اگر از کاربران گوشی‌های هوشمند سامسونگ هستید و می‌خواهید باتری گوشی خود را تعویض کنید، بهتر است با روش‌های تشخیص باتری اصلی سامسونگ از باتری تقلبی آشنا شوید.

باتری تمام دستگاه‌های الکترونیکی، از جمله اسمارت‌فون‌ها طول ‌عمر مشخصی دارد. بعد از گذشت طول ‌عمر آنها و خراب شدن باتری، اگر همچنان می‌خواهید از دستگاه خود استفاده کنید، باید یک باتری جدید تهیه کنید. البته تمام محصولات موجود در بازار، اورجینال نیستند و بسیاری از کاربران تفاوت‌های باتری اصلی و تقلبی سامسونگ را نمی‌دانند.

به همین جهت تصمیم گرفتیم روش‌های تشخیص باتری اصلی سامسونگ را جمع‌آوری کنیم تا اگر شما هم قصد تعویض باتری گوشی سامسونگ خود را دارید، بتوانید با آگاهی بیشتری انتخاب کنید.

تشخیص باتری اصلی سامسونگ

پیش از اینکه روش‌های تشخیص باتری اصلی سامسونگ از باتری‌های غیر اورجینال را توضیح دهیم، بد نیست به دلایلی که موجب آسیب دیدن باتری گوشی می‌شوند اشاره کنیم. در بسیاری از گوشی‌های هوشمند، مثل گوشی S23 Ultra و آیفون 14 پرو مکس، معمولا از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌شود که به خوبی برق مورد نیاز گوشی را تامین می‌کنند و طول‌ عمر قابل قبولی دارند.

البته این نوع از باتری‌ها چندان بی‌نقص نیستند و دستگاه‌هایی که از باتری‌های لیتیوم یونی بهره می‌برند، گاهی اوقات با مشکل باد کردن باتری مواجه می‌شوند.

باد کردن باتری، تنها نقطه ضعف باتری‌های لیتیوم یونی نیست و ظرفیت و شارژدهی این نوع از باتری‌ها هم به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند. دلیل اصلی کاهش ظرفیت نیز چرخه شارژ شدن و تخلیه شدن شارژ باتری است که در مدت زمان طولانی، تاثیر خود را روی باتری می‌گذارد. برای مثال، اگر باتری اسمارت‌فون شما 4000 میلی‌آمپر ساعت است، بعد گذشت 2 سال امکان دارد به 3400 میلی‌آمپر ساعت کاهش پیدا کند.

برای جلوگیری از افت شارژدهی باتری می‌توانید کارهای مختلفی را انجام دهید که یکی از مهم‌ترین آنها، کامل شارژ نکردن و جلوگیری از تخلیه باتری به صورت کامل است. البته تحت هیچ شرایطی نمی‌توان از افت شارژدهی باتری جلوگیری کرد و در بهترین حالت می‌توانید کمی عمر باتری را افزایش دهید. در مجموع، هر زمانی که احساس کردید باتری گوشی شما عملکرد خوبی ندارد، می‌توانید باتری را به راحتی تعویض کنید.

البته باید این نکته را به ‌خاطر بسپارید که باتری‌ غیر اورجینال علاوه‌بر اینکه شارژدهی مناسبی را به کاربر خود ارائه نمی‌دهد، در برخی موارد به اسمارت‌فون آسیب می‌زند. بنابراین هنگام خرید یک باتری جدید، باید با تفاوت‌های باتری‌های اصلی و تقلبی آشنا باشید. در ادامه، چند روش کاربردی جهت تشخیص باتری اصلی سامسونگ را با شما به اشتراک می‌گذاریم.


بررسی بسته‌بندی

روش‌های تشخیص باتری اصلی سامسونگ + نکات و ترفندها

یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص باتری اصلی سامسونگ این است که به بسته‌بندی محصول توجه کنید. بسته‌بندی محصولات اورجینال کیفیت بالایی دارد و نوشته‌ها و نمادهایی که روی بسته‌بندی درج شده‌اند، به وضوح قابل مشاهده هستند. اما لوگو و نوشته‌های روی بسته‌بندی در محصولات تقلبی وضوح چندان زیادی ندارد.

همچنین، با توجه به رنگ نوشته‌های روی جعبه می‌توان حدس ‌زد که با یک باتری اصلی سروکار داریم یا محصول تقلبی است. اگر نوشته‌ها و نمادهای روی جعبه بیش از حد پررنگ باشند، امکان تقلبی بودن محصول زیاد خواهد بود. به‌طور کلی، با توجه به ظاهر بسته‌بندی می‌توانید یک باتری اورجینال را از یک باتری فیک تشخیص دهید.

بررسی تاریخ تولید

تاریخ تولید هم می‌تواند اطلاعاتی را درباره اصلی یا تقلبی بودن در اختیار شما قرار دهد و در واقع، یکی از روش‌های تشخیص باتری اصلی سامسونگ محسوب می‌شود. اگر باتری‌های لیتیوم یونی را به دقت بررسی کنید، متوجه می‌شوید که روی تمام باتری‌ها تاریخ تولید حک شده است. فرقی ندارد که محصول در چه سالی تولید شده است، چون در هر صورت، روی باتری‌های اورجینال می‌توانید تاریخ ساخت را مشاهده کنید.

شما باید تاریخ تولیدی که روی باتری حک شده است را با تاریخ روی بسته‌بندی محصول مطابقت دهید. در صورتی که این دو تاریخ با هم مطابقت نداشته باشند، با اطمینان می‌توان گفت که محصول اورجینال نیست. بنابراین اگر می‌خواهید باتری اصلی برای یک گوشی هوشمند تهیه کنید، باید به تاریخ ساخت آن توجه داشته باشید.

بررسی دور برچسب

اطلاعات مختلف باتری مانند تاریخ ساخت، لوگوی کمپانی، ظرفیت، هشدارها و… مستقیما روی بدنه باتری حک نمی‌شوند و تمام این موارد روی برچسب باتری نوشته می‌شوند. تمام باتری‌های لیتیوم یونی این برچسب را دارند که ترکیب رنگ آن نقره‌ای و مشکی است.

برای تشخیص باتری اصلی سامسونگ از فیک، می‌توانید به اطراف این برچسب دقت کنید. در باتری‌های اورجینال این برچسب‌ها به خوبی به باتری چسبیده‌اند و هیچ درز یا برآمدگی روی آن مشاهده نمی‌شود، اما برچسب باتری‌های تقلبی به خوبی روی بدنه باتری نچسبیده‌ و می‌توانید شکاف‌هایی را در اطراف آن ببینید.

بیشتر بخوانید: علت روشن نشدن گوشی آب خورده و تعمیر خانگی


بررسی لبه باتری

روش‌های تشخیص باتری اصلی سامسونگ + نکات و ترفندها

یکی از بهترین روش‌ها که در تشخیص باتری اصلی سامسونگ به شما کمک می‌کند، دقت کردن به لبه بالایی و پایینی باتری است. برای بررسی این قسمت‌ها می‌توانید باتری را روی یک سطح صاف قرار دهید، اگر محصول اورجینال باشد، مشاهده خواهید کرد که لبه‌های باتری به صورت کاملا صاف طراحی شده است و برچسب باتری نیز هم‌تراز با لبه‌های باتری خواهد بود.

اما در باتری‌های تقلبی، این امکان وجود دارد که برچسب با لبه‌های باتری فاصله داشته باشد یا لبه‌های باتری، چندان صاف نباشند. خوشبختانه برای متوجه شدن این تفاوت‌ها نیاز به ابزار خاصی نیست و در همان نگاه اول می‌توانید متوجه این تفاوت‌ها شوید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره علت روشن نشدن گوشی هواوی

بررسی نوشته‌های روی برچسب

همان‌طور که گفتیم، برچسب باتری می‌تواند اطلاعات مفیدی را درباره اصلی یا تقلبی بودن محصول به ما ارائه دهد. نوشته‌های روی برچسب، یکی دیگر از مواردی هستند که با بررسی آن می‌توانیم تشخیص دهیم که با یک باتری فیک سروکار داریم، یا اورجینال. نوشته‌ها و نمادهای روی برچسب باتری‌های فیک هم مانند علائم روی بسته‌بندی، بیش از حد پررنگ یا کم‌رنگ هستند.

البته در برخی موارد امکان دارد که نوشته‌ها نامنظم باشند. در مجموع، استفاده از این روش برای کاربرانی که با باتری اسمارت‌فون‌ها آشنایی کافی ندارند توصیه نمی‌شود، چرا که تشخیص اورجینال بودن باتری با توجه به نوشته‌های روی برچسب، نیازمند تجربه است.

بررسی بدنه

برای تشخیص باتری اصلی سامسونگ از تقلبی می‌توانید از روش بررسی بدنه نیز استفاده کنید. باتری‌های لیتیوم یونی اصلی با ظرافت بالایی طراحی می‌شوند و می‌توانید هماهنگی را در بخش‌های مختلف آن ببینید.

از سوی دیگر، در قسمت‌های مختلف محصولات فیک ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که با توجه به آنها می‌توانید به راحتی باتری تقلبی را تشخیص دهید. اگر هیچ ایرادی در نحوه قرارگیری برچسب یا نوشته‌های روی آن مشاهده نمی‌کنید، بعد از بررسی بدنه و ظاهر آن می‌توانید متوجه شوید که باتری اورجینال است یا خیر.

بیشتر بخوانید: امن ترین روش پاک کردن اطلاعات گوشی

روش‌های تشخیص باتری اصلی سامسونگ + نکات و ترفندها

بررسی محل اتصالات

قبل از اینکه این روش را برای شما توضیح دهیم، باید اشاره کنیم که جهت بررسی دقیق محل اتصالات باتری، لازم است در این زمینه تجربه داشته باشید و کاربرانی که زیاد با باتری گوشی سروکار ندارند، معمولا از روی محل اتصلات نمی‌توانند فیک بودن باتری را تشخیص دهند. اتصالات در باتری‌های اصلی، بسیار دقیق و نسبتا کم‌عمق هستند، اما باتری‌های فیک معمولا اتصالات عمیق و نامنظمی دارند.

اگر می‌خواهید از این طریق باتری اورجینال را تشخیص دهید، باید با نوع اتصالات باتری‌های فیک و اصلی به خوبی آشنا باشید؛ بنابراین می‌توان گفت که استفاده از روش مذکور راحت نخواهد بود. البته، اگر پس از بررسی برچسب باتری، بسته‌بندی محصول یا شیوه طراحی آن هیچ مشکلی را مشاهده نکردید، بررسی اتصالات می‌تواند بهترین روش باشد.

بیشتر بخوانید: عمر باتری گوشی و عوامل تاثیر گذار بر عمر باتری

بررسی جنس باتری

یکی دیگر از روش‌هایی که جهت تشخیص باتری اصلی سامسونگ از تقلبی به شما کمک می‌کند، بررسی جنس بدنه است. همان‌طور که می‌دانید، هدف از تولید باتری‌های فیک، کاهش هزینه‌ها و سود بیشتر است؛ به همین جهت، بدنه این محصولات از پلاستیک بازیافتی تولید می‌شود.

اما بدنه باتری‌های اصلی از جنس پلاستیک PC است و به همین دلیل، ظاهر زیبا و یکنواختی دارند. البته گاهی اوقات ممکن است که ناهمواری‌های بدنه باتری‌های فیک به راحتی با چشم دیده نشود و همین دلیل، برای تشخیص فیک یا اصلی بودن باتری بهتر است قسمت‌های مختلف بدنه را به خوبی لمس کنید و در صورتی که ناهمواری در بدنه احساس کردید، می‌توانید نتیجه بگیرید که باتری تقلبی است.

بیشتر بخوانید: شارژر وایرلس چیست + تکنولوژی شارژ بی سیم در گوشی‌‌های هوشمند

تشخیص باتری اصلی سامسونگ با توجه به قیمت

با اطمینان می‌توان گفت که ارزان بودن یک محصول می‌تواند اکثر اوقات به معنی تقلبی بودن آن باشد و باتری‌ اسمارت‌فون‌ نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. بنابراین، اگر باتری بیش از اندازه ارزان بود، توصیه می‌شود که آن را نخرید. البته، گران بودن نیز صرفا به معنی اورجینال بودن نیست.

گاهی اوقات فروشندگان، باتری‌های تقلبی را با قیمت باتری‌های اصلی می‌فروشند و از این روش برای فریب دادن خریدار استفاده می‌کنند. به‌طور کلی، ارزان بودن محصول می‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای تقلبی بودن محصول باشد؛ اما برای تشخیص باتری اورجینال، بهتر است به غیر از بررسی قیمت، روش‌های دیگر را هم در نظر داشته باشید.

بررسی عبارت حک شده روی بدنه

روش‌های تشخیص باتری اصلی سامسونگ + نکات و ترفندها

برای مشاهده عبارت حک شده روی بدنه، باید برچسب باتری را بردارید. این عبارت نشان‌دهنده برندی است که محصول را تولید کرده است. برای مثال، اگر برای گوشی S23 Ultra یک باتری جدید تهیه کردید، زیر برچسب باتری می‌توانید نام کمپانی سامسونگ را روی بدنه مشاهده کنید؛ اما در شرایطی که باتری فیک باشد، توسط یک شرکت بی‌نام‌ونشان تولید شده است و هیچ خبری از نام برند نخواهد بود.

بزرگ‌ترین مشکلی که باعث می‌شود کاربران نتوانند از این روش برای تشخیص باتری فیک استفاده کنند، برچسب روی باتری است. به همین دلیل، بهتر است که ابتدا از روش‌های دیگر استفاده کنید و در صورتی که نتوانستید از اصل بودن باتری اطمینان حاصل کنید، می‌توانید برچسب باتری را بردارید و عبارت حک شده روی بدنه را بررسی کنید.

توجه به تگ NFC

اگر می‌خواهید برای تشخیص باتری اصلی سامسونگ برچسب روی بدنه باتری را جدا کنید، می‌توانید به غیر از عبارت حک شده روی بدنه، تگ NFC را هم بررسی کنید. وجود تگ NFC روی بدنه به معنی اصل بودن باتری است.

محصولات فیک و حتی باتری‌های High Copy نیز تگ NFC را روی بدنه خود ندارند و بررسی تگ مذکور، می‌تواند روش خوبی برای تشخیص باتری‌ اورجینال باشد. در مجموع می‌توان گفت که بعد از برداشتن برچسب باتری، تفاوت‌های اساسی میان باتری‌های فیک و اصلی بیشتر به چشم می‌خورد.

بیشتر بخوانید: تست سلامت باتری گوشی – بررسی ۴ روش مختلف


وزن باتری

یکی دیگر از تفاوت‌هایی که میان باتری‌های فیک و اورجینال وجود دارد، وزن آنها است. باتری‌های تقلبی معمولا وزن کمتری نسبت به باتری‌های اصلی دارند. اما این تفاوت وزن چندان زیاد نیست که فقط با در دست گرفتن باتری‌ متوجه آن شوید. برای مثال، اگر یک باتری اورجینال سامسونگ G530 را روی ترازو قرار دهیم 43 گرم وزن دارد، در حالی که وزن نسخه تقلبی آن 36 گرم است.

نسخه اصلی باتری Note 5 هم 44 گرم وزن دارد، اما وزن نسخه فیک 39 گرم است. در مجموع، با یک ترازو دقیق می‌توانید به راحتی باتری اصلی را تشخیص دهید.


جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم تمام روش‌های موجود برای تشخیص باتری اصلی سامسونگ را جمع‌آوری کنیم و اطلاعات کاملی را در این زمینه، در اختیار شما قرار دهیم.

اگر می‌خواهید یک باتری جدید برای گوشی سامسونگ تهیه کنید، بهتر است که با استفاده از راه‌هایی که ذکر کردیم از اورجینال بودن باتری اطمینان حاصل کنید. همچنین می‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌های معتبر، با اطمینان و آرامش بیشتری خرید کنید.

شما می‌توانید برای خرید و خواندن مقاله‌های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.