشمند استفاده شود.

این موضوع بیشتر به خاطر قابلیت‌هاییست که رایانه و نرم‌افزارهای مخصوص آن دارد. برای مثال، ممکن است در برخی موارد استفاده از روش ریکاوری عکس های پاک شده در گوشی‌های هوشمند با محدودیت‌هایی رو‌به‌رو باشد. در چنین شرایطی، می‌توان به خوبی از روش ریکاوری عکس های پاک شده توسط رایانه‌ها، بهره‌مند شد.

چرا که این فرایند کاملا دقیق و با ایرادهای بسیار کمتری، انجام می‌شود. از طرفی دیگر، برخی از نرم‌افزارها قادر هستند به خوبی، تمام اطلاعات حذف شده را مجددا بازیابی کنند. در ادامه به چند مور از مزایای این کار اشاره خواهیم کرد.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

ریکاوری توسط کامپیوتر برای حافظه جانبی

همان‌طور که می‌دانید حافظه جانبی صرفا برای این خریداری می‌شود که فضای بیشتری را در اختیار کاربران قرار بدهد. پس در اکثر مواقع این حافظه بیشتر از فضای داخلی خود گوشی است. حالا زمانی که به هر دلیلی عکس‌های گوشی‌تان که داخل حافظه جانبی بوده حذف شود، در واقع حجم عظیمی از داده‌هایتان پاک شده است.

برای بازیابی چنین موردی، شما نیاز به فضای زیادی خواهید داشت که تقریبا در گوشی امکان‌پذیر نخواهد بود. برای همین موضوع، بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان از طریق کامپیوتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: 2 روش برای رمزگذاری بر روی اطلاعات هارد اکسترنال

نرم‌افزارهای بسیار قدرتمندی وجود دارند که برای سیستم‌عامل ویندوز طراحی شده‌اند. این نرم‌افزارها به خوبی قادر هستند حافظه جانبی را به بهترین شکل ممکن ریکاوری کنند. بدین شکل که شما حافظه جانبی را داخل دستگاه کارت‌خوان خود قرار داده و سپس آن را به لپ‌تاپ و یا PC خود متصل می‌کنید.

پس از این که حافظه جانبی‌تان توسط سیستم شناسایی شد، نرم‌افزار سایر کارها را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. از طرفی، به خاطر فضای زیادی که هارد سیستم‌تان دارد، این کار بدون کوچک‌ترین مشکلی انجام خواهد شد. این یکی از بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده از حافظه‌های جانبی‌ است که مزایای زیادی دارد.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

استفاده از نرم‌افزار EaseUS Data Recovery Wizard

در بالا راجع به روش ریکاوری عکس های پاک شده توسط نرم‌افزارهای سیستم‌عامل ویندوز توضیح دادیم. حالا ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که بهترین نرم‌افزار برای ریکاوری کدام گزینه است؟ در واقع، یکی از بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده استفاده از نرم‌افزار EaseUS Data Recovery Wizard است.

البته نرم‌افزارهای متنوعی برای این کار وجود دارد که EaseUS Data Recovery Wizard یکی از معروف‌ترین آن‌ها است. این نرم‌افزار می‌تواند به خوبی، تصاویر و ویدئوهای حذف‌شده‌تان را بازیابی کند تا بتوانید مجددا آن‌ها را در اختیار داشته باشید.

نکته مهمی که باید قبل از بازیابی فایل‌هایتان توسط این نرم‌افزار بدانید، رعایت کردن همان موارد فوق‌الذکر است. یعنی به محض پاک شدن تصاویرتان در حافظه جانبی، نباید بلافاصله تصاویر جدیدی را روی آن ذخیره کنید. این موضوع می‌تواند در بحث ریکاوری توسط رایانه‌تان هم کاملا صادق باشد. چرا که این نرم‌افزار توسط همان فضایی که در حافظه جانبی‌تان موجود است، تمام فایل‌ها را ریکاوری می‌کند.

حالا اگر تصاویر و یا ویدئوهای جدیدی را داخل این فضا ذخیره کنید، به احتمال زیاد تصاویر قبلی‌تان پاک شوند. اما به طور کلی نرم‌افزار EaseUS Data Recovery Wizard به عنوان بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده می‌تواند تمام اطلاعات از دست‌ رفته‌تان را باز گرداند.

روش ریکاوری عکس های پاک شده

سرویس‌های ابری بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده

ریکاوری عکس های پاک شده از گوشی اندرویدی همیشه به یک روش انجام نمی‌شود. تا اینجای کار به دو روشی که عموما روی سیستم‌عامل اندروید و ویندوز قابل اجرا هستند، اشاره کردیم. اما همان‌طور که گفتیم ریکاوری عکس های پاک شده از گوشی اندرویدی فقط به یک یا چند راهکار محدود نمی‌شود.

بلکه می‌توان از روش‌های بسیار مختلفی برای این کار بهره‌مند شد. یکی از بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده استفاده از سیستم‌های ابری است. سیستم‌های ابری قابلیت بسیار خارق‌العاده‌ای دارند که می‌توانند برای چنین مواقعی بسیار مفید واقع شوند.

بیشتر بخوانید: اکانت‌های ظرفیتی پلی‌استیشن ۴؛ به کدام ظرفیت اعتماد کنیم؟

شما می‌توانید هر زمان که خواستید، با استفاده از سرویس‌های ابری تمام اطلاعات خودتان را ذخیره کرده و یا در صورت نیاز، آن‌ها را مجددا دانلود کنید. حتی می‌توانید از سرویس‌های ابری برای ذخیره‌سازی بسیاری از داده‌هایتان هم، به خوبی استفاده کنید.

چرا که هر کدام از این سرویس‌ها فضای مشخصی را در اختیارتان قرار می‌دهند که می‌توانید از آن‌ها برای ذخیره‌سازی داده‌هایتان هم بهره‌مند شوید. در نتیجه، سرویس‌های ابری فقط بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده به شمار نمی‌آیند، بلکه می‌توانند برایتان یک فضای ذخیره‌سازی عالی هم به شمار بیایند. اما حالا دقیقا سرویس ابری چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

روش ریکاوری عکس های پاک شده

آشنایی مختصر با سرویس‌های ابری

سرویس‌های ابری یا Cloud Service یکی از خلاقانه‌ترین خدماتیست که روی عرصه کار آمده است. این سرویس‌ها کار را برای میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان راحت‌تر کرده‌اند. اما شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که سرویس‌ها چگونه کار می‌کنند و دقیقا چطور می‌توانند تبدیل به روش ریکاوری عکس های پاک شده شوند؟‌

در واقع ما برای ذخیره کردن داده‌ها و اطلاعاتمان نیاز به یک فضای جانبی داریم. مانند فلش مموری، هارد اکسترنال یا همان حافظه جانبی که در بالا راجع به آن‌ها صحبت کردیم. اما تمامی این موارد، یک فضای ذخیره‌سازی فیزیکی هستند. به عبارت دیگر، می‌توانیم همگی را به صورت فیزیکی لمس کنیم.

در مورد سرویس‌های ابری قضیه کاملا متفاوت بوده و فرق خواهد کرد. چرا که شما دیگر با هیچ فضای فیزیکی روبه‌رو نخواهید بود. بلکه یک فضای دیجیتالی و یا اینترنتی در اختیارتان قرار خواهد گرفت که می‌توانید توسط آپلود کردن اطلاعات‌تان، ‌آن‌ها را در فضایی که ابری نام دارد، ذخیره کنید. سپس می‌توانید هر زمان که خواستید، آن‌ها را مجددا دانلود کرده و در اختیار داشته باشید.

امروزه سرویس‌های ابری بسیار عالی و معروفی در دنیا وجود دارند که امکانات بی‌نظیری را در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند. این سرویس‌ها می‌توانند بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان باشند. البته به شرطی که قبل از پاک ‌شدن اطلاعاتتان اقدام به آپلود تصاویرتان در این سرویس‌ها بکنید.

آموزش 5 روش ریکاوری عکس پاک شده از گوشی اندروید

دراپ‌باکس بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده

دراپ‌باکس (DropBox) یکی از بهترین و معروف‌ترین سرویس‌های ابری جهان است که میلیون‌ها کاربر فعال در سراسر جهان دارد. به همین دلیل، دراپ‌باکس را اول از همه برایتان معرفی کردیم تا ابتدا، با بهترین سرویس ابری دنیا آشنا شوید.

امروزه افراد بسیار زیادی از دراپ‌باکس به عنوان بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌ اندرویدی‌شان استفاده می‌کنند. چرا که شما با آپلود کردن هر چیزی در این سرویس ابری عالی، می‌توانید به راحتی و در هر سیستمی آن‌ها را بازیابی کنید. حتی اگر گوشی فردی به طور ناگهانی خراب و یا ناپدید شود، باز هم می‌تواند به اطلاعاتش دسترسی پیدا کند.

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی بازی Forza Horizon 4؛ جشنواره‌ای از هیجان و سرعت

برای این کار، فقط کافی است که اپلیکیشن دراپ‌باکس را داخل گوشی‌تان نصب کرده و در آن یک حساب کاربری بسازید. توجه داشته باشید که حتما ایمیل فعال خودتان را برای ثبت‌نام در دراپ‌باکس انتخاب کنید. منظورمان ایمیلی است که همیشه از آن استفاده می‌کنید و رمز کاربری‌اش را فراموش نمی‌کنید.

در چنین شرایطی، می‌توانید هر زمان که اراده کردید به تمام فایل‌هایتان دسترسی داشته باشید. دراپ‌باکس می‌تواند به عنوان بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌ هوشمندتان عمل کرده و تمام اطلاعاتتان را به راحتی به شما بازگرداند.

روش ریکاوری عکس های پاک شده

نکاتی که باید راجع به دراپ‌باکس بدانید

شما برای ذخیره سازی فایل‌هایتان توسط دراپ‌باکس، در ابتدا فضای کمی خواهید داشت. یعنی این سرویس برای شما فقط 2 گیگابایت فضای قابل استفاده رایگان ارائه خواهد کرد. اما اگر دراپ‌باکس را در صفحات مجازی خودتان به اشتراک بگذارید، برایتان 16 گیگابایت فضای بیشتری در نظر خواهد گرفت و بعدها می‌توانید از آن به عنوان روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان استفاده کنید.

اگر بخواهید بیشتر از چنین ظرفیتی را در اختیار داشته باشید، قطعا باید هزینه‌ای را به دلار پرداخت کنید که با توجه به نوسانات قیمت ارز، چنین گزینه‌ای نمی‌تواند منطقی بوده و توجیه اقتصادی داشته باشد.

بهترین روش استفاده از دراپ‌باکس، فقط ذخیره‌سازی اطلاعات به‌دردبخورتان است. چرا که برای مثال، ممکن است شما ویدئوها و تصاویر مختلفی در گوشی‌تان داشته باشید که اکثرشان را از واتس‌اپ و یا سایر اپلیکیشن‌ها دریافت کرده‌اید. شاید بسیاری از این تصاویر پاک شدنشان چندان برایتان مهم نباشد.

اما بیشتر تصاویر و اطلاعات شخصی‌مان است که اولویت بیشتری برای حفظ شدن دارند. در نتیجه، سعی کنید این اطلاعات را اول از همه، روی دراپ‌باکس‌تان ذخیره کنید. بعدها می‌توانید از خدمات چند سرویس ابری دیگر هم به صورت رایگان استفاده کنید، که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

روش ریکاوری عکس های پاک شده

روش ریکاوری عکس های پاک شده با استفاده از گوگل درایو

همان‌طور که می‌دانید گول درایو (Google Drive) یک سرویس ابری بسیار عالی است که برای شرکت گوگل است. این اولین و جالب‌ترین سرویس شرکت گوگل نیست که می‌توان به آن اشاره کرد. بلکه این شرکت سرویس‌های بی‌نظیر دیگری دارد که توانسته رضایت بسیاری از کاربران بیشمار دنیا را به خودش جلب کند.

شما می‌توانید از گوگل درایو به عنوان بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌ اندرویدی‌تان استفاده کنید. بدین شکل که فقط کافی است در این سرویس یک حساب کاربری باز کرده و تمام اطلاعاتتان به‌دردبخور و بسیار مهم‌تان را در آن آپلود کنید. پس از آن، می‌توانید هر زمان که دلتان خواست، آن‌ها را مجددا دانلود کرده و همه را در اختیار داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ساده‌ترین آموزش اضافه کردن حسگر اثر انگشت به کامپیوتر و لپ تاپ

جالب است بدانید که حجم پایه و رایگان گوگل درایو، 15 گیگابایت بوده و می‌توانید بدون پرداخت هزینه، از آن استفاده کنید. کسانی که توانایی پرداخت ماهیانه 10 دلار را داشته باشند، می‌توانند از فضای 1 ترابایتی آن بهره‌مند شده و دیگر هیچ نگرانی بابت اطلاعاتشان نداشته باشند. از دیگر خدمات بی‌نظیر گوگل درایو امنیت بسیار بالای آن است. چرا که شما می‌توانید از امکان رمز دو مرحله‌ای در سرویس ابری گوگل درایو بهره‌مند شوید.

پس از آن، هر زمان که دلتان خواست از این سرویس ابری به عنوان بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی اندرویدی‌تان استفاده کنید. شما می‌توانید در این فضای 15 گیگابایتی بسیاری از فایل‌ها و تصاویرتان را ذخیره کرده و در صورت نیاز مجددا آن‌ها را دانلود کنید.

روش ریکاوری عکس های پاک شده

سیستم Google Photos بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده

هر جا که نام گوگل در یک سرویسی وجود داشته باشد، محال است که اتفاقات جالبی در آن رخ ندهد. در بالا هم اشاره کردیم که گوگل همیشه بهترین خدمات را به کل جهان ارائه داده است. یعنی از بهترین موتور جست‌وجو گرفته تا سرویس گوگل مپس (Google Maps) و… می‌توان به این خدمات عالی اشاره کرد.

حالا هم می‌توان از سیستم Google Photos به عنوان یک روش ریکاوری عکس های پاک شده عالی برای گوشی‌های اندرویدی استفاده کرد. همان‌طور که از نام این سیستم مشخص است، چنین سرویس ابری صرفا برای تصاویر و حفاظت از آن‌ها طراحی شده است، تا هرگز بهترین عکس‌های گوشی‌تان را از دست ندهید.

سیستم Google Photos هم، از یک سیستم بسیار قوی ابری بهره‌ می‌برد که می‌تواند عالی‌ترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی‌تان به شمار بیاید. چرا که تمام عکس‌های پاک‌شده‌تان تا 60 روز در فضای ابری Google Photos ذخیره شده و می‌توانید تمام عکس‌های حذف‌شده‌تان را بازیابی کنید.

تمامی عکس‌هایی که خودتان آن‌ها را آپلود کنید هم، قابل بازیابی بوده و می‌توانید آن‌ها را هر زمان که خواستید دانلود کنید. در واقع این سیستم، از دست رفتن تصاویر گوشی‌تان را به صفر می‌رساند. چرا که دقیقا طوری طراحی شده‌ است تا شما بتوانید تحت هر شرایطی، عکس‌های پاک شده‌تان را سریعا بازیابی کنید.

روش ریکاوری عکس های پاک شده

کلام آخر

همان‌طور که در این مطلب خواندید ریکاوری عکس های پاک شده از گوشی اندرویدی روش‌های بسیار مختلفی می‌تواند داشته باشد. هر زمان که احساس کردید تصاویر و یا ویدئوهای گوشی‌ اندرویدی‌تان پاک شده است، هرگز دستپاچه نشوید. چرا که این اتفاق به جز شما برای هزاران نفر دیگر هم می‌تواند رخ دهد.

در ابتدای این محتوا، دلایل حذف شدن اطلاعات گوشی را هم به طور کامل توضیح دادیم. پس زمانی که این اتفاق می‌تواند همیشه برای اکثر افراد رخ بدهد، چنین چیزی ارزش نگرانی را ندارد. چرا که با استفاده از راهکارهای مناسب و استفاده از بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده، می‌توان تمامی تصاویر و ویدئوهای گوشی اندرویدی را بازیابی کرد.

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با تمامی راهکارهای مفید و موثر آشنا کرده و بهترین روش ریکاوری عکس های پاک شده گوشی اندرویدی را هم به شما معرفی کنیم. با استفاده از این راهکارهای مفید، دیگر کابوس پاک شدن تصاویر و ویدئوهای گوشی‌تان هم برای همیشه از بین خواهد رفت.

چرا که هر زمان به هر دلیلی اطلاعاتتان پاک شد، خیالتان کاملا راحت خواهد بود و می‌توانید آن‌ها را مجددا بازیابی کرده و در اختیار داشته باشید. اگر از سرویس‌های ابری استفاده کنید و همیشه از تمام فایل‌هایتان یک بکاپ تهیه کنید، کار بازیابی اطلاعاتتان هم بسیار آسان‌تر خواهد شد. چرا که به جای استفاده از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای مختلف، فقط کافی است آن‌ها را دانلود کنید و در اختیار داشته باشید.

چرا عکس‌هایمان پاک می‌شود؟

پاک شدن عکس‌ها به خاطر ویروس، خطای انسانی، ضربه به مموری یا حافظه جانبی، فرمت گوشی بدون پشتیبان‌گیری

چطور عکس های حذف شده از گالری گوشی مان را بازیابی کنیم؟

استفاده از اپلیکیشن های DiskDigger، GT Recovery، Hexamob Recovery

چه نکاتی را قبل از بازیابی عکس هایمان رعایت کنیم؟

هیچ عکس جدیدی دانلود نکنید، تا جای ممکن با گوشی‌تان عکاسی نکنید، فایل پشتیبان داشته باشید،

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.