• مهدی محمدی
    نویسنده: مهدی محمدی

ROG Zephyrus جدید ایسوس، با پردازنده Tiger Lake Core i7-11370H بزودی روانه بازار خواهد شد.

در حالی که هنوز چند ماه از یک‌سالگی راه‌اندازی معماری Tiger Lake اینتل نگذشته است. سایت mylaptopguide.com مشخصات مربوط به نوت بوک آینده ایسوس Zephyrus را منتشر کرده است. که شامل تراشه‌های جدید اینتل خواهد بود.

این لپ‌تاپ، ROG Zephyrus Duo 15 SE GX 551Q نامیده می‌شود. و مجهز به پردازنده نسل یازدهم Tiger Lake Core i7-11370H به همراه یک GPU گسسته ناشناخته است.

انتقال داده از PS۴ به PS۵ : چگونه داده های ذخیره شده خود را به کنسول نسل بعد انتقال دهیم.

Core i7 11370H یک پردازنده مرکزی چهار هسته‌ای با فرکانس 4.8Ghz خواهد بود. اگرچه پردازنده Core i7 H، آنهم فقط با چهار هسته عجیب است، اما به لطف میکرومعماری جدید (با تأمین انرژی Tiger Lake) باید با مصرف انرژی کمتر به فرکانس‌های هسته بسیار بالاتری دست یافت.

باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا هسته‌های کم اما خیلی سریع، این تراشه را به اندازه کافی در برابر پردازنده های 10th Gen Hexacore اینتل و پردازنده های Ryzen AMD در فضای گیمینگ قابل رقابت می‌کند یا خیر. البته AMD این کار را با Ryzen 3 3300X در عرصه بازی انجام داد. بنابراین این احتمال وجود دارد که 11370H بتواند همین کار را برای لپ‌تاپ های گیمینگ انجام دهد.

ما درباره خود لپ تاپ چیز زیادی نمی دانیم. اما باید شبیه به Zephyrus Duo ولی با طراحی صفحه دوگانه باشد. یک صفحه اصلی و دیگری یک نمایشگر کوچکتر که دقیقاً بالای صفحه کلید قرار دارد.

سایت Mylaptopguide معتقد است که این مدل Zephyrus مانند همتای بزرگتر خود به نمایشگر معتبر رنگی Adobe RGB مجهز خواهد شد، که ایجاد محتوا و ویرایش عکس را در GX 551Q میسر می کند.

لازم بذکر است که این گفته‌ها فقط در حد یک شایعه است. بنابراین ما نمی‌دانیم که دقیقا چه زمانی این نوت‌بوک به بازار عرضه خواهد شد. اما اگر معماری Tiger Lake قرار باشد سال آینده وارد شود، احتمال زیادی وجود دارد که GX 551Q نیز در همان زمان عرضه شود.