INTEL

 
اینتل به انگلیسی Intel شرکت تجهیزات رایانه‌ای آمریکایی است، که در زمینه تولید سخت‌افزارهای رایانه و تلفن همراه، با تمرکز بر مادربورد، کارت شبکه، چیپست، بلوتوث و حافظه‌های فلش، همچنین انواع ریزپردازندهها، نیم‌رساناها، مدارهای مجتمع، واحدهای پردازش گرافیکی و سامانه‌ های نهفته فعالیت می نماید.
 
شرکت اینتل در سال ۱۹۶۸ توسط رابرت نویس و گوردون مور راه‌ اندازی شد. این شرکت مبدع فناوری ریزپردازنده های اکس۸۶ می‌باشد. اینتل در دهه ۱۹۷۰ میلادی، یکی از قوی‌ترین تراشه ها یعنی ۸۰۸۶ را به بازار فروش قطعات کامپیوتری، عرضه کرد، که شرکت آی‌ بی‌ ام از این پردازنده برای محصول کامپیوتر شخصی خود استفاده نمود.
 
 
در دهه‌های نخست مهم‌ترین رقیب اینتل، شرکت ای‌ ام‌ دی بود، که از سال ۲۰۰۰ با تسلط اینتل بر بازار پردازنده ها، هر سال این شرکت سهم بالاتری را به خود اختصاص داد و تا سال (۲۰۱۳) تقریباً ۷۵٪ درصد از کامپیوترهای خانگی، از پردازنده‌های اینتل استفاده می‌ کردند. در سال ۲۰۱۳ مؤسسه اینتر برند، اینتل را به‌ عنوان هفتمین برند ارزشمند جهان معرفی نمود.
 
دفتر مرکزی این شرکت در شهر سانتا کلارا، کالیفرنیا قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نزدک معامله می‌شود. شرکت اینتل جزئی از میانگین صنعتی داو جونز و شاخص نزدک ۱۴۰۰ بشمار می‌آید.