• حسین رازانی
    نویسنده: حسین رازانی

استفاده از هوش مصنوعی در طراحی تراشه‌ها در حال افزایش است. شرکت‌هایی مانند AMD برای کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت عرضه محصولات خود، از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. بیش از ۲۰۰ طرح تراشه با استفاده از نرم‌افزار اتوماسیون طراحی الکترونیکی Synopsys DSO.ai تاکنون تولید شده است و این تعداد در حال رشد است.


افزایش استفاده از هوش مصنوعی در طراحی تراشه ها

آرت جی دی گئوس، مدیر اجرایی Synopsys، در گزارش درآمدزایی شرکت، اشاره کرده است که تعداد شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند رو به افزایش است. تا پایان سال ۲۰۲۲، ۹ شرکت از ۱۰ فروشنده برتر نیمه‌هادی به سرعت از هوش مصنوعی استفاده کرده‌اند و این تعداد همچنان در حال افزایش است. صنعت تراشه‌سازی به‌طور‌گسترده از هوش مصنوعی در طراحی تراشه‌ها بهره می‌برد.

به دلیل پیچیدگی روزافزون تراشه‌ها، طراحان مجبور هستند از فرایندهای جدید استفاده کنند تا بتوانند تراشه‌ها را با دوام بیشتری طراحی کنند. این موضوع منجر به افزایش هزینه‌های توسعه و تولید سیستم-روی-چیپ‌ها شده است. براساس داده‌های IBS، هزینه توسعه تراشه‌های نسبتاً پیچیده با فرایند ساخت ۷ نانومتری حدود ۳۰۰ میلیون دلار است و تقریباً ۴۰ درصد از این هزینه به نرم‌افزار اختصاص می‌یابد.

استفاده از هوش مصنوعی

هزینه توسعه فرایند پیشرفته‌تر ۵ نانومتری بیش از ۵۴۰ میلیون دلار است و شامل هزینه‌های نرم‌افزار نیز می‌شود. همچنین، هزینه توسعه پردازنده‌های گرافیکی با فرایند ۳ نانومتری حدود ۱٫۵ میلیارد دلار است و می‌تواند تا ۴۰ درصد از آن به نرم‌افزار مربوط باشد. این دسته از پردازنده ها عموما در تولید انواع گوشی هوشمند پرچمدار از جمله انواع گوشی سامسونگ به کار برده می‌شوند.

استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای طراحی تراشه‌ها، به دلیل دقت و عدم اشتباه در عملکرد، منطقی به نظر می‌رسد. انسان‌ها مستعد خطاهای بشری هستند، در حالی که هوش مصنوعی قادر است به طراحی‌های بسیار پیچیده و دقیق بپردازد. شرکت Synopsys مجموعه‌ی کاملی از ابزارهای طراحی مبتنی بر هوش مصنوعی را تحت عنوان Synopsys.ai معرفی کرده است.

دی گئوس، مدیر اجرایی Synopsys، اعلام کرده است که آن‌ها ابزارهایی همچون VSO.ai و DSO.ai را به عنوان پیشرفت‌های نسل دوم در حوزه پرده‌برداری و سایر پشته‌های طراحی معرفی کرده‌اند. Synopsys در حال گسترش هوش مصنوعی در تمامی مراحل طراحی تراشه‌ها است، از جمله فرایند طراحی و ساخت قطعات آنالوگ.

تقریباً همه‌ی تراشه‌سازان بزرگ در حال حاضر از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در طراحی و توسعه استفاده می‌کنند، اگرچه این شرکت‌ها این موضوع را به طور رسمی تأیید نکرده‌اند.

بیشتر بخوانید: نظر ایلان ماسک درباره مدیریت OpenAI

شما می‌توانید برای خرید و خواندن مقاله‌های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.