• حسین رازانی
    نویسنده: حسین رازانی

رویداد مایکروسافت بیلد ۲۰۲۳ به نوعی رقابت این شرکت با گوگل برای سلطه بر هوش مصنوعی به شمار می‌رود.
شروع کنفرانس سالانه مایکروسافت بیلد (Build) در سیاتل، از روز سه‌شنبه آغاز می‌شود و با توجه به اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده است، تقریبا می‌توانیم بفهمیم که چه اتفاقاتی در این رویداد رخ خواهد داد. از آنجایی که مایکروسافت به شدت به هوش مصنوعی حمله کرده، برنامه‌نویسانی که از این فناوری جدید استفاده می‌کنند، محور اصلی این کنفرانس را تشکیل می‌دهند، اما موضوعات دیگری نیز مطرح خواهند شد.


رقابت در حوزه ی هوش مصنوعی با رویداد مایکروسافت بیلد 2023

این کنفرانس در همان زمانی برگزار می‌شود که گوگل نیز رویداد خود را برگزار می‌کند. موتور جستجوی بینگ که همیشه در رقابت با گوگل بوده، اخیرا به هوش مصنوعی مجهز شده و امکانات بسیاری را برای کاربران فراهم آورده است. جالب اینجاست در رویداد Google I/O نیز، گوگل درباره تلاش‌های خود در این زمینه صحبت می‌کند و این نشان می‌دهد که هر دوی این شرکت‌ها علاوه‌بر رقابت در حوزه سخت افزار مثل گوشی هوشمند، برای تسلط بر هوش مصنوعی نیز رقابت دارند.

بدون شک، شما از تمرکز شرکت‌های بزرگ بر روی هوش مصنوعی آگاه هستید. دلیل این تمرکز، توانایی‌هایی است که ابزارهای ساخته شده با استفاده از این فناوری می‌توانند ایجاد کنند و در حال حاضر شاهد یک جنگ بزرگ برای کسب سلطه بر هوش مصنوعی هستیم.

رویداد مایکروسافت بیلد 2023

گوگل در ماه‌های گذشته در حوزه هوش مصنوعی روزهای پرتلاطمی را پشت سر گذاشته است و به نظر می‌رسید که مایکروسافت در مسابقه غلبه بر آن برنده شده است، به خصوص با پیدایش چت‌جی‌پی‌تی.

اما در کنفرانس Google I/O، گوگل به دستاوردهای جدیدی در حوزه هوش مصنوعی دست یافت. در این رویداد، ما شاهد معرفی PaLM 2، یک مدل زبانی برای رقابت با GPT-4 و تجربه‌ی هوشمند و جدید موتور جستجو بودیم. به علاوه، گوگل اعلام کرد که بارد، خدمات خود را در بیش از ۱۸۰ کشور در دسترس قرار می‌دهد و همچنین زبان فارسی را نیز به آن اضافه کرده است.

از دیگر موارد مهم کنفرانس، همکاری گوگل با ادوبی FireFly برای ارائه مولد تصویر در بارد و اضافه شدن ابزار هوش مصنوعی مولد به Workspace است. همچنین نباید ابزار هوش مصنوعی گوگل که امکان ویرایش حرفه‌ای تصاویر را فراهم می‌کند را فراموش کرد.

حالا که رویداد بیلد مایکروسافت نزدیک است، باید ببینیم این شرکت برای رقابت با گوگل چه برنامه‌هایی در نظر دارد. آیا محصولات هوش مصنوعی آنها توان مقابله با گوگل را دارند؟

جمع بندی

بیلد کنفرانس یک رویداد توسعه‌دهندگانی است که برای یادگیری درباره ابزارها و تکنیک‌های جدید برگزار می‌شود و نه برای رونمایی از محصولات جدید. در سال‌های اخیر، مایکروسافت نیز این سیاست را پیش گرفته است. مایکروسافت باید در برگزاری این رویداد موفق عمل کند تا در حوزه هوش مصنوعی جایگاه خود را تثبیت کند، زیرا گوگل در کنفرانس خود محصولات متعددی را به نمایش گذاشته است از این رو تمرکز بر تغییراتی در چت‌جی‌پی‌تی و همچنین توسعه عمیق هوش مصنوعی در ویندوز می‌تواند به موفقیت مایکروسافت منجر شود. در حال حاضر، منتظر شروع این رویداد هستیم تا ببینیم چه اعلامیه‌ها و اخباری از سوی مایکروسافت خواهیم شنید. لازم به ذکر است که بیلد کنفرانس در تاریخ ۲۳ تا ۲۵ می (۲ تا ۴ خرداد ۱۴۰۲) به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید: برگزاری نشست بیلدربرگ با موضوع هوش مصنوعی

شما می‌توانید برای خرید و خواندن مقاله‌های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.