کاربران مختلف بسته به نیازهای خود، به کامپیوتر یا لپ تاپ نیاز دارند؛ اما نمی‌دانند که کدام دستگاه بهتر می‌تواند پاسخگوی نیازهای‌شان باشد. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های این دو محصول می‌پردازیم و به شما می‌گوییم که لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر.

قبل از خرید لپ تاپ یا کامپیوتر بهتر است با مزایا و معایب هر کدام آشنا شوید تا در زمان تصمیم‌گیری دچار تردید نشوید. کامپیوتر شخصی یا PC قیمت کم و قدرت زیادی دارد؛ اما لپ تاپ‌ها، قابلیت‌های خود را در قالب یک پکیج کوچکتر در اختیار شما قرار می‌دهند.

اگر قابلیت حمل و جابه‌جایی دستگاه برای شما در اولویت است، لپ تاپ تنها گزینه منطقی برای شما خواهد بود. اما اگر به این ویژگی نیازی ندارید، باید بگوییم که کامپیوتر شخصی از بسیاری جهات به لپ تاپ برتری دارد. در این مقاله، لپ تاپ و کامپیوتر را با هم مقایسه می‌کنیم تا بهتر بدانید که برای رفع نیازهای‌تان، لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر.

لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر

بسیاری از کاربران که قصد خرید یک سیستم جدید را دارند، با این پرسش مواجه می‌شوند که لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر؟ در پاسخ باید بگوییم که پیش از خرید محصول مورد نظر باید چند معیار مختلف را در نظر داشته باشید و بر اساس این معیارها تصمیم بگیرید که برای شما لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر. از جمله این معیارها می‌توان به قیمت، قابلیت حمل آسان، قدرت قطعات، مونتاژ و راه‌اندازی سیستم، صفحه کلید، اندازه نمایشگر، مصرف برق، قابلیت ارتقاء، گیمینگ و تعمیرات اشاره کرد. در ادامه مطلب هر یک از این ویژگی‌ها و ملاحظات را به صورت مجزا بررسی می‌کنیم. پس اگر شما هم در انتخاب و خرید کامپیوتر All in one، لپ تاپ و یا یک کامپیوتر شخصی دچار تردید هستید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

قیمت و بودجه موردنظر

برای اینکه بدانید برای شما لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر، بهتر است قبل از هر چیز بودجه خود را مشخص کنید. تعیین قیمت و بودجه می‌تواند تصمیم‌گیری را برای شما آسان کند. در حال حاضر، کامپیوترهای مختلفی با طیف قیمت متنوع در دسترس هستند؛ اما به‌طور کلی، قیمت پایه و اولیه کامپیوتر ارزان‌تر است و کامپیوترهایی با قیمت حدود 600 دلار هم می‌توانند امکانات خوب و قدرتمندی داشته باشند.

برای خرید لپ تاپ هم گزینه‌های زیادی پیش رو دارید؛ اما محدودیت لپ تاپ نسبت به کامپیوتر بیشتر است. برای خرید یک لپ تاپ قدرتمندتر (با سرعت بالاتر، کارت گرافیک بهتر، فضای ذخیره بیشتر و غیره) بسته به اینکه چه برندی را انتخاب می‌کنید، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

در مجموع باید گفت که از نظر قیمت، کامپیوتر نسبت به لپ تاپ برتری دارد. برای خرید یک سیستم قدرتمند و پیشرفته، به‌راحتی می‌توانید با نصف قیمت لپ تاپ، یک کامپیوتر خوب تهیه کنید. این نکته برای کاربرانی که از نظر بودجه محدودیت دارند، مهم‌تر است. اگر قرار است برای خرید لپ تاپی با امکاناتی مشابه یک کامپیوتر، بودجه بیشتری را اختصاص دهید، می‌توانید این هزینه را برای خرید لوازم جانبی یا کامپیوتری قدرتمندتر صرف کنید.

لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر + بررسی معیارهای مهم


قابلیت ارتقاء

بیشتر قطعات کامپیوترها قابل تعویض هستند؛ بنابراین راحت‌تر می‌توان آنها را ارتقاء داد. کیس‌های کامپیوتر بزرگتر هستند، در نتیجه فضای بیشتری را برای حذف و اضافه کردن سخت‌افزار، استفاده از ابزارها و سازماندهی کابل‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند. برای ارتقای یک کامپیوتر کافی‌است کیس کامپیوتر را باز کرده و قطعه جدید را در آن نصب کنید. حتی بعضی کامپیوترها طوری طراحی می‌شوند که فضایی برای نصب قطعات جدید و ارتقاء داشته باشند.

در رابطه با لپ تاپ، معمولا حافظه و هارد تنها قطعات قابل ارتقاء محسوب می‌شوند. سایر قطعات یا تعبیه شده هستند و نمی‌توان آنها را حذف کرد و یا اینکه لپ تاپ طوری طراحی شده که امکان کار کردن با قطعات جدید را ندارد.

معمولا به غیر از حافظه و هارد نمی‌توانید قطعه دیگری را در لپ تاپ ارتقا دهید و اگر بخواهید از سیستم پیشرفته‌تری برخوردار شوید، باید یک لپ تاپ جدید و قدرتمندتر بخرید. بنابراین، از نظر قابلیت ارتقاء هم کامپیوترهای شخصی شرایط بهتری دارند؛ چون بزرگتر هستند و پتانسیل‌های بیشتری برای ارتقاء دارند.

بیشتر بخوانید: مقایسه لپ تاپ لنوو و دل؛ بررسی مدل های برتر بازار

تعمیرات

تعمیر کامپیوتر راحت‌تر از لپ تاپ است. شما می‌توانید بیشتر قطعات کامپیوتر را به‌راحتی از فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین خریداری کنید. همچنین شاسی کامپیوتر بزرگتر است و راحت‌تر از لپ تاپ می‌توان با آن کار کرد. بنابراین اگر یکی از قطعات کامپیوتر خراب شود، راحت‌تر و با داشتن حداقل اطلاعات ممکن می‌توان آن را تعویض کرد.

اما برای اکثر کاربران، باز کردن لپ تاپ بسیار سخت است و همیشه امکان تعویض یک قطعه وجود ندارد. بنابراین برای تعمیر و تعویض قطعات لپ تاپ باید از یک متخصص کمک بگیرید. به این ترتیب، از نظر راحتی تعمیر و جابه‌جایی قطعات، کامپیوتر بهتر از لپ تاپ است.


اندازه نمایشگر

لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر + بررسی معیارهای مهم

به‌طور کلی، اندازه نمایشگر کامپیوتر از 19 اینچ شروع می‌شود و نمایشگر بیشتر کامپیوترهای امروزی بسیار بزرگتر از این اندازه است. از سوی دیگر،‌ لپ تاپ‌ها برای اینکه قابلیت حمل آسانی داشته باشند، معمولا ابعاد و نمایشگر کوچک‌تری دارند. بزرگ‌ترین لپ‌ تاپ‌ها به‌طور معمول 17 اینچی هستند.

در سال‌های اخیر اندازه نمایشگرهای لپ تاپ بزرگتر شده و با استفاده از آنها می‌توانید همزمان روی چند نرم‌افزار و تب کار کنید. با این وجود، هنوز از نظر اندازه نمایشگر، لپ تاپ‌ها با کامپیوتر قابل رقابت نیستند. می‌توانید به لپ تاپ خود یک نمایشگر جانبی اضافه کنید؛ اما با این کار، قابلیت حمل آسان را زیر سوال می‌برید. اگر قرار باشد که یک نمایشگر بزرگ را به لپ تاپ وصل کنید و نیازی ندارید که سیستم خود را به‌راحتی حمل و جابه‌جا کنید، بهتر است از کامپیوتر استفاده کنید.

با این اوصاف، از نظر اندازه نمایشگر هم کامپیوترها نسبت به لپ تاپ برتری دارند و به راحتی می‌توان آنها را به مانیتورهای بزرگتر، تلویزیون و پروژکتور وصل کرد.

مونتاژ و راه‌اندازی سیستم

فاکتور دیگری که مشخص می‌کند لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر، قابلیت مونتاژ و راه‌اندازی سیستم است. در صورت انتخاب کامپیوتر، خود شما می‌توانید قطعات را سرهم کنید. البته، این کار هم جنبه مثبت دارد و هم منفی؛ چون انجام آن نیاز به کار و زحمت بیشتری دارد. اما از طرفی، برای ساختن سیستم مورد نیاز خود، آزادی عمل و انتخاب‌های بیشتری دارید و می‌توانید کامپیوتر را طبق نیازهای خودتان مونتاژ و تنظیم کنید. گفتنی‌است که تمام کاربران به این میزان قابلیت تنظیم و سفارشی سازی نیاز ندارند؛ با این حال، فقط با کامپیوتر به این ویژگی دسترسی خواهید داشت.

اما لپ تاپ‌ها طوری تنظیم و آماده می‌شوند که استفاده از آنها نیاز به کار و زحمت خاصی ندارد. کافی‌است لپ تاپ را از جعبه درآورده، به برق وصل کرده و روشن کنید. ظرف چند دقیقه لپ تاپ شما آماده استفاده خواهد بود.

پس در مجموع از نظر مونتاژ قطعات و راه‌اندازی سیستم، لپ تاپ نسبت به کامپیوتر برتری دارد. بعلاوه، بیشتر شرکت‌ها گزینه‌های مختلفی از نظر پردازنده، رم و هارد در اختیار شما قرار می‌دهند. در عین حال، باز هم انتخاب‌های شما محدود به گزینه‌هایی است که تولیدکننده در اختیارتان قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: مقایسه لپ تاپ ایسوس و دل، امسال کدامیک را انتخاب کنیم؟


صفحه کلید و کیبورد

برای کامپیوتر می‌توان از یک صفحه کلید کامل با کلیدهای ماشین حساب استفاده کرد و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. اما لپ تاپ‌های کوچک‌تر با نمایشگرهای 14 و 15 اینچ، صفحه کلیدهای کوچکتری دارند و کلیدهای ماشین حساب در سمت راست کیبورد آنها قرار ندارد. لپ تاپ‌های بزرگتر 17 اینچی، صفحه کلیدهای بزرگتری دارند که ممکن است کلیدهای ماشین حساب هم داشته باشند؛ اما چنین لپ تاپ‌هایی بزرگتر و سنگین‌تر هستند.

از این نظر کامپیوترهای شخصی برنده هستند. البته می‌توانید برای لپ تاپ هم کیبورد مجزا بگیرید و از مزیت‌های آن بهره‌مند شوید.

حافظه داخلی

حافظه داخلی هم می‌تواند مشخص کند که برای شما لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر. ممکن است یک کامپیوتر معمولی چند درایو مختلف برای ذخیره اطلاعات داشته باشد. معمولا لپ تاپ‌ها فقط برای یک درایو جا دارند.

اگر نیاز به حافظه داخلی بیشتری داشته باشید، باید درایو را کاملا جایگزین کرده یا از یک درایو اکسترنال قابل حمل استفاده کنید. البته، برخی از لپ تاپ‌ها از قابلیت ارتقاء رم پشتیبانی می‌کنند و شما می‌توانید با خرید هارد اینترنال، حافظه ذخیره‌سازی را افزایش دهید. گفتنی‌است که این ویژگی درباره همه لپ‌ تاپ‌ها صدق نمی‌کند.

از این نظر هم کامپیوترهای معمولی نسبت به لپ تاپ برتری دارند. هر دو محصول از درایو اکسترنال پشتیبانی می‌کنند یا می‌توان از سیستم‌های ذخیره ابری برای آنها استفاده کرد؛ اما در کامپیوترها می‌توان چند هارد درایو و درایو مختلف دیگر نصب کرد.

بیشتر بخوانید: مقایسه لپ تاپ ایسوس با اچ پی؛ کدام ارزش خرید بیشتری دارد؟

لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر + بررسی معیارهای مهم


پردازنده

اگر می‌خواهید بدانید که برای شما لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر، حتما باید به پردازنده این دو محصول هم توجه کنید. پردازنده‌های کامپیوتری بزرگتر هستند و این یعنی چنین پردازنده‌هایی قدرت بیشتری دارند. معمولا پردازنده‌های جدید و پیشرفته‌ بازار، اول برای کامپیوترها عرضه می‌شوند.

پردازنده‌های لپ تاپ هم تقریبا به پردازنده‌های کامپیوتری نزدیک شده‌اند، اما هنوز نسبت به آنها محدودیت دارند. لپ تاپ‌های گیمینگ می‌توانند قدرت زیادی داشته باشند، اما معمولا قیمت آنها نسبت به کامپیوترهای هم رده بیشتر است.

پس از نظر قدرت و پیشرفت پردازنده هم کامپیوترها جلوتر هستند؛ چون برای یک کامپیوتر نگرانی ماندگاری شارژ باتری وجود ندارد، به همین دلیل، می‌توان در آنها از پردازنده‌هایی قوی‌تر استفاده کرد.

قدرت کلی

قدرت یکی از دلایل بدیهی و مهم برای انتخاب و خرید کامپیوتر است. قدرت لپ تاپ‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود، اما از آنجایی که همه قطعات باید در یک فضای کوچک نصب شوند، محدودیت بیشتری ایجاد می‌شود. معمولا بالاترین سطح عملکرد فقط در کامپیوترها وجود دارد و برای خرید لپ تاپی با قطعات و عملکردی مشابه به یک کامپیوتر، باید هزینه بسیار بیشتری پرداخت شود.

گفتنی‌ است که اهمیت قدرت به شدت بستگی به کاربرد مورد نظر شما از کامپیوتر دارد. اگر از کامپیوتر فقط برای وبگردی، تماشای ویدیو و کارهایی مثل پردازش متن استفاده می‌کنید، کامپیوتر برای شما مزیت چندانی نخواهد داشت.

قابلیت حمل

همان‌طور که می‌دانید، کامپیوترها بزرگتر هستند و یک نمایشگر مجزا دارند؛ بنابراین نمی‌‌توان کامپیوترها را دائما جابه‌جا کرد و برای دانشجویان، خرید لپ تاپ دانشجویی بهتر است. از سوی دیگر، لپ تاپ‌ها به دلیل ابعاد کوچک و جمع و جورشان، به‌سادگی حمل و جابه‌جا می‌شوند. این محصولات طوری طراحی شده‌اند که بتوانید آنها را از محلی به محل دیگر با کوله پشتی یا کیف مخصوص حمل کنید. لپ تاپ‌ها برای استفاده در سفر و رفت و آمد گزینه ایده آلی هستند.

به این ترتیب، لپ تاپ‌ها از نظر قابلیت حمل نسبت به کامپیوترها برتری دارند و اگر این ویژگی برای شما مهم است، باید لپ تاپ را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: مقایسه لپ تاپ ایسوس با اپل؛ دو غول قدرتمند در مقابل هم

لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر + بررسی معیارهای مهم


مصرف برق

کامپیوترها معمولا بیشتر از لپ تاپ برق مصرف می‌کنند. این سیستم‌ها باید برای یک منبع تغذیه بزرگتر، قطعات مختلف و یک مانیتور انرژی تامین کنند. اگر برق دچار نوسان شده یا قطع شود، همه داکیومنت‌هایی که روی آنها کار می‌کردید و اطلاعات آنها را ذخیره نکرده‌اید، حذف شده و ذخیره نمی‌شوند.

لپ تاپ‌ها نسبت به کامپیوترهای معمولی انرژی کمتری مصرف می‌کنند. وجود قطعات کوچکتر در این سیستم‌ها باعث می‌شود که برای کار کردن به انرژی و توان کمتری نیاز داشته باشند. همچنین لپ تاپ‌ها باتری دارند، بنابراین نوسان برق و افت ولتاژ باعث از دست رفتن کارهای ذخیره نشده نخواهد شد. در صورت قطع برق، بلافاصله باتری فعال شده و وارد عمل می‌شود.

از نظر میزان مصرف برق، لپ تاپ نسبت به کامپیوتر برتری دارد. لپ تاپ‌ها برق کمتری مصرف می‌کنند و در مواقعی که برق قطع می‌شود، می‌توان از باتری آنها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: مقایسه لپ تاپ لنوو و ایسر؛ تقابل برند تازه نفس و قدیمی

گیمینگ

کامپیوترها مجهز به کارت‌های گرافیک قدرتمندی هستند که انرژی بیشتری مصرف کرده و نیاز به تجهیزات خنک کننده قدرتمندتری دارند. تقریبا هر کارت گرافیکی را می‌توان در یک کامپیوتر استفاده کرد. حتی امکان استفاده همزمان از دو یا چند کارت گرافیک هم وجود دارد؛ در نتیجه کامپیوترها همیشه عملکرد بهتری برای گیمینگ دارند.

فضای فیزیکی در لپ تاپ‌ها محدود است که این موضوع باعث محدود شدن قابلیت‌های گرافیکی آنها می‌شود. لپ تاپ‌های پیشرفته‌تر گرافیک‌های قوی‌تری برای گیمینگ و اجرای اپلیکیشن‌های مبتنی بر CAD دارند، اما برای نصب تجهیزات خنک کننده در لپ تاپ محدودیت فضا دارید. مصرف برق هم در لپ تاپ محدودیت دارد؛ در نتیجه امکان نصب کارت‌های گرافیکی که نیاز به انرژی بیشتری دارند، در لپ تاپ وجود ندارد.

در مجموع، کامپیوترها از این جهت نسبت به لپ تاپ برتری دارند چون قدرت گرافیکی بیشتری نسبت به لپ تاپ‌ها دارند و می‌توانند بازی‌های سنگین‌تر و حرفه‌ای‌تر را اجرا کنند.

بیشتر بخوانید: معایب و مزایای لپ تاپ اچ پی + بررسی ارزش خرید هیولت پاکارد

لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر + بررسی معیارهای مهم


میزان ایجاد سر و صدا

عملکرد کامپیوترها از نظر میزان ایجاد سر و صدا متفاوت است. اما اگر قصد خرید کامپیوتری را دارید که صرف نظر از نرم‌افزار در حال اجرا، سر و صدای کمی داشته باشد، پیدا کردن چنین سیستمی چندان سخت نیست، چون کامپیوترها فضای لازم را برای نصب فن و تجهیزات خنک کننده دارند.

در رابطه با لپ تاپ، معمولا فن‌ها بر اساس محدودیت ابعاد انتخاب می‌شوند. همین مسئله باعث شده که لپ تاپ‌ها هنگام اجرای اپلیکیشن‌های سنگین و پر مصرف سروصدای زیادی ایجاد کنند.

تعداد پورت‌ها

کامپیوترها پورت‌های زیادی دارند و شما می‌توانید تعداد زیادی وسیله جانبی را به آنها وصل کنید. اگر یک پورت خاص اشغال شده بود، ممکن است بتوانید یک پورت جدید به سیستم اضافه کنید.

لپ تاپ‌ها این انعطاف پذیری را ندارند. به دلیل کم بودن فضای لپ تاپ، تعداد پورت‌های قابل نصب روی آن محدود است و وقتی قصد اضافه کردن لوازم جانبی جدید را داشته باشید، این محدودیت مشکل آفرین خواهد شد.

امکان روشن نگه داشتن

یکی از مزایای کامپیوتر نسبت به لپ تاپ که ممکن است از آن غافل شویم، امکان روشن نگه داشتن دائمی است. این موضوع برای افرادی که شب تا صبح برنامه‌های خاصی را اجرا می‌کنند یا قصد دارند از کامپیوتر خودشان به عنوان یک سرور راه دور استفاده کنند، اهمیت بیشتری دارد.

می‌توان لپ تاپ را به صورت نامحدود روشن نگه داشت؛ اما لپ تاپ‌ها برای این کار طراحی نشده‌اند و امکان آسیب رسیدن به قطعات آنها وجود دارد.

بیشتر بخوانید: مقایسه لپ تاپ ایسوس با مایکروسافت؛ انتخاب بین عالی و عالی‌تر!


احتمال سرقت

لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر + بررسی معیارهای مهم

لپ تاپ‌ها به دلیل قابلیت حمل آسان، کاربران و طرفداران خاصی دارند؛ اما دقیقا به همین دلیل هم احتمال دزدیده شدن آنها بیشتر می‌شود. از سوی دیگر، حمل و نقل کامپیوترهای معمولی سخت است در نتیجه احتمال به سرقت رفتن آنها هم کمتر خواهد بود.

سرقت لپ تاپ، هم زمانی که آن را با خودتان حمل و نقل می‌کنید و هم وقتی در مکان‌های عمومی از آن استفاده می‌کنید محتمل‌تر است. البته می‌توان قفل‌های مخصوصی را برای پیشگیری از سرقت لپ تاپ خریداری کرد؛ اما خیلی از این لوازم جانبی راحتی کار با لپ تاپ و قابلیت حمل آن را کاهش می‌دهند.

بیشتر بخوانید: مقایسه لپ تاپ دل و اچ پی + کدام برند را انتخاب کنیم


جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب لپ‌ تاپ و کامپیوتر پرداختیم و در نهایت مشخص شد که کامپیوترهای شخصی یا PC گزینه بهتری هستند، اما اگر نیاز دارید که سیستم خود را همیشه همراه خود داشته باشید، چاره‌ای به غیر از خرید لپ تاپ باقی نمی‌ماند. برای انتخاب و خرید لپ تاپ باید یکسری محدودیت‌ها را در نظر بگیرید.

اما این محدودیت‌ها برای بیشتر کاربران چندان مهم و قابل توجه نیستند. در واقع مهم‌ترین عاملی که تعیین می‌کند لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر، نیازها و نوع کاربری شماست.

در مجموع اگر سعی دارید بیشترین بهره را از بودجه خودتان ببرید و قابلیت حمل برای شما ضروری نیست، احتمالا کامپیوتر معمولی بهترین گزینه است. کامپیوترها برای گیمینگ با گرافیک سنگین، استفاده از نرم‌افزارهای CAD و برای اشخاصی که ترجیح می‌دهند قابلیت ارتقای قطعات سیستم را داشته باشند، گزینه بهتری محسوب می‌شوند. برای کاربرانی که نیاز به کامپیوتری ساده جهت دسترسی به اینترنت و خواندن ایمیل دارند هم کامپیوتر گزینه ایدئالی است.

شما می‌توانید برای خرید و خواندن مقاله‌های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.