DPI

 

 

DPI مخفف عبارت Dot Per Inch میباشد که به معنای تعداد نقاط در یک اینچ مربع می باشد و ماهیت محاسباتی دارد و در چاپ دیجیتالی استفاده میشود . امروزه این مفهوم با مفهوم PPI دچار اشتباه میشود.
PPI به معنی تعداد پیکسل در هر اینچ میباشد.
PPI محاسبات ساده ای دارد، ابعاد پیکسل یک عکس دیجیتالی به سایز صفحه ای که قرار است چاپ شود بستگی دارد و خود تصویر به تنهایی دارای PPI نمیباشد.
در واقع PPI زمانی رخ میدهد که تصویر در مرحله ی طراحی گرافیکی قبل از چاپ باشد.

 

تفاوت اصلی DPI و PPIو Resolution چیست؟

با توجه به اینکه واژه Resolution یا وضوع یک واژه‌ای رایج است، بنابراین در بیشتر زمینه‌ها و محصولات دیجیتال در بحث تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد. برای صفحات نمایشی مثل تلویزیون‌ها، مانیتورها و موبایل از واژه Resolution استفاده می کنند. حتی برای دوربینهای عکاسی و فیلم برداری نیز معمولا از کلمه رزولوشن برای بیان کیفیت تصاویر استفاده می‌شود. اما برای این دستگاه‌ها از واحد دیگری نیز برای بیان میزان کیفیت تصویر استفاده می‌شود.
این واحد اندازه‌گیری PPI نام دارد و پیشتر راجع به آن توضیح داده شده است. اما DPI نیز بیانگر کیفیت تصاویر چاپی است به شدت در مصارف پرینت دیجیتال یا Digital Printing استفاده می‌شود.
 DPIدر زمانی کاربرد دارد که تصویر بخواهد بروی کاغذ چاپ شود. مانند اسپری که روی کاغذ پاشیده شود هر چقدر تعداد  DPIبیشتر باشد تراکم نقاط بالاتر و وضوح بیشتری قابل مشاهده‌است.

 

 

واژه پرکاربرد و عمومی رزولوشن برای کیفیت تصاویر بکار میرود که در دستگاه های دیجیتالی مانند تلویزیون و دوربین های عکاسی بکار میرود. تصاویر با رزولوشن بالا جزئیات بیشتری را به بیننده نشان می دهد. وضوح یک عکس دیجیتالی به پیکسل های آن بستگی دارد. عموما با مگاپیکسل (MP) بیان میشود.
به عنوان مثال زمانی که میگوییم کیفیت این دوربین 8 مگاپیکسل میباشد یعنی این دوربین قادر است عکس هایی بگیرد که در هر اینچ مربع 8 میلیون پیکسل وجود داشته باشد. اما بخاطر داشته باشید با اندازه تصویر متفاوت است. یعنی یه تصویر با اندازه یکسان میتواند دارای رزولوشن های متفاوت باشد.