حتما برای شما هم پیش آمده که در محل کار یا جایی که به شارژر دسترسی ندارید، متوجه قرمز شدن درصد باتری شده اید و به دلیل نیاز مبرم به گوشی آشفته شده‌اید. همه‌ی ما این لحظه را احتمالا چند بار تجربه کرده‌ایم. به همین دلیل است که بهینه سازی عمر باتری تلفن همراه بسیار مهم است.

عوامل مختلفی بر عمر باتری گوشی هوشمند تأثیر می‌گذارد، از برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید تا میزان روشنایی صفحه نمایش. از فعالیت‌های رایجی که باعث تخلیه باتری گوشی هوشمند می‌شود می‌توان به پخش ویدیو، بازی کردن و استفاده از GPS در مدت زمان طولانی اشاره کرد.

در حالی که عمر باتری یک نگرانی برای همه کاربران تلفن همراه است، راه‌های زیادی برای افزایش عمر باتری دستگاه شما وجود دارد. از تکنیک‌های بهینه‌سازی داخلی گرفته تا برنامه‌های شخص ثالث، نکات نگهداری باتری و خرید گوشی با باتری پر ظرفیت، گزینه‌های زیادی برای کارکرد طولانی‌تر دستگاه با یک بار شارژ وجود دارد.

عمر باتری گوشی چیست؟

عمر باتری گوشی موبایل، به مدت زمانی اشاره دارد که یک باتری انرژی را در گوشی همراه نگه می‌دارد و می‌تواند انرژی را برای استفاده از گوشی فراهم کند. عمر باتری تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد و ممکن است متفاوت باشد بر اساس نوع گوشی، نرم‌افزارهای در حال اجرا، استفاده کاربر و شرایط استفاده.

برخی از عواملی که می‌توانند عمر باتری را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از:

  • نوع گوشی: باتری‌های مختلف ممکن است ظرفیت‌ها و کارایی متفاوتی داشته باشند.
  •  استفاده از نرم‌افزارها: استفاده از برنامه‌ها و بازی‌ها با مصرف بالای منابع می‌تواند باتری را سریع‌تر خالی کند.
  •  تنظیمات صفحه نمایش: روشن‌تر کردن صفحه نمایش و تنظیمات دیگر آن می‌تواند باتری را تحت تأثیر قرار دهد.
  •  اتصال به اینترنت: استفاده مداوم از اینترنت با شبکه‌های تلفن همراه ممکن است باتری را به طور چشمگیری خالی کند.
  •  دما: دماهای بسیار سرد یا بسیار گرم می‌توانند تأثیر منفی بر عملکرد باتری داشته باشند.

باتری گوشی به مرور زمان ممکن است کاهش کارایی داشته باشد و عمر کوتاه‌تری داشته باشد. برای افزایش عمر باتری گوشی، می‌توانید از تنظیمات بهینه باتری استفاده کنید و در صورت لزوم، باتری را با یک باتری جدید تعویض کنید.


افزایش عمر باتری گوشی هوشمند

عمر باتری گوشی و افزایش عمر باتری

در ادامه تکنیک‌های مختلفی را بررسی خواهیم کرد تا به آن‌ها عمل کرده و به حفظ عمر باتری گوشی خود کمک کنید. بنابراین، بنشینید، استراحت کنید و ادامه مطلب را بخوانید تا یاد بگیرید که چگونه می‌توان عمر باتری گوشی را افزایش داد.

تلفن‌های همراه بخش مهمی از زندگی ما هستند و ما همیشه در حال حرکت هستیم. با وجود برنامه‌های بسیار زیادی که در پس زمینه‌ی گوشی‌های هوشمند ما اجرا می‌شوند، عمر باتری یک نگرانی برای هر کاربر تلفن همراهی است. با این حال، راه‌هایی برای افزایش عمر باتری دستگاه همراه شما وجود دارد.

بیشتر بخوانید: تعویض باتری شیائومی به صورت گام به گام

تکنیک‌های بهینه‌سازی باتری داخلی

خوشبختانه، سازندگان تلفن همراه تکنیک‌های بهینه‌سازی باتری داخلی را برای کمک به شما در استفاده حداکثری از عمر باتری دستگاه خود به کار گرفته اند.

به عنوان مثال، حالت کم مصرف یک ویژگی عالی است که با کاهش مصرف انرژی، عمر باتری را حفظ می‌کند.
Background App Refresh یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که می‌تواند با خاموش کردن برنامه‌های در حال اجرا در پس زمینه به افزایش عمر باتری کمک کند.

گزینه‌های تنظیم روشنایی خودکار و مصرف باتری از دیگر ویژگی‌های داخلی هستند که می‌توانند به شما در نظارت و بهینه‌سازی عمر باتری کمک کنند.

بیشتر بخوانید: روش‌های تشخیص باتری اصلی سامسونگ + نکات و ترفندها


برنامه‌های بهینه‌ سازی باتری

عمر باتری گوشی و بهینه سازی باتری گوشی

اگر قبلاً تکنیک‌های بهینه‌سازی باتری داخلی را امتحان کرده‌اید، اما هنوز به نظر می‌رسد به نتیجه مطلوب نرسیده‌اید، نگران نباشید، زیرا برنامه‌های شخص ثالثی برای بهینه سازی باتری وجود دارند که ممکن است به شما کمک کنند!

این برنامه‌ها ویژگی‌های اضافی فراتر از گزینه‌های پیشفرض گوشی ‌های هوشمند برای بهینه‌سازی داخلی مانند خواب زمستانی برنامه‌ها، کنترل مصرف باتری و ردیابی سلامت باتری را ارائه می‌دهند. با این حال، همین برنامه‌ها نیز می‌توانند باعث کاهش درصد باتری شما شوند، بنابراین از آن‌ها کم استفاده کنید.

برخی از محبوب‌ترین برنامه‌های بهینه سازی مصرف باتری عبارتند از Greenify، AccuBattery و Battery Doctor. Greenify که به شما این امکان می‌دهند برنامه‌هایی را که منابع زیادی مصرف می‌کنند در حالت Hibernate قرار دهید و همچنین دارای ویژگی‌هایی هستند که از راه اندازی برنامه‌ها در پس زمینه جلوگیری می‌کنند.

AccuBattery اطلاعات روشنی در مورد استفاده و سلامت باتری ارائه می‌دهد، در حالی که Battery Doctor دارای ویژگی بهینه سازی با یک ضربه برای صرفه جویی سریع و آسان باتری است.

اما قبل از اینکه دکمه دانلود را بزنید، اجازه دهید مزایا و معایب استفاده از برنامه‌های شخص ثالث را بسنجیم.

از یک سو این برنامه‌ها گزینه‌های سفارشی سازی بیشتری را ارائه می‌دهند، به طور بالقوه می‌توانند عمر باتری تلفن شما را افزایش دهند و می‌توانند اطلاعات دقیقی در مورد استفاده از باتری ارائه دهند.

و از سوی دیگر همین برنامه‌ها ممکن است منابع بیشتری را مصرف کنند و در مقایسه با گزینه‌های داخلی به خوبی در سیستم تلفن شما ادغام نشوند. در نهایت، انتخاب استفاده از برنامه‌های شخص ثالث به شما و ترجیحات شما بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: تست سلامت پاوربانک – ترفندها و روش ها


نکات نگهداری باتری

فراتر از تکنیک‌های داخلی و برنامه‌های شخص ثالث، برخی نکات نگهداری باتری می‌توانند به شما در افزایش عمر باتری کمک کنند. نظارت بر سلامت باتری، کاهش روشنایی صفحه، استفاده از حالت هواپیما در مواقع ضروری، مدیریت اعلان‌ها و غیرفعال کردن انیمیشن‌ها می‌تواند به شما کمک کند عمر باتری خود را به حداکثر برسانید.

همه ما می‌دانیم که وقتی عمر باتری گوشی بیشتر و بیشتر به منطقه قرمز نزدیک می‌شود فاصله‌ی زمانی بین شارژ مجدد گوشی کاهش یافته و به امری اعصاب خورد کن تبدیل می‌‌شود. اما با چند نکته ساده برای نگهداری باتری به راحتی می‌توان از آن جلوگیری کرد. اول از همه، نظارت منظم بر سلامت باتری بسیار مهم است.

بررسی سلامت و عملکرد کلی باتری به شما درک بهتری از وضعیت باتری و آنچه که ممکن است باعث کاهش سریعتر از حد معمول ظرفیت باتری باشد را می‌دهد. بسیاری از گوشی‌های هوشمند دارای بخش سلامت باتری داخلی در تنظیمات خود هستند که به راحتی قابل دسترسی است.

راه دیگر برای صرفه جویی در مصرف باتری، کاهش روشنایی صفحه نمایش است. غیر از اینکه زیر نور مستقیم خورشید باشید، نیازی نیست که روشنایی خود را تا حداکثر افزایش دهید.

پایین نگه داشتن نور صفحه نمایش می‌تواند به طور قابل توجهی به حفظ عمر باتری شما کمک کند. استفاده از حالت هواپیما زمانی که در مناطقی هستید که سرویس‌های شبکه تلفن همراه کم است، راه عالی دیگری برای صرفه جویی در مصرف باتری است. وقتی گوشی هوشمند در جستجو برای اتصال شبکه است، بیش از آنچه تصور می‌کنید، باتری مصرف می‌کند.

مدیریت اعلان‌ها روشی است که اغلب برای بهبود عمر باتری نادیده گرفته می‌شود. با غیرفعال کردن اعلان‌ها برای برنامه‌هایی که نیازی به هشدارهای مداوم ندارید، می‌توانید مقداری از عمر باتری گرانبها را ذخیره کنید. به علاوه، اینکه گوشی هوشمند شما دائماً وزوز نمی‌کند خالی از لطف نیست.

در نهایت، غیرفعال کردن انیمیشن‌ها نیز می‌تواند به صرفه جویی در مصرف باتری کمک کند. مطمئناً، ممکن است جالب به نظر برسند، اما برای اجرای روان به نیروی اضافی نیز نیاز دارند. با خلاص شدن از شر انیمیشن‌ها، به طور بالقوه می‌توانید عمر بیشتری به باتری خود اضافه کنید.

با اجرای تنها چند مورد از این نکات نگهداری باتری، به راحتی می‌توانید طول عمر بیشتری به باتری گوشی خود اضافه کنید. بعلاوه، این کار‌ها بسیار ارزانتر از تعویض پیش از موعد باتری است.

بیشتر بخوانید: علت روشن نشدن گوشی آب خورده و تعمیر خانگی


گوشی هایی با بهترین عمر باتری

عمر باتری گوشی و گوشی هایی با بهترین عمر باتری

بهره برند از شارژ سریع هم یک ویژگی مهم در گوشی‌های هوشمند نسل جدید است و حالا شارژ سریع حتی در گوشی‌های هوشمند مقرون‌به‌صرفه‌ نیز در دسترس‌است. با این حال، در حالی که توانایی شارژ یک گوشی در نیم ساعت یا حتی کمتر می‌تواند به خلاص شدن از صبرهای طولانی برای شارژ باتری منجر شود، اما استقلال واقعی باتری یک اولویت کلیدی باقی می‌ماند. وقتی هیچ پریز برقی در اطراف شما وجود ندارد، هیچ شارژ سریعی نمی‌تواند به شما کمک کند.

بنابراین، در این صفحه گوشی‌هایی را خواهید یافت که عمر باتری را در اولویت قرار می‌دهند و در بالای نمودار تست‌های باتری قرار می‌گیرند. اگر هنوز گوشی هوشمند مد نظر خود را خریداری نکرده اید، در اینجا 5 گوشی برتر با طولانی ترین عمر باتری در که در چند وقت اخیر معرفی شده را در ادامه ببینید.

گوشی هوشمند Sony Xperia 10 V

گوشی هوشمند Sony Xperia 10 V در ۱۱ می سال ۲۰۲۳ به بازار عرضه شد. این گوشی هوشمند با باتری به ظرفیت ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی در تست‌های مقاومت باتری امتیاز استقامت ۱۷۵ ساعت، برای تماس ۳۶:۲۶ ساعت، وب ۲۲:۱۶ ساعت، ویدیوی ۳۴:۱۴ ساعت را به دست آورده است.

گوشی هوشمند Realme GT Neo 3T

گوشی هوشمند Realme GT Neo 3T در تاریخ ۷ ژوئن سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه شد. این گوشی هوشمند از باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی با امکان شارژ سریع ۸۰ واتی بهره می‌برد.
امتیاز استقامت ۱۱۸ ساعت، نگهداری شارژ در حالت تماس 31:51 ساعت، نگهداری شارژ در حالت وبگردی 14:04 ساعت و در زمان پخش مداوم ویدئو 21:02 ساعت بهره می‌برد.

گوشی هوشمند Samsung Galaxy A23 5G

گوشی هوشمند Samsung Galaxy A23 5G محصول برند سامسونگ است که در تاریخ ۵ آگوست سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه شد. این گوشی هوشمند میان رده سامسونگ دارای باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی با امکان شارژ سریع ۲۵ واتی است.
امتیاز استقامت این گوشی هوشمند در تست باتری 138 ساعت ثبت شده است. به طور خاص برای تماس 38:42 ساعت، برای وبگردی 18:32 ساعت و برای پخش ممتد ویدئو 16:08 ساعت است.

گوشی هوشمند Motorola Moto G82

این گوشی هوشمند میان رده از برند موتورولا در تاریخ ۱۲ می سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه شد. محصولی که از یک باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی بهره می‌برد.
گوشی موتورولا Moto G82 از امتیاز استقامت 130 ساعت بهره می‌برد. با میزان نگهداری تماس 36:21 ساعت، وبگردی برای 15:36 ساعت و پخش مداوم ویدئو برای 21:50 ساعت.

گوشی هوشمند Xiaomi Redmi Note 11

نماینده‌ی برند شیائومی در لیست بهترین گوشی‌های هوشمند با بهترین زمان نگهداری شارژ باتری گوشی Xiaomi Redmi Note 11 است. این محصول با یک باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی با امکان شارژ سریع ۳۳ واتی در ۲۶ ژانویه سال ۲۰۲۲ به عنوان محصول پرچمدار این برند به بازار عرضه شد.

این گوشی هوشمند در تست استفامت امتیاز 126 ساعت را کسب می‌کند. به صورت مجزا برای تماس 37:29 ساعت، برای وبگردی 16:11 ساعت و برای مشاهده مداوم ویدئو 20:52 ساعت،‌ زمان‌های ثبت شده برای این گوشی است.

اما دیگر محصولات عرضه شده با ظرفیت بالای باتری چه شرایطی خواهند داشت؟ مطمئناً، می‌توانید تمام نکات و ترفندهای بهینه‌سازی را امتحان کنید، اما چرا وقتی می‌توانید تلفنی داشته باشید که تمام روز دوام می‌آورد، برای افزایش مدت زمان نگهداری باتری گوشی خود را به سختی بی‌اندازید. زندگی خود را آسان تر کنید و یکی از 5 گوشی برتر با بهترین عمر باتری را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید گوشی دست دوم + نکات خرید گوشی دست دوم


جمع بندی

بهینه سازی عمر باتری برای عملکرد روان گوشی هوشمند شما بسیار مهم است. با استفاده از تکنیک‌های مختلف مانند حالت کم مصرف، کاهش روشنایی صفحه، مدیریت اعلان‌ها و غیرفعال کردن انیمیشن‌ها، می‌توانید عمر باتری خود را افزایش دهید. علاوه بر این، استفاده از برنامه‌های شخص ثالث نیز ممکن است کمک کننده باشد، اما مهم است که قبل از نصب برنامه‌های بهینه سازی باتری، جوانب مثبت و منفی آن را بسنجید.

سلامت باتری عملکرد گوشی را افزایش می‌دهد، بنابراین درک این موضوع ضروری است که بهینه سازی عمر باتری منجر به عملکرد بهتر گوشی می‌شود. به یاد داشته باشید، کمی تلاش برای بهینه سازی عمر باتری می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از تخلیه نابهنگام باتری کند.

شما می‌توانید برای خرید و خواندن مقاله‌های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.