• حسین رازانی
    نویسنده: حسین رازانی

مایکروسافت اعلام کرد که “کوپایلت” یک سرویس بر پایه هوش مصنوعی است که به ویندوز ۱۱ اضافه خواهد شد و وظایف متنوعی را انجام خواهد داد. قبلاً “کوپایلت” را در مرورگر Edge، نرم‌افزارهای آفیس و حتی گیت‌هاب مشاهده کرده بودیم.

سرویس “ویندوز کوپایلت” به‌طور مستقیم با ویندوز ۱۱ یکپارچه شده است و کاربران می‌توانند از طریق نوار وظیفه به آن دسترسی پیدا کنند. نوار کناری “ویندوز کوپایلت” زمانی که تمامی برنامه‌ها و پنجره‌ها روی صفحه باز می‌شوند، به‌عنوان یک دستیار شخصی برای شما نمایش داده می‌شود. پانوس پانای، رئیس تیم ویندوز و دستگاه‌ها در مایکروسافت، می‌گوید کوپایلت هوش مصنوعی، تمامی کاربران ویندوز ۱۱ را به کاربران حرفه‌ای تبدیل می‌کند.


دستیار هوش مصنوعی ویندوز کوپایلت به ویندوز 11 اضافه می شود

بر اساس گزارش ورج، هوش مصنوعی “ویندوز کوپایلت” قادر است محتواهایی که در برنامه‌ها مشاهده می‌شوند، خلاصه یا بازنویسی کند و حتی توضیحاتی درباره آن‌ها ارائه دهد. عملکرد این سرویس تا حدی مشابه باکس دیالوگ در Bing Chat است. به این معنی که کاربران می‌توانند سؤالات خود را از هوش مصنوعی ویندوز ۱۱ بپرسند.

کوپایلت قرار نیست به‌طور مستقیم جایگزین نوار جست‌وجو در نوار وظیفه ویندوز ۱۱ شود. این ابزار به عنوان یک گزینه مجزا به بخش کناری نوار جست‌وجو اضافه خواهد شد (مانند دستیار صوتی کورتانا که در ویندوز ۱۰ فضایی اختصاصی داشت).

ش

مایکروسافت تأکید می‌کند که ویندوز کوپایلت یک “دستیار شخصی” است. در زمان معرفی کورتانا نیز، این شرکت این ابزار را به عنوان “دستیار شخصی برای بهبود بهره‌وری” توصیف کرده بود.

با توجه به ادغام کوپایلت با ویندوز، شما می‌توانید از این سرویس بخواهید “تغییر تنظیمات ویندوز به گونه‌ای که بتوانید تمرکز کنید”. از طریق دستورات متنی، می‌توانید کارهای متنوعی را انجام دهید.

سرویس ویندوز کوپایلت بر پایه همان فناوری‌های استفاده شده در Bing Chat توسعه یافته است. به همین دلیل، توسعه‌دهندگان قادر خواهند بود پلاگین‌هایی که برای موتور جستجوی بینگ یا چت‌بات ChatGPT ساخته شده‌اند را به ویندوز کوپایلت اضافه کنند. این امکان باعث می‌شود توانایی‌های هوش مصنوعی ویندوز ۱۱ در طول زمان بهبود یابد.

مایکروسافت در ۶ ماه اخیر به صورت مکرر اعلام کرده بود که هوش مصنوعی نقش مهمی در آینده ویندوز ایفا خواهد کرد. پانوس پانای، در اوایل امسال، بیان کرد که هوش مصنوعی تمامی کارهایی که در ویندوز انجام می‌دهید را بازسازی خواهد کرد.

بسیاری از تحلیلگران اعتقاد داشتند که مایکروسافت قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را تا زمان انتشار ویندوز ۱۲ به تعویق خواهد انداخت، اما اتفاقات اخیر نشان می‌دهد که هوش مصنوعی برای مایکروسافت اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

مایکروسافت در ماه آینده آزمایش سرویس ویندوز کوپایلت را به صورت عمومی آغاز خواهد کرد. هنوز زمان دقیق انتشار کوپایلت برای تمامی کاربران ویندوز ۱۱ مشخص نیست.

بیشتر بخوانید: ردمی بوک 2023 شیائومی با نسل 12 پردازنده های اینتل معرفی شد

شما می‌توانید برای خرید و خواندن مقاله‌های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی کدنویس به ویندوز ۱۱ اضافه شد