Coca-Cola

شرکت کوکاکولا که ما ایرانی ها آن را با نوشابه های محبوبش میشناسیم یک شرکت صنایع غذایی آمریکایی و چند ملیتی است، که بر تولید، بازاریابی و توزیع نوشیدنی‌های غیرالکلی تمرکز دارد.
دفتر مرکزی این شرکت در شهر آتلانتا، جورجیا قرار دارد.
 
 
همان طور که گفته شد شناخته شده‌ ترین محصول این شرکت نوشابه کوکاکولا می‌ باشد، که نخستین بار در سال ۱۸۸۶ توسط داروساز آمریکایی جان پمبرتون در کولومبوس، جورجیا ساخته و تولید شد. برند و فرمول تجاری محصول کوکاکولا در سال ۱۸۸۹ توسط آسا گریگس کندلر خریداری شد. کندلر تا سال ۱۸۹۲ شبکه توزیع محصولات کوکاکولا را راه‌ اندازی کرد و در همان سال بطور رسمی اقدام به تاسیس شرکت کوکاکولا نمود.
 
کوکاکولا در سال ۲۰۱۳ پس از شرکت‌های نستله و پپسی‌ کو، در رتبه سوم فهرست بزرگترین تولید کنندگان نوشیدنی و مواد غذایی جهان قرار گرفت.
 
شرکت کوکاکولا مالک برندهای کوکاکولا، فانتا، دسانی، اسپرایت، مینوت مید و کوکاکولا زیرو می‌باشد. بزرگترین سهام‌ دار کوکاکولا، شرکت برکشایر هاتاوی است، که مالکیت ۹٫۱٪ درصد از سهام آن را در اختیار دارد. بخشی از سهام شرکت کوکاکولا نیز در بازار بورس نیویورک معامله می‌شود. این شرکت بخشی از شاخص‌های میانگین صنعتی داو جونز و اس اند پی ۵۰۰ بشمار می‌آید.