ماینینگ با کارت گرافیک + اورکلاک کارت گرافیک در ماینینگ

4
14591
اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

استخراج ارز رمزنگاری شده یک تجارت پردرآمد محسوب می‌شود. شما تنها با استفاده از تجهیزات اولیه استخراج و به کارگیری سرمایه و استراتژی، می‌توانید ده‌ها هزار دلار درآمدزایی داشته باشید. اگر کار خود را تازه شروع کرده‌اید، ما در ادامه قصد داریم که اطلاعات ارزشمندی را در این زمینه با شما در میان گذاریم. در این مقاله به اصول استخراج و اورکلاک کردن پرداخته و نکات مفیدی را نیز در این زمینه‌ها بررسی می‌کنیم.

استخراج به معنای تامین توان محاسباتی برای محافظت از شبکه ارزهای رمزپایه در ازای دریافت پاداش بالقوه بر عملکرد تجهیزات است. متاسفانه، بسیاری از قانون گذاران به اشتباه معتقد هستند که استخراج می‌تواند ارتباط مستقیمی با ایجاد کوین داشته باشد. اینکه گفته می‌شود، ماینرها ارز رمزپایه را صادر می‌کنند یا به نوعی در این روند شرکت می‌کنند، اشتباه است. برای اکثر ارزهای مدرن، حتی اگر روزانه ۱۰ درصد از ماینر از سیستم خارج شوند، در سرعت صدور کوین کمتر از یک درصد تاثیرگذار خواهد بود.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

اگر در پایان، تنها ده ماینر از یک میلیون نفر باقی مانده باشد، تولید کوین متوقف نخواهد شد و به زودی با ساختاری که تنظیم شده است، همان سطح از ماینینگ بازیابی می‌شود. ماینرها از ارزهای رمزپایه در برابر احتمال توقف یا لغو یک تراکنش محافظت می‌کنند. ماینرها از سیستم محافظت کرده و از خطاهایی که ممکن است منجر به حملات سایبری شود، می‌کاهند. آن‌ها حمله سایبری را به دلیل کمبود تجهیزات لازم استخراج در جهان، تقریبا غیر ممکن می‌کنند.

هر شبکه ارز رمزنگاری شده PoW (اثبات کار)، با صدور کوین‌های جدید و استفاده از هزینه‌هایی که طی معاملات به دست می‌آید، ماینرها را برای کار با کوین‌های خود ترغیب می‌کند. بیایید چنین موضوعی را با سیستم بانکی مدرن مقایسه کنیم. ارزهای رمزپایه بانک مرکزی هستند که پول را صادر می‌کنند؛ استخرهای استخراج بانک‌های تجاری هستند که معاملات را آماده سازی کرده و با اعطای جوایز، با یکدیگر رقابت می‌کنند؛ در نهایت ماینرها را داریم که دفتریار بوده و کارهایی اساسی را در این سیستم انجام می‌دهند. بانک‌ها نمی‌توانند بدون دفتریار کار کنند، اما این بدان معنی نیست که دفتریاران می‌توانند پول صادر کنند. دفتریارها به‌نوعی، وظیفه نظارت بر سیستم را برعهده دارند و یکپارچگی سیستم به واسطه آن‌ها حفظ می‌شود.

نحوه استخراج ارزهای رمزپایه در سال ۲۰۲۱

چه کسی را می‌توان یک ماینر حرفه‌ای دانست؟ این فرد چقدر باید تجربه داشته باشد؟ ما پاسخ دقیقی برای این سوال نداریم، اما یک ماینر حرفه‌ای کسی است که می‌داند در شرایط دائما در حال تغییر، چگونه می‌تواند تنظیم خوبی روی روند کاری خود داشته باشد. بازار رمزنگاری بسیار بی‌ثبات بوده و یک کوین خالص می‌تواند ۲۰ الی ۳۰ درصد سودآوری کمتری نسبت به کوین دیگری داشته باشد، اما فردای آن روز ممکن است که دو برابر سود بیشتر به آن اختصاص یابد.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

در این جا مثالی را با شما مطرح می‌کنیم. طی دو هفته‌ آینده، Cortex در هر کارت گرافیک 1080Ti خود، ۴.۱۷ دلار درآمد کسب می‌کند که میزان ۱.۸ دلار در روز را به ثبت می‌رساند. این در حالی است که در روزهای پایانی ماه، هر کارت گرافیک مذکور می‌تواند ۳.۳۱ دلار در روز درآمد داشته باشد. همین موضوع از بی‌ثباتی بازار ارز رمز دیجیتال حکایت دارد.

ماینینگ برای اکثر ماینرها یک کار منفعل محسوب می‌شود. بنابراین معمولا روزانه به استخراج کوین های مختلف نمی‌پردازند و صرفا فعالیت خود را در یک ارز رمز دیجیتال محدود می‌کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که به کوین‌های بزرگ و گران قیمت با متوسط سود ثابت پایبند بمانند. مطمئنا ماشین حساب‌های سودآوری در این جا وجود دارند، پس چرا دانستن این نکته ضروری است؟ حتی 2CryptoCalc که یک ماشین حساب قدرتمند سودآوری برای ارز رمزنگاری شده است، نمی‌تواند به شما بگوید که چگونه افزایش در نرخ سودمندی شما روی سودآوری استخراج تاثیرگذار خواهد بود یا اینکه فردا کوین شما پنج برابر بیشتر کاهش سود خواهد داشت.

حتما بخوانید: ۹ مدل از بهترین سیستم ماینینگ و ریگ استخراج را بشناسید

همچنین این برنامه نمی‌تواند به شما بگوید که آیا اتاق برای تهویه مطبوع به اندازه کافی در شرایط مناسب برای ماینینگ قرار دارد یا خیر. این شرایط از آن‌جایی اهمیت دارد که شرایط محیطی می‌تواند روی میزان گرم شدن کارت گرافیک موثر باشد و در نتیجه عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که این موضوع سرعت ماینینگ شما را تغییر دهد، یقینا محاسبات به شیوه‌ دیگری برقرار خواهد شد. نکته مهم دیگری هم وجود دارد؛ میزانی از ماینینگ قابل قبول است که سر و صدای تجهیزات در طول روز یا شب در حالت نرمال باشد.

ASIC و GPU برای ماینینگ

در ابتدا، پردازنده مرکزی به‌عنوان ابزاری جهانی برای استخراج در نظر گرفته می‌شد که همه می‌توانستند از آن در کامپیوتر خود استفاده کنند. مشخص شده است که کارت‌های گرافیک، بسیار قدرتمند تر و کارآمدتر هستند. این در حالی است که دستگاه‌های تک منظوره که دارای FPGA های کمیاب و ASIC های گسترده هستند، حتی می‌توانند قدرت بیشتری داشته باشند.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

ASIC یک دستگاه استخراج تک منظوره است که برای الگوریتمی خاص طراحی شده است. ASIC ها توسط چند شرکت با سیاست‌های قیمت گذاری بسیار فرصت طلبانه تولید می‌شوند. آن‌ها همچنین قبل از ارسال آن‌ها به مشتری، به دلیل ماینینگ در دستگاه‌های خودشان مشهور شده‌اند.

استخراج ASIC کاملا سر راست عمل می‌کند، اما سود پایداری ندارد. رقابت فقط با ظرفیت عملیاتی و حرص تولید کننده برای ماینینگ بیشتر محدود شده است. ASIC های ارزان و قدرتمند جایگزین GPU های اکثر الگوریتم‌های قدیمی شده‌اند و تمایلی به محافظت از خود در برابر چنین دستگاه‌های قدرتمندی ندارند. بزرگ‌ترین مسئله ASIC استفاده محدود از آن و کاهش مداوم سود ارز رمزپایه است، چرا که تولید کنندگان دائما مدل‌های جدیدتر و بسیار کارآمدتری را ارائه می‌دهند.

کارت گرافیک یک دستگاه جهانی با استفاده گسترده است که با چندین الگوریتم جدید کار می‌کند و حتی بعد از چند سال استفاده، از ارزش استهلاک خوبی در حد ۴۰ الی ۶۰ درصد در بازار محصولات دست دوم می‌تواند برخوردار باشد. شما می‌توانید کارت گرافیک را پس از اینکه انقضایش به حد مشخصی رسید، به گیمرها بفروشید.

اکثر ارزهای رمزپایه جدید سعی دارند که تا آن‌جا که ممکن است، غیرمتمرکز باشند و از خود در برابر ASIC محافظت کنند. به علاوه، شما می‌توانید بازده انرژی کارت گرافیک را چندین بار حتی در همان کارت گرافیک نیز بهبود بخشید. این الگو برای هر الگوریتم متفاوت خواهد بود. بنابراین، غیر از GPU دارایی‌های ماینر که شامل دانش ارزشمند وی نیز است، در این روند به دست آمده و اطلاعات مربوطه در بازار رمزنگاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین برای استفاده شخصی ماینرها، معمولا از پردازنده‌‌های گرافیکی جدید یا پردازنده‌های نسل قبل استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: مقایسه نسل های cpu اینتل

کارت گرافیک برای ماینینگ

AMD و انویدیا دو شرکت بزرگ در سراسر جهان هستند که GPU های مخصوص بازی قدرتمندی را تولید می‌کنند. ماینرها و گیمرها آن‌ها را به ترتیب با رنگ‌های قرمز و سبز شناسایی می‌کنند و لوگوی آن‌ها نیز مشخص کننده این برندها است. هنگام ماینینگ، کاربران به جای استفاده از قابلیت‌های GPU، از مشخصات محاسباتی آن‌ها بهره می‌برند. کتابخانه‌های al (OpenGL برای AMD و CUDA برای انویدیا) چنین استفاده‌ای را برای کارت‌های گرافیک غیراستاندارد تلقی می‌کنند. بار GPU در ماینینگ، شبیه بار آن هنگام طراحی و محاسبه نقشه‌های بافت گرافیکی است که هنگام تجربه بازی‌ها مشاهده می‌کنیم. با افزایش قدرت مورد نیاز بازی به دلیل تقاضا برای گیمرها، پردازنده‌های گرافیکی قدرت محاسباتی بیشتری پیدا می‌کنند.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

اصول استخراج و اورکلاک AMD معماری کارت گرافیک AMD در ابتدا به منظور ایجاد بلوک‌های منطقی کمتر و پردازنده‌های بیشتر طراحی شده بود. بنابراین اولین الگوریتم‌های استخراج با داشتن عملیات سریع‌تر و عملکرد بهتر، توانستند که موفقیت بیشتری را کسب کنند. جای تعجبی هم نیست که قبل از معرفی کارت‌های ASIC این کمپانی، میزان دقت استخراج این کارت‌های گرافیک روی نرخ ۹۵ درصد قرار داشت و مابقی آن به منظور ماینینگ روی پردازنده‌ها کاربرد پیدا می‌کرد.

الگوریتم‌های استخراج مدرن کوین‌های جدید، نیاز به تعامل خوبی بین هسته و حافظه دارند که به زیبایی توسط GPU های بازی اجرا می‌شود، اما اجرای آن‌ها برای ASIC دشوار است. از نظر تاریخی، اتریوم به موفق‌ترین پروژه مقاوم در برابر ASIC در میان ارزهای رمزپایه جدید تبدیل شده است. کارت‌های AMD برای استخراج ETH بهتر از انویدیا طراحی شده‌اند.

این دو واقعیت، ماینینگ را برای سال‌های آینده تعریف می‌کنند. از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، پردازنده‌های گرافیکی AMD سهم عمده‌ای را در ماینینگ داشتند و در بیشتر موارد، آن‌ها برای استخراج اتریوم به کار گرفته می‌شدند.

راه‌اندازی اساسی کارت‌های گرافیک AMD برای استخراج اتریوم بسیار ساده است. ابتدا حداکثر اورکلاک حافظه را در فواصل ۲۵ مگاهرتز به بالا شناسایی می‌کنیم. مقدار کلاکی که باعث خرابی آن می‌شود را پیدا کرده و با لودینگ مجدد، درایور و کارت گرافیک را به ۵۰ مگاهرتز و پایین‌تر از منطقه پایدار می‌آوریم. ولتاژ اصلی را پیدا می‌کنیم که در نهایت مصرف انرژی GPU موردنظر را به ما خواهد داد. ولتاژ پایین منجر به مصرف کمتر خواهد شد، اما همچنین حداکثر میزان هش پایین را نیز به ما می‌‌دهد. این رابطه یقینا متناسب نخواهد بود. هنگامی که میزان مصرف را به ۲۰ الی ۲۵ درصد نسبت به میزان استاندارد کاهش دهیم، میزان هش فقط ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

حداکثر کلاک هسته پایدار در فواصل ۲۵ مگاهرتز و بالاتر، سبب می‌شود که این میزان به سمت پایین حرکت کند. با تنظیم دقیق،‌ نرخ هش ۵ الی ۶ درصد، یا ۳ الی ۴ درصد از بازده انرژی اضافی به کاربر داده خواهد شد، در این مقاله به جزئیات بیشتری نپرداخته و به همین حد اکتفا می‌کنیم.

مبانی ماینینگ انویدیا

معماری اصلی GPU انویدیا، تعداد قابل توجهی پردازنده در بلوک‌های CUDA بزرگ‌تر را دارد که باعث می‌شود تا سال ۲۰۱۶، از نظر ماینینگ کارایی کمتری داشته باشند. سری 9xx با معماری ماکسول، می‌تواند اتریوم را با سرعت هش قابل قبولی استخراج کند. با این حال، سری جدید 10xx با معماری پاسکال در سال ۲۰۱۶ بود که تسلط AMD در استخراج ارز رمز را به پایان رساند.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

گیمرها همیشه از کارت‌های گرافیک انویدیا به دلیل بهره وری انرژی و سیستم خنک کننده خوبی که دارد، استفاده کرده و از آن قدردانی می‌کنند. آن‌ها مانند کارت‌های AMD زود گرم نمی‌شوند و به دلیل گرم شدن بیش از حدی که معمولا در بازی‌های AAA و گرافیکی شاهد هستیم، کلاک زیادی را در اورکلاکینگ خودشان از دست نمی‌دهند. کمپانی انویدیا، کارت‌های گرافیک خود را همراه با مصرف بهینه انرژی روانه بازار می‌کند. با هر سری جدیدی که این کمپانی معرفی می‌کند، انویدیا سعی دارد که در پارامترهای ماینینگ نیز از AMD پیشی بگیرد.

سری 10xx نیز از این قاعده مستثنی نیست. بین سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، از نظر قدرت ماینینگ، اتریوم هنوز هم از AMD عقب بود، اما در بهره وری انرژی توانست از آن پیشی بگیرد. انویدیا در فرایند ۱۶ نانومتری، نتایج بهتری نسبت به AMD در ۱۴ نانومتری (سری 4xx و 5xx) کسب کرد.

وقتی که کل ریگ را به سیستم متصل می‌کنید، می‌توانید آن‌ها را فقط با اندازه گیری میزان مصرف واقعی‌شان مقایسه کنید. سری 10xx برای ماینینگ طراحی نشده است، بنابراین در سال ۲۰۲۰ ماینر هایی با کارت‌های 10xx دچار افت هش در الگوریتم استخراج اتریوم شدند که Ethash نامیده می شود. ماینرها برای حفظ میزان هش که بر بازده انرژی تاثیر می‌گذارد، مجبور به افزایش مصرف انرژی بودند. AMD در ابتدای سال ۲۰۱۷، با این مشکل روبرو بوده است. آن‌ها با تولید درایوهای ویژه این مشکل را برطرف کردند. سپس آن‌ها حالت ویژه محاسبه را در درایوهای استاندارد خودشان ادغام کردند. انویدیا این مشکل را فقط برای سری‌های جدید خود یعنی 16xx و 20xx برطرف کرد.

حتما بخوانید:  مقایسه کارت گرافیک amd و nvidia

با وجود مشکلی که در سری 10xx با استخراج اتریوم وجود داشت، کارت‌های گرافیک این کمپانی، هنوز هم یک مزیت قابل توجه داشتند. آن‌ها برای بسیاری از الگوریتم‌های استخراج دیگر مناسب‌تر هستند. بیشتر ارزهای رمز پایه‌ای که پس از سال ۲۰۱۷ معرفی شده‌اند، نمی‌خواستند که از الگوریتم‌های موجود استفاده کنند. آن‌ها قصد داشتند که تا حدودی روند استفاده منحصربه‌فردی از کارت‌های گرافیک بازار داشته باشند.

قبل از اینکه به الگوریتم‌های GPU شرکت انویدیا در زمینه اورکلاکینگ بپردازیم، می‌خواهیم که به یک سوال مهم در این زمینه پاسخ دهیم. نحوه جمع آوری یک کامپیوتر کاری برای ماینینگ با چندین کار گرافیک، که به ریگ معروف شده است، چگونه خواهد بود؟

نحوه ساخت ریگ استخراج و انتخاب سیستم‌عامل

قرار نیست که در این بخش در مورد سخت افزار انواع ریگ ماینینگ صحبت کنیم. همه مادربردهای مدرن استفاده شده در این دستگاه‌ها از استخراج با حداقل ۴ پردازنده گرافیکی پشتیبانی می‌کنند. بیشتر آن‌ها دارای ۸ کارت گرافیک همراه با سیستم گسترش دهنده اسلات ارزان قیمت هستند که کار را برای کاربران معمولی نیز ساده می‌کنند.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

ما بیشتر به بررسی سیستم عامل این ریگ‌ها علاقه‌مند هستیم. بیشتر ماینرها را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد. کاربران ویندوز و لینوکس. کاربران لینوکس از این سیستم‌عامل در شکل اصلی خودش استفاده نمی‌کنند. آن‌ها از سیستم عامل‌های استخراج مانند RaveOS که روی این سیستم‌عامل پیاده سازی می‌شود، استفاده می‌کنند.

سیستم Rave

Rave OS سیستمی برای ماینرها است که به آن‌ها امکان می‌دهد تا ریگ‌های استخراج از راه دور را کنترل کنند. Rave OS استخراج پایدار، سرعت هش بالا و کمترین زمان برای ماینینگ را به همراه دارد که البته معمولا منجر به ضرر در انتهای زمان کاری می‌شود. شما می‌توانید سه دستگاه را به‌صورت رایگان با آن مدیریت کنید. اگر دستگاه‌های بیشتری داشته باشید، به ازای هر ماه، باید ماهیانه ۲ دلار پرداخت کنید.

حتما بخوانید: معرفی ۱۰ نرم افزار بنچمارک کارت گرافیک + انواع روش های انجام

مزیت اصلی این سیستم در ساده بودن آن است. شما تنها باید یک تصویر را در دستگاه ذخیره داده ضبط کرده و آن را به دستگاه خود متصل کنید. سیستم به‌طور خودکار، می‌تواند مدل تجهیزات را تشخیص داده و تنظیمات مناسبی را براساس آن ارائه کند. بدین ترتیب می‌تواند روند استخراج را بدون هیچ گونه پیچیدگی خاصی شروع کنید. به‌علاوه، به لطف انجمن بزرگ RaveOS، ترکیب پارامترهای اورکلاکینگ زیادی را برای تست‌های موردنظر خود خواهید داشت.

ماینینگ در ویندوز

ماینینگ در ویندوز می‌تواند چند معایب اصلی داشته باشد. شما باید بسیاری از برنامه‌های لازم برای ماینینگ و درایوها را به‌صورت دستی نصب کنید. به‌روزرسانی خودکار و آنتی ویروس سیستم خود را نیز باید غیرفعال کنید. شما باید پایداری و ریستارت مجدد دستگاه‌های ماینینگ را در داخل و خارج را باید مطالعه کنید. در صورت خرابی سیستم به دلیل مشکلات پاور سیستم، انجماد GPU و موارد دیگر، هیچ الگوریتم راه اندازی مجدد داخلی وجود ندارد. همچنین باید سیستم کنترل از راه دور دسکتاپ را نصب کنید، چرا که نمی‌توانید همیشه در اطراف ریگ استخراج خود باشید. به علاوه، ریگ‌ها معمولا مانیتور، ماوس یا صفحه کلید اضافی ندارند، چرا که این امر باعث افزایش هزینه‌های لوازم جانبی می‌شود.

کارت‌های گرافیک انویدیا در ویندوز یک مشکل دارند. حافظه GPU در یک کلاک استاندارد، دچار چندین خطا می‌شود که هنگام ارائه تصاویر در بازی‌ها حیاتی نیستند، اما هنگام انجام دقیق محاسبات مربوط به ماینینگ، می‌توانند حیاتی باشند. بنابراین برای CUDA، انویدیا حالت مخصوص حافظه پایین‌تر P2 را طراحی کرده است.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

پردازنده‌های گرافیکی به‌طور خودکار به این حالت تغییر پیدا می‌کند، اما ماینرها اغلب سعی می‌کنند که با اورکلاک حافظه بهبالای ۷۰۰ یا ۱۰۰۰ یا حتی بیشتر، میزان هش را به حداکث برسانند. ما شرایطی داریم که P2 کلاک را پایین می‌آورد. این در حالی است که یک دستگاه ماینینگ همزمان آن را افزایش می‌دهد. دستگاه ماینینگ همچنان به کار خود ادامه می‌دهد، اما وقتی که آن را خاموش می‌کنید، P2 دوباره فعال می‌شود و اورکلاک دستی را اضافه می‌کند. این موضوع منجر به ایجاد کلاک‌هایی می‌شود که GPU قادر به مدیریت آن‌ها نیست. در نتیجه، هنگام خاموش کردن یا راه‌اندازی مجدد برنامه ماینینگ، درایور خراب خواهد شد.

بهترین کار این است که حالت CUDA P2 را از طریق ابزار nvInspector غیرفعال کنید. این موضوع را به‌طور خاص می‌توانید از طریق nvProfileInspector subtool نیز انجام دهید. پارامترهای حالت CUDA Force P2 را پیدا کرده و آن را غیرفعال کنید و سپس، ماینر خود را راه‌اندازی کنید.

اگر برای نظارت روی پردازنده‌های گرافیکی خود، از MSI Afterburner استفاده می‌کنید، هنگام ماینینگ شاهد افزایش کلاک حافظه عملیاتی خواهید شد. هر ماینر باید از این برنامه استفاده کند. هنگام ماینینگ، الگوریتم‌های وابسته به حافظه رم مانند Cortex، میزان هش بالاتری را ایجاد خواهد کرد. کلاک حافظه نوسانی نخواهد داشت و بنابراین، می‌توانید با خیال راحت حافظه را اورکلاک کنید. شما تنها یک مقدار عملیاتی واقعی در واحد مگاهرتز خواهد داشت و این موضوع تنها به علامت مثبت در تنظیمات برنامه محدود نمی‌شود.

ماینینگ انویدیا در سال ۲۰۲۱ به همراه آموزش اورکلاک

کارت‌های گرافیک انویدیا از نظر الگوریتم‌ها ترند جهانی هستند، اما به این معنا نیست که همیشه می‌توانند سوددهی بیشتری نسبت به AMD داشته باشند. الگوریتم‌های ماینینگ می‌توانند داغ شده و GPU را با مشکل روبرو کنند. عکس این قضیه هم رخ می‌دهد و با سرد شدن آن، GPU به اندازه کافی برای عملیات ماینینگ گرم نمی‌شود. الگوریتم‌های داغ بیشتر از هسته‌ GPU استفاده می‌کنند، بنابراین عملکرد آن‌ها به کلاک اصلی بستگی دارد. حداکثر کلاک هسته، با افزایش ولتاژ حاصل می‌شود که منجر به افزایش متناسب با مصرف انرژی GPU می‌شود.

الگوریتم‌های سرد بیشتر از حافظه استفاده می‌کنند، بنابراین ظرفیت پهنای باند یا زمان دسترسی به حافظه بسیار محدود هستند. در نتیجه، اورکلاک کردن هسته اهمیت چندانی نخواهد داشت، چرا که سرعت هش را افزایش نمی‌دهد. حداکثر کارایی در چنین الگوریتم‌هایی به راحتی حاصل می‌شود. ما باید بفهمیم که کدام هسته اصلی، میزان هش را به حداکثر می‌رساند و سپس آن کلاک اصلی را با کمترین ولتاژ هسته پایدار ممکن به دست آوریم.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

در تابستان سال ۲۰۲۰، کارت‌های گرافیک انویدیا الگوریتم چندان زیادی نداشتند. الگوریتم‌های برتر برای کوین‌ها از نظر سوددهی عبارتند از: Ethash (ETH)، MTP (XZC) و Cuckaroo30 (CTXC).

ماینینگ و اورکلاکینگ انویدیا در Ethash

الگوریتم Ethash قبلا یکی از کارآمدترین سری‌های انویدیا 10xx و 16xx و 20xx محسوب می‌شد. با این حال، مشکلات آن در هر ۳ یا ۴ روز یک‌بار افزایش می‌یافت که به حافظه GPU بیشتری نیاز دارد. در ابتدا این نیاز در حد ۲ گیگابایت بود، اما در پایان سال ۲۰۲۰، GPU ها باید حداقل ۴ گیگابایت رم برای استخراج اتریوم داشته باشند.

مشخص شد که معماری کارت گرافیک 10xx از استخراج اتریوم به‌طور موثر در دوره جدید جلوگیری می‌کند. در طی چندین ماه، میزان هش استخراج آن‌ها حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است. شما می‌توانید با افزایش کلاک و ولتاژ هسته‌ای، مقدار زیادی که منجر به کاهش قابل توجه بهره وری انرژی می‌شود را برطرف سازید. نتیجه گیری این چنین است که از سال ۲۰۲۰ به بعد، استخراج اتریوم در کارت‌های گرافیک 10xx دیگر به‌عنوان کارآمدترین گزینه محسوب نمی‌شود.

حتما بخوانید: آموزش اورکلاک کردن پردازنده CPU

پردازنده‌های گرافیکی جدیدتر 16xx و 20xx این مشکل را ندارند، بنابراین می‌توانند این الگوریتم سرد را به‌طور کارآمد استخراج کنند و با حافظه کافی بیش از ۶ گیگابایت، چندین سال نگرانی افزایش فایل‌های DAG را برطرف سازند. کارآمدترین تنظیمات در این زمینه GTX 1660 است و حتی می‌توانید از RTX 2070 نیز در این زمینه استفاده کنید.

همان‌طور که گفتیم، با افزایش کلاک و ولتاژ هسته‌ای، هیچ نرخ هش به دست نمی‌آید. بنابراین بهره وری انرژی برای استخراج اتریوم برای این سری کارت گرافیک، به ۲۲۰ الی ۲۳۰ وات در هر ۱۰۰ مگاهرتز می‌رسد.

تنظیم هسته روی کارت‌های جدید، روی ۶۵۰ میلی‌ ولت منجر به کاهش قابل توجهی در حداکثر میزان هش می‌شود، اما بهره وری انرژی را افزایش نمی‌دهد. چرا که GPU با کاهش قابل در کلاک حافظه به حالت P3 تغییر حالت می‌دهد که برای این الگوریتم بسیار موردنیاز است. انویدیا با توجه به تعداد پردازنده‌های این عصر، در حال نزدیک شدن به AMD است. بنابراین سری جدید 30xx و مدل‌های مختلف آن، در این الگوریتم می‌توانند قابلیت رقابت بیشتری داشته باشند.

با این حال، اتریوم قصد دارد که سیستم اثبات کار را کنار بگذارد. بنابراین سودآوری آن در چند سال آینده ممکن است که کاهش قابل توجهی داشته باشد.

اورکلاکینگ و ماینینگ انویدیا روی MTP

الگوریتم MTP هنگام تغییر Zcoin از الگوریتم قدیمی به دلیل تهدیدی که علیه ASIC داشته است، استفاده می‌کند. این الگوریتم در ابتدا به‌عنوان الگوریتم مقاومی در برابر ASIC طراحی شده است و حداقل نیاز دارد که ۶ گیگابایتی حافظه GPU داشته باشد. خوشبختانه این پارامتر مانند اتریوم رشد نمی‌کند.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

این الگوریتم در دسته الگوریتم‌های داغ قرار می‌گیرد و بستگی زیادی هم به کلاک اصلی و کلاک حافظه دارد. با کاهش ولتاژ، لزوما بهره وری انرژی دچار افزایش نخواهد شد. همان‌طور که می‌دانیم، اگر ولتاژ هسته ۱۶۶۰ را به ۶۵۰ میلی ولت کاهش دهیم، سرعت هش به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند، اما بهره وری انرژی رشد نمی‌کند. مهم این است که حداقل GPU خود را بهینه سازی کرده و حداکثر بهینه‌سازی بدون گرم شدن بیش از حد کارت گرافیک خود را نیز بدانید. گرم شدن بیش از حد، منجر به وخامت قابل توجهی در عملکرد GPU شده و حتی باعث خراب شدن آن نیز خواهد بود.

بازده سری 10xx از ۱۵ ولت تا ۲۲ ولت متغیر است و برای سری 20xx نیز از ۱۹ ولت تا ۳ اهم متغیر خواهد بود. سری جدید باید این مقدار را تا حد ۲۰ الی ۳۰ درصد بهبود بخشد. آن‌ها چندین بار همانند اتریوم چنین موضوعی را مطرح نمی‌کنند، بنابراین در سال ۲۰۲۰، کارت‌های گرافیک سری 10xx به خوبی می‌توانند روی این الگوریتم کار کنند. برای افزایش حداکثر میزان هش برای 1080 و 1080ti به ترتیب باید ۳.۴ و ۴.۴ مگاهرتز انرژی را فعال کنید.

اورکلاکینگ و ماینینگ انویدیا روی Cuckaroo30

الگوریتم Cortex به‌صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این الگوریتم از هر دو هسته و حافظه با اولویت بالا استفاده می‌کند. می‌توانیم این الگوریتم را نسبتا سرد بدانیم. برای ماینینگ در پردازنده‌های گرافیکی به حداقل ۱۰ گیگابایت حافظه رم نیاز خواهیم داشت. به عنوان مثال، در کارت گرافیک 1080ti به همراه اندازه MTP همراه با ظرفیت کامل یا ethash با ظرفیت استاندارد نیاز خواهیم داشت. با این حال، مصرف واقعی انرژی کارت‌های گرافیک متصل، حدود ۴۰ درصد کمتر از MTP بوده و ۲۵ درصد هم کمتر از اتریوم است.

شایان ذکر است که Cockaroo30 یک الگوریتم با بار تغییر است. متاسفانه سیستم‌هایی مانند HiveOS فقط بار فعلی را در محدوده ۳۰ درصد تغییر می‌دهند. با استفاده از برنامه ماینینگی مانند Gminer، می‌توان بار فعلی سیستم را مشاهده کرد، اما اکثر کاربران از یک رابط کاربری دیگر مبتنی بر وب استفاده می‌کنند که اطلاعات بیشتری را در اختیارشان قرار می‌دهد.

به‌عنوان مثال، اگر چنین کاربرانی برای GPU های 2070، محدودیت برق را در RaveOS روی ۲۴۰ وات قرار دهند، نمی‌توانند اطلاع داشته باشند که این کارت گرافیک، بیش از ۲۰۰ وات مصرف نمی‌کند، چرا که مرحله لود هسته فعال شده و در کوتاه مدت برای حافظه طولانی سیستم مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

چنین موردی به راحتی در سیستم‌عامل ویندوز قابل مشاهده است و هنگامی که حداکثر PL را روی ۱۱۱ درصد یا همان ۲۴۵ وات تنظیم می‌کنید، مانیتورینگ مصرف در زمان واقعی، تنها چند مقدار بالاتر از ۲۲۰ وات را دنبال خواهد کرد. بقیه‌ آن‌ها زمان مصرف با حداقل ۱۵۸ وات و میانگین مقدار بسیار پایین ۱۹۷ وات را به همراه خواهد داشت. توجه داشته باشید که با استفاده از PSU های پلاتینی، مقدار توان تخمینی با مصرف واقعی مطابقت خواهد داشت.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

سیستم‌های ویندوز ۷ و لینوکس که از MMP یا RaveOS استفاده می‌کنند، به شما این امکان را می‌دهند که از Gminer برای استخراج با کارت‌های گرافیک ۸ گیگابایتی استفاده کنید. این روند برای سری 10xx چندان کارآمد نخواهد بود. نرخ هش ۱۰۷۰، ۱۰۸۰ و 1070ti، به ترتیب روی ۱.۵۵، ۱.۵ و ۱.۶۵ قرار دارد. اما در مورد کارت‌های گرافیک 2070 و دیگر مدل‌های این سری، جایی که سرعت هش مستقیما به مقدار Power Limit وابسته است، به خوبی شاهد کارکرد مناسب آن خواهیم بود. اگر PL را روی ۲۴۰ وات تنظیم کنید، کارت گرافیک ۲۰۷۰ با ۸ گیگابایت مصرف حدود ۱۹۷ وات انرژی خواهد داشت و نرخ هش مناسبی را ارائه می‌دهد که قابل مقایسه با 1080ti با ۱۱ گیگابایت است.

الگوریتم‌های ماینینگ و اورکلاک برای GPU های پایین رده انویدیا

متاسفانه GPU هایی که حافظه پایینی دارند، در کنار GPU های قدیمی و حتی برخی از GPU های جدید، نمی‌توانند الگوریتم‌های ذکر شده در بالا را پشتیبانی کنند و در نتیجه برای ماینینگ کاربردی نخواهند داشت. اگر هم بتوانند چنین کاری را انجام دهند، بازدهی‌شان بسیار پایین خواهد بود. الگوریتم‌های سودآور زیادی برای اینکه کارت‌های گرافیک انویدیا وجود دارد. دو نمونه سودآور که در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ مورد توجه قرار گرفتند، BeamHash-III (Beam) و Kawpow (Ravencoin) هستند.

ماینینگ و اورکلاک انویدیا توسط BeamHash-III

نسخه سوم الگوریتم بیم، یک الگوریتم مقاوم در برابر ASIC است که برای ماینینگ توسط کارت گرافیک کاربرد دارد. نیاز اولیه کارت‌های گرافیک، استفاده از یک حافظه ۳ گیگابایتی بود، اما بلافاصله پس از آن، LolMiner توانست پشتیبانی از GPU های ۳ گیگابایتی را توسعه داده و حافظه‌ای را شکل دهد که تصاویر را در ویندوز نمایش نمی‌دهد.

وقتی که هسته پردازنده‌های گرافیکی سری 10xx را اورکلاک می‌کنید، الگوریتم با حافظه آن‌ها بسیار سریع و در سطح متوسط مصرف انرژی یعنی حدود ۷۰ درصد، محدود می‌شود. اورکلاک بیشتر هسته منجر به افزایش نرخ هش نمی‌شود. بنابراین نمی‌توان این الگوریتم را از نوع داغ دانست، اما متوسط سود سالانه GPU های ۳ گیگابایتی یا ۴ گیگابایتی را به همراه خواهد داشت.

حتما بخوانید: راهنما خرید بهترین کارت گرافیک

این الگوریتم در میان پردرآمدترین پردازنده‌های گرافیکی ۶ گیگابایتی به بالا قرار دارد، اما نمی‌تواند بیشترین ویژگی‌ها را به کاربران ارائه دهد، چرا که تعداد زیادی از GPU های قدیمی در الگوریتم آن وجود دارد.

ماینینگ انویدیا در Kawpow

Kawpow در آغاز عملکرد بسیار امیدوارکننده‌ای داشت، اما پس از سه ماه، دیگر نتوانست رتبه خودش را در میان سودآورترین الگوریتم‌های ماینینگ حفظ کند. این الگوریتم داستان کوتاهی از موفقیت را برای خودش شکل داد. اما Kawpow مزایای اساسی بسیاری دارد. این الگوریتم حتی با پردازنده‌های گرافیکی ۳ گیگابایتی نیز کار می‌کند و به خوبی می‌تواند با آن‌ها تنظیم شود. بسیاری از پردازنده‌های گرافیکی که در الگوریتم‌های دیگر مشکل ساز هستند، روی Kawpow به خوبی کار می‌کنند. نرخ هش با GPU PL ارتباط دارد و RVN نیز در بسیاری از تراکنش‌ها وارد می‌شود.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

اگر به همه فاکتورها نگاه کنید، الگوریتم از نظر کارآمدی و سودآوری، پس از Ethash در رتبه دوم قرار می‌گیرد. اورکلاکینگ به‌صورت مشابه Beam انجام می‌شود، بنابراین همان جزئیاتی که قبلا گفته بودیم، در مورد این الگوریتم نیز صدق می‌کند. این Beam بود که بخشی از پردازنده‌های گرافیکی ۳ گیگابایتی را در اختیار گرفته و به کاربران Kawpow نیز اجازه داد تا در سال ۲۰۲۰ احساس خوش بینی بیشتری داشته باشند.

به علاوه، پس از بروزرسانی ETC و خروج کارت‌های گرافیکی بیش‌تر از ۳ گیگابایت طی این به روزرسانی، Kawpow اغلب در میان الگوریتم‌های سودآور، حتی برای GPU های قدرتمند نیز معرفی شد.

اورکلاکینگ و ماینینگ انویدیا روی Cuckarooz29 و Cuckatoo32

هر دو الگوریتم C29 و C32، ارز رمزنگاری شده GRIN را استخراج می‌کنند که در ابتدا گفته می‌شد GPU به‌صورت متمرکز و مقاوم در برابر ASIC عمل می‌کند. بنابراین هر از چند گاهی تغییرات جزئی در الگوریتم‌ها ایجاد می‌کند تا ساخت ASIC جدید برای شبکه بسیار پر هزینه باشد.

استخراج گرین در X29 به ندرت در میان سودآورترین الگوریتم‌ها دیده می‌شود. این الگوریتم به یک کوین گره خورده بود و به همین دلیل از محبوبیت آن کاسته شد. در چنین شرایطی هارد فورک Grin v5.0.0 در بلوک 1 048 320 در اوایل ژانویه اتفاق افتاد و الگوریتم C29 نیز به کار خود پایان داد. در حاضر C32 تنها الگوریتم فعال برای استخراج گرین محسوب می‌شود.

برخلاف C32، C29 برای استخراج به حداقل ۸ گیگابایت حافظه GPU نیاز دارد و GPU های برتر این سری، مانند الگوریتم کورتکس، سرعت هش بالاتری را ارائه می‌دهند. الگوریتم اغلب برای اکثر کارت‌های گرافیک بازار مانند 1080ti، 2080ti، 3060ti، 3070، 3080 و 3090 سودآور محسوب می‌شود.

این الگوریتم مشکلی ایجاد نمی‌کند و حتی در GPU های ضعیف نیز به خوبی کار می‌کند.

ماینینگ و اورکلاکینگ انویدیا در Equihash-xxx

کوین ZEC ناشناس که برای اولین‌بار روی equihash در سال ۲۰۱۶ ارائه شد، هدفش به چالش کشیدن اتریوم در زمینه ماینینگ بوده است. در ابتدا ماینینگ کوین فقط از طریق پردازنده در دسترس بود، اما پس از یک ماه، آن‌ها یک دستگاه ماینینگ GPU را راه اندازی کردند که در کارت‌های گرافیک انویدیا نتایج بسیار بهتری نسبت به AMD ارائه می‌داد.

Equihash وابستگی زیادی به اورکلاک هسته دارد و فایل‌های موقتی همراه همراه با سایز بزرگ برای قرار دادن در حافظه GPU ندارد. بنابراین هدف آسانی برای ASIC ها محسوب می‌شود. علیرغم تهدیدی که این موضوع برای تمرکز شبکه دارد، آن‌ها الگوریتم را تغییر دادند و باعث شدند که مردم وابستگی خودشان به Bitmain به‌عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده ASIC را مورد بررسی قرار دهد.

برخلاف کوین اصلی، تغییرات مختلف آن با افزایش نرخ هش، سبب شد که کوین دست افراد خاصی متمرکز بوده و افراد دیگر احساس خطر کنند. بنابراین آن‌ها تصمیم گرفتند که الگوریتم را تغییر دهند. به این ترتیب، چندین تغییرات برای Equihash-xxx ارائه شد. xxx یک کد شناسه عددی است که برای ارز رمزهای مختلف استفاده می‌شود. به‌طور مثال می‌توانیم به Equihash 1254 برای ZelCash یا Equihash 1445 برای بیت کوین اشاره کنیم.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

در همان زمان، نرخ اصلی ارز کوین و همچنین بازار رمزنگاری به‌طور کلی کاهش چشم‌گیری یافت. همین امر باعث شد که تولید ASIC های جدید برای هر زمینه‌ای سوددهی نداشته باشد. با این حال، چندین کوین ایجاد شده در این الگوریتم‌ها پس از سال ۲۰۱۶ نمی‌توانستند که از نظر سودآوری با کوین‌های برتر رقابت داشته باشند.

اگر تصمیم به ماینینگ این کوین‌ها دارید، باید سودآوری را کنترل کرده و گاه به گاه بین الگوریتم‌ها جابه‌جا شوید. با این اوصاف، شما هنوز هم می‌توانید سود خوبی از آن‌ها کسب کنید و مخصوصا با کارت‌های گرافیک قدیمی، این روند بهتر خواهد شد. این الگوریتم‌ها بیشتر به اورکلاک هسته‌ای نیازمند هستند.

بهره وری انرژی در ماینینگ و حالت‌های عملیاتی

هر GPU می‌تواند مصرف انرژی خود را پایین آورده و حالت Saving Mode را فعال کند، اما اورکلاک به شما امکان می‌دهد که حداکثر میزان هش را داشته باشید. در عین حال، بازده انرژی در این شرایط چندان مناسب نخواهد بود. همه‌ ریگ‌ها با هیچ الگوریتمی به خوبی کار نمی‌کنند، بنابراین هر کاربر خبره باید GPU خود را با حداکثر و حداقل ظرفیت تست کند و با توجه به دمای کار و هزینه‌های پاور، حالت بهینه را انتخاب کند. شما می‌توانید نتایج را به‌صورت پیوندهای خاصی ذخیره سازی کرده و از برنامه 2CryptoCalc استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد تا تنها با چند کلیک ساده، یک ارزیابی داشته باشید. این ارزیابی روی الگوریتم‌های خاص و سوددهی آن‌ها خواهد بود و ماینینگ را به‌صورت خاص برای ریگ شما کنترل می‌کند. شما بدین ترتیب می‌توانید متوجه شوید که آیا گزینه‌های بهتری هم وجود دارد یا اینکه همین الگوریتم بهترین انتخاب شما است.

همچنین بیاد داشته باشید که میزان توان شبانه معمولا پایین‌تر است. بنابراین کار با ظرفیت کامل منطقی‌تر خواهد بود. هزینه‌های پاور و سود جاری در هنگام انتخاب الگوریتم و حالتی که ریگ باید روی آن تنظیم شود، بسیار مهم محسوب می‌شود.

حداکثر بهره وری برای ریگ‌های جدید ماینینگ

هنگام ساخت یک ریگ جدید، باید به یاد داشته باشید که حداکثر بهره وری انرژی GPU در یک سری تقریبا یکسان خواهد بود. معمولا پردازنده‌های گرافیکی میان رده که بین ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار هزینه دارند، بهترین نسبت حداکثر قدرت نسبت به قیمت را خواهند داشت. اما ساخت و نظارت روی تعداد زیادی از ریگ‌های ضعیف می‌تواند خسته کننده باشد. بنابراین ماینرها، معمولا GPU هایی که قیمتی بین ۶۰۰ الی ۷۰۰ دلار دارد را انتخاب می‌کنند.

دیر یا زود، تمام ماینرها در نتیجه می‌توانند حداکثر میزان هش در هر ۱ کیلووات را از یک ریگ داشته باشند و تخمین زده می‌شود که هزینه برق یا محدودیت‌ها نمی‌تواند روی آن‌ها تاثیرگذار باشد.

نتیجه‌گیری

علیرغم شروع دیرهنگامی که صنعت ماینینگ داشته است، انویدیا سهم قابل توجهی از بازار را به دست آورده است. از سپتامبر سال ۲۰۲۰، داده‌های مختلف نشان می‌دهد که کارت‌های گرافیک انویدیا حدود ۳۹ درصد از کل کارت‌های گرافیک مورد استفاده برای ماینینگ را تشکیل داده است. این میزان در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۵ درصد بوده است و ۹۰ درصد از این کارت‌های گرافیک نیز مربوط به سری 10xx بوده است. سری 20xx هم به بازار ارائه شده است، اما پیش بینی می‌شود که ماینرها به‌صورت دست جمعی آماده استفاده از سری 30xx برای این منظور باشند.

طبق گفته‌ 2Cryptocalc، انتخاب یک الگوریتم همه کاره می‌تواند فاصله ایجاد شده بین الگوریتم‌های برتر و GPU های انویدیا را کاهش دهد. به علاوه، الگوریتم‌های کارآمد بسیاری هم وجود دارد که کاربران برحسب تجربه خود می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

اورکلاکینگ کارت گرافیک برای ماینینگ

امیدوار هستیم که این مقاله به ماینرها کمک کند که سودآوری خوبی بدون آسیب رساندن یا گرم کردن بیش از کار گرافیک خود داشته باشند. اگر بخواهیم یک پیش بینی ساده هم ارائه دهیم، در ابتدای سال ۲۰۲۱ شاهد پردازنده‌های گرافیکی جدیدی خواهیم بود. این بدان معنی است که با ورود GPU های جدیدتر، برنامه‌های ماینینگ و الگوریتم‌های جدیدی به بازار راه پیدا خواهند کرد و می‌توانند توازن قدرت را تغییر دهند. بنابراین ما نیز سعی خواهیم کرد که اطلاعات جدید در این زمینه را با شما نیز به اشتراک بگذاریم. شما نیز می‌توانید در بخش کامنت‌ها با ما همراه بوده و آینده‌ صنعت ماینینگ را تحلیل کنید. فکر می‌کنید انویدیا تا چه زمانی می‌تواند به سلطه خود در جهان ماینینگ ارائه دهد و کارت‌های گرافیک آینده این شرکت، روند را بهتر از گذشته خواهد کرد؟

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید. 

هیچ مطلبی برای نمایش وجود ندارد

نظرات

 1. مطالب شما بسیار عالی، صریح، روشن و کامل بیان شده، شایسته قدر دانی و تشکر است.

  • مرسی داود جان از لطفت، این انرژی خوبی که فرستادی قطعا باعث دلگرمیه تیم محتوای مقداد آی تی هستش تمام سعی ما اینه که بتونیم روز به روز خودمونو بهتر کنیم و مطالب بهتری به شما ارائه کنیم. مرسی از همراهیت

   • سلام خوبی نتوایید یک روش ارتباط با برایمان بگذارید

 2. سلام ممنون از زحمات و اطلاع رسانیتون
  آیا محدودیت ماینینگ در کارت های سری RTX 3060 فقط برای اتریوم هست یا این محدودیت شامل بیت کوین هم میشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

پاسخ به این نظر

لطفا متن کامنت خود را بنویسید!
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید
این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.