lenovo

 
 
لِنُوُو به انگلیسی Lenovo شرکت رایانه‌ ای چینی و چند ملیتی است، که از بزرگترین شرکت‌های تولید و توزیع‌ کننده لپ‌ تاپ، رایانه شخصی، تجهیزات جانبی و دیجیتالی در دنیاست.
 
دفاتر مرکزی شرکت لنوو در شهرهای پکن و موریزویلِ کارولینای شمالی قرار دارند. این شرکت با نام اصلی «لِجند» (Legend) در سال ۱۹۸۴ توسط لیو شوانژی در شهر پکن تأسیس شد و در سال ۱۹۹۳ با پیشی گرفتن از دو شرکت اِی‌ اِس‌ تی و کامپک به بزرگترین تولید کننده داخلی رایانه در چین تبدیل شد. شرکت لجند به سال ۱۹۹۹ به مقام بزرگترین فروشنده رایانه شخصی در منطقه آسیا-اقیانوسیه (به غیر از کشور ژاپن) دست یافت و به منظور نوآوری در تولید رایانه و تأمین نیازهای مشتریان خود، اقدام به ایجاد چند مرکز تحقیق و توسعه نمود.
 
 
این شرکت، نام «لنوو» را در سال ۲۰۰۳ برای خود برگزید که برگرفته از «Le» ابتدای «Legend» و «novo» به معنای «نُوین» در زبان لاتین می‌باشد. لنوو دو سال بعد از این تاریخ با واحد مربوط به تولید رایانه شخصی شرکت آی‌ بی‌ ام ادغام شد و و این واحد را که پیشتر زیانده بود به سود دهی رساند و میزان فروش آن در سطح جهان افزایش یافت. طبق برآوردهای دو شرکت تحقیقاتی و مشاوره‌ای فناوری اطلاعات گارتنر و آی‌ دی‌ سی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۰، شرکت لنُووُ چهارمین شرکت بزرگ فروش رایانه شخصی در دنیا اعلام شد. (سه شرکت دیگر به ترتیب اچ‌ پی، ایسر و دِل بودند) گارتنر میزان رایانه‌های فرستاده شده به نقاط مختلف جهان توسط شرکت لنوو را ۹٫۱۴ میلیون واحد تخمین زد. در سال ۲۰۱۲ لنوو با ارسال ۱۳٫۸ میلیون دستگاه رایانه، پس از اچ‌ پی، در رتبه دوم قرار گرفت.
 
 
محصولات لنوو در سطح جهانی، لپ‌ تاپ های تینک‌ پد و رایانه‌ های رومیزی تینک‌ سِنتر که به همراه بسته‌های نرم‌افزاری تینک‌ وَنتِج ارائه شده و همچنین نمایشگرهای تینک‌ ویژن و انواع لوازم جانبی رایانه را شامل می‌شود. این شرکت برای بازار داخلی چین، رایانه سرور و سایر ابزارهای دیجیتالی را نیز ارائه می‌دهد. لنوو محصولات خود را با تولید دوربین دیجیتال، تلفن همراه و تجهیزات شبکه نیز توسعه بخشیده است.
 
از رقبای شرکت لنوو در بازار رایانه می‌توان به اچ‌ پی، دل، ایسر، ایسوس، اپل و توشیبا اشاره کرد.