• حسین رازانی
    نویسنده: حسین رازانی

شرکت اپل اقدام به ارائه مجموعه‌ای از قابلیت‌های جدید برای آیفون کرده است که به‌ویژه برای افراد کم‌توان مفید بوده و تمرکز آن بر روی توانایی‌های ادراکی، بصری و شنوایی است. یکی از این قابلیت‌های جدید “صدای شخصی اپل” (Personal Voice) نام دارد که به افرادی که قدرت تکلم خود را از دست داده‌اند، کمک می‌کند تا از طریق صدای مصنوعی، شبیه به صدای خود، با خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار کنند.


صدای شخصی اپل قابلیتی برای کمک به افراد کم توان

طبق اطلاعات ارائه شده توسط اپل، کاربران آیفون و آیپد برای استفاده از قابلیت “صدای شخصی” باید مجموعه‌ای از متن‌ها را به مدت ۱۵ دقیقه با صدای بلند بخوانند. این قابلیت با قابلیت (Live Speech) ترکیب می‌شود، به این ترتیب کاربران می‌توانند متنی را تایپ کنند و سپس دستگاه آن را به صورت صوتی برای طرف مقابل خود پخش کند.

اپل تأکید می‌کند که قابلیت “صدای شخصی” از طریق فناوری یادگیری ماشین در دستگاه عمل می‌کند و به سرورهای ابری نیازی ندارد. این بدان معنی است که اطلاعات کاربران در یک محیط امن ذخیره می‌شود.

صدای شخصی اپلاپل به‌صورت سرویس Assistive Access نسخه‌ی ساده‌تری از اپلیکیشن‌های اصلی دستگاه‌های خود را معرفی کرده است. این نسخه‌ها برای افرادی طراحی شده‌اند که با مشکلات ادراکی مواجه هستند. یکی از این اپلیکیشن‌ها، ترکیبی از Phone و FaceTime است. علاوه بر این، اپل نسخه‌ی اصلاح‌شده‌ی Messages و Camera و Photos و Music را نیز معرفی کرده است که گزینه‌هایی با کنتراست بالا و متن‌های بزرگ و قابلیت‌های مشابه دارند.

قابل ذکر است که اپل برای اولین بار در بتای iOS 16.2 به قابلیت‌های جدیدی که برای افراد کم‌توان توسعه داده شده است، اشاره کرده بود. اپل اعلام کرده است که قابلیت‌های جدید در آینده‌ای نزدیک در دسترس قرار خواهند گرفت، احتمالاً این قابلیت‌ها به عنوان بخشی از سیستم‌عامل iOS 17 عرضه خواهند شد.

همچنین، اپلیکیشن Magnifier (ذره‌بین) آیفون نیز قابلیت جدیدی برای کمک به افراد نابینا یا کم‌بینا دارد. این قابلیت به کاربران کمک می‌کند تا با اشیای فیزیکی دارای برچسب متنی تعامل کنند. به عنوان مثال، کاربر می‌تواند دوربین گوشی را به سمت صفحه‌ی گزینه‌های مایکروفر بگیرد و با حرکت دست کاربر روی گزینه‌های مختلف، آیفون یا آیپد هر گزینه را با صدای بلند می‌خواند.

به گفته وبسایت ورج، اپل در مورد قابلیت‌های دیگری نیز اشاره کرده است که برای کاربران مک در دسترس هستند؛ از جمله کمک به افراد ناشنوا یا کم‌شنوا برای اتصال دستگاه‌های شنوایی آیفون به کامپیوترهای مک. علاوه بر این، اپل تغییر ابعاد متن در Finder، Messages، Mail، Calendar و Notes را در مک ساده‌تر می‌کند.

مهم نیست که پخش تصاویر متحرک (گیف) در سافاری و مسیج‌ها متوقف شود و همچنین کاربران قادر خواهند بود سرعت ادای کلمات را به وسیله سیری تغییر دهند.

بیشتر بخوانید: بنیان‌گذار Oculus: هدست واقعیت مجازی اپل واقعا عالی است

شما می‌توانید برای خرید و خواندن مقاله‌های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: تام هنکس، با هوش مصنوعی پس‌ از مرگ هم می‌توانم فیلم بازی کنم