واژه‌ی Workaholic کلمه یا اصطلاحی است که از الکل گرفته شده. افرادی که به الکل معتاد هستند الکلیک و افرادی که به کار خود معتاد هستند معتاد به کارمی‌گویند. افراد معتاد به کار کسانی هستند که حتی در مواقعی که در مکان یا زمانی جدا از زمان کاری و محیط کایشان هستند، خود را با کارشان سرگرم می‌کنند.

این افراد در مورد کار خود بیش از حد هیجان زده به نظر می‌رسند و سعی می‌‌کنند در هر کاری که انجام می‌دهند آن کار را به بهترین صورت انجام دهند. اگر در کارشان شکست بخورند، ممکن است باعث شود که فشار بیشتری به خود بیاورند و کار بیشتری انجام دهند.

گرچه معتاد به کار بودن برای سازمان شما خوب است و حقوق شما را افزایش می‌دهد، اما باعث ایجاد مشکلات جدی در زندگی واقعی و شخصی شما می‌شود. بنابراین مهم است که گاهی اوقات آن را رها کنیم و به سلامت روان بیشتر اهمیت بدهیم.

روز جهانی اعتیاد به کار یا روز معتادان به کار

5 جولای روز جهانی اعتیاد به کار نام گذاری شده است. اعتیاد به کار یک پدیده است که مورد مطالعه‌ی زیادی قرار گرفته است. اعتیاد به کار به الگویی از رفتار کاری بیش از حد و اجباری اشاره دارد که بر روی سلامت، روابط و کیفیت زندگی کلی شخص تأثیر منفی می‌گذارد. افراد معتاد به کار معمولاً کار را به عنوان نیازی غیر قابل کنترل دانسته و توانایی جدا شدن از فعالیت‌های مربوط به کار را ندارند.

افرادی که مبتلا به اعتیاد به کار هستند، اغلب کار را در اولویت قرار می‌دهند و سایر زمینه‌های مهم زندگی را مانند خانواده، دوستان و سلامت شخصی را در طیف اولویت‌های خود نمی‌بینند.

اعتیاد به کار به عنوان یک اختلال مجزا در کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-5) شناخته نشده است. با این حال، این اختلال شباهت‌هایی با اعتیادهای رفتاری دیگر مانند اعتیاد به قمار و اعتیاد به اینترنت و گوشی هوشمند دارد. برخی از محققان و متخصصان روانشناسی اعتیاد به کار را به عنوان یک زیرمجموعه از اختلال وسواسی-اجباری (OCD) یا اعتیاد رفتاری در نظر می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: روز جهانی بشقاب پرنده چه روزی است


ویژگی‌های رفتاری افراد معتاد به کار

روز جهانی اعتیاد به کار چه روزی است

افراد معتاد به کار ممکن است ساعات طولانی‌تری را بدون استراحت و تعطیلات صرف کار کنند و تمایلی به تاخیر در خارج شدن از محل کار نداشته باشند.

بیشتر بخوانید: رویداد WWDC 2023 اپل، معرفی محصولات جدید

این افراد ممکن است به شدت درگیر جزئیات و وظایف مربوط به کار خود شوند، حتی در زمان‌هایی که این نیاز وجود ندارد. آنها تعداد زیادی ساعت را به کار اختصاص می‌دهند و به طور مداوم در تلاش هستند تا به عملکرد بیشتری دست یابند.

افراد معتاد به کار ممکن است نشانه‌های عدم توازن بین کار و زندگی شخصی را نشان دهند. آنها ممکن است وقت کافی برای استراحت، تفریح و فعالیت‌های خارج از کار را از دست بدهند.

کار برای افراد معتاد به کار اولویت اصلی زندگی شان است و عموما به عنوان یک نشانه می‌توان این افراد را در محیط خانه در مقابل سیستم یا لپ تاپ و مشغول به کار دید.

افراد معتاد به کار به سختی وقتی را برای تعطیلات، مرخصی یا تغییرات در برنامه کاری در نظر می‌گیرند. آن‌ها به طور عمده زمان خود را صرف کار می‌کنند و از دیگر جنبه‌های زندگی عقب می‌مانند.

معتادین به کار ممکن است نشانه‌های جسمی استرس را تجربه کنند، مانند خستگی مداوم، بی‌خوابی، سردرد، مشکلات گوارشی و افزایش حساسیت نسبت به بیماری‌ها.

اهمیت تشخیص و درمان اعتیاد به کار برای حفظ سلامت روانی و جسمی فرد بسیار مهم است. در صورتی که فکر می‌کنید خود یا کسی در اطرافتان این مشکل را دارد، بهتر است به یک متخصص مشاوره مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: روز جهانی شبکه های اجتماعی – تهدیدها و فرصت ها


تاریخچه روز ملی معتادان به کار

روز جهانی اعتیاد به کار چه روزی است

دلیل انتخاب و نامگذاری روز معتادان به کار همچنان یک موضوع مجهول است. اما این روز مهمی برای تجلیل از تلاش‌های همه‌ی افراد سخت‌کوش است و همچنین فرصتی است برای اینکه این افراد زمانی را برای خود اختصاص دهند.

بیشتر بخوانید: روز جهانی شکلات چه روزی است

به همین دلیل است که این روز هر ساله در 5 جولای در سراسر جهان روز معتادان به کار یا روز جهانی اعتیاد به کار جشن گرفتهمی‌شود. بیایید ببینیم این روز چگونه در سراسر جهان جشن گرفتهمی‌شود و در آن روز چه اتفاقی خواهد افتاد.


جمع بندی

این روز با سازماندهی رویدادهای سرگرم کننده و وظایف مختلف برای این دسته از فراد جشن گرفتهمی‌شود. این روز باید کاملاً به ایجاد آرامش ذهنی برای این دسته از افراد اختصاص داده شود. اگر یک دوست شدیداً معتاد به کار دارید، باید به او کمک کنید تا اهمیت دوستان، خانواده و سلامتی را نسبت به حقوق ماهانه یا هفتگی درک کند.

می‌توانید از این زمان برای برنامه ریزی تعطیلات با دوستان و خانواده خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید افکار خود را در مورد این روز یا نکاتی برای برگزاری بهتر این روز در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر و غیره با هشتگ #Workaholics Day به اشتراک بگذارید.

شما می‌توانید برای خرید و خواندن مقاله‌های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.