• رها فهیمی
  نویسنده: رها فهیمی

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بخواهید افراد را از مشاهده داده های خود بازدارید. ممکن است پیام شما حاوی اطلاعات حساس باشد یا اگر شخص اشتباهی آن را ببیند می تواند برای شما مضر باشد. مهم نیست دلیل آن چیست، حفظ حریم خصوصی آنلاین همیشه یک نگرانی قانونی باقی خواهد ماند.

در حالی که بسیاری از ویژگی‌های محافظت از حریم خصوصی در آیفون‌ها و بسیاری از گوشی‌های برتر اندرویدی یافت می‌شوند، همه این ویژگی‌ها هنگام استفاده از برنامه‌های شخص ثالث کار نمی‌کنند. با این حال، رمزگذاری انتها به انتها یک ابزار حفظ حریم خصوصی نسبتاً مؤثر است که به طور فزاینده ای در برنامه های پیام رسان در حال گسترش اند.

اما رمزگذاری انتها به انتها دقیقاً چیست؟ چگونه می تواند دیگران را از دیدن داده های شما باز دارد؟ به طور خلاصه، این روشی است برای به هم زدن داده ها بر روی دستگاه شما قبل از ارسال. این کار را به گونه ای انجام می دهد که فقط به گیرنده مورد نظر اجازه می دهد پیام را رمزگشایی کند.

حتی اگر یک برنامه پیام‌ رسان پیام درهم شده شما را در سرورهای خود ذخیره کند یا اگر شخص ثالث ناخواسته پیام درهم شده را رهگیری کند، داده‌های رمزگذاری شده به خودی خود بی‌فایده است. تنها شخصی که می تواند پیام درهم را رمزگشایی کند (حداقل از نظر تئوری) شخصی است که پیام خود را برای او ارسال کرده اید.

رمزگذاری سرتاسری


اهمیت رمزگذاری سرتاسری

این روش یک روش امنیتی است که چت ها و پیام ها را ایمن نگه می دارد. رمزگذاری انتها به انتها یک سیستم ارتباطی است که در آن فقط کاربرانی که در ارتباط هستند می توانند پیام ها را بخوانند.

در اصل، از استراق سمع کنندگان بالقوه – از جمله ارائه دهندگان مخابرات، ارائه دهندگان اینترنت، عوامل مخرب و حتی ارائه دهنده خدمات ارتباطی – از دسترسی به کلیدهای رمزنگاری مورد نیاز برای رمزگشایی مکالمه جلوگیری می کند. یکی از برنامه های پیام رسان که از روش رمزگذاری سرتاسری استفاده می کند پیام رسان واتساپ است.

رمزگذاری انتها به انتها زمانی استفاده می شود که امنیت داده ها ضروری باشد، از جمله در صنایع مالی، مراقبت های بهداشتی و ارتباطات. اغلب برای کمک به شرکت ها در رعایت قوانین و مقررات حریم خصوصی و امنیت داده ها استفاده می شود. به طور کلی رمزنگاری سرتاسری به زبان ساده اینطور عمل می‌کند:

بیشتر بخوانید: آموزش تنظیمات مودم همراه اول

رمزگذاری سرتاسری

 • شما پیامی را از طریق یک پیام‌رسان مجهز به رمزنگاری سرتاسری ارسال می‌کنید
 • پیغام شما به صورت یک سری متون رمزنگاری شده و غیرقابل درک در اختیار پیام‌رسان یا شرکت ارائه دهنده قرار می‌گیرد
  پیام رسان این رمزهای غیر قابل درک را تا گیرنده پیام حمل می‌کند
 • گیرنده با استفاده از کلید اختصاص خود رمزهای غیرقابل درک را رمزگشایی کرده و در آخر پیام شما را دریافت می‌کند

کلیدهای عمومی و خصوصی رمزنگاری سرتاسری

هر فردی که از رمزگذاری سرتاسر استفاده می‌کند، دو عدد به نام «کلید» دارد. یک کلید “کلید عمومی” است که هر کسی می تواند آن را ببیند. کلید دوم، “کلید خصوصی” است که از همه، از جمله سازندگان برنامه، مخفی نگه داشته می شود. کلید عمومی برای رمزگذاری یک پیام استفاده می شود و این پیام رمزگذاری شده تنها با استفاده از کلید خصوصی مربوطه قابل رمزگشایی است.

وقتی شخصی برای شما پیام رمزگذاری شده ای ارسال می کند، برنامه او از کلید عمومی شما برای رمزگذاری پیام استفاده می کند. پیام رمزگذاری شده از طریق اینترنت ارسال می شود. با این حال، کلید عمومی را نمی توان برای ترجمه پیام به شکل اصلی آن استفاده کرد.

برای انجام این کار، به کلید خصوصی خود نیاز دارید. این امکان پذیر است زیرا کلید عمومی و کلید خصوصی به گونه ای به هم مرتبط هستند که با نگاه کردن به کلید عمومی به تنهایی تشخیص آن تقریباً غیرممکن است.

بیشتر بخوانید: ویندوز سرور چیست و چه مزیت هایی دارد

رمزگذاری سرتاسری


رمزگذاری سرتاسری واتساپ یعنی چه؟

واتس اپ محبوب ترین اپلیکیشن پیام رسانی و چت تصویری در جهان است که ماهانه حدود دو میلیارد کاربر فعال در سراسر جهان دارد. در حالی که در ایالات متحده از محبوبیت مناسبی برخوردار است، ساکنان برخی کشورها تقریباً به طور انحصاری از آن به عنوان برنامه پیام رسانی اصلی خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، 96 درصد از مردم آفریقای جنوبی از واتس اپ استفاده می کنند، همانطور که 93 درصد از آرژانتینی ها و 91 درصد از برزیلی ها استفاده می کنند.

این برنامه به طور خودکار این رمزگذاری را برای عملکردهای پیام رسانی و پیام های تجاری خود فعال می کند و می توانید رمزگذاری سرتاسر را برای پشتیبان گیری از پیام خود روشن کنید.

رمزگذاری انتها به انتها اساساً یک روش امن ارتباطی است. گسترش رمزگذاری انتها به انتها در واتس اپ از دسترسی مجرمان سایبری، هکرها، مخابرات و حتی دولت ها به پیام هایی که برای سایر کاربران واتس اپ ارسال کرده اید، جلوگیری می کند. ایده رمزگذاری سرتاسر این است که پیام‌ها، رسانه‌ها و تماس‌های شما از افتادن به دست افراد نادرست ایمن باشد.

بیشتر بخوانید: گیم سرور چیست + مفهوم، عملکرد و نقش آن در صنعت بازی

رمزگذاری سرتاسری


کاربرد رمزگذاری به شیوه سراسری

رمزگذاری انتها به انتها برای جلوگیری از خواندن یا تغییر مخفیانه داده ها، به غیر از فرستنده و گیرنده واقعی، در نظر گرفته شده است. پیام ها توسط فرستنده رمزگذاری می شوند اما شخص ثالث ابزاری برای رمزگشایی آنها ندارد و آنها را به صورت رمزگذاری شده ذخیره می کند. گیرندگان داده های رمزگذاری شده را بازیابی می کنند و خودشان آن را رمزگشایی می کنند.

رمزگذاری سرتاسر واتس اپ زمانی استفاده می شود که با استفاده از مسنجر واتس اپ با شخص دیگری چت می کنید. رمزگذاری انتها به انتها تضمین می‌کند که فقط شما و شخصی که با او در ارتباط هستید می‌توانید آنچه را که ارسال می‌شود بخوانید یا گوش دهید و هیچ‌کس در این بین، حتی خود واتساپ قادر به خواندن آن نیست.

پیام‌ها با یک قفل ایمن می‌شوند و فقط گیرنده و شما کلید ویژه‌ای را دارید که برای باز کردن و خواندن آن‌ها لازم است. برای محافظت بیشتر، هر پیامی که ارسال می‌کنید قفل و کلید منحصربه‌فرد خود را دارد.

بیشتر بخوانید: هاست و سرور چیست + کاربرد آن

رمزگذاری سرتاسری


ریشه شناسی اصطلاح رمزگذاری سرتاسری یا End to End encryption

اصطلاح «رمزگذاری انتها به انتها» در اصل تنها به این معنا بود که ارتباط هرگز در طول انتقال آن از فرستنده به گیرنده رمزگشایی نمی شود. برای مثال در سال 2003 این سیستم برای یک استاندارد رادیویی تعریف شد. و در حدود سال 2014، هنگامی که واتساپ بخشی از شبکه خود را رمزگذاری کرد، معنای “رمزگذاری سرتاسر” شروع به تکامل کرد، که لازم بود نه تنها ارتباط در طول انتقال رمزگذاری شود بلکه همچنین ارائه‌دهنده سرویس ارتباطی قادر به رمزگشایی ارتباطات یا دسترسی به کلید خصوصی نخواهد بود.

چگونه رمزگذاری سرتاسری را در واتساپ فعال کنیم؟

این قابلیت به صورت هوشمند برای تمامی کاربران واتساپ فعال است و نیاز به انجام دادن تنظیمات خاصی ندارد. اما شما با انجام مراحل زیر می توانید از این که گفتگوی های شما رمزگذاری سرتاسری شده اند اطمینان حاصل کنید.

ابتدا گفتگو را باز کنید. سپس روی اسم مخاطب بزنید تا صفحه اطلاعات مخاطب باز شود. روی گزینه رمزگذاری ( Encryption) بزنید تا کد قابل اسکن و کد ۶۰ رقمی را ببینید.

رمزگذاری سرتاسری

اگر شما و مخاطب شما در نزدیکی هم باشید، یکی از شما می‌تواند کد دیگری را اسکن کند یا اینکه کد ۶۰ رقمی را با یکدیگر مقایسه کنید. اگر شما کد را اسکن کنید و هر دو کد یکی باشند، یک علامت تیک سبز نمایان می‌شود. از آنجا که این دو منطبق هستند، می‌توانید مطمئن شوید هیچکس نمی‌تواند پیام‌های شما را بخواند یا به تماس‌های شما گوش دهد.

اگر این دو کد منطبق نبود، احتمالا شما کد متعلق به یک مخاطب دیگر را اسکن کردید. اگر مخاطب شما به تازگی واتساپ را نصب مجدد کرده یا گوشی هوشمند خود را عوض کرده، توصیه می‌کنیم کد را بازبینی کرده و سپس کد را اسکن کنید.اگر شما و مخاطب در نزدیکی هم نیستید، می‌توانید کد ۶۰ رقمی را برای او بفرستید.

به مخاطب خود بگویید وقتی کدی که فرستاده‌اید را دریافت کرد، آن را روی کاغذ بنویسد و با چشم با کد ۶۰ رقمی که در صفحه اطلاعات مخاطب در زیر رمزگذاری نشان داده می‌شود، مقایسه کند.

در اینجا سوالی که بسیاری از مخاطبان می پرسند این است که چگونه می توان این رمزگذاری سرتاسری را در واتساپ حذف کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که رمزگذاری سرتاسری واتساپ همواره فعال است و راهی برای حذف رمزگذاری سرتاسری واتساپ وجود ندارد.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که امنیت این رمزگذاری تا زمانی است که شخص ثالثی به دستگاه شما دسترسی پیدا نکند. اگر شخص ثالثی در هر دو انتهای انتقال به دستگاه دسترسی فیزیکی پیدا کند، ممکن است امنیتی که حریم خصوصی سرتاسر ارائه می‌دهد محدود شود – نه تنها می‌تواند پیام‌های موجود را بخواند، بلکه پیام‌های جدید را نیز ارسال کند.

بیشتر بخوانید: درایو نوری چیست + انواع درایو نوری و کاربرد آن

رمزگذاری سرتاسری


قفل شدن مخاطب در واتساپ

اگر می‌خواهید یک لایه امنیتی اضافی برای چت‌های واتس‌اپ خود داشته باشید، می‌توانید با رمز عبور از برنامه محافظت کنید تا از دیدن پیام‌های خصوصی چشمان کنجکاو جلوگیری کنید. واتساپ در حال حاضر پیام های رمزگذاری شده سرتاسر را ارائه می دهد، به این معنی که مکالمات شما نمی توانند توسط هکرها رهگیری شوند.

با این حال، شما همچنین می توانید یک رمز عبور به چت های خود اضافه کنید، بنابراین حتی اگر شخصی بتواند قفل گوشی شما را باز کند، نمی تواند چت های شما را در برنامه ببیند.

برای این منظور می توانید از اپلیکیشن های Locker for Whats Chat App یا برنامه های مشابه استفاده نمود. همچنین واتساپ در آپدیت های جدید خود امکان رمزگذاری از طریق اثر انگشت را فراهم نموده است. برای استفاده از این قابلیت ابتدا برنامه واتساپ خود را آپدیت نمایید. سپس وارد تنظیمات شوید، در قدم بعدی وارد گزینه Account شوید و گزینه privacy را انتخاب نمایید. سپس به انتهای صفحه رفته و گزینه fingerprint lock را فعال کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه تست مانیتور به صورت آنلاین و آفلاین

رمزگذاری سرتاسری


چگونه پشتیبان های WhatsApp خود را در Google Drive رمزگذاری کنیم؟

همانگونه که گفته شد واتساپ رمزگذاری سرتاسری برای همه پیام های شخصی که ارسال و دریافت می کنید را فراهم می کند تا اطمینان حاصل شود که فقط شما و شخصی که با او صحبت می کنید می توانید آنها را بخوانید یا گوش دهید. با پشتیبان‌گیری رمزگذاری‌شده سرتاسر، می‌توانید همان لایه محافظتی را به پشتیبان‌های iCloud و Google Drive نیز خود اضافه کنید.

اکثر بهترین گوشی های اندروید دارای ده ها ویژگی داخلی هستند تا شما را ایمن نگه دارند. و اگر از واتس اپ روی دسکتاپ یا لپ تاپ خود استفاده می کنید، می توانید با دانستن اینکه اپ استور و ویندوز استور دستورالعمل های سختگیرانه ای برای محافظت از کاربران خود دارند، نسبتاً احساس امنیت می کنید.

مشکل این است که نسخه های پشتیبان واتس اپ در گوگل درایو به طور پیش فرض رمزگذاری نمی شوند. بدون پشتیبان گیری رمزگذاری شده، یک شکاف بزرگ در حفاظت از حریم خصوصی شما باقی می ماند. WhatsApp رمزگذاری سرتاسری را برای پشتیبان‌گیری ابری در سال 2021 راه‌اندازی کرد، اما برای استفاده از آن باید این ویژگی را روشن کنید. چند لحظه وقت بگذارید و مطمئن شوید که رمزگذاری پشتیبان فعال است تا پشتیبان‌گیری WhatsApp شما در Google Drive ایمن‌تر باشد.

بیشتر بخوانید: سرور اچ پی چیست و چه ویژگی هایی دارد

رمزگذاری سرتاسری


نکات مهم قبل از رمزگذاری پشتیبان WhatsApp

قبل از اینکه پشتیبان‌های ابری WhatsApp خود را رمزگذاری کنید، باید چند چیز را بدانید. برای دسترسی به نسخه های پشتیبان خود، باید رمز عبوری با حداقل هفت کاراکتر و یک عدد تعیین کنید.

در صورت تمایل می توانید به جای آن از یک کلید رمزگذاری 64 رقمی استفاده کنید. این رمز عبور یا کلید رمزگذاری را از دست ندهید، زیرا بدون آن نمی توانید نسخه های پشتیبان خود را بازیابی کنید. همیشه می‌توانید یک نسخه جدید را برای استفاده در آینده تنظیم کنید، اما نمی‌توانید نسخه‌های پشتیبان رمزگذاری‌شده قبلی را که نیاز به کلید گم‌شده دارند، بازیابی کنید.

نحوه فعال کردن رمزگذاری سرتاسر برای پشتیبان‌گیری Google Drive WhatsApp

بهتر است قبل از شروع بررسی کنید که آخرین نسخه WhatsApp را از Google Play دارید یا خیر. سپس می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

 • واتساپ را در دستگاه اندروید خود باز کنید.
 • وارد تنظیمات شوید
 • به Settings > Chats > Chat Backup بروید.
 • روی Backup Encrypted End-to-End ضربه بزنید.
 • روی turn on ضربه بزنید و سپس دستورات را دنیال کنید تا رمز عبور یا کلید ایجاد کنید.
 • روی create ضربه بزنید و منتظر بمانید تا واتساپ پشتیبان رمزگذاری شده سرتاسر شما را آماده کند.

توجه داشته باشید که اگر چت های واتساپ خود را گم کنید و یا رمز عبور یا کلید خود را فراموش کنید نمی توانید نسخه پشتیبان خود را بازیابی کنید. واتساپ نمی تواند رمز عبور شما را بازنشانی کند یا نسخه پشتیبان شما را برایتان بازیابی کند.

بیشتر بخوانید: رک سرور چیست + مزایا و انواع رک سرور

رمزگذاری سرتاسری


نحوه غیر فعال کردن رمزگذاری سرتاسر برای پشتیبان‌گیری Google Drive WhatsApp

 • وارد تنظیمات شوید
 • به Settings > Chats > Chat Backup بروید.
 • روی Backup Encrypted End-to-End ضربه بزنید.
 • روی گزینه Turn Off ضربه بزنید
 • رمز عبور خود را وارد کنید
 • با ضربه زدن روی خاموش کردن، تایید می کنید که می خواهید پشتیبان گیری رمزگذاری شده را غیر فعال کنید.

سخن آخر

امروزه اپلیکیشن های پیام رسان بسیار محبوب هستند و هر کدام میلیون ها و یا حتی میلیارها کاربر در سراسر جهان دارند. پیام های بی شماری روزانه از طریق این پیام رسان ها انتقال می یابند و حفظ حریم خصوصی در این اپلیکیشن ها گاهی به یک نیاز ضروری تبدیل می شوند. سیستم رمزگذاری سرتاسر یکی از ایمن ترین راه ها برای حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از سرقت و یا دسترسی به پیام های خصوصی شماست.

برنامه های پیام رسان مختلفی از سیستم رمزگذاری سرتاسر استفاده میکنند از جمله Signal, WhatsApp, Telegram, Wire و Wicker me.در این بین واتساپ به عنوان یک پیام رسان محبوب در سراسر جهان این سیستم را به صورت خودکار بر روی پیام رسان خود ارائه داده است.

بیشتر بخوانید: دایرکت ادمین چیست + مزایا و نحوه نصب

رمزگذاری سرتاسری

واتساپ رمزگذاری سرتاسری را برای همه پیام های شخصی که ارسال و دریافت میکنید فراهم می کند تا اطمینان حاصل شود که فقط شما و شخصی که با او صحبت می کنید می توانید آنها را بخوانید یا گوش دهید. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که وقتی در مورد فناوری رمزگذاری انتها به انتها می شنوید، ممکن است وسوسه انگیز باشد که فرض کنید این فناوری غیرقابل رقیب است.

با این حال، علاوه بر رمزنگاری، چیزهای بیشتری را باید در نظر داشت. برای مثال، شخصی که به تلفن شما دسترسی دارد و رمز عبور شما را می داند، می تواند به راحتی از آن عبور کند. افرادی که قربانی حملات فیشینگ می شوند نیز آسیب پذیر هستند، مهم نیست که چه تعداد از برنامه های آنها رمزگذاری سرتاسری داشته باشد.

بنابراین می توانید علاوه بر استفاده از مزایای این سیستم برای داشتن لایه های محافظتی بیشتر و عدم دسترسی فیزیکی به گوشی موبایل شما توسط اشخاص دیگر از رمز عبور برای پیام رسان و یا حتی گفتگوهای خود استفاده کنید. شما هم می‌توانید نظرات خود را در این زمینه با ما در میان گذارید.

شما می توانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.